St voor ter meulen TO l Man SMiViVVIlS «ïliUKN IHHUVS Feest voor Edy de Wilde Staatsliedenbuurt klaagt Van Thijn aan 1) v u-v 'We moeten van zwart geld af Superkei gevonden b|j Winterswijk Wê Gaga verrassend pop-winnaar 25 km aangehouden y VIVD vierkant achterGijs5 (Van onze parlementsredaclie) ARNHEM De uitspraak van de CD A-part ij- raad over homo's krijgt ongetwijfeld nog een staartje in de Tweede Kamer. Nu de christen-de mocraten ermee instemmen dat besturen van par ticuliere organisaties homofiele werknemers mo gen weren, kunnen er grote problemen rijzen bij de Wet Gelijke Behandeling. Demon stranten bui ten de Arn hemse schouwburg 'Musis Sa crum' lieten weten dat er wat hen be treft geen verschil is tussen dis criminatie van homo's of van ne gers of jo den. Op de foto passeert staatssecre taris Van Zeil op weg naar de CDA-partij- raad de be togers. Keramiek tafellamp.. Past in elk modern interieur. Hoogte ca. 26 cm. Kapje ca. 20 cm 0. in modieuze lichte tinten; wit, blauw, ro se, beige of grijs. Zolang voorradig Alléén dinsdag van 22&S voor mm ïftÉÉ Omroepcontroleur vindt 't genoeg Beslag op schepen jetbag lichtgewicht koffer met wieltjes... ideale ijzersterke nylon reis- en vlieg tuigkoffer met 4 wieltjes waarvan 2 wendbaar. Met elastische pakbanden, verstevigde hoeken en binnenvak. Sluit met 2 ritsen en slot. Alléén dinsdag afm. 75 cm van 09;- voor 59,95 afm. 70 cm HET VRIJE VOL.lt binnenland MAANDAG 17 DECEMBER 1984 Homo-uitspraak CDA zet Kamer voor problemen Het PSP-Kaxnerlid Andrée eens WD) van Sociale Zaken, van Es wil deze week ophelde- Van Es vreest voor uitstel van ring vragen aan minister de behandeling van de Wet Ge- Korthals Altes (WD) van Jus- Iijke Behandeling. Zowel VVD title en staatssecretaris Kap- als PvdA, die samen een meer- peijne van de Coppello (even- derheid vormen in de Tweede Kamer, hebben gisteren al af wijzend gereageerd op de CDA-partijraadsuitspraak. Het kabinet wil begin vol gend jaar een definitief ont werp van de Wet Gelijke Be handeling naar de Kamer stu ren. Het oorspronkelijke wets voorstel was afkomstig van de CDA-minister De Ruiter (des tijds van Justitie) en het huidi ge CDA-Kamerlid J. Kraaije- veld-Wouters. Zij was in het eerste kabinet-Van Agt staats secretaris voor emancipatieza ken. Beiden staan nog vierkant achter hun eigen tekst. Maar het kabinet-Lubbers zal reke ning moeten houden met de uitspraak van de partijraad, die vindt dat de overheid bij voorbeeld schoolbesturen niet wettelijk kan dwingen homo's aan te stellen. Met name voor de CDA- Tweede Kamerfractie zal de resolutie, die afgelopen zater dag in Arnhem is aangenomen, een duidelijk richtsnoer moe ten zijn. Het Kamerlid Gerrit van Dam heeft nog tevergeefs geprobeerd deze bijzondere passage uit het voorstel te la ten schrappen. Geruime Ujd zag het er za terdag nog naar uU, dat de "li beralen" binnen het CDA het zouden winnen. Met veel kracht' probeerden- sprekers namens Kamerkringen uit het noorden van het land de partij raad te overtuigen van de kwa lijke gevolgen van de voorge stelde passages. Amsterdam: „De geaardheid en leefwijze van een perso neelslid zijn absoluut niet ter zake." Den Haag: „We moeten de mens accepteren zoals hij is" Overijssel: „We hebben geen behoefte aan welke reso lutie dan ook. De Grondwet is met zijn anti-discriminatie-ar- DORDRECHT „Gijs, wij staan om je heen en zien bet debat van woens dag vol vertrouwen tege moet." Met die woorden stelde partijvoorzitter Kamminga zich zaterdag, onder luide bijval van de algemene vergadering van de WD in Dordrecht, nog eens vierkant achter mi nister Van Aard enne op. Doelend op de WD-minis- ter van justitie Korthals Altes, zei Kamminga be