10 M 1 In het Vrouwenhuis wordt niemand van d'r man gekletst kortaf Weer vijf auto's in dag tijd opengebroken' Slavenhandel...? Achterstand in huur van een ton Tasjesrover aangehouden Twee straten afgesloten Voorzitter zit in de regen i ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1984 WS Van een onzer verslaggeefsters r SCHIEDAM/VLAAR- DINGEN/MAASSLUIS Er komen er steeds meer: kleine alternatie ve winkeltjes, waar tweedehands spullen, zelfgemaakte kleding of sieraden verkocht wor den. Deze kleine be drijfjes worden meestal gerund door vrouwen, die nergens aan de bak kunnen komen vanwege de grote werkloosheid. De Kleine Schaal Marga Duinker: „Wij moesten echt flink aanpo ten om het bij te kunnen houden. Schering en Inslag Inzet: De Kleine Schaal" in Maassluis aan de Nieu- 'we Schoolstraat; afge dankte kleding, meubelen, fietsen, speelgoed enz. Anneke Kleijwegt: „Het is heel moeilijk om voor jezelf te begin nen." 'Belofte' Marleen Paalman wil een crèche en een winkeltje voor kunst- nijverheidsproducten in Vlaardingen opzet ten. De positie van de vrouw en het geijkte rollenpatroon veroorzaken bij veel vrouwen problemen, vinden Ton Meulenkamp (rechts) en Marjolijn Ploeg. Pijpen Auto's Inbraak Vogels Gaat de Schiedamse politie de automobilisten straks ook afraden om kostbare radio-cassettere corders in hun auto te monteren? Ml - i'- HET VRIJE VOLK Schiedam Je bent vrouw, en je wilt wat Speciaal voor vrouwen, die met plannen rond liepen om voor zichzelf te beginnen, be gon dit voorjaar in het Schie- damse Vrouwenhuis een cur sus "Vrouwen en Bedrijfjes". Anneke Kleijwegt, Marga Duinker en Marleen Paalman zijn drie ex-cursisten, die in middels al druk bezig zijn met een eigen zaakje. Marga, Anneke en Marleen zeggen veel aan de cursus te hebben gehad. „Het is heel moeilijk om voor Jezelf te be ginnen. Je komt voor proble men te staan waar je als en thousiaste starter niet aan denkt. Alle deelneemsters had den al duidelijke plannen voor een bedrijfje. Deze plannen werden tijdeps de cursus on der deskundige leiding uitge werkt. Zo heeft ieder voor haar aankomend bedrijfje een mar- ketingonderzoek gedaan en een begroting opgesteld..Daar- naast kregen we nog het nodi ge te horen over vestigings wetten en rechtsvormen en een stoomcursus boekhouden en administratie." Dank zij de cursus weten Marga, Anneke en Marleen nu waar de problemen kunnen op duiken, hoe ze te voorkomen en hoe ze te bestrijden. De cur sus-kostte twintig gulden in clusief materiaal en koffie, en duurde acht avonden, wat veel te kort was volgens Marga. „We moesten echt flink aanpo ten om het bij te kunnen hou den. Elke avond werd je volge pompt met informatie, de kof fiepauzes schoten er soms zelfs bij in." Het is ni$t zeker of de cursus "Vrouwen en Bedrijfjes' her haald zal worden. Dit hangt af van een subsidie van de ge meente Schiedam. Anneke en Marga zijn in middels gestart met een win keltje in Maassluis "De Kleine Schaal" waarin zij afgedankte kleding, meubelen, fietsen, HOEK VAN HOLLAND De totale huurachterstand bij de woningbouwvereniging "Rotterdam aan Zee" bedroeg eind vorig jaar ruim honderd dertigduizend gulden. Dat blijkt uit het jaarverslag van de woningcorporatie. Ruim 45.000 gulden daarvan •bestaat uit een achterstand ■van één maand. Achterstanden ;van meer dan drie maanden ;belopen een bedrag van ruim •veertigduizend gulden. Na drie Imaanden wordt de vordering ;ln handen gegeven van een in cassobureau. Volgens administateur G. Jansen is het totaalbedrag weliswaar te hoog, maar niet 'Verontrustend. "In vergelijking ,tot andere woningbouwvereni gingen is het zeker geen bij zonder bedrag, maar de ach terstanden kosten de vereni ging en dus de leden en huur ders, in feite natuurlijk wel 'geld in verband met renteder- „ving". 1 Het totale woningbezit van -"Rotterdam aan Zee' bestond Jn 1983 uit 1794 woningen, waarvan 543 zogenaamde be- dieerswoningen die nog bezit -zijn van het gemeentelijk wo- Iningbedrljf in Rotterdam, "maar die bij de woningbouw vereniging in beheer zijn. In middels is het woningbestand .weer uitgebreid met 49 wonin gen voor kleine gezinnen aan de Columbusstraat die enkele maanden geleden werden op- geleverd. Voor de bouw daar- van werd een geldlening aan- gegaan van vijf - en een half miljoen gulden. 