mmm E i 388 Druk jaar voor flétsveer Pernis Kerstboom is twee dubbeltjes waard Sloffen sigaretten uil zaak gestolen Vuurwerk in beslag na auto-ongeluk Klassiek gepakt Automobilist breekt nek Muziek in Parkzicht 'Êrnmm^ m i ws mélliiiggg ill :^-n >.«/►- V' 7- -' .1 -•" - l«W Ü«S Door onze medewerker HAN VAN DER HORST J SCHIEDAM De Plantage is het rustigste garirvan Schiedam. Weinig mensen weten de weg te vinden naar de groenstrook tussen de Tuinlaan en de Lange Nieuwstraat. Misschien is dat oo niet zo verwonderlijk. Je voelt je er niet „buiten* Terzijde van de zorgvuldig geschoren gazons zijn v altijd de huizenrijen van de stad te zien en dan maakt het niet uit, dat je uitzicht hebt op statige achttiende eeuwse panden die terecht door Monu merrtenzorg- worden beschermd. 'Meer aanzien' Oproer Stank Goudkust ,1 ^Hlll SU ■is» 1 -\ Romantisch Reigers Aan het begin van de jaren vijftig verdreef dë gemeente een kolonie reigers uit de Plantage. m schiedam HUE VOLK 4: .a! g&V" <fe r s^TT: De Plantage was een park voor deftige mensen Nederlands oudste stadspark kent nog maar weinig glorie üjke geest. 2ij legden dan ook zorgvuldig geschoren gazons aan volgens meetkundige pa tronen. Ook dc struiken wer den zorgvuldig gesnoeid, als het enigzins kon In de vorm van huisjes of molentjes. Niets mocht aan het toeval worden overgelaten. Als de overheid niets gedaan had, was het gebied van de Plantage ongetwijfeld ook vol gebouwd met sloppen en bran derijen. Daar voelden de defti ge bewoners van de Tuinlaan en de Lange Nieuwstraat na tuurlijk absoluut niets voor. Vandaar dat de toenmalige stadsbestuurderen besloten er een openbaar park van te ma ken geheel in overeenstem ming met de toenmalige ge dachten over natuurschoon. Op 10 november 1766 viel de beslissing. Vrijwel onmiddel lijk daarna begonnen werklie den alle bomen te verwijderen en de verdere begroeiing weg te kruien. De tuinarchitect Horsman zorgde voor de ge wenste gazons en tot het uiterst getemde en getrimde bomen en struiken. Zo zag de elite haar wens vervuld en kreeg Schiedam in de Planta ge een park, dat in de woorden van de overheid „tegelijk tot meer aanzien deezer stad zou de verstrekken". Om een en ander te bevorde ren kwamen er allerlei bepa lingen: je mocht je vee niet door de Plantage drijven en sinds 1777 was het eveneens verboden om in de buurt bran derijen te vestigen. Ook de wo ningbouw werd aan beperken de regels onderworpen. Zo kon de Plantage weer in de be woordingen van een achttiende eeuwer bijdragen aan het decorum' van de stad. Het was een deftig park voor. deftige mensen, waar geen wanklank werd geduld. Al kon den de Schiedamse bestuur ders dat niet steeds voorko men. Tweemaal was de Plan tage toneel van geweld en op roer. In 1787 trokken oranjege zinde Schiedammers door het park om de ruiten in te gooien van omwonenden die niet veel op hadden met de toenmalige prins Willem V. Deze Oranje telg, die zich door allerhande politieke actie met democrati sche tintjes niet meer in het land kon vertonen, had door eert Duits invasieleger de orde laten herstellen. In 1795 trok opnieuw een ge welddadige menigte met gewe ren en zelfs een kanonnetje door het park. Ditmaal kwam het echter niet tot vernielin gen. 25e stond onder leiding van de heren Nolet en Loncq, slachtoffers van 1787, die on- Dat is wel eens anders ge weest. Hele generaties zagen Hun toekomstige levenspartner voor het eerst op een wande ling door de Plantage. Honder den gezinnen trokken er elke zondagmiddag op uit om het concert van het Stedelijk Mu ziekkorps te horen. En wie Schiedammers erop aanviel, dat hun stad zo smerig en be roet was, kreeg te horen, dat je toch maar de Plantage had. En dat was heel lang een krachtig argument. Want de Plantage is het oudste stads park van heel Nederland. In 1766 al werd tot de aanleg be- sloteit In-die jaren was Schiedam druk bezig de beruchte jene verstad van Nederland te wor den. Overal werden nieuwe branderijen geopend. Handige jongens bouwden de achtertui- nen vol met