moedigend dat Van Aar- denne 'Justitia aan zijn zij de' heeft. Voor de NOS-tclevisle zou fractie-leider De Vries 's avonds zeggen het on verstandig te vinden dat de VVD te overhaast* par tij trekt voor de minister van Economische Zaken. „Van Aardenne beselt zelf dat hij verantwoording schuldig is om de vertrou wensrelatie met het parle ment, die na het h^rde oor deel van de enquêtecom missie is aangetast, te her stellen. Ook de VVD zou die verklaring moeten af wachten. Het lijkt mij niet verstandig om nu al voor uit te lopen op het resul taat van de discussie die we volgende week gaan voeren. Kennelijk is die discussie wat de VVD be treft niet nodig, maar wat ons betreft zeker wel." al dus De Vries. «pMe tikel duidelijk genoeg." Volgens - het CDA-parle- mentslid Van Dam kun je maar beter niet gaan sollicite ren in een coltrui en met een stoppelbaard indien je een baan bij Buitenlandse Zaken ambieert. Zo zal de christelij ke school in Bleskensgraaf vol gens hem ook een ingetogen le venssfeer vragen van zijn kan didaat-onderwijzers. Wie daar aan niet wil voldoen, kan maar beter weg blijven. Maar, zo voegde hij er aan toe, "ingeto genheid kun je zowel van een homo als van een heterosek sueel verlangen." Maar er waren ook sprekers die het huwelijk het schoonste geschenk van de Schepper noemden en meenden dat ho mo's dit niet mogen schenden. Ook werd gesmeekt om aan vaarding van de resolutie "zo dat eindelijk de rust in de pair- tij kam wederkeren." Na zijn herbenoeming tot partijvoorzitter werd Piet Bukman een man genoemd, die "een meester is in het in stand houden van het wankel evenwicht tussen dictatuur en laSssez-faire." Dat meester schap dreigde tijdens de par tijraad echter niet voldoende te werken. Bukman zelf had geen flauw idee welke kant de bal zou oprollen. In zijn openingstoespraak had hij er al op gewezen dat de diverse grondwetsartikelen langs elkaar heen schuren en dat er geen enkele rangorde kan worden aangebracht tus sen de vrijheid van onderwijs en van godsdienst en het ver bod om mensen te discrimine ren. Eij zo'n botsing van gron drechten kunnen burgers vol gens hem de eigen opvattingen het zwaarst laten wegen. Toen zich vervolgens 27 sprekers hadden aangemeld op dat ene vlijmscherpe punt, be sloot Bukman eigenmachtig over te gaan tot slechts één discussieronde. Dus tóch de dictator» Bij de finale stem- DEN HAAG De regerings commissaris voor de omroep, mr. M.M.UG.M. Custers, stapt op. Hij heeft dat besluit zelf ge nomen: met het oog op zijn leeftijd (64) en de steeds zwaarder wordende eisen die aan de functie worden gesteld. Het ontslag gaat per 1 maart in. Mr. Custers is dan tien jaar commissaris geweest. Minis ter Brinkman komt snel met de voordracht voor een opvol ger. ming'was de spanning echter duidelijk voelbaar. Het bestuursvoorstel haalde het. met de hakken over de sloot: 125 aanwezigen steunden het voorstel om homo's te kun nen weigeren; 115 afgevaardig den wilden dit plan verwerpen. Het hele congresstuk, hande lend over alle rechten die het CDA aan homofielen wil toe kennen, kreeg tenslotte ruime steun. Uiteindelijk schaarden 171 mensen zich achter ae to tale tekst. Er waren 43 tegen stemmers. Toch had een ruime meer derheid zich dus laten leiden door Bukmans uitspraak, dat de resolutie een anti-discrimi natie-karakter draagt; dat het program de geestelijke vrij heid van ieder erkent maar dat de overheid bepaalde op vattingen die nu eenmaal le ven in christelijke kringen niet dwingend kan opleggen. Homo's buiten de Arnhemse schouwburg "Musis Sacrum" hadden hierover duidelijk an dere opvattingen. Zij betoog den een groot deel van de za terdag tegen de CDA-stand- punten. Hierbij trad de politie