Öh Vrouwensteeg, wal ben je diep gevallen! Niet voor niets dubbel feest in dorpje Kethel Oud en nieuw Schiedam Vooruit: 'Qeéf Mariastraat terug mm Ouderen krijgen servicekosten terug Leerlingen LEAO richten Jeugd-bv op Afvalbetonijzer weggenomen ifSKiSÉt s 1 -1 Êmmmsmmmmm 7@okko Abbas mmm r t Maassluis Wanneer tien percent van alle mensen in het land kan reanimeren is het doel van de Nederlandse Hartstichting bereikt. Dan hebben degenen, die plotseling worden overvallen door hartstilstand of ademnood kans in leven te bHjven, omdat medemensen hun leven kunnen redden. 15 gulden Bij een hartaanval gaat het om de eerste drie a vier minuten. De hersenen kunnen niet langer zonder zuurstof. Nonnenpater Koopactes De Vrou wensteeg kent nog maar drie bewoners. De overige deuren en ramen be staan niet meer. In het nauwe steegje waar vroeger de Grauwe Zus ters woon den, loopt nu alleen nog café-publiek. Van links naar rechts: H. Sondemeijer, K. van der Geest, F.L. Geerdes en R.W. Poels. Redactie Editie Schiedam: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Tel. 265205/266646. Editie Vlaardlngen/Maaasluie: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Tel. 736049/736061. Postadres: Postbus 467, 3130 AL Vlaardingen Abonneeservice: tel. 147400. y mm% «sssw V ->' y^\ Iedereen met redelijk verstand kan reanimeren hartpatiënten, voor bejaarden helpsters, voor cursusleiders, kortom voor iedereen, die re gelmatig met groepen mensen omgaat.' Hij benadrukt in zijn betoog dat vooral de eerste minuten na een hartstilstand van groot belang zijn: 'Het duurt altijd wel tien minuten of een kwar tier voor' de ziekenauto komt, maar het gaat om de eerste drie a vier minuten. De herse nen kunnen niet langer zonder zuurstof, anders treden on- herhstelbare beschadigingen op.' De reanimatiecursus van de Vrienden van de Hartstichting wordt maandelijks gegeven, beurtelings in Maassluis en Maasland. Voor het leren van de juiste techniek moet een cursist drie avonden oefenen. Daarna kan hij of zij een exa men afleggen en een certifi caat behalen. Bij de reanima- tielesscn is altijd een bevoegde arts aanwezig. Iedereen werkt belangeloos aan de cursussen SCHIEDAM De wijk Schiedam- West krijgt een muurschildering op een gevel aan de Vriendschaps straat. Die harte- wens van de bewo nersvereniging kan in vervulling gaan. wat wethouder Cor van Tiiborg betreft. Hij zei dat gister middag bij de ople vering van de eer ste drie gereno veerde woningen van het Fabripiein- project. •Bij die gelegenheid deed woningbouw vereniging Schie dam Vooruit, eige nares van de hui zen, een klemmend beroep op de wet houder om de tweede en derde fase van de Maria straat weer in be heer van Schiedam Vooruit te geven. De gemeente heeft dat beheer eerder aan de woning bouwvereniging ontnomen op het moment dat de SSSW (Schiedam- se woningbouwver enigingen) in grote moeilijkheden ver keerde. „Het goede resul taat dat nu op het Fabriplein is ge boekt bewijst dat de woningbouwver eniging zijn zaakjes •weer goed kan re gelen," aldus voor zitter Scheeuwe van Schiedam Vooruit. Overigens heeft de renovatie tijdens de rit ernsti ge vertraging opge lopen door de pro blemen bij de SSSW. Dat is ook het ideaal van de Vrienden van de Hartstichting in Maassluis en Maasland. AI zes jaar organiseren die 'vrienden' voor hun plaatsge noten cursussen om de tech nieken van het reanimeren te leren. Iedereen die ouder is dan 16 jaar, over een redelijke conditie beschikt en een nor maal verstand, kan dit levens- rekkend werk aanleren. Fokko Abbas, plaatselijk fy siotherapeut en voorzitter van ae Vrienden van de Hartstich ting in Maassluis/Maasland, is nog lang niet tevreden met de honderden cursisten, die de af gelopen vijf jaar leerden reani meren. >'Er overlijden in Nederland 40.000 mensen per jaar aan een hartinfarct. Van de 20.000 per sonen die wegens een hartin farct naar het ziekenhuis moesten worden gebracht, overleden er 12.000 te vroeg d<Jor stilstand van de bloed somloop op weg naar het zie kenhuis. Daarom is er een taak voor de huisgenoten van mee, daarom zijn de totale kosten voor de cursist 15 gul den. Hij kan ih