Sociale Dienst heeft haar 'kassier terug' Dienstenbond komt naar haar leden toe lentefeest krijgt geen 'borduurgeld' Seniorenorkest heeft schoorvoetend begin ft rente op die voorwaarden? w Klinkt interessant." bondsspaarbank Uitnodiging réist 12 dagen door stadhuis WAO'ers komen in rustiger vaarwater Steendijkpolder wil saneringsonderzoek Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand 4 _.000,- vrij opneembaar per kalendermaand over bedragen boven de f 5.000,- wordt 2% berekend geen minimum óf maximum inleg alleen girale opname .mogelijk vraag voor meer informatie bij uw kantoor in de buurt WS mtmm an een onzer verslaggevers) •SCHIEDAM De Co bra-collectie van het Stedelijk Museum is in d£„loop der jaren een "ixïiljoenenzaak" ge- WOtrden. Maar dat is be slist niet de belang rijkste waarde die mu seumdirecteur Hans Paalman eraan toekent. "We zijn trots op onze verzameling omdat zij echt iets bijzonders is. De- cobra is ons visite kaartje, waar mensen Hi£ het hele land voor naar Schiedam komen,' aldus Paalman. iKiÉHÉilM Directeur Hans Paalman en museumassistente Josine van Bochove bij enkele van de Cobra-werken; kindertekeningen, magie en gevoelsuitbarsting.... Wagen kantelt Isolement Gespannen blikken en gespannen konen, het Gewestelijk Senioren Or kest volop in bedrijf. De streekmu- ziekschool is hartstikke blij met dit "verborgen tak vt". Voorzitter Aad Schippers van de FNV-afdeling Schiedam (tweede van links met bril) en Siem Stroek van de FNV werden gisteren bij vlagen be stookt met kritiek van WAO'ers. De werkgroep lijkt nu toch in rustiger vaarwater te zijn beland. Regels Schiedam spaarbank VRIJE VOLK Schiedam VRIJDAG 9 NOVEMBER 1984 Miljoenenzaak is ons visitekaartje' "Het Stedelijk Museum is er eindelijk in geslaagd om haar "oftèappel" ten volle te tonen. Morgen opent het een expositie met. 120 Cobra-werken ver spreid over drie zalen. Dat is npj.'niet alles. Vanavond wordt een glimmend zwarte catalo- guï'gepresenteerd, met afbeel dingen (sommige in kleur) van het complete Schied&mse cöbrabezit. •JÏh al3 in het begin van het v'öTgend wordt begonnen met een "Open Depot", is de Cobra- colllectie permanent te bezich tigen. "Dan hoeven we nie mand meer teleur te stellen. De mensen kunnen wanneer zij willen een opslagplaats binnen waar de werken op grote schptten hangen," aldus direc teur Paalman. Öe Cobra is een richting in de schilderskunst die stamt uit 1948. Belangrijkste Nederland se^1 vertegenwoordigers zijn Karei Appel, Constant, Anton EWoskens, Jan Nieuwenhuys en Theo Wolvecamp. Zij be schouwden het schilderen als een-uiting van emoties. Dat le- vëfde veelal grillig en abstract werk op. Soms lijken dikke klodders veelkleurige verf een voudigweg tegen het doek "ge- sfti'éten." -»Be expositie die morgen wdfdt geopend is door de me dewerkers van het museum in drie "secties" verdeeld. Elke sectie bevat schilderijen met één dezelfde inspiratiebron. Dat zijn achtereenvolgens kin dertekeningen (entreezaal, werken van Jom, Appel, Cor nel He), magie (linker beneden zaal, Brands, Rooskens, Appel) en gevoelsuitbarsting (linker SCHIEDAM Een ambte naar van de Sociale Dienst in Schiedam krijgt binnenkort duizend gulden ter beschik king om in voorkomende ge vallen voorschotten op uitke ringen te geven. Tot nu toe werden in noodgevallen ter plaatse pasjes gemaakt waar mee clienten bij een bank geld konden krijgen. De dienst vond deze werkwijze, er moesten bijvoorbeeld pasfoto's ge maakt worden, veel te om slachtig. Tot het begin van dit jaar had de gemeente een eigen kassier. Wanneer iemand zonder legitimatiebe wijs en in geldnood een voor schot vroeg, was dat daar mo gelijk. Bij de