Schiedam kén meer Veilig en leefbaar Meer PvdA-leden! Napels aan de Sehie Schiedams belang voorop «voor snel sukses Verzet '85 Voorspoed Liefde en gezondheid Strijdbaar opstellen Zwijgende meerderheid Minder misdrijven Tegen allen die Ons lief zijn Soepen wij in december: .Een gelukkig kerstfeest en .Nieuwjaar Vrede en geluk Liefde en gezondheid Is onze wens voor Elk van jullie Tot weerziens allemaal. Vanochtend nog zat ik in Napels. Welnu, in Na pels negeren de automobi listen en de voetgangers massaal de talloze ver keerslicht. Zij zijn overbo dig, want elke bestuurder stopt keurig als iemand oversteekt. Welgemeende hoffelijkheid van iemand die zoveel paardekrach ten en zoveel acceleratie snelheid onder zijn peda len heeft en daar dus geen blijk van hoeft te geven tegenover een eenvoudige voetganger. Zo'n mentali teit wens ik alle Schie dammers in hei hele da gelijkse leven toe. Als de bolleboffen dan ook nog met minder hooggestem de taal en beter Neder lands aankomen, dan wordt het hier misschien nog wel eens een gemeen schap om in te blijven. Han van der Horst Alle mensen een goed en voorspoedig 1985 maar... misschien ko men wij elkaar nog wel eens tegen aan tafel. U als smulpaap en ik als karbonade. Een wens van M. Kooij uit de Troelstralaan Ik- heb geen goede voorne mens omdat ik daar al veel te oud voor ben geworden. De er varing heeft mij trouwens ge leerd dat ik die zo rond Drieko ningen al weer ben vergeten. Een ervaring die u misschien met mij gemeen hebt. Toch zijn er wel wat wensen die ik graag vervuld wil zien. Een enkele is zo persoonlijk dat u daar niets mee te maken hebt, maar een paar zou ik u toch niet willen onthouden. De eerste wens neem ik over van kunstenaar Bram Uyl. Op- dit moment hangt aan een" waslijn voor de gevel van het Stedelijk Museum de spreuk: ONTDOOI BINNEN. Die wens. geef ik u allen door, want daar gaat het per slot van rekening om. Mijn tweede wens is dat het u alien goed mag gaan. Mo dern gezegd zou dat inhouden, dat u werk, een woning en' geld hebt. De laatste twee zal ik di rect beamen,-de eerste niet al-'' tijd. Het kan heerlijk zijn om zonder de dagelijkse druk van het moeten presteren door het leven te gaan, en daar Hoeft u zich niet voor te schamen. Mijn derde wens is dat u.al len een goede gezondheid mag genieten en u niet op laat fok ken over verhalen van mis daad, oorlog en ziekten als AIDS. Mijn laatste wens is natuur lijk dat u gelukkig wordt in 1985. MEINDERT BUYTENSLUYSER voor Schiedam! - Het gemeentebestuur van Schiedam wenst alle inwoners feen goede gezondheid in 1985, Dat zou ais nieuwjaarswens "toch voldoende kunnen zijn? Ma}ir bestuurders, ook plaat selijke politici, hebben nu een- in ajU de naam soms meer woorden nodig te hebben en daarom maken wij graag ge- bruik van de geboden ruimte. \yij hopen oprecht dat het al le mensen die in Schiedam wo- neij of werken in het komende jaar goed zal gaan. Als ge meentebestuur spannen wij 'ons* natuurlijk weer bijzondér in 'om hieraan bij te dragen. ;Zonder schroom durven wij dat ook te zeggen van alle me dewerkers van onze organisa- tiej de diensten en de bedrij ven. £>e gemeente staat in 1985 voorn kiaar, al zijn ónze mid- deleq»ppnieuw beperkt. Onge twijfeld gebeuren er ook dit jaar 3h de stad allerlei dingen, die ur soms als verbetering en soms .als lastig ervaart. Het omvangrijkste project van en bergen zand, automobilisten raken de weg kwijt... er wordt (op z'n Hollands) nogal wat gemopperd. Maar als de werkzaamheden achter de rug zijn, het karwei geklaard, dan halen we opge lucht adem. Ongetwijfeld zeg gen we dan tegen elkaar: niet gek zo'n vrije trambaan. Hoe dan ook, wij wensen alle Schiedammers