Gala-feest om Horeca te redden s Veerboot wordt een stuk duurder Wilgen knotten begint morgen Gemeente koopt schilderij 'College, koop obligaties' Inbraak Parkeren Lange Haven mag weer Haagsche illusies en de werkelijkheid Bus 53 en 58 gaan een rondje rijden Kortaf Radio Lokaal gaat door t ar en rfn- .J en an Carnaval Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM „De huidige leden van de PvdA hebhen het ruzie maken geleerd van hun opa's en oma's." Tot de ze conclusie komt histo ricus Han van der Horst na het schrijven van het boek Geen Ideaalmenschen dat gisteravond in het Ste delijk Museum ten doop werd gehouden. Van der Horst beschrijft in zijn boek het reilen en zeilen van de toenmali ge SDAP vanaf de op richting in 1899 tot en met 1917. Ideaal Een van de posters op de tentoon stelling in het Stedelijk Museum over de SDAP. Historicus Han van der Horst ge flankeerd door J. M. M. Jansen van het Schiedamse stadsarchief. Sloop Subsidie Henk, Arno, Ruben, Andy en John met jongerenwer ker Nico Curfs voor het nieuwe clubhuis. WS frw Verdubbeld Sportraad Hagestein I ia L - i.:v ur 17 i In de Cen- ika- ïte i die. ion in: - oben je- I )n- .1 in un -- md. 120 ideru 3 l vrij- -< 53, i r. was-" O. 1 00 t ten e- i n- iet I til de I i n - n. log .De met I, 4 n in an HET VRIJE VOLK schiedam 14 Het ruziemaken heeft PvdA van opa geleerd SCHIEDAM Naar aanleiding van het ver schijnen van Geen Ideaalmenschen van Han van der Horst heeft de gemeente Schiedam een schilderij aange kocht. Het gaat om een portret van P. de Bruin, een vroeger raadslid voor de SDAP in Schie dam. Ze zoon van deze voormalig politicus zette Van der Horst enkele ja ren geleden aan om het boek te schrijven. Het is nog niet duide lijk waar het portret, dat afkomstig is uit het Pro vinciegebouw in Den Haag, zal komen te han gen. Mogelijke plaatsen zijn het stadskantoor of het oude stadhuis aan de Grote Markt. SCHIEDAM Als ailes naar wens verloopt, heeft Schiedam er vanaf volgende maand een nieuw jaarlijks feest bij. Om de bijna zielto gende horeca in de stad een duwtje in de rug te geven or ganiseert een clubje horeca-on- dernemers verenigd in de HOS een grootse happening in Squash- en Tenniscentrum Klaverstede. „Als uitgaansstad loopt Schiedam langzaam leeg," vinden de Horeca Onder nemers Schiedam „Dat moet een halt toe geroepen worden." Met lede ogen ziet menig kastelein vooral in het week einde potentiële klanten naar Rotterdam en Vlaardingen vertrekken om daar te "stap pen". „Als je dan in Vlaardin gen een zaak binnenloopt, zie voor veertig procent Schie- damse gezichten," zegt kaste lein Joop van Hees, een van de vier bestuursleden van de HOS. De happening in Klaverstede is een "klein begin" om dit te stoppen. Voorzichtig wordt al een vergelijking getrokken met het altijd druk bezochte Haring- en Bierfeest dat in Vlaardingen door de midden stand word georganiseerd. De HOS is nog niet bepaald ingeburgerd te noemen in de Schiedamse horecawereld. „Er zijn nog te weinig mensen aan gesloten," vindt ook voorzitter Rinu3 van der Most. De HOS heeft 35 leden terwijl er In Schiedam zo'n 150 horeca eta blissementen zijn. „Nog niet iedereen heeft in de gaten dat je samen sterker staat." De HOS heeft bewust de elf de van de elfde ais datum ge kozen voor het "Horeca Gala '84", Deze week is de jaarlijkse caraavalsslager van de Kaste- leiner, Hoem pa pa pa getiteld, verschenen. Om elf uur 's avonds zal op het feest de Schiedamse Prins Carnaval worden gekozen. Het carnaval gedeelte heeft op zich niets te maken met de rest van het - programma. De HOS heeft voor het feest flink in de buidel getast. Voor zo'n dertigduizend gulden is het tennisveld van Klaverstede de gehele dag gevuld met kraampjes, een podium en al lerhande spelletjes voor de kinderen. "Een familiefeest" vinden de kasteleins. 