lïeerstoof maand pang geen Ivoorstellingen jGeen winterkamp Ivoor Joris Doele Geveltoerist valt bij vlucht Opgerolde hashlijn 'zaak van de eeuw' mrnm I Bromfietser over de kop Politie kijkt naar botsing Dagopbrengst gestolen Inbreker in Rotterdam aangehouden Uit op komst Kortaf Straks minder straatvegers Ruit-vandaal nog op vrije voeten Man lichtte zes vrouwen op No News met achter de electrische piano Fdhs Burger in café Quibus. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vele honderden mensen worden verwacht bij de fakkeloptocht tegen racisme en fascisme die donderdagavond wordt gehouden. Vrijwel alle organisaties en politieke partijen in èchiedam hebben de handen voor dit protest ineen f' eslagen. Directe aanleiding is de vernielpartij in e Opstandingskerk anderhalve week geleden. De kerk zal het beginpunt vormen van de route die voornamelijk door het centrum van de stad voert. De VVD doet niét mee aan de actie. "Wij liberalen houden niet van fakkeloptoch ten" zegt fractievoorzitterGerard Ver- hulsdonk (foto) De vernielingen in de Opstandingskerk (foto links) vormen voor een groot aantal Schiedamse organisaties aanleiding om de straat op te gaan.. Afwezig Sleuteltjes Teerstoof Quibus Stadsgehoorzaal Harmonie Schuurkerk Brandje Autokraak Sieraden Portemon nee HET VRIJE VOLK Fakkels tegen racisme en Pe optocht is op initiatief van het Anti Fascisme en Ra- #me (AD AF) comité tot stand gekomen. Na een verga- Plring van het comité vorige week woensdag werden in al- )&Sjl bijna alle organisaties die; Schiedam rijk is gevraagd bin mee te doen aan de fakkel tocht. Afgelopen vrijdag woon- Bén zo'n veertig vertegenwoor- tijgers de uiteindelijke bijeen komst bij waarop tot de op- Jqcht werd besloten. .'„Het is geen protest tegen de Ir-.- i k 'li 9: vernielingen fn de Opstan dingskerk," zegt de woordvoer der van organisatie, Paul Emonts. „De vernielingen zijn de aanleiding. Het is een voor beeld van uitingen van racis me. Het is ons nog niet duide lijk of er een groepering ach ter steekt. Het onderzoek laten we over aan de politie." Een groepje van vermoede lijk drie jongens richtte vrij dag 30 november een enorme chaos aan in de Opstandings- •V >(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de maand .december zullen geen avond voorstellingen worden gehou den in zoldertheater De Teer stoof. Binnenkort wordt begon- «ien met de aanleg van een Oüjsinstallatie. Deze moet een 'einde brengen aan de wekelijk se sjouwpartljen in. het thea ter. De voorstellingen die aan hankelijk voor december op tfiet programma stonden zijn ^afgelast of uitgesteld. De aanleg van de installatie ^komt vrij plotseling. „Bij de ^gemeente hebben we geld voor ■„de.takel gevraagd. Het bedrag >was eérder op onze rekening {geschreven dan we hadden -verwacht," zegt de directrice {van de beide Schiedamse thea- v ters. Connie Eggink. Behalve de hijsinslallatie zal het po dium van de Teerstoof iets worden vergroot. In totaal is. er een bedrag van ongeveer 25.000 gulden meegemoeid. De helpers van de artiesten waren tot nu toe gedwongen cm via de trap waar ook be zoekers gebruik van maken, de decorstukken en installaties te versjouwen. In de toekomst gaat dit allemaal buitenlangs. Er komt een katrol aan de voorgevel te hangen. Het was voor Eggink niet moeilijk de artiesten af te zeg gen. Deze hadden allen nog maar een optie op een optre den binnengekregen en geen contract. „Dat is gebruikelijk in de theaterwereld," zegt de directrice. -SCHIEDAM Een subsidie »voor een "winterkamp" voor ide jongeren van de SL Joris lüoele is door het college van ^Burgemeester en Wethouders -afgewezen. De jongeren had den gevraagd om ongeveer .tweeduizend gulden. Hiermee ^wilden zij een "overlevings- "rtocht" in de Belgische Arden- ;{nen financieren. Dit zou tussen •.Kerst en Nieuwjaar plaatsvin den. "Het is jammer" zegt de jon gerenwerker in het centrum, ?Johan Janssen. "Aan de ande- £rc kant is de afwijzing begrij pelijk, laat m We waren ontzettend iaat met de aanvraag." Het gemeentebestuur vindt het niet passend dat een jonge rencentrum juist in de periode tussen de feestdagen dicht zou gaan. Het behoort volgens haar tot de taken "van een re- guller jongerencentrum" om juist dan haar deuren te ope nen. Daarbij komt dat de ge meente ook geen mogelijkhe den ziet om het geld vrij te maken. "We 3tellen het een half jaartje uit," j8 het commen taar van Johan Janssen. SCHIEDAM Een in- breker op de vlucht voor de 'politie heeft maandagoch- tend vroeg een val van zo'n tien meter gemaakt. De man had tussen de boven verdiepingen van twee wo ningen over een steeg een plank gelegd. Op die ma nier wist hij een juwelier op de begane grond binnen te dringen. Terwijl hij in de winkel liep, werd hij door omwo nenden gesignaleerd die meteen de politie alar meerde. Toen de agenten bij het pand aankwamen zagen zij nog net hoe de In breker zich via dezelfde weg als hij gekomen was, uit de voeten wilde maken. Bij de plank liep het mis. De man viel en sloeg op de straat. Hij is met "pijn over z'n hele lichaam" op genomen in het Schieland ziekenhuis. f SCHIEDAM -- Een 18-jarige bromfietser met duo-passagier is'emstig ten val gekomen bij r"f een achtervolging door de poli- tie. De. bromfietser, een inwo- ?ner van Schiedam, werd zon- Jdagavond laat gesignaleerd dpor surveillerende agenten, f Deze zagen de Schiedammer "knap hard" door de tupnel ln a*]*,Nieuwe Damlaan rijden- De 'W agenten zetten daarop de ach tervolging In. Op de Schiedamseweg werd de bromfietser met de mega foon gemaand te stoppen. Hij minderde snelheid en ging naast de politiewagen, rijden. Daarbij zag hij een trottoir band over het hoofd waarna hij over de kop sloeg. De brom fietser liep evenals zijn duo- passagier enkele schaafwon den op. Na een "vermaning" mochten ze hun tocht voortzet ten. kerk. Het interieur van de kerk werd kort en klein geslagen. De muren en pilaren werden met racistische leuzen beklad. De politie, die inmiddels twee 19-jarige Schiedammers heeft aangehouden, spreekt van een "puur dronken bui" waarin het drietal tot de ver nielingen is gekomen. Een dui delijke politieke overuiging hadden de daders volgens de politie niet. V De WD is de enige politieke partij die niet aan de actie wenst mee te werken. „Wij zien geen aanleiding," zegt de fractievoorzitter van deze par tij, Gerard Verhulsdonk. „Wij liberalen houden niet van fak keloptochten. Misschien heb ben een stel boefjes ln plaats van een schoolgebouw, dit keer een kerk uitgekozen. Zolang de politie de zaak nog onderzoekt moet je niet met een optocht beginnen," aldus Verhulsdonk. Het organisatiecomité heeft het college van burgemeester en Wethouders benaderd om voorop te lopen bij de actie. Grote vraag is of het gehele college daarin zal toestemmen. Twee van de vier wethouders zijn tenslotte lid van de WD. Het afgelopen weekeinde zijn in alle kerken in Schiedam oproepen verspreid voor de op tocht, In hun redevoeringen hebben de predikanten hun ge meente opgeroepen mee te doen. Het ligt ln de bedoeling dat de stoet fakkeldragers vanaf de Opstandingskerk, aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan via de Vlaardinger- dijk, Westvest en Oranjestraat op de Koemarkt terechtkomt. Vervolgens loopt de route via de Broersvest en de Lange Kerkstraat naar de Grootc Markt. Daar hoopt men burge meester Reinier Scheeres en de predikant van de Opstan dingskerk, Ia. de Ru, te strik ken voor een toespraak. De op tocht begint om kwart voor acht. In de kelder van wijkcen trum Nleuwland lagen giste ren ruim 250 kunstwerken te wachten om te worden beoor deeld.: