Kunst werkvoor Mariastraat Niet op dinsdag I 'Geld genoeg, maar waar kan de manege komen? Hoefslag haalt haar beste paard van stal wm Deur niet op slot: sieraden gestolen Gemeente stimuleert isolatie woningen 8 'Minoes in het leukste boek' Kortaf IS I I I m I i&Y^O BfiiTi het vrije volk WS mm mi Potje (Van een ofizer verslaggevers) SCHIEDAM Is socia le woningbouw in Schie dam nog wel bedoeld voor de laagste inkomens? Dat is de vraag die de bewo nersvereniging Schiedam West stelt bij de toewij zing van nieuwbouwwo ningen aan dé Maria straat. Volgens de vereni ging meet de gemeente met twee maten door toe komstige huurders die géén huursubsidie nodig hebben, voorrang te verle nen. „We kunnen haast spreken van een elite die in de Mariastraat ont staat", zegt de vereniging. MISDADIG mmmmmm 9 II*n"^lil De Magnalia Deïkerk puilde gisteren uit van bezoe kers bij de Open Dag die de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Schiedam er gisteren hield. Vrijwel de gehele dag liep een constante stroom van (voornamelijk) vrouwen langs de diverse kraampjes en attracties. Een van de publiekstrekkers was de ba zar (foto). Aan de muren hing op grote kartonnen vel len het programma dat de vereniging voor het komen de jaar voor haar leden heeft samengesteld. "Emanci perende" cursussen wandeltochten, excursies enzo voorts. Op de open dag konden niet-leden kennismaken met al deze activiteiten die al jarenlang worden geor ganiseerd. Consumentenbond Brandweer De Woudhoek f-y™ Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN SCHIEDAM Waar is de Hoefslag mee bezig? Als het aan bestuursle den Hans Allard en Aad Maat ligt, zal de kleine ruitervereniging voor ge handicapten snel uit groeien tot een "grote jongen" in de hippische sportwereld. W Weergevoelig Onder druk Schiedam 12 VRUDAG 19 OKTOBER 1984 •vs.;-.'1?! HiiiiM (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bewo nersvereniging Schiedam West wil de Mariastraat opfleuren met een grote muurschildering. Het kunstwerk moet op een blinde muur op een van de hc?ten met het Vriend schapsplein komen. De Mariastraat, het eerste sloop/nieuwbouwproject in de stad, is als het goed is aan het eind van dit jaar helemaal klaar. "Het zou leuk zijn als we de straat officieel kunnen openen mét muurschildering," vindt Bert van Kan, de be- wonersdeskundige in West. Om het kunstwerk te be- kosstigen wil de vereni ging gebruik maken van het potje met 10.000 gulden dat de gemeente voor muurschilderingen be schikbaar heeft gesteld. Dc bewoners hebben in middels al zo'n zesduizend gulden toegezegd gekre gen van de aannemer, de architect en onder voorbe houd de SSSW. "Dat geeft ons idee een goede kans van slagen. Tienduizend gulden is op zich niet veel voor muurschilderingen," meent Van Kan. VLAARDINGEN De ten toonstelling rond het "Gat in de Markt" in de foyer van de Stadsgehoorzaal is niet op dinsdag 23 oktober te zien. Dit stond abusievelijk in Het Vrije Volk van afgelopen woensdag. De openingstijden zijn als volgt: morgen van -14 tot 17 uur, woensdag 24 oktober van 14-17 uur en van 19.30 tot 22.30 uur. 'Is sociale woningbouw nog wel voor minima Als voorbeeld noemt de ver eniging tien huurders van het Fabriplein die zich opgaven voor een woning in de nieuw bouw. „Van hen kregen er ze ven een woning toegewezen. De rest werd afgewezen omdat zij een te laag inkomen hebben en daardoor teveel aan huur subsidie nodig hebben. De ge meente gaat daarmee op de stoel zitten van het ministerie, dat de subsidie uiteindelijk moet betalen," vindt Bert van Kan, de" bewonersdeskundige in West „Een gemeente hoort er voor haar Inwoners zoveel mogelijk uit te slepen." komen met de maximale huur- 1 van de afdeling Algemene Za- I naar de woningtoewijzing af- I sldie wordt flink besnoeid door subsidie in een wonining laat 1 ken met de