's Ochtends om elf uur be gint het gala met sport en spel voor de jeugd. Een showorkest, de Golden Biesband, betreedt om ongeveer twee uur het po dium, Het avondprogramma wordt geopend met het duo Frank en Mlrella. Een hoogte punt moet het optreden van The Pearls worden. Deze drie donkere zangeres sen treden in Klaverstede voor het eerst als zelfstandige groep op. Ook een mini- optre den van de Vlaardingse zanger Lobo, de vroegere "baas" van The Pearls, staat op het pro gramma. Rond elf uur zullen De Zwie- •bels het carnavalsfeest aan- wakkeren waarna de benoe ming^ van Prins Carnaval voIgt&bDe presentatie van d« dag iUjbfacEfhanden van Harry Touw. y - Tijdens zijn speurtocht in de archieven van de socialisti sche partij en het stadsarchief Schiedam stuitte Van der Horst op diverse kleine en gro te conflicten, vergelijkbaar met die in deze tijd. „Het zit gewoon In de partij," zegt de historicus. „Je hebt aan de ene kant de vernieuwers en aan de andere kant de conservatieve socialisten. En dat botst nogal eens." Al handelt het boek van Van der Horst over een grijs verle den, het valt geenszins los te zien van het heden. „Het boek is actueel en dat is verdomd vervelend," vindt de schrijver. „Net zoals toen hebben we te maken met een regering die de sociale zekerheid wil afbreken. Er is niets veranderd." Het boek van Van der Horst zorgde voor een tentoonstel ling in het Stedelijk Museum over de SDAP. In de aula han gen een aantal posters, ver vaardigd door kunstenaars, die het socialisme propagande- ren. Ter gelegenheid van het boek werd de tentoonstelling ingericht. Frits van der Poel was een van de sprekers tijdens de pre sentatie van Geen Ideaalmen- schen. „Het waren dan wel geen Ideaalmensen, maar wel mensen met een ideaal," zei deze HW-coiumnlst. Van der Horst overhandigde zijn werk aan de heer J. Oost- ander en zijn vrouw. Oostlan- der fungeerde als een van de belangrijkste bronnen voor het boek. De historicus had bij zijn do cumentatie geluk dat het me rendeel van de partij-archie ven gedurende de Tweede We reldoorlog bewaard is geble ven. „Schiedam is een van de weinige afdelingen van de PvdA die haar archieven niet heeft vernietigd toen de bezet ters dat eisten," aldu3 Van der Horst. Het stadsarchief noem de hij „prettig" om mee te werken. Van der Horst is in '80 op Geen Ideaalmenschen afge studeerd aan de universiteit van Amsterdam. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De ge meente Schiedam zou een aantal obligaties van de Stichting Atoomvrije Staat moeten kopen. Dit schrijft het comité Schiedam tegen Kernbe wapening in een brief aan het college van Bur gemeester en Wethou ders. Het is de tweede keer dat het comité zich met d.t verzoek tot het college richt. De eerste keer ontving zij een ont kennend antwoord. Vol gens het college ligt het niet op haar weg om de stichting te steunen. De stichting wil alle grond rond de vliegbasis Woensdrecht, aangewe zen als basis voor kern wapens, opkopen. De staat zou dan allerhande procedures in gang moe ten zetten om de raket ten over die grond te kunnen vervoeren. Het comité vraagt het gemeentebestuur of het "werkelijke alle beslui ten die met een meer derheid van 50 procent plus één genomen wor den, zal uitvoeren". Het comité doelt op de be slissing van de regering om kernwapens op Ne derlands grondgebied te plaatsen. SCHIEDAM De radio