schiedam 4 Zwembad 'n kwart goedkoper Boete blijft Nog nooit zoveel wild in Zonnehuis Alternatieve Sint maakt i I Robot voor MTS is net op tijd Caféhouder klant in het schiet been Feestgangers met pistool bedreigd h wmm Uil filosofeert over kunst Fenomena deel van Hart voor de Stad Robert Longs vaart zonder spanning m ■2 m i WsmËÊÊii SÊÊMmmsmmmmmm imi Van onze verslaggever RON DÉ GROOT SCHIEDAM De directeur van de SSSW dié al enkele maanden op non-actief staat, is op staande voet ontslagen door zijn bestuur. Bij de Rotter damse rechtbank is aangifte gedaan van strafba re feiten die hij in zijn functie als directeur van de werkmaatschappij van vijfSchiedamse woning bouwverenigingen zou hebben gepleegd. Hét is de tweede keer dat het bestuur van de SSSW pogin gen onderneemt om de directeur aan de dijk te zetten. De kantonrechter beschouwde een eerder ontslag als onterecht. Stilzwijgen Nog nooit eerder gezien in het Zonnehuis: een ara. VLAARDINGEN Een ara, twee kaka- toes, putters, tropi-' sche vogels en muta ties van groenlingen. De/bewoners van het Zonnehuis in Vlaar- dingen hebbn. er de af gelopen dagen uitge breid naar kunnen kij ken. Wellicht voor het eerst in de geschiede nis van dit verzor gingstehuis is er zo veel wild bijeen ge bracht in de recreatie zaal. De wijze ivoorden van de alterna tieve Sint in Schiedam lijken niet besteed aan de vierjari ge Timmie Verwaal. In de PSP- kraam in de Hoogstraat maakt de goedheilig man zich za terdag sterk voor geweld loos speel goed. Op tijd m Adjunct-di- recteur J. H. Wessenaar wriemelt wat aan de „manipula tor". „Een dergelijke robot is nor maal gespro ken niet te koop." In een hoek van het podium had Uil zijn "'Anna" neergelegd. Anna, geleend van het Schieland-zie- kenhuis, moest op een gegeven moment tot leven worden geroepen met kunstmatige ademhaling en hartmassage. Hartslag ■-> I HET VRIJE VOLK MAANDAG 3 DECEMBER 1984 nd- and tar en- 'M '■■'-■Tr 't litie ka s je- h- fal oor sl- !P- de an et». 3- ia- n- 3 I- ir- t r- Mjm j SSSW-directeur op staande voet ontslagen (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Het Hoekse instructiebad moet een kwart goedkoper. Dat wil de deelraadscommissie voor sport en recreatie. Voorzitter P. van der Wel verwacht een gat in de begroting van 4000 gulden door de prijsverlaging. Het steeds toenemend aantal bezoekers zou de meeste pijn kunnen verzachten. De verla ging zou vanaf voigend jaar moeten gelden. Het nieuwe ontslag volgt op een gerechtelijk vooronder zoek dat nog steeds gaande is in de administratie van de werkmaatschappij. Op last van Officier van Justitie me vrouw 1C. M. P. Flint-Van Noort onderwerpen twee rijks rechercheurs de administratie aan een onderzoek. De basis voor het ontslag en het onderzoek vormt het be ruchte rapport dat begin dit jaar in de publiciteit kwam. Een onderzoek van de Natio nale Woningraad (NWR) bracht aan het licht dat mil joenen guldens teveel waren betaald aan aannemers en dat de administratie aan alle kan ten rammelde. Adrie Reijnhout, gemeente raadslid voor D'66, stuurde het rapport naar de Officier van Justitie met het verzoek te be kijken of er aanleiding was tot een onderzoek. VLAARDINGEN De 20-ja- rige Rotterdammer M. R. S. M: is zaterdagochtend door de Vlaardingse politie opgepakt omdat hij nog een boete van 1020 moest betalen. De jonge man liep tijdens een routine controle tegen de lamp. De Rotterdammer kreeg de boete in oktober vorig