14 iSSSW voor rechter gesleept In '85 geen extra bezuinigingsronde Kleiner dan Kethel is nu 'onafhankelijk' Fakkeloptocht verloopt zonder incidenten Vlaardings kinderboek bewoners laken inspraak PvdA: meer geld voor derde wereld Ik schaam me Twaalf uur lang hief alledaagse cultuur MOSSELAVOND Ierse politie lioept hulp in M- lil 'lz* SCHIEDAM In een civiele procedure voor het Séhiedamse kanton- grechtheeft de ontsla gen directeur P. van de SSSW vierhonderddui- zehdf*gulden schadever goeding. geëist. Met dit geld op zak is hij bereid vrijwillig op te stappen. P.Ï wil dat de kanton rechter over dit "aan bod" - een uitspraak dóet. - .'-k, Afgelast Burgemeester Reinier Scheeres onthult een van de vier piaatsnaamborden voor het "onafhankelijke" Kethel. Sch Meindert Buytensluyser Geopend di t/m za vanaf 17 uur, presenteert op ZATERDAG 15 december portie mosselen glas wijn f 3," DAGELIJKS HAPPY HOUR (Vi prijzen) tussen 18 en 19 uur Zo'n 150 mensen liepen mee in de fakkeloptocht tegen racisme en fascisme. HET VRIJE VOLK Schiedam V-V-'- y- VS, iL iï'fck Ontslagen directeur sv;\;-;. y-.-W'V,''.y eist vierhonderdduizend :»ci -w.V ~r.'T r&s» */-■ .25' l73 Óp een ander gerechtelijk frtfnt is! het bestuur van de werkmaatschappij intussen nog druk doende haar direc teur te wippen. Bij de recht bank in Rotterdam' heeft rij aangifte gedaan van strafbare feilen 'die P. in rijn functie als directeur rou hebben gepleegd. Ruim een week geleden werd hij op staande voet ontslagen. P. werd begin dit jaar op nop-agtief gesteld nadat een geruchtmakend rapport over het reilen en zeilen bij de SSSW in de openbaarheid ver scheen. Er rouden miljoenen guldens teveel zijn betaald aan aannemers en de administra tie zou aan alle kanten ram melen. Het onderzoek werd ge daan door de Nationale Wo ningraad (NWR). Het bestuur besloot haar directeur (voor de eerste keer) ontslag aan te zeggen. Een daad die de kan tonrechter afgelopen zomer te niet deed. Het tweede ontslag volgde op een onderzoek dat twee rijksrechercheurs in de admi nistratie van de werkmaat schappij hebben gedaan. Raadslid Adri Reijnhout (D'66) stuurde het NWR rap port op naar de Rotterdamse rechtbank waarna dit straf rechtelijk vooronderzoek werd begonnen. y Op grond van de uitkomsten daarvan besloot het bestuur P. op staande voet de wacht aan te zeggen. De rechtzaak die hier op volgt moet nog komen. Het bestuur hult zich, zoals gewoonlijk, in een waas van stilzwijgen. "Zolang de zaak w 5<j SCHIEDAM De gemeente komt In 1985 niet met nieuwe bezuinigingen. Dat heeft wet houder Van Tilborg (financi en) bekend gemaakt, met het oog op de jaarlijkse begro tingsbehandeling in januari. Eén "adempauze is nodig om geloofwaardig te blijven," zei hij deze week in de commissie financiën.- Eerder vastgestelde bezuinigingen zullen echter wel "strikt" worden doorj voerd:>'7 Schièdam heeft in de jaren tachtig tot dusver twee forse -ombuigingsopératies achter de rug. De maatregelen die daar in!, zijn bepaald strekken zich uit tot en mét 1988. Zo moeten in! die periode 77 arbeidsplaat sen bij de gemeente verdwij nen, worden de kosten van de dienst Gemeentewerken fors teruggebracht en gaat het mes in-het opbouwwerk. Van Tilborg vindt dat hij "het niet kan verkopen" om ge meentelijke diensten opnieuw la^Hg^le vallen. "De meeste af delingen zijn net met ingrij- péifB§ reorganisaties bezig om de iöpénde bezuinigingen op te vangën. Je kan dan niet zeg gen:-«top maar, want er moet nóg meer personeel weg," al- duade wethouder. Ï5ë":"adempauze" van een jaar'"kan bovendien goed wor- dén-.Kcsteed om de problema- tielc'van het bezuinigen eens "wabèdiepgaander te benade- rén^vindt hij: In dat verband