schiedam 16 Woningbeheer kan een hete herfst tegemoet zien ywhtbij is ook SOS. mag lokale radio maken QT gaat nu alle kanten op 11 llillti m Gemeentebegroting pas in januari Klubhuis Zuid opendag houdt Joris Doele begint met frisse moed Adjunct-directeur arbeidsbureau met pensioen Streekmuseum zoekt naar 'thuisgeloof Langlopers gezocht Kortaf w: wmmmm m ws mwm Wêêêèêêm '9mmÊÊʧÊÊÉÊmmêÊÊm W0lêgÊ0ÊBM^ WmÊÊwÊÈ:ÉlllllliÉ (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Uit zendbureau Keser fietst dwars door de Schie dam se proeftuin. Die kritiek uit de Sociale Dienst op Keser's initia tief om werkloze schoolverlaters een vierweekse stage in be drijven aan te bieden. Hierop hebben tot dus ver 11 Schiedamse jon geren toegehapt. Te gelijk maakt Schiedam grote kans proefgebied te worden voor een ba nenplan van minister De Koning. Snuffelen In de Fultonstraat (Schiedam-Oost) wordt weer gere noveerd, nadat het werk dagenlang is stilgelegd door bewoners die een herinrichtingskostenvergoeding eis ten. mÊÈÈtim* Een bezoeker van de tentoonstelling Recreatie in Rijnmond kan nog versteld staan van de mogelijkheden in dit industriegebied. Wat te denken van een uitstapje naar: historische pandjes in Barendrecht, de Visbanfc in Vlaardingen of de Noorder- pier in Hoek van Holland? Nog dichterbij is het historische centrum van Schiedam, want de tentoonstelling staat momenteel in de bibliotheek in, het Schiedamse wijk centrum de Blauwe Brug. Ellen Frank, die de leiding heeft over het bibliotheekfi liaal, heeft Rijnmond zelf om de expositie gevraagd. "Schiedam-Noord zit met zijn kop in de fietsroutes, dus dat is best aardig als je de bezoekers kunt laten 'zien waar ze heen kunnen. Dat hoeft niet altijd Italië of Spanje te zijn. Dat kan ook dichtbij." Volgens Ellen Frank bezorgt de tentoonstelling het publiek" een hele verrassing. Mensen zeggen: dat er nog zoveel te doen is hier, dat wist ik niet." De expositie is nog tot eind oktober in de Blauwe Brug te bekijken. Dia's en kaarten met plaatjes en teksten staan opgesteld naast de discotheek (platenuitleen) van de bibliotheek. Thom Bors boom (27), Jos Teerling (21) en Joost Oppenheim (28): "Het was bijna afgelopen met QT." j S gab. OGB 25jaar Oudere vrou wen Afscheid Bingo HET VRUE VOLK WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1984 mtm 'Keser fietst dwars door onze proeftuin heen' In het plan van De Koning worden werkloze jongeren via het uitzendbureau Start van de overheid aan tijdelijk werk ge holpen. Bedrijven die hen in dienst nemen moeten het mini mumloon uitbetalen, maar krijgen daarvan een derde door de overheid vergoed. Voor een "stage" via uitzend bureau Keser ontvangen jon geren geen vergoeding. Sociale Dïenst-voorlichter Henk Bon- zet: „Straks bieden bedrijven liever een tijdelijke baan aan "bij Keser dan bij Start." De Sociale Dienst kan zich niet bemoeien met de "actie" van Keser (die overigens lan delijk is) omdat het uitzendbu reau alleen jongeren aantrekt die nog geen werkloosheidsuit kering hebben. Bonzet: „An ders zouden we wel ingrijpen. Het lijkt erop dat Keser de schoolverlaters door bedrijven laat gébruiken als goedkope arbeidskrachten." Een aantal Schiedammers heeft;de Socia le Dienst over deze kwestie ge- beid. Ook'betwijfelt Bonzet of jon geren wel baat hébben bij een vierweekse "Keser-stage". Hij kan zich niet voorstellen dat jongeren na zo'n kcrte