Henk Holmer stapt op als Teerstoof fuseert eeres na spannende uurtjes Actie woonwagenbewoners van uur tot uur 'ssmms Biljarttoernooi gaat 6e Jaar in 'Forse domper' voor Carrousel-spelers - Mi teg lai Bewoners sturen klachtenlUst naar aannemer Oprichter trapt af ws r, J^"\'\-\' - Scala Henk Holmer: stoof". "Ik vecht voor een zelfstandige Teer- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Dit was de druppel die de em mer deed overlopen," aldus burgemeester Reinier Scheeres gistermiddag tijdens een geïmproviseer de persconferentie in de kantine van het Stadskan toor. Het is dan kwart voor zes. De 30 woonwagen bewoners, die de burgemeester en zijn secretaris A. G. H. Gorissen drie uur lang in dezelfde, kantine hebben vastgehouden, zijn net tevreden naar huis. Hun eis, de verwijdering van een stortplaats voor gifgrond vlakbij het woonwagencentrum, is inge willigd. '•ante? Op de stoep "Een kadootje van het onder drukte volk", staat op de bordjes. Het einde van de actie; nadat zij eerst uren lang zijn vastgehou den schud den Schee res (links) en Gorissen de handen van de woonwagen bewoners. StfSr. Een groep bewoners in de Wattstraat (foto) vreesê aatook nog op te leveren woningen allerhande' tel kortkommgen zullen vertonen. Laconiek i I ife# 'i"** *^"-- '."'V^vT a X i4 llte^ !.%- li N^T^t-v; l - HET VRIJE VOLK schiedam (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Teer stoof moet een zelfstandig theater blijven. De fusie met het Passagetheater, die op 1 januari '86 officieel wordt, moet worden teruggedraaid. Deze eisen stelt Henk Holmer voor zijn aanblijven als be heerder van het zolderthea ter. Het bestuur van de Teer stoof is in een "ontslagbrief' op de hoogte gesteld. Holmer zegt niet opgewassen te zijn tegen de "spanningen" die de samenwerking met het Pas sagetheater met zich mee brengt. Volgens Holmer zorgt die samenwerking ervoor dat zijn theater minder in de be langstelling staat. "Er wor den fouten gemaakt met het geven van publiciteit aan voorstellingen. Er worden dingen beslist zonder dat ik er iets van af weet. Dat ge beurde vroeger niet," aldus Holmer die bijna tien jaar in de Teerstoof werkt. Door de bemoeienissen van Passage, en die van de alge meen directrice Connie Eg- glnk, voelt Holmer zich be knot in zijn doen en laten. "Ik ben jarenlang zelfstandig be ul? geweest Zeg nu eens eer lijk, wie kan mij nu nog wat vertellen over het reilen en zeilen van de Teerstoof. Ik vecht voor een zelfstandige Teerstoof." Door een "scala van dinge tjes" zegt Holmer nu zijn buik vol te hebben van de samen werking waarvan hij aanvan kelijk een voorstander was. Slechte publiciteit voor de kindervoorstellingen, foute in formatie over artiesten, het afnemen van het aantal affi ches zijn enkele redenen die Holmer opsomt "Ik heb een baan die je nor maal gesproken zonder span ningen kunt hebben," zegt hij. "Deze toestand kan ik psy chisch niet aan. Eggink zorgt te veel voor haar eigen win keltje, het Passagetheater." Eggink, die officieel niet op de hoogte is van de bezwaren en eisen van Holmer, ontkent de kritiek. "Ik ben ingehuurd om twee theaters te leiden. Ik draag de beide theaters een even warm hart toe en pro beer ze optimaal te laten functioneren." De directrice noemt de door Holmer aangedragen bezwa ren "makkelijk op te lossen in gesprekken." Herman Posthoorn, wethou der voor cultuur en voorzitter van het Passagetheater, is aangesteld als "intermediair" tussen de beide partijen. Het bestuur laat bij monde van voorzitter Ton de Snoo weten alles te zullen doen om Holmer voor de Teerstoof te behouden, al moet ook de fu sie niet uit het oog worden verloren. "Wij willen Henk natuurlijk niet kwijt," zegt De Snoo. "Hij heeft tien jaar naar onze volle tevredenheid ge werkt. Je mag echter ook het belang van de Teerstoof niet vergeten. Daaraan is de fusie nauw verbonden." 