dénkt Van Tilborg aan het in stellen van een "denktank". Zijn o omschrijving hiervan: "Eenqgroep ambtenaren die be- rpld zijn hun nek uit te steken en m§t bezuinigingsvoorstellen komen die verder gaan dan die vanhet college." Volgens begrotingsspecialist Kofteweg van de gemeente VLAARD1NGEN Bij de christelijke boekhandel/uitge verij De Roos is het kinder- boek "In de macht van Wrede Simón" verschenen. Auteur is de Vlaardlngse koordirigent Teun- Rolfes, illustrator Cor Gardlen, eveneens afkomstig uit Vlaardingen. SCHIEDAM Naar nu blijkt is de gemeentepolitie Schiedam in touw geweest voor haar collega's in Noord- Ierland. De Ieren zijn op zoek naar een zakenman die ver- dacht wordt van in- en export- fraude. De fraude zou zijn ge- pleégd bij handel in grondstof- fén 'voor de kledingindustrie cn in kleding en schoenen. De Schiqdamse politie wil niet veel kwijt over de zaak. „WC hebben een vragenlijst gekregen met het verzoek die in tev.;vullen," zegt hoofdinspec teur J. P. van Hof. Deze week werden door een Iers televisie- statjgn Opnamen gemaakt voor dc deur van het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat. •Het zou niet gaan om een in woner van Schiedam maar wel om ,t«n Nederlands staatsbur ger. Van Hof wilde niet zeggen wat het aanknopingspunt met Schiedam precies is. Schiedam zal' de begroting voor 1985 ondanks de adem pauze sluitend zijn. "Met alles is dan rekening gehouden. Met de lopende bezuinigingen, met de kortingen van het rijk op de gemeente-uitkeringen. Er blijft in 1985 zelfs wat geld over voor nieuw beleid. Al weet je het na tuurlijk nooit. Het rijk kan van öeene op;dë andere dag roet in het eten gooien,aldus Korte- weg. Om goed In de gaten te hou den hoe het bezuinigen ver loopt hebben alle gemeentelij ke diensten een "rapportage plicht". In de commissie finan ciën bleek deze week dat de di recteur van de dienst Gemeen tewerken voortdurend slechts summiere Informatie ver strekt. Op voorstel van het CPN-raadslid Bruseker spra ken alle raadsfracties hierover een scherpe veroordeling uit. onder de rechter is, zeggen wij niets," aldus een woordvoer der. Prins zou zijn aanbod heb ben gedaan met het oog op een lange periode van werkloos heid die op zijn ontslag zou volgen. Banen aan het hoofd van .woningbouwverenigingen liggen volgens hem niet voor het oprapen. Aan de andere kant kan het woningbouwverenigingen heel wat geld kosten als ook het tweede ontslag door de rechter wordt afgewezen. Daarbij komt dat gerechtelijke proce dures een zee van tijd vergen en er in die periode geen nieu we directeur kan worden aan genomen. De functie van P. wordt nu waargenomen door Cees Kamminga die in dienst is van de NWR. SCHIEDAM De bewo nersvereniging Schiedam- Oost verwijt de gemeente eigenmachtig optreden in de verbouwing van de voormali ge Theo Thijssenschool. "De bewoners hadden heel andere ideeën, maar naar hen is niet geluisterd," aldus woordvoer ster Dorien de Wit. Gister middag gaf wethouder Van Tilborg het begirisein voor het verbouwen van veertien schoollokalen tot kleine wooneenheden. Van Tiiborg ging op voor hand in op de kritiek, die de bewonersvereniging later in het openbaar zou voorlezen. Voor onderhandelingen met de bewoners is geen tijd ge weest omdat in verband met rijkssubsidie haast met de plannen moest worden ge maakt. Hij noemde het "mooi meegenomen" dat het school gebouw, dat nauwelijks vier maanden leeg staat, zo snel een nieuwe functie krijgt. Dorien de Wit bracht daar tegenin dat al ruim tevoren bekend was dat de Theo Tijs- senschool deze zomer, we gens een gebrek aan leerlin gen, zou sluiten. De bewoners wilden in het gebouw liever een wijkontmoetingscentrum plus enkele woningen. "Een schande voor een gemeente die zegt Inspraak serieus te nemén," aldus de woordvoer ster van de bewonersverenl- glnff- Ook laakte zij het feit dat de verbouwing niet In het wijkprojectteam (waarin be woners en ambtenaren sa men praten overstadsver nieuwing) is besproken. "Dan had het team eindelijk weer eens over een normaal onder werp kunnen praten." Bewo nersverenigingen van drie wijken zijn onlangs uit pro jectteams gestapt omdat de ze instanties bij voortduring door de gemeente buitenspel zouden worden gezet. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam Kethel is gisteren uitgeroepen tot "onafhankelijk gebied". Op een manier die een vrijheids bewegingen zou doen smullen, zijn vier borden geplaatst die duidelijk maken dat men "Ke- thel/gemeente Schiedam" bin^ nenrijdt. Op initiatief van de Historische verenigingen wer den piaatsnaamborden ge plaatst. Burgemeester Scheercs ont hulde één van de vier borden. Dit alles viel samen met de opening van een nieuw kantoor van de Bondsspaarbank aan de Schledamseweg, Ook deze han deling word door de burgerva der ter hand genomen. Als eerste Schiedammer maakte Scheeres gebruik van de geldautomaat waarmee het nieuwe kantoor is uitgerust. Nadat hij een credit-card in een gleufje had gestoken, kwam er even later een bedrag plus een cheque utt de machi ne. Met de cheque geschonken door de Bondsspaarbank werd de Historische verenigingen weer in staat gesteld de bor den te financieren. Tot grote verbazing en onge loof van de enkele honderden Schiedammers moest een de monstratie parachutespringen op het laatste moment worden afgelast. Ondanks de bijna wolkenloze hemel boven Ke thel, bleek een. dichte mist bo ven vliegveld Zestienhoven dc springers aan de grond te hou den. y Het nieuwe pand 'van de Bondsspaarbank betekent de voltooiing van het winkelcen trum Hof van Spaland. „Het past uitstekend bij de omlig gende gebouwen," vond een uiterst tevreden directeur K. van der Geest van de bank. In zijn toespraak memoreer de de burgemeester dat er ook enige kritische kanttekeningen bij geldautomaten geplaatst mogen worden. „Stel je voor dat je een te klein bedrag uit de machine krijgt maar er wel een groot bedrag van je saldo wordt afgeschreven. He^moct 'e dat bawljsen?" Scheeres had deze wijsheid opgedaan uit een vakblad voor juristen. Veel mensen vroegen het sich gister avond af. Is de grote kerst boom op de Koemarkt klei ner dan vorig jaarVolgens velen wel. Het sou symbolisch sijn voor de tijd waarin we leven. Ondanks dat keken tien tallen mensen toe hoe rond half acht bur- gemmeester Reinier Schee res de traditie voortzette door de lampen in de boom te ont steken. De handeling was voorafgegaan door gezang van een kin derkoor en de muziek van Harpe Davids. De boom was trouwens weer terug op s'n oude plaats. Vanwege de werkzaamhe- den aan de nieuwe tram lijn en de re constructie van de Koe markt was „het geschenk uit Zweden" vorig jaar aan de Broersvest neergezet. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de PvdA heeft een motie aangenomen waarin wordt aangedrongen op verho ging van de ontwikkelingshulp. De motie zal worden ingediend bij het hoofdbestuur van de partij. Op initiatief van Martha Wa genaar heeft de afdeling ver klaard dat de post Ontwikke lingshulp met één procent van het Bruto Nationaal Produkt moet worden verhoogd. Dit komt neer op een verhoging van drie k vier miljard gulden. Op dit moment bedraagt de ontwikkelingshulp anderhalf procent van het Bruto Natio naal Produkt. In de tekst van de motie wordt de succesvolle actie Eén voor Afrika genoemd. Verder wordt er op aangedrongen dat de hulp niet ten bate mag