Extra Loper-winkels paar jaar m ijskast Twee jongens op straat afgetuigd Scholieren tegen cocaïne Zwart-wit folklore - van S joerd Dagniaux UïTop Kortaf komst Vlaardingen krijgt 5,2 miljoen gulden Centrumpartij verbieden? Hoof wond na glijpartij Twee broertjes vliegen uit zelfde bocht r^"7,V'>\ (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er dreigt opnieuw een taxi-oor log in Schiedam. Tot ongenoegen van Eurotax, de enige grote vervoerder in de stad, overweegt het college van Burgemeester en Wethouders een an der bedrijf ook een vergunning te verlenen. Euro tax verliest hierdoor haar monopoliepositie. „Hier is; Schiedam niet mee gebaat," zegt de directie van het bedrijf dat al jarenlang strijdt om het enige taxibedrijf in Schiedam te blijven. Commissie Een markt voor meer taxi's is er niet in Schiedam zo consta teert de Ad viescommis sie voor Au tovervoer Personen. Wethouder Zijdeveld denkt daar anders over. Winkelcen trum De Lo per. Uitbrei ding wordt nog moeilij ker. Teerstoof Theatercafé Fietscode Beneden- Maas Quibus Harmonie Filmhuis Schoolfilms Schuurkerk Stads gehoorzaal Sjoerd Dagniaux. Links foto's van Ondeko-Za (Ja pan). Achter hem Fiesta Gitana. Nog ingewikkelder Voorzitter Harry Dijk man (rechts) van de Or ganisatie Vlaardingse On dernemers: „Het liefst hebben we helemaal geen uitbreiding van De Lo per." Naast hem Jan Bul- va, OVO-lid en VVD- raadslid. Zijn kritiek op de PvdA: „Ze willen een onrendabel winkelcen trum rendabel maken met onrendabele win kels." DINSDAG 13 NOVEMBER 1984 nu HET VRIJE VOLK Taxi-oorlog weer Vers in het geheugen ligt nog dc twist tussen de stich ting Lentefeest en Eurotax. Lentefeest vroeg een vergun ning om met een busje invali den en bejaarden te vervoeren. Eurotax bestreed deze vergun ning maar haalde achteraf bakzeil. Nu is het de beurt aan de Vennootschap Onder Frima (YOF) Rijnmondtax. Dit be drijf heeft een vergunning aan gevraagd voor drie taxi's. Vol- gens'~wethouder Chris Zijde- vel(£*„(Ruimtelljke Ordening) voldoet het nieuwe bedrijf aan aÜcïeusen om een vergunning te krijgen. ,',Éea bedrijf dat een mono polie-heeft, probeert meestal om^Saar bedrijfsmiddelen zo veeftïnogelijk te benutten. Ser- vicëiiB niet een eerste vereiste. Ik! zég niet dat dit ook geldt i (BOTS? 4 x+ant 1. tSHK* i 1 voor Eurotax. Het staat in alle economieboekjes. Concurrentie is gezond. Een goed bedrijf vreest het niet". Volgens Zijdeveld kan het nieuwe taxibedrijf ervoor zor gen dat de wachttijden worden verkort en dat ook "onaantrek kelijke vrachtjes" worden aan genomen. „Je moet de markt laten beslissen." Er ligt een notitie van de Ad viescommissie voor Autover-, voer Personen waarin wordt geconcludeerd dat er geen "gat in de Schiedamse markt is." De bestaande ondernemer voorziet voldoende in de be staande behoefte, zegt deze commissie. 1 De Raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening buigt zich vanavond over de vergun ningaanvraag. De directie van Eurotax heeft al eerder laten doorsche meren dat het vreest voor ar beidsplaatsen als er concur rentie komt. „Dat zou ik als goed directeur ook hebben ge zegd," vindt Zijdeveld. i ww« - 1 «w X SCHIEDAM Twee jongens zijn het afgelopen weekeinde zonder duidelijke aanleiding op straat in elkaar geslagen. Een 21-jarige Schiedammer werd aangevallen toen hij met zijn fiets op het fietspad langs