De opeenhoping van kunst was hét gevolg van een oproep van de gemeente Schie dam. Voor het eind van dit jaar heeft: de gemeente maar liefst een ton te spenderen aan .schilderijen, etsen, beelden en zovoort; Een provinciale rege ling en een greep in eigen bui del (respectievelijk 75.000 én 25.000 gulden) zorgen voor het enorme budget. Van de ruim honderd kun stenaars die met het oog op de aankoopronde waren aange schreven, reageerden er zo'n 55 door kunststukken af te le veren bij het wijkcentrum. Een commissie waarin behal ve directeur Hans Paalman van het Schiedamse Stedelijk Museum ondermeer enkele kunstenaars van buiten Schie dam zitting hebben, maakte 's middags een ronde langs de '-werken.'- De kunstwerken zullen voor lopig bij de sociale dienst wor den ondergebracht om te wor den verspreid over openbare gebouwen. In de toekomst zul len de wérken via een arto theek aan het Broersveld wor den uitgeleend. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het op rollen van de hasjlijn naar Skandinavië en Zwitserland zal bij het Vlaardingse politie korps de geschiedenis ingaan ais de "zaak van de eeuw". Nog nooit heeft het korps zo veel manuren in één misdrijf gestoken. Na vijf maanden puzzelen en schaduwen was het resultaat er ook naar: een hasjvangst van 2,4 miljoen in Hoek van Holland, Moord recht, Oslo, Denemarken en Luzern. De vijf politiemannen A. A. Vonk, W. de Vries, G. Laurens, M. C. Stasse en J. Blokland zijn volgens inspecteur K. van der Zee „hard aan vakantie toe". Deze laatste stond aan het hoofd van de spectaculaire zaak met vele vertakkingen naar het buitenland. Opvallend is echter dat van de achttien tot nu toe aangehouden ver dachten, er maar liefst elf uit Vlaardlngen komen. Twee van hen zijn de leiders achter de transporten, de rest zijn vol gens rechercheur De Vonk werkloze Vlaardingers die als koerier of verpakker wat wil den verdienen: „Juist die werk lozen waren een willig slacht offer van de leiders," aldus Vonk. De koeriers/verpakkers op een rijtje: N/de H. (23), L. Y. (31), Y. A. S. (28). P. Y. (27), L. S. L. (23), R. G. N. de H. (38), zijn twee vrouwelijke handlan gers H. C. v.d. R (19) en Y. B. (22) en D. B.;(2S). Deze laatste was tevens samen met F. M. S. (24) uit Hoek van Holland fi nancier. Zij kregen 25 percent winst als door hen gekochte partijen in het buitenland wer den verkocht. De koeriers kre gen circa 5000 gulden voor ieder transport plus een onkos tenvergoeding van 1000 gul den. Soms lieten de Vlaarding se "chauffeurs" de auto in En geland, Denemarken, Oslo of Zwitserland op een afgespro ken plaats staan en namen het vliegtuig naar huis. Binnen een dag hadden zij dus vele malen hun maanduitkering van de sociale dienst verdiend. Dit beeld heeft de politie kun nen optekenen uit de monden van de verdachten. Inspecteur Van der Zee schat dat de transporten minstens een half jaar hebben geduurd en dat in werkelijkheid nog ettelijke miljoenen meer aan hasj zijn verhandeld. Sommige koeriers opereer den tamelijk geïsoleerd. Zij kregen op een gegeven mo ment te horen dat er een tran sport op til was en vonden la ter een autosleuteltje in de brievenbus met instructies er bij- De wagens werden "gepre pareerd" in een loods in Moordrecht. Het goedje werd in l.p.g.