woonruimteproble- j gerond. het rijk. Mensen kunnen wonen," zegt R. J. W. van der I matiek is belast. De afdeling „We zijn zeer voorzichtig j daardoor in ernstige financiële Noll die als stafmedewerker (heeft onlangs een onderzoek met de toewijzing. De huursub- problemen raken." Als er ergens anders In de gemeente geen passende en goedkopere woningen zijn en de toewijzing absoluut noodza kelijk is, wordt een huis aan iemand die huursubsidie nodig heeft toegekend. Het ministe rie besluit of iemand subsidie krijgt mede aan de hand van een advies van het gemeente bestuur. „Het is misdadig als je iemand met een roinimum-in- - SCHIEDAM Het niet afsluiten van een buitendeur is een gezin aan de burgemeester Van Haarenlaan duur komen te staan. In brekers, die moei teloos de woning betraden, door zochten aiie kasten. Sieraden ter waar de van 1000 gulden werden gestolen. Een en ander ge beurde in de nach telijke uren, terwijl de bewoners niet thuis waren. SCHIEDAM De energieverbruikers in Schiedam zullen bij hun afrekening dit jaar een bestel bon vinden. Daar mee kunnen zij bij het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieube heer informatie aanvragen over het isoleren van wonin gen. Bij het ministerie zijn diverse subsi dies te krijgen voor de isolatie van zo- wei particuliere- als huurwoningen. En kele jaren geleden werd door het rijk het Nationaal isola tieprogramma (NIP) in het leven geroe pen. Uit de tellin gen blijkt dat nog zo'n miljoen wonin gen moet worden aangepakt. Het Gemeentelijk Woningbeheer in Schiedam heeft tot nu toe ongeveer een derde van haar bestand (10.000 woningen) geïso leerd. Er staan ech ter nog veel parti- SCHIEDAM Om het boek "Minoes" van Annie M. G. Schmidt kun je het hardst lachen. Dit vinden de 200 Jeugdleden van de Gemeentelijke Bi bliotheek Schie dam. De jeugdle den hebben de af gelopen weken ijverig de boeken gemerkt met een "lachebekje" door- De werkgroep Schiedam van de Consumentenbond verga dert op 8 november in de Blau we Brug. Aan de orde komen ondermeer de onderzoeken naar telefoons, zwanger- schapsgymnastiek en een na beschouwing op het obstakel- onderzoek. Burgemeester Reinier Schee- res slaat maandag 29 oktober de eerste paal voor de tweede fase van de nieuwbouw op de brandweerkazerne. Op het ter rein van de brandweer zal een nieuwe uitrukkazerne verrijzen. Oe burgervader verricht de of- geworsteld en daaruit een "Leu- ke-boeken-top- tien" samenge steld. De kinderen konden hun voor keu- op een "lach- pa?" vermelden en die weer inleveren bij de bibliotheek. De top-tien werd samengesteld in het kader van de Kinderboekenweek die in Schiedam culiere woningen die aangepakt moeten worden'. Vandaar dat de ge meente er alles aan doet om de eige naars of huurders hiervan te stimuie- ren met isoleren té-v beginnen en te formeren naar de S- geldelijke steun die het rijk ervoor geeft. De informatië is ook verkrijgbaar via de afdeling voorlichting van de nutsbedrijven. -;',v - .r;.?3 v .H het thema "lachen" had. Guus Kuijer eindigde met zijn boek "Op je kop in de prullemand" op de tweede plaats. >3 terwijl Steven Kei- log met "Pak 'em Pinkerton" beslag", legde op de derde plaats. De kinderen;;; hadden de keuze uit zo'n honderd tH fels. T <s«. V V ficlöle handeling rond vfce uur 's middags. - Het dienstencentrum De Woudhoek houdt komende Y zondagmiddag Open Huis. ledereen is welkom voor een spelletje kaarten, dammen en sjoelen of een goed gesprek. De zaal is om half twee openr^ Op maandag wordt er in hét centrum een zuiveishow ge- - 'jf houden. Ondermeer een zui-_ velkwls en Informatie over het maken van zuivelgerechten staan op het programma. De f2 show, die in samenwerking met- het Nederlands Zuivelbureau wordt georganiseerd, begint om twee uur 's middags. A 4 Er broeit wat in de Schie- damse ruiterwereld. Kan