benauwde stoppen ëm de' arbeiders onderdak te geven. Langs de vesten ver rees de ene na de andere mo len. En boven die stad hing dag en nacht een wolk van roet en stank. Zo'n geweldige groei in zo'n korte tijd vond je nergens in Nederland. Integendeel, overal steeg de werkloosheid, de rij- ken«aloten hun bedrijven om zidh ^an bankierszaken te wij den «n vrijwel nergens was spcSke van groeL -De*-Schiedammers, of beter geZCgd. de rjken onder hen. za gen de toekomst dan ook met zelfbewustheid tegemoet. Zij zetten hun winsten om in stati ge herenhulzen langs de Lange Haven. Maar daar zat je wel in 3e'3cior de branderijen veroor zaakte smerigheid. Daarom lielerüsteeds meer gezeten lie- dgn het oog vallen op de onbe bouwde strook gebied tussen dë Gerrit Verboonstraat en de Hoofdstraat Dat gebied wa3 dSgfjjds aan de stad toege voegd om te dienen tot be- djljftferreln, maar daar was nooit wat van gekomen. Je .ijJWTer tuinen en zelfs een soort- bu itenhuisjes. *-In 3e achttiende eeuw wer- deif'öbk langs de Tuinlaan en dê:'£ênge Nieuwstraat steeds meer herenhuizen gebouwd. Schiedam kreeg een echte goödRust De gefortuneerde in woners keken echter uit op een raar...onbebouwd stuk land en daë'"botste met het schoon- -heidsideaai van, de achttiende eeuWers. Ze waren zeer zelfbe wuste.' mensen, die heel goed visten, dat God de wereld aan demensen had gegeven om er- -ioyerte heersen. Daarom had den! zij een afkeer van alles, wat op vrije natuur leek. Een mooi landschap was in hun hgerrgeheel en al geschapen genie van de mense* M kwamen dus architecten die door handig boomplanten de indruk wisten te wekken, dat achter het huis niet de weg en het hek kwam, maar een ein delooswoud. Met name de heer Zocher was een meester in het schep pen van zulk gezichtsbedrog. Hij kreeg dan ook de opdracht die ouderwetse en doodsaaie Plantage eens onder handen te nemen. Zijn ontwerp bleef tot diep in de jaren vijftig gehand haafd. Wie aan de kop van de Gerrit Verboonstraat de Plan tage betrad en geen zijpaden insloeg had inderdaad de in druk, dat hij zich in een einde loos woud bevond. - Niets Wees erop, dat zich tien minuten verderop de drukke branderswijk bevond of het moest zijn, dat de smerige uitwaseming daarvan het park bereikte. Maar echte Schie dammers waren al zo aan die stank gewend, dat ze hem niet meer roken. De nieuwe Planta ge met zijn verscholen hoek jes, zijn wild opschietende struiken. zijn reusachtige boomkruinen, was een ideale plek geworden om met je meisje uit wandelen te gaan. Het was er in één woord ge zegd - echt romantisch. Voor al als je in de verte de tonen van het Stedelijk Muziekkorps hoorde derweg waren naar het Stad huis om de rekening te vereffe nen. Een Frans revolutionair leger had net Nederland ver overd om naar het beweerde vrijheid, gelijkheid en broe derschap te brengen. Met Franse zegen brachten Loncq en Nolct hun mensen op Het Hooft waren uit gehei me voorraden wapens uitge deeld - naar de stad. Do hel den posteerden zich op de Gro te Markt, de leden van de Vroedschap gaven zich zonder slag of stoot gewonnen, deden afstand van hun ambten en wandelden ongehinderd naar huis, waar zij verder met rust werden gelaten. Er kwam een algemene volksvergadering in de Grote Kerk, waar de nieuwe heersers zich bij acclamatie lieten be noemen tot het nieuwe stads bestuur, Meneer Nolet en me neer Loncq hoorden voortaan tot de belangrijke mensen jn het plaatselijk bestuur. Nolet liet zelfs een kolossaai pand verrijzen aan de Lange Haven het meest kolossale tot op de huidige dag. Tegenwoordig is het voornamelijk bekend bij Schiedammers die zich moe ten verantwoorden voor pekel zonden, want de kantonrechter houdt er zitting. De Plantage bleef gedurende de hele Franse Tijd en de daarop volgende terugkeer van de Oranjes ongeschonden. Datzelfde gold voor de fami lies Nolet en Loncq, want die hadden tijdig de politieke ba kens verzet, toen het met de Fransen misging. Dat het park in de jaren dertig van de ne gentiende eeuw geheel en al werd