jaar van de auditeur militair van de ar- rondissements-krijgsraad in Arnhem. Direct na het verschijnen van het NWR-rapport zette het SSSW-bestuur haar directeur op non-actief. In een civiele procedure werd vervolgens ge tracht hem te ontslaan. Het be stuur gaf als reden dat het „vertrouwen in de directeur" was verdwenen. De kanton rechter wees het ontslag af. Op verzoek van het bestuur hielden de twee rijksrecher cheurs zich in eerste instantie bezig met de zaken waar de di recteur direct bij betrokken was. Dit omdat het bestuur haast heeft met het (even tueel) zoeken naar een nieuwe directeur. Het afgelopen jaar heeft C. Kamminga namens de NWR het bewind over de SSSW gevoerd. Hij zou volgens plan eind van dit jaar vertrek ken. Het bestuur hult zich voorlo pig in stilzwijgen over de ver meende „strafbare feiten" die de directeur op z'n geweten zou hebben. Hij zou aannemers privé-werkzaamheden hebben laten verrichten zonder dat hij ervoor hoefde te betalen. Ook „kennissen" zouden daar van hebben meegeprofiteerd. „Zolang de rechter niet heeft beslist, kan er niet over straf bare feiten gesproken worden," was het enige dat de beschul digde gisteren kwijt wijde. „Het zou mijn zaak alleen maar schaden als ik nu op dit ontslag zou reageren." Adri Reijnhout is niet tevre den met de gang van zaken. „Ik heb de indruk dat het be stuur haar directeur voor de tweede keer als zondebok aan wijst," aldus het raadslid dat nog niet op de hoogte was van de (tussen) uitkomsten van het onderzoek en de stappen die het bestuur daaraan ver bindt. De bewoners hebben er met volle teugen van geno- teiv Dat was ook de reden voor vogelvereniging Icarus om de talloze vitrines in het Zonnehuis neer te zetten en niet, zoals de traditie altijd wil, ln zaal Triangel in de Fransestraat. Boze tongen zeggen dat Icarus de zaalhuur van Triangel niet meer kan beta len en dat het Zonnehuis goedkoper zou zijn voor de jaarlijkse tentoonstelling. .Dat is absoluut niet waar," zegt Ton FIgee, bestuurslid. „Wij staan hier op uitdruk kelijk verzoek van de bewo ners zelf. De mensen zijn dol op vogeltjes." De Icarus-leden hebben dit jaar nogal wat primeurs op vogelgebied. Zo heeft de ver eniging voor het eerst de uiterst kostbare mutaties van groenlingen laten zien, evenais de ara en een moluk- ker kakatoe die door de le den tot „kampioen-generaal" is uitgeroepen. Ook een bewoner verdien de een bijzondere titel: Bas Buis is door het Icarus-be- stuur tot ridder geslagen vanwege zijn inzet voor de expositie. De beer Buis heeft dagenlang lootjes verkocht voor de grote Icarus-trek- king van afgelopen zaterdag middag. De winnende nummers waren: 5594, 1975, 4481, 3639, 5476, 6137, 3075, 3292, 2871, 3512, 5340, 4042, 3771, 5448, en 1838. De prijzen bestaan on der meer uit een dames- of herenfiets (hoofdprijs), elec- trische apparaten en keuken gerei. De volgende nummers geven recht op een cadeau bon van 10: 4174, 4941. 