1. Een andere belangrijke zaak I dagverblijf te beginnen, in het verslagjaar was de aan-1 Afgezien van het pand en de »-?<v mS&j tv speelgoed enz. verkopen. Ze kopen de spullen in of halen ze weg bij de vuilnisbak. „We hebben van de gemeente een vergunning gekregen om mee te rijden als de reinigings dienst het groot vuil ophaalt. Met een busje halen we de nog bruikbare spullen op. We bren gen alles naar twee slooppan den in de Nieuwe Schoolstraat, die de gemeente ons ter be schikking heeft gesteld als op slagruimte." De panden In de Nieuwe Schoolstraat, waar Marga en Anneke niet alleen hun ver worven spullen opslaan maar ze ook opknappen en verkopen, zijn donker, vochtig en schim melig. Er is geen gas en geen elektriciteit „De mensen lopen soms gillend weg als ze die panden van ons trtreden. Ge lukkig niet allemaal, de mees ten vinden' het niet erg om in een krot goed bruikbare en soms ook hele mooie spullen weg te halen tegen een schap peiijk prijsje." Lang zullen Marga en Anne ke niet meer in die oude sloop- panden zitten. In mei gaan de panden tegen de vlakte om te wijken voor nieuwbouw. „We zijn al op zoek naar een nieuw pand in het centrum van Maassluis, ditmaal geen sloop- pand. We hopen hiervoor dan van de gemeente Maassluis vrijstelling van huurbetaling te krijgen." "De Kleine Schaal" draait aardig na een half jaar, vinden Anneke en Marga: „We verdie nen er nog niet aan maar we spelen wel quitte wat de kosten en de opbrengst betreft. Pas als we een beter pand hebben en meer bekendheid denk ik dat we er ook wat aan zullen verdienen", aldusAnneke. Het project dat Marleen Paalman wil opzetten, een combinatie van een crèche en een winkeltje voor kunstnljver- heidsprodukten in Vlaardingen heeft nog enkele startproble men. Er is nog geen pand be schikbaar en een verzoek om subsidie van het Koningin Ju liana Fonds is ook nog niet beantwoord. Marleen is afgestudeerd aan de Pedagogische Academie. Omdat er voor haar geen baan. in het onderwijs is, besloot ze samen met een lotgenote, Jac queline Veltman, een kinder koop van het nieuwe kantoor pand aan de Zekkenstraat voor zés ton. De bestaande werk plaats werd- verkocht voor 150.000 gulden. Voor de In to taal veertien personeelsleden werd in 1983 een akkoord be- réikt over arbeidstijdverkor ting door middel van 24 roos- tervrije dagen. Bij verschillen de complexen is begonnen met groot onderhoud en dat werk zal in de loop van dit jaar mo gelijk nog verder worden uit gebreid. subsidie is alies al rond. Er Is een duidelijk plan gemaakt voor de crèche en het winkel tje. Hun project heeft de goed keuring van de Stuurgroep Werkgelegenheidsprojecten en Marleen en Jacqueline mogen met behoud van uitkering aan het werk. Madelief en Schering In slag: een combinatie tussen een crèche en een winkeltje in éénzelfde pand. „De nadruk zal komen te liggen op de crèche. Als er veel kinderen zijn slui- ten we de winkel, maar op koopavonden en als het op de crèche niet druk is, Is de win kel open." De kinderen kunnen van maandag tot en met zaterdag van acht tot zes uur terecht bij Marleen en Jacqueline. De kos ten zijn drie gulden per uur. Afspraken om de kinderen op vaste dagen te brengen zoals het bij officiële kinder dagverblijven gaat kunnen ouders niet maken. Dit mag niet omdat de crèche van Mar leen en Jacqueline dan concur rentievervalsend zou zijn. Ouders die, even naar de tand arts moeten, boodschappen willen doen, ziek zijn of er om een andere reden een korte of langere tijd kinderloos tussen uit willen, moeten op goed ge luk naar de crèche komen om te kijken of er plaats is. Mar leen verwacht dat er wel be langstelling Is voor de crèche. „We'weten dat'voor een kin derdagverblijf in Vlaardingen een wachtlijst bestaat van één twee jaar." De gemeente Vlaardingen heeft aan Marleen en Jacqueli ne beloofd een pand te