IKMn mMmm mm I 2 jaar en 18 maanden voor oliediefstal Fiets graveren is geen probleem meer Westkant Hoekse strand opgegeven Schrijvers in Quibus Kortaf het vrije ypek .- a iiSsSttsi K'&wAp-k. ®iPp ka feifiïf WmMÉtM* #v- «*fc| - WS door onze medewerker HAN VAN DER HORST -SCHIEDAMDe jonge koningin Wilhelmina vond hem wel ^5aP' ïïiaar niet aardig, want hij was atheïst. Universiteiten uft de hele wereld vochten om hem. De ontgroenende corpsbal len konden zijn bloed wel drinken, omdat hij hun ontgroe- mngspraktijken onthulde. Hij maakte een eind aan zijn leven, omdat het geliefde Duitsland de eerste wereldoorlog had ver loren. Onze Lieve Heer plaatst vreemde kostgangers in Schie dam. En een van de vreemdste, maar ook geniaalste was pro fessor J. J. M. De Groot, hoogleraar, wereldreiziger en kenner van de Chinese cultuur als geen ander in Nederland. »Koelies V* C>":;X h :i' Deze benoemingsbrief, een enorm vel, ligt in het Schiedamse gemeente-archief. Wilhelm II, keizer der Duitsers en ko ning van Pruisen benoemt de heer J. J. M. de Groot in het Latijn tot hoogleraar aan de Berlijnse universiteit. De twist tussen vogelaars en plankzeilers over het gebruik van het plassengebied Oran jepolder, even west van Maassluis, duurt voort. Met lede ogen zien de vogelvrienden ieder jaar meer plankzeilers het water aan de Schenkeldijk opschuiven. De rust van de vogels wordt meer en meer verstoord. Het aantal broedende doodaarsen een soort fuut is al aanzienlijk geslonken, waarschu- 'wen de vogelaars. De natuurbeschermers hebben nu officieel een vereniging opgericht, die strijdt voor het 'Behoud van het Natuurgebied Oranjepolder'. De vogelaars willen niet alle surfers het wa ter af jagen. Wat zij wel voor ogen hebben, vertelt Niels van Berkel, secretaris van de pasgerichte vereniging. V- ,Van Berkel: 'Ik heb niets tegen plankzeilen". ~- <KV~-r 1 Alleen harde wind geeft de vogels op de Oranjepias rust. De meeste surfers geven het dan op. Bestemmingsplan Brandstich ting Vernieling Verduiste ring schiedam WïMMM mms mens apart fM wïYü'A '•;¥VV W«yï£ 'TL;? #M<. •&wm -; J** t»ru> riKSKi ZATERDAG 27 OKTOBER 1884 <i t J. J. M. De Groot (geboren 1854) was de broer van de be-, kende Schiedamse sociale her-, yormer M. C. M. de Groot, die rond de eeuwwisseling de ba sis legde voor zulke uiteenlo pende bedrijven als drukkerij De Eendracht en de coöpera tieve winkelketen DES. Boven- Üien deed hij zeer veel aan ar beidersontwikkeling, want ais democraat begreep M. C. M. De Groot dat de burger in de moderne tijd zijn weetje moest weten, wilde hij zijn rechten kunnen uitoefenen. Onder ech te Schiedammers wordt zijn naam dan ook nog steeds met eerbied genoemd. J. J. M. is echter totaal ver geten.. Ten onrechte. Zelden hebben er in de stad zulke tegenpolen rondgelopen als de gebroeders De Groot Ze Jhaddea hoogstens gemeen, dat zij- tot verdriet van htm ouders ',op jeugdige leeftijd van het ka- iholieke geloof afvielen, maar [daar trokken ze hun eigen con sequenties uit M. C. M. werd de menslievende sociale her- yormer, J. J. M. probeerde te- ivergeefs bij Zijne Majesteits Oorlogsvloot en later bij de 'Marine te komen. Toen dat tot zijn onbeheerste woede niet -lukte, solliciteerde hij naar de ;baan van candidaat ambte naar voor Chineesche zaken in [Nederlands Indië. In die oude tijd konden de •Chinezen van Nederlands In- 'dië onder hun eigen "kapi teins" in hoge mate hun eigen [zaken regelen. Die hestonden Ar^ftro;»Ai' 8-»Jyi - uit