Meer steun voor de huiseigenaren Belofte maakt schuld Matige belangstelling voor vredesmanifestatie Schmiermann: niet alleen religie Cartouche verwacht nachtvergunning Auto over de kop Ook bolle gezichten zijn geen probleem voor visagisten Leuk ideetje voor kerst: Jan Anderson Vrouw in eikaar geslagen Twee vrouwen beroofd Man zwaar gewond ws afo/v-yi 2£zS£!1 - *^^séê&Wm^Mi ■fe, BBS3U (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er komen meer televisiestations op de Schiedamse kabel. De abonnees kunnen eeh ter wel een verhoging van de tarieven met 1,75 per maand tegemoet zien. Met een investering van een half miljoen gulden wil de gemeente het aantal kanalen van negen naar twaalf uitbreiden. Dit kost de abonnees bijna een kwartje per maand. De rest van de prijsverhoging wordt ver oorzaakt door de prijsverhogingen die de BUMA invoert. Deze organisatie int de auteursrechten. Achter het podium, maakte een grote schil dering dui delijk waar het de gehe le dag om draaide. Op de foto het optreden van Man and Membre Buku. Een heel an der werk van Schmier mann: een reclame-af fiche voor gereed schappen. Er kwamen zoveel mensen in de Make Up School van Kathleen de Visserdat ze geen tijd meer had voor demonstraties. „Koppen" 3> HET VRIJE VOLK Schiedam 4 MAANDAG 17 DECEMBER 19*4 A V Si/** r -y#/ivc v«. .«J f,~ yï< ~wê^4 Vs^ikK V 4 y'+f t y. Vs o' 4/> Kabel wordt duurder i M 4- 11 v» - J .a - maar uitgebre: der SCHIEDAM Een 28-jarige Schiedammer is met ernstige verwondingen opgenomen in het Scnieland-ziekenhuis nadat hij zaterdagochtend vroeg met zijn personenauto tegen een boom was gereden. De man werd op de Burgemeester Knappertlaan achtervolgd door een Vlaardingse politie patrouille. Deze had hem eer der gemaand te stoppen. De man was echter met nog gro tere snelheid doorgereden. Op het Rubensplein verloor de man de macht over het stuur, vloog uit de bocht en reed te gen een boom. Met onbekende verwondingen wer<i hij opge nomen op de afd' ,»ng intensive care vpn het zi'xenhuis. Door te schuiven met enkele buitenlandse televisiestations heeft de gemeente de prijsver hoging voor de Schiedamse ka belkijker nog vrij laag weten te houden. "Als we helemaal niets hadden gedaan, was het tarief met 1,85 verhoogd," weet de verantwoordelijke wethouder, Chris Zijdeveld. "Nu .krijgen we meer zender voor een lagere prijs." Het "geheim" van deze truc schuilt in de tariefsgroepen die de BUMA hanteert. Voor de eerste vijf stations (waar rech ten voor betaald moeten wor den) is een bepaald tarief. De volgende groep loopt van zes tot tien en vervolgens van elf tot vijftien. Met drie Duitse en drie Belgi sche stations zit Schiedam op dit moment in de middelste ta riefgroep. Het station Sky Channel betaalt zelf haar auteursrechten en is dus gratis door de gemeente te gebrui ken. De gemeente is nu van plan. om dezender Belgie/F- rans af te stoten. Hierdoor komt zij in de goedkoopste ta riefgroep. Tegelijkertijd worden enkele stations overgenomen, waar niets voor betaald hoeft te wor den. Eén daarvan is het beken de Music Box dat alieen ge richt is op popmuziek. ,(clips, Interviews, specials enz.},„_ Hetfandere station dat wordt overgenomen is TV5 dat dit jaar al enkele maanden op de kabel te zien was, "Er bestaat een duidelijke behoefte aan een Franstalige zender," zegt Zijdeveld, "Dat merken we aan de klachten als Belgie/Frans is uitgevallen." TV5 zendt Franstalige, culturele pro gramma's uit. De uitzendingen van TV5 werden destijds gestopt omdat de gemeente dreigde op te draaien voor de a teursrech- ten. De eigenaars van het sta tion hebben inmiddels overeen komst bereikt met de BUMA. Naast een informatiekanaal voor de Nutsbedrijven zal er ook een kanaal vrijkomen voor een nieuwtje. .Via "dit net zijn, in verkleinde vorm, alie ande re netten