zoeken. „Ze hebben gezegd dat er in december waarschijnlijk iets voor ons vrij komt. Het is de bedoeling dat wij hiervoor vrijstelling van huurbetaling krijgen. Dat is namelijk pre cies het gat in de begroting die we gemaakt hebben. Voor de overige kosten voor de inrich ting, verbouwing en aanpas sing bijvoorbeeld kleine w.c.'s en het materiaal heb ben we een subsidie aange vraagd bij het Kon. Juliana Fonds, dat initiatieven van mensen ondersteunt die een so ciaal-cultureel en mensvrien delijk project willen starten. Marleen denkt over een half jaar aan de slag te kunnen gaan. (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS In het Maas- slulse Vrouwenhuls wordt'nie mand van haar man afge- kletst. Dat misverstand moet de wereld maar eens uit, vin den Ton Meulenkamp (maat schappelijk werkster) en Mar- olijn Ploeg (studente aan de sociale academie). Beiden zijn actief in het vrouwenontmoe tingscentrum Sten. Vanaf 13 september beginnen zij een nieuwe Slen-project: hulpverle ning vanuit een feministische visie. Dat betekent voor hen dat de traditionele rollenpatronen en de positie van de vrouw in de maatschappij meeteHen bij de beoordeling van de problemen die hun 'cliënten' ter tafel gaan brengen. Ton Meulenkamp benadrukt nogmaals: 'Wij zullen nooit Iemand een scheiding aanpra ten. Die ellende, gun ik nie mand. Als je getrouwd bent en ook kinderen hebt, ligt daar een grote verantwoordelijk heid. Je bent dan verplicht het 'uiterste te doen en daarbij kunnen we dan misschien wei helpen.' Dat de positie van de vrouw en het geijkte rollenpatroon voor veel vrouwen problemen veroorzaken, staat voor Ton en Marjolijn buiten kijf. Marjo- lijn, die al jaren actief is bij Sien, spreekt uit ervaring: 'Op de thema-avonden die wij organiseren komen steeds wel zo'n twintig vrouwen, per onderwerp verschillende. En dat aantal is best hoog. In Rot terdam zijn ze blij als er zo'n aantal komt. Maar wij hebben gemerkt dat de thema-avon den veel losmaken. Nu stellen wij ons voor met diegenen, die dat willen over dat thema ver der te praten en ook de per soonlijke zaken te bepraten." Dat lang niet alle Maasslui- se vrouwen In het Vrouwen huis willen - of mógen - komen, beseffen Marjolijn en Ton heel goed. 'De drempel schijnt nog "hoog te zijn. Toch zitten hier hele gewone vrouwen, meestal getrouwd, te praten of een cur sus te volgen,' zegt Marjolijn. Waarom moeten de vrouwen dan toch apart van mannen praten? Ton Meulenkamp: "Vrouwen hebben in de maatschappij nog veel te bevechten. En jammer genoeg hebben mannen en vrouwen dan tegengestelde be langen. Vrouwen onder elkaar praten nu eenmaal makkelij ker dan met mannen erbij.' Het hulpverleningspreekuur van Marjolijn en Ton wordt gehouden op maandagmiddag (van één tot half vijf) en don derdagmorgen (van negen tot half éen). Zij zitten dan in het Vrouwenhuis aan de Noord- vliet 145, telefoon 10684. Bij een controle heeft de politie stellingpljpen in een auto aangetrof fen. De inzittenden bleken de pijpen te hebben weggeno men van een stel ling aan de Fulton- straat. Zij zijn aan gehouden. Het be treft 24- en 31-jari- ge Schiedammers. Nadat al eerder vijf aangiften van dief stal uit auto's bij de politie waren bin nengekomen, heb ben zich opnieuw twee mensen ge meld. Uit hun voer tuigen, die gepar keerd stonden aan het Schubertplein, werden radiocas setterecorders ge-, stolen. Dat gebeur de dinsdag. Het to tale aantal openge broken auto's op die dag is nu op ze^ ven gekomen. Bij een bloemen handel aan de Broersvest is inge broken. De ruit in de toegangsdeur werd vernield. De inbrekers gingen er vandoor met een - paar stereoboxen. De waarde van de buit is onbekend. Vogelvereniging Vogellust in Maas sluis heeft profes sor A. Stolk uit Noordwijk aan Zee gevraagd maan dagavond een Ie- zing te houden in gebouw Melody in de Nijverheids straat in Maassluis. Hij za! het hebben over de voortplan ting van vogels. Aanvang 20 uur. SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft een 20-jarige jongeman aange houden op verden king van tasjesroof. Zijn slachtoffer