'Deze mensen waren niet te overtuigen Scheeres zegt achteraf niet van „een echte gijzeling te wil len spreken. Mij werd alleen maar belet de kantine te verla ten, maar wij hebben ons geen moment lijfelijk bedreigd ge voeld. Het is wel vrijheidsbero ving. Nee, Ik zal geen aangifte doen bij de politie," verzekert de aangeslagen burgemeester. Scheeres en Gorissen zijn zichtbaar opgelucht over de goede afloop, al hebben zij geen moment hun geduld ver loren. Scheeres: „Wij waren aan vankelijk niet zo erg geneigd om op de wensen van deze mensen in te gaan. Deskundi gen hebben zich uitgebreid over de eventuele risico's van zo'n stortplaats op die plek ge bogen. Het is absoluut onscha delijk voor de gezondheid. For meel was alles In orde. Er lag een vergunning, met als voor waarden dat de grond met fo lie en beplanting zou worden afgedekt. Dat waren we ook van plan." De burgemeester geeft toe dat minder deskundig is om gesprongen met de te ver wachten reacties van de woon wagenbewoners. „Mij is geble ken dat de kwestie zeer emo tioneel ligt bij hen. Ik heb tot het uiterste geprobeerd de mensen ervan te overtuigen dat die grond echt geen kwaad „Ik heb mij geen mo ment lijfe lijk bedreigd gevoeld," zegt burge meester Scheeres. Op deze archief foto zit hij tussen vrouw en kinderen, die hij gis teravond niet al te tang heeft hoeven laten wachten. kan. Maar men geloofde mij eenvoudigweg niet. Als het vertrouwen absoluut ont breekt, tja, dan moet je beslis sen die grond daar maar weg te halen." Zoals gezegd, de actie tegen de stortplaats was de druppel die de emmer deed overlopen. Scheeres: „Het was de woon wagenbewoners duidelijk niet alleen te doen om de grond. Men had meer te behapstuk- ken." De actievoerders hebben bij herhaling hun grootste pro blemen beklemtoond: het "feit dat hen al zeven' jaar een nieuw woonwagenterrein bin nen de bebouwde kom wordt beloofd, zonder resultaat. Waar nu een nieuwe stort plaats (de grond, met loodwit vervuild, is afkomstig van het Spinhuispad, waar een terrein bouwrijp wordt gemaakt) wordt ingericht, wil Scheeres nog- niet zeggen. Evenmin wil hij de kritiek van de woonwa genbewoners bevestigen dat met het storten formeel te vroeg is begonnen. De be zwaarschriftentermijn zou nog tot en met maandag hebben gelopen. Op de vraag of het toegeven aan eisen van actievoerders onder zware druk niet riskant is, met het oog op toekomstige actiegroepen, antwoordt Scheeres: „Objectief gezien wel. Maar Ik ben uitdrukkelijk niet. door de bocht gegaan doordat zij mij van mijn vrij heid beroofden. Nee, ik kw,am tot de ontdekking dat zij met geen mogelijkheid te-overtui gen waren dat de grond werke lijk geen kwaad kan." SCHIEDAM De woonwa genbewoners hebben in een tijdsbestek van ruim vieren twintig uur een (voor hen) ge slaagde actie uitgevoerd. Maandagmiddag ontdekten zij dat de gemeente bezig was vervuilde grond vlakbij het woonwagencentrum te storten, gistermiddag wisten zij het ge meentebestuur ervan te over tuigen dat die stortplaats daar weg moet. Hier volgt een gede tailleerd verslag van hun ac tie, van uur tot uur. Maandag 14.00 uur Eén van de bewo ners van het woonwagencen trum „Hof van Cyrene" aan de Schiekade ontdekt dat de ge meente loodhoudende grond stort vlak achter het centrum. Spontaan ontstaat een kleine demonstratie van een tiental bewoners, dat dreigt een leven de blokkade voor de af en aan rijdende vrachtwagens op te werpen. De politie weet de. zaak te sussen, na een belofte van de gemeente om met de bewoners te gaan overleggen. 