periode betere sollicitatiekansen heb ben. „Ze krijgen tijdens die stage geen enkele scholing. Vier weken in een bedrijf wer ken, zonder daar een cent voor te krijgen; daar zou ik ais jon gere niet intrappen," aldus de Sociale Dienst-voorllchter. E. G. A. Arts, die de actie van Keser vanuit Den Bosch coördineert, wijst alle kritiek van de Sociale Dienst van de hand. „De jongeren hoeven in de bedrijven waar ze stage lo pen niets te doen. Het gaat er om dat ze rond kunnen snuffe len. De eerste reacties zijn heel positief. De meeste jonge ren vinden het een fantasti sche ervaring. Bovendien, in de praktijk blijken veel bedrij ven hen toch een vergoeding te geven." Over het "doorkruisen" van de plannen van de overheid zegt Arts: „Toen wij met onze actie begonnen, wisten we nog niets van die plannen. Trou wens,'wij zullen wel niemand dwars zitten, want binnenkort stoppen we weer met die sta ges." Arts voegt eraan toe dat "men juist dankbaar moet zijn voor iedereen die iets aan het probleem van de jeugdwerk loosheid probeert te doen. Wij willen met de overheid juist samenwerken." Juist omdat de overheid en het bedrijfsleven maar moei lijk met elkaar tot overeen stemming kunnen komen, is het banenplan van minister de Koning nog niet panklaar. Vol gens het ministerie van Socia le Zaken Is ook de Schiedamse kandidatuur voor de eerste proeven tijdelijk aangehouden. Directeur J. A. van Lent van het Schiedamse Arbeidsbu reau, waarbij een filiaal van Start is ondergebracht, wil noch over de Schiedamse Kan didatuur, noch over de actie van Keser een mening geven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Geen 1300 gulden, dan ook geen renova tie." Die kreet van de bewo ners' van de Fultonstraat dreigt te worden overgenomen in andere straten, die nog voor renovatie aan de beurt komen. Bewoners van de Hogenban- weg staan klaar om ook een vergoeding voor herinrich tingskosten ic eisen. Hun huis baas, gemeentelijk Woningbe- heer, staat een "hete herfst" te wachten. De bewoners van de Fulton straat en de Van Marumstraat dwongen vorige week een pre mie van 1300 gulden af. De ge meente keerde dat geld uit, omdat Woningbeheer tot na het begin van de renovatie de valse verwachting had gewekt dat het rijk de vergoe ding zou betalen. De bewoners kregen pas achteraf te horen dat het rijk de geldkraan heeft dichtgeschroefd. Omwille van een "goede vertrouwensrela tie-sprak de gemeente haar post .''onvoorziene kosten" aan. Pas sinds de strubbelingen in de Fultonstraat weten de dc- woners van dé Hogenbanwcg dat zij niet óp leen rijksvergoe ding mogen rekeneru 140wo ningen aan de Hogenbanwcg zouden in principe in novem ber worden gerenoveerd. "Maar dat we die premie niet krijgen, dat verandert de zaak," aldus een woordvoer der. "Daar gaan we eerst goed met Woningbeheer over pra ten, voordat wij onze toestem ming voor de renovatie ge ven." Directeur J. van Schijndel van gemeentelijk Woningbe heer verwacht dat de onder handelingen over de Hogen- banweg niet gemakkelijk zul len zijn. "Dat de gemeente geld uitkeerde aan de bewo- .ners van de Fultonstraat en de Van Marumstraat was een eenmalige zaak, omdat daar de bewoners pas achteraf hoorden dat ze geen premie zouden krijgen." Ook wethou der Zijdeveld zei vorige week: "Wie nu nog bij ons komt aan kloppen, zit fout." Toch vindt Van Schijndel dat hij niet met lege handen gaat praten over