,14 vrouwen mishandeld bij overval in huis Nieuwland heeft een 'problemenspreekuur' m Scheuren in de pier bij Hoek straks weg Vlaardingen en Schiedam krijgen ook mijnenjagers Eerste paal wijkcentrum Furieade zaterdag in Maassluis 'Dorstige' inbreker Verkeersmaatregelen iMan met buit igearresteerd Meisje gewond bij aanrijding ƒ300 van toon bank gestolen WS SCHIEDAM Twee onbe- •kende mannen hebben gister ochtend een 70-jarige vrouw en Uwee vrouwen van 59 jaar mis handeld en gepoogd te bero- •yen. Onder het voorwendsel dat zij van de gemeente wa ren, kwamen de twee overval lers de woning van de bejaar de Schiedamse aan de West- ifrankenlandsestraat binnen. De deur werd opengedaan door een 59-jarige bezoekster. De twee mannen stelden zich i voor als medewerkers van de ONS die een lek in de gaslei ding kwamen repareren. Een maal binnen vroegen zij om de sleutel van de gangkast waar de gasmeter in hangt De be zoekster overhandigde de sleu tel. Ze werd meteen daarop vastgegrepen en tegen de "grond geslagen. Een. van de ^overvallers trapte haar ln haar buik. Een 70-Jarlge vrouw, die in tussen naar de gang was gelo- i SCHIEDAM De bouw van leen wijkcentrum in Schiedam West aan de,Jan van Avenne- straat gaat volgende week -woensdag officieel van start Wethouder Luub Hafkamp (Welzijn) zal rond elf uur 'a .••ochtends de eerste paal slaan '.voor dit gebouw dat bijna drie ;:müjoen gulden gaat kosten. •Het rijk betaalt hiervan ruim •zeven ton. Na het slaan van de "paal opent de wethouder even :;.verderop een nieuwe gymna stiekzaal die onlangs is opgele- •verd. i; In het nieuwe wijkcentrum worden voor een groot deel de activiteiten ondergebracht die Jnu in De Bever plaats vinden. "Ook clubhuis De Kreek, nu ge vestigd aan de Lange Haven, •zal naar het wijkcentrum ver ghuizen. De organisaties die er gebruik van gaan maken zijn betrokken geweest bij de inde ling van het gebouw. Met de bouw van de gymna stiekzaal, die voornamelijk hoor leerlingen van de Eras- •musschool, Goeman Borge- .'siusschool en de Prins Mau- ;ritsschool zal worden gebruikt, ;is begonnen in april dit jaar. iHet wijkcentrum sluit aan op 'de zaal. SCHIEDAM De Schle- 'damse politie heeft een 28-jari- ge man gearresteerd op ver denking van diefstal van een ;onbekend aantal videorecor ders en geluidsapparatuur. 'Surveillerende agenten zetten gisternacht rond vier uur de achtervolging in op een auto. ;De chauffeur gedroeg zich vol- 'gens de politie "opvallend". In de van Kleefstraat zagen "de agenten hoe drie mannen uit de wagen stapten en elk ■•een andere kant op gingen. De ^chauffeur werd aangehouden. 'Na onderzoek werd de gestolen waar in de auto aangetroffen. De politie verwacht ook de twee andere mannen te kunnen j 'aanhouden. SCHIEDAM Twee brom fietsers zijn woensdagochtend op het kruispunt Heijermans- plein/Mozartlaan met elkaar in botsing gekomen. Het ongeluk onstond toen de 17-jarige M.P. van de W. uit Schiedam verzuimde voorrang ;te verlenen aan de 18 jarige bromfietser K.S. De jongen reed zonder goed op te letten van het Heijer- mansplein de Mozartiaan op. Het meisje is met onbekende verwondingen opgenomen ln het Schielandziekenhuis. pen, werd op het lichaam ge slagen en de slaapkamer in ge duwd. In de slaapkamer lag een andere bezoekster, even eens 59 jaar oud, te slapen. Door de herrie