16.00 uur: In het Stadskan toor praat een delegatie van de woonwagenbewoners met twee gemeente-ambtenaren en een vertegenwoordiger van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond. De ambtenaren ge lasten de stort van grond aan de Schiekade tijdelijk af. Zij zeggen toe dat het college van burgemeester en wethouders zich de volgende dag opnieuw over de zaak zal buigen. 21.00 uur De emoties laaien hoog op in het woonwagencen trum. Veel bewoners vinden dat de maat vol is, omdat zij voor de zoveelste keer een con flict met de gemeente hebben. Zij komen in actie, laden een eigen vrachtautootje vol met grond uit de stortplaats en dumpen de lading voor de deur van het Stadskantoor. Daar to veren zij de trappen en de i stoep om tot een woest maan landschap. Gisteren i-J 9-30 uur: Een'groep van 30; "-.woonwagenbewoners gaat, naar het Stadskantoor om te W praten metburgemeester J Vr* ïfli J ïV. W S "V T S T. X' Scheeres, die daarin heeft toe gestemd. Zij vertellen hem: „Er ligt al genoeg vuil rond het woonwagencentrum. Dit kunnen we er echt niet bij heb ben. De stortplaats moet weg." Scheeres zegt niets toe, hij zal hun standpunten meenemen naar de vergadering van het college van burgemeester en wethouders. 13.39 uur: De groep actie voerders nestelt zich in de kantine van het Stadskantoor, in afwachting van de uitkomst van de collegevergadering. Ze drinken,wat koffie, en praten opnieuw met enkele ambtena ren. 13.00 uur: Burgemeester Scheeres heeft zich nog niet in de kantine gemeld. Boos be geeft de groep zich naar de zesde etage in het Stadskan toor, waar het college verga dert) Scheeres gaat mee naar beneden, om een chaos te ver- mijden. Daar vertelt hij dat het college er nog niet uit is. 13.15 uur: De burgemeester wil weer naar boven om dé vergadering af te maken. Alle actievoerders gaan met hem mee, zij willen de vergadering bijwonen. Boven blijkt de deur van de zesde etage afgesloten te zijn. Scheeres wordt ged wongen mee terug naar bene den te-gaan. Alleen de gemeen tesecretaris volgt hem. 13.25 uur: Zodra Scheeres en zijn secretaris A. G. H. Goris sen weer in de kantine zijn, wordt de deur* achter hen her metisch afgesloten. De actie voerders roepen dat zij de bur gemeester vasthouden, totdat een oplossing voor, het pro bleem van de stortplaats is be reikt. 14.00 uur: De stoep voor het Stadskantoor vult zich met po litiewagens. De woonwagenbe woners, die dat door de ramen van de kantine zien, eisen van Scheeres dat hij de politie via de telefoon wegstuurt. Na veel heen en weer gepraat doet de burgemeester dat. De auto's verdwijnen weer. 14.30 uur: De actievoerders gaan in op een voorstel van Scheeres en Gorissen. De twee willen met een delegatie van de woonwagenbewoners praten in een bijzaaltje (zonder uit gang). Scheeres en Gorissen luisteren uitvoerig naar de eisen van de groep, en vragen om even met elkaar onder vier ogen te mogen praten. Dat mag (pers hoeft niet weg). 14.45 uur: Scheeres doet een voorstel aan de delegatie: Laat u ons naar boven gaan. Dan beloof ik dat ik met de wethouders uw probleem ga bespreken en daarna terug kom om u ons besluit te vertel den." De woonwagenbewoners iweigeren. ,Al3 we u de kans 'geven uit de kantine te gaan. [zitten we drie uur te wachten :en dan is meneer Scheeres weg." Zij willen dat de wethou ders beneden met de burge meester komen vergaderen. Dat weigert Scheeres weer. 15.00 uur: Na uitvoerig over leg met zijn secretaris Goris sen roept Scheeres de delega tie weer naar binnen (de twee zijn een tijdje alleen gelaten). Hij herhaalt zijn voorstel van een kwartier geleden en zegt dat „dit echt het uiterste is dat ik u kan bieden". De woonwa genbewoners: „Is dat nu alles? Dan blijft u hier maar lekker zitten." 