18 Handdruk niet Polderweg weer dichter bij vernietiging 'Wethouders zijn kiiet alleen maar despoten' Kus lost bielzen en ambtenaren !DA-verzei tegen feest op zondag om m Bijzondere wetten op de motor? Nieuwjaars wensen van lezers gevraagd Tentoonstelling in Gesigt van 't Dok PvdA vreest voor monumentenzorg 'Houdt een enquête over kabel-tv' Vlaardingen wordt 'afgestraft' Vlaardingen groeit weer Bloedspoor leidt naar inbreker m ws (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De "gouden handdruk" voor de ex-di- rectenr van rie SSSW is gisterochtend door de kanton rechter bepaald op 150.000 gulden. De directeur had in een óiviele procedure een schadevergoeding geëist van ruüïi vier ton. Voor dit bedrag wilde hij vrijwillig ont slag Jiemen. De rechter stelde als voorwaarde dat het ontslag op staande voet, dat de directeur enige weken geleden door het SSSW-bestuur kreeg toegezegd, in een laterj; rechtzaak te niet wordt gedaan. Meer zaken Boerderijen lÉfl iS l 'v 'M Adri Reipihout: nmgbeheer". Jlaal geld uit reserves van wo Grens De polder weg nu: de laatste lan douwen be dreigd door het opruk kend zand. Voor de boerderij van Poot staat nog een ophaal brug die de stormen van de moderne tijd heeft doorstaan. Universeel Democratie 0ÊÈélÊM mmM HET VfÜJE VOLK schiedam WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 f I $SSW moet betalen als i ontslag niet doorgaat DE -kantonrechter, mr. F. H. Piket* verlaagde het bedrag ondermeer om de werkmaat schappij van de vijf Schiedam- se woningbouwverenigingen niet ia financiële problemen te helpens De penningmeester van de stichting had laten we-' ten' dat er geen geld in kas is om een dergelijke schadever goeding op tafel te kunnen leg gen. In de 150.000 bruto zit onge veer 100.000 gulden aan ach terstallig loon en emolumen ten. De directeur staat al sinds begin dit jaar op non-actief. Hij werd geschorst nadat in een rapport van de Natiónale Woningraad was gebleken dat de SSSW miljoenen teveel aan aannemers had betaald en de administratie aan alle kanten rammelde. Behalve de 'gouden hand druk" oordeelde rechter Piket ook over enkele andere zaken. In één adem bepaalde hij dat het salaris van de directeur niet hoeft te worden doorbe taald zolang het ontslag op staande voet nog bij dé recht bank is. Prins had om doorbe taling gevraagd. De directeur verkeert naar eigen zeggen in financiële pro blemen doordat hij geen sala ris meer krijgt. „Als het ont slag op staande voet gerech tigd blijkt, is het onzeker of de klager (de directeur, red.) het ten onrechte uitbetaalde be drag wel weer terug kan beta len," vond Piket Bij het ontslag zelf, zette de rechter de nodige vraagtekens, hoewel hij er niet direct 'een uitspraak over deed of hoefde te doen. „Het is vreemd dat de directeur niet door het bestuur gehoord is," vond Piket. Het bestuur van de SSSW kwam in actie nadat zij "even" een rapport had kunnen inzien dat twee rijksrechercheurs hebben gemaakt. Dit rapport hoort bij een gerechtelijk on derzoek dat Jn de administra tie van de SSSW is gedaan op last van een Officier van Justi tie in Rotterdam. Ook de on derzoekers hebben de direc teur nooit benaderd. In juni dit jaar werd een eer der ontslag door het kantonge recht van tafel geveegd. Het bestuur moest volgens deze uitspraak haar hand in eigen boezem steken. Ook Piket vond dat het bestuur de directeur nooit een strobreed in de weg had gelegd om de dingen te doen waarop hij nu ontslagen is. Volgende maand spreekt de kantonrechter