handel en de import van koelies die vervolgens op de plantages van Nederlandse_ za kenlieden tot op het bot wer den uitgebuit De ambtenaren Chinese zaken vormden de schakel tussen deze kapiteins en het Nederlandse koloniale gezag. J. J. M. De Groot werd aan genomen, maar moest eerst Chinees studeren aan de Leid- se universiteit Vebvolgens vertrok hij naar de Chinese stad Emoy, waar veel koelies geworven werden. Daar moest Professor J. J. M. De Groot po seert in sta tie. De Groot bij wijze van proef schrift de traditionele feesten beschrijven. Het boek een dikke pil ligt nog steeds op het Schiedamse gemeente-ar chief en wie het openslaat ont dekt meteen: De Groot kon kij ken en ook schrijven. Hij lever de een buitengewoon knap en leesbaar werkstuk af. Dat zou de rest van zijn leven hét ken merk blijven van de vele boe-, ken die hij aan de lopende* band produceerde. VMk In het Engels, dat hij voortreffelijk beheerste, zodat ook het bui tenland kennis kon nemen van zijn bevindingen te midden van de Chinezen. De Groot raakte nogal onder de indruk van het Boeddhisme en zijn kloosters. Hij werkte nog jaren in Indië en maakte een grote en niet ongevaarlijke reis naar China, dat hij met een scheepslading 'Oranjepias niet voor windsurfers' MAASSLUIS 'Het piassen- gebied is een uniek stukje na tuur geworden. Het water i3 er heel helder, schoon en licht brak. Dat schept een voor het Westiand unieke biotoop voor zeldzame watervogels. Je ziet er heel veel verschillende soor ten eenden en ook steltlopers. Dat zijn vogels die je in een gebied als de Rietlanden bij Maasland niet ziet.' Van Berkel wordt bijna ly- risch als hij praat over de vo- - gels In de Oranjepolder. En hij benadrukt graag dat zijn kers- verse, nog maar tien leden tel- Idnde vereniging, in die me- ning niet alleen staat. "De Vereniging ter Bescher- raing van Vogels staat hele- maai achter ons, net als het Zuid-Hollands Landschap en Natuurmonumenten. De ge- meente Maassluis heeft de ad- A vlezen van de natuureonsulent van Natuurmonumenten afge- -« wimpeld, die hadden ze niet nódig. Maar de gemeente is - met deskundig op dat terrein en onderschat de natuurweten- schappelijke waarde volko- rilen.' Pratend over het Maassluise beleid ten aanzien van het ;j plassengebited, doet Van Ber- kei vrij schamper; 'We krijgen van Maassluis geen centje me- dewerking, het gebied is aan het verloederen, de oevers kal- u ven ai.-Maar .Maassluis heeft voor de natuur geen cent oyer.*, Enkèlejaren geleden la af-,-, gespróken dat de plankzeilers ïi-alieen degrote, zuidelijke, plaa ïbruiken. De andere - zullen get plasjes zouden ongemoeid blij ven voor de vogels. Te vaak, vindt Van Berkel, wordt die af spraak niet nagekomen: 'Er komen steeds meer sur fers, ook van buiten Maassluis en zij kennen die afspraak niet. Aan de wal wordt het ook steeds drukker. Er staan con tainers voor de zeilplanken, maar één ervan is ingericht als kantine, dat geeft allemaal geluidshinder en rustversto ring. Begrijp me goed, ik heb niets tegen plankzeilen. Als ik jonger was, zou ik het zelf ook wel willen leren. Maar ik vind de Oranjepolder niet geschikt [ï;-V%w£; .1 voor het surfen op grote schaal met wedstrijden en kantines, parkeerterreinen en de drukte die dat met zich meebrengt.' Wie de baas is over het plas sengebied Is niet zo eenvoudig te zeggen. Rotterdam is de eigenaar. Als deelgemeente heeft Hoek van Holland er ook iets over te zeggen. En Maas sluis is er ook bij betrokken, deze