Recherche rolt van 2,4 miljoen op GROTE UITTOCHT VAN GEZINS VERZORGSTERS DOOR U,V00RU f. MOORD PERNIS: TIEN JAAR CEL Massale actie tegen racisme Ambtenaren: korter werken per 1 jjanuari Maxim in Rotterdam JA! iojJm!. iltu Vandaag, met: Z*G.AN.Haven en bedrijven Kunst Sport Werklozen bouwen de nieuwe schouwburg Vuurwerktijd is weer aangebroken ibssi i l j ïr fe- K Eerste Industriestraat in Vlaardingen; de blauwe zeshoek van het in opspraak geraakte chemieconcern. Van onze verslaggever - BEN VAN HAREN -VLAARDINGEN/ ANTWERPEN Union Carbide,1 de Ame rikaanse chemiereus die door de giframp in het Indiase Bhopal de aandacht trok, is in Ne derland ook actief. - DINSDAG 11 DECEMBER 1984 Carbide Union jffgsafSBjg ROTTERDAM De 59-jari- ge Rotterdammer K. L. is door de rechtbank veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De man, tegen wie vijftien jaar was geeist, heeft eind mei in Pernis zijn 89-jarige buur vrouw door wurging om het le ven gebracht. is oo k actieit in Vlaardingen *5 K <b. I •k i s? ft c i Pt H M fe §1 w 4* Tijdens de behandeling van deze zaak noemde de recht bankpresident het misdrijf buitengewoon afschuwelijk". De man wurgde de vrouw en stak diverse voorwerpen in het stoffelijk overschot. Volgens een psychiatrische rapportage is L. sterk verminderd toereke ningsvatbaar. Tijdens de zit ting verklaarde de verdachte' dat hij zich niets meer kon he rinneren. Eerder had hij twee gedetailleerde verklaringen af-' gelegd bij de politie en de, rechter-commissaris. Het wereldconcern is de be langrijkste aandeelhouder van twee handelsondernemingen, die in Nederland gassen in ijzeren flessen verkopen. Een ervan is Calidagas BV in Vlaardingen; de ander Rhee- gas in Enschede. Het door de schrijnende beelden uit India inmiddels over de hele wereld bekend ge worden blauwe zeskantige bord met witte letters, ver raadt in de Eerste Industrie straat pal achter het districts kantoor van het GAK in Vlaar dingen de binding met Union Carbide. Vertegenwoordiger en zoon van de Hollandse aan deelhouder en enig directeur, J.' Kloos, wil ons eerst doen ge loven dat het Vlaardmgse be drijf alleen maar klant is van Union Carbide Benelux NV m in Antwerpen. "Wij verkopen zuurstof, stikstof en agon, wat Zij ons in flessen leveren," zegt hij. Het handelsregister van de Kamer van Koophandel geeft echter onomstotelijk aan, dat al vanaf de oprichting in 1978 het Amerikaanse concern aan deelhouder en commissaris van Calida gas in Vlaardingen is. Kloos sr., mede-oprichter en enig directeur van het bedrijf, erkent dat later ook maar wil verder niks zeggen: "Voor commentaar kunt u m Antwer pen terecht bij de heer Moon- en." Jan Moonen is woordvoerder van Unio Carbide Benelux NV via telexen uit Amerika is hij uitgebreid geïnformeerd om nieuwsgierigen in Europa voor te lichten. "Wij hebben in Nederland geen vestigingen. Wel partici peren we voor de helft m twee Nederlandse bedrijven die als distributeur voor ons werken. Dat zijn Calidagas in Vlaar dingen en Rheegas in Ensche de, die de industriële gassen zuurstof, stikstof en agon in flessen aangeleverd krijgen. De productie van die gassen vindt plaats in Zwijndrecht bij Antwerpen. In Oevel in Belgie hebben we verder nog een be drijf N.V. Mathecan, dat spe ciale mengsels afvult in fles sen. Andere fabrieken heeft Union Carbide Benelux niet. Wel heeft Union Carbide nog productiebedrijven voor tech nische gassen in West-Duits- land, Frankrijk en Spanje." Moonen kan de vestigingen van Union Carbide opnoemen, waar hetzelfde gifgas gebruikt wordt als in India dood en ver derf zaaide. "Let wel," waarschuwt hij. "Het gaat om een tussenfase in de productie van pesticiden en niet om de productie van het giftige