zich uit over het ontslag op staande voet. Uiter lijk veertien dagen na die uit spraak moet de 150.000 gulden aan de directeur worden be taald als het ontslag te niet wordt gedaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het wordt hoog tijd dat de Schledamse politie er mensen bij krijgt. De uitbreiding van de taken die elke agent heeft, is enorm hoog. Dit blijkt uit het laatste nummer van de Politlemelder het orgaan van het korps. Volgens de schrijvers van de rubriek „Wist UI" gaan er binnen het korps „stemmen op" om rechercheurs van de af deling Bijzondere Wet ten een motorfiets te ge ven. Enkele recher cheurs van de afdeling hebben namelijk een aanrijding behandeld in het kader van „de op vang van eikaars werk". De afdeling houdt zich doorgaans bezig met het (soms minutieus) ln de gaten houden van bij voorbeeld te koop aange boden waren en vergun ningen. De „motormui zen" onder de agenten behoren tot de verkeers politie en zorgen voor de aanrijdingen en techni sche controles. Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Zonder dis cussie ging de Schiedamse ge meenteraad afgelopen maan dag accoord met de volgende stap ih de vernietiging van de Polderweg. Drie percelen grond'daar worden aange kocht voor de uitbreiding van het' industriegebied 's-Grave- land. Tien. jaar geleden nog maak te de Polderweg deel uit van een ANWB-fietsroute vanwege het unieke landschapsschoon. Nu, lóópt hij door een soort woestijn. Aan de noordkant bij het-woonwagenkamp ligt door de gemeente daarheen gekrui de gifgrond, aan de zuidzijde is de vroegere weidegrond belast met een zandlaag: daar moe tende bedrijven komen die het Stadskantoor nog steeds denkt aan te trekken om een alterna tief te bieden voor de verloren werkgelegenheid ln de scheepsbouw. De weg dankt zijn naam aan het' eeuwenoude stroompje de Polder, dat kronkelig een weg W-'.YSst'.- •YtMMYY44YYKYYW+::-: 'i zoekt naar de Schie. Hij ligt er gegarandeerd al meer dan' achthonderd jaar. Aan de andere kant van dit watertje stonden tot voor een tiental jaren kapitale boerde- 'jgS (Van een onzer verslaggevers) Schiedam „we zijn -Hj£t alleen maar machtswel lustelingen." Die woorden JSSfrak wethouder Cor van -SCUborg deze week in de ge- SjgjéenteraadMaar de raads lieden keken niet op of om. SSIêchts een enkeling gniffei- Ingehouden over deze taüip of the tongue", want «dat was het natuurlijk. Niet ÜaQéén maar machtsweiluste- ■^jgggen, wat dan nog meer? j^gyan Tilborg kwam tot die „opmerkingen in het heetst j£gn een debat over inspraak «awm burgers bij stadsver- jjgjpuwing. Voor de zoveelste keer werd het college aange wreven inspraak niet zo se rieus te nemen. Die kritiek kwam ditmaal uit de mond van CDA-raadslid Els Heli- wig. Grote irritatie bij de wet houder derhalve. „Als ik me vrouw Hellwig zo hoor dan moet jk af en toe een beetje lachen. Het lijkt wel alsof het CDA de inspraak heeft uitgevonden", beet Van Til borg haar toe. Hij ergert zich eraan dat raadsleden zo bang zijn dat het college in de inspraakprocedure teveel bevoegdheden krijgt. Daar komt 'ie: „Waar maakt men zich zorgen om? We zijn niet alleen maar machtswelluste lingen". ÏÏÊfc Russische coaster Lado- uit Leningrad heeft giste- Jin de Vl&ardlngse Konin- Wilhelminahaven maar ,17.900 gebruikte spoor- n üit Finland gelost. Op Kadé was een flinke bende. Dit Is de tweede lading bielzen van een importeur uit Lex- mond. In totaal heeft deze 250.000 spoorbielzen ln Finland besteld. De balken zijn be stemd voor