ontworteld, heeft dan ook met iets heel anders te maken: een verandering van de publie ke smaak. De leidende kringen waren emotie gaan waarderen. Ge voelens waren ér om de vrije loop te laten. En dat uitte zich ook In de denkbeelden over wat mooie natuur was. Het kwam erop neer, dat men een wild bos wilde zien, liefst met een zorgvuldig in elkaar ge metselde en van mos voorzie ne zogenaamd middeleeuwse ruïne. Maar Holland was klein en de achtertuinen ook. Er De Plantage is na de. eeuw wisseling uit de mode geraakt. De gemeente liet in de buurt van de tegenwoordige Rem- brandtlaan een groot bos aan leggen, dat de naam Sterrebos kreeg. Later werd daar het Ju- lian&park tegenaan geplakt. Dat was allemaal mooier en groter. Déér trok je als Schie dammer voortaan heen. De Plantage werd gedegradeerd tot een eenvoudig buurtpark. Echt nieuwe aanhang kreeg het slechts onder de reigers, die er een kolonie vestigden. Aan het begin van de jaren vijftig heeft de gemeente deze vogels laten verdrijven. Had ze dat niet gedaan, dan bezat Schiedam nu waarschijnlijk een interessante toeristische attractie. De overheid liet het echter niet bij deze uitdrijving. Het park was oud geworden en de bomen leden aan allerlei ziek tes. In haar manie om het oude Schiedam met wortel en tak uit te roeien pakte het gemeen tebestuur tegen het eind van de jaren vijftig ook de Planta ge aan. Het maakte er een kraak- en smaakloos stads park van, waar je opnieuw dwars doorheen kon kijken. De omwonenden zorgden voor de rest. Ondanks het feit, dat de Plantage meer dan een eeuw gebruikt is voor open luchtuitvoeringen, gingen zij protesteren tegen de festivals die wel eens aan de kop wer den gegeven op het Podium, dat de Schiedamse Gemeen schap daar had laten neerzet ten. 25e kregen hun zin, zodat ook die Schiedamse traditie ef fectief de nek is omgedraaid. De Plantage, Nederlands oud ste Stadspark, is gereduceerd tot een aaneenschakeling van grasvelden, waar omwonenden hond en kind uitlaen. 25o vergaat de glorie van de 'wereld. ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 VLAARDINGEN Het voet/fietsveer tussen Vlaardingen en Pernis heeft het dit jaar tamelijk druk gehad. In de maanden mei tot en met november van dit jaar werden bijna 80.000 men sen vervoerd. Augustus bleek een topmaand. Gemid deld werden 540 mensen per dag overgezet. Het laagste gemiddelde werd gemeten in november toen er 255 mensen per werkdag van het veer gebruik maak ten. De cijfers staan in het jaarverslag over 1984 dat de veer- dienst nog voor de Jaarwisseling heeft gepubliceerd. Het bestuur van het veer, waar werklo zen met behoud van hun uitkering werken, is over het algemeen gunstig gestemd over de gang van zaken. Zo is de functie als "doorgangshuis", die het veer heeft voor de vrijwilligers beter uit de bus gekomen dan werd verwacht. Van de achttien medewer kersvan het eerste uur {het veer begon haar diensten in mei vorig jaar) zijn er nog zeven over. Uit het overzicht van het personeels verloop blijkt dat bijna alle ex-werk- nemers elders een baan wisten te vin den. De meeste vrijwilligers geven zich, aldus het ver slag, vooreen baan bij het veer op om iets om handen te hebben. Het bestuur van het veer verwacht dit jaar de boeken te kunnen sluiten zon der een financieel tekort, ondanks het uitblijven van enke le subsidies. Het veer wacht nog op een subsidie van 25.000 gulden van de provincie Zuid- Holland en 10.000 gulden van de ge meente Rotterdam. Deze bijdrage is al goedgekeurd door de gemeenteraad van die stad. Ook bij het Konin gin Juliana Fonds is een aanvraag voor een subisidie ingeleverd. Deze is voorlopig om "on duidelijke redenen" niet toegekend. Het fietsveer heeft een "projectsubsi die" van 35.000 gulden ontvangen. Verder zijn er lenin gen afgesloten en hebben bedrijven in de omgeving geld en goederen geschonken. Uit twee onderzoe ken onder passa giers blijkt dat het overgrote deel van de passagiers in derdaad met de liets gaat. Op de twee dagen dat er werd geënquêteerd had