-tanks van auto's ge stopt zodat de nog aanwezige gaslucht de hasjgeur zou be dekken. Speurhonden werd het zo een stuk moeilijker ge maakt. De twee Vlaardingse hoofd daders F. B. S. (25) en J. W. (28), tevens eigenaar van twee Rotterdamse café's. werden in de buurt van de loods gescha duwd door rechercheurs en ge pakt. SCHIEDAM Onder het "toeziend oog" van surveille rende agenten is zaterdagoch tend vroeg een 18-jarige be stuurder tegen een verkeers- zuil gereden. De man wilde na de aanrijding, die op de krui sing Viaardingerdijk/Nieuwe Damlaan gebeurde, zijn weg vervolgen. De agenten grepen daarop in én reden de man even later klem. De bestuur der, een inwoner van Schie dam, bleek te veel alcoholhou dende dranken te hebben ge nuttigd. SCHIEDAM Een winke lier aan de Hoogstraat is vrij dag bestolen van zijn dagop brengst. Tegen sluitingstijd bleek een portemonnee met en kele duizenden guldens te zijn verdwenen. De beurs lag in een onafgesloten ruimte. Naast een tip had de politie ook houvast aan de arrestatie in het verleden van een aantal Engelsen in Denemarken die met de zaak te maken hadden. Ook' hebben Vlaardingse sur veillance-agenten hun ogen ex tra open gehouden in de buurt van de verdachten. ROTTERDAM/SCHIEDAM De Rotterdamse politie heeft een man aangehouden die een serie inbraken in Schie dam zou hebben gepleegd. De man, een 21-jarige inwoner van Rotterdam, is inmiddels voorgeleid aan de Officier van Justitie. Hij wordt verdacht van zeven inbraken. De wetsovertredingen wer den gepleegd in november en begin deze maand. Zo zou de man een kraak in een woning aan de Louise de Colignylaan op z'n geweten hebben. Door dat een kaars die de inbreker gebruikte, omviel, vatte een kleed ln deze woning vlam. De bewoner werd wakker door de rookontwikkeling en kon ter nauwernood een grote brand voorkomen. De inbreker ging er vandoor met zo'n 10.000 gul den aan sieraden. Bij de andere inbraken wer den geld en sieraden ont vreemd. De totale waarde er van is niet bekend. DINSDAG 11 DECEMBER 1984 Clown Woudi komt zaterdag middag met een muzikaal pro gramma naar het Schiedamse - zóldertheater De Teerstoof. Het programma is bedoeld voor kinderen van zes tót - twaalf jaar. De clown begint om half drie 's middags. Het - theater gaat om twee uur open. De entree bedraagt f 3,50. In verband met een ver bouwing zijn er deze maand geen avondvoorstellingen, 'v Café Quibus aan dé Schiedam se Lange Haven heeft een druk weekeinde voor dé boeg. Op vrijdagavond is er het vijfde - Open Podium dat voor deze ge legenheid wordt gepresenteerd door Carla Wattèl. De toegang tot dit evenement, dat om halt tien begint, bedraagt een gul den. Op zondagmiddag geeft de Rotterdamse pianiste Ineke Kok een "sherryconcert". Van af half vier beroert zij dé toet sen. Werken van Bartok, Far- kas en Weiner staan op het programma. De toegang is gratis. De groep No News geeft zondagavond een optreden. No News is een pas opgerichte band. Vandaar dat het optre den in Quibus het predikaat "try-out" heeft meegekregen: Ex-journalist Fons Burger is een van de oprichters van de band. Het optreden begint om half tien. De toegang bedraagt ƒ2,50. Muziek om naar te kijken. Zo heet het programma van Thijs van Leer, Marjorie Barnes en het Trio Louis van Dijk, aan staande vrijdagavond. Aan vang 20.15 uur. Toegang/-15 en 4 (CJP en Pas 65). Zater dag komt Jazzex-ModemDan- cecompany. Tien dansers en danseressen hebben composi ties van Pink Floyd, Jarreau. Dianne Warwick en vele'ande ren composities van Pink Floyd, Jarreau, Dianne War wick en vele anderen aange grepen om de moderne jazz- dans te laten zien. Aanvang 20.15 uur. Toegang: 15 én 7,50 (CJP, Pas 65). Vanavond draait de film Sop- hie's Choiche (Meryl Streep).; Sophie moet kiezen tussen drié minnaars. Aanvang 20.15 uur. Toegang 7 of 5,50. In het fiimhuis van De Harmonie ver der: Le Grandes Vacances van Jean Girault: Aanvang 20.30 uur, toegang 6 en 4. Vrijdag: Les Vacances de Monsieur Hulot (reg. J. Tati) Aanvang 20.30 uur. Toegang 6 en 4, In het jeugdtheater van de Harmonie: op woensdag 19 december de film Kinderscala 1 en 2. Entree 2,50 aanvang 14.30 uur. Voor morgenmiddag, 14.30: Berenverjaardag met poppen theater Jacobus Wieman, toe-r gang 4. Voor kinderen van 7-10 jaar. Ouders en begeléi- - ders van beide voorstelling gratis