de jaren daar na voor niets „op herhaling". Dat herhalen moet zo'n drie keer per jaar gebeuren om de techniek op peil te houden. Fokko Abbas zegt: 'Wachten met reanimeren na een onge luk kan fataal zijn voor het slachtoffer. De cursus is spe ciaal op de leek gericht. Ieder een kan de techniek van hart massage en mond-op-mond beademing leren. Iedereen, met een normaal verstand en een redelijke gezondheid, en die heb je als je bijvoorbeeld een half uur tegen de wind in kan fietsen.' De eerstvolgende reanima- tleles wordt gegeven in de praktijkruimte - van Fysio- Maassiuis, aan het Zandpad 1, op 8 januari volgend jaar. De februari-les wordt weer in Maasland (in het Groene- Kruisgebouw aan de Dirk de Tweedelaan) gehouden. Tijdens de eerste- cursus avond wordt een film van de Hartstichting vertoond en kun nen vragen worden gesteld aan de aanwezige arts. De startavond duurt ongeveer drie uur. De volgende oefen- lessen hoeven niet meer dan een uur te kosten. Opgeven voor de cursus kan bij Fokko Abbas, telefoon 19691 of Bert Koote, telefoon 12924. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Hoe ver is**de Vrouwensteeg in Vlaar dingen gevallen! Heeft deze nauwe doorgang tussen de Hoogstraat en de Westhaven plaats zijn naam te danken aan het "Tertiarissenklooster der Grauwe Zusters", nu mar cheert uitsluitend cafépubliek door de Vrouwensteeg. Het is de kortste route tussen Café hoe kan het anders £>e Steeg en de Sherrybar aan de West havenplaats. Bovendien is het er rustig plassen omdat geen hond dat ziet. De Vrouwensteeg, waar vroeger nog druk handel werd gedreven kent nu nog maar drie bewoners: Willem en Ma rion van Dijk, eigenaars van Gafé De Steeg en hun dochter tje. De overige deuren en ra men van weleer zijn sinds de horecabloei dicht gemetseld of dienen als nooduitgang voor de Sherrybar en Café De Panda. Dat de Vrouwensteeg ais uri noir door Jan en alleman wordt gebruikt, ontkent nie mand. Willen van Dijk gaat zelfs een stapje verder. "Het y^llt me nog mee dat de steeg niet is weggepist", zegt hij. jG'een dommepraat want nog 'niet zo gek lang geleden maak ten kranten melding van een kérk ergens in den lande die door urinestromen in de loop der decennia zo was aangevre ten (men plaste immer tegen hetzelfde stukje muur) dat de- ze rotte plek moest worden ge restaureerd om instorting te voorkomen. Het verhaal doet de ronde maar omwonenden ontkennen dit met klem dat de Vrou wensteeg zijn naam dankt aan de nettenboetsers met hoge nood die deze doorgang vroe- ver veelvuldig bezochten. De link met het Tertiarissenkloos ter der Grauwe Zusters ligt echter veel meer voor de hand. Het straatje heette vóór 1880 dan ook „Lieve Vrouwen steeg", na die datum is dat „lieve" er af gelaten. Het klooster, waarvan nie mand precies weet wanneer het is gebouwd, stond tussen de Paterstraat, Van der Waal straat en het Westnieuwland. De eerste archiefstukken date ren van 1465, toen bisschop van Utrecht David van Bourgondic zich bemoeide met de verhui zing van de Grauwe Zusters (vanwege hun sombere kledij) naar een Rijswijks klooster. In de Vlaardingse vestiging kwa men even later nonnen van Sint Cecilia die net als de Grauwe Zusters zich hadden onderworpen aan de derde or de van Sint Franciscus. Erg lang hebben de zusters van Sint Cecilia er niet geze ten.- Na 1548 waren zij door ar moede en honger en dat was nog het allerergste gebrek aan een nonnenpater. gedwon gen te verhuizen naar het Na- zareth-klooster in Leiden. Zo kwam er voorgoed een einde aan het nonnenconvent van Vlaardingen. Twee jaar touwtrekken om het omvangrijke kloosterge bouw volgde. Broeder Jan Kruijff, minister-provinciaal van de Sint Franciscusorde, bood 27 karolus gulden aan de armenzorg van Vlaardingen. In die tijd een gebruikelijk ge baar. Maar de burgemeester en zijn baljuw eisten het hele complex om er de armenzorg of een ander gasthuis in te kunnen vestigen. Het Hof van Holland stak een stokje voor deze inhaligheid cn Vlaardin gen moest genoegen nemen met de belofte dat bij eventue le verkoop van het klooster zij het eerste recht had. Daar kwam het echter niet van. in 1574 brak de grote brand