Schiedam 12 Socialisten kwamen van Vooie zolder' VLOS is goed gedocumenteerd kortaf l Jury 'betreurt' naam torenflat HIte" Burgemeesters geen bijverdiensten Bier en wijn weg uit sportkantine 'Folder vond Juist gretig aftrek hier' mmmmm mmmm Koffie 50 jaar Aange houden X? I' ;4 I },i lïN 3 k WS HOEK VAN HOLLAND/VLAARDINGEN Heel beeldbuis-minnend Nederland heeft hem Ie ren kennen als de blonde, aan heroïneverslaafde Mick, in de veelbesproken tv-reeks Herenstraat lö. Speelde in het gesubsidieerde toneelgezelschap "Krijt". Was jarenlang aangesloten bij het ama teurtoneel. Presenteert zich nu als frontman bij de succesvolle Vlaardingse popgroep Cairo Nights. Is 27 jaar jong en verzot op een borrel: Luuk Pleij- sier. Frontman mmm mtiÊmtt'A'iufr fmém-A Cairo Nights. Zittend v.l.n.r.: Wim van Antwerpen en Luuk Pieijsierstaand: Huib van Keulen, Henk Wessels en Leo de Pagter. Effecten Bewondering Hf" 5 a Een schilderij van Piet de Bruin, een van de hoofdper sonen in Geen Ideaalmenschen. Het schilderij komt wellicht ergens in Schiedam te hangen. Troelstra Brinkman van de r P 4 bi- M iter-' 1 HET VRIJE VOLK ZATERDAG 3 NOVEMBER 1984 'fï'/'tWm :w nik 'Optreden is een sprookje tertellen' Hoewel hij in Viaardingen woont, hebben wij afgesproken in de stationsrestauratie te Hoek van Holland. „M'n favo riete kroeg, waar ik vele uren met vrienden heb doorge bracht," aldus Luuk. „Een plek die ik associeer met reizen, het gevoel hebben zo weg te kun nen gaan en niemand die je hier kent. Kijk, in dit dorp waar ik getogen ben, werden artistieke ambities nogal scep tisch bekeken. De mensen rela tiveerden dat gewoon de grond ir-v-Er ontstond tussen hen en mij een soort haat- en liefde verhouding. Om deze bekrom penheid te ontvluchten zat ik hier vaak en keek naar de vele reizigers. Voor mij was en is het nog steeds een plaats van mensen die van de grote ste den houden." Nadat broer Sjoerd Pieljsier uit tv-serie De Weg was afge wezen wegens zijn leeftijd, kreeg Luuk, na een geslaagde screentest, de rol van Mlck toebedeeld in Herenstraat 10. De serie werd uitgezonden tus sen december 1983 en maart dit- jaar. Als debutant voelde hij' zich een outsider in deze produktie. Mick stond buiten het eigenlijke vérhaal in een second story line. „De belangrijkste scènes deed Ik met tegenspeelster Cristel Braak. Daarnaast had ik erg weinig contact met de overige spelers. Hierdoor mis je toch veel van het totaalge beuren. Zoals de opnamen in Spanje. Hoewel dit echter meer te maken had met een gemis aan plezier dan aan werkervaring." Hoewel het medium televisie hem erg boeit, heeft hij er als acteur een aversie tegen. „Voor film Is in Nederland te weinig geld beschikbaar, alles moet daarom snel gebeuren. De spaarzame tijd die een ac teur krijgt om zijn rol eigen te maken, gaat ten koste van zijn prestatie. Jammer, de kwali teit van de films is redelijk, maar met meer geld kan het veel beter. „In deze film heb Ik de erva ringen uit m'n eigen leven als raakvlak gebruikt. Weinig op smuk en zo min mogelijk acte ren, wat bij televisie en film belangrijk is. Zoals ook de ex pressie van bijvoorbeeld de ogen of een hand. Op een to neelschool leer je toneelspelen, er ls echter geen school voor filmacteurs waar je dit kunt leren." De verwachte aanbiedingen na zijn première bleven uit. „Conclusies zijn legio te ver zinnen. Misschien ben ik het type dat men niet veel zoekt, een te beperkt aantal films of ben ik gewoon slecht, ik weet het niet. Normaliter word je gebeld voor een screentest, het werkt zelden andersom. Ik heb geen zin mezelf te verkepen. Verlaag je je tot dat praktij ken. dan krijg je ook dat soort