er in deze stad een manege van internationale afme ting verrijzen? Achter de schermen berekenen de ge meente, de Spaland Ruiters en de gehandicaptenvereni ging de Hoefslag de kansen. Heeft de Hoefslag echt een goudmijn aangeboord? Staan de Spaland Ruiters onder druk? Wrijft de ge meente zich in de handen bij de gedachte dat de ge meenschap geen cent hoeft bij te dragen? Of gaat een hippisch avontuur Schie dam alsnog voorbij? Het Vrije Volk inventariseerde de stand van zaken, met een open einde. Buiten het weilandje van de Hoefslag aan de Kerkweg ont popt het bestuursduo zich als. handige zakenmannen, die op alle fronten geld weten lo3 te peuteren voor de vereniging. Tot en met twee super-spon sors toe, die bereid zouden zijn om samen zes ton neer te tellen voor een manege van internationale afmeting. De Hoefslag doet momen teel onmiskenbaar haar best om in de publiciteit te komen. Een reeks stunts moet de Hoefslag tot een bekende Schiedamse club maken. Waarom? Voorzitter Hans Al lard: "Wij vinden het tijd om naar buiten te treden. Als meer mensen van ons bestaan afweten, kunnen er meer van onze faciliteiten profiteren." "Dit is de eerste fase," ver kondigden Allard en Maat te vreden, toen Vanessa op zon dag 23 sepiember diploma's uitreikte aan gehandicapte paardrijders van de Hoefslag. De "Tweede fase" diende zich een kleine maand later aan. Op 15 oktober werd de Hoef slag plots gepresenteerd ais het goede doel van een zegel- actie van het bedrijf Stads- t-ZTJt* 4.-: 1 «V f -ö*y- Het terrein van de Spa land Ruiters aan de Kerk weg; daar of in die omge ving wil de gemeente Schiedam een groot paar densportcen trum zien verrijzen. post. Er zullen nog meer "fa sen" volgen, beloven de Hoef slag-voormannen. Welke stunts staan Schie dam verder nog te wachten? Schiedam zal de Hoefslag nog wei tegenkomen, alleen wèèr houden Allard en Maat in het vage. Of laat de toekomst zich voorspellen? Leiden de acties van de ruiterclub auto matisch tot de klapper op de vuurpijl: de bekendmaking van de namen van de super- sponsors voor de manege? Dan zullen toch eerst een paar flinke hindernissen moe ten worden genomen. De Hoefslag ls twee jaar geleden ontstaan na een af splitsing van de gehandicap ten-sportvereniging de Ooie vaars. De paardrijlessen wor den gegeven op een lap grond, die eigendom is van penning meester Maat. Ruim 100 le den bedrijven de sport, op paarden met aangepast tuig en met steun van deskundige begeleiders. Allard en Maat hebben instructeurs, een arts en een fysiotherapeut zover gekregen dat zij zich gratis inzetten voor de vereniging. "Anders is het niet te beta len voor ons," aldus het Hoef- slagbestuur. Toch kan de ver eniging zich aardig bedrui pen. Niet door de bijdrage van de leden, die "slechts" 53 gulden contributie per jaar en drie gulden vijftig per les be talen. Nee, de Hoefslag heeft een "club van duizend". Tien tallen bedrijven, die elk dui zend gulden per jaar over hebben voor de vriendelijk ogende vereniging. Toevallig komen Allard en Maat zelf veel in bedrijven. Hans Allard als bedrijfsadvi seur in het dagelijks leven, Aad Maat als particulier be legger met de daaraan ver bonden contacten in de bouw wereld. Het zaken-doen gaat hen niet slecht af, getuige het type auto waarin zij rijden: een Mercedes Sport en een Rolls Royce. Ook de Hoefslag, voor het duo een vrlje-tljds- bestedlng, plukt de vruchten van hun handigheid, „Eer. manege..." aldus Al lard en Maat," .is ideaal voor onze vereniging. Paard rijden is een weergevoelige sport. Het zou prachtig zijn als de gehandicapten in de koudste tijd van het jaar overdekt kunnen rijden." Maar ook al staan twee be drijven te trappelen om de Hoefslag met geld te hulp te schieten, zekerheid dat een manege er ook werkelijk komt bestaat allerminst. De hamvraag ls: op welke plaats moet de