ko men van de export van multi- nationationals. De motie werd op een ledenvergadering deze weck unaniem aangenomen. VRIJDAG 14 DECEMBER 1984 Eergisteren vond ik, toen ik doodmoe thuiskwam na een dag vol belevenissen,' in mijn brievenbus een schrijven. Nu komt dat vaker voor, maar dit epistel was gestuurd door de plaatselijke voorzit ter van mijn partij, Op zich niet zo bijzonder want dat doet hij wel eens vaker. De ene keer is het een uitnodi- ging om naar een vergade ring te komen en de andere keer een bede om huip om tijdens de verkiezingen èen marktkraam te vullen voor de HEMA of in het Hot van Spa- land. Ook politieke partijen gebruiken nu eenmaal recla metechnieken. Maar na opening van de door Stadspost rondgebrachte en velop, bleek ik er volkomen naast te zitten. Nee mijn voorzitter riep me op om een fakkel voor één gulden te kopen, me te spoe den naar de Opstandingskerk om mee te lopen in een de monstratieve optocht om te laten zien dat discriminatie, racisme en fascisme weer de kop opsteken. Daar moet ik me tegen verzetten en als signaal moet ik meelopen. Nu ben ik niet zo'n demon strant maar meer een protes tant. De laatste keren dat Ik mee heb gelopen in demonstraties was in Amsterdam en Den Haag. Met mij liepen nog zo'n miljoen mensen mee, als roependen in de woestijn die geen gehoor kregen; daar was men zich wet van be wust. Maar dat ligt natuurlijk bij deze demonstratie geheel an ders. Zoals u ongetwijfeld weet, want het heeft in dit blad uitvoerig gestaan, schij nen drie opgeschoten maar vooral aangeschoten, en zoals fractieleider van de VVD, Gerard Verhulsdonk het zo treffend typeerde, "boefjes", de fraaie Opstan dingskerk van binnen gehaal te hebben verbouwd. Een on gelukje misschien, zoals de witbesnorde liberaal het uit drukte, bij gebrek aan club huis of sportkantine. De organisatoren denken daar geheel anders over, at houden zij zich op de vlakte. Paul Emonts stelt dat het een duidelijke uiting is van racls- meenfascisme.Ofereer» politieke groepering achter zou zitten, laat hij voorlopig aan de politie over. Daar is best wat voor te zeg gen. Wie de leuzen gelezen heeft en de vernielingen heeft gezien, kan dat heel goed beamen. Terecht dus dat in het strooibiljet van het ADAF (Anti-discriminatie en anti fascisme comité] gesproken wordt over "verontwaardi ging" die U en ik moeten hebben over dé barbaarse vernielingen en uitingen in een huis dat ooi diende als bescherming voor de ver- S; drukten en vervolgden. Nu heb ik inderdaad gróte verontwaardiging gevoeld toen ik hoorde wat er was gebeurd met de kerk van Ds. de Ru. Natuurlijk, daar hoeft geen twijfel over te zijn. Maar die verontwaardiging voel ik ook al wanneer er op de muur van een huis zoiets als: „Alle Turken/Surinamers/Jo- den het land uit" staat ge kalkt. Ik ga me dan plaatsvervan gend schamen voor m'n stadsgenoten die de draag wijdte van dergelijke leuzen S niet meer snappen of, erger nog, niet meer willen begrij pen. Het komt me ongeloofwaar dig voor dat zij niet weten dat zij op die manier mensen op hun ziel trappen, wonden openrijten en hen diep onge lukkig maken. Maar mijn on begrip stijgt boven mijn ver ontwaardiging en schaamte uit. Ik ben ronduit verbijsterd en geslagen door zo'n gedrag. Ik begrijp niet dat mensen zo ver kunnen gaan, zelts niet met een dronken kop, hoewet je dan ver kunt gaan. Ik zou wel eens willen weten wat de - drijfveren zijn maar begrijp direct dat dit nauwelijks te onderzoeken is. Ik weet ook dat discriminatie in een ieder van ons zit en dat alfeen ons gedrag, mo raal en kennis dat in de hand, kunnen houden en ervoor zorgen dat wij niet over de schroef gaan. Gisteren was ik niet in de