werd zij wak ker. De overvallers vroegen haar waar het geld lag. Terwijl de twee mannen op zoek gingen naar geld zagen twee dames kans op de binnen plaats te komen. Daar begon nen zij om hulp te schreeuwen. Ook de vrouw die als eerste te gen de grond werd geslagen vluchtte naar de binnenplaats. Geschrokken van het hulp geroep sloegen de overvallers op de vlucht in een personen auto. Volgens de politie' wordt er in de woning niets vermist. De drie vrouwen waren na de overval totaal overstuur en niet direct in staat om een be schrijving van het duo te ge ven. De politie Is intussen met een uitgebreid onderzoek be zig. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Ik zit in feite op de stoel van een op bouwwerker. Daar ben ik niet gelukkig mee." Eigen lijk "uit armoe" is Jan Schlclrmann onder de vlag van de groep Wonen en Le ven In Nieuwland een spreekuur begonnen voor mensen met problemen. In het wijkcentrum aan het Wibautplein zit hij vanaf gisteren elke donderdag middag twee uur lang klaar om de problemen die in de wijk leven aan te ho ren en wellicht op te lossen. "Ik beschik over heel wat levenservaring," zegt Schlar- tnann. "Wat dat betreft heb Ik een goede opleiding. Het staat buiten kijf dat er een spreekuur als dit nodig is. Wij krijgen echter geen op bouwwerker." Schl&rmann heeft voor beelden te over van proble men welke in Nieuwland le ven. "Laatst met de stoplich ten op de kruising Nieuwe Damlaan/Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Daar is het laatste woord trouwens nog niet over gezegd." Op aandrang van Wonen en Jan Schlürmann op het al lereerste spreekuur voor problemen gistermiddag in Nieuwland. "Er bestaat een duidelijke behoefte aan iemand die aanspreekbaar is voor de klachten." Leven, een groep vrijwilli gers die aan "algemene be langenbehartiging voor Nieuwlandbewoners" doet, komt er een onderzoek naar de vergrijzing in de wijk. De "strijd" tegen Het ge bruik van Insecticide in de wijk ligt Schl&rmann nog vers in het geheugen. "Een typisch voorbeeld van wat Wonen en Leven voor de wijk kan doen," zegt hij. "Maar het is toch verkeerd gegaan. Het onkruid staat nu op som mige plaatsen ontzettend hoog. Als wethouder Zijde veld zegt dat hij stopt met in secticiden spuiten, moet er natuurlijk wel een andere op lossing voor het onkruid ge vonden worden." Ombudsman Hoewel hij het woord "te geladen" vindt, kan Schl&r- mann tijdens zijn spreekuur een beetje vergeleken worden met een ombudsman. "Ik denk zeker dat er een duide lijke behoefte is aan iemand die aanspreekbaar is voor problemen. Ik denk dan aan moeilijkheden op het gebied van inspraakprocedures, hu ren, belastingen, de groen voorziening ln de wijk, enzo voort "Je neemt een zekere ver antwoordelijkheid op je schouders als je een derge lijk spreekuur begint," gaat Schl&rmann verder. "De mensen moeten kunnen zien dat er wat met hun klachten gedaan wordt. Het is niet zo dat ik de klacht opschrijf en vervolgens ergens opberg. Problemen die ik zelf niet aan kan schuif Ik door naar andere instanties." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Juist op het moment dat de school haar 25-jarig bestaan viert, zegt (hoofd) on derwijzer Mari van Akkeren de leerlingen gedag. Vanaf de eerste dag dat de Sint Martinusschool aan de Herenlaan "onafhankelijk" werd, is Van Akkeren er werkzaam geweest. Maar liefst 22 jaar zwaaide hij de scepter als hoofd. "De laatste drie jaar heb ik het wat rustiger aan ge daan," zegt hij. "Ik denk dat ik pas over een tijdje kan vertellen hoe het is om niet meer te werken," meent Van Akkeren, die op z'n 58 ste ge bruik maakt van de regeling voor Vervroegde Uittreding (VUT). "Ik ben nu een maand vrij en dat bevalt me wel." Op 1 september 1959 werd Van Akkeren bij de Martinus school binnengehaald. "Er was al een tijd lang een dependan ce van de Jacobusschool. In '59 waren er genoeg leerllngcn'om de schooi zelfstandig te ma ken. De school werd vernoemd naar een houten noodkerk die hier niet ver vandaan stond," aldus Van Akkeren. De "nieu we hoofdonderwijzer" kwam uit Bodegraven. Het spreekt voor zich dat Van Akkeren de ontwikkelin gen in het onderwijs in de af gelopen 25 Jaar niet heeft kun- nen tegenhouden. Soms met le de ogen zag hij hoe de "mees ter" een stuk van zijn autori teit verloor en het onderwijs meer op de individuele leerling werd afgestemd. "Vroeger was de klas van één onderwijzer. In de zestiger jaren had elke onderwijzer zijn eigen groep kinderen en werden ervaringen wel uitge wisseld maar op Informele wijze. Langzamerhand ls het onderwijs steeds meer op het üiiii0mMm Ex-hoofdon derwijzer Mari van Akkeren "Als ik vroe ger de bel luidde, ston den de klas sen meteen in rijen. Te genwoordig druppelen de leerlingen binnen." mmmsmm mé/WêÊ De Marti nusschool staat deze dagen in het teken van het 25-jarig bestaan. Gis termiddag werd dat on dermeer met een te kenwed strijd ge vierd. ;:(Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Rijkswaterstaat gaat de ';schcurcn in de Noorderpier bij Hoek van Holland repareren. ;.De pier heeft één barst over de .'hele breedte en ongeveer op de Haagwaterlijn zit een scheur die oyer twee betonsegmenten ••loopt, met een diepte van circa 'twintig centimeter en een breedte van anderhalve meter, Rijkswaterstaat zal de ko mende maanden aan de Noor derpier werken. In de winter maanden zullen minder wan delaars last hebben van de werkzaamheden. In de zomer lopen dagelijk duizenden men sen op de pier. Volgens J. Bonte van de dienatkring Hoek van Holland van Rijkswaterstaat zijn de scheuren ln het zeehoofd niet verontrustend. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Niet al leen Maassluis, maar ook de plaatsnamen Schiedam en .Vlaardingen zullen prijken op het brughuis van mijnen jagers uit de nieuwe Alk maar-klasse. Voor de „Schie dam", de elfde in een serie van vijftien schepen, is ln mei 1984 bij Van der Giessen- de Noord Marinebouw te Al- blasserdam de kiel gelegd. De „Maassluis" is al klaar. Het schip brengt op 6 oktober een bezoek aan Maassluis tij dens de Furleade. Het zal dan onder de vlag van de werf varen, omdat het schip pas in december aan de ma rine wordt overgedragen. .De schepen van de Alk- maar-klasse zijn zogeheten mijnenjagers. Ze zijn voor zien van sonar-apparatuur om de zeebodem af te zoeken. Na opsporing vindt identifi catie plaats door visuele re gistratie. Daartoe beschikken de schepen over een PAP (Poisson Auto Propulsé). een draadgeleid onderwater vaartuig. Dit apparaat maakt tv-opnamen die" in de centrale van de Jager worden ontvangen en geanalyseerd. Zo nodig gaan daarna dui kers te water om de mijn on