de Hogenban- weg. "De renovatie op zich biedt aardige voordelen voor de bewoners. Hun woning wordt ingrijpend verbeterd. Daarover willen wij hen uitge breid informeren." Hij zegt dat Woningbeheer alles óp alles zal zetten om de renovatie "er toch door te halen." W M (Van een onzer 's verslaggevers) SCHIEDAM De stichting Stadsomroep Schiedam (SOS) krijgt snel toestemming om zich als enige organisatie met lokale radio te gaan bezighouden. Dat is de verwachting van wethou der Herman Posthoorn. Volgens de wethouder heeft de kwestie nog even tijd nodig, maar hij gaat er nu al van uit dat de stichting voldoet aan alle voorwaarden. De stichting Stadsom roep Schiedam heeft zich in de zomer kandidaat ge steld voor lokale omroep. De stichting komt voort uit de ex-radiopiraat Boe merang en heeft inmid dels tientallen plaatselij ke organisaties in haar bestuur weten te verza melen. Dat is een voor waarde om op den duur een zendmachtiging te krijgen. Volgens de wet moeten de makers van lo kale radio "representa tief" zijn voor de bevol- king. Wethouder Posthoorn benadrukt dat het aanwij zen van de stichting Stadsomroep Schiedam een "begin is op de weg naar lokale f omroep." Over eventuele subsidie aan de stichting laat hij zich nog niet uit. In eerste instantie zal de gemeen teraad hét voorstel om met de stichting Stads omroep Schiedam In zee te gaan, moeten goedkeu ren. fFvfv'.f;: "fF Posthoom's uitlatingen komen kort na alle teleur stelling rond dé jubileum- uitzending van de zieken omroep. Die mocht afge lopen zaterdag niet via de kabel uitzenden, omdat er in Schiedam geen organi satie is met een perma nente zendmachtiging. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Zeg, ik heb de Gigantjes geregeld voor over twee weken", zegt Jos Teerling tegen Joost Oppen- heim, twee bestuursleden van de sociëteit QT. Joost, in reac tie: "Wie zijn dat, de Gigant jes?" Jos: "Die band voor onze vijftiger en zestiger jaren- avond. Ik heb ook de Naald hakken nog gepolst, die zijn ook leuk, maar die waren wat te duur." Zo praten de medewerkers van QT over de Gigantjes en de Naaldhakken, zo praten ze over Blonde Arie en Zwarte Neel. In het ene geval gaat het om ouderwetse "kuiven-rock and roll", In het andere geval over het Hollandse levenslied. En dat 13 nog maar een kleine greep uit het muzikale aanbod van QT in het komend seizoen. Meer dan 20 muzieksoorten brengt QT op de Schiedamse planken. Salsa, jazz, rock; QT gaat dit aar alle kanten uit. "Een breed aanbod voor een breed publiek," vat bestuurslid Thom Borsboom samen. De vaste be zoekers van QT zijn immers ook niet onder één noemer te brengen. Joost": "Wie In QT komen? Jongeren tussen de 15 en de 45 jaar. Meer kun je niet van hen zeggen. De mensen zijn allemaal anders". Zo ook Joost, Jos en Thom. Thorn's kleding op het moment van het interview: witte broek, gemakkelijk zwart shirt. Joost: grijs pak, trui, overhemd, stop das. En Jos: donkerblauwe bla zer, overhemd, T-shirt, spij kerbroek. "We zaten vlak voor de zomer in een negatieve spi raal. Het werd minder druk in QT, dus liep ook het enthou siasme van de bestuursleden terug. Het was bijna afgelopen met QT," vertellen ze. Maar na een geslaagd slot feest en met wafnleuw bloed" kwam dc "spirit" weer terug in de QT-gelcderen. Thom: "Als ik zeg dat ik naar QT ga zeg gen veel mensen: ga jij diar naartoe, nou, dat heb ik wel ge zien. QT