Herma v. d. Knaap: 'kimono's doen me iets' Overweg ook veilig voor voetgangers Verrassing b|j hoogste punt Vorto II TV 5 komt terug in Schiedam Leuk ideéfje voor Kerst: Jan Anderson Aailtal I Maassluizers blijft zakken Palmfestival 1 han van der horst Praalzucht WÊS& Het hoekje fe- Tinteling Stamgasten Jamaicabonen Botsing Piraten - OGB Bevolking Bejaarden HET VRIJE VOLK ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 kortaf Schiedam generatie kri e ze verdient Pieter van Dijk Door onze medewerker •SCHIEDAM Vandaag schenkt café Het Sterretje een speciale wijn uit fles sen met eigen etiket. Op die wijze viert kastelein Brussé het feit, dat zijn bloeiende uitspanning het honderd vijf .én vijftigste jaar ingaat. Maar reden tot echt grote vreugde is er niet. Zoals het Sterretje er nu bij staat, blijft het been tien jaar meer overeind. De boel fs verwaarloosd en de gemeente Schie dam - eigenaresse - is niet van plan het negentiende eeuwse pand op de hoek Aan de Koemarkt en de Buitenhaven-- \ceg tot in lengte van dagen te handha ven. Zo staat er weer een stukje tradi tioneel Schiedam op de nominatie om het loodje te leggen. Want het café behoort tot de traditionele stedelijke verza melpunten. Weinig ware Schie dammers hebben niet min stens éénmaal in hun leven de Schreden naar Het Sterretje fericht. En al wisselde het pu- liek vele malen van aard en Samenstelling, het is toch tfnoeilijk om iemand te vinden die achteraf kwaad wil spre ien over het oude café, .jï Tegenwoordig wordt De Ster bezocht door jonge mensen die het wil2en maken en wat oude- ,be deze stamgasten tot voor dbeeld strekkende lieden die een j,Vlotte babbel paren aan een re delijk gevulde portemonnee en dbeh zeker vrije jongens-Image. ;£>at is wel eens anders ge- •Jweest. Tien Jaar geleden nog !trok de scène van de hele Rijn- 'Jnond op zaterdagavond naar iHet Sterretje om zich daar i'door norse erf beledigende 'obers te laten voorzien van bier en jenever. De Jonge kun- 'stenaar, de aankomende revo lutionair nog niet beland In j3e veilige haven van de PvdA - lie mooie meid die wel eens '^net wat aparts wilde thuisko mmen, betrad de krakende vloer, leunde tegen de oeroude tap kast en vaak stonden de klan ken op elkaar geperst als ha- lringen in een ton de stralende Joekomst van een revolutio nair vaderland te bespreken. De oorspronkelijke stichters ?*van Het Sterretje zouden met -"belde mensensoorten weinig op hebben gehad. Hen stond voor ogen een deftig etablissement, waar de gezeten burger het een en ander kon gebruiken. Tegenwoor dig wordt De Ster bezocht door jonge mensen, die het willen maken. terwijl bulten gedienstigen de paarden voor. de koets roskam den en afdroogden. Een dege lijk ontmoetingspunt voor een gemeente met ambitie. Die gemeente was niet Schiedam. De grens daarvan liep door de ongedempte Broersvest èh langs de Buiten haven. Al het gebied'ten oosten daarvan ongeveer tot Delfs- haven maakte deel uit van de landelijke gemeente Oud- en Nieuw Mathénesse. Het raad- huig daarvan was gevestigd in het tegenwoordige WV-kan- toor en met een beetje goede wil kon burgemeester Pieter van Dijk de huizenrijtjes aan de oostkant van de Broersvest als zijn dorpskern aanduiden. Deze Van Dijk was vooruit gekomen in de wereld. Hij be- sm&m gebouw met een voor de tijd gewaagd-moderne architec tuur. die een beetje geïnspi reerd lijkt op wat keizer Napo leon III in diezelfde jaren te Parijs deed verrijzen, maar dan alles natuurlijk beschei den van opzet. Pieter van Dijk kreeg zijn zin: Oud- en Nieuw Mathenesse had er een sieraad bij, dat scherp afstak, tegen de lage huisjes eromheen. Eigen lijk konden alleen maar de majesteitelijke molens aan de Schledamse kant van de Broersvest concurreren met het café van Teunls Louter. Café "Set hoekje", het openings jaar ver