waaronder agenten, in bur ger van de groep Bijzondere Opdrachten enige malen met wapenstokken op, toen de monstranten wilden oprukken naar de vergaderzaal. (Van onze parlementsredac- tie) ARNHEM Het zwarte geld-circuit noemt premier Lubbers een „levensgevaarlijk verschijnsel". Het bestaan er van versmalt het draagvlak van de overheid om met vol doende geld (binnengekomen premies en belastingen) de zwakkeren in de samenleving te steunen, zo zei hij afgelopen zaterdag op de CDA-partijraad in Arnhem. Mensen die niet veel meer verdienen dan het minimum, brengen volgens de minister- - president een „fantastische so lidariteit" op. „Maar het wordt dan wel heel zuur gemaakt, als je daarnaast een zwarte geld markt zou toestaan. Een de mocratie die zichzelf respec teert, moet hieruit haar con clusies trekken," aldus Lub bers. Mede daarom kan er volgens hem niet doorgegaan worden met het heffen van hoge belas tingen en sociale premies. Te vens stelde hij vast, dat er voor werkelijke loonsverho ging in ons land beslist geen ruimte is. Lubbers is tevreden over hetgeen zijn kabinet presteert, maar „we zijn er nog lang niet." Hij wees erop dat minis ter Ruding van Financiën da gelijks evenveel schulden maakt als het Nederlandse volk heeft opgebracht voor hongerend Afrika: 60 tot 80 miljoen gulden. Volgens hem geloven het CDA en andere grote delen van de samenleving weer in de op leving. maar is de PvdA juist de partij van het doemdenken en van de ontevredenheid gé worden. j Lubbers riep de bestuurders van" de ambtenarenbonden maar ook zijn WD-collega Rietkerk van Binnenlandse Za ken) op, deze week echt werk te maken van arbeidstijdverkor ting bij de overheid en het streven om vooral jongeren aan banen te helpen. SLIEDRECHT In Bahrein is op twee baggerschepen van Boskalis beslag gelegd. Dat is gebeurd op verzoek van de Al Bahrein Arab and African Bank. Temidden van enkele leden van de Cobra-groep Eugène Brands, Karei Appel en Bert Schierbeek (v.l.n.r.) poseren de tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuui benoemde museumdirecteur mr. Edy de Wilde en zijn vrouw voor een van de pronkstukken van "La Grande Parade". Met deze tentoonstelling, waarop in dertig zalen twee- honderdvijftig na 1940 ge maakte kunstwerken zijn te zien, neemt mr. Edy de Wilde afscheid van het Stedelijk Mu seum in Amsterdam, dat hij sinds 1963 als opvolger van mr. Sandberg heeft geleid. Bij de opening van dit "kunstfeest" werd De Wilde zaterdag onderscheiden met de gouden museummedaille van de stad Amsterdam. Tot zijn opvolger aantreedt wordt zijn werk voortgezet door een driemanschap. Wim Beeren (Boymans - Van Beuningen) en Rudy Fuchs (Van Abbemu- seumj zijn kanshebbers voor de opvolging. De door De Wilde zelf sa mengestelde tentoonstelling genoemd naar het grote schil derij "La Grande Parade" van Femani Léger, van wie in to taal zeven doeken zijn te zien omvat werken van Pablo Picasso, Henri Matisse, Bon- nard, Mondriaan, Miro, Wil lem de Kooning, Francis Ba con, Philip Guston, Braque, Jean Fautrier, Bamett New man en, van Nederlandse kant, Karei Appel, Constant, Jan Dibbets en Van Hoek. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Onge- veer vijfhonderd bewoners van de sterk verpauperde Amsterdamse Staatslieden buurt hebban burgemeester Van Thijn van de hoofdstad zaterdag veroordeeld we gens 'wanbeleid' op een bij eenkomst, die de vorm van een tribunaal had. De klachten leidden tot verschillende 'vonnissen', waarbij Van Thijn, die wel voor het tribunaal was uit- genodigd maar niet kwam ndagen, ondermeer werd •.roordeeld tot een versneld itvoeren van het sterk ach tergebleven stadsvernieu wingsbeleid in de buurt en tot medewerking