tuincentra in Ne derland, België en Duitsland. rijen die door. middel van op haalbruggen met de buitenwe reld waren verbonden. De rust op de Polderweg werd slechts verstoord door het -geknetter van een enkele, passerende bromfiets. Die boerderijen worden nu een voor een afge broken. De ophaalbruggen zijn onttakeld, zodra ze in handen van de gemeente vielen. Alleen de noordkant van de weg Is nog ongeschonden. Daar staan ook enkele hoeven en rijtjes kleine arbeiderswo ningen die voor een groot deel uit de negentiende en het eind van de twintigste eeuw date ren, Direct daarachter strekt zich een nieuw blijk van voor uitgang uit. De Polderweg ligt vrij dicht bij de gemeentegrens tüssèn Schiedam en Rotterdam en di- reet daarachter heeft de Maas-1 stad een enorm gebied laten opspuiten, ook om er ooit, als de welvaart terugkeert, indus trieën te vestigen. Vrachtwagens denderen over de Polderweg. De oude melkschuiten die vroeger door de Polder voeren, zijn verdwe nen en een enkele waterlelie slechts herinnert nog aan de. oude tijd. SCHIEDAM Uiterlijk 1 augustus volgend jaar wil het college van Burgemeester en Wethouders van Schiedam ar beidstijdverkorting voor haar ambtenaren Invoeren. Dit zegt het college in een antwoord op schriftelijke vragen van vier PvdA-raadsleden. Het is de eerste keer dat het college iaat v/eten een duidelijk voorstan der te zijn van de verkorting van de werktijd. Hoe de arbeidstijdverkorting wordt ingevoerd, hangt af van de bijdrage die het rijk be schikbaar stelt „Daar hebben wij nog geen inzicht in. Met dat geld moeten de problemen worden opgelost die door de verkorting ontstaan," zegt H. Klop, directeur van de Dienst Personeel en Organisatie. „We zoeken nog naar een vorm, al hangt die nauw sa men met de rijksbijdrage," zegt Klop. „Het is voor elke or ganisatie in het ambtenaren apparaat verschillend. Je kunt een afdeling bijvoorbeeld een vrije middag per week geven. Op een andere afdeling wordt met roosters gewerkt en ligt dat allemaal wat moeilijker." De vraag is of er arbeids plaatsen bijkomen door de werktijdverkorting. In haar bezuinigingsplannen is de ge meente bezig om het aantal ar beidsplaatsen met 77 terug te brengen. „Het is niet uitgeslo ten dat de rijksbijdrage ervoor zorgt, dat dit minder wordt," aldus Klop. „Als je dat hebt be keken kun je pas nagaan of er nieuwe arbeidsplaatsen bij kunnen komen." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De voltallige CDA-fractie in de raad verzet zich tegen de viering van be vrijdingsdag op zondag. Daardoor wordt „één van de geboden Gods, de zondagsheili ging, met voeten getreden." vindt het CDA-raadslid J. van Katwijk. Het CDA wil de vie ring een dag verplaatsen, maar daarin (zo bleek in de gemeenteraad) staat het al leen. Ook elders ln het land zijn confessionele groeperingen al ijverig in de slag met mensen die zich van de zondagsheili ging niets aantrekken. Oor zaak van alle kwaad is de ka lender: 5 mei valt volgend jaar op zondag. Bevrijdingsdag be looft bovendien een extra groot feest te worden, omdat het in 1985 precies 40 jaar geleden is dat de bezetters uit Nederland zijn verdreven. De CDA'er Van Katwijk noemt de zondagsrust „een universeel geldend gebod dat onder welk politiek regiem dan ook dient te gelden." Hij voor spelt dat door de viering van bevrijdingsdag op zondag „duizenden Schiedammers diep ln hun gevoelens worden gekwetst. Grote groepen zullen op 5 mei niet meedoen. Zo-, doende missen we een kans om allen te zamen eenheid