gas zelf. Net als in Bhopal gebruikt Union Carbide dat nog in West Virginia en Georgia in Ameri ka, in Brazilië en m Europa al leen in Béziers in Zuid-Frank rijk. Volgens het handelsregister van de Kamer van Koophandel heeft het Amerikaanse concern behalve in de "distributeurs" Calidagas en Rheegas ook nog belangen in Indugas Lastech niek uit Maarssen. waarvan het ook commissaris is. Dat bedrijf importeert en verkoopt lasapparatuur van het merk Union Carbide en opende op 1 oktober van dit jaar een filiaal in Vlaardingen. Bezoek aan Bospolder: "Verpaupe ring gaat snel" MM"'';:;:';,:; -s ROTTERDAM Leden van de Tweede Kamer, gespeciali seerd in volkshuisvesting, heb ben gisteren een bezoek ge bracht aan enkele oude wijken in Rotterdam. Dit gebeurde op uitnodiging van het Rotter dams Overleg Bewonersorga nisaties die de kamerleden wil de wijzen op de desastreuze gevolgen van het bezuinigingo- beleid van staatssecretaris Brokx. Net als de staatsecreta ris die anderhalve week eerder een rondrit maakte zijn de po litici onder de indruk geraakt van de enorme stadsvemieu- wxngsklus die Rotterdam nog te wachten staat. „Het is me in ieder geval duidelijk geworden dat de stadsvernieuwing in Rotter dam op zijn kont gaat als we niet ingrijpen in de plannen van Brokx," sprak PvdA-ka- merlid Henk Vos na afloop van de korte toer. De staatssecre taris wil de bijdrage voor ver- SCHIEDAM Talloze Schiedamse organisaties doen donderdag mee aan een fak keloptocht tegen racisme en fascisme. De tocht volgt op de ernstige vernieling en beklad ding met racistische leuzen van de Opstandingskerk in Schiedam. De VVD is de enige partij die niet aan de actie meedoet. "Liberalen houden niet van fakkeloptochten," zegt fractie voorzitter Gerard Verhuls- donk. De tocht start om kwart voor acht bij de Opstandings kerk. betering van aangekocht bezit in Rotterdam terugbrengen van 288 miljoen in 1984 naar 74,7 miljoen in 1988. Een beslis sing hierover is echter nog niet genomen. De PvdA heeft gevraagd om mondeling over leg met Brokx voordat de Tweede Kamer besluit. Dit overleg zal over ruim een week plaatsvinden. Na hun bezoek aan Rotter dam lijken ook de volkshuis- vestingsspeciahsten van de re geringspartijen CDA en WD naar een oplossing voor het knelpunt in Rotterdam te zoe ken. De noodzaak voor snelle ver betering van het aangekochte bezit werd de Kamerleden ge toond m de wijk Bospolder- Tussendijken. Een tussenetage in de Haringpakkerstraat waar een gezin met drie kinde ren en een volwassen man wo nen. In het voorste deel staan drie bedden, in de woonkamer van nog geen vier bij vier een opklapbed, een bureautje om aan te leren, een salontafel en een bank en.de koelkast. Achter een gordijn een deur neemt teveel plaats In een keukentje van nog geen vier vierkante meter. Een bewoonster vertelt waarom snelle verbetering noodzakelijk is. De verpaupe ring slaat enorm toe. Junks hebben hun intrek genomen in leegstaande woningen. „Ze hoeven maar een deur in te trappen. Ik durf mijn zoontje van zes niet meer op straat te laten spelen. Overal liggen spuiten." Maar ook technische gebreken zoais onbetrouwbare balkons, losse stenen, het ont breken van douches maakt re novatie noodzakelijk. In het Oude Noorden konden de Kamerleden bekijken wat er van deze oude woningen te maken is. Van de krakkemik kige alkoofwoningen zijn daar maisonettes gemaakt en ruime twee-kamer woningen. De volksbuisvestingsspecialisten konden zich geen voorstelling maken hoe de huizen in de Bloklandstraat er enkele jaren geleden voor de opknapbeurt hebben uitgezien. In Crooswijk kregen de "toe risten" een zwartboek uitge reikt waarin de gevolgen van Brokx" plannen uit de doeken worden gedaan. "De