schijnt na 155 jaar op de ruit. zat in Schiedam zelf een boek handel en gaf bovendien het plaatselijk nieuwsblad uit, de Schiedamsche'Courant. Daar naast had hij zich dus de ambtsketen van een - zij het uiterst bescheiden' -gemeente verworven. Niet vrij van praalzucht breidde hij derhal ve zijn achternaam uit met het adellijk klinkende „Van Ma thenesse." Pieter van Dijk zorgde er voor, dat de schipper Teunis Louter een gunstig gelegen hoek gemeentegrond kon ko pen op voorwaarde, dat hij daar een uitspanning met stal houderij zou vestigen. Anders verviel het perceel aan de ge meente. Louter kwam zijn on derdeel van de afspraak stipt na. Op de hoek van de Rotter- damsedijk en de Buitenhaven- weg verscheen een markant De. kastelein gaf zijn palels een bescheiden naam: "Het hoekje''. Ennaar dat Hoekje zouden inderdaad de gezeten burgers van Schiedam, de gro te branders/de keurige regen ten komen om daar onder het genot van een drankje de za ken en de politiek te bespre ken. Daarbij; ging. Pieter van otA»Ja a ovccuo viuvct over ue iui1g. Bij een annexatiegolf die door Nederland waarde, had Schie dam Oud- en Nieuw Mathenes se weten in té palmen. Het behaagde Z.M. Koning Willem III échter om de ver grote gemeente Pieter van Dijk van Mathenesse tot bur gemeester te geven. Tijdens zijn installatierede al ver klaarde deze,, dat iedereen toch tegen hem was en de vijfent wintig jaar die volgden zouden vol zijn van onverkwikkelijke ruzies tussen de dynamische burgemeester en zijn toch wel wat lamzakkerige raadsleden. Uiteindelijk bestond de lokale politiek geheel uit het vérzin nen van manieren om Van Dijk het leven zuur te maken en al zijn op zich niet slechte plannen om Schiedam op te stoten in de vaart der volkeren zijn vèrijdeld. In de twintigste eeuw ver loor het café Het Hoekje niet alleen zijn oude naam, maar ook zijn deftige reputatie. Op de ramen verscheen de schil dering "De Ster" en de minde re man kwam steeds vaker. Op den duur was het toch wel een schande voor de Schie- damse echtgenote met verbeel ding, als men haar man uit De Ster had zien komen. Zo bleef het tot de invasie van de jaren zestig die het ca fé plotseling'tot een goudmijn maakte, want al droegen de nieuwe wereldbestormers spij kerbroeken, met de inhoud van hun portemonnee zit het wel goed. Van onzer verslaggeefster LELIA KUIPER Eigenlijk wil Herma van der Knaap (25 jaar) noch over zichzelf noch over haar Maassluise connecties platen. Waar ze het wel over wil hebben, weet ze pre cies: de klap die pas afgestudeerden van de kunstaca demie krijgen als ze van school af zijn en zelfstandig 'kunstenaar moeten worden. Het zit haar hoog, want ze is. die klap zelf nog maar nauwelijks te boven. Herma van der Knaap bedrukt nu textiel en daarvan heeft ze enorme kimono's gemaakt. Van haar werk op de academie, etsen waarvan enkele op de wanden van PTT-gebouwen prijken en een paar de muren van haar vaders wethouderskamer sieren, heeft ze afstand geno men. Het is voor haar nu belangrijker dat, na. haar deelname aan de Sinterklaasverkoopexpositie in het Schuurkerkje, het Maassluise gemeentemuseum één van haar bedrukte lappen heeft aangekocht. r MAASSLUIS/ROTTERDAM Tijdens de Sinterklaasver koopexpositie vind ik Herma van der Knaap onder haar ki mono's, die hoog hangend in het verbouwde kerkje, de expo sitie iets bijzonders geven. Herma van der Knaap past prima bij haar kimono's: groot. hartelijk, expressief, prettig. Al te boude bewerin gen relativeert ze zodra ze die heeft gedaan. Al in het Schuurkerkje zegt ze: „Over mezelf wil ik niet- graag praten, maar het mag best eens in de krant staan, hoe hard het aankomt als je na de kunstacademie ineens los gelaten wordt." Daar gaat ze dan ook op door, als we praten in haar atelier in één van de gebouwen van het oude waterleidingbe drijf