Fotomodel bij drugshandel? Béleggingsfraude van driekwart miljard gulden J 'Ideeën kan je niet vermoorden' Gouden Tulp 'BVD werft zeelui voor spionage' Weduwe (80) gewond door 7 kogels Joden kunnen 'open' met Pausspreken Honden bijten sehapen dood m WÊmm Dodébij ontploffing in stikstof- fabriek '•^ÉND£- Ookmet Paasdagen goedkope boter Kok ziet wel iets in Kamerzetel Van den Berg: PvdA niet 'om? Weer diploma's voor schietmeesters IKV-petitionnement tegen kruisraketten Nertsen met autölak Girokas verdedigd I m I Dodelijke val VARA: maar 10.000 erbij :ts Vrouw in top Industriebond ri' weigert mm (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase politie heeft een opval lend besluit genomen: terwijl steeds meer politie korpsen iri ons land speciale wijkteams formeren ter beteugeling van de kleine criminaliteit en bur gerwacht-initiatieven; gaat de Bredase politie juist stoppen met het systeem van wijksurveillan ces. Gedwongen afkicken Voor de hekken van het Surinaamse, consulaat probeert Evert M. (mid den, bekend,uit de Karei van de Graaf-show) te verhinderen dat een Bouterse-tegenstander in gesprek komt met Rob Wormer (links), een Bouterse-aanhan- aer. mem Het tweede Nederlandse Cartoonfestival is saterdag gewonnen door tekenaar Luc Descheemaeker. De jury koos de winnaar van de Gouden Tulp, en van 2000 gul den, uit de 150 beste cartoons. Wim Kok verscheen sa terdag voor het eerst sinds lange tijd weer in het openbaar; in het VA- R A-televisieprogramma "Bij Koos". at VPRO 'Pi Li": HET VRIJE VOLK binnenland m MAANDAG 10 DECEMBER 1984- EINDHOVEN Het Eind- hovense fotomodel Ellen S. (28) is een van de verdach ten in een omvangrijke in ternationale drugshandel. Samen met haar man, de 38-jarige Israëliër I. R. en nog zes andere verdachten zit zij sinds vorige week vast op het Eindhovense politie bureau. t R. wordt, samen met de 34-jarige E.S. en de 24-jarige H.M. uit Amsterdam gezien als de leider van de organisa tie, aldus de politie. Op R. na zijn alle verdach ten, vier mannen en vier vrouwen, Nederlanders. Bij invallen in Almere. Purme- rend, Amsterdam en Amstel veen vond de politic een half miljoen gulden en enkele ki lo's hard- en softdrugs. Bij de inval in de woning van R. en Ellen S. zijn slechts enkele grammen hasj gevonden. Volgens de; politie behoort de vrouw, die onlangs in het programma Voetbal '80 op trad. niet tot de hoofdver dachten, maar wordt zij wel als: medeplichtige be schouwd. De politie, die ruim een half jaar met het onderzoek bezig is geweest, weet nog niet hoeveel er door de orga nisatie aan drugs is verhan deld. Nederlandse recher cheurs gaan binnenkort naar Zwitserland, omdat daar ook arrestaties in verband met deze zaak zijn verricht. Ellén S. is afgelopen vrijdag voor geleid. ÉiËJ pmMHpM -V O; -WMsm m Politie Breda stopt weer met wijkteams Reden: de surveillances sor teren géén: enkel blijvend ef. fect. Volgens een nota van de Bredase politie, zaterdag ge presenteerd, liep de kleine cri minaliteit bij de introductie van de wijksurveillahce aan vankelijk terug,, maar ging 'daarna, weer met sprongen omhoog. De Bredase politie-commis- saris M. Strooper constateert dat zijn stad tot de plaatsen behoort waar de criminaliteit het snelst;-toeneemt Belang rijkste oorzaak is het groeien de drugsgebruik. Breda, zo menen de plaatselijke politie en justitie, speelt een steeds grotere rol in:het nationale.eri internationale drugsverkeer. Verslaafden stelen naar schatting 20 miljoen gulden aan goederen per jaar. Het OOSTERWOLDE De -S3-jarJge landbouwer A. Boeve uit Oosterwolde is zaterdag om het leven gekomen bij een bedrijfsongeval. De man was op zolder aan het werk en viel. doordat enkele vermolmde balken loslieten, op een beton nen vloer. Hij brak zijn nek en was op slag dood. aantal autokraken stijgt éven- eens met sprongen. Omdat mankracht en wettelijke mo gelijkheden ontbreken, zegt de politie' onvoldoende kans te hebben om het circuit van die ven, helers