te to nen tegenover het weer opko mende Nazi-gevaar." In de gemeenteraad ontspon zich deze week een discussie over de vraag wat een "demo cratische oplossing" Is voor ,het 5 meiprobleem. Van Kat wijk vindt viering op maan dag. „Een wezenlijk aspect van democratie is dat reke ning wordt gehouden met min derheden." Burgemeester Relnier Scheeree gaat er echter vanuit dat er in Schiedam een meer derheid is voor viering op zon dag en dat noemde hij weer „wezenlijk voor de democra tie". Wel beloofde hij dat het feestprogramma tijdig aan de kerkgenootschappen wordt meegedeeld en dat er bij de In deling rekening met hen wordt gehouden." Het PvdA-raadslid Arie Ver- linde hield Van Katwijk in de raad nog voor: „In Brabant was de bevrijding op zondag en toen is er gelachen en ge zongen en gedronken." SCHIEDAM Nog even en we leven ln 1985. Op woensdag 2 Ja nuari zal deze pagina voor een deel bestaan uit een bonte verzame ling nieuwjaarswensen ln de vorm van tekst, fo to's en tekeningen. Be langrijke. bekende en minder bekende Schie dammers geven wij de gelegenheid elkaar en de stad de beste (of minder aardige dingen) toe te wensen. Ook onze lezers willen wij uitnodigen een bij drage te leveren. U mag uw boodschap zowel schrijven, tekenen (zwart-wit) of doorbel len (tel. 28.66.46 of 73.60,61). Als uw wens zich er voor leent laten wij er een passende foto bij maken. Wie zou u een gelukkig nieuwjaar wensen? De burgemees ter, uw politieke partij, de vuilnisman of uw buurman? Het kan alle maal. Zet uw naam, adres en telefoonnummer on der uw bijdrage en stuur hem naar Het Vrije Volk. Hoogstraat 125b, 3111 HD in Schie dam. Uw reacties moe ten uiterlijk vrijdag 28 december in ons bezit zijn. HELLEVOETSLUIS 'Schepen voor Hellevoetsluis' is de titel van een ten toonstelling die tot en met 2 maart vol gend jaar te zien zal zijn in museum Gesigt van 't dok. De expositie, die bestaat uit een der tigtal prenten en aquarellen, is inge richt op de boven verdieping van het museum in Helle voetsluis. De tentoonstelling geeft een beeld van schepenen scheepvaart bij en in Hellevoetsluis in de periode vanaf 1600 tot ongeveer 1850. Aan de hand van de afbeeldin gen is de ontwikke ling van de scheep vaart in deze perio de goed te volgen. In veel gevallen dient op de afbeel dingen Helievoet- sluis en zijn haven als achtergrond, v. -Ook hierbij is de ontwikkeling van nederzetting tot belangrijke haven goed te zien. SCHIEDAM De PvdA heeft kritiek op een verschui ving van geld van monumentenzorg naar particuliere woningverbetering. Door die verschui ving (van 140.000 gulden), waartoe het college vorige week besloot, kun nen volgend Jaar ook huiseigenaars bulten de stadsver nieuwingsgebieden gebruik maken van subsidieregelingen om hun woning te verbeteren. PvdA-raadslid W.J.M. Oomen zei hier weliswaar blij mee te zijn, maar vindt het niet ac ceptabel dat het geld wordt "wegge haald" bij de mo numentenzorg. An dere partijen jui chen het collegebe- sluit wel toe. Overi gens kan de ge meente met het geld dat voor mo numentenzorg overblijft "In 1985 ook heet goed aan de slag," aldus wethouder Van Til borg. Dat het één ten koste gaat van het ander is de wijten aan het feit dat Schiedam de ko mende jaren een zeer krappe beurs voor stadsvernieu wing heeft. Vanaf 1 januari 1985 krij gen alle gemeenten van het rijk een eigen fonds in be heer. Oomen: "Die decentralisatie is een rampspoed voor de gemeente. Je zou haast den ken dat het rijk op die manier verkapt bezuinigt." Het