schadelijk te maken. Dit kan ook gebeuren door met de PAP een explosieve lading naast de mijn te leggen en op afstand tot ontploffing te brengen. kind gericht Kinderen met leermoeilijkheden worden er uit gepikt en door deskundigen geholpen. Steeds meer moe ders helpen In het onderwijs. Die hulp is ook onontbeerlijk. Ik vraag me alleen wei af of de veranderingen allemaal niet te snel zijn gegaan." Oude stempel Van Akkeren noemt zichzelf een onderwijzer van de oude stempel. "Als ik vroeger de bel luidde als de school begon, stelden de kinderen zich netjes in rijen voor de deur op. Als ik nog een keer belde hield leder een z'n mond en ging het klas voor klas naar binnen. Nu gaat de deur vijf minuten voor aan vang open en komen de kinde ren druppelsgewijs binnen. Dat is allemaal wel gezelli ger," vindt Van Akkeren. Ondanks de grotere vrijheid die de kinderen op de lagere scholen nu hebben, gaan niet alle oude waarden verloren. "Ik hou van regelmaat en rust En ook de kinderen hebben dat nodig. Ze willen weten waar ze aan toe zijn", meent het ex- hoofd. Van Akkeren heeft vandaag officieel afscheid genomen van de Martinusschool. Morgen gaat de school verder met het feestprogramma. Er staan een fietstocht en een reünie in zaal De Rank op het programma. SCHIEDAM Een "dorsti ge" inbreker heeft uit een be drijfspand van Dirk van den Broek een partij whiskey ont vreemd. De zes dozen met elk zes flessen whiskey hadden een waarde van zo'n 1400 gul den. Het bedrijfspand staat aan de 's Gravenlandseweg. VLAARDINGEN De por temonnee van een 36-jarige vrouw is gestolen uit een win kel ln de Van Baerlestraat Zij liet haar portemonnee even op de toonbank liggen. Er zat 300 gulden in. HET VRIJE VOLK scMedam 'Ook kinderen houden van regelmaat en rust VRIJDAG 5 OKTOBER 1984 Vanzetf ontbreekt de Furie zed niet op het Furiade- 'feest1. De vijfde Furieade wordt za terdag 6 oktober om half elf geopend door burgemeester Van Es vanaf het schip 'Rigel' van het zeekadetkorps Maas sluis. De Furieade-dag bestaat uit een groot aantai activiteiten georganiseerd door de Stich ting Maassluis Maritiem. Eén van de bijzonderheden is de 'Maassluis', een mijnenbe- strijdlngsschlp van de Ko ninklijke Marine. De 'Maas sluis' die 5 mei door de echt genote van de burgemeester van Maassluis werd gedoopt, Is de zevende in de serie van vijftien bestrijdlngsschepen van de Alkmaarklasse. De 'Maassluis' Is voor geïnteres seerden te bezichtinen. De volgende schepen liggen tijdens de Furleada afge meerd aan de kaden van de haven en de Govert van Wijn kade: de stoomsleepboten Furie, Rnland (verzorgt rond vaarten). Hercules, Lauwers- zee. Volharding: Smal-Agt, ollebestrijdingsvaartulg van Rijkswaterstaat; Smlt-Enge- land, het splinternieuwe schip van Smit Internationale Ha vensleepdienst; Eendracht, een gaffeltopzellschoener; Bracksand; Hr, Ms. Maas sluis; Rlget: Havendienst .3, van de Rotterdamse Haven dienst; Jan van der Helde, de antieke blusboot van het Na tionaal Brandweermuseum In He'/üvoetsluis; een loods boot; betonnlngsvaartuig en diverse tjalken, klippers en kotters. De hele dag zijn er doorlo pende activiteiten op de markt zoals terrassen, een braderie, films, het rad van avontuur, een grabbelton en het Taanstraat-Promotle- Team deelt cadeaus uit. An dere activiteiten van 10.00 tot 17.00 uur zijn rondvluch ten met een helicopter, vanaf parkeerterrein Smit/Tak aan de Govert van Wijnkade; rondvaarten met stoomsleper 'Finland', vanaf Buitenhaven bij Deltadljk; rondritten met de paardentram vanaf de VW-kraam op de markt; schletdemonstratles door Schietvereniging 'Prins Hen drik'; bezichtiging van sche pen en het Sleepvaartmu- seum; ponyrijden; duikde- monstraties door duikers van de 'Maassluis', en open dag bij S.D.M.M. (scheepswerf Oe Haas) aan de Govert van Wijnkade. 