herstructurering van het ambtenarenapparaat is de kassier verdwenen en kreeg de dienst een rekening bij een bank In de stad die echter wel een legitimatie eist. Henk Bonset, voorlichter van de dienst, denkt dat de duizènd gulden voorlopig ge noeg is. „Het komt zelden voor dat we geld moeten uitkeren", zegt hij. „Wij hebben de moge lijkheid om het bedrag aan te vullen." bovenzaal, Jom, Appel). Voor de aankoop van de vele Cobrawerken zijn drie achter eenvolgende directeuren van het Schiedamse museum ver antwoordelijk: Schwagermann, Janssen en Paalman. De aan kopen werden bekostigd uit het budget van het museum en de bijdragen van de vereniging "Vrienden van het Stedelijk Museum". Wellicht één van de meest spraakmakende aankopen werd gedaan in 1955, toen voor de somma van 6.000 gulden (het hele museumbudget In dat jaar) de complete inhoud van Appel's Amsterdamse ate lier naar Schiedam werd ge haald, 54 doeken, 224 papier werken, 13 olieverven en 4 houtsculpturen. De waarde overstijgt Intussen de tonnen. De presentatie van de cata logus vindt vanavond om 20.15 uur plaats in de aula van het museum. De tentoonstelling wordt morgenochtend om 10 uur geopend. Het Stedelijk Mu seum is gevestigd aan de Hoogstraat 112. SCHIEDAM De stichting Lentefeest accepteert niet dat de gemeente weigert een sub sidie van vijfduizend gulden te geven. Lentefeest wil met dit geld een brei-, borduur- en schildercursus financieren m&ar ziet nu de plannen op losse schroeven staan. „Ik wil dq„ curcus door laten gaan maar voorlopig zie ik niet hoe. Degemeente hoort nog wel van ons," voorspelt Riet Ko- jilngs de grote drijfveer achter de. organisatie. .Lentefeest wil met haar ver zoek voor subsidie gebruik ma ken van de pot 'Incidentele subsidies in het Sociaal cultu reel Werk". Vorig jaar heeft de tihi VLAARDINGEN Een uit nodiging voor de opening van een expositie in Muzlekmu- seum Ton Stolk heeft er 12 da gen over gedaan om de ge adresseerden te bereiken. Boosdoener is de Vlaardingse gemeentesecretarie, waar ambtenaren vonden dat de uit nodiging eerst door B. en W. "behandeld" moest worden in de wekelijkse vergadering al vorens deze kon worden door gestuurd naar de leden van de raadscommissie voor cultuur. Als gevolg hiervan bereikte de uitnodiging de raadsleden pas één dag voor de opening. De klacht over het trage stadhuis is geuit door WD-raadslid .Pauline Thiele. Blijkbaar is er goede nota van genomen, want de volgende uitnodiging voor de opening van een expositie bij Stolk bereikte haar m drie voud: twee exemplaren kwa men via het stadhuis en één werd door Ton Stolk zeil bij haar in de bus jgedaan. stichting daaruit ook een be drag van 4000 gulden gekre gen. Dit is een reden voor de gemeente om de nieuwe aan vraag te weigeren. „Als we nu weer subsidie ge ven, is die niet incidenteel maar structureel," zegt B. J. M. Hakkenbroek, hoofd van de afdeling voor Cultuur-, Sport-, en Jeugdzaken. „En voor een structurele subsidie hebben we geen geld." Lentefeest vindt dat de cur sus een nieuwe activiteit is. „Vorig jaar ging het om het maken van kleding," zegt Ko- nings. Het gemeentebestuur heeft het subsidieverzoek in middels van de hand gewezen. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS De dienstenbond rayon Waterweg begint volgende week met bij eenkomsten die de bond "dich ter bij haar leden moet bren gen." In het Volksgebouw in Vlaardingen kunnen de leden in die stad maandagavond op Informele wijze met elkaar discussiëren en wellicht pro blemen aan het bondsbestuur voorleggen. De komende we ken zuilen dergelijke bijeen komsten ook in Maassluis en Schiedam worden gehouden. „Er zijn leden die al tien of twintig jaar hun contributie trouw betalen maar nog nooit echt in contact met de bond zijn geweest," zegt de penning meester van het district, de Schiedammer Hans Coster. „Dit is vooral geen vergade ring. We willen als bond weten wat er onder onze leden leeft. Misschien dat er problemen zijn die direct besproken kun nen worden. Anderen worden verzameld voor latere bijeen komsten." De bijeenkomst in het Vólks gebouw begint om acht uur. Het gebouw is gevestigd aan de Valeriusstraat Ook niet-le- den in Vlaardingen zijn wel kom. SCHIEDAM Eten kiepwa- gen met zand is gisteren van- de Havendijk in de Gorzen ge reden. De vrachtwagen beland de op z'n kant onderaan de dijk. Het duurde een halve dag voordat het zand weer was op geruimd en het voertuig weer overeind stond. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS „Schoor voetend" is de afgelopen maanden het Gewestelijk Se nioren Orkest samengesteld. Hans Mulder, directeur van de Streek Muziek School Nieuwe Waterweg Noord, had in ja nuari dit Jaar nog maar drie aanmeldingen voor het orkest In november '83 is hij begon nen met het werven van muzi kanten. „Nadat we aan het eind van de zomervakantie zijn begonnen met repeteren is het aantal muzikanten sterk uitgebreid", zegt hij. Het orkest telt nu 30 mensen. Hoewel dat eigenlijk nog vijf muzikanten te weinig is, leeft Mulder al toe naar het eerste optreden van de senioren op 12 januari in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. „Ik ben er echt hartstikke blij mee. In het begin verliep de aanmelding moeizaam. Toen we eenmaal aan het repeteren waren, werkte vooral de mondrecla- me goed." Het is volgens de directeur luur toeval dat de juiste muzi- canten zich hebben aange meld. „Daarvoor is de aanloop tijd zo lang. We moesten wach ten tot alle secties van het or kest vertegenwoordigd wa ren." De gemiddelde leeftijd van het orkest ligt rond de 63 jaar. De oudste muzikant is 76 ter wijl de jongste 55 jaar is. Deel name kost per jaar 75 gulden. 1 Het orkest is bedoeld voor de inwoners van ondermeer Vlaardingen, Maassluis en Schiedam. Uit de woorden van Mulder valt op te maken dat het Ge westelijk Orkest heel wat ver borgen talent uit het isolement haalt. „Er zijn orkestleden die in Twintig jaar'geen muziekin strument aangeraakt hadden. Vandaar dat het orkest zo langzaam op gang is gekomen. Pas als de mensen eenmaal in de gaten hebben dat hun leef tijdgenoten ook In het orkest zitten, melden zij zich aan." De muziekschool is het or kest begonnen om uit te brei den in "de breedte". Aan leer lingen van de lagere- en mld-' dèlbare school had de streek- muziekschool geen gebrek. Het senioren orkest betrekt er nu ook de oudere garde bij. Het ligt in de bedoeling om met het orkest vooral op te tre den in bejaarden- en verzor gingstehuizen. „Daar iigt onze markt", meent Mulder. „De meeste orkesten treden niet overdag op. Wij wijlen dat wel doen". UlCUIl CU ^UOdl pi m iwn SCHIEDAM De groep Uitkerings gerechtigden FNV, voorheen de WAO- groep, lijkt defini tief In "rustiger vaarwater" terecht gekomen. In een soms wat emotio nele vergadering gisterochtend is besloten dat vol gende week een nieuw bestuur moet aantreden. De sa men met het FNV- afdelingsbestuur opgestelde regels moeten ervoor zor gen dat conflicten in het vervolg uit blijven. De gemoederen binnen het bestuur van de WAO-groep liepen enkele we ken geleden hoog op door een me ningsverschil over het te volgen be leid. Vooral de se cretaris, C. Paar- denkooper, was een voorstander van een "harde lijn" met veel ac ties. Andere leden van dat bestuur, waaronder voorzit ter J. Schaap, wil den het wat rusti ger aandoen. Het afdelingsbe