van Vlaardingen uit. Al leen het paterhuis, een kapel met torentje en enkele woon verblijven bleven gespaard. De burgemeester en zijn baljuw legden om de puinhopen tuin tjes en boomgaarden aan en gaven die uit in erfpacht. De eerste huizenbouw rond de Waalstraat en Hoogstraat met zijn steegjes begint rond 1600. In deze bouwstroom zit ook café Dc Steeg en het snuis terijenwinkeltje van Joop Stig- ter, eveneens op de Hoog straat. Deze laatste verklaart onder zijn pand scherven te hebben aangetroffen cn weet vrijwel zeker dat ook onder zijn winkelvloer nog het een en ander moet liggen. Of die scherven iets te maken hebben met het klooster durft hij niet te zeggen. „Het kan ook bouw- puin zijn", aldus Stigter. De eerste koopactes dateren van 1630. De huisjes met erf gingen voor gemiddeld 170 gul den van de hand. Die prijs bleef nog zeker anderhalve eeuw hetzelfde. Pas eind 18e eeuw werden de huisjes gelei delijk duurder. Willem van Dijk is met stomheid geslagen door zulke lage bedragen. Hij kan zich nog goed herinneren wat hij en zijn vrouw Marion twee jaar geleden moesten betalen. „Maar ja, de-mensen hadden in die tijd minder te verteren. Uiteindelijk zal het wel net zo duur zijn geweest als nu", zegt hij. Maar de aardigheid om in de Vrouwensteeg te wonen is er af. Dc binnenplaatsjes die er vroeger in uitmondden zijn dicht gemetseld, de ramen cn voordeuren bestaan ook niet meer. Horeca-ondernemers hebben pandjes bij elkaar ge trokken en uitgebroken. Ook de gemeente schijnt zich niet meer om de donkere Vrouwensteeg te bekommeren. Het gezin Van Dijk dreigt te worden vergeten. Willem: „Ik heb al zo vaak gevraagd of ze de boel hier willen ophogen. Je breekt je nek over de verzakte tegels." En, met een spontaan lachje: „Als je op bepaalde tegel3 loopt, spuit er zo een straaltje pies in je broekspijp." i.' -1" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In het oude dorp Kethel hebben de Histo rische Vereniging en de Bondsspaarbank Schiedam elkaar gevonden. Samen vie ren zij donderdag feest; de spaarbank vanwege de ope ning van een nieuw filiaal na bij het Hof van Spaland, de vereniging vanwege dc plaat sing van vier plaatsnaam bordjes met het opschrift: "Kethel. gemeente Schie dam." Niet voor niets vallen de twee festiviteiten samen. De Historische Vereniging heeft namelijk de Bondsspaarbank bereid gevonden om de kos ten van de bordjes te dragen, na jarenlang tevergeefs bij de gemeente te hebben aan geklopt. Aan contacten met de bank had de Historische Vereni ging geen gebrek. Want wat wil het "toeval": M. G. P. Treijtel, penningmeester van de vereniging, is tevens ar- chitckt van het nieuwe spaar bankfiliaal; bestuurslid H. Sondemeijer heeft het filiaal als aannemer gebouwd; en secretaris F. L. Geerdes ver vult al jaren de functie van commissaris van de Bonds spaarbank Schiedam. Om drie uur donderdag middag gaat het allemaal ge beuren. Al3 plaatselijk nieuw tje introduceert de Bonds spaarbank een bankauto- maat, waaruit klanten met een creditkaart 24 uur per dag geld kunnen halen. De eerste die de automaat gaat gebruiken is burgemeester Reinier Scheeres, die er een cheque van 1300 gulden uit haalt: het bedrag dat de spaarbank schenkt aan de Historische Vereniging voor de bordjes. Voor het publiek zijn er die middag bij het nieuwe spaar bankfiliaal (dat net binnen het oude Kethel valt) talloze activiteiten, waaronder de landing van parachutisten van The Flying Dutchman Zestienhoven. VLAARDINGEN De bewoners van Drieën-Huysen krij gen de teveel be taalde servicekos ten óver 1983 te rug. Het gaat om een bedrag van in totaal 55.544 gul den. Per bewoner komt dit neer op 550 gulden. De Algemene Stichting voor de Verzorging en Huis vesting van Bejaar den (ASHVB), die het complex oude renwoningen be heert, heeft de be dragen inmiddels terugbetaald met aftrek van de teveel uitgekeerde huur subsidie over de periode juli 83/juli 84. Ovér dit tijdvak hebben de bewo ners 300 gulden te veel ontvangen. Een en ander houdt verband met het feit, dat het minis terie de subsidie 25 gulden per maand lager heeft vastge steld dan de stich ting had berekend. In een brief