16.15 uur: Scheeres doet er in de „onderhandelingen" een schepje bovenop, nadat hij langdurig naar „boven" heeft zitten telefoneren. „Ik ben er van overtuigd dat de verwijde ring van die stortplaats voor u de enige oplo33ing is. Ik beloof u dat ik dat standpunt in.het college zal verdedigen." Einde lijk mag hij (en Gorissen) de kantine verlaten. 17.30 uur: Scheeres komt te rug In de kantine, waar de woonwagenbewoners opnieuw lang hebben zitten wachten. Hij deelt hen het collegebesluit mee: „De stortplaats wordt verplaatst". Na een applausje gaan de actievoerders tevre den naar huis, niet voordat de twee partijen elkaar de hand hebben geschud. i WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 Sa v./< SCHIEDAM Het blijft rommelen bij de renovatie van woningen in Schie dam Oost. Een groep bewoners van de Wattstraat heeft in een boze brief aan de aanne mer opgesomd wat er allemaal aan hun pas opgeleverde woningen mis is. Schimmel, lekka ges, slordig schil derwerk, ongelijke vloeren, kieren in de kozijnen enzo voort. „Voordat we de woningen be trokken, hebben we eerst zelf voor honderden guldens moesten vertimme ren", zeggen de boze bewoners. Met hun brief willen zij voorkomen dat ook op de nog op te leveren huizen van alles is aan te merken. „Met een gerenoveerde wo ning moet je ge woon tevreden kunnen zijn", zegt J. Pasztjerik, be woonster van de Wattstraat. „Daar aan behoor je niet zelf alles nog te moeten doen." De brief Is geschre ven door de „Bouwgroep B" die de werkzaamheden aan zo'n 35 wonin gen in de straat in de gaten houdt. Aan alle twaalf wo ningen die tot nu toe zijn opgeleverd, mankeerde een hoop. „Wij hebben de volgende woningen bekeken en ge constateerd dat er niets veranderd is. De kritiek die wij al eerder hebben ge leverd is blijkbaar voor niets geweest. Er is niets mee ge daan", aldus een andere bewoon ster, M.M. Blanker. In hun kritiek op de aannemer worden de bewoners ge steund door de SSW, het werkap paraat van de vijf Schiedamse wo ningbouwcorpora ties en tevens op drachtgever. Op zichter Langezaai: „Wij hebben ook problemen met de renovatie. Wij zul len de aannemer daar zeker op aan spreken." De aannemer in kwestie, Van der Waal in Vlaardin- gen, reageert nogal laconiek op de reeks klachten. „Ik j waardeer het dat t bewoners in een - brief aanmerkingen maken. Het zou best kunnen dat wij l fouten hebbende- maakt en wij horen dat graag", zegt di recteur H. van der Waal. „Als de klachten gegrond zijn zuilen. I wij die oplossen. - We zullen voorko- - i men dat de fouten _J ook bij nog op te leveren woningen /♦.X worden gemaakt." Van der Waal be- f' loofde de klachten -- zo snel mogelfjk te onderzoeken.J Morgen worden nog eens vijf gere noveerde woningen opgeleverd waar van de Bouwgroep beweert dat ze'nlet" In orde zijn. „ijet isjjf weer precies het- zelfde", zegt <^e groep. „De werklie den die onze wo ningen opknappen zijn geen vakbe kwame mensen. *-« - Oat kan gewoon M niet." t *«8 s VLAARDINGEN in een verbouwd biljartcentrum De Griffioen is het zes de ouderentoernooi van biljartvereni ging 't Oosten gis teren begonnen. Gedurende vijf maanden zullen zestien teams uit Schiedam, Vlaar- dingen. Maassluis, Rozenburg en 's Gravenzande elke dinsdagmiddag el kaar op het groene