in 1985 vol doende bewegingsruimte. Een Gelukkig Nieuwjaar voor alle oudere stadgenoten, de inwo ners van Kethel, de lezers van de Openbare Bibliotheek, de migranten, de werknemers van Wilton Feijnoord en na tuurlijk alle andere bedrijven, de zieken, de middenstanders, de molenaars, de theaterbezoe kers, alle scholieren, de werk zoekenden, de journalisten, de woonwagenbewoners, de amb tenaren en alle anderen die niet genoemd zijn. Het college van Burgemeester en Wethouders Schiedam Schiedam, de aanleg van de trambaan naar Noord, is hier wel het meest sprekende voor beeld van. We halen de stad op een flink aantal plaatsen fors ovcr- hooD:voetgangers en fietsers struikelen over stapels stenen Ook in 1985 zullen we in verzet blijven tegen het afbraakbeleid van de regering Lubbers. FNV-groep Uitkerings gerechtigden Schiedam De redactie Schiedam vau Het Vrije Volk wenst al haar lezers een voorspoedig en gezond 1985. i Als fractievoorzitter van de Pvji£ wens ik de lezers ven Het Vrije Volk en met hen alle Schiedammers een voorspoe- v. ên vooral gelukkig 1985. jMetJdat gelukkig bedoel ik in de eerste plaats een goede ge- 5: zondheid en hoewel men zegt dat geld niet gelukkig maakt, t wens ik dat 1985 voor de veie Schiedammers die tot de mini- ma behoren ook financieel wat meer geluk zal brengen. Met C deze regering is dat niet waar- V schijnlijk, maar ik hoop dat f on?e .gemeentelijke werkgele- genheidspolitiek de nodige vruchten zal afwerpen, zodat veel Schiedammers met het viriden van een baan weer hun gevoel voor eigenwaarde zul- Sjh.leri terugwinnen. Een groep die nu zwaar ge- •t; troffen is, de jongeren, die veelal 'werkeloos langs de kant J staat cn die. al of niet nog be- J,/ zig met een opleiding, vaak f geen toekomst ziet, wens ik dat J5 1985 een jaar met goede voor- is uitzichten wordt. In .politiek opzicht wordt ®^1985 voor de jongeren in elk géval draaglijk want sinds 28 december is er weer een afde- liijg Jónge Socialisten. Meld je "j~ aan tiij Peter Zwambom (tel. 73J62.49) en werk zelf aan je H .eigen en ons aller toekomst. 0. v Schiedam kan meer dan sj/imen denkt, zonodig zelfs een wérf openhouden, leerde 1984, 3g Ik-hoop dat dit voorbeeld ook if;; in!l985 een stimulans 2al blij- V' ven om door eigen kracht ver ft dér te bouwen aan een stad en ~v een samenleving waar we tróts op kunnen zijn. f; Gó Brouwer fractievoorzitter PvdA, Schiedam Namens de Schiedamse Red dingsbrigade, Henny Torenvliet Johan Straussplein Schiedam Ik wens u in de allereerste plaats toe, een veilige en leef-, bare stad. Voorts is mijn wens dat de werkloosheid in onze stad verder wordt terugge drongen en dat vooral, onze jongeren aan de slag zullen kunnen gaan! Dat de werf..Wil ton Feijnoord goede orders zat mogen binnenhalen. Dat de ouderen in onze Schiedamse samenleving wat meer in het- zoeklicht worden geplaatst en dat wij ons willen realiseren- dat vooral zij nog heel wat te betekenen en te bieden hebben binnen het kader van onder meer het maatschappelijk wel zijn. Dat wij. een samenleving zullen voorstaan waarin men sen van verschillende her komst kunnen leven in goede harmonie. Dat er voldoende betaalbare woonruimte komt of beschikbaar is voor zowel jongeren als ouderen. Ik wens u, lezers en leze-res- sen en allen die deze krant in houd geven, van harte een goed. gezond en gezegend 1985! Piet Roosen. Fractievoorzitter CDA Schiedam Dat we met elkaar manieren vinden de steeds groeiende ag ressie een halt toe te roepen. Dat alle mensen die in Schie dam wonen meer begrip voor elkaar kunen opbrengen. Ik wens alle verenigingen stich tingen en instellingen met of zonder subsidie veel sterkte. Het college van Burgemeester en