nieuwe ac commodatie worden ge bouwd? De Hoefslag wil dol graag op het terrein van Aad Maat bouwen, maar dat is strijdig met het bestem mingsplan. Bovendien heeft de gemeente zich nadrukke lijk in de plannen gemengd met als grote wens "een groot Schiedams paardensportcen trum." Haar voorstel was: bouw die manege op of rond het terrein van de Spaland Ruiters, een vereniging die enkele meters verderop aan de Kerkweg ls gevestigd. Begin dit jaar werd een werkgroep gevormd, waarin beide ruiterverenigingen on der leiding van dc gemeente praten over samenwerking. De Spaland Ruiters. Len flo rerende vereniging, die In de vijftien jaar van haar bestaan gedeeltelijk eigenhandig een fraai paardensportcentrum heeft opgebouwd, met stenen stallen en een "bultenbak". Hoe denkt voorzitter H.W.M. Rulgrok van de Spa land Ruiters over een manege op of bij het terrein van zijn Voorzitter Hans Allard (rechts) en penningmeester Aad Maat (midden): „Wij vinden het tijd om als Hoef slag naar buiten te treden." Wethouder Luub Hafkamp; Misschien kunnen de Spa land Ruiters en de Hoefslag straks samen de lastenver zwaring dragen." vereniging? Ruigrok: „Op zichzelf hebben wij daartegen geen bezwaar. Maar óp het terrein is geen ruimte. Wij willen al jaren zelf een mane ge bouwen, dat moot mogelijk blijven. De Hoefslag wil perse een manege van 62 bij 20 me ter. Dat ia wel de norm voor internationale wedstrijden, maar een gemiddelde Neder landse manege meet 40 bij 20 meter." Een gezamenlijk gebruik van de accommodatie door de Hoefslag en de Spaland Rui ters ziet Ruigrok niet zitten. „Samenwerking oké, maar de verenigingen moeten zelf standig blijven met eigen voorzieningen. We hebben een totaal andere doelstelling. Zij staan voor de zorg voor ge handicapten, terwijl onze am-' bitle bij de wedstrijdsport ligt. Ik denk dat dat moeilijk samen gaat." Maar hoe stevig zitten de" Spaland Ruiters in het zadel? Met een pure integratie van: de beide ruiterverenigingen - hebben de gemeente en de Hoefslag aanmerkelijk min der moeite. Bovendien staan' de Spaland Ruiters momen teel onder flinke druk. Dat is-- het gevolg van een maatre». gel, waartoe de gemeenteraad vlak voor de zomer heeft be sloten en waarvan voorzitter Rulgrok het ergste vreest. Vanaf 1 januari 1986 zal de vereniging niet langer 3.500, maar 17.500 gulden grond- huur per Jaar aan de gemeen- -■ te moeten betalen. Rulgrok-- becijfert dat de leden dan- jaarlijks 300 gulden meer' contributie moeten betalen.- „En paardrijden is al zo duur. Sommige leden lopen er-voor op hun tenen. Ik weet dat in sommige gezinnen moeders een bijbaan hebben, alleen om - de paardensport voor de kin- deren betaalbaar te houden." Tegen raadsleden, die dc huurverhoging van 500 pro-' cent wat al te gortig vonden; zei wethouder Hafkamp: „De; Spaland Ruiters en De Hoef-.- slag praten over samenwer king. Als dat lukt, kunnen ze- misschien straks samen de- lastenverzwaring dragen.". Worden de Spaland Ruiters^ als het ware in de armen van de Hoefslag gedreven? Ruig rok noemt dat "een boze ge dachte. Ik geloof j>iet dat dèt de opzet van de gemeente is." Hoe dan ook, de gemeente is bijzonder tuk op de pionnen voor een manege. W. C. Hoo- geweij, namens de gemeente voorzitter van de werkgroep met de beide ruiterverenigin gen: „Zo'n voorziening dient„ het belang van inwoners van;, Schiedam, dus die zien wc graag komen." Bovendien; hoeft het de gemeente geen; cent te kosten. De Hoefslag zegt immers twee sponsors te hebben gevonden. De Hoefslag, intussen, be- gint ongeduldig te worden,. „Het moet nog dit jaar luk-- ken, anders vrees ik dat onze; sponsors zich terugtrekken." aldus voorzitter Allard. „Eventueel verhuizen we; naar een andere gemeentel Schiedam is echt niet de eni-.. ge stad die interesse heeft"

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1