werk. Alleen voor reclame- werk heb ik wat screentesten gedaan. Het is goed verdienen, maar achterafgezien is de kans te groot het image van mezelf en dat van Cairo Nights te schaden." Zonder noemenswaardige ervaring klopte Luuk begin ja nuari aan bij de toen al beken de groep Cairo Nights. „Ik kwam manager Dick Mole naar tijdens him uitzending in Vara's Popkrant tegen, waar ook het idee geboren werd. Cairo Nights was toen ai op zoek naar een bepaald concept. Ondanks dat drummer Wim van Antwerpen een mooie, technische stem had, vond men het visuele aspect ook be langrijk. Er was een frontman .nodig. „In eerste instantie had ik niet nagedacht over de muzi kale moeilijkheden. Ik neem nu dus zanglessen om het ge heel bij te schaven en om over een jaar nog een stem te heb ben. Ook bij het maken van op namen leer ik veel, het meest kritische apparaat is tenslotte een tapedeck. Zingen moet net zo gemakkelijk gaan ais pra ten, pas dan ben je een goede zanger. „De tekst moet via het ritme en motoriek vanzelf uitwerken. Deze wisselwerking moet wel natuurlijk blijven. Zoals de uit straling van Mark Hollis van Talk Talk of Joe Jackson, wat een feest is om te zien. Door mijn komst heeft de groep meer body, meer agressie ge kregen. Natuurlijk maakt het collectief als geheel daarvan deel uit Mijn aanwezigheid heeft geen paleisrevolutie ver oorzaakt, maar de muzikale kaarten zijn goed verdeeld." Op het ogenblik staat Cairo Nights aan de vooravond van een twee en een halve maand durende toer. Er is voor drie kwart nieuw materiaal met Leo de Pagter als nieuwe toet senist. „Er zitten duidelijk meer progressieve en theatra le effecten in. Meer presenta tie. Volwassen is niet het juiste woord want dat mag een band eigenlijk nooit worden. „Heb je de pretentie heden daagse popmuziek te maken, •dan doe je dat voor een vrij jong publiek. Er zijn weinig bands die boven de middel maat uitkomen. Cairo Nights is daarentegen bereid tot het brengen van offers en erg am bitieus. WIJ stellen ons zo breed mogelijk op, misschien ook wel uit zelfbehoud. ,Jk heb de hippietljd niet meegemaakt maar wel de ver warring van de jaren '70. Er waren vele groeperingen zoals de punk, Andy Warhol heeft toen al gezegd, dat de mensen maar een kwartier beroemd zullen zijn. Dat ls toen precies wat er gebeurd is. Er was toen, maar ook nu nog een grote fol lowing. „Cairo Nights behoort niet tot zo'n beweging. De mensen moeten niet naar hun jonge rencentrum gaan, maar men moet komen om Cairo Nights te zien. WIJ proberen goed ge vonden te worden om wat we doen en ons niet over te leve ren aan een trend zoals Brons ki Beat dat doet. Die hun ima gebuilding interpreteren op een falsetstem en een synthesi ser." „Het zingen is voor mij be langrijker dan acteren. Het ls minder statisch en een betere manier om Je te uiten. Het evo lueert doordat elk optreden an dera is, bij acteren werkt het meer reproducerend. Ach, op treden is eigenlijk acteren, het blijft een sprookje vertellen," Van onze verslaggever RON DE GROOT Schiedam - Han van der Horst moet er»nog pijn in z'n rug van hebben. Dit schiet je te-binnen als je zijn onlangs verschenen boek Geen Ideaal- menschen leest. Tot in de kleinste details wordt' uit de doeken gedaan hoe in achttien jaar tijd de in 1899 opgerichte afdeling van de toenmalige SDAP een wethouderszetel weet te bemachtigen. Detail die Van der Horst als een mon nik uit diverse archieven moet hebben verzameld. "Dat iemand daar zin ln heeft," heb ik een lezer horen zeggen bij het zien van de no ten die aan elk hoofdstuk voor- afgaan. Honderden verslagen van de gemeenteraden, uitga ven van de Schiedamse Cou rant