Bij Gay Palace kom je gewoon via voordeur naar binnen Anti-kapitalistische Coöperatie wankelt Komen de Russen naar Schiedam? Spoorweghaven- brug stuk gevaren Cursussen alternatief en uit winkel gestolen Arie Verlinde's dood schokt PvdA a mm WS ?Van een onzer verslaggevers SdHIEDAM Van daal heeft Schiedam de laatste kans. Als zichffdan geen nieuwe bestuursleden aanmel- den^is het gedaan met sociëteit Quosque Tan- derate (Iatijn voor Hoe lang;: nog?), kortweg QT. "Het huidige be stuur, zet er na vijf jaar een streep onder. „Het is leuk geweest, er moeten maar wat andere mensen ko men", zegt Jos Teerling (27),„een van de aftre dende bewindslieden. Is het echt bijna gedaan met de ruim vijftien jaar oude ontmoetings plaats in gebouw De Teerstoof? mm Het QT-bestuur voor het laatst samenIn het midden Jos. Uitgewerkt Muziekstad Van onze verslaggever RENÉ SAUVEUR ROTTERDAM Het Rotterdamse uitgaansle ven is sinds kort een unieke discotheek rijker. Op 1 septémber van vorig jaar opende Gay Palace haar deuren aan de Schiedamsesingel. Het is nu al één; van de drukst bezochte nachtclubs van de stad. Vrij vertaald komt de naam Gay Palace neer,op 'Homopaleis' of 'Paleis van Plezier'. Een discjoj voor potten en flikkers dus, in „vaktaal", mafir dan één die zo gezellig is dat ook niet-ho- mo'js ér warm voor lopen. Grieks Ontspannen BH Spiegelwand Bodemvuil 50jaar Sport Verto 2 Zwemmen tweeuyPsmld- dagtdacursu# Zelf Bsn'Project Opzet- tenVWerkoverleg gaat donderdag ochtend 14 februari van start. Woens dagmiddag 6 maart start Publiciteit. De kosten bedra HET VRIJE VOLK ZATERDAG 5 JANUARI 1985 - Schiedam heeft laatste kans „Allé-bestuursleden treden af en willen persé niet doorgaan", zegt Jos. Deze middag is er een bijeenkomst voor nieuwe bestuursleden, als deze zich mogen aanmelden. „Elke gele genheid als dit heeft dit soort periodes. De eerste drie jaar dat wij bezig waren liep het al lemaal prima. De laatste twee jaar zijn we bezig geweest met het zoeken van opvolgers voor het bestuur. We hebben ze niet gevonden maar we zetten er wel een punt achter", zegt Jos. Degene die vijf jaar geleden de leiding over QT op zich na men, begonnen (zoals zovele nieuwelingen) met een grote verbouwing. „Het was hier een bruin gezelligheidsclubje. Het was begonnen met een enorme aanloop van publiek. In die tijd waren- er nog "geen plaatsen voor jongeren. De laatste jaren was dat een beetje ingezakt. De toenmalige bestuursleden hadden er tien jaar opzitten." De verbouwing veranderde QT in-een New Wave-tent. „Wc wilden een gelegenheid in Schiedam -waar. popmuziek li ve werd gebracht.. De'oude so ciëteitsgedachte had toen z'n beste tijd wel gehad", zegt Jos. „Wij zagen het wel zitten. In Schiedam is er voor, de rest nergens op zaterdag een band te zien. De Goudsbloem zit op om QT te redden vrijdag en de Quibus heeft op zondag groepen." Volgens Jos Teerling is de formule van QT echter onder hand wel uitgewerkt en heeft het Schiedamse popminnende publiek ergens anders oor naar.- „De groep enthousiaste lingen is aardig uitgedund. De New Wav'e-muziek spreekt het publiek-niet meer zó aan. Mis schien )s de muziek die we nu hebben een beetje te modern." Jos is de afgelopen vijf jaar, samen met. enkele andere le den van het bestuur verant woordelijk geweest voor de keuze van de popmusici die het podium van QT bevolkten. „Dat Is leuk werk", zegt hij nu. „Ik heb rare dingen meege maakt. We hebben Doe Maar in kunnen huren voor een be drag van 1.750 gulden. Toen vond ik dat teveel. Het was nog Jos Teerling voordat ze echt goed doorbra ken", herinnert Jos