12 I Conl iet over een nieuw alarmsysteem Kerk wapent zich tegen vandalisme p I College wil eens 'informeel' praten Cheques zijn in trek Cue» Ccppens Veldrijden is genieten Archief gaat over op micro-fiche Inspraak houdt de gemoederen bezig Wilton medewerker krijgt 'n lintje Atlantic terug Reconstructie Midden-Delfland Konijnenroof dupeert volkstuinder Pols gebroken bij instappen Dozen wijn weg I uit tennispark ,-ji De bejaarde bewoners van de Heijermansflat houden liever het huidige alarme ringssysteem. „Een druk op de knop, en de beheerder staat voor de deur." Huurverlaging (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schieland Ziekenhuis moet mogelijk nog enkele jaren geduld hebben voor zijn ingrijpende reorganisatie. Een poging van de pro vincie Zuid-Holland om nu al geld beschikbaar te krijgen voor de Schieland-plannen dreigt te mis lukken. Het Schiedamse ziekenhuis wil van twee gebouwen naar één verhuizen en tegelijk een stuk je nieuwbouw realiseren. KUKËR, UGGEN,SLAPEN,OP EEN VERSTELBARE BOXSPRJNG Uw slaapadviseur slaapcomfort Algemeen directeur K. Cf. W. Peters van het Schieland Ziekenhuis zegt formeel niet op de hoogte te zijn van eni ge stagnatie. Voorzitter H. L. Spier van- de stichting Raad voor het-Bejaar- denwerk. Wethouder Hafkamp rechts werpt een snelle blik in de beleidsno ta. WS f, Vol belangstelling bekijken archivaris Van der Feijst en wethouder Posthoorn een monitor waarop een pagina uit het gemeente-archief wordt getoond. Uitvoering eerste schatting in Midden-Delfland ingevolge artikel 48 van de Reconstructiewet Midden-Delfland Reconstructie Midden-Delfland m HET VRIJE VOLK schiedam r (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gemeente lijk Wonlngbeheer is in con flict geraakt met 160 bejaar de huurders van de "Heijer mansflat". Aanleiding is de aankondiging van wonlngbe heer om het alarmeringssys teem in de woningen te ver vangen. Bijna alle huurders hebben inmiddels een brief ondertekend, waarin scherp tegen de maatregel wordt geprotesteerd. Kort nadat woningbeheer met alle gezinnen in de Heijermansflat individuele gesprekjes had gevoerd, sloeg de vlam in de pan. De ouderen zijn bang dat het bij het nieuwe systeem langer duurt eer zij doktershulp krijgen. Eén van de bewoon sters, mevrouw Sonneveld: „Als je nu op een knopje drukt, staat snel de beheer der voor de deur. Maar straks gaat het over veel schijven lopen." Nu is het alarmeringssys teem in de Heijermansflat nog een gesloten circuit. 24 uur per dag is een perso neelslid in de flat aanwezig, dat elke melding signaleert. Gemeentelijk Woningbeheer, eigenaar van de flat, wil ech ter overschakelen naar het veel goedkopere cen traal alarmeringssysteem. Wonlngbeheer-dlrecteur J. van Schijndel: „Alle meldin gen komen dan binnen op een centraal punt bij de nutsbedrijven. Van daaruit worden buren of familiele den van de bewoner die alarm heeft geslagen, inge schakeld." Van Schijndel zegt zich de opschudding in de Heijer mansflat (gevestigd aan het Heljermansplein in Schïe- dam-Noord) "goed te kunnen voorstellen. De mensen we ten wat ze hebben, maar ze zijn nog niet overtuigd van wat ze krijgen." Hij wijst er op dat het nieuwe systeem voor de bewoners een maan delijkse huurverlaging van zo'n twintig gulden oplevert. Tegelijk bestrijdt hij dat de dokter in de toekomst langer op zich zal laten wachten. *De bewoners zijn bang dat woningbeheer het nieuwe systeem tegen hun wil in zal doorvoeren. Maar Van Schijndel ontkent dat. „Ik hoop dat wij de mensen als nog van de voordelen van het nieuwe