in die tijd en verslagen van de SDAP-afdelingsverga- deringen. De afdeling Schie dam was een van de weinige in ons land die het lef had, de ar chieven niet te vernietigen toen de bezetter dat in de Tweede Wereldoorlog eiste. Iets waar Van der Horst gretig van heeft geprofiteerd. "Uit de toch droge brij van verhandelingen heeft Van der Hgrst een soms levendig, chro nologisch verhaal opgebouwd waarmee hij in 1980 afstudeer de aan de Universiteit van Amsterdam. Vooral de wat oudere socialisten in Schiedam zullen worden aangesproken door termen als "Weg met de Sosejalen", "de Rooie Zolder"' dtp duidelijk aangeven welke positie de SDAP begin deze eeuw in onze maatschappij had. Een politieke stroming die door de tegenstanders met argusogen werd gadegeslagen. TÜDe jongere socialisten krij gen inzicht in het moeizame ontstaan van de afdeling waar van zij nu deel uitmaken. Van der Horst steekt zijn re spect voor die "mannen van het eerste uur" niet onder stoe len of banken. "De auteur kan niet in zijn comfortabele ver trek het laatste vel uit zijn ty pemachine trekken zonder zijn bewondering uit te spreken voor dat ploegje mensen, dat onder zulke moeilijke omstan digheden met zo weinig vrije tijd zich zoveel kennis en poli tiek .inzicht verwierf als die ouflejarbeiders deden," luidt een van'de laatste zinnen. De figuur van Piet de Bruin, dè voorman van de SDAP in IKS? j 'w -if V v ,yJ"v Schiedam in de jaren die Van der Horst beschrijft, loopt als een rode draad door het ver haal, De Bruin heeft het hart van Van der Horst gestolen met zijn felle manier van dis cussiëren en zijn soms botte manier van besturen. Van der Horst moet waarschijnlijk iets van zichzelf in deze oer-socla- list gezien hebben. Als lid van de PvdA-afdeling Schiedam is de schrijver iemand, die ook niet bepaald een blad voor de mond neemt. Plet de Bruin wordt in Van der Horsts boek voor het eerst genoemd als hij zich in 1901 binnen de SDAP opwerpt om de wijken Overschie en Kethel te bewerken voor de partij. Dit waren twee wijken waar de so cialisten nog geen voet aan de grond hadden. "Kethel en Overschie pasten goed bij De Bruin," zegt Van der Herat, "Hij zag de vijand graag in het aangezicht." Pieter Jelles Troelstra zorg de er volgens Van der Horst voor dat dé oprichting van een Schiedamse afdeling van de SDAP werd uitgesteld. De "Friese volksman" had zoveel tijd nodig voor toespraken en het beantwoorden van vragen, dat een "oprichtingsvergade ring" op 7 april ver na twaal ven eindigde zónder afdeling Schiedam. Op 13 april kwam het er uit eindelijk wel van. In het Volks huis (het huidige M.C.M. de Groothuls) richtten veertien Schiedammers de afdeling Schiedam van de Sociaal De mocratische Arbeiders Partij op. De oprichters hielden aan vankelijk hun namen geheim, daarmee nog eens aanstippend dat socialisme in die jaren een taboe was. De intellectueel Dr. J. van Leeuwen speelde In "de jaren voor De Bruin" de belangrijk ste rol in de nog prille partij. De afdeling had de beschik king over de zolder van een pandje op de Hoek Hoogstraat/ Appelmarkt. In de volksmond kreeg deze ruimte al snel de benaming "Rooie Zolder". Een socialistisch bolwerkje op de plaats waar "de Bourgeoisie haar inkopen deed" (Van der Horst). Van der Horst beschrijft hoe de partij ten strijde trok om een zetei in de gemeenteraad te bemachtigen. Gezien het grote aantal stemmingen in die tijd, hadden de socialisten kansen genoeg. De raad was In drie delen gesplitst. Elk jaar trad eenderde van de raadsle den af en werden er verkiezin gen uitgeschreven. In 1907 zagen de socialisten hun eerste grote wens in ver vulling 'gaan. De dan al tot