is voor velen oude koek. Dat gaan wc nu verande ren. QT heeft een nieuw ge zicht gekregen". Dat "nieuwe gezicht" van QT is zaterdag voor het eerst te. wiaanm s/W'?, --v- bewonderen, tijdens het ope ningsfeest van het nieuwe sei zoen. Muziek en een barbecue staan op het programma. Mu ziek: "AA and the Doctors" uit Nederland. Barbecue: "Geen speklappen maar kippepoten". A'igeméhe mededeling van de QT-bestuurs!eden: "En er mag geswingd worden." Lid worden van QT kost 15 gulden per half jaar. Maar dan hoef je niet te betalen voor de optredens, die er elke zater- dagavond zfjn. Niet-leden beta len 5 gulden per "concert". Al dus Thom, Joost en Jos. Nog even dit: QT is gevestigd aan de Nieuwstraat 12, boven thea ter de Teerstoof. De gang door, en dan links de trap op. SCHIEDAM De gemeente Schie dam zal er niet in slagen haar begro ting voor het vol gend jaar nóg voor de jaarwisseling te behandelen. Dat is de verwachting van A. B. van den Bout, chef afdeling finan cien. Evenals in de voorgaande jaren zal de gemeente raad zich pas In ja nuari over de be groting kunnen bui gen. In januari van dit jaar beloofde het college van burge meester en wet houders er alles aan te doen om de begroting 1985 vroeger te bespre-* ken: Men mikte op december. Maar door samenloop van omstandighe den lijkt dat on haalbaar, aldus Van den Bout. Hij somt die om standigheden op: een nieuw compu tersysteem bij de V gemeente, nieuwe rijksvoorschriften voor het opstellen van de begroting,. en: de ene na de andere medewer ker van de afdeling financiën meldt zich in deze tijd t ziek. „En-helaas - kunnen wij geen ijzer met handen breken," zo zegt Van den Bout. I y r t p tb SCHIEDAM De monstraties van nieuwe cursussen, bingo, Turkse hap jes en allerlei spel letjes voor kinde ren. Dat staat de bezoeker van Klub huis Zuid aan de Dwarsstraat 42 te wachten, wanneer hij daarop 30 sep tember de open dag bezoekt. Traditiegetrouw presenteert Kiub- huls Zuid aan het begin van het sei zoen het jaarpro gramma met alle nieuwe activiteiten. Zondag tussen 13 en 16 uurkunnen geïnteresseerden zich ppgeven voor lessen bloemschik- Jtï' ken, zeltverdedigen sg voor vrouwen en - Fis voor jazzballet. v jia Voorts Is er een w maquette te zien »v van het "nieuwe" :us Klubhuis Zuid, dat in november 1985 jc wordt opgeleverd. y& i 8' a i: f ~"?lT SCHIEDAM De medewerkers van ontmoetingscen trum Sint Joris Doele gaan er dit seizoen weer met frisse moed tegen aan. Op zaterdag avond 29 septem ber opent hét club huis aan het Doele- pleln zijn deuren voor een optreden van de Nederlands talige formatie Frl- xie. '■- -- Op het vaste week- programma staan onder meer peuter speelzaal, naailes, beatballet, toneel, bingo en video. El ke dag is er een mogelijkheid voor fitnesstraining: In lichtingen onder nummer 268338. SCHIEDAM Plaatsvervangend directeur H. J. Steehouwer heeft een punt gezet achter zijn loop baan bij het Ge- westelijk Arbeids bureau Nieuwe Wa terweg Noord in Schiedam. Stee- houwer, die ziin ambtelijke carrière In de oorlogsjaren begon bij de Ge meentelijke Ar beidsbeurs in Vlaardingen, gaat met pensioen. Sinds 1970 Is hij plaatsvervangend .directeur bij het GAB. In 1979 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer F. H. To- mesen, beleidsme-^é dewerker bij het di rectoraat Generaal voor de Arbelds- voorziening, wordt de opvolger van Ff Steehouwer bij het VLAARDINGEN Het Streekmuseum Jan Anderson wil een tentoonstelling houden over "ge loofsbeleving thuis". De nadruk ligt niet op het zon dagse kerkbezoek van vroeger maar op hoe de mensen hun geloof door de weeks beleefden. Jan Anderson heelt al tegeltjes, aarde werk, oude bijbels en wandteksten in bezit. Hij zoekt echter nog veel meer materiaal. Bij voorbeeld wijwater bakjes, huisbee!