die op dat moment utzenden te zien. Op de beeld buis verschijnen dan de beel den die op dat moment worden uitgezonden in een monitor- vorm. De keuze om Music Box en TV5 uit te zenden is volgens Zijdeveld door "omstandighe den ingegeven. Deze stations zijn nu eenre?ui beschikbaar. Het is de gemeenten uitdruk kelijk verboden omhals zeef te dienen. Wij mogen niet bepa len Wat de kabelabonnees wel of niet kunnen zien. Ik iaat me verder niet uit over de kwali teit van de stations," aldus Zij develd die in z'n nopjes is met de gemeentelijke televisieplan nen. "Ik bèri nogal trots. Je weet 'dat het tarief stijgt ook als we niets* doen." Nü is er dan ook nog een uitbreiding." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ook, huiseige naren buiten de zogenoemde „stadsvernieuwingsgebieden" kunnen volgend jaar gebruik maken van subsidieregelingen om hun woning te verbeteren. Speciaal voor deze groep wil het college van burgemeester en wethouders 140.000 gulden vrijmaken. Dat heeft mede als voordeel dat Schiedam een ho gere bijdrage van, het „T-fonds" zal kunnen opstrij ken. Voor huiseigenaars in stads vernieuwingsgebieden (de wij ken Oost, West, Zuid en Cen trum) bestonden al diverse re gelingen. In 1984 kregen 86 eigenaars rijkssubsidie voor groot onderhoud aan hun huis. Nog eens 60 eigenaars konden een beroep doen op de nieuwe gemeentelijke regeling „parti culiere woningverbetering". Een aantal van deze mensen ontving daar bovenop een toe lage van het T-fonds. Het T-fonds is een geheim zinnige landelijke organisatie die huiseigenaren met lage in komens te hulp schiet Het ver strekt echter alieen toelagen als ook de overheid een steen tje bijdraagt. Zo kon het ge beuren dat het T-fonds in 1984 minder geld in tSchiedam be steedde (90.000 gulden) dan het wilde. In 3985 rekent de ge meente nu op 175.000 gulden uit het fonds. Voor de vérdeling van de subsidiegelden over de stads vernieuwingsgebieden en de wijken daarbuiten heeft de ge meente een verdeelsleutel be paald; die is twee staat tot één. Onderhoud van particuliere woningen in stadsvernieu wingsgebieden blijft de eerste prioriteit, omdat deze huizen vaak schril afsteken bij gere noveerde of nieuw gebouwde eigendommen van gemeente en woningbouwverenigingen. Belofte mankt schuld en vandaar dat Aad van Rijs wijk dit jaar z'n kerstbo men aanprijst, uitgedost als een kerstman. „Ik heb in advertenties aangekon digd dat ik me ais kerst man zou verkleden. Daar kun je natuurlijk niet meer op terugkomen," zegt de Schiedamse koopman die op de hoek van de ViaAr- dingerdijk en de Aleida- straat zijn waren aanbiedt. De verkleedpartij heeft de kerstbomenhandelaar voorlopig geen windeleren gelegd. „Ik heb er al twee honderd weg," kon Aad za terdag melden. „Het werkt goed bij het publiek. Als er een bus langsrijdt, liggen de mensen slap van de lach als ze mij zieq. Andere voorbijgangers kijken me een beetje raar aan maar vinden het altijd wel leuk," zegt Aad. Het oorspronkelijke Idee om zich als kerstman te verkleden is vorig jaar tij dens de kerstbomenver koop ontstaan. „Het was teen ontzettend koud. Ik dacht het dit jaar warmer te hebben door over m'n normale kleren, het pak van kerstman aan te trek ken. Nou, dit jaar valt het met de kou wel mee." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het doel van de manifestatie voor vre de en tegen racisme, afgelo pen zaterdag in het Passage theater, werd 's avonds tij dens een rituele dans door twee Hindoestaanse dames treffends weergegeven. Ter wijl één dans van de twee danseressen met sierlijke be wegingen door de foyer van het theater bewoog, schoot er ineens een biona Koppie" uit het publiek de vrijgemaakte cirkel in. Een jochie van een jaar of vier wilde even meedoen maar werd even' later toch door moeder weer naar de kant gehaald. Het mocht dan wei een leuk beeld van ver broedering opleveren, het ge vaar dat de jongeling onder de voet gedanst zou worden was ook niet denkbeeldig. In het land van herkomst (Noord India) Is het trou wens heel normaal dat kinde ren door de dansenden heen lopen. De organisatie van de ma nifestatie was uiterst tevre den met het verloop van de twaalf uur durende happe ning. „Als je dit alleen al ziet, is de dag goed," meende een van de organisatoren. Toch"'viel de "publieke be langstelling tegen. Vooral de grote zaai van het theater waar diverse groepen optra den was bijna de gehele dag zeer matig bezet. Even voor zessen was er een grote druk te in de foyer terwijl een volksdansgroep 's avonds de gemoederen in de foyer enigszins wist te roeren. Het gehele theater was in de ban van de manifestatie. In Passage Bio (en de ruimte bij de trap) vertoonde Am nesty International- enkele films en trad een cabaret op. In de foyer waren diverse stands ingericht. De vredes- beweging, de wereldwinkel, het Schiedamse vrouwen- overleg, het comité tegen dis criminatie en fascisme (ADAF), de anti-kernwapen beweging enzovoort. Er was Surinaams eten (roti) te koop terwijl het Passage theater voor deze gelegen heid koffie zetten met bonen uit de Derde Wereld. De grote zaal was gereser veerd voor vijf groepen die verschillende soorten tradi tionele muziek ten gehore brachten. Achter het podium maakte een grote schildering nog eens duidelijk waar het allemaal om ging, de ver broedering der volkeren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De diverse onderwerpen waar de kunste naar Sjef Schmiermann (1875-1950) zich in zijn carriè re op heeft gericht, zijn in de vrijdag geopende tentoonstel ling in het Stedelijk Museum netjes gegroepeerd. Bij het be treden van de zaal die voor Schmiermann is gereserveerd valt meteen zijn passie voor de heilige Liduina op. Het mu seum heeft een serie afbeeldin gen van deze Schiedamse hei lige in volgorde gezet. Van klein tot groot, van glas in lood tot panelen. Op het nip pertje wist het museum een stuk glas in lood dat in wees huis de Uitkijk hing, voor de slopershamer te redden. Schmiermanns voorliefde voor religie blijkt ook uit de prent die hij vervaardigde aan het begin van de Tweede Wereld oorlog. Op deze prent staat een levensgrote Liduina afgebeeld die de stad Schiedam behoedt voor een bombardement. Een belangrijk deel van het ■vT> 5 werk van de kunstenaar, die de laatste dertig jaar van z'n le ven in Schiedam woonde, was J bedoeld ais decoratie in kerken en andere gebouwen. In het Stedelijk hangen een groot aantal modellen van schilde ringen die op andere piaataer in het groot zijn aangebracht. Veel van deze muurschilderin gen zijn later overgeschilderd of verdwenen. Toch heeft niet al het werk van Schmiermann betrekking op het geloof. Ook stadsgezich ten, stillevens en landschappen hadden de interesse van de kunstenaar. Op een tweetal museumpanelen zijn de por tretten te zien die de schilder vervaardigde. Onder andere de vroegere burgemeester Van Haaren van Schiedam is te zien tussen portretten van Schmiermanns vrouw en twee van z'n zoontjes. De tentoonstelling wordt ge completeerd door een serie af beeldingen van een distilleer derij. Van korrel tot borrel heet dit vijftiendelige paneel dat normaal in het Gedistil leerd Museum in de kelder van het Stedelijk hangt. De tentoonstelling van Sjef Schmiermann is tot zeven ja nuari te zien. SCHIEDAM Binnen een paar weken hoopt de gemeente zekerheid te hebben over het voortbestaan van nachtcafé Metropool aan de BroersvesL Het café is al enige tijd geslo ten. Als Metropool definitief dicht gaat, zal de nachtvergun ning aan een andere horecage legenheid worden verleend. Er is nog niets zeker," zegt A. P. N. Schram van het bureau Algemene Zaken. "Wij hebben