grote leidèr verheven Piet de Bruin werd, met behulp van de vrijzinnige democraten van M.C.M. de Groot, gekozen in de Schiedamse raad. Daar begon hij een eenmansfractie die van zich deed spreken. Zo werd De Bruin wegens vermeende "on betrouwbaarheid" uit de com missies geweerd en haalde hij zich, door zijn spraakgebruik, vaak de ergernis van andere raadsleden op de hals. In 1917 werd De Bruin uiteindelijk ge kozen tot wethouder. Bij de presentatie van het boek maakte de schrijver al duidelijk dat er vele overeen komsten zijn tussen de SDAP- afdeling en de huidige PvdA- afdeling. Niet in de laatste plaats ls er het regelmatig te rugkerende gekibbel binnen de gelederen. Wat te denken van het zoge noemde Mandenmakeracon- flict dat in 1901 de gemoederen bezighield. Ene voorman De Bruljn (niet te verwarren met Piet de Bruin) werd uit de mandenmakerscoöperatie ge slingerd omdat hij ergens an ders een baan had aangeno men. De afdeling was ver deeld, de landelijke bestuursle den Loopuit en Kuykhof moes ten hulp bieden. Deze ruzie binnen de partij valt een beetje te vergelijken met het raadslid Jos van der Lugt dat vorig jaar in op spraak kwam en waar ook de hulp van een hoger orgaan, het provinciaal bestuur, werd in geroepen. Het boek ontleent zijn naam aan een uitspraak die Loopuyt tijdens de Mandenmakersaf- faire deed. "We zijn nu een maal geen ideaalmenschen, en dus komt er wel eens geharre war." Van der Horst maakt in zijn naschrift echter de fout de term Geen Ideaalmenschen toe te schrijven aan Van Kuyk hof, de andere "partijbons". Voor de Schiedamse socialis ten ls het boek van Van der Horst zondermeer een "must". Zij behoren gewoon te weten waar hun politieke wortels lig gen. Voor een buitenstaander, en nlet-Schiedammer, is het boek echter wat moeilijker "te verteren". Het onderwerp spreekt minder aan. Historisch gezien lijkt het boek verantwoord. Van der Horst weet de ontwikkelingen op plaatselijk niveau van een uitleg te voorzien en hun tijd te plaatsen. "Geen Ideaalmenschen" ls uitgebracht ln een oplage van 500 exemplaren. Het kost ln de winkel t 18/50 en ls uitgegeven door het Fonds Historische pu blicaties van de Schiedamse Historische vereniging. VLAARDINGEN Het do cumentatiecentrum van de VLOS (Viaardingen voor Ont wikkelingssamenwerking') is klaar. Honderden boeken over ontwikkelingslanden, tijd schriften en knipselkranten staan keurig gerangschikt in het PEC-gebouw in de Cornelis Houtmanstraat. De VLOS heeft er inmiddels ook een "documentaliste" bij: Angela de Rooij. Samen met nog eens 3000 gulden subsidie van de gemeente voor volgend jaar ls het dus ernst met de bezigheden van de VLOS. Eén speciale "besteicommis- sie" heeft talloze instanties af gestroopt, op zoek naar mate riaal, om de schappen mee te vullen. Men is op vijf tijd schriften geabonneerd en heeft 'flink wat boeken gekregen van particulieren. De VLOS wil met name scholen in Viaardingen warm maken voor het documentatie centrum. Hiervoor zijn ook spelletjes gekocht waarmee kinderen de problemen van ontwikkelingssamenwerking duidelijk worden gemaakt. Ag nes van Aardenne, werkzaam voor de VLOS: "We hebben een nationaliteitenspel, een rollen spel en een prioriteltenspel. Overigens kunnen volwasse nen ook zo'n spel spelen. Heel leerzaam." Zo is bestuurslid Bim Oppen- heim bezig geweest met een rollenspel voor volwassenen over martelen. De één kreeg macht over de ander. "Sommi ge mensen sloegen echt door. Die gingen tegen anderen brul len en schreeuwen. Dat spei is niet zo geschikt voor kinde ren." Lagere school de Schakel en Open Vensters hebben als één van de eerste al gebruik ge maakt van het