amateurs van Radio Lokaal blijken standvastig. Voor de tweede maal binnen een week werd de zender door de Schie damse politie uit de lucht ge haald. Bij een Inval in een wo ning aan de Nieuwe Maas straat woensdagmiddag rond half vier werden een partij ge luidsapparatuur en een com plete zendinstallatie in beslag genomen. De apparatuur had een waarde van ongeveer 5000 gulden. Afgelopen vrijdag rolde de politie Radio Lokaal op na een inval in een woning aan de Wattstraat. Ook toen werd de zendapparatuur in beslag ge nomen. Tot grote verwonde ring van de agenten was gis terochtend het inmiddels "ver trouwde" geluid van de zender weer te horen. De politie heeft nog geen medewerker van het radiostation weten aan te hou den. >y- "Sr SCHIEDAM De jongeren van clubhuis Oost in Schiedam krijgen een eigen pand. Het houten gebouw van de Kruis vereniging aan de Westerkade wordt door hen afgebroken, op gelapt en weer opgezet aan de Parallelweg. Het is de bedoe ling dat het gebouw in januari wordt gesloopt en in april 1985 al weer opengaat op het nieu we adres. Vanaf 1978 zoeken de jonge ren al naar een eigen gebouw, dat moet draaien met vrijwilli gers en één cultureel werker. Jongerenwerker Nico Curfs: "We waren aan het onderhan delen over een pand in de Za- menhoffstraat, maar de buurt bewoners kwamen in protest bij de gemeente. Van collega's in clubhuis Zuid hoorde ik dat de kruisvereniging haar pand aan de Westerkade heeft afge schreven en op zoek is naar een nieuw. Ik ben toen gaan kijken en zag dat wij het ge bouw wel gebruiken konden." Het Clubhuis bestuur In Oost is -nu in onderhandeling over de prijs met het bestuur van de Kruisvereniging. Nico Curfs: "Het gebouw moet door een bedrijf gesloopt worden en dat kost de kruisvereniging geld. Nu willen wij geen geld als koopprijs aanbieden, maar arbeid, door het gebouw te slo pen en de grond schoon achter te laten." Clubhuls-oost wil de verbou wing opzetten als een werkpro ject. Nico Curfs: "De meeste jongeren die gaan timmeren hebben een uitkering. Voordat we beginnen moeten we eerst toestemming hebben van de Sociale Dienst. Voor de SCHIEDAM Onbekenden hebben uit een supermarkt aan de Van Mesdaglaan een grote partij sigaretten gestolen. Zij waren het- pand binnengeko men door een ruit in te gooien. De waarde van de buit Is nog onbekend. bouwtechnische kosten gaan we subsidie aanvragen bil het gemeentebestuur en het Juna- nafonds. Het isoleren van de wanden en de inrichting kosten vee! geld. We zijn nu druk bezig met het verzamelen van twee dehands spullen." In het nieuwe clubhuis kun nen alle Jongeren uit Oost te recht Clubhuis Oost heeft op dit moment dertig vaste bezoe kers tussen de 14 en 23 jaar. Nico Curfs:" We willen een soos in het nieuwe gebouw in richten en een werkplaats, waar iedereen kan sleutelen aan zijn of haar bromfiets." Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Omdat het toch maar weinig indruk maakt op de automobilisten, zal een parkeerverbod voor een groot deel van de Lange Haven worden opgeheven. Het gaat om het stuk aan de kant van de Hoogstraat van af de Koemarkt tot voorbij het gerechtshof. Het par keerverbod was destijds in gesteld op voorspraak van de brandweer. Deze onder vond bij het uitrukken hin der van de geparkeerde voertuigen. Ai langer is er sprake van een verhoogde parkeerdruk op de haven. Dubbelparke- ren lijkt normaal. Het aantal parkeerders is sterk geste gen dankzij de bewoning van enkele nieuwbouw com plexen ondermeer aan de Hoogstraat. De wijkagent zegt zich soms "te schamen" eis hij weer een parkeerbon uitdeelt. „Bijna niemand