de Margriethal reed. De aan val vond rond elf uur zater dagavond plaats. Vier jongens van rond de twintig jaar ver sperden de fletser de weg. Toen deze afstapte, schopten en sloegen de vier jongens er op los. Het slachtoffer bleef met twee gebroken tanden en enkele schaafwonden op het fietspad achter toen het viertal zich uit de voeten maakte. Eenzelfde situatie ontstond zaterdagnacht rond twee uur. Een 21-jarige Schiedammer liep op de Kreupelstraat toen hij door drie jongens werd aangevallen. Het drietal hield de jongen staande en begon te slaan. Met wonden aan z'n hoofd deed het slachtoffer la ter zelf aangifte op het hoofd bureau van politie aan de Lan ge Nieuwstraat. Van de daders in beide gevallen ontbreekt elk spoor. SCHIEDAM Een 59-jarige werknemer van Wilton Feijen- oord is in het Vlaardingse Ho- ly-ziekenhuis opgenomen na een bedrijfsongeluk. De man was bij het schoonmaken van enkele kwasten uitgegleden over gemorste tinner. Hij werd met een hoofwond aanvanke lijk naar het Holy-ziekenhuis gebracht waar een scheurtje in z'n schedel werd geconsta teerd. De man werd vervol gens naar het Rotterdamse Dijkzigt ziekenhuis vervoerd. De verwondigen bleken daar mee te vallen zodat de onfor tuinlijke werknemer weer werd teruggebracht naar Vlaardingen. gehele week lessen over Bo livia worden gegeven. Vrijdag, zaterdag en zon dag worden er in het school gebouw twee feesten (onder meer voor oud-leerlingen), speeldagen en een rommel markt gehouden. "We zetten de boel flink op z'n kop," zegt leraar Han Raeijmaekers. "Het is echt groot opgezet." Met het geld dat de activi- schiedam De Schiedamse amateurtoneel groep Apollo brengt komende donderdagavond de première van het stuk "Terug naar Warschau". Dit is een werk in vier bedrijven van de schrijver Jan Staal. De regie van het stuk is in handen van Wouter ter Braake. Op vrijdag volgt er een tweede voorstelling. Op beide avonden be gint Apollo om acht uur. Kaarten kos ten acht gulden. De Twentse komiek Herman Finkers staat zaterdag avond op het po- f\ dium in het zolder theater. Hij brengt dan zijn "Diana Ross Show". Dat is een komisch pro gramma vol onver wachte, soms vol komen onlogische verhalen die(in kers aan elkaar rijgt. Hoewel hij zich geen cabare tier noemt, staat hij wel als zodanig te boek. De Diana Ross Show begint om negen uur. De entreeprijs be draagt tien gulden en zevenvijftig voor houders van een CJP-pas. De zaterdagmiddag in de Teerstoof is gereserveerd voor de kleintjes. Zij kunnen dan genie ten van De Pop penkraam van Clown Woudi. Deze voorstelling begint om half drie en heeft een toe gangsprijs van drievijftig. Een duo dat zich "ritmisch verfijnd beweegt van melo dieuze klassiek ge oriënteerde muziek naar spectaculaire Jazz-Funk staat donderdag op het podium In het thea tercafé van het Passagetheater. Vanmiddag tot 16 uur bestaat op de Van Hogendorp- iaan bij de spaar bank gelegenheid om postcode en hulsnummer in het frame van zijn/haar fiets te laten grave ren. Morgen kan dit tot 12.30 uur op de weekmarkt Broek- weg en van 13.30 tot 16 uur op het Veerplein bij de fietsenstalling. De christelijke Het gaat om Ernst Reyseger en Han Bennink. Het theater café gaat om negen uur open. De toe gang is gratis. De groep Rebel treedt zondag avond op in café Quibus. Deze nieu we groep is gefor meerd rond de oude rot in het vak Ronald