aan de bewoners, waarin de mee- en tegen valler wordt ge-, meld, wijst de stichting er "met nadruk" op, dat de terugbetaling niets te maken heeft met de recente perspu blicaties over Drie- en-Huysen. "De te rugbetaling Is van de zomer al be sproken met de be wonerscommissie", aldus administra teur L. Nijboér van de stichting, Drs. S. Eikelen boom is een ande re mening toege daan. "Het is alle maal zo doorzich tig", zegt hij. "2e hadden veel eerder kunnen terugbeta len. Maar een be gin is er." Eikelen boom is verant woordelijk voor de perspublicaties waarop de stichting in haar brief doelt. Volgens hem heb ben de bewoners van Drieën-Huysen de afgelopen zes jaar ruim vier ton teveel betaald aan - servicekosten. Ook bij De Wouthof is geknoeid met de servicekosten, zegt hij. De overschot ten zijn gebruikt om de tekorten op beide complexen weg te werken. Eikelenboom heeft in een drietal brie ven aan de ge meenteraad uitge breide becijferin gen overlegd ten bewijze van zijn stelling. VLAARDINGEN Evenals vorig jaar hebben leerlingen van klas 3 LEAO van de scholenge-~ meenschap Bene den Maas een jeugdonderneming opgericht. Gisteren werd de BV, die een levensduur van een half jaar heeft, ingeschreven in het Handelsregister. Notaris mr. M. H. J. Veldhuis was in de school aan de Buys Ballotlaan aanwezig om de notariële ak te te passeren. De "Maas Fund BV" zoals de on derneming heet, zal zich bezighouden met de verkoop van diverse artike len voor het Tear Fund, een evangeli sche hulporganisa tie t.b.v. Derde We reldlanden. Deze maand wordt be gonnen met de ver koop van kerstster ren en -stukjes, bloembollen, Ijzer- koekjes en herinne ringsenveloppen. Na de Jaarwisseling treedt de postor der-poot van het "bedrijf" in wer king. Er worden dan artikelen van Tear Craft ver kocht, die besteld kunnen worden uit èen door de leerlin gen zelf vervaardig de catalogus. In pakken en distri bueren wordt ook door hen gedaan, evenals andere aspecten van het zakendoen als re clame maken, ad ministreren enz. Ook qua organisa tie lijkt de jeugdon derneming op een echt bedrijf. Maas Fund BV heeft een vierhoofdige direc tie, een aandeel houdersvergade ring en een Raad van Commissaris sen. Van de 150 beschikbare aan delen a 2,50 zijn er 114 volgestort. De directie bestaat uit de leerlingen Paul van Vliet. Louwrens Parre, Barbera Post en Marcel Chabot. Het is hun bedoeling de "aandeelhouders" een winst van 10 procent uit te keren bij opheffing van de BV. - Bij de vorige jeugd onderneming van Beneden Maas ging de opbrengst naar het Wereld Natuur Fonds. De leerlin gen realiseerden toen een omzet van 6000 gulden en en winst na aftrek van' dividend van 150 gulden. Naar aan- - leiding van de op- gedane ervaringen zijn de leerlingen door de docenten dit jaar beter voor-» bereid op het pro ject en is de le vensduur van het 'bedrijf' verlengd van twee weken naar een halt jaar.1 Maas Fund BV ver wacht een hogere omzet dan zijn l voorganger te ma- ken omdat meer eigen artikelen worden verkocht. VLAARDINGEN De 18-jarige P. B. en de 21-jarige H. D. zijn door de Vlaardingse politie aangehouden in verband met de diefstal van afval betonijzer. Zij had den dit ontvreemd van een bouwter rein aan de Chur- chillsingel. Bij een inbraak in een woning aan de Van Hogendorp- VLAARDINGEN Jongeren hoeven zich tijdens de kerstvakantie niet te vervelen. De Vlaardingse Raad voor Sport en Re creatie heeft weer enkele activiteiten georganiseerd, zoals een voetbal toernooi voor de jeugd van 12 t/m 14 jaar (maandag 31 december) en voor jongeren van 15 t/m 17 jaar (idem), een basket- baltoernooi voor dezelfde leeftijds categorieën (don derdag 3 januari) en een oudejaars sportinstuif met ve- laan zijn een geld- kistje en twee hor-1 loges ontvreemd. De politie vermoedt dat gebruik werd gemaakt van een valse sleutel om de woning binnen te i dringen. Ie sportmogelijkhe den (31 december) voor jongeren van". 6 t/m 12 jaar. Voor j de toernooien dient i men zich zo snel i i mogelijk op te ge-s ven (per team of al- i leen) bij het bureau sportieve recreatie, tel. 355888.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1