houdt zich aan het parkeerverbod," zegt G. K. Wijnstekers van de ge meentelijke afdeling Civiele Werken. „Je kunt er niet de hele dag een mannetje bij zetten. Daarom heffen we het verbod maar op." Omdat automobilisten soms angst hebben voor "de waterkant" staan de auto's vaak voor een deel op de rij baan. Het parkeerverbod zal worden opgeheven nadat de rioleringswerkzaamheden aan het begin aan de Haven afgerond zijn. VRIJDAG 26 OKTOBER 1984 {gsm* Twee van mijn vrienden bewe ren ai jarenlang, tot vervelends toe, dat in Oen Haag de mooi ste vrouwen wonen. Hoe die jongens, nou Ja jon gens ze zijn ook al een behoor lijk eindje over de dertig, daar nou bij komen is me nog steeds een raadsel. De bewijzen die ze daarvoor op tafel leggen, snijden geen enkel hout. De één zegt dat-ie het écht kan weten omdat hij dagelijks in de hofstad verkeert. Hij werkt daar toevallig. De ander loopt al zo'n decen nia rond met het plan om een fotoboek vol te schieten van die vermeende schoonheden uit de residentie. Bewijzen uit het ongerijmde natuurlijk. Kijk, ik kan me daar behoorlijk kwaad om maken, over zo'n drogredenering. En ik kc*- 'et echt weten, want ik heb i ,'\n 20 jaar in die stad gebivak keerd. Als je zo iets staande wilt hou den moet je natuurlijk wei aan kunnen tonen waar dan we! het beste deel van het paradijs woont. Naar mijn mening, en die is zeer bescheiden, hier in Schie dam. Ik loop graag door de stad en als je goed je ogen de kost geeft, ik weet dat dat in dit verband niet zo netjes Is, dan kom je als heterosexueel be hoorlijk aan je trekken. Soms is het net alsof de Schie damse vrouwen je aankijken met ogen vo! brandersleed, eeuwenlang genetisch inge bracht dus onsterfelijk. Tegen die onpeilbare diepten zou je je hart uit willen storten, wat je natuurlijk niet doet op straat. Voor dat je het weet be- land je op de zevende verdie- A# ping in het Schielandzieken- - 4 huis. Maar ook in het hospitaal zie ik mijn stelling bewaarheid. Flitsend lopen daar de ver- pleegsters in elegante, hagel witte broekrokken. Zonne straaltjes in een toch wat som bere omgeving. Ik word een beetje chauvinis- tlsch, maar m'n hart gaat open tf als ik vrijdags over de week- markt loop. Stralend als Cleo patra torsen de Schiedamse vrouwen hun immens zware boodschappentassen. Als cirenes onderhandelen zij met de kooplieden. Een jonge vrouw, waarvan ik weet dat zij twee bijna volwas- sen dochters heeft, keurt met verve mosselen die ze onna- volgbaar afwijst zonder dat de visboer in zijn wiek geschoten is. 's Avonds luister Je met be- - J wondering naar het avontuur van een kortgeknipte Westves- te die het lef heeft om een 'blommige' paalwoning in Rot- terdam te kopen. Schiedamse vrouwen hebben - iets herkenbaars, van Jong tot oud; en eigenlijk zijn vrouwen 1 nooit oud omdat ze altijd kun- - nen bekoren, hoe ze ook zijn. Omdat ze strijdbaar zijn a! zijn ze geen geregelde bezoekers van Schiedams vrouwencafé t Barrika, Waar blijven Jullie nou, jon- gens, met je Haagsche illusies? ■-.* ME1NDERT BUYTENSLUYSER fï MAASSLUIS/RO ZENBURG Het veer tussen Maas sluis en Rozenburg wordt voor brom mers, fietsers en voetgangers 15 percent duurder. Dat heeft de pro vincie gisteren be sloten. De prijsstij ging gaat volgend jaar in. Automobi listen en vrachtwa genchauffeurs blij ven buiten schot. Oe provincie-leden voelden niets voor de Rozenburgse variant, met uitzon dering van de link se partijen. De ge meente aan de overkant van de Nieuwe Watetweg wil de tarieven voor langzaam verkeer op het pont gelijk houden en de prij zen voor auto's en vrachtwagens iaten zakken van 