en kópers aan te pakken. v De wijkteams gaan verdwij nen eri maken plaats voor cen traal gestuurde assistentie surveillance. Eén uitzondering wordt gemaakt: namelijk voor project-surveillances 'waar voor speciaal mensen worden vrijgemaakt. De wijkagenten waarmee wél goede ervarin gen zijn opgedaan, blijven als zodanig bestaan. ■cir v.ui, Voordeel van het nieuwe systeem is dat de scherpe scheiding tussen recherche en surveillance wegvalt en all round politiemensen al het wérk kunnen verrichten. De drugscriminaliteit wil dé Bre dase politie beteugelen langs twee lijnen: nog meer aan dacht voor de handelaren en terugdringen van de versla ving. Dat laatste zou moeten gebeuren via gedwongen afkic ken, waarvoor goede mogelijk heden moeten komen als, zo staat in de nota, politie én jus titie de strijd tegen de drugs niet definitief willen verliezen. (Van een onzer verslaggevers); AMSTERDAM Op ver zoek van Scotland Yard heeft de Nederlandse 'justitie de complete administratie in be slag genomen van de interna tionale beleggingsmaatschap pij Trier Investments in Am sterdam. Directeur F. H. vo rige week in Engeland gear resteerd maar later op borg tocht weer vrijgelaten wordt ervan verdacht op grote schaal te hebben geknoeid met beleggingen in goederen-en va luta-termijnrekeningen. Ge sproken wordt over een fraude van driekwart miljard gulden. Trièr Investments in Am sterdam houdt zich bezig met het werven van beleggers. Of er ook Nederlanders worden verdacht van fraude zal vol gens de officier van Justitie nog uit nader onderzoek moe ten blijken. - Door het optreden van Justi tie in Amsterdam kwamen zes Engelse werknemers van F. H. op straat te staan. Van het on derzoek in Engeland zal afhan gen óf zij worden vervolgd of niet.' Het in Rotterdam gevestigde administratiekantoor Intercon- sult Sc Partners heeft intussen namens 400 beleggers voor een bedrag van 1,2 miljard gulden beslag laten leggen op alle Ne- derlandse bankrekeningen van de Engelse directeur. Nederlandse beleggers heb ben bij de bedrijven van H., die iri een groot aantal landen zijn ondergebracht ettelijke, tien tallen miljoenen guldens be- legd. Het is de vraag of zij 'daar ooit. eencent van zullen terugzien. f i Beleggers die probeerden door de Engelse, directeur ge tekende cheques te;verzilveren kwamen tot de conclusie dat deze ongedekt waren: H's bank in San Francisco liét weten dat er niet genoeg geld op de reke ning stond dan wel dat de re kening 'gesloten' was. Uit het onderzoek in Enge land is gebleken dat de Engels man sinds 1978 beleggers aan trok. Hij gaf daarvoor een fraaie brochure uit, die in tal van landen werd verspreid. SLUISKIL Bij een ont ploffing bij de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil is gister middag een werknemer, de 24-jarige M. Winne uit Ter- neuzen zwaargewond ge- raakt Vanochtend is hij aan zijn verwondingen be zweken. Zes anderen op de afdeling bleven ongedeerd. De schade bedraagt één miljoen gulden. Volgens de plaatselijke brandweer kwamen er na de explosie geen schadelij ke gassen vrij. De ontploffing deed zich rond half vier voor in de afdeling „reformlng-c" waar een gasmengsel wordt geproduceerd dat nodig is voor de aanmaak van ammoniak. De oorzaak wordt gezocht in een lek in een van de gasleidingen. Na de explosie brak brand uit die echter in korte tijd geblust .werd door de be drijfsbrandweer. Volgens de NSM kan de produktie van hoogwaardi ge kunstmest ondanks de schade gewoon doorgaan. Enkele jaren geleden deed zich in een soortgelijke af deling eveneens een explo sie voor. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM 'Mensen- vermoorden kan, maar idee- en niet. Het is naiëf om te geloven dat de militairen en hun handlangers zullen mee werken aan de democratise ring in Suriname.' Dat betoogde voorzitter drs. H. Chin a Sen van. de Raad voor de bevrijding van Suriname zaterdagavond in Amsterdam op een herden kingsbijeenkomst van de 8 decembermoorden in 1982. In die nacht kwamen 15 voor aanstaande Surinamers om het leven. Eerder op de avond was een herdenkingsbijeenkomst gehouden bij het Surinaamse consulaat aan de Cuser- straat in de hoofdstad. Pro- Bouterse aanhangers had den geprobeerd deze de monstratie te verstoren door vanachter de hekken hardop muziek te laten horen, maar dat gebeurde pas aan het eind van de plechtigheid om dat de geluidsapparatuur te laat arriveerde. Omdat moeilijkheden wer dén verwacht waren in de omgeving van het consulaat tientallen politieagenten in uniform op de been gebracht: en werd in verschillende busjes de Mobiele Eenheid achter de hand gehouden, maar de politie hoefde niet op te treden. Volgens Rob Wormer van de Unie van Volksdemocra tie Suriname (pro-Bouterse), de man die vorige week maandagavond betrokken was bij de vechtpartij tij dens de Karei van de Graaf- praatshow, was de herden kingsbijeenkomst 'puur be doeld uit provocatie.' 'Ze proberen op deze ma nier de ontwikkelingshulp aan Suriname tegen te hou den die mijn land juist nodig heeft,' aldus Wormer van achter de hekken, waarmee het consulaat sinds enkele dagen is afgesloten. In een school in Amster- dam-West, waar de herden kingsbijeenkomst later werd voortgezet, noemde drs. Chin a Sen het 'allang geen ge heim meer dat de zoge naamde revoluties in Surina me en Nicaragua naar het Sovjet-Cuba-model koersen.' Hij drukte de paar hon derd aanwezigen op hun hart de vrijheid van Surina me te herwinnen. 'Het re giem in Suriname lijkt met zijn overvloed aan wapens vast in het zadel te zitten maar is in werkelijkheid zeer wankel,' aldus Chin a Sen.' v.-: Op de bijeenkomst werd ook gesproken door politieke vluchtelingen uit Suriname, door vertegenwoordigers van het CNV en van een mensenrechtenorganisatie. (Van een onzer verslaggevers) MOSKOU De Russische krant Sovietskaja Rossija heeft de Nederlandse geheime dienst BVD ervan beschuldigd zeelieden te proberen te wer ven om Informatie te verzame len over Russische marine schepen in dc Oostzee. Volgens het blad hadden 'Ne derlandse zeelieden geweigerd zich met spionage in te laten, maar waren Italiaanse en Franse zeelieden bij spionage- activiteiten betrapt. 'Russische instanties, be schikken over onweerlegbare bewijzen dat de Nederlandse geheime dienst probeert be manningsleden van Neder landse schepen die regelmatig havens aan de Oostzee aan doen, te rccruteren om gege vens te verzamelen over de Russische marine,' aldus het blad. Hun wordt dan gevraagd 'om type, aantal en ligging van de vaartuigen van de Russi sche marine in de territoriale wateren en havens van de Sov jet-Unie te bepalen.' HILVERSUM De VARA heeft er dit jaar 10.000 nieuwe leden bijgekregen, één vijfde van het aantal waarop in het kader van een groots opgezette ledenwerfcampagne was gere kend. Desondanks beschouwt voor zitter Albert van den Heuvel de actie niet als mislukt. UDEN Bij een overval door vier gemaskerde mannen is dc 80-jarige weduwe A. Hu- venaars in Udcn zaterdag door zeven kogels levensgevaarlijk gewond. Haar 49-jarige zoon W. Huvenaars werd door een schot in de long en een kogel in de heup eveneens levengevaar lijk gewond. Een dag na de overval hield de Udense politie vier mannen aan, die erven worden ver dacht dc overval te hebben ge pleegd. Zij ontkennen echter dat zij zaterdag de woning zijn binnengedrongen. Het viertal trof op het mo ment van de overval drie per sonen in huis aan, de weduwe en twee zoons. Ze eisten geld. Kort daarop ontstond een schermutseling, waarbij een groot aantal schoten viel. De vrouw en één zoon vielen ge wond neer, de andere zoon werd door de overvallers opge sloten. De politie weet nog niet hoeveel geld de overvallers hebben meegenomen. (Van onze soc.