Wethouders veel wils kracht. Mijn collega's in de ge meenteraad veel wijsheid en inzicht in haar beslissingen. Het Vrije Volk meer lezers. Dat hét politiek gezien een werkelijk nieuwjaar wordt. Veel solidariteit en u allen een goed 1985. Arle Verlindc, raadslid PvdA, Schiedam Als socialist wens ik de PvdA in 1985 veel nieuwe leden toe. Dat men zich zal blijven inzetten voor die grote groepen van onze bevolking die op hun steun rekenen. Dat men zich sterk maakt niet alleen vóór en in maar ook na de verkie zingen. Ik wens: Mijn partijgenoten een strijdbaar jaar, niet met el kaar maar met z'n allen voor een betere een leefbare samen leving, Dat men niet alleen zal spreken en schrijven over die rode draad maar dat men er alles aan wil doen hem zicht baar en voelbaar te maken voor onze bevolking. Dat men zich zal blijven inzetten voor het welzijn van die bevolking. De economische crisis heeft ook in Schiedam diepe sporen achtergelaten die versterkt zijn door het beleid van het huidige kabinet: grote groepen van de Schiedamse bevolking zijn afhankelijk van een uitke ring, werkelozen, WAO'ers, be jaarden, om de voornaamste groepen te noemen. Een groot deel behoort tot de "echte minima" (u weet, wer zijn tegenwoordig vele soorten minima, wat een verlakkerij!). Wat is hun perspectief in 1985? Op z'n best: gelijkblijven. Het meest waarschijnlijk: terug gang. Ook allerlei voorzieningen zijn door bezuinigingen getrof fen: maatschappelijke dienst verlening, cultuur, onderwijs en noem maar op. Het perspec tief in 1985: voortgaande bezui nigingen door de regering naar de gemeenten toe. Wat moeten we doen? De ge meente moet zich, samen met groepen in de Schiedamse sa menleving die zich tegen het kabinetsbeleid keren, stijdbaar opstellen. Omdat dit beleid én economisch ondoelmatig én moreel verwerpelijk is. Daar naast zal ze de ruimte die ze heeft moeten benutten om de kwetsbaren in de Schiedamse samenleving zoveel mogelijk tc ontzien en te ondersteunen. Kortom: 1985 moet een ver- zetsjaar zijn, omwille van de tallozen die vooral de dupe worden van de huidige ontwik kelingen. Herman Noordegraaf, fractievoorzitter PSP/PPR, Schiedam. rm i Jk hoop dat 19*35 het jaar wórdt, waarin het geluid van de zwijgende meerderheid, dat van de schreeuwende minder heid zal overstemmen. Gerard Verhulsdonk Fractievoorzitter VVD, Schiedam Een gezond en sportief 1985 voor een ieder, vooral diegene die de voetbalsport een warm hart toedragen. Daar horen de scheidsrechters ook bij! Harry Lakwijk Piersonstraat Schiedam Aan het begin van een nieuw jaar wordt gewoonlijk terugge blikt op het oude jaar. Aan de hand van gebeurtenissen wordt geoordeeld of het een goed of slecht jaar was. Ook worden er '.ij de aan vang van het nieuwe jaar wen sen uitgesproken. Wensen van uiteenlopende aard. Ook ik wil 'er een aantal noemen. 'Ik wens dat: In 1985 de re latie tussen de Schiedamse be volking en haar gemeentelijk politickorps nog beter en hech ter moge worden. -7 Het aantal misdrijven niet nieer zal toenemen, ja zelfs af- npmcn. Het u allen in materieel op zicht voorspoedig mag gaan. En dan het belangrijkste: dat het nieuwe jaar voor u ge- zondjnoge zijn. Plet van de Hengel, Commissaris vaii. Politie Schiedam worden geboden voor de situa tie waarin de woonwagenbewo ners in onze stad al jaren ver keren. Er moet een beleid ko men waarbij de gemeente mensen met lage inkomens daadwerkelijk gaat ondersteu nen, de gemeente dient op kor te termijn een goed anti- racis me/ fascismebelcid te ontwik kelen, het opbouwwerk moet behouden blijven en er moet meer geld worden uitgetrok ken voor kindercentra in onze stad. Dit zijn slechts enkele punten die de komende