systeem kunnen overtuigen. Maar als dat ab soluut niet lukt, tja, dan gaat het waarschijnlijk niet door." :W' :rf l 1 Schieland moet geduld hebben De provincie had het Schie- iand-Ziekenhuis als laatste toegevoegd aan een lijst van nieuwbouwplannen, die uit de zogeheten "Lanslnk-pot" zou den worden bekostigd. Met die pot, genoemd naar een CDA- parlementariër, wilde de Tweede Kamer die plannen versneld uitvoeren om zo geld uit te sparen. Maar onlangs -heeft staatssecretaris Van der Heijden laten weten de Lan sink-pot te zullen halveren. De provincie (die fungeert ais schakel tussen de zieken-" huizen en het rijk) sluit niet 'uit dat Van der Reijden. onder druk van de Tweede Kamer, nog van mening verandert. Maar als hij bij zijn woord blijft dan dreigt ernstige ver traging, aldus een woordvoer der van de provincie. Naast Schiedam prijken ook nieuw bouwplannen voor ziekenhui zen in Dordrecht, Spijkenisse, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een „konij nenroof heeft een 64-jarige be zitter van een volkstuin gedu peerd. In twee „fasen" werd hij van al zijn 38 konijnen beroofd, die in hokken op zijn tuintje aan de Schiedamseweg rond liepen. Eind oktober verdween de eerste groep. Hij deed aan gifte van de diefstal, maar dat bracht zjn dieren niet terug. Deze week was het opnieuw raak. Toen de man op een mid dag naar zijn tuin ging bleken ook de resterende konijnen te zijn verdwenen. In geld uitge drukt heeft de man voor circa 800 gulden schade geleden door de diefstal. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een bejaarde vrouw heeft vermoedelijk haar pols gebroken bij het instappen van een bus op de Broersvest. Zij gleed uit en kwam ten val. Door omstanders is zij vervol gens naar het Schieland Zie kenhuis gebracht. Zwijndrecht, Zoetermeer, Gou da en Capelle aan de IJssel op het provinciaal verlanglijstje. Het Schieiand Ziekenhuis mikt voor de uitvoering van zijn reorganisatieplannen wel iswaar pas op 1988, „maar dan zal het licht toch zeker al in 1986 op groen moeten gaan," aldus K. G. W. Peters, alge meen directeur van het Schie land Ziekenhuis. Hij zegt for meel niet op de hoogte te zijn van enige stagnatie en gaat er nog steeds vanuit dat de plan nen een goede kans maken. De Schieland-plannen zijn in de zomer bij Provinciale Sta ten ingediend. Schieland wil al zijn afdelen onderbrengen in het voormalige gemeentezie kenhuis aan de Burgemeester Knappertlaan en het gebouw aan de Stadhouderslaan (voor malig Nolet-ziekenhuis) geheel ontruimen. Dat zou een bespa ring van 16 miljoen gulden per jaar opleveren. Extra nieuw bouw die dan aan de BK-laan nodig is kost circa 30 miljoen gulden. VLAARDIN GEN/MAAS SLUIS Twee woningen in de Frans Halslaan te Maassluis kregen overdag ongewenst be zoek. In beide gevallen werd de deur vrij grof geforceerd. Uit de ene woning verdwenen sieraden en geld, en uit de ah- dere vijf Eurocheques. Omdat in dit laatste geval cheques en geld werden achtergelaten, vermoedt de politie dat de da ders bij hun werk werden ge stoord. Ook in Vlaardingen gingen inbrekers grof te werk bij in braken in woningen. Uit èen woning In de Sonoystraat ont vreemdde men een aantal sie raden. Slot en deurpost van de woning werden vernield. Mun ten en enkele cheques vorm den de buit bij een inbraak in een woning aan de Burg. Lulje- rinksingel. Het slot van de ach terdeur werd vernield. N I I (Van een onzer verslaggevers) jSCHIEDAM 15 dozen wijn j zijn gestolen uit de kantine j J van een tennispark aan de Prins Bernhardlaan. De die- ven sloegen een ruitje in om