-econ. redactie) HILVERSUM FNV-voor- zitter Wim Kok ziet wel iets in een PvdA-Kamerzetel voor zichzelf. In het. VARA-televi- sieprograrnma "Bij Koos" wees hij zaterdag het Kamer lidmaatschap tenminste niet "op voorhand" af. Kok, die voor'het eerst sinds zijn maandenlang durende ziekbed weer in het openbaar was, zei een plaatsje in de Ka merbankjes voor de PvdA "als een reële mogelijkheid" te zien, al is hij aan ceri definitie ve keuze nog niet; toe. "Dat hangt ook af van de andere mogelijkheden.". Voor een be stuursfunctie in de PvdA acht Wim Kok, die volgend najaar alsFN V-voorzitter, wordt op gevolgd door- Hans Pont, zich-: zelf niet geschikt. V Dé FNV zal de leden geen stemadvies geven voor de "ko mende.1 Kamerverkiezingen, want: "de FNV is geen politieke partij en wil dat ook niet zijn," aldus- Kok. "Het kan dus nooit zo zijn dat een vakbond, zijn le den gaat voorschrijven hoe ze moeten stemmen. Maar het is wel zaak een klimaat te schep pen voor een ander kabinet." i (Van onze parlementsredactie) HILVERSUM PvdA-voor- zitter Max van den Berg ont kent dat zijn partij met het standpunt ten aanzien van de sociale minima een 'omme zwaai' heeft gemaakt en dich ter bij het standpunt van het kabinet is gekomen. Opmerkingen van premier Lubbers in die richting noem de Van den Berg gistermiddag voor de AVRO-radio 'leugen achtig'. De PvdA-voorzitter vindt dat Lubbers beter zijn beleid kan bijstellen dan dit soort goedkope opmerkingen temaken. Ook soortgelijke opmerkin gen van de fractievoorzitters van CDA en VVD wees Van den Berg van de hand. „Dom heid troef," stelde hij vast. „Ons standpunt staat hard op het beleid van CDA en kabi net." AMSTERDAM De Indus triebond FNV krijgt voor het eerst een vrouw als landelijk bestuurder. Pauline van der Linden (42) volgt per 1 januari 1985 Johan Stekelenburg op als algemeen bestuurder in de chemie. Stekelenburg stapt over naar het federatiebestuur van de FNV als opvolger van CAO-coördinator Frans Drab- be. Pauline van der Linden kwam elf jaar geleden bij de Industriebond FNV in dienst als districtsbestuurder in Utrecht. Zij zal zich als lande lijk bestuurder voor de chemie vooral bezighouden met Akzo en DSM. HILVERSUM Rond de Paasda-, gen komt er op nieuw goedkope boter op de markt. De Europese Ge meenschap (EG) hoopt de boterberg zo verder te doen slinken. Een deel van de koelpakhui- zen kwam a! leeg door het goedkope aanbod voor de ko mende Kerstdagen. Volgens minister Braks (Landbouw én Visserij), die de goedkope Paasbo- ter voor de VARA- radlo aankondigde, is het effect van de superheffing op de te grote melkpro- duktie al merkbaar. Het doel is 6,1 per cent minder melk te produceren. Vijf percent hiervan is al bereikt. Een nadeel van de goedkope boter is, aldus de bewinds man, dat van de tien pakjes die de consument koopt, er zeven in de plaats komen van de pakjes verse boter die anders verkocht zouden zijn. Bij het oprui men van de boter berg moeten dan ook zo veel moge-.?; lijk wegen worden gevolgd die de nor-ti male markt niet af te zeer verstoren. aldus Braks. r? AMSTERDAM Voor het eerst sinds het sluiten van de Limburgse mijnen, dertig jaar geleden, zullen er weer diploma's Schietmeester wor den uitgereikt. Dit heeft hel Veilig heidsinstituut za terdag bekendge maakt. De zestien nieuwe schietmeesters zul len dan bevoegd zijn om met springstoffen mijn- bouwkundig werk te doen. De oplei ding tot schiet meester is het ge volg van mijnbouw- kundig onderzoek zoals dat bij speur-1 werk naar olie en - J aardgas met springstoffen wor- »5 den gedaan. De di ploma's worden op ,- 18 december uitge-: reikt. UTRECHT Het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) wil volgend jaar een volkspetitionne ment tegen de plaatsing van kruis raketten houden. Rond 1 november 1985, als de rege ring een definitieve beslissing óver de plaatsing neemt, moet do actie een' hoogtepunt krijgen. De IKV-campagnë- raad heeft daartoe zaterdag besloten. Doel van hét peti tionnement is het verzet tegen de plaatsing van 48 kruisraketten in Nederland te pei len. Het.Komitee Kruisraketten Nee (KKN), waarin link se politieke par- tijen, FNV en IKV en radicale.vredes groepen vertegen woordigd