aan initia tieven van buurtbewoners die het wonen in de wijk wil len verbeteren. Van Thijn werd bovendien 'veroordeeld' tot het plaat sen van een pagina grote advertentie in drie landelij ke dagbladen met een tekst waarin hij zegt Tiet te be treuren', dat hij en andere functionarissen van de ge meente via uitlatingen in de pers de buurt in een kwaad daglicht hebben gesteld. Het ging daarbij vooral om uitlatingen over verloe dering van de buurt, waar zich de laatste tijd steeds meer heroïnedealers en ver slaafden hebben gevestigd. Volgens het tribunaal 'is de gemeente daar zelf schul. dig aan door een falend be leid en wordt tegen de toene mende criminaliteit weinig gedaan.' In enkele weken tijd zijn ai 25 forse branden in ont ruimde panden in de buurt uitgebroken. Een inwonertje van Winterswijk bij de zwaarste zwerfkei,.die ooit in Nederland is gevonden. WINTERSWIJK In de buurtschap Meddo bij Winters wijk is zaterdag de grootste zwerfkei gevonden, die ooit in Nederland aan de oppervlakte werd gebracht. De steen, die een leng te heelt van onge veer 3.30 meter en een doorsnee van 2.80 meter weegt ruim 40.000 kg. De kei is volgens geologisch deskun dige drs. W. Pele- tier uit Winterswijk circa 150.000 jaar geleden in de ijstijd door een grote ijsmassa in Win terswijk afgezet. De tot nu toe grootste steen weeg 38.000 kilo en werd in 1972 eveneens in Win terswijk opge graven. AMSTERDAM Gaga is Neeerlands hoop in bange pop- dagen. De Amster damse formatie, die Nederlandstali ge teksten koppelt aan Afrikaanse mu ziek, won zaterdag nacht in een bom vol Paradiso de Grote Prijs van Ne derland. Tweede bij dit muziekconcours voor nieuwe pop groepen werd Bad Bob uit Wassenaar (bizarre, humoristi sche rock'n rot) en derde Rebel uit Hil versum (te vergelij ken met Dave Ed munds), 't Door ve- ien favoriet geachte Prima Volta viel buiten de prijzen, evenals de twee overige finalisten: The Original Talka- tives en Buster Smiles! Gaga, vooraf zeker niet als grootste kanshebber gezien, heeft met de Grote Prijs een bedrag van 5000 gulden gewonnen (plus bo kaal). Nummer twee en drie ont vingen respectieve lijk drie- en twee duizend gulden. De drie overige finalis ten (geselecteerd uit 160 deelnemers die eind september aan de voorronden begonnen) mogen als beloning twee dagen gebruik ma ken van de studio van de Stichting Popmuziek Neder land. Een registratie van de eindstrijd ver schijnt volgende maand op de plaat. Zowel Gaga als Bad Bob is binnen kort op televisie te zien in het VARA- programma „Je ziet maar". De animo voor de Grote Prijs, die vol gend jaar opnieuw (voor de derde keer) wordt „uitge- loofd", was enorm. De originaliteit van de meeste deelne mers viel tegen. De voornaamste klacht van de acht- koppige jury, voor gezeten door mr. Huub „Winwood" de Graaft, was dan ook dat er meer trendvolgers dan trendsetters zich hadden aangemeld. Meest voorkomen de voorbeelden van „imitaties": Simple Minds (Catwalk heette zelfs een groep), U2 en in mindere mate Ta)-* king Heads en The Police. AMERSFOORT De Amersfoortse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de Stichtse Rotonde na veel moeite een automobiliste aan gehouden, die als spookrijdster over een afstand van bijna 25 kilometer op de A 28 tussen Zwolle en Amers foort had gereden. De vrouw, die on der invloed bleek te verkeren was bij Putten een afrit op gereden. Haar man lag naast haar te slapen. Volgens de politie hebben enkele te gemoetkomende auto's de spook rijdster met moeite kunnen ontwijken. Bij aanhouding ver klaarde de vrouw dat ze steeds had uitgekeken naar verkeersborden, maar dat die maar niet kwamen.

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 2