schiedam 16 Professor Smiezemuus steelt de show rond le paal Kxiiip-door-sluip- door rondvaart Boekenbeurs doet't goed Bedrijfsgebouw komt niet vol Politie-charges op busbaan Holy mêM Kortaf i;: Ongewenste gasten bij twee bedrijven Kleuren-tv ontvreemd WSÈÊÊkM mmmtm. ,„.r. ffi/Pfö't-'l -V - - ?l'> L J 2Va Ttef slaan van de eer ste paal gingen tientallen ballonnetjes de lucht in. Terugblik Gasfabriek (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS Ten opzichte van augustus 1983 is het aantal open staande vacatures vorige maand bijna verdrie voudigd. Het bedraagt thans 206. Dit lichtpuntje signaleert directeur J. A. van Lent van het Gewes telijke Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord in zijn werkloosheids-overzicht van augustus. Ook meldt hij, dat de werkloosheid in vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar iets gedaald is (91 werklozen minder) Het poortje tussen Korte en Nieuwe Haven: net hoog en breed genoeg voor de sloepen van het zeekadet- korps. De eerste mu- ziekboekenbeurs van streekmu- ziekschool Nieu we Waterweg- Noord na de zo mervakantie had gisteren in wijk centrum De Blau we Brug niet over belangstelling te klagen. "We hebben nog geen seconde stil- gezeten", ver zuchtten de ver koopsters halver wege. De beurs wordt enkele ma len per jaar ook in Maassluis en Vlaardingenjf houden om l lingen in staaf te stellen hun oude muziekboeken te verkopen én an dere, tegen een schappelijk prijs je, aan te schaf fen. Carolus Rochus toont een door hem geschilderd ta-iiq bleau met een hektjalk, die hoog aan de wind op- iy.oo Enkhuizen koerst. Rochus geeft in gebouw De sddh' Teerstoof cursussen Delfts blauw schilderen. In dè foyer van het theater exposeert hij eigen werkzo-S wel Delfts blauw als polychroom aardewerk. si uï da9- -::si~ A, HET VRIJE VOLK DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 - -f (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Niet Rijn mond-gecommitteerde L. van Rijn-Veilekoop (milieu) stal gisteren de show tijdens het slaan van de eerste paal voor een complex van 93 woning wetwoningen in de Gorzen, maar 'professor Smiezemuus' Professor Smiezemuus telt op een telraam de klappen, die Rijnmond-gecommit- deed dit. Staande op een ge teerde mevrouw Van Rijn nodig heeft voor de eerste paal. luidswagen telde de hoogge leerde gast met hehulp van een levensgroot rekenraam het aantal slagen dat mevrouw Van Rijn nodig had om de paal de grond in te heien. Helaas raakte hij de tel kwijt, zodat het door Clubhuis Zuid vastge stelde aantal .van 242 slechts een min of meer grove schat ting is. De wedstrijd 'raad hoeveel klappen er nodig zijn voor de eerste paal' was een van de ac tiviteiten, georganiseerd door het clubhuis, die het officiële deel omlijstten. De kinderen van het clubhuis drukten eer der gistermiddag in verf hun handen op de paal en lieten na het ontsteken van het traditio nele vuurwerk tientallen bal lonnetjes op. In een toespraak blikte me vrouw Van Rijn terug op de bewogen voorgeschiedenis. De productie van stadsgas in 1850 legde daarvoor de basis. Meer dan honderd jaar later bleek het terrein aan de Dwarsstraat danig vervuild te zijn met vooral cyanide en koolteer. Om het schoon te maken moest 80.000 kubieke meter grond af gegraven worden. Volgens me vrouw Van Rijn was hiermede een bedrag van 5,5 miljoen gul den gemoeid, maar wethouder Van Tilborg (stadsvernieu wing) noemde in zijn toe spraak een bedrag van 7 mil joen. De gemeente Schedam heeft van dit bedrag inmiddels 3 miljoen gulden van het Rijk gekregen: de kosten die bij de aanvang van het project ge schat werden. Van Tilborg voorspelde, dat over het ont brekende deel van 4 miljoen gulden 'het laatste woord nog niet gezegd is'. Dat de kosten uit de hand zijn gelopen schreef de wethouder toe