I binnen te komen. (Van een onzer veraiaggevera) SCHIEDAM De" Singel kerk beschermt zich tegen vandalisme. Momenteel wor den perspex-platen geplaatst voor een 20-tal glas-ln-lood-ra- men, die in het verleden her haaldelijk het doelwit van ver nielingen zijn geweest. Vol gens pastoor P.M. VIsmans staat deze maatregel los van de gebeurtenissen in de Op- standingskerk afgelopen week einde. "We zijn al lang van plan om Wij presenteren box- spnngs die met de hand of elektrisch verstelbaar zijn. Kies bij ons de ideale box- spring [Hoog Hoogstraat 46-48 Schiedam tel 010 -26 87 17 die glas-in-lood-ramen eens goed af te dekken. Een tijdje hebben we gehoopt dat vanuit de monumentenzorg geld be schikbaar zou worden gesteld, maar dat laat nog steeds op zich wachten. Een paar weken geleden heeft het parochiebe stuur de knoop maar doorge hakt," aldus Vismans. De kos ten die met de beschermende maatregel zijn gemoeid bedra gen ongeveer 30.000 gulden. "Dat lijkt een groot bedrag, maar we denken dat we het dubbel en dwars terugverdie nen," vertelt de pastoor. Behal ve dat de kostbare glas-in- lood-ramen niet voortdurend gerepareerd hoeven te worden verwacht de Singelkerk ook geld uit te sparen met de ver warming. Vismans: "Heel wat warmte vliegt de kerk uit door die gaten in de ramen." Klach ten van tocht waren in de Sin gelkerk ook niet van de lucht. Met het plaatsen van de per spex-platen bij de Singelkerk (gevestigd aan de Singel) is al begonnen vóór de dramatische vernielingen in de Opstan- dingskerk. Pastoor Vismans is daar erg van geschrokken. "Een dergelijke ervaring heeft de Singelkerk gelukkig nooit gehad. Het is beperkt gebleven tot vernielingen en bekladdin gen van de buitenzijde, waar elk gebouw in Schiedam wel eens mee te maken heeft." In de zaak van de Opstan- dingskerk (waar vrijdagnacht •voor twintig mille schade werd aangericht aan interieur en muren en pilaren met racis tische leuzen werden beklad) heeft de Schiedamse politie tot dusver twee arrestaties ver richt. Die betreffen twee 19-ja- rlge Schiedamse jongens. SCHIEDAM Toerclub Rijnmond houdt komende zon dagochtend een veidtoertocht In de omgeving van Schiedam- Noord. Volgens de club hoeft niemand „Hennie Stamsnij- der" te heten om een dergelij ke rit uit te rijden. „Veldrijden is genieten van de natuur zon der verkeerslichten en gevaar lijk verkeer" voegt de club daar nog eens aan toe. Mensen die „een beetje doorzettings vermogen" bezitten, kunnen zich derhalve aanmelden voor de rit die 30 kilometer beslaat. Tussen tien en elf wordt er ge start bij de kantine van de wie lerbaan In sportpark Harga. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De stichting Raad voor het Bejaardenwerk wil betere huisvesting voor haar wijkposten in Schiedam- Oost en -Zuid. Die boodschap bracht stichtingsvoorzitter H. L Spier gistermiddag over aan wethouder Luub Hafkamp. Spier vroeg de wethouder ver der om geld voor het aanstel len van een nieuwe stafmede werker, speciaal voor het be jaardenwerk op wijkniveau. Door een sterk toegenomen belangstelling van ouderen voor de wijkposten is de vesti ging in Oost (aan de Lorentz- laan) „bijzonder krap komen te zitten", zo deelde Spier de wethouder mee. Van de wijk post in Zuid (aan de Groene- laan) staat het voortbestaan zelfs op het spel. Dat pand moet in het kader van de stadsvernieuwing worden ge sloopt. Spier zei te vinden dat de gemeente „een verantwoor delijkheid heeft om de wijk post daar aan een nieuw on derkomen te helpen." Een en ander is ook ver woord in een beleidsnota van de stichting