documentatie centrum. Angela de Rooij heeft voor de twee scholen een les samengesteld over "Gobi", of wel Gezondheid, Orale hydra- Agnes van Aardenne. tie (uitdroging). Borstvoeding en Inenting. Dat zijn de laatste tijd de vier speerpunten van UNICEF-acttes. Burgemeester Fred van Lier zal het documentatiecentrum op vrijdag 9 november (17.00) openen. Daarna worden dia's roet een geluidsband vertoond over de verschillen ln levens standaard hier en in arme lan den. Ook wordt aangegeven Bim Oppenheim. wat Vlaardingers daarmee te maken hebben. Zo zijn opna men gemaakt van Turkse vrouwen, in dienst van de Vlaardingse visverwerkings- bedrijven Kwakkeistein en Warmeloo Van der Drift Van maandag tot en met vrijdag zullen diverse scholen het documentatiecentrum al vast gaan gebruiken. VLAARDINGEN „De Jury betreurt het achteraf, dat haar advies niet bindend is ge weest." Op diplo matieke wijze uitte mevrouw Van Lier, de echtgenote van de burgemeester, gistermiddag kri tiek op het bestuur van de ASHVB. Zij deed dit bij de ope ning van het com plex van 199 ouderwoningen aan de Westhavenkade, dat de naam „De Bolder" heeft ge kregen. Wethouder me vrouw Hoogendijk onthulde de naam in de recreatiezaal van het complex, die gevuld was met talioze genodigden. Maar ais het aan de jury had gele gen, had er „De Viaardingen '84" gestaan. Mevrouw Van Lier, voorzitter van de jury die uit vijf personen be stond, legde uit waarom: „Die naam wijst zowel op heden als verle den. Hij is helder en duidelijk." De Bolder kwim bij de jury op ce derde plaats en De Joon op de tweede plaats. Het bestuur van de ASHVB (Algemene Stichting voor de Huisvesting en Ver zorging van Bejaar- t i r den) koos echter voor „De Bolder". „Die naam duidt op y zekerheid en de- gelijkheid en heeft r een relatie met wo nen aan het wa ter", aldus me vrouw Hoogendijk. De inzenders van de drie winnende namen waren E. Hamerstag, M. Van der Giesen en A. Scheepmaker. Zij kregen een 'ca deaubon van me vrouw Van Lier. ln totaal werden 1500 suggesties inge stuurd door Vlaar dingers. Nadat de, naam onthuld was, riepen enkele aan wezigen: „Holder- de-bo!der, we heb ben een koe op zol der." SCHIEDAM/ VLAARDINGEN Burgemeester Van Lier van Viaardin gen en zijn collega Scheeres van Schiedam worden niet getroffen door de nieuwe regeling over bijverdiensten, waar minister Riet kerk en de com missie binnenland se zaken van de Tweede Kamer het donderdag over eens zijn geworden. Volgens deze rege ling moeten ambts dragers binnenkort bijverdiensten die zij genieten op grond van hun hoofdbaan, terug storten In de kas van de gemeen schap. Burgemeester Van Lier heeft welis waar nevenfunc ties, maar hij krijgt daarvoor niet be taald. Zo Is hij on dermeer vlce-voor- zltter van de Ver eniging voor Open baar Onderwijs en voorzitter van de onderwijscommis sie van de Vereni ging van Neder landse Gemeenten. Die eerste functie zal hij volgend jaar opgeven. „Het kost me teveel tijd", al dus de burgemees ter, die lacht „Tot mijn spijt niet", wanneer hem ge vraagd wordt of de nieuwe regeling voor hem conse quenties heeft. Zijn collega Schee res van Schiedam heeft wél betaalde bijbaantjes. Hij is voorzitter van de commissie van ad vies van het Ge westelijk Arbeids bureau en lid van de Verenigde Ver gadering van het Hoogheemraad schap Delfland. „De bedragen die ik daarvoor krijg, heb Ik vanaf het begin In de ge meentekas ge stort". aldus Scheeren, die van mening Is: „Als je voor een hoofd functie een salaris krijgt betaald, vind Ik dat alles dat daaruit voortvloeit ook geacht wordt te zijn betaald." SCHIEDAM Tien kratten bier, enkele dozen kroketten, hamburgers