Knotwilg kan niet meer zonder zaag Volksunie-leden deelden pamfletten uit op Liesveld Huisdieren Schiedam zijn kerngezond Ook kiezelstenen zijn edelstenen! 'Klerevertoning': Schiet nou op! 3 Annes 'therapeutische truc' is geslaagd Vrouwenweekend over vrije keuze J. Sch X' (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Teleurgesteld zijn 300 geïn teresseerden in stedebouw en architectuur vrij dagavond huiswaarts gekeerd. De discussie in zaal De Harmonie, het .hoogtepunt van een twee weken durende manifestatie, heeft vrijwel niets opgeleverd. Begeesterde sprekers over "hoe het anders kan in Vlaardingen" stootten drie uur lang hun hoofd tegen een muur van onbegrip. 'Bestemmingsplan Wilgen knotten. Soms moet je duvels goed oppassen. jfnderhoud 'Opperknotter' Discussieleider Herman Wigbold, ook hij had moeite de dialoog er in te houden. Rechts van hem I. Lübke, links wethouder Mariëtte Hoogendijk. Verenigen Rekening Agressie Opheldering Spontaan Anne van der Ploeg. HET VRIJE VOLK schïedam 4 Goudriaan versus de rest: Vergeefs De twee wethouders Bas Goudriaan en Mariëtte Hoo gendijk en het CDA-raadslid Cees Bot bleven onwrikbaar op hun standpunten staan. Crea tiever bouwen is meestal te duur, net als meer inspraak van bewoners. De huidige in- Een projectontwikkelaar onderzoekt wat hij kan bouwen op de kop van het Veerplein in Vlaardingen, tegenover het Weeshuis. De gemeente Vlaardingen heeft hem hiervoor op dracht gegeven. Dat zei wethouder Bas Goudriaan (stadsontwikkeling) tij dens de vrijdagavond ge houden discussie over ar chitectuur en stedebouw in .zaal De Harmonie. De gemeente is al gerui me tijd bezig een bestem- mingsplan te maken voor het centrum van Vlaardin gen. Volgens Goudriaan zal het plan deze week klaar zijn. De meeste open gaten in de binnenstad zouden moeten worden opgevuld met woningen, aangevuld met winkels. spraak zou zelfs "flexibeler" en "vlotter" moeten om snel In te spelen op de jaarlijkse toe stemming van het rijk voor woningbouw (contingentering - red.) De drie gemeentebestuur ders vormden een hecht blok. Zelfs voormalig CDA-wethou- der Cees Bot, die na de aanval van het college over het om streden bouwplan voor de Markt-Maassluissedijk In de oppositiebankje belandde, ver dedigde het beleid van wethou der Goudriaan (PvdA) en Hoogendijk (WD). Na iedere aanval van de ove rige forum-leden, gezeten op een één meter hoog podium, kroop het drietal in de verdedi ging. Mevrouw I. Lübke, mede werkster van projectbureau Feijenoord, legde wethouder Goudriaan voor: „In Rotter dam liggen meer bouwplannen klaar dan geld van het rijk. Ik heb de indruk dat het in Vlaar dingen precies andersom is." Haar poging om de wethouder Iets te laten vertellen over de soms gehaaste voorbereiding van bouwplannen als het rijk met geld over de brug komt, liep echter op niets uit. „Als u in dit forum wilt zitten, moet u wel uw zaakjes goed voorbe reiden. U heeft de stukken niet - J, 'r<? '/J'sdSi*r, 'ti'AC tfcy IS/' m j (Van een onzer verslaggevers) K.SCHIEDAM Het lot van (een knotwilg waar niemand naar omkijkt Is droevig. De ar- «me boom zal "uitschieten" en (na zo'n jaar of twintig om- (waaien. Vroeger kwam het (nooit zo ver. Er waren altijd boeren in de buurt die de tak- «ken afzaagden en voor de (haard gebruikten. Maar de (boeren hebben andere midde- »len gevonden om huls en haard warm te houden en nu (zijn er vrijwilligers nodig om |de knotwilg in stand te houden. In Scu 'jm hebben ze het 'boeltje r vijf jaar kappen i aardig controle. De |knotgroep, .1 mannetje of (vijftien, heeft een paar duizend (bomen onder zijn hoede in een gebied tussen Park Kethel, Jqrkweg, Groeneweg, Harre- eg, Joppelaan, Kerklan en olderweg. Toch is er nog sprake van "•achterstallig onderhoud". De knotwilgen langs de Polder weg bijvoorbeeld, daar zijn ze nog niet geweest. Maar deze bomen zijn ook nog niet top zwaar. Inmiddels heeft de werk groep 450 nieuwe boompjes ge plant. Staken van drie meter hoog. Ze staan op plaatsen waar vroeger ook knotwilgen hebben gestaan. De Kande- laarweg, op Rotterdams grondgebied, wacht nog met smart op de Schiedamse vrij willigers. Maar tot nu toe heb ben bureaucratie en onwil van het Rotterdams gemeentebe stuur de aanplant in het hon derd laten lopen, zo zegt "op- perknotter" Aad Sauer. De Rotterdammers zouden vrezen dat zij voor het onderhoud op draaien. Dat is volgens Sauer onterechte angst. De werkgroep heet nieuwe zagers van harte welkom. Sauers telefoonnummer: 701502. Dat van Chris Ver- maat: 714897. 