tijd gaan spelen. Ik roep iedere Schiedammer op zich, waar mogelijk, met de politiek te bemoeien, want de politiek bemoeit zich ook met u. Ik wens Iedereen een geluk kig en gezond 1985 toe. Ulferd Bruseker Fractievoorzitter CPN, Schiedam Voor vele Schiedammers en met name voor mensen die van een uitkering leven, zal 1985 opnieuw een moeilijk jaar worden. Vele uitkeringsge rechtigden zullen merken dat er door de huidige WD/CDA regering opnieuw fors op hun uitkering wordt gekort, terwijl de gasrekening tegelijkertijd hoger wordt. Het gaat beter met de economie, zegt men. Dat geldt wel voor de export en de winsten van vele bedrij ven maar niet voor de mensen met lage inkomens, werklozen, uitkeringsgerechtigden, jonge ren en vele anderen. Maar als alle gewone mensen de handen ineen slaan, moet het mogelijk zijn een ander regeringsbeleid af te dwingen. Dat is bitter noodzakelijk. Laten we daar in 1985 met kracht aan werken. Wat betreft de gemeentepoli tiek in Schiedam zal er de ko mende maanden nu eindelijk eens een oplossing moeten cn ook het met een zekere re gelmaat verspreiden van op ruiende teksten gcricb' icgen buitenlanders, is hel de taak van het gemeentebestuur om, in overleg met justitie, detfe kwaal met alle denkbare lega le middelen te bestrijden. Gelet op de beperkte ruimte, zijn dit enkele wensen die de fractie van D'66 het Schiedam se gemeentebestuur en niet in de laatste plaats de Schiedam se bevolking voor 1985 toe wenst. Ook voor 1985 dient bij de plaatselijke politiek voorop te staan dat besturen geen doel op zichzelf is, doch dat bestu ren In dit verband betekent het vooropstellen van de belangen van de Schiedamse bevolking. Adrlc Rcijnhout fractievoorzitter D'66 Schiedam Op de eerste plaats hoopt de D'66-fractie dat er eindelijk een oplossing wordt gevonden voor de bewoners van het woonwagenkamp. Er dient zo snel mogelijk duidelijkheid te komen over een nieuwe ioka- tie, waarbij moet worden aan getekend dat dit alleen na overleg met hen kan gebeuren. De bewoners mogen niet de dupe worden van politieke me ningsverschillen. Vooruitblikken betekent ook terugzien op het verleden. 1984 was het jaar van Wilton Fijcn- oord. vooral dankzij de door tastendheid en vasthoudend heid van Rcinier Schccres. Voor 1985 is het te hopen dat de werf erin slaagt, ondanks een bijna moordende concur rentie, het hoofd boven water te houden en daarmee de werkgelegenheid voor de men sen daar veilig weet te stellen. Voorts za! het gemeentebe stuur zelf initiatieven moeten ontplooien waar het gaat om het spook van de werkeloos heid te bestrijden. Eventuele nieuwe bezuini gingen mogen de welzijnssec tor niet opnieuw treffen. Er moet alles aan gedaan wo.rdcn, om te voorkomen dat het op bouwwerk nog meer "veren laat." Ik zie dat een reële samen-' werking tussen de gemeente en het particulier initiatief mo gelijk blijft. Reële samenwer king betekent in dit verband onder meer het blijven subsi diëren van gemeentewege van het particulier initiatief en te vens het stellen van vertrou wen daarin. Gezien dc recente gebeurte nissen in dc Opstandingskerk Optimistisch wenste ik vorig jaar dat we elkaar in 1984 zou den respecteren. Helaas is mijn wel gemeende wens niet/, voldaan in de gemeente Schie-3 dam, gezien de vele krantebc- richten over inbraak, beroing,. en zelfs doorslag die in het af gelopen jaar zijn geschied. V Veel onbegrip, hebzucht en jaloezie stonden in de weg om. elkaar te respecteren. -Jam mer! Toch spreek ik opnieuw de wens uit dat in deze stad alle inwoners van dergelijke crimi naliteit gevrijwaard, zullen blijven. F. Kouwenhoven Llsztplein /j Schiedam

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1