aan het feit, dat ruim tweemaal zo veel grond moest worden afge graven als de oorspronkelijke schatting. Het Schiedamse GTB-terrein is het eerste door een gasfa briek vervuild terrein in Ne derland, dat is afgegraven. Gisteren werd begonnen met de bouw van 93 woningwetwo ningen, een sportzaal en een uitbreiding van het clubhuis. Later volgden nog eens 12° wo ningen. Aannemer van dé 93 woningen is Wilma Bouwon derneming West bv te Den Haag. Architect is Dekker en Loomans. Kosten bedragen 7,5 miljoen gulden. De eerste wo ningen worden naar verwach ting over 11 maanden opgele verd. 'Meer' vacatures bij arbeidsbureau In augustus 1984 steeg het aantal werklozen in de steden Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis, Maasland, Hoek van Hol land en Rozenburg van 11.119 naar 11.213. Het aantal werklo ze mannen daalde met 72 per sonen en het aantal werkloze vrouwen steeg met 166. Deze stijging was voornamelijk het gevolg vande toestroom van vrouwelijke schoolverlaters. De werkloosheid als percenta ge van de beroepsbevolkig be draagt nu in het Nieuwe Wa terweg-gebied voor mannen 13,5 procent en voor vrouwen 16,1 procent. De werkloosheid in de bouw daalde van 687 van 655. Het aantal gemelde vacatures be droeg 12. Bij het metaalperso- neel daalde zij met 59 perso nen naar 1742. Er werden in augustus 29 vacatures gemeld. De sectoren handels- en kan toorpersoneel boekten een for se stijging van de werkloos heid, resp. met 143 en 180. Het Tot slot de cijfers per gemeente: Schiedam Vlaardingen Maassluis Rozenburg Hoek van Holland Maasland elders totaal aantal gemelde vacatures be droeg slechts resp. 7 en 16. Dè totalè jeugdwerkloosheid nam ten opzichte 'van vorig jaar weliswaar wat af (187 minder), maar steeg ten op zichte van de maand juli met 231 personen als gevolg van de' toestroom van schoolverlaters. Thans zijn 2030 mannelijke jongeren tot 23 jaar werkloos en 1915 vrouwen. mannen vrouwen totaal 3106 1491 4597 2568 1503 4071 926 499 1425 437 279 716 195 76 271 56 56 112 14 7 21 7302 3911 11213 SCHIEDAM Het zeekadet- korps Jacob van Heemskerk biedt Schiedammers zaterdag tussen 11 en 17 uur de gelegen heid om een unieke rondvaart te maken door de Schiedamse havens met enkele spannende kruip-door-sluip-door routes. De rondvaarten, die circa drie kwartier per keer in be slag nemen, beginnen- aan een ponton bij de Taansteeg (Lan ge Haven). Daar liggen twee sloepen klaar, goed voor 80 passagiers. Getrokken door een motorboot varen zij in zui delijke richting de Lange Ha ven en Buitenhaven door, draaien dan rechtsaf via de vrij onbekende Varkenssluis de Nieuwe Haven in en vervol gen hun weg onder de Oranje- brug door. Omdat deze brug vrij laag is, belooft het passen en meten te worden, maar volgens het korp3 zal dit wel lukken. Tij dens een proefvaart vorige week bleek de doorvaart in ieder geval mogelijk. Een tweede spannend moment komt asm het eind van de Nieuwe Haven. Daar wordt door een nauw poortje gevaren om de Korte Haven te berei ken. De tocht eindigt waar hij begonnen is. Onderweg wordt een toelich ting gegeven bij bezienswaar digheden, waar langs gevaren wordt. De rondvaarten zijn ge heel gratis. Zij zijn georgani seerd in het kader van de Schiedamse feestweek. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN/SCHIE- DAM Opnieuw heeft de po litic enkele charges uitge voerd op de busbaan tussen Schiedam en Vlaardingen. Het aantal arrestaties onder baldadige jongeren is inmid dels opgelopen tot zeven. Traditiegetrouw, als de blaadjes van de bomen val len, verzamelen Schiedamse en Vlaardingse jongeren zich op de busbaan langs de Euro paboulevard om elkaar uit te dagen. Dinsdagavond heeft de politie de 18-jarige B. H. en de 16-jarige W. H. L., bei den Vlaardingers, gearres teerd omdat zij zich niet van do busbaan af lieten jagen. De jaarlijkse folklore wordt tot nu toe onder con trole gehouden door de poli tie. Maandagavond werden vier Jeugdige Schiedammers aangehouden. Zij behoorden tot een groep jongeren die het wegdek open braken en met stenen gooiden. De bus moest hierdoor een tijdje stoppen. Het gat in het weg dek is inmiddels gerepa reerd. VLAARDINGEN Het be drijfsverzamelgebouw in de le .van Leijden Gaelstraat in Vlaardingen komt moeilijk vol. Eigenaar en opdrachtge ver Patrimonium Woningen heeft sinds de werving begin dit jaar slechts twee verkoop contracten kunnen tekenen. In het gebouw Is plaats voor elf bedrijven. Aan de prijzen kan het niet liggen, zo zegt de heer A.W, Rijghard van Patrimonium. De kleinste kantoorruimte van 108 m2 kost 65.000 gulden, de grootste hal van 600 m2 kost 431.000 gulden. "Zeker niet duur," aldus Rijghard, "als je bedenkt dat voor bedrijfjes uit stadsvernieuwingswijken sub sidie klaar ligt. Als de bedrij ven aan bepaalde voorwaarden voldoen, is er onder hen zes ton te verdelen. Dat zijn toch vette kluiven die je ze voor houdt! De eerste paal voor het ge bouw ging dit voorjaar de grond in. De nieuwe ruimtes zijn eind december klaar. Op grond van een enquête onder bedrijven in Vlaardingen is de kleinste hal 300 m2 groot en de ruimste hal beslaat een vloer oppervlak van 600 m2. Maar nu blijkt dat vooral belangstel ling bestaat voor kleine halle tjes van 100 vierkante meter. "Zijn we blind gevaren op die enquête?" luidt Rijghards reto rische vraag. "Dat is niet hard te maken maar ik heb wel mijn vermoeden." Aan gegadigden was er In het voorjaar geen gebrek. Maar liefst 70 percent van de ruimte was ai-mondeling-ver- kocht. "Maar ja," zegt Rijg hard gelaten, "als de contrac ten op tafel komen, willen de mensen zich nog even beden ken. We hebben verzoeken om informatie binnen gekregen uit het hele land, tot Friesland toe. Maar als je folders opstuurt wordt het opeens akelig stil." HAPPY CLUB De alleenstaanden van The Happy Club gaan vrijdagavond dansen in de Schiedamse zaal Tivoli, Nieuwe Haven 237. Za terdag vanaf 20 uur is er dan sen en gezelligheid in het Rot terdamse Partycentrum Jan sen, Vijverhofstraat 116. Inlich tingen, tel. 714617 of 357985. HUISVROUWEN Voor leden van de Nederland se vereniging van Huisvrou wen, afdeling Schiedam is er vrijdag 21 september in de Margriethal parenbridge, dins dag 25 september een dagex cursie naar de tuinen van Rob Herwig in Lunteren en op woensdag 26 september een excursie naar de Specerijmo len in Kralingen. Inlichtingen tel. 705971. WETENSCHAP Prof. D. de Zeeuw van het Mi nisterie van Landbouw en Vis serij, houdt maandag 24 sep tember een lezing in het ge bouw van de Nederlandse Pro testanten Bond, Westvest 92. De lezing za! gaan over Tole rantie in de Politiek, en begint om 20 uur. tnlichtlnqen, tel. 266681. TOURCLUB Zondag 23 september fietst Tourclub Rijnmond een hon derd kilometertocht naar Vóor- ne-Putten. Vertrek en afmel- den bij Café 'De Kroon', Haven 44 in Maasluis, Dinsdag 25 september wordt de 31-ste Rijnmondsterrit gereden. Ver trek en afmelden in Schiedam bij de kantine van de Wieler baan Schiedam, Sportpark Harga. Inlichtingen tel. 713894 of 730660. KLEDINGBEURS Op 25 en 26 september houdt de U.V.V. weer haar kinderkle ding- en speelgoedbeurs in de Margriethal. Het betreft na- jaars- en winterkieding. Deze en het speelgoed kunnen op dinsdag van 1.30 tot 4.30 inge leverd worden tegen een ver goeding. Woensdag van 9 tot 12 uur zullen de verworven spullen te koop aangeboden worden. FILMCLUB De Stichting Filmclub Schie dam, Nieuwstraat 12, presen teert vrijdag 21 september de Nederlandse speelfilm "Bran dende Liefde". De film begint om half tien. Toegangsprijs f 5,- inclusief donateurschap. TEERSTOOF Vrijdag 21 en zaterdag 22 sep tember kan er vanaf 21 uur ge lachen worden met Drs. P, He laas zal hij niet begeleid wor den door het fameuze 'Amster dams Phllharmonisch Trio' daar de pianist een ongelukje heeft gehad. Voor het solo-op treden van Drs. P zal de toe gangsprijs verlaagd worden van 10.