4.&SL 6-%-1 gelezen!", beet Goudriaan haar toe. Discussie-leider Herman Wigbold probeerde het nog eens. „Zijn visies op woning bouw en de contingenten van het rijk te verenigingen?" vroeg hij aan de stadsbestuur ders. Goudriaan weer: „Soms niet. Wij hebben verantwoorde lijkheid voor de gemeente-be groting en bijvoorbeeld de werkgelegenheid in de bouw. Kijk maar wat er nu weer ge beurt bij het Maasslulse bouw bedrijf Elementum. Daar moe ten mensen uit." Cees Bot beklaagt zich over het onbegrip bij de bevolking. ..Als je de mensen zegt: kom met een leuk plan, dan zouden de zaakjes zijn voorgekookt en als je ze om een plan vréégt, dan heb Je geen visie." Hij wees er tevens op dat de open gaten in de stad de gemeen schap veel geld kost en er dus best wel eens haast mag wor den gemaakt met bouwen. Waarmee hij zijn politieke op- ponente Mariëtte Hoogendijk de kans gaf een uitgebreid ver haal te houden over de proble men bij het Grondbedrijf van de gemeente. Al voor de pauze werd Jour nalist/architect Rainer Bull- horst de patstelling beu. „Ik zou willen pleiten voor een dia loog," riep hij licht geïrriteerd. Als schot voor de boeg stelde hij voor de contingentering van het rijk en de architectuur los te willen maken. „Weinig bestuurders kennen de kwali teiten van architectuur. Zij moeten alleen knopen doorhak ken. Als architect en als bewo ner wens Ik daar niets mee te maken te hebben," zei hij. „Net dtls er onder architecten geen interesse bestaat voor de rekening," antwoordde Gou driaan. Toch was hij de enige stadsbestuurder die een vraag stelde tijdens de "discussie". Aan Bullhorst: „Wat vindt u van de ruimte die u heeft in de woningwetsfeer?" Bullhorst: „Groot. Zolang de architect en de bewoner het vertrouwen krijgt van de gemeente." Het optreden van de Salsa- groep La Fitte na afloon van de discussie werd doe elen als een opluchting t. aren. Wethouder Goudriaan .^unde zich eveneens teleurgesteld. Zijn voorstel om een prijs vraag uit te schrijven voor het beste ontwerp voor de lokatie Buizengat werd door niemand in de zaal opgepikt. Mede hier door vond h-j de bijeenkomst "magertjes". (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Aanhan gers van de Volksunie hebben zaterdag pamfletten uitge deeld aan winkelend publiek op het Veerplein en omgeving. Dit gebeurde tijdens de kleine manifestatie "Andere Markt" op het Liesveld die de positie van gevangen genomen vrou wen in het buitenland belicht te. De sympathisanten van Gllmmerveens Volksunie pro testeerden in hun pamfletten tegen de anti-discriminatie wet die vrije meningsuiting over buitenlanders onmogelijk zou maken. Ook pleitten zij in vlugschriften voor het sluiten van de grenzen voor buitenlan ders die in ons land werk zoe ken. De deelnemers aan de Ande re Markt reageerden geschokt. "Ik ga naar huis met een hoop agressie in m'n lijf," aldus een lid van Vlaardingen tegen Kernbewapening, Tot een con frontatie kwam het echter niet. De aanhangers van de Volksu nie hielden zich schuil in het vi*. De stand van Amnesty International met Lies Nefkens op de Andere Markt. publiek en s verdwenen even j Overige deelnemers aan de plotseling als zij gekomen wa- regelmatig terugkerende ma- ren- I nifestatle waren Vlaardingen tegen Apartheid, de Wereld winkel en Amnesty Internatio nal. Deze laatste nam het ini tiatief voor het thema van de ze keer: vrouwen in gevangen schap. I Bij de stand van Amnesty International waren standaard brieven te koop waarin ophel dering werd gevraagd over de verdwijning en gevangenschap van vrouwen. De brieven zijn gericht aan de regeringen van de betreffende landen. Op vrij dag 19 oktober, tijdens de ma nifestatie "Martelen is Men senwerk" werd 800 gulden bij eengebracht. Met dit geld rijn onder meer telexen gestuurd naar het buitenland waarin eveneens opheldering werd ge vraagd over het lot van vrou wen. Vlaardingen tegen Apart heid ging in op de vrouwen in het Angolese vluchtelingen kamp Kwanza Sul waar 75000 vluchtelingen uit Namibië bi vakkeren. Een grammofoon plaatje van ƒ7,50 over dit kamp is te koop bij Leslie Wijnberg, tel. 357643. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De huisdie ren in Schiedam-Zuid zijn In puike conditie. Zonder proble men kwamen de diertjes en hun baasjes tot 12 jaar door de keuring in het clubhuis van Schiedam-Zuid in de Dwars straat. De verzorging, de om gang met hond, kat en cavia en het uiterlijk; er viel alle maal weinig op aan te merken. Tientallen kinderen togen, zaterdag naar het buurthuis. De meeste dieren waren in de kentjes gewikkeld waaruit angstige koppies staken van parkietjes, konijnen en katjes. Nog schichtiger reageerden de dieren op de spekgladde tafel van "keurmeester" H. Blom- deel van de Hoogvlietse Klein- dlerensport Vereniging. Uit voerig betastte hij de viervoe ters die in pogingen te ont snappen herhaaldelijk uitgle den. Konijn Bobo (een Vlaamse reus) was in de rui. Het joekel liet flink wat haarpluizen ach ter. En poes Mimi keek uit haar ogen alsof ze ieder mo ment juryleden en omstanders wilde aanvliegen maar ze hield zich opvallend rustig. Moeder en dochter Tamara konden tevreden zijn: hun kat was kerngezond. Ook de hond Cartouche man keerde niets. Een flink beest dat uitbundig kennis maakte met de Hoogvlietse "klein- dier"-kenners door meteen maar op de tafel te springen. De jury deinsde achteruit. De heer Blomdeel, een vriendelijk man, kwam achter de tafel vandaan om de hond eens be ter in ogenschouw te nemen. Het dier legde spontaan zijn voorpoten op Blomdeels schou ders. Ze stonden oog in oog met elkaar. Goed voor enige hilariteit in de druk gevulde clubhuis-zaal. Na de keuring werden de meeste dieren terug gebracht naar huis om van alle opwin ding te bekomen. De kinderen keerden weer terug naar het buurthuis om een diploma in ontvangst te nemen van de heer Blomdeel. Vier kinderen kregen een eervolle vermel ding, Dit waren Raymond Boon met zijn konijn, Natasja de Vette met haar poes, Lenie van Berkel met haar hond en Maria van der Zwan met haar cavia. Door Job Gorree VLAARDINGEN Bege leid door de klassieke gi taarklanken van gitarist Serge presenteerde galerie- houdster Marjan van Mou- rik vrijdagavond twee nieu we kunstenaars in haar ga lerie Foyer. Dit waren de edelsmid Rob van de Ham uit Schiedam en de Rotter damse schilder en beeld houwer Anton Geerllngs. - Van der Ham exposeert sieraden van zilver, in een strakke en handige vorm geving. Hij heeft het vak geleerd aan de Opleiding voor Goud- en Zilversme den in Schoonhoven. Ken merkend Is zijn gebruik van grote stenen zoals aga ten en landschapsagaten, die op het breukvlak een beetje op een landschap lij ken. Van der Ham gebruikt ook kiezelstenen. „Ik beschouw iedere steen als een edelsteen," zegt hij. Naast zilver werkt hij ook met andere metalen, zoals goud, koper en roestvrij staal. Dit vaak In combina tie met elkaar. Van der Ham schrikt niet terug voor composities in bijvoor beeld roestvrij staal en rood goud. Naast het fijne werk van Rob steekt het werk van de andere exposant, Anton Geerllngs, scherp af. Deze oudere kunstenaar valt op door zijn ruwe vormgeving waarmee dikwijls meer wordt gesuggereerd dan duidelijk Is aangegeven. Zijn vrije werk is een te genhanger van zijn officiële werk dat hij maakt In op dracht van de overheid. Bij voorbeeld gedenkstenen en consoles van hartsteen en het houtsnijwerk aan boord van het Rotterdamse mu seumschip De Buffel. Voor zowel zijn vrije werk als voor zijn opdrach ten haalt hij zijn inspiratie uit de literatuur, mytholo gie en zijn prlvéleven. Het ruwe van Ar.ton Geerlings zit niet alleen in zijn sculp turen maar ook in zijn schilderen. De kleuren van