respectievelijk 86 en 66 procent een tweewieter aan de hand. Drie en acht procent was te voet en de rest had een bromfiets bij zich. Begin volgend jaar zal. het bestuur zich beraden over het uitbreiden van de activiteiten van het veer. MAASSLUIS Ook dit jaar is er in Maassluis geld te verdienen met oude kerstbomen. Voor iedere ingele verde boom ont vangt men 20 cent. Op deze manier weet de politie al jarenlang "kerstbo- menooriogen" tus sen jongeren te voorkomen. Op woensdagmid dag 2 januari om 16 uur worden de Maassluise bomen verbrand op het i buizenopslagterrefn van Key en Kramer achter de Govert van Wijnkade. De bomen kunnen dezelfde middag vanaf 13.30 uur worden Ingeleverd op het terrein bij het NS-station Maassluis-West, aan de Dr. Jan Schoutenlaan, op het parkeerterrein G.A. Brederolaan- Van Lennepstraat en op het parkeer terrein aan de Se ringenstraat. SCHIEDAM In brekers hebben tachtig sloffen siga retten gestolen uit een tabakswinkel aan de Hoogstraat in Schiedam. De daders wisten de f winkel binnen te komen via een na burige lege etage en een kiein luikje. De sigarettenwinkel is beveiligd met een stil alarm maar de politie kwam net te laat. „Ik weet nu niet meer wat ik nog meer kan doen om dit soort ellen de te voorkomen," zei gisteren de ge dupeerde vrouw van de tabakswin- keiier. Ze wilde eni ge tijd geleden nog een paar plantjes voor het raam van de lege etage neer zetten om de in druk te Wekken dat inbrekers daar niet welkom zijn. De waarde van de buit, inclusief de duurste aanstekers die in de winkel la gen, bedraagt circa 3500 gulden. VLAARDINGEN 7 De Vlaardingse po litie heeft drie jon gens van 15, 16 en 17 jaar met vuur werk aangehouden. Zij liepen in de om geving van het Erhaus en hadden acht kilo vuurwerk bij zich. De politie nam het spul in be slag en gaf de jon gens een proces verbaal. In het Kruidenpad in Holy-Noord heb ben omwonenden twee jongens vast gepakt en de politie gebeld. De twee knapen hadden een ruit van een in aan bouw zijnde woning ingegc;;d. Dat za gen de buurtbewo ners. De vandaal- tjes moesten een schaderegeling treffen en werden daarna aan hun ouders meegege ven. - VLAARDINGEN Zes mensen zijn gewond geraakt na een aanrijding op de kruising Kethel- weg - Van Hogen- dorplaan in Vlaar dingen. Drie weg gebruikers zijn in het Holyziekenhuis opgenomen. Eén van hen is er slecht aan toe. Het ongelun ge beurde toen de 43-jarige uit Duits land afkomstige S. K. met zijn bestel wagen geen voor rang gal aan de fa milie Trommelen die vanaf de Van Hogendorplaan over de kruising wilde, richting Bur gemeester Heus- denslaan. De drie slachtoffers die naar het ziekenhuis moesten zaten in de auto van de fa milie Van Tromme len uit Voorburg. - De brandweer moest de slachtof fers uit de auto wrakken bevrijden. SCHIEDAM Op de klassieke ma nier hebben sur veillerende agenten gisterochtend vroeg een inbreker in de kraag gevat. Een 35-jarige Schiedammer klom net van een balkon aan de Lorenzlaan toen de agenten hem in het oog kre gen. Ze wachtten de man beneden op en arresteerden hem. Hij had enkele postzegelalbums uit de woning mee genomen. Uit een woning aan de Schiedamse Zwammerdamsin- gel zijn tijdens de kerstdagen siera den, een videore corder, geluidsap paratuur en een geldbedrag van 4000 gulden gesto len. De totaalwaar de van de buit is niet bekend. VLAARDINGEN De 51-jarige auto mobilist H. Mert is na een aanrijding op de Ary Koplaan in Vlaardingen ovededen. Hij brak zijn nek omdat hij niet in de riemen zat. De man schrok van een rechts komen de automobilist en week uit naar de tinker weghelft waarna de ongeluk kige tegen een boom reed. ROTTERDAM Het Rotterdamse Parkzicht aan de Kievitslaan 25 biedt de komende dagen een gevarieerd programma: Vanavond: Superdisco zondag: Big Jam Session (21.30 uur) maandag: Super Happy New Year Disco 3 januari (donderdag): Parkzicht's Talententestival (22 uur) 4 januari: Bammboo (nachtconcert) 5 januari: Superdisco 6 januari: Big Jam Session. 8-

Het Vrije volk | 1984 | | pagina 1