10,45-11.15 uur Optreden van de showband 'De Medeklinker' op de pon ton In de havenkom. 11.15-11.45 uur Afspringen van drie parachu tisten van 'The Flying Dutch men' op de ponton In de ha venkom. Bij ongunstige weersomstandigheden wordt een tweede poging gewaagd om 14.15 uur. 11.00-15.00 uur Optredens van de 'Monk- pants Smart Set' op de zeil- kipper 'Bracksand'. 11.00-13.00 uur Grote Kerk open voor bezich tiging 11.30-12.00 uur In de Grote Kerk orgelbespe ling door Jaap Kroonenburg. 12.00 en 15X0 uur Optredens van 'The Marelii's' met hun magische ton. Op wonderbaarlijke wijze worden vijftien stalen staven dwars door de ton gestoken, terwijl mr. Marelll daarin opgesloten zit 11X0-12X5 uur 'Furie' sleept 'Brulnzeilers' op de Nieuwe Waterweg. 12.00-12X0 uur Brandweerdemonstratie van de Maasstulse brandweer met de antieke blusboot 'Jan van der Heide' en de blus boot van de Rotterdamse Havendienst. 12.45 uur 'Furie' vaart haven binnen met 25-mans accordeonor kest 'Anomato' aan boord. 1Z45-13X0 uur Optreden van 'Anlmato' uit Delft aan boord van de 'Fu rie'. 13X0-14X0 uur Optreden van drumband en majorettenpeloton 'Het wa pen van Maassluis' op de ponton in de havenkom. 14.00-14.15 uur i Demonstratie van de onder- watersportverenlglng 'Del- phis' vanaf de ponton. 14.15-1445 uur Eventueel alsnog afspringen parachutisten op ponton, of optreden van de Maassluise balletschool. De leerlingen dansen een Joegoslavische. en Hongaarse volksdans en een Jazz- en showdans. Flna- liste Marjolein Feüus van de Nationale Fame-danswed- strljd zal optreden met het nur-.mer 'We got power'. 14.45-15X0 uur Demonstratie reddingloopnet vanaf 'Rlgel' naar hoekpunt haven. 15.15 uur Binnenkomst oude auto's, opstelling van 25 achterwiel- aangedreven Citroöns bij Helllnggat. De oldtimers ma ken eerst een rondrit door het Westland. 16.00-17.00 uur Beiaardconcert door stads- belaardfer Gerard de Waardt. 17X0 uur Einde van alle activiteiten en van de vijfde Furieade Maas sluis. Wög een van de bezienswaardigheden op de vijlde Furieade Vlaardingen. Vlak achter de Furie de MA 229. De volgende extra maat regelen zijn van kracht; vanaf vrijdag 5 oktober te 18.00 uur geldt een parkeerverbod voor de Haven, de Govert van Wijnkade (langs blnnen- en buitenhaven), de Ha ringkade, de Marnlxka- de, de Geertkade en de Markt. Vanaf zaterdag 6 oktober te 08.00 uur zijn de volgende straten af gesloten voor alle ver keer: Haven (vanaf Zuid- dijk tot Havenbrug, dus Incluis Havenstraat), Hoogstraat, Marnixka- de. Haringkade. Govert van Wijnkade (langs bin nenhaven tot aan Ha venbrug, dus Incluis Keuchenniusstraat en Hellingkade), Govert van Wijnkade vanaf spoor wegovergang. Noorddijk (vanaf Hoogstraat), de Wip en de Markt. De Havenbrug blijft voor al le verkeer toegankelijk.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1