Welge moed. Dit was de voormalige zanger/ componist van de groep Rotjoch, Re bel heeft tot nu toe één single op.de markt gebracht: Baby baby baby. Het optreden van de groep begint om half tien en is gratis toegankelijk. Op zaterag komt drs. P., begeleid door het Amster dams Philharmo- nisch Trio. Aanvang 20.30 uur. Toegang vanaf 7,50. Vanaf vrijdag is in de Har monie een expositie te zien van schilde rijen. gemaakt door theatermensen. Onder meer Jan en Eisa Blaaser, André van de Heuvel, !m- ca Marina, Albert Mol, Yvonne de Rooy, Hans van der Togt en Bob Ver- staete. Volgende week woensdag, 21 november, komt het marionetten theater Houd Je Touwtje met de voorstelling De Re genboog Expresse. Een aap zoekt een ander kleurtje voor zijn vacht en be leeft de raarste avonturen. Leeftijd: 4—8 jaar. Toe gang: 4. Aanvang 14.30 uur. In het filmhuls, bo ven de Harmonie, Is donderdag de film Casanova van Feliinl te zien. Met in de hoofdrol Do- scholengemeen schap Beneden Maas aan de Buys Bailotlaan zit met een schadepost van 85.000 gulden. Zoveel kosten de computers en prin ters die er gestolen zijn. De inbrekers kwamen binnen via een klapraam aan de achterkant van het gebouw. Negen korte films die door kinderen van lagere scholen In Vlaardingen zijn gemaakt, worden morgenmiddag ver toond in de Harmo- nald Sutherland. Aanvang 20.30 uut. Toegang: ƒ6 en 4. Vrijdag en zaterdag nog een film van Fellini: E la nave va- Aanvang op beide dagen 20.30 uur. Toegang: zie don- derdag. De voorstelTmg van het Foikoristisch Danstheater op don derdag 22 november gaat niet door. Er is nu al te weinig be- langstelling: In theater De, Schuurkerk in Maassluis wordt donderdag de film 'l Evil Dead vertoond. Een echte horror- film. Aanvang 14 en 20.30 uur. Toe- gang (alleen voor 16 jaar en odder): 2,50 tot 7,50. Voorverkoop bij de VVV In het stad huis. De komende tijd heerst er vrolijk- f held in de Stadsge hoorzaal. Donder dag komen Luc Lutz. Trins Snij- - f. ders, Liz Snoijink en Derek de Lint met het blijspel Slippers. Aanvang 20.15 uur. Toe gang: van 22.50 tot 17,50. Op vrij dag 23 november Is het de beurt aan de komedie Te laat Eeboren met Pieter utz, Pleunl Touw, Trees van der Donck en Hugo Metsers. Over een man die ogen-' schijnlijk vrij van geest is en voort durend rebelleert tegen zijn milieu. Plaats van hande ling: een stoffige herenclub; het symbool van de "gegoede burge-,.. rij". De voorver koop (van/17,50 tot ƒ12,50) Is al be-'- gonnen. Aanvang'"4 20.15 uur. fwv («-; nie aan de Schle-;' damseweg 52. DeSv leerlingen (vijfde en, zesde klassers van v de afgelopen twee jaar) zijn inmiddels uitgezwermd, naar 1 het middelbaar or£( derwijs. Het'gaat om de film: fietser»-: dief, het kelder- mysterie met een schone lei, love story, het gebeurde In de tunnel,, mien pukkel, verboden. liefde, de agenda en liefde op het kettinkje. Aanvang,! 