gemeente is als het ware eigenaar van het water. Toen de plassen jaren terug werden gegraven, voor de Rijnpoort- haven die toen daar werd 'ge pland', heeft Maassluis het zand uit de plassen gekregen. Formeel is Maassluis nog ver plicht de plassen weer dicht te gooien en er welland van de maken. Het Openbaar Lichaam Rijn mond heeft het hele gebied langs de Waterweg aangewe zen voor recreatie. Rotterdam is bezig een gedetailleerd be stemmingsplan te maken. Hoek van Holland heeft de sur fersvereniging op voorhand vergunning verleend contai ners neer te zetten. Deze ver gunning moet nietig worden verklaard, vindt de heer Van Berkel. Hij is hierover in be roep gegaan bij de Raad van State. De uitspraak wordt op 20 november verwacht. Voor natuurbeschermers is de Rotterdamse mening over de bestemming gunstig: die ge meente zet de natuurwaarde voorop en gunt de recreatie de tweede plaats. In principe is Van Berkel het daar wel mee eens. Hij vreest echter politie ke druk vanuit Maassluis. Want hier Is men voorstander van een puur recreatieve be stemming, daar la Van Berkel -heilig van overtuigd. kunstwerken verliet De Twee de Kamer wees De Groots aan bod af om de hele zaak tegen kostprijs óver te nemen. Nu staan deze kunstwerken in het Musée Gulmet te Lyon, dat een aparte vleugel bijbouwde. Een dankbare Franse regering schonk De Groot het legioen van eer. Ondertussen wijdde De Groot zich vol enthousiasme aan de toch wel wat op slaven handel lijkende werving van Chinese koelies voor de Indi sche plantages. Tot zijn zwak ke gezondheid hem dwong naar Nederland terug te keren. Daar werd hij professor te Leiden. Hij bleef zijn universi teit trouw ondanks verleidelij ke aanbiedingen uit Amerika en andere landen. Tot De Groot zich met ont groeningen ging bemoeien. Daar was de professor tegeii. HIJ publiceerde boekjes vol onthullingen, die iets zeggen over zijn merkwaardige maat schappijopvattingen. De Groot dacht, dat de gemene ontgroe- ners van het Studentencorps linkse bladen en boeken "lazen. Hij ontdekte bij hen bovendien Joodse en soms zelfs Afrikaan se trekjes. Kortom, de profes sor laste zijn eigen vooroorde len naadloos vast aan de mis standen die hij waarnam. De corpsballenmentaliteit was in die dagen de eerste tien jaar van de twintigste eeuw nog overheersender dan nu. Professor De Groot had zich in Leiden onmogelijk gemaakt. Hij verhuisde dus naar het Berlijn van keizer Wilhelm II, waar tenminste nog orde en gezag heersten en zijn racistische trekjes in bre de kring een goed onthaal von den. De Groot werd niet alleen hoogleraar maar kreeg ook de eretitel van Regierungsge- heimrat. Toen de eerste wereldoorlog uitbrak, kwam De Groot met hart en ziel voor zijn nieuwe vaderland in actie. Hij bewees de Duitsers grote diensten ge durende hun bezetting van Bel gië. Na de Duitse nederlaag publiceerde hij nog een bro chure onder de titel "Es ist nicht wahr", waarin de Duitse oorlogsschuld ontkend werd. Maar diezelfde nederlaag had ook de Duitsers zelf tot naden ken gestemd. Het land werd een democratische republiek. En het zag er naar uit, dat ook het socialisme de overhand zou krijgen. De Groot gaf nog eenmaal blijk van falend politiek in zicht. Hij maakte In 1921 wan hopig een eind aan zijn leven. Had hij de zaken nog een jaar of tien aangezien, hem zou het Duitsland, dat hij liefhad, door Hitier en de zijnen in het kwa draat zijn teruggegeven. Onze Lieve Heer plaatst rare kostgangers in Schiedam, in