12 i 'Loco' i Scheeres? SSSW doet beroep op Cees Kamminga mm IIPHMnMm p 11 mn i ifylmgv.'I d Politiek walgt van vernielingen in kerkgebouw ■A Bijzondere dag voor Fabriplein Rijmen en dichten... Nieuwe wegwijzer? Insluiper sticht brand Lantaarn uit de grond Breakdance Suriname in Trefpunt Naïeve schilderkunst: het paradijs bestaat Kolpabad terug naar 55 cent Uniek concert op Taptoe Rotterdam I ws ie SCHIEDAM/VLAAR- DINGEN De Ge- meentelijke Krediet- jbank krijgt het steeds drukker. Naarmate het aantal mensen met een minimum inkomen toe- neemt, kloppen meer mensen bij dè „sociale ;bank" aan voor hulp. ;Die hulp komt dan vooral neer op het over- nemen en saneren van ;soms huizenhoge schui lden. Het aantal klanten van de Kredietbank, die in Vlaardingen zetelt, is dit jaar met een. kwart toegenomen. W. Saiing, hoofd van de Gemeente lijke Kre dietbank: „We moeten ons meer op de commer ciële klanten richten Schiedam Bewoners HÉ '1-1 WMÊÊÊMm Wêè m m 00y, "Het is triest dat dergelij ke gevoelens onder het volk leven," meent bur gemeester Scheeres Het lijkt wel of ieder leeg stukje paal door de ge meente benut wordt om er een bordje aan te han gen. Bij het maken van deze .foto vroeg onze foto graaf Arie Wapenaar zich af: Is dit een nieuwe, wegwijzer? - f: 'WÊMM Josche P. Roverts (rechts, met links haar werk) en Marie-Anne van Leeuwe Meier (links, met rechts haar-werk). nET VRIJE VOLK sc^iedam WOENSDAG 5 DECEMBER 1934 dag tan 128 er d. ia's, jes sen 19 ag 3 ng ia in de is 5 Kredietbank krijgt het steeds drukker W. Saiing, hoofd van de bank, zag dit jaar tot nu toe J bijna vijftienhonderd mensen .een beroep doen op de bank. Vorig jaar bleek de klandizie j ongeveer 1250 mensen sterk. Ongeveer tachtig procent van de klanten komt voor een schuldsanering. „Wij hebben In principe een lagere rente dan andere ban- ken," zegt Saiing. „We lenen geld aan mensen, die bij geen enkele andere bank terecht ko- l men. Wij lopen daardoor gro- tere risico's." - Die risico's laten zich deels vertalen in de tekorten die de Kredietbank ieder jaar heeft. Vorig jaar werden de boeken Eet heeft de voorzitter kunnen behagen Om u voor een vergadering te vragen Van de Commissie voor Bestuurlijke Zaken en Algemeen Ter bespreking van enige punten één voor één De vergadering is op 4 december om klokke acht Ten Stadhuise, waar een kopje koffie wacht Op deze wijze werden de .leden van de hierboven genoemde commissie met het oog op Sinterklaasavond door ambtenaar A. P. M. Schram uitgenodigd voor een samenzijn. „Leuk" vond de voorzitter van de commissie, burgemeester Scheeres. Schram, secretaris van de commissie, was zelf niet aanwezig om het - complimentje in ontvangst te nemen. Hij vierde zijn verjaardag. (Van een onzer verslaggevers) "SCHIEDAM De stadsgids J van Schiedam is uitgebreid I met Informatie in de Turkse l en Marokkaanse taal. In de ^-nieuwe uitgave van de gids zijn 33 van de 170 bladzijden in de twee talen geschreven. De landkaart, die de uitgave van vorig jaar nog sierde, is ver- dwenen. Een ongelukkig foutje zorgt ervoor dat het voorwoord van de vorige gids, ook in de nieu- 1 we uitgave is afgedrukt. Bur- - gervader Remier Scheeres wordt derhalve nog ten on- -1 rechte afgeschilderd als de „loco" burgemeester. De stads- gids van '83 werd even na het - vertrek van Scheeres' voor- ganger John te Loo gepubli- C ceerd. mm afgesloten met een tekort van ongeveer 180.000 gulden. Saiing is van plan om zich meer op de markt van „commerciële klan ten" te richten. „Het tekort is terug te druk ken als we een ander even wicht in de klandizie krijgen,", legt het hoofd van de bank uit. „Het is voor ons veel beter om één lening van tienduizend gul den af te sluiten, dan vijf van tweeduizend gulden." De gas- en llchtrekeningen, de medische zorg, leningen hij andere banken en postorderbe drijven zorgen voor de groot ste ellende bij mensen met een minimuminkomen. De sociale dienst in Schie dam heeft over dit jaar zo'n vijfhonderd mensen (honderd meer dan in '83) verwezen naar de Kredietbank. Het spreekuur dat sinds kort door