toegang. Onder het Melkwoud, een stuk over de dromen van een klein Engels dorpje, komt zaterdag 22 december naar de Stadsge hoorzaal. Het stuk is geschre ven door Dylan Thomas, op aandringen van de BBC. De bevolking van Llarygyb in Wa les droomt wat af. Met Sjoerd Pieysier, Huub Stapel, Conny Postel, Heddie Meyiing, Gust Dam en Katherine ten Bruggé- cate. Aanvang 20,15. uur, toe gang 15//10. Voorverkoop begint maandag 17 december. In de Schuurkerk in Maassluis ziet het filmprogramma er als vólgt uit: Donderdag: The Last j. Remake of Beau Geste.een film met Marty Feldman in de s hoofdrol. Aanvang 14 en 20.30 uur. Op donderdag 20 decern-, ber: Sabine, met in de hoofd- - rollen Rijk de Gooijer, Benthe Forrer en Ben Vereen. Een film over een meisje dat verliefd is, op haar vader maar het hem niet kan vertellen. Aanvang T4 en 20.30 uur. Toegang voor beide films: 5 en 2,50 voor "65-Piussers (voor matinee) en 's avonds 7,50 /ƒ6. Zaterdag 22 december vertoont de werkgroep Theater van de Cul turele Raad de kinderfilm Aste- rix en Cleopatra. Aanvang 10 uur, duur: één uur. Toegang; 3,50. De voorverkoop is bij de VVV in het stadhuis van Maas sluis/ Een kleine brand is vrijdagavond uitge broken in een be drijfspand aan de De Hoopstraat. Een hoop zaagsel was in brand gevlogen. Een smeulende si garettenpeuk is vermoedelijk de oorzaak. De brand weer bestreed het vuur. Een cassetterecor der, speakers en een booster zijn ontvreemd uit een geparkeerde auto aan de Laurens Costerstraat. De buit had een waar de van ongeveer 1200 gulden. De daders veroorzaak ten een schade van zo'n 500 gulden. Uit een woning aan de Burgemeester van Haarenlaan verdwenen bij een inbraak sieraden en kleding. De buit had een waarde van ongeveer 3000 guiden. Gereed schap ter waarde van 4000 gulden vormde de buit van een diefstal van het voormalige Gusto-' terrein. Een bouw keet van aannemer SSN werd door on bekenden openge broken.;; Een inwoner van Spijkenisse mist sinds zaterdag een portemonnee met zo'n 1500 gulden. Hij had de beurs la ten'liggen in een winkel aan het Ru bensplein. Toen hij dat na een uur be merkte was het te laat. Onbekenden hadden het klei nood al van de toonbank gegrist. VLAARDiNGEN -r Vanaf januari wordt er minder geveegd In Vlaardingen. Een aantal vacatures bij de veegdienst die binnenkort za! ont staan, wordt niet meer opgevuld. Het stadsbestuur wil terug naar het niveau van '79. toen er 28000 man uren aan het schoonhouden van Vlaardingen werd besteed. Dit jaar zijn nog 42000 manuren gebruikt voor het vegen. Volgens hoofd J. G. Gerritze van de dienst zal de maat- règelongetwijfeld leiden tot een beet je meer vuil in de goten en plantsoe nen. "Ik ben aan gesteld om Vlaar dingen schoon fe houden dus ik zeg: je moet het niet doen. Maar toch ben ik voor de be zuiniging omdat er ook andere be- langrjke zaken in de stad spelen. Iedere dienst moet zijn steentje bijdra gen," aldus Gerrit ze. Afgelopen vrijdag besloot de ge meenteraad nog geld uit te geven aan een nieuwe veegmachine. Deze uitgave staat los van de bezuinigin gen. Een veegma chine is onmisbaar bij het opruimen van de herfstblade ren. VLAARDINGEN De politie is nog steeds op zoek naar de dader(s) van het afgelopen weekeind vernielde ruiten in Vlaardin gen. Het gaat om een ruit van een winkel in de Hoog straat. de Stations straat, de Nieuw- landstraat en de ruit van een woning in de Zomerstraat. Wie informatie heeft, wordt ver zocht de politie te bellen, tel. 342355. VLAARDINGEN De Schiedammer J. F. v. Z.(45) heeft zes vrouwen opge licht en een paar taxibedrijven bena deeld. Hij huurde auto's en heeft nooit betaald. De Vlaardingse politie heeft een proces verbaal uitgedeeld. De flessentrekker staat voor 40.000 gulden in het krijt

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 2