zijn, zal donderdag een be- sluit nemen over hét petitionnement. Voorzitster Sienie Strikwerda van het KKN verklaarde persoonlijk voor standster te zijn. Zij sprak met klem be richten tegen als zou zij van plan zijn af te treden als KKN-voorzitster. Dr. J. van Putten, hoóglereer politico logie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam, wordt vrij wel zeker voorzitter van het IKV. De de finitieve beslissing f hangt van enkele praktische zaken af. Vérder moet hij nog door de Gere- Xï formeerde kerken in Nederland wor- iT den benoemd totr lid van het beraad. Van Putten volgt drs.B. J. Th. ter Veer op, die sinds 1977 voorzitter van? het IKV is. VORDEN Het Dierenbevrijdings front heeft zondag nacht bij een pels dierenfokker in Vorden een aantal nertsen met auto- lak bespoten. Hier door is de pels waardeloos gewor den. Dat heeft het ii ont gisteren be- kendgemaakt. Hoe- we! de eigenaar nog geen aangifte heeft gedaan be vestigde hij Wei „dat er iets aan de. hand is". Over de omvang van de schade .wil hij nog niets zeggen. Bij een gewapende over val op het kantoor van de Postgiro aan het Gulden Winckelplantsoen in Am sterdam-West is vanoch tend de kantoorhouder aan het hoofd gewond ge raakt. Drie gewapende mannen drongen rond acht uur het gebouw bin nen, een vierde man stond op de uitkijk. De overvallers zijn er lópend vandoor gegaan, zonder buit, zo vermoedt de poli tie. Op de foto: de gewonde kantoorhouder wordt door een broeder van de GG en GD naar het ziekenhuis gebracht. AMSTERDAM Een ontmoeting van paus Johannes Paulus met de Joodse gemeen schap in Nederland zal een open karak ter hebben. De Ne derlandse joden staat het geheel vrij om hun gevoelens en gedachten te verwoorden. Om organisatorische redenen zal het ge sprek wellicht niet in Westerbork plaatsvinden. Dit zijn de voor naamste conclusies van het ruim drie uur durende ge sprek dat zondag tussen vertegen woordigers van de drie Joodse kerk genootschappen en een rooms-katho- lieke delegatie (kar dinaal Willebrands en bisschop Ernst) heeft plaatsgevon den. Over de mogelijke ontmoeting met de Paus zullen de Joodse kerkge nootschappen een gezamenlijk stand punt innemen. Rabbijn A. Soeten- dorp van de libe raal-joodse ge meente in Den Haag zei 'niet som ber' te zijn over de kansen van de ont moeting na het ge sprek van gisteren. Hij erkende dat er in alle groeperingen van de Joodse ge meenschap veel bezwaren tegen zo'n ontmoeting le aven. Kardinaal Wille brands, die met de paus persoonlijk contact over deze zaak heeft, had van Joodse zijde geen voorwaarden voor de ontmoeting ge hoord. „)k heb ook geen pleidooi voor het bezoek van de paus gehouden. Ik heb vragen ge hoord en waar mo gelijk beantwoord." Voor de vele radio- en televisiereporta ges die KRO en NOS van het paus bezoek gaan bren gen, hebben zij de medewerking van de andere omroe pen nodig: er moet zendtijd worden geruild. Alle omroe pen hebben die hulp toegezegd, op de VPRO na. De tv-léiding van de VPRO weigert omdat zij anders zou meewerken - aan 'de promotie- tour van deze con- servatieve kerk- vorst die rechtsè restauratie bevor- deft, actief strijdt tegen homofilie en f; abortus en die bis^ schoppen en pries ters op het matje roept die zich in Latijns-Amerika daadwerkelijk: in- - zetten voor de lots verbetering van misdeelden." Na het versturen van het verzoek om medewerking is overigens gebleken dat op 12 mei, de dag waarop de VPRO zou moeten bijspringen, de NOS over voldoen de mogelijkheden beschikt om het zonder zendtijdruil te kunnen klaren. WAPENVELD Twee honden heb ben zaterdag in het Gelderse Wapen veld éen slachting aangericht onder een kudde scha pen. Veertien scha pen werden dood gebeten, dertig an- ;i dere dieren liepen u zulke verwondingen OP dat ze uit hun lijden verlost moes-j ten worden, aldus ;r de politie. De twee honden zijn inmid- dels afgemaakt. •$- -fe •i& H 'ij*- 31; rV-

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 2