een medewerkster van de bank wordt gehouden, is nu al aan uitbreiding toe. Mevrouw P. W. Pothoff heeft drie zittingen achter de rug. Tot voor kort moesten de Schiedammers naar Vlaardingen om bij de bank terecht te kunnen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het bestuur van de SSSW zal waarschijn lijk proberen het tijdelijk dienstverband van waarne mend directeur Cees Kammin- ga te verlengen. Kamminga is in dienst van de Nationale Wo ningraad (NWR) en "uitge leend" aan het werkapparaat van de vijf Schiedamse wo ningbouwverenigingen. Hij werd benoemd nadat begin dit jaar de eigenlijke directeur op nonactief werd gesteld. Begin deze week werd bekend dat de ze laatste op staande voet is ontslagen. Kamminga zou aan het eind van dit jaar bij de SSSW weg gaan. In een overleg binnen kort met de NWR zal het SSSW-bestuur vermoedelijk vragen of Kamminga langer kan blijven. De directie van de NWR was gisteren niet bereik baar voor commentaar. Het SSSW-bestuur zette haar directeur wegens vermeende "strafbare feiten" aan de dijk. Het is de tweede maal dat het bestuur een poging doet om hem te ontslaan. In juli stak de kantonrechter een stokje voor 't ontslag in een civiele proce dure. Het bestuur van de SSSW kwam tot het ontslag nadat het "eventjes" een rapport van twee rijksrechercheurs had in gezien. Volgens de waarne mend voorzitter van dit be stuur, H.J. van Gameren, was dat genoeg. Welke strafbare feiten de bestuursleden onder ogen hebben gehad wilde hij niet zeggen. De diverse bewonersvereni gingen in de stad lijken niet bijster onder de indruk van het ontslag. „Ik hoop niet dat het hierbij blijft," zegt opbouwwer ker Anton van Bijnen namens de bewoners in Oost. "Er moet één club komen die de wonin gen beheert. De flauwekul met vijf woningbouwverenigingen moet verdwijnen." De SSSW is in het leven roepen door de vijf afzonder] Terwijl de Sint en zijn Pie ten vanavond de Schiedamse jeugd eerst de stuipen op het lijf jagen en vervolgens ieder een een cadeautje toestoppen, staan de eerste kerstbomen al te wachten op een koper. Goed beveiligd, dat wei. Was het in vroegere dagen afdoende om een hek rond de bomen te plaatsen, tegenwoordig worden de bomen opgeborgen in een container. Het kerstfeest zou trouwens best wel eens voor een grim mig sfeertje kunnen zorgen in de kerstbomenhandel. Het fi liaal van Bas van der Heijden aan het Broersveld zal, even als haar collega's in de rest van het land, bomen tegen stuntprijzen aan de man bren gen. „Dat zal ook in Schiedam wel tot tegenstand leiden," voorspelt P.J. Stuyt van het concern. „Dat hebben we al in andere steden ondervonden." De gemeente heeft aan onge veer 35 mensen een vergun ning verleent. Hiermee mogen zij hun waar op bepaalde plaatsen in de stad uitstallen. Om te voorkomen dat ver gunninghouders iemand an ders aan het werk zetten, moe ten zij zich tijdens hun werk kunnen legitimeren. „Het kwam vroeger voor dat de ver gunninghouder lekker in Span je zat, terwijl iemand anders de bomen stond te verkopen. Dat willen we dit jaar voorko men," aldus een woordvoerder van de gemeentelijke afdeling voor Algemene Zaken. Het filiaal van Bas van der Heijden beschikt trouwens niet over een vergunning. „Hij zal de bomen wel op een eigen ter rein verkopen, meent de ge meente. De klanten van de su permarkt krijgen via bonne tjes het recht om een kerst boom tegen betaling van ƒ1,50 aan te schaffen. Volgens de be rekeningen kost dat de super markt per boom zo'n drie gul den. Het lag eerst in de bedoeling dat mensen die boven de 350 gulden aan boodschappen zou den kopen, een boom konden krijgen. Deze koppelverkoop is echter verboden door de wet. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De Schie- .1 damse politieke partijen heb- ben unaniem hun walging uit- i gesproken over de vernielin- gen in de Opstandlngskerk eind vorige week. „Dat zoiets in Schiedam zou gebeuren, had ik voor onmogelijk gehouden," 4 zei een "geschokte" Gé Brou- wer (PvdA). De verwoestingen in de kerk kwamen ter sprake - ih de commissie voor Algeme- ne Zaken. •ut 4 Vermoedelijk aanhangers van het Nationaal Jeugdfront J en de Centrumpartij richtten a eind vorige week een chaos aan In de kerk. De muren en pilaren werden met racisti sche leuzen beklad. De kansel bijbel werd kapotgescheurd en met hakenkruizen beschilderd.' „Het is triest om te bemer ken dat er dergelijke gevoe lens onder het volk leven," merkte burgemeester Reinier Scheeres op. Het toeval wil dat de burgervader zich juist vori ge week nog vrij gunstig had uitgelaten over racisme binnen de stadsgrenzen. „Ik heb hier geen woorden voor. Feit is dat het mogelijk blijft dat' racisme ook in Schiedam de kop op steekt. We zijn er lang voor ge vrijwaard gebleven." Ulferd Bruseker (CPN) vroeg zich af of de gemeente niets kon doen om de financi ële klap voor de hervormde kerk enigszins te verlichten. Geschat wordt dat de schade zo'n 20.000 gulden bedraagt. „De gemeente heeft een stuk verantwoordelijkheid," meen de de communist. „Mogelijk is er een oplossing voor de scha de." Volgens Bruseker gaat het om een "welbewuste actie, ge organiseerd door groeperin gen." Burgemeester Scheeres drukte de commissie op 't hart dat er voor een gemeente wei nig tegen de racistische uitin gen te doen valt. ke woningbouwverenigingen in Schiedam. De stichting zorgt ondermeer voor het onderhoud van de woningen. Gezien de afloop van de vori ge ontslagprocedure, houdt be- wonersdeskundige Bert van Kan in West zich een beetje op de vlakte. „Ik wacht alles rus tig af. Zolang de rechter niet heeft beslist, is hij nog niet ontslagen." Armand van PuyveJde, op bouwwerker in Zuid, hoopt dat het SSSW-bestuur 'onden heeft die voldoende zijn voor een ontslag. „Als ze de tweede keer verliezen, zou het funest zijn. Het bestuur blijft voor ons medeverantwoordelijk. Onze eerdere argumenten zijn wat dat betreft niet veranderd." In een verklaring hebben de gezamelljke woningbouwver enigingen enige tijd geleden op het aftreden van het huidige bestuur aangedrongen. SCHIEDAM Met een ver traging van ruim vier maan den beleeft het Fabriplein in West eind deze week een ge denkwaardige dag. Wethouder Cor van Tilborg (Stadsver nieuwing) zal vrijdag de sleu tels uitreiken van de eerste ge renoveerde woningen aan het plein. De werkzaamheden aan de in totaal negentig woningen kwamen eerder dit jaar in het nieuws nadat ernstige fouten In de opdracht aan de aanne mer waren gevonden. De kos ten van de werkzaamheden kwamen enkele miljoenen gul dens hoger uit. Het Is niet voor niets dat het Fabriplein de oplevering een feestelijk telntje mee wil ge ven. Enkele gezinnen vertoe ven al geruime tijd in een wis selwoning. Vol ongeduld zullen zij waarschijnlijk uitzien naar het moment waarop zij hun opgeknapte woningen kunnen betrekken. „Het had misschien iets snel-, Ier gekund maar we zijn over het algemeen tevreden over de werkzaamheden," zegt Bert van Kan, de bewonersdeskun- dige in West. In de komende weken zal aannemer Volker el ke week drie woningen opleve ren. Van Tilborg zal de sleutel rond drie uur overhandigen. SCHIEDAM Een bewoner van de Louise de Colignylaan heeft ternauwernood een brand in z'n eigen woning kunnen voorkomen. Hij werd wakker van rook in z'n slaapkamer. Na een snel onderzoek bleek in de huiskamer een kleedje vlam te hebben gevat. Een in breker had hier de hand in ge had. Deze was waarschijnlijk met een kaars de woning bin nengedrongen. De kaars was tijdens de Inbraak omgevallen en had het kleedje in de brand gezet. De Insluiper ging er vandoor met zo'n 10.000 gulden aan sieraden. De bewoner wist het brandje zelf te blussen. SCHIEDAM De Schie damse politie heeft een auto mobilist uit Rotterdam verba- liseerd die op de kruising Bur gemeester van Haarenlaan/ Nieuwe Damiaan een lan taarnpaal uit de grond had ge reden. De man wilde links af de Van Haarenlaan op rijden tosn hij de macht over hot stuur verloor en uit de bocht vloog. Het ongeluk gebeurde gisterochtend rond half drie. Na onderzoek bleek de man te diep in het glaasje te hebben gekeken. De lantaarnpaal is to taal vernield. ROTTERDAM Jongeren centrum