renovatie sneltrein gaat een boemeltje worden. Dat betekent verpau pering van Nieuw-Crooswijk. Binnen korte tijd worden wo ningen onverhuurbaar. Door het uitblijven van nieuwe be woners en het wegtrekken van de oude wordt de winkeliers de das omgedaan. De basisschool krijgt minder leerlingen en de speciale leerkrachten moeten daardoor weg," aldus Jessie Hack uit Crooswijk. Nieuw bouw gebaseerd op sloop en re novatie stagneert en de finan cieel wankele huisbaas Patri moniums Woningstichting komt in nog grotere proble men, voorspelt Crooswijk. ROTTERDAM De politie heeft van een illegale hande laar 12 kilogram vuurwerk in beslag genomen. De man werd aangehouden in de Homerus straat, waar hij vuurwerkpak ketten afleverde. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. Ook op de Slinge werd een vuurwerkhandelaar be trapt. Hierbij werd vier kilo gram vuurwerk in beslag ge nomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ambtena ren bij de gemeente Rotter dam zullen niet tot 1 augustus 1985 hoeven wachten op een 38-urige werkweek. Wethouder personeelszaken Ries Jansen wil zoveel mogelijk tegemoet komen aan de wens van de Ab- va-Kabo, die een kortere werk week op 1 januari al ingevoerd wi] hebben. In sectoren als openbaar vervoer, politie en volksgezondheid, waar de per soneelslasten door het rijk ver goed worden, ziet Jansen ech ter ononverkomenlijke finan cieringsproblemen. Minister Rietkerk heeft gisteren meege deeld de kosten voor eerdere invoering van de korte werk week met te vergoeden. Bij diensten en bedrijven van Rot terdam, die voor hun perso neelsbudget met op rijksuitke ringen zijn aangewezen ligt het gemakkelijker. Een woordvoerder van de Abva/Kabo, die vandaag met wethouder Jansen over deze zaak overleg voert, gaat ervan uit dat een tussenoplossing wordt gevonden. Organisatori sche problemen hoeven de in gangsdatum niet op te houden, meent de bondswoordvoerder. "Deeltijdwerkers met een kor tere werktijd dan 32 uur per week hoeven geen uren in te leveren, zo zijn gemeente en bonden overeengekomen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Vlaardingse politie heeft een belangrijke hasjlijn naar Scan dinavië en Zwitserland opge rold. Achttien mensen zijn aangehouden en zo'n 600 kilo verdovende middelen (inkoop- waarde 2,4 miljoen) zijn in be slag genomen. Een Rotterdamse hoofdda der is nog voortvluchtig. Drie andere leiders van de hasj transporten, de 28-jarige Vlaardinger J. W., zijn 25-jari- ge stadsgenoot F. B. S. en de 24-jarige J. S. M. O. uit Rotter dam, zijn al voorgeleid aan de Officier van Justitie. De Vlaardingse politie werd tijdens de zomer getipt. Na en kele maanden voorbereiding werd de 38-jarige Vlaardingse koerier R. G. N. de H. in Dene marken gearresteerd. Hij was samen met een 19- en 20-jarige vrouw op weg naar Noorwe gen. In zijn auto werd 25 kilo hasj gevonden. Op 9 november volgde de 27-jarige Rotterdam mer J. P. de K. op de kade van Hoek van Holland. Hij wilde juist de boot nemen naar En geland. In de gastank van zijn auto vonden agenten 32 kilo. Volgens inspecteur K. van der Zee van de Vlaardingse politie rook de tank nog een beetje naar gas zodat douanehonden de partij waarschijnlijk niet hadden kunnen opsporen. Even later werd de in Schie dam wonende Engelsman B, R. J. in Oslo aangehouden. Hij had 15 kilo hasj en 2 kilo amfe tamine achter de 1 p g.