In Rotterdam, zittend on der haar kimono's. „Op de academie leef je heel beschermd. Je bent steeds met kunst bezig, tijdens de lessen en op excursies. Na de oplei ding sta je in de maatschappij en daar Is kunst niet zo ge woon. Veel mensen storten dan in. Daar wordt ook voor ge waarschuwd: Je hoort ergens in je hoofd dus een stem die zegt: 'En toen-deed ze jaren niets...' Maar ze hebben er niet bij gezegd, dat de meesten na jaren niets doen toch - weer gaan tüègi jxnen£> Ook. Herma van der Knaap heeft de klap ervaren, dat er na de académie niéts meer was. Welbewust beeft ze geko zen voor een part-timebaan. Maar voor ze haar twee dagen in museum Boymans had, ver viel ook zij in het nietsdoen en geen zin hebben. Nu zegt ze: „Ik heb me meteen laten in schrijven voor een part-time baan. Van een uitkering leven wilde ik niet, zou dat nog over blijven van een calvinistische opvoeding? Maar die inschrij ving voor part-time werk hield in, dat ik ook geen uitkering kon krijgen. Dus moest ik geld lenen. De (grootste mazzel was dat ik toen dat baantje in Boy mans kreeg. Ik verdien er iets minder dan het uitkeringsbe drag mee. dat is net genoeg. Ik heb natuurlijk wel eens geen zin, maar dat heeft iedereen wel eens." Etsen is Herma's specialisa tie geweest op de kunstacade mie. Ze laat bereidwillig wat vroeger werk van zichzelf zien. Echt prat gaat ze er niet op, maar toch blijkt dat ze best het een en ander verkocht. Ze zegt: „Werk verkopen is voor mij geen bevestiging van mijn kunstenaarsschap. Natuurlijk vind ik het wel leuk als Iemand iets wat ik heb ge maakt mooi vindt. Waar ik nu mee bezig ben. het bedrukken van textiel, boeit me, ik vind het spannend. Ik ctsnunlet. Ik ontwerp op papier dan zie jk het ontwerp op de stof heel anders, worden, veel levendi ger. Het "ontaardt in een achll- Herma van der Knaap maakt kimono's: „Ik kijk er graag naar, ze doen me iets.' derij, kan Je wel zeggen." Ze wijst naar boven, naar de kimono's die aan het hoge pla fond hangen en zegt: „Van deze kimono's krijg Ik nog steeds een tinteling, ik kijk er graag naar, ze doen me iets. Voor minder dan 1200 gulden zou ik ze niet verkopen, dan mogen ze van mij hier blijven hangen. Die 1200 gulden is niet te bere deneren, dat voel ik zo." Ze blikt nog eens naar boven en zegt dan ineens: „Gek hè, toch heb ik soms nog wel eens een soort schuldgevoel, omdat ik geen echt schilderij maak..." Van jongsaf aan is duidelijk geweest dat Herma naar de academie .zou gaan. Thuis werd haar wat dat betreft geen stroobreed in de weg gelegd. „Ik heb altijd graag gete kend, op school ook. Maar ik vind het eigenlijk wel jammer dat er op scholen zo weinig aan kunst wordt gedaan. Ik ging in Maassluis op zondag vaak naar het museum, maar dat leerde je op schooi niet. Nu zie ik, als, ik achter de infor matiebalie in Boymans zit, dat de mensen terugdeinzen als ze horen dat ze een rijksdaalder moeten betalen om erin te kun nen. Terwijl ze wel geld neer tellen voor het bekijken van een film, is dat bij kunst heel anders. Volgens mij kan dat alleen veranderen als kunst een vak wordt in het onder wijs." Al pratend over 'kunst', ko men de persoonlijke en Maas sluise anecdotes vanzelf boven borrelen: „Ik ben Maassluis ontgroeid, ik zou nooit meer te rugwillen. Maar het gekke is dat ik ook niet wil dat er iets verandert Ik wil het beeld van mijn jeugd vasthouden, als Ik weer -in Maassluis kom. Ik vind het vreselijk als ik zie hoe het centrum al is verbouwd. En laatst vond ik het helemaal schokkend dat bakker Vonk aan de Vliet geen jamaicabo nen meer verkocht. Het meisje achter de toonbank wist niet eens wat ik bedoelde toen ik ernaar vroeg. Die dingen wa ren zalig, ook al kostte het heel wat kauwwerk om ze weg te krijgen als de meester ineens de klas Inkwam," vertelt Her ma van der Knaap