derdaad. SCHIEDAM Conform de els van de officier van Jus titie heeft de recht bank gisteren de 50-jarige Schie dammer H. van H. veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf wegens het stelen en doorver kopen van een par tij olie. Zijn hand langer, de 32-jarige Schiedammer P. van E., kreeg een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden opgelegd. Tegen hem was ook twee jaar ge- eist. in de nacht van 16 op 17 september hadden.de twee mannen 100 KUDie- ke meter gasolle uit een Schiedams tankschip overge pompt in een eigen schip. Dit gebeurde in de Gustohaven. Het duo had een telefoontje gehad van schipper A. L. die met eerder al gestolen partij olie in z'n maag zat. Hij vroeg de Schie dammer hem ervan af te helpen. Voordat zij het kar-- wei begonnen wis ten zij de olie al te verkopen aan een Belg. Deze was be reid er zo'n 45.000 gulden voor op ta fel te leggen. Tij dens de rechtzaak beweerde Van E. dat de twee dieven niet wisten dat de gasolie afkomstig was van diefstal. VLAARDINGEN De komende weken is er weer volop kans om de fiets te laten graveren. Door middel van de postcode In de fra me aan te brengen, kunnen gestolen fietsen gemakkelij ker bij de eigenaar terugbezorgd wor den. Het program ma van de gra veurs: Dinsdag 30 okto ber: De gehele dag de Professor Casi- mirscholengemeen- schap aan de Clau dius Civilislaan. •Woensdag 31 okto ber: 's morgens de weekmarkt aan de Broekweg. En van af 13.30 tot 16.30 uur bij de bewaak te stalling op het •Veerplein Donderdag 1 no vember: Op de Lo per in de Holywijk. Vrijdag 2 novem ber: Op de scholen in de omgeving Kan. Onnestraat in Westwijk. Dinsdag 6 novem ber: De scholen in de omgeving Van Maerlantlaan. Woensdag 7 no vember: 's Mor gens op de week markt aan de Broekweg en *s middags bij de be waakte stalling op het Veerplein. Donderdag 8 no vember: Op de Lo per in de Holywijk. Vrijdag 9 novem ber: Resterende scholen Zuidwijk. Voor meer Informa tie kan men de wijkdienst van de politie bellen, tele foon 342355 toestel 135, Theo de Vree. HOEK VAN HOL LAND De west kant van het Hoek se strand wordt door het dagelijks bestuur van de deelgemeenteraad prijsgegeven, al thans voor zover het de drie bedrij ven betreft die op dit gedeelte zijn ge vestigd. Bijna twee Jaar geleden alweer verdwenen hier de eerste drie bedrij ven. Twee ervan stortten letterlijk in zee bij achtereen volgende zware stormen, een derde kon nog net wor den gered. Die be drijven zijn inmid dels verplaatst of opnieuw opge bouwd op een ho ger gelegen duin gedeelte. De drie overgeble ven bedrijven, twee restaurants en een kiosk, worden ook steeds ernstiger bedreigd door de niet ophoudende afslag van de Hoekse strand. De plaatsing van de zandrollen bleek als tijdelijke maat regel wel aardig, maar ook het deel- raadbestuur ziet voor de komende winter kennelijk geen heil meer in de zandrollen. In overleg met de dienst voor sport en recreatie is daarom aan de overgebleven ex ploitanten op dit strandgedeelte ge sommeerd op korte termijn de pavil joens te verwijde ren danwel te ver plaatsen. Het meest westelijk strandpaviljoen "Marius" zal wor den gesloopt, ter wijl Toko "De Tros" demontabel Is en in de winter- berging zal worden opgeslagen. Blijft nog het be kende strandres- taurant "De Blaas balg". Eigenaar Ben Bakker heeft van dit bedrijf de laatste jaren een specialiteitenres taurant gemaakt met een faam die wijd en zijd ver breid is. Meer dan de meeste andere strandbedrijven