Arena ontvangt op 22 december tien breakdance- groepen uit binnen- en buiten land op het Internationale Breakdance Festival. Break-liefhebbers zijn vanaf 19.00 uur welkom in Arena aan de Westkrulskade in Rotter dam. Een kaartje kost tien gul den. ZWWNDRECHT Sociëteit 't Trefpunt en de Werkgroep Surinamers Zwljndrecht heb ben voor zondag 9 december een Surinaams familiefeest ge organiseerd in de sociëteit In een Caraïblach interieur kan een ieder kennis maken met de Surinaamse cultuur en ge woonten. r* v VLAARDINGEN Met een uitleg over het verschil tussen primitieven. Zon dagsschilders en naleven opende mevrouw Josche P. Roverts gistermid dag een tentoon stelling met'werken van haar en Marie- Anne van Leeuwe Meier in het Zonne huis. De naleven waartoe zij zichzelf en haar collega re kende, omschreef zij als schilders die menen dat het pa radijs nu en hier bestaat. Hun werk is eenvoudig van opzet, legde zij uit. De laatste tentoon stelling van dit jaar in het Ontmoe tingspunt van het Zonnehuis bestaat uit schilderijen en gouaches van bei de vrouwen, die al een fors aantai ten toonstellingen op hun naam hebben staan. Josche P. Roverts, die een galerie In Gouda heeft, toont voornamelijk per sonen. Typerend voor haar oeuvre is bijvoorbeeld een vrouw, in zachte pasteltinten ge schilderd, met hoofdhaar be staand uit bloemen en vogels. Twee minnekozende dui ven ziten op haar duim en wijsvinger. Marle-Anne Meier toont voornamelijk interieurs, Franse etalages afgezet met kant op het passe-partout en enkeie paneeltjes met dieren, waarbij de schildering doorloopt op het hoger gelegen pas se-partout, zodat het geheel een ver rassende diepte werking krijgt. Josche P. Roverts (1936) studeerde van 1954 tot 1958 aan de Academie Artibus te Utrecht. Zij exposeerde in Amsterdam, Parijs, Londen, Rotter dam, Utrecht er» Gouda. Thans heeft zij behalve in het Zonnehuis exposi ties in Amsterdam (wintergezichten bij Hans Winkel aan het Rokln), Gouda, Buren en Thorn. Marle-Anne van l Leeuwe Meijer (1949) studeerde - aan de l'Ecole des Arts Appliqués te Metz en de l'Ecole des Beaux Arts in Mulhouse, beide in Frankrijk, waar zij- in Cattenom werd geboren. Zij expo seerde sinds 1981 in Amsterdam, het Stedelijk Museum te Schiedam, Rot terdam, Krimpen en Gouda. De expositie is tot 6 januari dagelijks tussen 10 en 20 uur te bezichtigen. Het Zonnehuis, Dlllen- burgslngel 5, Vlaar dingen. VLAARDINGEN Op 5 januari kost een kaartje voor het Kolpabad 0,55. Dat is de prijs van 1955, het Jaar dat het Kolpa bad In Vlaardingen open ging. Het per soneel wil op die manier samen met showband Llberté en de zwemvereni ging het 30-jarig bestaan vieren. Om de verwachte toeloop op de spot goedkope kaartjes in goede banen te leiden zijn de toe gangsbewijzen al leen in de voorver koop vanaf zater dag 15 december verkrijgbaar bij de kassa. De abonne menthouders kun nen een gratis kaartje afhalen. Het personeel heeft een programma ge maakt dat er ais volgt uitziet: 07-9.30 uur: ont- bijtzwemmen, 10-11 uur familie- zwemmen, 13-14 uur: recreatief zwemmen, 15.30-16.30 uur: dlscozwemmen erf 18.45-19.45 uur: zwemmen met or-? gelmuziek van A. i Hoogendam. Hier bij wordt badmode van toen tot en met nu geshowd. Tus-* sen de uurtjes door zijn nog andere ac tiviteiten geplandj ROTTERDAM De tiende Taptoe Rotterdam, die op 8 december In het sportpaleis Ahoy' gehouden zal wor den, wordt afgeslo ten met een uniek ebeuren. Honderd ederlandse Mari niers zullen met zestig Engelse Gre nadiers een groot orkest vormen, dat N onder de afwisse lende leiding van de directeuren Jaap Koops en De- rek Kimberley een concert verzorgen. Dit zal gebeuren na afzonderlijke shows van de Grenadier Guards, de Beatrix- band uit Hilversum, het wielrijdersor kest Crescendo uit Groningen, Adven- do uit Sneek, Ex celsior en Ahoy' uit Rotterdam en ije Marinierskapel. In de voorverkoop zijn a! ruim vierdui zend kaarten, 15,- en 12.50, verkocht. Er is ndg plaats genoetj. Aanvang van de voorstellingen: 14.00 en 20.00 uur.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1