zou •een 73-jarige Schie damse zijn geweest, die donderdagavond rond half tien op het Sam Dresdenplein werd overvallen. De vrouw werd at wandelend in de rug gestompt. Terwijl de overvaller er met haar tas vandoor ging, werd de vrouw door passanten naar het Schieland- ziekenhuis gebracht. Daar bleek zij een gebroken rib en en kele kneuzingen te hebben opgelopen. -■ Op grond van het signalement dat zij -* van de dader kon geven kon de politie de jongeman korte tijd later aanhouden." SCHIEDAM Twee straten wor den vanaf maandag wegens werkzaam heden tijdelijk afge sloten. Het betreft de Hoofdstraat en de Ateidastraat. De Hoofdstraat gaat dicht vanwege de activiteiten rond de buitenwaterkering (Deltadijk) en de aanleg van nieuwe leidingen. Het ver keer wordt omgeleid via de Nieuwe Ha ven. Niet bekend is hoe lang de afslui ting van de Hoofd straat zal duren. De Aieidastraat wordt geasfalteerd. Als het weer mee werkt (geen regen) duren de werkzaam heden tot en met vrijdag 21 septem ber. Het verkeer wordt omgeleid via de Rembrandtlaan. VLAARDINGEN Voorzitter Ed de Kraaij van wijkver- eniging Hoofdste- denbuurt heeft in zijn vakantie slechts last gehad van twee regenbuitjes: één van 11 dagen en een toegift van 6 dagen. Hij meldt dit in het nieuwe num mer van het Hoofd- stedenjournaal, dat het programma van het nieuwe seizoen bevat. De Kraaij doet een oproep aan de jeugd om contact met hem op te nemen, wanneer iemand een idee heett, dat organisa tie vergt. Hij denkt aan een voetbal toernooi, behendig- heidsproeven met de fiets of iets ge heel nieuws. SCHIEDAM Am sterdamse toestan den. Die lijken te ontstaan in Schie dam, nu de berich ten van diefstallen uit auto's elkaar snel opvolgen. Dinsdag heeft de politie in één dag tijd vijf aangiften binnengekregen. Dat was ook vorige week donderdag al het geval. Dinsdag kwamen bovendien drie meldingen van zakkenrollerij bin nen, die volgens de politie „in hetzelfde rijtje thuishoren". Volgens een woordvoerder van de gemeentepolitie Schiedam ligt het voor de hand dat de diefstallen uit verslaving voortko men. „Uit auto's verdwijnen veelal radiocassetterecor ders. Die dingen worden er niet net jes uitgehaald, nee, die rukken ze los. Net ais bij die ge vallen van zakken rollerij. De dieven worden steeds bru taler, ze steken rustig vlug een hand In een tas, of er nu veel mensen omheen staan of niet." De politie leidt daaruit af dat „de dieven kennelijk mensen zijn die snel geld nodig hebben, bijvoor beeld om verdo vende middelen te kopen." Volgens da woordvoerder is moeilijk na te gaan waar de dieven hun gestolen goederen slijten. „Die adres jes zijn meestal niet in Schiedam, maar in Rotterdam. Dus raken wij het spoor al gauw bijster. De drie gevallen van zakkenrollerij vonden alle In het centrum van de stad plaats. Ook de plaatsen van de vijf diefstallen uit auto's lagen niet ver uit elkaar.'Drie maal was het raak op het Schubert plein. Eén autobe zitter raakte behal ve zijn radiocasset terecorder ook nog enkele zonnebrillen kwijt, terwijl aan zijn voertuig voor 1000 gulden scha de werd aange richt. Bij een auto aan de Nieuwe Damlaan werd de achterruit ingesla gen. De vijfde in braak vond plaats aan de Stricklede- weg. Overigens is er veel meer voor nodig om de Amsterdam se reputatie te be naderen. Zo wer den in de hoofd stad alleen al op Koninginnedag meer dan honderd auto's opengebro ken. De Amster damse politie laat, zo heeft een Schie dammer onlangs ervaren, de aange vers zelf het pro- ces-verbaal tikken. Verder raadt de politie het gebruik van dure geluidsap paratuur in auto's daar af. Gelezen In een be kend Vlaardings huls-aan-huisblad onder de rubrieken "Diversen" en "Te koop aangebo den": „Opsporing verzocht. Vrijdag 24—8—1984 kwam Ik je tegën in Vlaardingen. Bel me even op." Daar na volgt de naam van een man en zijn telefoonnum mer. Een gewone advertentie. Maar wel wat vreemd ge rangschikt onder de rubriek "Te koop aangebo den". f'X-V'S'ir-.": <i'! v 1 rV-5 —I .-aIi i :.ii - #<r

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1