Raad voor het Be jaardenwerk, die gisteren aan wethouder Hafkamp werd overhandigd. In de nota zet de stichting uiteen waarop zij zich de komende jaren gaat richten. Zo zal de stichting „aan dacht blijven vragen voor de grote achterstand in de bouw van specifieke bejaardenwo ningen." Nieuwtjes zijn verder: de vrijwilligers in het bejaar denwerk krijgen een stem in het stichtingsbestuur, er ko men speciale plannen voor ac tiviteiten voor „de groeiende groep ouderen vanaf 85 jaar"; In maart 1985 werkt de stich ting mee aan een project over het zo lang mogelijk zelfstan dig wonen van ouderen. Wethouder Hafkamp zegde stichtingsvoorzitter Spier toe de nota nauwkeurig te zuilen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het college van burgemeester en wethou ders gaat volgende week pra ten met vertegenwoordigers van bewoners en winkeliers in de wijk Schiedam-Zuid. Een en ander gebeurt in het kader van een "werkbezoek", zoals het college dat eerder heeft ge bracht aan de wijken Oost, Nieuwland en Noord. Vooraf wordt gesteid dat alle ontmoe tingen een "informeel" karak ter zullen hebben. De burgemeester en de vier wethouders werken op dinsdag 11 december een dagvuilend programma af. Zij trézoeken achtereenvolgens de Provin ciale Bibliotheekcentrales Zuid-Holland, het bedrijf Hock- Loos, een bejaardenwoning aan de Oude Maasstraat, de Havendienst, de Heilige Hart- kerk, het projectbureau Stads vernieuwing aan de Lelie straat, de Groenelaan en het Schieland Ziekenhuis. De ontmoeting met wijkver- tegenwoordiger vindt plaats om half een in restaurant de Klok. bestuderen en deze onder aan dacht te brengen van de ge meenteraad. Hij deed geen toe zeggingen op het punt van de wijkposten, ai benadrukte hij dat de kwestie zijn volle aan- dacht heeft. De wijkposten vervullen in wezen dezelfde taken als de twee dienstencentra in Schie dam; het organiseren van acti viteiten, het geven van voor lichting, huip- en dienstverle ning, warme maaltijddiensten en dergelijke voor en aan ouderen. VRIJDAG 7 DECEMBER 1984 SCHIEDAM Kostenbesparend, minder slijtage en minder ruimte no dig. Ziehier de voordelen die de micro-fichering heeft die het Schie damse stadsarchief invoert. De komen de vijf jaar krijgt het archief van de gemeente geld om enkeie registers op de bijna kleinst mogelijke manier te verwerken. De nieuwe ontwikke ling is al in gang gezet. Op dit mo ment is men in 1902 beland. Archivaris G. van der Feijst toonde zich gistermiddag uitermate tevreden met het nieuwe systeem dat gepre senteerd werd. „Als een boek door bezoekers wordt gebruikt, raakt het automatisch bedui meld. Het spreekt voor zich dat je dat na een bepaalde tijd moet laten res taureren. Dat is op dit moment bijna niet te betalen." Volgens de archiva ris lopen de kosten voor een gemiddel de restauratie al snel in de duizen den guldens. Het archief kan de komende vijf jaar in totaal honderddui zend gulden uitge ven. In de leeszaal komt één monitor te staan. In een „nieuw archief" ko men kaarten op volgorde te staan waarop negatieven van kfeine toto's van de originele pagina's zijn ge plakt. Deze houdt men onder de mo nitor waardoor de pagina's prima at te lezen zijn. De grote trots van het archief is wel de hypermoderne kopieermachine. Deze is in staat om van de kleine nega tieven glasheldere kopieën te maken. De klanten van het archief kunnen de ze, tegen de oude prijs van 65 cent, mee naar huls ne men. „Het nieuwe sys teem betekent ook een verlichting voor de ambtenaren," aidus Van der Feijst. „Die hoeven niet iedere keer met