richt Bakker zich op een publiek dat het hele jaar door zijn zaak komt be zoeken. In dat ver band heeft hij ook weinig problemen met een verplaat sing wat verder vanaf de waterlijn, mits zijn zaak goed bereikbaar Is. De nu gevonden plaats in het duin naar de richting van de Noorderpier ligt vlakbij de onlangs geopende "Rivie renkant", een ring weg waarvan men verwachten mag dat veel toeristen er gebruik van gaan maken. Bak ker is dan ook best bereid daar heen te gaan, mits hij kan rekenen op de no dige medewerking van de overheid en op dit moment is hij daar nog niet te vreden over. Bakker had name lijk deze week al willen beginnen met de verplaatsing en gedeeltelijke nieuwbouw van "De Blaasbalg" maar tot op dit mo ment ontbreken daarvoor nog de vergunningen. Eerst liet het grondbedrijf het af weten en de zaak werd doorgescho ven naar deelraad en dienst voor sport en recreatie. Die hebben echter voor de bouw weer toestemming nodig van rijkswaterstaat en Delfland. Weliswaar heeft Ben Bakker beslo ten zijn huidige be drijf te sluiten in verband met de verhuizing, maar het is nog lang niet zeker dat die ver huizing inderdaad op zeer korte ter mijn kan geschie den. (Ook ten aanzien van de aanleg van ,de nutsvoorzienin gen zijn er nog ha ken en ogen. Bak ker. "Wanneer ik dat allemaal zelf moet betalen dan kunnen we het wel vergeten. Dat Is een onhaalbare zaak". Deelraads voorzitter dr. ir. P. J. A. L. de Lint is echter van mening dat die lasten voor aanleg van gas, licht en water niet geheél op de ge meente zullen kun nen drukken. "We proberen voorlopig de be staande leidingen langs de Zeekant te handhaven zolang deze niet door de zee worden be schadigd. We zul len Bakker zoveel mogelijk terwille zijn, maar geld is er niet. Vorig jaar is alles opgegaan aan noodmaatregelen. Rotterdam stelde toen drie ton ter beschikking, maar Bakker wilde toen nog niet verhuizen. Vanuit zijn visie overigens terecht", zegt De UnL inmiddels moet Ben Bakker zijn zie! in lijdzaamheid be zitten. Hij wil pro beren om althans een flink aantal on derdelen van het bestaande restau rant over te bren gen naar de nieuwe plaats. Toiletten en keuken zullen echter ge heel vernieuwd moeten worden. "De kosten moeten wel te overzien zijn", vindt Bakker. "Want anders kun nen we er beter he lemaal niet aan be ginnen". SCHIEDAM De Rotterdamse schrij vers Iwan Eng, Jan Oudenaarden en Frans Vogel lezen morgenmiddag in Café Quibus voor uit eigen werk. De presentatie van de ■avond is In handen De brandweer moest gisteren uit rukken voor een brand in een kei- derbox aan de Aal scholverlaan in Vtaardingen. Een rieten mat vatte vermoedelijk vlam door in brand ge- van de Schiedamse schrijver/beeldend kunstenaar Bram Uil die ook delen van zijn werk zal voordragen. De li teraire middag be gint om drie uur. 's Avonds wordt in café Quibus de jazzmaand afgeslo ten met een optre den van Blues Bas tards, een gelegen heidsformatie rond Rinus Groeneveld. Het optreden be gint om half tien. De toegang be draagt/ 2,50. stoken kranten. Orie racefietsen werden bescha digd. Vandalen hebben met een vuurwapen afgelopen dinsdag vier gaten in een plexiglas lichtrecla- mebak geschoten. Schade 750 gul den. De recherche stelt een onderzoek in naar een 41-jarige Zweedse zeeman, die zevenduizend Amerikaanse dol lars weg nam op een schip in de Vul- caanhaven. De Zweed is er met de buit vandoor naar zijn geboorteland.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1