1646, 1258, 5012, 1060, 6544, 5103, 3180 cn 6799. De prijzen zijn. af te. halen bij de heer Moerer. Zoute- landhoeve 8 in Vlaardlngen Holy, tel. 741861. Met een angstige blik in de 'ogen zit; de vierjarige Tim mie Verwaal op de schoot van Sinterklaas. Zo te zièh kan het de jonge Schiedam mer geen lor schelen dat het dit keer een "alternatieve, sint" betreft. Een sint die zonder zwarte Pieten te werk gaat en louter geweldloos speelgoed weggeeft. De be baarde kindervriend hoorde bij eenkraam van de PSP. Deze politieke partij maakte met een kleine actie haar af keer van op afstand bestuur bare tanks en bouwdozen van onderzeeërs duidelijk. In de kraam bij het Mu seumplein aan de Hoogstraat lagen vriendelijke cadeau's 'uitgestald zoals Mens- erger- je niet, kieurdozen en andere zaken die de agressiviteit van de jeugd zeker niet zul len stimuleren (hoewel, er gernis?). Enkele honderden meters verderop constateerde winke lier Prins, in zijn speciaal zaak voor speelgoed,, dat de omzet dit jaar ongeveer tien procent onder die van vorig jaar zal uitkomen. „De men sen besteden minder," zegt de winkelier nog voordat het gezellig avondje is geweest. „Wie weet. Misschien vallen er de laatste dagen nog enke le grote klappen." De' daling van zijn omzet wijt Prins zeker niet aan de actie van de PSP. „Het moet echt niet overdreven worden. Nog geen half procent van het speelgoed bestaat uit na gemaakt oorlogstuig. Ik vind zo'n actie niet erg." Volgens de winkelier is de daling van zijn omzet vooral ontstaan door de "prijzenoor log" die in de speelgoedbran che wordt uitgevochten. „De importeurs zitten met grote voorraden opgezadeld die ze nu met dumpprijzen aan de man proberen te brengen. Vooral de warenhuizen profi teren daarvan." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Rijnmond MTS kan de vraag uit het be drijfsleven naar arbeidskrach ten maar nauwelijks aan. Al ver voor het verstrijken van het schooljaar krijgt de direc tie van de Middelbare Techni sche School verzoekjes van be drijven op haar bureau. „Zeker zeventig procent van de men sen die hier afstuderen, moet eerst in militaire dienst. De rest vindt een baan," aldus de directeur van de MTS, Th. P. van Pelt. Hij kwam met de opwekken-, de berichten tijdens de presen tatie van een nieuw onderwijs middel: een speciaal voor de school gefabriceerde robot. De MTS prijst zich zeer gelukkig met dit geschenk van de Vlaardingse machinefabriek Fontijne die dit jaar haar 75-Jarig bestaan viert. „Deze robot is normaal ner gens te koop," weet de adjunct directeur J. H. Wesenaar. „De leerlingen kunnen met dit ap paraat op vijf manieren léren hoe zij een robot kunnen bestu ren. Een gewone robot heeft één mogelijkheid." Het ligt voor de hand dat de vraag naar Rijnmond MTS'ers nog zal toenemen nu de robot in gebruik wordt genomen. Het vak „besturingstechniek" staat nog geheel in de kinderschoe nen. Van de zeventig MTS'en in ons land, hebben slechts zes scholen het in het vakkenpak ket. Voigens directeur Van Pelt is het maar net op tijd dat de MTS de beschikking over de robot krijgt. „Het is vijf voor twaalf," meent hij. „Wij moe ten nu ons onderwijs uitbrei den willen wij niet de loopjon gens van de Japanners of wel licht de Duitsers worden." Het ligt in de bedoeling dat volgend jaar 24 leerlingen hun bedrevenheid met de „manipu lator" bekroond zien met een diploma. De leerlingen kunnen zich met de manipulator be kwamen In het maken van di verse soorten programma's. Door informatie te stoppen in de zilverkleurige aluminium- kast komt een soort arm in be- weging. Het programma be paald wat de beweging in houdt. In het schooljaar is een stukje hal omgebouwd tot stu dieruimte speciaal voor de richting besturingstechniek. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De uitbater van een café aan het Broers- veld heeft zaterdagnacht een bezoeker van zijn etablisse ment met een pistool neerge schoten. De schietpartij volgde op een ruzie die even tevoren ln het café was ontstaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Twee gewa pende mannen hebben vrijdag nacht vier bezoekers van een feestje overvallen. Terwijl de vier, drie mannen en een vrouw, via de Zwaansteeg naar de Nieuwstraat liepen, werd een van hen door een on geveer 22-jarige man aange sproken en beledigd. Toen de aangesprokene reageerde, ont stond een handgemeen. De overvaller moest aanvankelijk het onderspit delven, maar kreeg hulp van zijn maat. Deze trok een pistool en drukte de loop onder de kin van een van de drie andere feestgangers. Zijn maat moest worden losge laten anders zou hij de trekker overhalen, zo dreigde deze. De man die de overvaller aanvankelijk onder de duim' had, liet los en werd op zijn beurt met het pistool bedreigd. Hij moest zijn geld, ongeveer 80 gulden, aan het tweetal overhandigen. De overvallers maakten zich daarop uit de voeten. Inderhaast geroepen surveillerende agenten konden de daders niet meer achterha len. De overval vond rond half één 's nachts plaats. Het slachtoffer, een 43-jarlge zeeman uit Spanje, had een glas wijn besteld. Hij vond het drankje echter niet goed sma ken en vertelde dat de barkee per. Deze gaf hem een nieuw glas. Door onbekende oorzaak ont stond toch en ruzie. De café houder werd zo kwaad dat hij dc bezoejser, samen met zijn drie collega's buiten de deur zette. Daar aangekomen volg de een kort handgemeen. De caféhouder liep naar binnen en kwam even later gewapend weer naar buiten. Daarop haalde hij de trekker over en trof hij de zeeman ln het on derbeen. dse caféhouder is op verden king van opzettelijk toebren gen van letsel gearresteerd Het wapen Is in beslag geno men. De zeeman, een opvaren de van de pljpenlegger Sea mac, is behandeld in het Schie land ziekenhuis. SCHIEDAM "Iemand die in juist deze ruimte vertelt over kunst, moet daar wel grote be langen bij heb ben," zo verkon digde Beeldend Kunstenaar Bram Uii zaterdagmid dag. Gestoken in een glimmend wit tenue filosofeerde de Schiedammer zo'n uur lang over zijn eigen vak en grote ideaal: Kunst. Kunst met een hoofdletter wel te verstaan. De ver handelingen wer den deels vanaf de kansel in de aula van het Stedelijk Museum de zaal In- geslingerd. De "performan ce" vormde een onderdeel van de versieringen die Uil in het gebouw aan de Hoogstraat heeft aangebracht. Een groot rood hart siert sinds kort de ramen van binnen. De afgelopen da gen heeft het win kelende publiek Uil gade kunnen slaan terwijl hij, balance rend op een ladder, zijn versieringen aanbracht. "Hij vond het tijd om het gebouw te ver sieren. Wij wilden hem zeker niet te genhouden," aldus adjunct-directrice Clara Stromann. Die vrijheid benutte Uil om zijn gedach ten over het pu bliek de vrije loop te laten. "Het moet allemaal ergens op lijken" bracht hij zijn ontevredenheid onder woorden over de beoorde ling die wellicht zijn eigen werk ten deel valt. Mensen ne men vaak het woord kunst in de mond maar volgens Uil hebben slechts weinigen er echt 1 verstand van. Tijdens zijn optre den werd Uil in de gaten gehouden; door een hartmoni- tor én een video^ ploeg. Aan de piep jes uit het draagba re ziekenhuisattri buut te horen. stierf Uil binnen het uur duizend dodén. Niet alleen bibber de hij een beetje, het piepje viel maar al te vaak uit. De Vlaardingse j stichting Frame j legde de perfor-;, mance vast voor het nageslacht. Het optreden werd ga degeslagen door