zich. In de jaren dat hij de pro grammering. voor zich nam kwamen bands als Toontje La ger, Mathilde Santing, De Dijk en Noodweer Schiedam voor zien van muziek. Volgens Jos Teerling, en hij is niet de enige, is Schiedam niet een echte muziekstad. Een zogenoemde „muziekscene" is slechts hier en daar hei ken baar. „Er zou in Schiedam een leuke nachttent bij moeten ko men. Een hoop mensen trek ken naar Rotterdam, zeker als hier alles dicht is. Schiedam lijkt wat te klein." Hoewel de huidige bestuurs leden het definitief voor gezien houden, zullen zij niet zonder meer opstappen. „We zien na tuurlijk het liefst dat er nieu we bestuursleden komen, met andere Ideeën, die het over willen nemen", zegt 'Jos. „Die zullen een nieuw publiek mee moeten nemen en er een nieu we tent van moeten maken." Deze middag is er een bij eenkomst voornieuwe be stuursleden in en voor QT. De bijeenkomst begintom half drié. Vanavond is er een „af- scheidsoptreden" verzorgt door het trio Cor Wittjes en de Rotterdamse groep Noodweer. De leden van QT kunnen te gelijk hun lidmaatschapskaart inleveren. Die is dan goed voor twee consumpties. Arie Verlinde (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met de plotselinge dood van Arie Verlinde, donderdagavond in het pand van Lentefeest, heeft de Partij van de Ar beid een socialist van het eerste uur verloren. Al vroeg in 'z'n leven voelde Verlinde zich aangetrok ken tot de linkse politiek. Even voor het uitbreken van de Tweede Wereldoor log gaf hij zich op als lid van de toenmalige Arbei ders Jeugdcentrale (AJC). tot aan zijn dood toe bleef hij de socialistische leer trouw, in woord en vooral in daad. Met grote verslagenheid heeft de afdeling Schiedam van de PvdA kennis, geno men van het overlijden van een van haar actiefste le den. "Hij was een socialist in hart en nieren," zegt een geschokte afdelingsvoorzit ter Ruurd van der Veer. "Hij was er altijd. Hij heeft ontzettend véél tijd in zijn werk voor de PvdA gestopt. Zijn dood betekent een zwaar verlies." Arie Verlinde, die 67 jaar oud is geworden, heeft een indrukwekkende staat van dienst in de gemeenteraad. Sinds 1968 maakte hij deel uit van het Schiedamse ge meentebestuur. Zo'n acht jaar geleden was hij een tijdje lijsttrekker voor de PvdA-Schiedam. Via de sport werd Verlin de eigenlijk "ontdekt" door de politiek. In allerlei ver enigingen en organisaties (hij heeft de Algemene Be drijfsvoetbal Competitie opgezet) voerde hij het woord en viel zijn vermo-, gen om onderwerpen goed te verwoorden op. Sport heeft in het politieke leven van Verlinde altijd een be langrijke rol gespeeld. Hij was ondermeer lid van de Schiedamse sportraad. Verlinde stierf, door een hartaanval in het pand van een organisatie die hij al tijd met raad en daad heeft bijgestaan, Lentefeest. We kelijks leidde hij de bingo avond. Het Vrije Volk kreeg elke week trouw een persbericht dat Verlinde met de hand schreef. Arie Verlinde wordt dins dag om elf uur op de Alge mene Begraafplaats ter aarde besteld. Van vrijdag tot en met maaindagnacht zit de disco theek bomvol met merendeels jonge en volgens de laatste mocje geklede mannen. Ook de wat ouderen bezoeken Gay Pa lace^ njet als travestieten. Maar ook meisje» die alleen uitgaan en sqfostappers, zo leert een bezoek aan het 'Paleis van Ple zier,'. Grote rozekleurigc neonlet ters! op de luifel boven de in- ganjg lijken de naam te willen uitschreeuwen over de Schie damsesingel. Op diezelfde plaats prijkte tot augustus van vorig jaar nog de wat ingeto gener rode lichtreclame 'Gra- nadp'. Een tot derderangs eta blissement