5,75 naar 3,50. Ais het aantal auto's door dit lokkertje zou toenemen met 45 percent, zo heeft Rozenburg uitgere kend, zouden de tekorten op het veer niet vei der toenemen. De provincie, ook aan het rekenen geslagen, kwam bij die prijsverlaging echter uit op mini maal 60 percent extra auto's, willen de verliezen niet verder oplopen. En in zoveel extra autoverkeer gelooft de provincie niet. Zowel Rozenburg als Maassluis heb ben eerder deze maand bezwaar ge maakt tegen de ta riefstijging van 15 percent voor het langzame verkeer. Rozenburg trok echter harder aan de bei omdat de meeste passagiers uit deze gemeente Komen. beide gemeentes betalen geen cent mee aan de exploi tatie van het veer. Zowei het rijk als de provincie draalen voor de kosten op. Met dit argument heef! de provincie de twee Waterweg-gemeen tes herhaaldelijk om de oren gesla gen bij eerdere prijsverhogingen. Voorlichter H. J. A. Stuurman van Ro zenburg wijst er op dat sinds het be staan van de veer dienst, nu zo'n tien jaar, alle verho- glnkjes tesamen de tarieven hebben verdubbeld. De uit schieter van 15 -i' percent, waar voor-'-"r al scholleren de du- pe van zijn, doet voor hem 'de deur dicht'. Zijn ge meente staat overi- gens alleen in haar strijd tegen de ver- hoging. Maassluis steunt het tegen voorstel van Ro zenburg aan de provincie niet. De negatieve be- 'r slissing van de pro- vincie komt volgens voorlichter Stuur- man niet helemaal ais een verrassing. „We hebben een paar keer gepraat r- met gedeputeerde Jansen van ver- keer. Die voeide eerst ook voor een~; prijsverlaging. En dan niet met drie stuivers, zei hij er ':i nog achteraan. Maar we hebben w-:; de laatste tijd wei-- nig van hem ge- hoord", aldus Stuurman. SCHIEDAM De Knotgroep Schie dam gaat komende zaterdagochtend weer van start met haar werkzaamhe den. Om half tien komen de vrijwilli gers bijeen in boer derij Park Kethel aan de Harreweg 8. Vandaarult gaat men op pad om de wilgen langs de weg te ontdoen van overtollige takken. De knotgroep viert dit jaar haar vijfja rig bestaan. „Wij hebben vele bomen van de ondergang gered," zegt de groep. Tevreden is zij mei de aanplant van zo'n 450 nieu we bomen in de af gelopen vijf jar. Het spreekt voor 1 zich dat de groep nog de nodige vrij- wiliigers kan ge- bruiken. Zij kunnen zich op drie tele- foonnummers aan- - melden: 70.15.02, 71.48.97 en 26.29.17. De vrijwil-, ligers mosten min- stens zestien jaar oud zijn. SCHIEDAM De buslijnen 53 en 58, vanaf station Schiedam naar Ke thel en naar Woud- hoek, worden vanaf komende maandag De Sportraad voor de gemeente Schiedam verga dert volgende week dinsdagavond in het clubgebouw van de Schiedamse Tippetaars naast de Singelkerk. Op de agenda staat on dermeer een voor stel om Schiedam in de weekends open te houden gecombineerd. Dit als reactie op "ver keersproblemen" in het centrum van Schiedam. De com binatie geldt voor onbepaalde tijd. De bus zal een rondje rijden. Vanaf sta tion Schiedam loopt de route via Kethel naar Woud- hoek en dan terug naar het station. voor de plezler- vaart. Schiedam is een van de weinige steden In de regio die op zondag geen brugwachters heeft werken. De verga dering begint om acht uur. Adjudant W. Hage stein van de Schie damse gemeente politie neemt vrij- 'J dag negen novem ber afscheid van het korps. Hage stein maakt ge bruik van de rege ling voor vervroeg-. de uittreding. Vanaf1* kwart voor drie tot Z vier uur 's middags.' Is er In de kantine - van het hoofdbu- reau aan de Lange Nleuwstraat een re ceptie. r ■tb ,*3 ijt

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1