-tank van zijn kofferbak verborgen. De 23-jarige Rotterdammer R. W. B. maakte de auto "ge bruiksklaar" in zijn loods in Moordrecht. Rechercheurs hebben daar geruime tijd ge post en de drie hoofddaders re- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Modeko ning Pierre Cardln praat don derdag met burgemeester Bram Peper over de eventuele vestiging van twee boetieks en een Maxim-restaurant in de Rotterdamse binnenstad. Het internationale Cardinconccrn, dat onlangs in Peking een Ma xim opende, heeft in Neder land nog geen vestiging. Het bureau Economische Promotie en Werving van de gemeente Rotterdam is al eni ge tijd in gesprek met de Pier re Cardin Groep. Gedacht wordt aan een restaurant aan het Weena en twee "Pierre Cardin boutiques" in het cen trum. De modekoning komt zich met een aantal medewer kers in Rotterdam ter plekke op de hoogte stellen. gelmatig langs zien komen. Toen zij er binnenvielen trof fen zij nog een auto aan met 40 kilo weed in de achterbak. Tijdens het onderzoek onder hield de politie contact met haar Zwitserse collega's. In Luzern werden de 22-jarige P. E. en de 26-jarige R. D., beiden uit Hoek van Holland, aange houden. Zij hadden 3 kilo hasj in hun auto. (Van een onzer ver slaggevers) ROTTERDAM De Hollandsche Be ton Maastschappij BV (HBM) uit Rijs wijk heeft zich ver plicht voor de bouw van de nieuwe schouwburg in Rotte- dam een groot aantal langdurig werklozen in dienst te nemen. In een raamovereen komst met de bouw maatschappij eist de gemeente, dat het project door ten minste zeventig pro cent langdurig werk lozen wordt uige- voerd. Zij moeten door bemiddeling van het Gewesteljk Arbeidsbureau wor den aangetrokken. Het college van 1 burgemeester en wethouders van Rot terdam vraagt de ge meenteraad goed keuring voor onder handse aanbesteding van het totale project aan het Schouwburg plein, waarin ook de bouw van woningen, winkels en kantoren is opgenomen. In beginsel willen b. en w. aan HBM op dracht geven voor ruw- en afbouw van het complex, mits de bouwmaatschappij zijn technische know-how en man kracht kosteloos be schikbaar stelt in het team dat de bouw voorbereidt. De HBM verliest zijn aanspra ken als zij van bouw van de woningen, winkels en kantoren afziet of andere voor waarden in de raam overeenkomst niet naleeft. (Van een onzer verslaggevers) BR1ELLE De wet Twee verdieners wordt een ramp voor de gezinszorg. Dit vreest het hoofd personeelszaken van de Stichting Gezinszorg Voor- ne-Putten/Rozenburg, F. Hart. Bij de stichting zijn al een aantal ontslagaanvragen bin nen gekomen van gehuwde medewerksters, van wie hun man zoveel belasting moet gaan betalen dat van het eigen salaris nog maar een schijntje overblijft. De nieuwe wet is vooral na delig voor vrouwen die minder dan zestien uur per week wer ken. Dat geldt in Brielle vol gens Hart voor negentig pro cent van de 580 gezinsverzorg sters. Zij verdienen per uur het minimumloon. Door de extra belasting die de man moet gaan betalen blijft daar min der dan de helft van over. «W Hart voorziet bij zijn stich ting een complete uittocht van parttimers, zeker als in jartua- rl op het loonstrookje de gevol gen van de maatregel ;p%s goed duidelijk worden. Vol gens Hart zijn de gevolgen in de grote steden nog groter. Daar is het volgens hem nu al moeilijk om mensen te krijgen en het ziekteverzuim is er erg hoog. Hart hoopt dat de Eerste Kamer, die op 17 december hierover praat, nog een stokje zal steken voor de invoering van de derde fase van de nieu we wet. t Lezers die zètf asn het woord wi'lion tomen? Bij Het Vrije Volk/Metropool *an dat, in onze speciale rubriek. Ook iets voor u? Dat is zeker iets voor mijl Stuur mij Het Vrije Volk/Metropool 4 weken op proef voor maar f 9.50. Naam- „...Voort.. Adres-, Postkode.. .Hulsnr.. Plaats Tel. (voor kontrole bezorging) Vul In. knip uil en «tuur op In een open envelop naar Hel Vrije Volk. aid Oplage Zeken AnC, woordnummer 1579 3000 VB Rotterdam o« posttegel betalen wi| oC I •fAe rsF

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1