lachend. Het binnenkrijgen van zo'n publiek is voor een kastelein niet zonder risico. De vastge bakken stamgasten worden verjaagd door de nieuwe lich ting. Deze is echter in de kern van de zaak modieus. Die bindt zich niet. De stamgasten zijn steeds op zoek naar nieu we rages en daarom kan je ca fé binnen een paar maanden verlopen. Het raakt op dezelf de manier uit als een pop groep. Dat is met het Sterretje ook gebeurd. Een nieuwe eigenaar maakte het nog erger door de stokoude/ behoorlijk splinte rende, maar waardevolle tap kast te verpatsen om die te vervangen door iets met biel zen en wagenwielen, latere eigenaars hebben De Ster weer zoveel mogelijk in de oude staat hersteld. Maar de wanke le tafels en stoelen, dé vloer met de gaten en alle andere dingen die men in de jaren zes tig zo aardig vond. kwamen niet meer terug. De jonge consument van te genwoordig schaamt zich niet meer voor zijn gedrag, inte gendeel. Die wil niet op een veredelde vuilnisbelt zitten. Die legt de ellebogen op het ge poetste vernis en begint over tennis, hockey of de aanschaf van een home-computer. Die leidt zijn aanvallige smaakvol geparfumeerde geliefde liever niet binnen in een zootje. Want in deze tijden van crisis is het ongewenst met armoede te ko ketteren. Er Is echte armoede om je heen en daarmee wordt je liever niet op een lijn ge steld. Het Sterretje Intussen hand haaft zich, heeft zich aange past bij deze tijd en zal onge twijfeld in de toekomst nog vaak veranderen* Als de ge meente het café maar tijd van leven geeft... Dat is de enige onzekere factor, want een café als Het Sterretje kan niet aan zichzelf te gronde gaan. Ge woon omdat elke generatie De Ster krijgt die ze verdient. Door een file op rijksweg 20 bij Vlaardingen zijn twee auto's op elkaar gebotst. Er vielen twee gewonden waarvan één in het ziekenhuis moest worden op genomen. Deze mocht na be handeling weer naar huis. Door de klap raakte benzine op het wegdek in brand. De brand- weer wist erger te voorkomen. Twee etherpiraten, In de Ame landhoeve en in de Dotter- bloemstraaf, zijn uit de lucht geplukt door de Vlaardingse politie. De twee Illegale zen ders stoorden de tv-ontvangst in de buurt. Temidden van de vele protest brieven van Vlaardingers tegen de wijzigingen van het OGB-ta- rief is ook de brief van de heer W.J.A. Hoogerwerf terechtge komen bij het hoofd afdeling fi nanciën en belastingen op het stadhuis. „Mijn OGB-tarief is met 109 procent verhoogd," schrijft de verbaasde Vlaardin- ger. De heer Hoogerwerf be taalt over dit jaar nog 160,-, over volgend jaar zal hij 334,- moeten betalen. Hij laat er op volgen: „Een oppassend bur ger van de goede stad Vlaar dingen, met haast een onbe perkt vertrouwen ip het ge meentebestuur, kan niet an ders dan aannemen dat dit een abuis moet zijn." Hij sluit zijn brief af met een doodkalm ver zoek een nieuwe, gecorrigeer de aanslag OGB te krijgen. De Maassluise afdeling Bevol king op het stadhuis is vanaf januari tot en met mei elke dag .één uur minder open. Voortaan zijn de loketten bezet van 8.30 uur tot 12.15.uur. Dit in ver band met de automatisering van de afdeling. Onlangs werd hiervoor een overeenkomst ge sloten met het Gemeentelijk Rekencentrum van Rotterdam. Bewoners van bejaardenoor- t den moeten in Maassluis vanaf-1 1 Januari een eigen bijdrage betalen aan de gemeente. De hoogte van de bijdrage hangt af van hun vermogen of inko- j-rv men. Dit komt door een veran-* dering van de Wet op de Be jaardenoorden.. Alle bewoners-" krijgen een brief met uitleg van- de gemeente. MAASSLUIS De bouw van 27 twee kamer-apparte menten op het Ver io ii-i«ffêin bereik i dinsdag het hoog ste punt: Om 11.30 uur zal wethouder Mees Duimetaar met een „spekta- kulaire handeling" het hoogste punt Inwijden. Wat hij gaat doen is nog een verrassing. Architect