boeken te sjouwen." De archi varis vindt het op vallend dat in een tijd waar andere ar chieven moeten be zuinigen, het Schie damse kan moder niseren. SCHIEDAM De inspraakprocedure bij de verdeling van stadsvernieuwings geiden blijft de ge moederen nadruk kelijk bezig hou den. Drie bewo nersverenigingen hebben de leden van de raadscom missie Stadsver nieuwing uitgeno digd voor een ge sprek. Hun uitdruk kelijke verzoek is dat de verantwoor delijke wethouder. Cor van Tilborg, hierbij niet aanwe zig is. In een verga dering van de com missie toonden de kleine linkse par tijen en het CDA zich niet tevreden met de laatste ver sie van de in spraakverordening. Twee weken gele den werd Van Til borg door de gehe le commissie terug gefloten. Hij kreeg het verwijt dat de verordening zo was overgenomen uit de standaardveror dening die de Ne derlandse Vereni ging van Gemeen ten heeft ontwor pen. De verorde ning is belangrijk omdat Schiedam vanaf 1 januari zelf mag bepalen waar aan het haar gel den besteedt. In de verordening behoudt het college van Burgemeester en Wethouders zich het recht voor om in "spoedeisende gevallen" zonder de commissie te raadplegen een be slissing te nemen. Behalve de WD en de PvdA zijn alle partijen daar tegen. Van Tilborg vond dat de commissie zich "achterdoch tig" opstelde. „Laat het college ook nog wat doen. Anders zou Ik zeg gen: stop met het college, dan spaar je meteen wat geld uit." In de komende raadsvergadering zullen de partijen zich opnieuw bui gen over de veror dening. SCHIEDAM Op de werf van Wilton Feijenoord heeft J. W. van der Vliet vanochtend een koninklijke onder scheiding ontvan gen. De versierse len behorend bij de ere-medallle in zil ver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werden hem opgespeld door burgemeester Reinier Scheeres. Van der Vliet is veertig Jaar onafge broken in dienst van de werf als werkvoorbereider en calculator. Behalve Van der Vliet werden nog eens tien medewer kers van Wilton in het zonnetje gezet. Zij waren 25 tot 40 iaar in dienst. SCHIEDAM Na een zeer korte af wezigheid is Radio Atlantic, Schie- damsgrootste et herpiraat, weer in de lucht. Op 27 no vember werd de zender tot grote verbazing van vele luisteraars uit de tucht gehaald door de politie. Appara tuur ter waarde van zo'n 20.000 gulden werd in beslag ge nomen na een inval in een woning aan de Hoogstraat. Het illegale radiostation heeft 2 dagen no dig gehad om van deze schok te be komen. Donderdag 22 november j.l. is onder leiding van het plaatsvervangend lid van de Centrale Cultuurtechnische Commissie, ir. H. van "t Land, het proces-verbaal van classificatie in Midden-Delfland vastgesteld. Met de vaststelling van het proces-verbaal is de formele grondslag gelegd voor de uitvoenng van de eerste schatting. Voor de schatting zijn door de reconstructiecommissie 17 schatters benoemd. Er zal geschat worden in 2 ploegen die elk bestaan uit 3 schatters en een ploegleider. De schatters zullen vanaf maandag 10 december hun werkzaamheden starten. De eerste schatting zal ongeveer 3 maanden in beslag nemen. Oe schatters zullen daartoe de komende maanden de percelen gelegen in het reconstructiegebied Midden-Delfland betreden voor het uitvoeren van de noodza kelijke werkzaamheden. Wij verzoeken U vnendeli]k waar nodig uw medewerking te verienen. m Do Reconstructiecommissie, J. Noorland, Voorzitter Ir. H. R. M. Mentink, 1e Secretaris bureau van uitvoering foppenpolder 1c 3155 AE MAASLAND telefoon 01899-22011 hl tel

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1