raadslid Adri Reijnhout (D'66) heeft namens CPN, PSP en PPR voor gesteld om de nood enigzins te le nigen door geld uit de "miljoenenre serve" van het ge meentelijk woning- beheer naar het stadsvernieuwings fonds over te heve len. Wethouder Van .Tilborg vindt die suggestie "prema tuur". Mogelijk komt de kwestie bi] de behandeling van de gemeentelijke begroting In januari opnieuw ter sprake. SCHIEDAM Houdt een enquête en laat de Schie dammers zelf zeg gen wat ze nu eigenlijk wei en niet op de teievisieka- bel willen. Die sug gestie deed de CDA-fractie deze week in de ge meenteraad. Aan leiding was het col- legebesluit om het zenderaanbod uit •te breiden met TV5 en Music Box. ten koste van België Krans. Die uitbreiding gaat gepaard met een tariefsstijging van één gulden 75 per abonnee per maand. Het CDA had daar "moeite" mee, maar stemde niet tegen bij ge brek aan Inzicht in de mening van de abonnees. „Ver hoog maar, maar kom wel graag met een enquête", al dus CDA-raadsiid Van Katwijk. Ook de CPN steunde het idee van een opiniepeiling. Wethouder 23jde- veld zal zich over de suggestie bera den. VLAARDINGEN „Wij worden afge straft, omdat wij ons niet laten rin geloren door Rijn mond". Dit is vol gens wethouder Goudrlaan (stads ontwikkeling) de re den waarom Vlaar dingen volgend Jaar slechts 210 wo ningwetwoningen en 138 premie-C woningen van Rijn mond mag bouwen. Volgens de wet houder staan deze aantallen niet in verhouding tot Rot terdam (4200 wo ningen) en Schie dam, „Schiedam betaalt goud geld aan advertenties en iRotterdam bouwt 'voor de leegstand. Wij bouwen dit jaar 400 woningen en ze zitten allemaal vol" aidus Goudriaan. Burgemeester en wethouders zijn daarom van plan om naar het dage lijks bestuur van Rijnmond te stap pen en hun onge noegen duidelijk kenbaar te maken. Tussen Rijnmond en Vlaardingen be staan grote me ningsverschillen over de toekomst van de Broekpolder en de zonerings plannen van Rijn mond. Vlaardingen wil de polder be- bossen en Rijn mond wil er wonin gen bouwen. De zoneringsplannen van Rijnmond heb- ben tot doei wo- -> ningbouw te blok keren in zones met teveel Industrie- overlast. Volgens Vlaardingen, dat zich tegen deze plannen verzet, zou hierdoor de stads- - vernieuwing In gro te delen van de stad komen stil te liggen. VLAAROINGEN Het aantal inwo ners van Vlaardin gen is vorige maand met 44 per sonen toegenomen. Het Is dit jaar a! de derde maat, dat de maandcijfers van de afdeling bevol king een stijging te zien gaven, in no vember liep het be- voikingstal op naar 76.092, een aantal dat 374 lager ligt dan op 1 januari •van dit jaar. Er werden 75 baby's geboren (39 jon- iens en 36 meis- ;es); 45 personen SCHIEDAM Door een bloed spoor te volgen heeft de Schiedam se politie een in breker aan kunnen houden. De man was met een snij- wond aan z'n been opgenomen in het Schielsnd zieken huis. Even tevoren had hij de ruit van een tankstation aan de Horvathweg in getrapt waarbij hij de verwonding op liep. Hij ging ver volgens naar enke le kennissen nabij het station waarbij hij het bloedspoor overleden, in Vlaar dingen vestigden zich 211 personen - en 197 Vlaardin- gers vertrokken naar elders. BI) ver huizingen binnen de gemeente waren 383 personen be trokken. achterliet. Politie- mensen vólgden dit spoor en hoorden van dekennissen dat de man, een 18-jarige Inwoner'. van Schiedam, in middels al In het Schleland zieken- 'Jiuls was betand. V ill

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1