14.30 uur. Oe films'!, zijn samen mét de T sectie Kunstzinnige" Vorming gemaakt. De cocaïnehandel in Boli via staat centraal op een ac tieweek die gisteren is be gonnen op de Schiedamse scholengemeenschap Sple- ringshoek. Gisterochtend opende de Boliviaanse groep Yaravi de week die in totaal zo'n dertigduizend gulden in het laatje moet brengen. Gis termiddag werd een grootse tentoonstelling over het land geopend (zie foto) terwijl de teiten opleveren, moet de co- caïnemaffia in Bolivia wor den aangepakt. "Vooral de indianen in het land worden de dupe van deze misdadige handel." zegt Raeijmaekers. De gehele week zal een tv- ploeg, bestaande uit leerlin gen, de acties op de voet vol gen. De cameraploeg is geïnstrueerd door medewer kers van de KRO. VLAARDINGEN Zestien foto's, ge nomen tijdens op tredens van Fiesta Gitana en groepen in de serie „Muziek en dans uit alle windstreken" in de Rotterdamse Doe len, hangen deze maand in Muziekin- formatie en docu mentatiecentrum Ton Stolk aan de Westhavenkade. Maker is Sjoerd Dagniaux, die eer der exposeerde in het Schiedamse Passage Theater, de Fonotheek en het Zonnehuis in 'Vlaardingen en die deelnam aan een groepsexpositie in de Galerie/artoteek tér gelegenheid van het 35-jarige be staan van de Ama teur Fotograten Vereniging Vlaar dingen, waarvan hij sinds 1972 lid is. De fraaie foto's, die vooral opvallen door een goede toonschaal (veel grijs-nuancerin gen), expressieve momenten en func tionele onscherpte, zijn bij bestaand licht gemaakt op een Leicaflex R3 met een tot 600 ASA opgewaar deerde Tri X film. De meeste zijn met een sluitertijd van 1/15e uit de hand genomen. De bij Stolk geëx poseerde foto's maken deel uit van een serie, die in middels is uitge groeid tot honderd foto's. Behalve met theater-fotografie houdt Dagniaux, die kort na de oor log met een Agfa boxje op 6 bij 9 is begonnen te foto graferen, zich ook - bezig met het vast leggen van kerkho ven (in België en Frankrijk) en land- schappen (Andalu- cia). Vooral de Fla menco, de typische volksmuziek van Andalucia, het. meest zuidelijk deel van Spanje, heeft Dagniaux' warme belangstelling/Eén opname, gemaakt tijdens een optre den van Fiesta Gi- tana. wordt door :r de groep opgeno- - men in een folder. De expositie bij Stolk (Westhaven kade 45) duurt tot en met 2 decern- - ber. Openingstij den: dagelijks van 10-12 uur; zater dag 1 en zondag 2 december 14-17 uur. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De uit breiding van winkelcentrum De Loper in Holy dreigt voor enkele jaren in de ijskast te kómen. Projectontwikkelaar de AMRO-bank ziet er geen heli meer in. Grootste struikel blok is de "katterug", ofwel het deel van dc uitbreiding dat over de Europaboulevard moet worden gebouwd, met parkeer ruimte voor 200 a 300 auto's er bij. De katterug is noodzakelijk om de sneltram, die volgend jaar uit Rotterdam en Schie dam zou moeten komen, er door te laten. De AMRO vreest dat het flinke gat tussen het oude winkelcentrum en de ver hoogde nieuwbouw bij de Europaboulevard de doorstro ming van winkelend publiek in gevaar brengt. Dalende omzet ten in. De Loper betekenen ook zware verliezen voor de AM RO. De projectontwikkelaar wil alleen laag bij de grond bouwen en zonder gaten, dus tegen het. huidige winkelcen trum aan. Hierdoor komt de nieuwe vestiging van Albert Heijn (de grootste trekker van de uit breiding) in het gedrang. De bedenkingen van de AM RO kwamen gisteren als don-. derslag bij heldere hemel, tij dens een vergadering van de werkgroep winkelvoorzienin gen. Hier werd door de betrok kenen (politiek, middenstan ders en AMRO) voor het eerst de bouwplannen hekeken. Tot nu toe is alleen gesproken over het aantal vierkante meters uitbreiding. Over de vergroting, die de geschiedenis in zal gaan als het meest ingewikkelde pro bleem waar Vlaardingse