stad. Ik kon daarom ook niet naar de Opstandingskerk om mee te lopen door het cen trum om op die wijze van mijn kwaadheid te kunnen getuigen. Zo'n optocht blijft natuurlijk een signaal. Broodnodig maar daar hoeft niet altijd een aanleiding voor te zijn. Het is een verzet dat voort- durend warm moet worden gehouden. Maar het hoeft niet gevoed te worden met dit soort verbouwingsfestij- t- nen. ,v Straks ben ik thuis. Zal ik weer m'n brievenbus open y maken. Laten we hopen dat daar alleen maar kerstkaar ten In liggen want daar heb je. meer aan. -ar"* -n (Van een onzer verslaggever SCHIEDAM De manifestatie tegen oorlog' en racisme, die zaterdag plaats vindt in het Passage Theater, heeft een ge varieerd programma dat over twaalf uren is uitgesmeerd. Al leen met de omschrijving "niet alledaagse cultuur-uitingen" zijn de meeste activiteiten die dag onder één noemer te brengen. De organisatie van de manifestatie is in handen van een groot aantal plaatselijke actiegroepen, waarvan er vele ook meedoen aan de fakkelop tocht tegen racisme vanavond. Het zijn onder meer: het Anti- Discriminatie comité, de vre desbeweging, Amnesty, We reldwinkel, Rode Valken, vrou wengroepen, Surinaamse Ver eniging en het popoverleg. Het volledige programma (ge rangschikt naar bepaalde ruimten in het Passage Thea ter) luidt als volgt: Grote zaal: 12.00 uur Luis Arend, Chileen se zanger. 13.00 uur Clinlcals, Neder landstalige kritische muziek. 14.45 uur Erltrese zang en dansgroep. 16.00 uur Satumus, Rhytm and Blues. 19.00 uur Onderste Boven, muziekkoor met begeleiding, f 20.15 uur Djamara, Kaapver- dlaanse band met Funk-Rock, 22.00 uur P.l. Man and Mem- bre Buku, Salsa, Paramarl Bop. Kleine zaal (Blo): 20.00 uur Informatief program- ma met sprekers en films. 22.00 uur't Anker, cabaret over bewapeningswedloop. Kleine Foyen -*1 12.00 uur Kindertheater, Taal- drukwerkplaats (doorlopend): Grote Foyer: 14.30 uur Ayhan, Turkse Saz muziek met zang. ""JZ 17.00 uur Interludum, met volksdansen. 19.45 uur Hindoestaanse Dansgroep. 19.00 uur De Kweekbak, blaas- band. I Verder kan men de hele dag her en der in het theater Turk» eten, tentoonstellingen - bekijken (onder andere van Amnesty), informatiestands bezoeken, video's afspelen en Nicaraguaanse koffie drinken, - gezet door de Wereldwinkel. f6nuv*Hjr«nB5-31I7AA Sduetiam-Tfei <30*267123 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Een door dringende kaarsvetlucht steeg gisteravond rond half negen op van de Groote Markt. Het plein voor het oude stadhuis vormde het eindpunt van de fakkelop tocht tegen racisme en fas cisme die door een groot aantal Schiedamse organisa ties was uitgeroepen. Verte genwoordigers van maat schappelijke groeperingen, politieke partijen, andere burgers van Schiedam en mensen van buiten de stad liepen in alle rust van de Op standingskerk in Nieuwland door het centrum naar de Groote Markt. Slechts hier en daar werd de stoet toegeroepen door te genstanders. De actie, onder begeleiding van politie uitge voerd, verliep over het alge meen rustig. Hoewel er van „vele hon derden" deelnemers geen sprake was, was de organi satie tevreden over het ver loop. Op de Groote Markt luisterden zo'n 150 mensen naar een toespraak van een lid van het organisatiecomi- De actie werd gevoerd naar aanleiding van de vcr- nielpartij op 30 november In dc Opstandingskerk. Drie jeugdige Schiedammers sioegen het interieur van de kerk kort en klein en beklad den de muren en pilaren met racistische leuzen. De organisatie van dé" fak keloptocht slaagde er niet in de predikant van de kerk te strikken voor een toespraak op de Groote Markt. X

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1