is J. Ved- der. ue woningen, die door Van der Waal in Vlaardin gen worden ge bouwd, slaan in de vorm van een kwart cirkel en tellen zes lagen. De huurprijs- zal naar verwach- ting ongeveer 375- per maand bed ra- gen. Het complex is- in april klaar. Op- drachtgever is Stichting Verant- -'ï woord Wonen in Cappelle aan den - IJssel. v. SCHIEDAM Het televisiestation TV5, dat dit jaar enige tijd via de ka bel te zien was, keert binnenkort weer terug in Schiedam. De eige naren van het Franstalige station hebben na langdu rige onderhandelin gen overeenkomst bereikt met de BU- MA/Stemra. Deze organisatie eiste dat het station auteursrechten zou betalen voor de uit zendingen. - De gemeente wil TV5 weer in het pakket opnemen nu de uitzendingen gratis te verkrijgen zijn. Naast TV5 zul len ook de uitzen dingen van het En gelse Music Box op de kabel komen. In. ruil hiervoor zullen uitzendingen van - België/Frans ver- dwijrten. Dit alles is- het resultaat van veranderingen in het pakket van de Centrale Antenne - - Inrichting waaróver* gemeente vóór 1 januari definitief beslist moet heb- v ben. VLAARDINGEN Jan Anderson met zijn Streekmuseum heeft een aardig Ideetje voor oud- Vlaardingers die met de kerstdagen hun familie komen opzoeken: bezoek het Streekmuseum en maak er een be scheiden reünietje van. Hij blijft er speciaal voor open op twee de kerstdag, net als voorgaande ja ren. In het museum aan de Kethelweg is nog steeds de tentoonstelling De Kerk in het Midden te zien. Een uitge breide verzameling relikwieën, zondag schoolplaatjes met bijbehorende boek jes die met de kerst vroeger wer den uitgedeeld aan de kinderen met een sinaasappel er bij. Ook is op tweede kerstdag voor een eerst de nieuwste aanwinst van Jan Anderson te zien: een tegeltableau uit circa 1780. HettaV, bleau stelt een boerderij met koeien voor met een boer dié gaat Z melken. Het ta bleau. dat in parti- culiere handen is geweest, komt uit een boerderij aan de Broekkade langs de Vaart die in 1928 is afgebro- ken. Het museum is ge opend op tweede kerstdag van 14 tót 16 uur. MAASSLUIS Het aanta! Maas- sluizers (op 1 no vember nog 32.924 mensen) blijft zak ken sinds de eind, jaren zeventig. Op 1 december telde het aantal Maas sluizers 32.881, een vermindering dus van 43. Dit blijkt uit het maandelijks over zicht van de afde ling bevolking. In de maand novém- ber werden zeven huwelijken geslo- ten, kwamen geen.': echtscheidingen voor en werden 't' geen pasgeboren babies „levenloos'" aangegeven, HOEK VAN HOL LAND Niet al leen de rijbaan van de Harwichweg naar de Harwichka- de en de Bergha- ven. maar ook de voetgangersover- steek vanaf de Rietdijkstraat za) worden beveiligd met stoplichten. Tot nu toe ging ai- leen voor het ge motoriseerd ver keer het knipper licht branden, wan neer de treinen richting strand re den. Momenteel is de technische dienst van NS echter be zig om ook de oversteekplaats voor voetgangers (veelal treinreizi gers) te beveiligen. Het plaatsen van de stoplichten is overigens maar een onderdeel van de werkzaamheden T- van de spoorwe- gen. Ook de spoor rails van het dorps station naar het *- strand wordt opge knapt en voorzien van een nieuwe bd- venleiding. ROTTERDAM Het derde Rotter damse Palmféstival zal op 25 december gehouden worden in Parkzicht. Op dit festival spelen di verse groepen uit de regio, waaron der: Oestiny, Mor gan Ie Fay, Gig band. Vogue en New Style. Bezoe kers kunnen funk. reggae, discorock, pop, soul, kaseko en Antilliaanse mu ziek horen. De organisatoren, de Muzikanten Stichting Kampoe en het Muzikanten Kollektief, hopen 5 dat het festival, dat om 16.00 uur bé-1 glnt, om 05.00 uur feestelijk eindigt met de band New Style. Parkzicht in; gevestigd aan dee; Kievitslaan in Rot-; terdam.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1