laken bevechten. Burgemeester Van Lier verrichtte de afstoot voor het toernooi. De 148 deelnemers vertegenwoordigen De Vier Molens, Stricklede, Woud- hoek en de Krom me Keu uit Schie dam: Emma, Mar- nix en 't Oosten uit Vlaardingen; De Vliet en De Vloot uit Maassluis; Ro zenburg uit Rozen burg en 's-Graven- sande uit 's-Gra- vensande. Dit laat ste team neemt dit jaar voor het eerst deel. Voor het eerst wordt ook gespeeld in de poules en niet zoals in voorgaan de jaren in een af- valsysteem. Voorzitter Aat Stouthandel van 't Oosten: "Op zo'n manier krijgt het sportieve element wat meer spanning en doordat er elke 'VI keer meer mensen zijn, hebben we ook meer gezellig- heid." Door dé sys?1? teemwijziglngwas ,c< het noodzakelijk r om het aantal tafelsv,r waarop gespeeld «h wordt met twee uit CfJ te breiden totvier-Xi? Er worden door e\-n.f) ke deelnemer,nu meer wedstrijden gespeeld, maar de,",* totale lengte van het toernooi (5 maanden) is gelijk gebleven. De bar is. door eigenaar Nico Versloot verplaatst-, u naar de voorkant van zijn zaaki aan „->-3 -. de te Van Leydenwn- Gaelstraat, die ook mi is uitgebreid met een snackbar. v, '.AT, SCHIEDAM VLAARDINGEN De klap kwam voor alle betrokkenen hard aan. In de aanloop naar de première van musi cal "Applaus" (theatergroep Car rousel) stortte hoofdrolspeelster IJda Hilgeman in. Een tegenvaller voor het Schiedam se Passage Thea ter, dat Carrousel deze maand voor vier voorstellingen had ingehuurd. Naar ook voor Hil geman zelf, die flink overspar - -^n is en enkele maai den rust voorge schreven heeft ge kregen. Voor de 50 orkest leden, danseressen en acteurs van Car rousel betekent de uitschakeling van IJda Hilgeman ronduit "een forse domper", na an derhalf jaar van in tensieve voorberei ding voor "Ap plaus". Zakelijk lei der Chr. Bezooijen: „Toen dat meege deeld werd tijdens een repetitie, volg de een algemene stilte." Carrousel, een regionale ama- teurgroep, heeft in het verleden ai een aardig aantal pro ducties op de plan ken gebracht. De theatergroep,. die onder leiding staat van regisseur Ed Verkade, was de klap gelukkig weer sne! te boven. Bezooijen: „Wij gaan met goede moed verder. We hebben nu Els We ber bereid gevon den om de hoofdrol over te nemen. We mikken nu op een première in eind april, begin mei. „„g Eerst brengen we, bij wijze van adem-t, pauze, de repetities,,, - op een laag pitje. Na de jaarwisseling .7, pikken we de draad,» weer stevig op." De musical "Ap- <~- piaus" vertelt het' verhaal van een ge vierde actrice op mx: het hoogtepunt vaiv - haar carrière. Zij <■■■:>■- krijgt een platte- ■- y- landsmeisje als haar persoonlijke - hulp. Dit meisje moet op een gege- ven moment een keer haar rol in een;r- stuk overnemen. Dan blijkt dat zij zoveel van de top-" actrice heeft ge- leerd, dat zij de rol vanwege haar jeug-'- digheid nóg beter- neerzet. - SCHIEDAM E. A. Leenderts, die op 13 juni 1920 de voetbal- en cricket club Excelsior '20 heeft opgericht, zal 'zondagmiddag ais eerste een bal laten rollen op het gere noveerde hoofdveld van de vereniging. Hij verricht de' af trap van de wed strijd tussen Excel sior en ODS. Met het in gebruik ne men van het veld komt er een einde aan de lange perio de van improvise ren. Zo werd tijde lijk gebruik ge maakt van éen veïd" van hockey-vereni- ging Asvion, "buur-; man" van Excel- - sior. De doop varr het nieuwe veld wordt muzikaal om-, lijst door een "dweilband". —1^8* SCR partij 40-jarl Miobili gen et De m letsel kenhu politie het o! dinsda die n] man d verioo; zwaarl keiwaf

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1