- den, rozekransen en penningen. Met name is Jan Ander son opzoek naar enige rooms katho lieke beeldjes die ,5V de mensen thuis hadden. Ook be- f staat belangstelling'., voor de zogenaam- de "verlichte" beel- ar den. -;'-F Wie dergelijke spul-; F? len In bruikleen wil afstaan, kan con- tact opnemen met Jan Anderson, tel. v*'"t 343843. MAASSLUIS Wandelsportvereni ging VTM uit Maas sluis wil een aparte afdeling voor "kilo metervreters" op richten. Voorzitter Jan Post denkt, dat heel wat Maasslui- Mensen met een minimum-inkomen kunnen vaak wor den vrijgesteld van onroerend-goed be lasting (OGB). Om voor kwijtschelding in aanmerking te komen, moeten ze een formulier Invul len. Bij een aantal organisaties in Schiedam zijn die formulieren te krij gen en wordt hulp geboden bij het in vullen ervan. Hier volgen een aantal adressen: Zwarte- waalsestraat 16, Groenelaan 31 (al leen op woensdag van 9 tot 11.30 uur), Lange Nieuwstraat 181. Broersveld 140 (op •werkdagen van 9 tot 12 uur), Van Leeuwenhoekstraat 2, Lorentzlaan 32 (op dinsdag van 9 tot 10 uur), Nieuwe Damlaan 766 (werkdagen van 9 tot 16 uur) en Heljermanspleln 36 (op werkdagen van 9 tot 16 uur). Grete Welffenbach werkt 25 jaar bij het onderwijs. Dat se lange-afstands- lopers voordit initiatie! belangstel ling zullen hebben. Het Is niet de be doeling van de ver eniging om de "ki lometervreters" in groepsverband te heuglijke féit wordt op 28 september gevierd met een re ceptie, waarop haar oud-collega's en oud-leerlingen van harte welkom zijn. De receptie wordt gehouden tussen 16 en 18 uur in de openbare lagere school Jan Ligthart aan het Frans Hals plein 37 in Schie dam. In dienstencentrum De Woudhoek aan het Heijermans- plein 36 wordt van 27 september tot en met 13 decem ber een cursus ge houden voor oude re vrouwen (55 jaar en ouder). Elke donderdag tussen 13.30 en 15.30 uur worden er onder werpen behandeld als gezonde voe ding, alleen of sa men wonen, AOW, het invullen van formulieren en ver zekeringen. Opge ven voor de cursus kan telefonisch: 709555. De kosten zijn 25 gulden. iaten lopen, want het zijn en blijven vaak Individuals- J ten. Wel denkt Post aan car-pooling om groepsgewijs naar; wandelmarsen el ders in het land te rijden. .-.Aiaafc «t ï'.- asa Na een periode van 36 jaar bij de Rijn- mondband, waar van ruim dertien als leider van de Jeugd Rijnmondband, - neemt Bert Krab bendam afscheid van zijn jeugdige muzikanten. Het bestuur van het tamboer- en trom petterkorps wil dat niet ongemerkt voorbij laten gaan. Alle oud-leden en andere belangstel lenden worden dan ook uitgenodigd voor een afscheids receptie op 29 sep tember om 17 uur In het Blauwe Huis aan de Lange Nieuwstraat. De Stichting Lente feest houdt op don derdag 27 septem ber weer een bin- f go, waarbij leuke prijzen zijn te win nen. De opbrengst van het evenement, dat om 20 uur be- gint aan de Broers- vest 101, komt ten goede aan het ge handicaptenwet van Lentefeést. 1*

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1