gezien dat het café dicht is en hebben enkele malen geïnfor meerd". Voor een nachtvergunning liggen heel wat Schiedamse kapers op de kust, al lijkt dis cotheek Cartouche, die tegen woordig Rams heet, hoge ogen te gooien. Volgens Schram ligt Cartouche als serieus kandi daat goed in de markt. "Maar er liggen meer aanvragen. We houden geen wachtlijst bij. Er staat niemand bovenaan of zo. Nachtcafé Metropool ligt pal in de binnenstad. Naar mijn mening is het ook gezond om nachtgelegenheden in dat cen trum te hebben." De ligging is volgens Schram echter niet de enige factor van belang. "Misschien richten de beide gelegenheden zich wel op een heel verschil lend publiek. We moeten de za ken eerst goed op een rijtje hebben voor wc een besluit ne men," aldus Schram. Het college van Burgemees ter cn Wethouders beslist over een vergunningaanvraag. De toekenning daarvan wordt ais een "gunst" aan de uitbater van een café gezien. Op dit moment zijn er in Schiedam acht nachtvergun ningen uitgegeven waarvan drie aan snackbars. In het cen trum hebben de Lion d'Or en Metropool de beschikking over het zo gewilde papiertje. Intussen gaan de eigenaars van Cartouche aan de Botcr- straat ervan uit dat zij binnen kort hun sluitingstijd aanmer kelijk kunnen verschuiven. „We hebben van de gemeente de toezegging dat we in janua ri de vergunning krijgen." be weert eigenaresse B. A. Koog- je. „Volgens ons hebben wij de meeste rechten." Al jarenlang probeert de dis cotheek een vergunning te krijgen. Zelfs een procedure via de Raad van State bood en kele jaren geleden geen soe laas en werd door de gemeente gewonnen. De gemeente wil het aantal vergunningen niet uitbreiden. VLAARDINGEN „Je moet niet denken dat je er na een paar lessen bent. Ook ons cer tificaat is geen waarborg dat je een beroemd visagist wordt." Dat kregen tientallen belang stellenden afgelopen zaterdag te horen op de open dag van de Make Up School van de Vlaardingse Kathleen de Vis ser. Het was er de hele dag zo druk met mannen en vrouwen uit het hele land, dat de beloofde demonstraties op modellen achterwege bleef. Oe 21-jarige, jonge maar zeer succesvolle Kathleen de Visser leerde het vak van gezichten opmaken eigenlijk spelenderwijs. „Toen ik tien jaar was, maakte ik mijn moeders klanten in haar schoonheidssalon Aesthe- tikos al op. Ik heb het echter niet voor niets gekregen. Nachten, weekeinden en hele avonden heb ik zitten studeren en uitproberen," aldus de schoonheidsspecialiste in haar nieuwe kleine praktisch inge richte klaslokaaltje aan de Ver- heijstraat nummer 6 tegen en kele meisjes die wel wat m het glamour-achtige beroep zien. Kathleen leerde het c,;maak- vak van Neertands bekendste visagist Dik Peeters. die weke lijks in het vrouwenblad Viva in de rubriek Klik mii nou laat zien wat een visagist met haar en gezicht kan doen. Kathleen geeft nu zelf les. Fotografen, kappers of hun as sistenten kunnen bij haat een drie-daagse cursus visagie vol gen 300. Een cursus zelf- verzorging van drie maanden (elke week een avond) bestaat uit lessen in huidverzorging. manicuren, pedicuren, bewe gingsleer en dag- en avondma- ke-up. Een gastdocent ver zorgt de kapsels. Voor geïnte resseerden die echt het vak in willen is er de negen maanden durende beroepsopleiding. Op de beroepscursus wordt een avond per week gewerkt aan make-up voor foto's, film. tv en modeshows. De make-up voor onder meer een bruidje, donker gekleurde mensen en mannen worden belicht. Na el ke drie maanden maakt een fotograaf foto's van de door de leerlingen gemaakte „kop pen". Voor de lessen in haar- verzorgmg en belichting zijn gastdocenten aangetrokken, „leder zijn vak." zegt Kathleen, die verduidelijkt dat de leerlin gen thuis moeten oefenen en op de fessen opdrachten uit voeren „Ik zie zo ot ze hun huiswerk gedaan