stuur van de FNV greep in toen het meningsverschil dreigde uit te groeien tot een "ordinaire ruzie" zoals voorzitter Schippers dat noemde. Het afdelingsbe stuur floot de WAO-groep terug omdat zij volgens haar te fel tekeer is gegaan in acties. Zo werd samen met de Bond Uitke ringsgerechtigden Schiedam (BUS) het Stadskantoor bezet uit protest te gen het landelijk gevoerde beleid. Na het ingrijpen van de FNV werd een werkgroep in gesteld die regels opsteide voor de WAO-groep r"' reglement is. „ge stuurd naar het hoofdbestuur van de bond en moet nog worden goed gekeurd. Vooruitlopend daarop heeft de WAO-groep haar structuur en haar naam veranderd.. De bonden die zijn aangesloten bij de FNV zullen elk twee vertegenwoordigers afvaardigen naar het bestuur. Dit zal maximaal vijftien leden tellen. Siem Stroek, FNV- districtsbestuurder belast met WAO- zaken, drukte de groep op het hart dat de regels in acht moeten wor den genomen. „Ac ties tegen het rege- ringsbeleid moeten via het hoofdbe- stuur van de bond lopen. Andere ac-, ties moeten bij mij worden aange- meld." De bestuursleden die door de "nieu we aanpak" moes ten aftreden kregen als dank voor hun Inzet een verzilver de drinkbeker van. de bond. Dit omdat- zij "onder bijzonde-, re omstandighe den" plaats moes- len maken. MAASSLUIS De grond onder de Maasslulse woon wijk Steendijkpol der is zo vuil dat de bewoners nu aan dringen op een sa neringsonderzoek. Uit zo'n sanerings onderzoek moet de oplossing voor de bodemverontreini ging naar voren ko men. Het nader onder zoek dat de Dienst Centraaf Milieube heer Rijnmond In januari is gestart, heeft aangetoond dat het Rotterdam havenslib onder 760 huizen inder daad verhoogde concentraties zwa re metalen, chloor- pestlciden, tolueen en olie bevat. Op twee meter diepte zijn de concentra ties van deze ver giften maximaal. Het grondwater on der het havenslib is ook verontreinigd. Zelfs bulten dit ge bied van de op spuiting komen verontreinigende verbindingen in het grondwater voor. De herkomst hier van Is niet bekend. De Overleggroep Volksgezondheid Aspecten Steen- dijkpoider-Zuid heeft besloten dat ten behoeve van een volledige ge zondheidsanalyse een uitgebreider drinkwateronder- zoek noodzakelijk is. Aan de minister van VROM is ge vraagd goedkeu ring te verlenen voor een dergelijk onderzoek. De DCMR heeft het nader onderzoek nog niet helemaal klaar. De kruipruimtes en de lucht onder de hui zen moeten ook nog nader worden onderzocht. De gemeente Maassluis heeft op de bekende gege vens geen com mentaar gegeven. Milieu-wethouder Isaac van der Knaap is ziek, zijn collega Mees Dui- meiaar zegt van de kwestie niet op de hoogte te zijn. De heer H. Woud stra, voorzitter van de commissie Bo demonderzoek Steendijkpolder, is met de houding van de gemeente niet tevreden. De commissie over weegt het regelma tig overleg met de gemeente te sta ken, omdat het ge voel leeft dat de gemeente gege vens achterhoudt. Het college vanB.. en W. heeft bij de behandeling van de nieuwe verordening op de onroerend- goedbelasting deze week laten blijken, de bodemveront reiniging niet erg serieus te nemen. Negenhonderd Steendljkpolder- bewoners weigeren a! twee Jaar hun OGB te betalen. Zij hebben bezwaar^ schriften ingediend. De bezwaarschrif ten wil het gemeen tebestuur afwijzen. Daarover is de heer Woudstra bijzonder gepikeerd. „Dit is dwaasheid. De wo ningen zijn misr, schien helemaal onverkoopbaar, nu deze nieuwe gege vens bekend zijn. Wij nemen hier geen genoegen mee en we gaan zeker door met ge rechtelijke actie. Wij zullen de bewo ners adviseren niet te betalen."

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1