verworden nacht- clul). die in beter dagen nog een.bescheiden rol vervulde in hetpodiumcircuit, waar ook Lee- Towers placht te schitte ren,' Voor die tijd heette de nachtclub 'Embassy-club'. destileerde naakte Griekse mannenfiguren op de gevel van' de disco laten er geen twijfel over bestaan dat de Voorbijganger een homozaak pasjseerbj Diezelfde afbeelding staat op! de witte deuren van Gay-Palacer-dic zijn voorzien van een kijkglas. Daarachter verschijnt het gezicht van een portier die ons vriendelijk ver welkomt .zodra we aanbellen. We betalen vijf gulden en tree, en horen van 'Karei' dat we daarvoor één gratis drank je krijgen, maar dat we de bon goed moeten bewaren, om hem bij vertrek weer te kunnen in leveren. Vanavond treedt er een zanger op: Ton van der Stappc, alias de Rotterdamse André Hazes. De inrichting van Gay Pala ce doet bij de eerste indruk een beetje ouderwets aan: roodplu che banken en rode schemer lampjes doen de bezoeker on willekeurig terugdenken aan de sfeer van een cowboy-sa loon in Hollywoodfilms. Bijna onweerstaanbare discomuziek dwingt het publiek op de dans vloer tot het 'betere kniecn- werk'. Maar niet met zoveel decibel dat er elders geen ge sprek meer te voeren is. Wat betreft uiterlijk onder scheidt het publiek in Gay Pa lace zich vanavond nauwelijks van doorsnee discogangers. Geen wild uitgedoste Icather- boys of indianen m'et blote bo venlijven, geen halfnaakte bal letdansers zoals bekend uit Amerikaanse B-films en de vi deoclips van The Village Peo ple. Hier en daar een traves tiet, en Jongens die een kusje y&vS* i f-J De dansvloer, waar ook niet-homo's zich uitleven. van elkaar stelen. De sfeer ls ontspannen. „Die sfeer en de mond-op- mond reclame hebben tot ge volg dat niet alleen homo's op onze zaak afkomen", zegt be drijfsleider Piet Gamelkoorn (40). „Ook meisjes die alleen op stap zijn en hetero-stelletjes komèn hier. Het publiek selec teert zich tot dusver vanzelf. De mensen die afkerig zijn van homo's zoeken deze zaak niet op. Homo-vriendelijke mensen beschouwen Gay Palace als een gezellige uitbreiding van het uitgaanscircuit in Rotter dam", vermoedt hij. „Rotterdam is met de vesti ging van Gay Palace in één ruk doorgestoten naar de twee de uitgaansstad voor homo's in Nederland. Amsterdam is met zo'n honderd homo-zaken nog altijd toonaangevend voor de Hollandse homocuituur". zegt Gamelkoorn. „Daarna kwamen tot voor kort Den Haag en Breda, maar Rotter dam heeft die steden nu in po pulariteit voorbijgestreefd", zegt hij. Gay Palace wordt volgens ingewijden al bezocht door ho mo's uit verschillende delen van Nederland. „Zeeuwse ho mo's en die uit het oosten van het land gingen tot voor kort alleen uit in Amsterdam, Bre da en Den Haag, maar bezoe ken sinds een paar weken ook Rotterdam", weet Piet Gamel koorn. De dansvloer van Gay Pala ce is voor en na het optreden van Ton van der Slappe conti nu vol met, dansliefhebbers, die lijken te figureren voor een le vensgrote spiegelwand. Een als vrouw verklede jongen, die enige tijd naast ons heeft zit ten lachen, drinken en roken, zien we op het glimmende par ket terug met zijn moeder. Ze hebben duidelijk plezier. Ze maken danspasjes met een als vamp uitgedoste jonge traves tiet. Er lopen meer bezoekers rond in Gay Palace, die zo uit een revue lijken te zijn wegge lopen. Jongens met jarretel- gordels zijn populair in Gay Palace. Zonnebankbruin, uitsluitend mannelijk barpersoneel helpt vlot de bezoekers die plaats ne men aan één van de bars aan weerszijden van de dansvloer. Een knipoog en een glimlach completeren de