hebben. Ze moeten zelf voor modellen zorgen, liefst telkens een ander soort model. Op alle „koppen" of hoofden moeten we leren wer ken- bolle, grote, smalle en lange gezichten, het mag geen probleem zijn," aldus Kathleen over de beroepsopleiding die 1800 gulden kost. Oat lijkt veel, het is zo'n vijftig gulden per avond. Alle lesmaterialen, foto's en dergelijke zijn bij de prijs inbegrepen. De leerlingen moeten zelf crèmes, poeders en een kwastenset aanschaf fen. Alle lessen en cursussen beginnen in januari. Door MARJAN MEIJER J VLAARDINGEN Jan Anderson met zijn Streekmuseum heeft een aardig ideetje voor oud- Vuardmgers die met de kerstdagen hun familie komen opzoeken, bezoek het Streekmuseum en maak er een be scheiden reünietje van. Hij blijft er speciaal voor open op twee de kerstdag, net als voorgaande ja ren. In het museum aan de Ketheiweg is nog steeds de tentoonstelling De Kerk in het Midden te zien Een uitge breide verzameling relikwieën, zondag- schooiplaatjes met bijbehorende boek jes die met de kerst vroeger werden uit gedeeld aan de kinderen met een sinaasappel erbij. Ook is op tweede kerstdag voor het eerst de nieuwste aanwinst van Jan Anderson te zien; een tegeltableau uit circa 1780. Het ta bleau stelt een boerderijrmet koeien voor met een boer die gaat melken. Het ta bleau, dat in parti culiere handen is geweest, komt uit een boerderij aan de Broekkade langs de Vaart die in 1928 is afgebro ken. Het museum is ge opend op tweede kerstdag van 14 tot 16 uur. VLAARDINGEN Een bestuurster die op de kruising Billi- tonlaan-Marathon- weg geen voorrang verleende is met haar auto vier keer over de kop gesla gen. Zij en haar mede-inzittende moesten naar het Holy-zlekenhuls. Na behandeling kon den zij huiswaarts keren. Het ongeluk ge beurde vrijdag avond. De stoplich ten op de kruising werkten niet in ver band met werk zaamheden aan het wegdek. De onge lukkige automobi liste kwam vanaf de Billitonlaan en wilde de Fioris de Vijf-delaan op. Zij werd van rechts gegrepen door een auto die vanaf de Marathonweg kwam. SCHIEDAM Een 19-jarige prostituée is zondagochtend rond zes uur zon der duidelijke re den in de Schie damse Van Kleef- straat in eikaar ge slagen en bewuste loos op straat ach tergelaten. De da der is een vermoe delijke klant waar mee de vrouw eer der in een auto op de Mathenesser- straat ruzie had ge kregen. Tijdens de onenigheid zag de vrouw dat de man een "steekvormig" voorwerp voor de dag haalde. Zij opende daarop een van de portieren en maakte zich uit de voeten. De man achter volgde haar en haalde haar in de Van Kleefstraat in. Hij pakte haar beet en sloeg en schop te haar tot de vrouw het bewust zijn verloor. Nadat de vrouw was bij gekomen belde ze een taxi en liet zich vervoeren naar het Dijkzlgt ziekenhuis in Rotterdam. De vrouw had blauwe plekken over haar gehele lichaam Er waren enkele tan den uit haar mond geslagen Depolitit tast nog in het duister over het motief van de mis handeling. SCHIEDAM Twee vrouwen zijn de afgelopen twee dagen het slachtof fer geworden van tasjesrovers. Een 60-jarige Schie damse werd be roofd In de lift van een flat aan de Mgr. NolensSaan. Terwijl zij de lift in stapte pakte een ongeveer 16-jarige jongen haar bij de arm en griste haar handtasje weg. In de tas zat volgens de politie een "aanzienlijk be drag" en enkele persoonlijke papie ren. De jongen is ongeveer 1 meter 65 lang. De tweede tas jesroof werd ge pleegd op het Van 't Hofplein. Het slachtoffer was een 59-jarige inwoon ster van Schiedam die even voor de roof op de Rotter- damsedijk uit de tram gestapt was. Op het plein werd zij aangesproken door twee mannen van ongeveer 20 jaar. Een van hen rukte haar tasje weg waarop hij met z'n handlanger op de vlucht sloeg. f r*

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1