- naar 7.50. Zaterdagmiddag treedt de clown Woudi op voor kinderen van zes t/m twaalf jaar. De voorstelling begint om 14.30 uur en kost 3,50. cal T\i Redactie Het Vrije Volk, édi- tie Schiedam: Hoogstraatv - 125b, 3111 HD Schiedam.- - Telefoon: 266646 of 736160. Kopij voor deze rubriekdienT" uiterlijk de woensdagochtend voorafgaand aan de donder- - - dag van plaatsing in ons be- ':l zit te zijn. S..1 5 ;;y GOUDSBLOEM In café De Goudsbloem aan desf» St. Annazusterstraat treedt op i'-d vrijdag 21 september de En- 'irsl gelse funk-new wave formatie -sa "Ackee" op. Bezetting: Scylla, zang; Bobby, gitaar: Micky, -«w bas en Rob op drums. De mu- '>2A ziek van Ackee bestrijkt het- zelfde muzikale idioom als dat van The Talking Heads. Aan- in vang 21.30 uur. Entree/3,50. Iwfc? QUIBUS D De Schiedamse Kunststichting sf"~ presenteert in café Qulbus aan de Lange Haven op vrijdag:21 9 september het eerste Opèri Podium van dit seizoen. Pre- sentatle: Rob v.d. Waal. Pro- i gramma: Vlaamse liederen «h sh- poppenkast door Rinus Hagen---"- doorn, orkestband en piano's met Bram van Geelst, een doe^ a*3 delzakkennummer door Plet J Bens Friend, act met twee piano's door Rob v.d. Waal. Om 2 voor 12 presentatle.van-■y het Quibus-team. Aanvang 21.^ s I uur. Entree 1 gulden. x B - Op zondagavond 20 uur zet M I Bram Uil de platen op en om 21.30 uur speelt Ackee ult-BIT-S* mingham (zie bij Goudsbloem). Entree/2,50. DELFTS AARDEWERK Op zaterdag 22 septembér houdt de Stichting Vrienden f van Delfst Aardewerk een open dag in haar nieuwe atelierin Gebouw de Teerstoof, Niéuw- straat 12. Iedereen kan het atelier bekijken, inlichtingen krijgen over cursussen of de expositie bezoeken met onder andere werk van oud-cursis- ten. Belangstellenden kunnen terecht tussen 11 en 21 uur; rvr* 'H 'rfl tt-t ■)k -»r PASSAGE THEATER Het Passage theater opent dit -\ I seizoen met de theatersensatie f 'Purper', op zaterdag 22 sep- tember. De voorstelling begint t om 20.15 uur. Toegang/15,-, xö- Deze week draait op zaterdag,- ,5- zondag en maandag de film The Blues Brothers In de Passa-:; ge. - Xt :v: i WEEKEINDDIENSTEN Het Schielandziekenhuls aan J... de Stadhouderslaan heeff.dit I weekeinde EHBO-dlenst, tel; 733733. Ambulance, tel t 333300. Huisarts: bellen met :'r f boodschappendienst, tel. l 206611. Spoedrecepten, tel. J 261480. Tandarts: Dr. Saien- r. fijn. Stadhouderslaan 79. te!. 267385. Spreekuur van 17 tot 17,30 uur, op zaterdag en zon-^ ..ri .•ü-Tt- -.d T r PAPENDRECHT De Verzamelaars van Drecht- en Merwestreek hou den zaterdag weer een verzamelbeurs, modeltreinenbeurs en miniatuur-auto- beurs in alle zalen van zalencentrum De Palm aan de Van der Palmstraat 11 in Papendrecht. Tussen 10 en 16 uur ■;t- SCHIEDAM Branderij De Ko ning bv aan de Burg. Honnerlage Gretelaan en Asbi- pro bv aan de Nieuwpoortweg hebben ongewenst bezoek gehad. Bij De Koning verdwe nen twee rekenma chines, een hand lamp en wat schrijf gerei. Kantoor en fabriek werden doorzocht. Bij het andere bedrijf be stond de buit uit een gote hoeveel heid las- en boor- gereedschap en een gereedschaps kist. Om binnen te komen knipten de inbrekers eerst het hangslot van een - hek open en ze for ceerden vervolgens een deur, :-i J 'OfS SCHIEDAM Uit een pand aan de Burg. Knappertlaan Is een kleurentele visie ter waarde van 2000 gulden ontvreemd. Om binnen te komen vernielden de iri- brekers aan de - achterkant van riet' huis de ruit van één nóoddeur. Dat lé-r verde een schade^, post van 500 guf-1 - den op.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1