zijn aquarellen sljn vooral fris. Galerie Foyer, Smalle Havenstraat 13. Tot en met 24 november. Vrijdag 19-21 uur, zaterdag 11-17 uur en zondag van 14-17 uur. MAANDAG 29 OKTOBER 1984 De "klere-wijven" op de stellage. Nog hoger, een zaam en verlaten op het tweede platform, staan Wim Kerkhof (bas) en Rien de Bruin. VLAARDINGEN In razend tempo (te snel, verzuchtten velen) zijn de 22 kledingcreaties van Annette Braad, Ma rian Roovers en Adrienne Woerden- bagch de revue ge passeerd in de Hoogstraat in Vlaardingen. De gemeente heeft er een serieus mode huis bij. De show, tegenover café De Steeg, trok zater dagmiddag enkele honderden men sen. Een ongewone show, dat wel. Al leen al de naam: „klerevertoning". Én de manier waar op: 22 vrienden en kennissen van da drie ontwerpsters beklommen een steiger. Binnen vijf "minuten stond 'de eerste verdieping vol met de winter collectie. Op een houten platform daarboven stonden Wim Kerkhof (van The Amazing Stroopwafels) en Rien de Bruin te musiceren. Onder wij! maanden de drie ontwerpsters van dit alles met megafoons hun vrienden tot spoed. „Schiet nou o-o-h- op!" en „waar ben je nou, ga nou naar boven." Het hoorde allemaal bij de show. De drie wijven zoals zij zichzelf noemen hebben een veel te krap atelier in Annette Braads woning. Ze zijn naarstig op zoek naar een ge schikte. grotere ruimte. De kleding, onder de naam „Wok kei", Is misschien wel uniek in Neder land, al is enige voorzichtigheid bij zo'n stelling gebo den. De drie „wok- kel-wijven" hebben in de Rijnmond in leder gevai de pri meur. De één zoekt de basispatronen uit, J de ander past er motieven bij die met een zeefdruk en strijkijzer op de J katoenen stof wordt geperst. De J techniek ieent zich voor ieder type kle-J ding, van baby- pakjes tot heren- jassen. Na afloop van de show, barstte café De Steeg bijna uit zijn voegen. In alle drukte informeer- den potiëntele ko- pers naar de prijs en oi er „ergens een paskamertje was". Ja zeker, bo-> ven het café moch-; ten zij in de woning; van de eigenaar even passen. Geen gek idee, want even later wandel- j den enkele tevre- den klanten over de Hoogstraat vf- "S- WW8S» VLAARDINGEN Het schilderij dat Anne van der Ploeg onlangs "voor het oog van de massa" heeft gemaakt in de Hoogstraat Is nu te zien in gaierie Kunst Plus. Onge veer twee maanden geleden zat zij in de etalage van de galerie te schilde ren. En daarmee is een experiment van An ne van der Ploeg tot een goed einde gebracht. Al heeft ze de laatste pen seelstreken in haar ateiier opgezet om dat het winkelend publiek haar toch te veel afleidde. In Kunst Plus is nog meer werk van haar hand te zien. Haar schilderijen en gouaches van de afgelopen jaren zijn nog niet eerder in Vlaardingen te zien geweest. De opening van de ex positie trok zater dagmiddag dan ook flink wat men sen. Galeriehouder Jos Noordhuizen roem de haar vernieu wingsdrang. Zo be titelde hij het expe riment van Anne van der Pioeg in zijn etalage gek scherend als een "therapeutische truc". Het feit dat de Vlaardlngse de laatse jaren alleen nog maar In de bui tenlucht schildert noemde hij een "belangrijke stap waar veel moed voor nodig is." Het resultaat Is nog tot en met 25 no vember te zien. Kunst Plus, Hoog straat 53-55. Vrij dag 19-21 uur, za terdag 11-17 uur en zondag 14-17 uur. Tevens na af spraak, el. 359054. In Kunst Plus is te- vens een imposan te collectie horlo ges te zien, ontwor pen door Glan Mat- teo. ROTTERDAM Meisjes worden In het algemeen zo opgevoed, dat zij nette, aangepaste vrouwen zullen worden. Door met de regels van fat soen te spelen, kunnen vrouwen de zin en onzin daar van ontdekken. Dat maakt vrouwen vrijer in het kiezen van hun eigen ge drag. Vrouwen, die daaraan willen wer ken. kunnen zich opgeven voor een weekend, dat het vrouwenvormings centrum Rotterdam op 17 en 18 no vember houdt. De kosten bedragen ƒ17,50. Vrouwen die gebruik willen maken van kinder opvang, moeten dit zo snel mogelijk opgeven. Voor in formatie: 010 361459. I P

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1