en fri kadellen en een doos wijn ls de „feestelijke" bult van inbrekers, die de kantine van voetbalvereniging Schiedamse Boys zijn binnengedron gen. Zij vernielden een ruit van hst pandje in sportpark Harga. De waarde van de gestolen waren bedraagt 800 gulden. Bij een inbraak in „de Zonnestudio" aan de Burgemees ter Knappertlaan is een geldbedrag van 100 gulden weggenomen. Ook hier kwamen d8 dieven binnen door een ruit In te slaan. Een koeltechnlsch bedrijf aan de Strlckledeweg (s gedupeerd door de diefstal van enkele duizenden guldens uit een kast. Het hele kantoorpand werd doorzocht. Een achterdeur was opengebroken. SCHIEDAM De groep uitkeringsge rechtigden, die gis terochtend vuilnis zakken leegstortten voor de deur van de Sociale Dienst, heeft voorlopig haar zin. De Socia le Dienst stopt een tijdje met de ver spreiding van een NIBUD-folder, waarin staat dat een mens voor twee gulden vijftig een'volwasrdige maaltijd kan ma ken. Eerst wordt een gesprek tussen wethouder Post hoorn en de uitke ringsgerechtigden afgewacht, dat over anderhalve week plaats vindt. Rond elf uur gister ochtend, ruim twee uur na het begin van de actie, ruim den werknemers van de reinigings dienst de mini-vuil nisbelt op. De ac tievoerders kwa men met een verte genwoordiger van de Sociale Dienst tot overeenstem ming, ofschoon de Sociale Dienst zich zeer heeft verbaasd over het optreden van de uitkerings gerechtigden. Di rectiesecretaris K. Brinkman: „Wie de (older niet wil lezen kan hem toch ge woon links laten liggen?" Maar de laar de uitkerings gerechtigden von den de folder Juist uiterst stuitend. „Op die manier gaan we terug naar de tijd van de vls- koppen van Colijn. Ais het aan de overheid ligt moe ten wij appeltaart van oude broodres- ten eten. Geef ons gewoon een goede uitkering, geen lap middelen," aldus een actievoerder. „Als Je een half Jaar eet voor een knaak per maaltijd is het gedaan met Je." Sociale Dienst zegt „wei iets" van de actie te begrijpen. „Wij hadden juist gedacht dat de fol der wei eens inte ressant kon zijn voor onze cliënten. In eik geval ls een eerste partij van 200 folders in een paar dagen tijd de deur uitgevlogen." Brinkman vreest dat de Sociale Dienst door dit soort acties in een slecht daglicht wordt gesteld. De medewerkers van de Sociale Dienst zijn gisterochtend niet geschrokken. „Wij schrikken niet zo gauw meer." Vorig jaar werd de Sociale Dienst door dezelfde groep (die zich Bond van Uit keringsgerechtig den noemt) beklad met leuzen tegen het regeringsbe leid. Aan de hand van een Jasje probeert de politie achter de identiteit te komen van een jongen, die samen met drie an deren, In een win kel aan de Van Ho- gendorpiaan te Viaardingen pro beerde koffie te stelen. Het bleef bij een poging, omdat de winkelier het viertal niet ver trouwde. Toen hij met één van hen een praatje maak te, vielen enkele pakken koffie van onder zijn kleding op de grond. Drie namen de benen, een vierde kon dat alleen doen met achterlating van zijn jasje. Het echtpaar Van der Stee-da Ligt is 50 jaar getrouwd. Ter gelegenheid hiervan kreeg het in zijn woning aan de Geerkade te Maassluis bezoek van mevrouw Van Es, de echtgenote van de burgemees ter. De heer Van der Stee werd in 1912 In Amsterdam geboren, zijn echt genote Maria in Viaardingen In 1911. Het echtpaar woont sinds augus tus in Maassluis. De politie heeft de 18-jarlge R.H. v.d. H. aangehouden. Hij heeft samen met een al eerder aangehouden ver dachte auto-acces soires ontvreemd uit auto's. Dat ge beurde zowel in Viaardingen als daarbuiten. u K 'i i t» i i t i 1 rf

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1