politi ci mee hebben geworsteld, zijn de meningen binnen het colle ge van B en W diepgaand ver deeld. De drie PvdA-wethouders willen 3900 vierkante meter uitbreiding. De omzet van De Loper zou dan met 20 miljoen stijgen en de winkeliers zou den dan het hoofd kunnen bie den tegen concurrentie van het nieuwe winkelcentrum De Oos terhof in Rotterdam. Tevens kan het renteverlies van twee ton per jaar op de braakliggen de grond worden verkleind. De twee VVD-wethouders. willen niet meer dan netto 1230 vierkante meter er bij, uit vrees dat anders winkelcen trum Holiërhoek en de Winkel- hoeve (beide ook in Holy) in gevaar komen. De VVD-ers willen wél een Albert Herin van 2000 meter er bij, waar dit bedrijf zelf om heeft gevraagd. Hiervoor móet echter het be stemmingsplan worden gewij zigd. De variant van de WD kost uiteindelijk één miljoen. De PvdA is er daarom op te gen. Wijziging van het bestem mingsplan kost tijd en dus nog meer renteverlies. Volgens de PvdA mag de nieuwe AH niet groter worden dan 1000 meter. Dat past precies in het bestem mingsplan. als de AMRO voet bij stuk houdt wordt de zaak nog inge wikkelder. Nieuwbouw tegen het oude winkelcentrum aan betekent geen parkeergarage. Bovendien gaan de geplande woningen bovenop het deel van De Loper ook niet door als de AMRO laag wil bouwen. Ook de 2000 vierkante meter van de AH komen op de tocht, evenals de nieuwe huisvesting van de gemeente-bibliotheek die een plaatsje zou krijgen in de oude supermarkt als AH zou verhui zen naar de nieuwbouw. De gemeenteraad zal in de cember de knoop doorhakken. De kans is groot dat de uitbrei ding nog Jaren- op zich iaat wachten en misschien wel voorgoed in de ijskast wordt gezet. Dat zou voor de midden standers, verenigd- in de OVO, een victorie betekenen. Voor zitter Harry Dijkman, die na de mededeling van de AMRO een persconferentie gaf: "Het liefst hebben we helemaal geen uitbreiding van De Lo per." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het rijk geeft 5,2 miljoen aan Vlaardin gen omdat 1200 huizen minder MAASSLUIS Twee broer tjes van 14 en 16 jaar uit Maas sluis zijn In Maasland met twee auto's van hun ouders in de sloot gereden. Zij waren er met de twee voertuigen stie kem vandoor gegaan. De 16-ja- rlge jongen vloog uit de bocht op de Westgaag. Zijn broertje van 14 maakte dezelfde fout en belandde ook in het water. last zulen hebben van ver keerslawaai. De gemeente heeft deze meevaller te danken aan het Verkeers Circulatie Plan (VCP). In '88 is het plan helemaal uitgevoerd. De grote verkeers drukte zal dan uit de woonwij ken zijn verdwenen. Op steun van 5,2 miljoen is door Vlaar dingen al gerekend. Het be drag, dat gisteren officieel is beloofd, is al verwerkt in de gemeente-begroting. Het geld wordt over de komende vier jaar uitgesmeerd. SCHIEDAM De Schie damse afdeling van de Jonge Socialisten (Jongerengroep in de PvdA) zit in de organisatie van een vergadering van jon geren in Rotterdam, waarin een eventueel verbod van dc Centrumpartij wordt bediscus sieerd. Als gast treedt FvdA- raadslid in Almere Jaap Slicht op. Almere was dc eerste ge meente in Nederland met ver tegenwoordigers van de Cen trumpartij in de gemeenter aad. De vergadering wordt zon dag om 14 uur gehouden in het PvdA-gebouw aan het Willem Smalthof 95, Rotterdam.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1