zo'n zestig ménsen waaronder veel col lega-kunstenaars van Uil. .4 Van één onzer medewerkers Robert Long was één avond in het Passagetheater. Afgelopen zaterdag trad hij, samen met zijn combo, op in een bomvolle zaal. Tot In de laatste stoel waren zijn fans toegestroomd. Nog één keer wilde hij voor zijn trouwe publiek een staaltje van zijn kunnen la ten zien. Een solo programma opge bouwd uit oude successen en nieu we liedjes. Een uitgebalan ceerd programma, dat wel. Schitte rend uitgelicht, mooi van geluid, zelfs In de akoes tisch niet sterke zaal van het Passa getheater. De aan kleding: modisch. elegant en wellicht erg duur. Nee laat dat maar over aan de vak man Long, de per fectionist. Het pro gramma is duidelijk ontworpen om zijn fans te belonen. Te voldoen aan de vraag: 'zing nog eens dal liedje'. En eigenlijk kan dat niet. Je kan geen medley maken van schitterende balla des als Levenslang, Vroeger of Later en Homo Sapiens. De inhoud van die lied jes wordt daarmee geweld aangedaan. Maar er was meer dat niet klopte. De voorstelling miste 'iets'. Dat lag niet aan de enthousias te bijval van het publiek wanneer een bekend lied werd ingezet. Nee, het lag een beetje aan het gebrek aan warmte dat Robert Long zelf uitstraalt. Robert Long relati veert tot het bittere einde, al komt af en toe een glimp van echte emotie om de hoek kijken. Hij koketteert met zijn twijfels, ang sten en natuurlijk ook met zijn homo- sexuaiitelt al werd dat nooit echt sto rend. Maar het er- gelijke Is dat hij zijn liedjes integer brengt en daarna de spanning, dié een song als Rob bie, het zoontje dat ooit misschien zelf zijn zoontje had kunnen zijn, op roept genadeloos afstraft door te sterk zich er tegen af te zetten: Was het dan een saai programma? Nee, dat kan je/iiet zeggen. Het werd met vaart gebracht met ondersteuning van een perfect^ spelend orkest.'Je kon af en toe ont spannen lachen om de spiegels die fiij het publiek'onmis- kenbaar voorhoudt. Maar soms doet hij dat te grof. Het: lijkt erop dat hij zich zelf heeft gedwon gen om nog één keer een program ma (e maken. 1 En dat verdient,zijn publiek niet. Net zo min als het theater uitgestuurd te wor den zonder één toegift, maar wél op de tonen van een polka van Strauss. ROTTERDAM Alleen omdat ande re grote steden er op zo korte termijn niet aan wilden be ginnen om de Züri- cher tentoonstelling Fenomena volgend jaar In huis te ha len, kon Rotterdam er de hand op leg gen. Fenomena geeft spelenderwijs inzicht In de wer king van natuur wetten en trok in Zwitserland 1,2 mil joen mensen. In Rotterdam moe ten er minstens 1 miljoen komen wil len de kosten (on geveer 7 'A miljoen gulden) er uitko men. Fenomena wordt van 18 mei tot 20 oktober in Hel Park gehuis vest. Het wordt een (be langrijk) onderdeel van de manifestatie die Rotterdam vol gend jaar krijgt en Hart voor de Stad is genoemd. Daarin zijn ook opgeno men weken die aandacht vestigen op bepaalde ste den of landen, de belangrijke Hermi tage-expositie die in Boymans- Van Beuningen komt, de nieuwe Invulling van het stadshart en kleinere kuituu ruitingen. Er moet maanden lang constant iéts ln Rotterdam té doen zijn, voor 'de Inwoners zelf zowel als voor de dag'coe- rlsten. Leningrad, Sjanghai, Noorwe gen, Cuba en Dja karta hebben al toegezegd te zullen meewerken aan be paalde manifesta ties binnen hetika- der van Hart voor de Stad. -

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1