service. Even later vind ik mijzelf terug op de dansvloer, na te zijn uitge nodigd door een jongen'met een baard. SCHIEDAM/ VLAARDINGEN "De Coöp is anti kapitalistisch. Bij ons kun je geen -aandelen kopen. Invloed uitoefenen met je koopkracht. Dat is het kardinale verschil met een BV of een NV." Dit zei de heer H. van der Lee in een in terview met HVV aan de vooravond van zijn pensione ring ais directeur van de Coöp Nieu we Waterweg. Nu, zes maanden later, blijkt het ka pitalisme toch ge nadeloos te heb ben toegeslagen. Het bedrijf moest surséance van be taling aanvragen, toen de belang rijkste leverancier dreigde de bevoor rading te zullen stoppen, omdat de betalingen stag neerden. Elders in deze krant geven de bewindvoerder en voorzitter Piet Boschman hun vi sie op de oorzaken van de moeilijkhe- den. Bewindvoerder mr. W.G. van Hasset noemt de te krappe marges, te laat in spelen op de marktontwikkelin gen, niet tijdig ver nieuwen en een niet optimale as sortimentskeus. Boschman legt de accenten anders, want aan vernieu wingen heeft het de laatste tijd niet ont broken. Zo werden de Schiedamse za ken aan de Groe- nelaan en West- frankelandsestraat opgeknapt, de Codi aan de Kethelstraat (Schiedam) ging in grijpend onder het - mes, de Maassluise Coöp werd omge zet in een Codi en de zaak aan de Van Hogendorplaan (Vlaardingen) kreeg een nieuwe pui. Boschman zoekt de verklaring dan ook meer in de richting van het eigen té vriendelijke beleid in een harde kapi talistische markt én de moordende con currentie in de le- vensmiddelenbran- che. In zijn afscheidsin- terview deelt Van der Lee een sneer uit in de richting van de vakbewe ging. "Ze liet de Coöperatie eigen lijk vallen", meent hij. "Met de vakbe- wegingyvas de Coöperatie nu een veelsterkere orga- nisatië geweest." Bovendien voelt hij de Coöperatie mis kend door diezelfde vakbeweging. "De mensen die bij de Coöperatie wérk ten, hadden altijd al gcade arbeids voorwaarden. Bij de bouw van éen bakkerij in 1904 kregen de betrok ken bouwvakkers gunstige contrac ten aangeboden. Zelfs in 1951 heb ben wij bij de mi- - nister toestemming gevraagd en gekre gen om ons perso neel meer te beta len dan binnen de galeide loonpolitiek werd toegestaan." SCHIEDAM De KGB is zondag avond in café Qui bus. Het verwachte resultaat: "heavy swing", aldus een persbericht van de Schiedamse Kunst Stichting (SKS). Want met dë Russi sche geheime dienst heeft de "Kielen and Gleiss Band" niets van doen. Zij spelen dan ook niet dé polka, maar puur' wésterse oude jazz, rock and roll en rythm and blues. "Een muzikale stoomwals", zo ty peert de band zich zelf het liefst. Of schoon zes van de twaalf "KGB-te- den" afkomstig is uit Schiedam zal het zondagavond (vanaf half tien, als onderdeel van het maandelijkse "open podium" van de SKS) voor het eerst in deze stad optreden. Tiental len plaatsen elders in Nederland kwa men eerder aan bod. De ernstige bodemverontreini ging in de Steendijkpolder in Maassluis komt maandag aan de orde in yyijkgebouw Ko ningshof. De leden van de wijk- vereniging Steendijkpolder zul len de bewoners informeren over de grondonderzoeken en juridische consequenties van de verontreiniging. Aanvang acht uur. ,y" De heer en mevrouw C. Prins- Peeman zijn 50 jaar getrouwd. Het echtpaar in Maassluis werd gisteren bezocht door de vrouw van burgemeester Hans van Es. Beiden zijn 78 jaar. De heer Prins werd geboren in Maassluis, zijn vrouw in Mid delburg. Zij trouwden in '35 in Oost en West Souburg (ondér Middelburg) waarna zij zich di- reet in Maassluis vestigden. Onder het mom "Sport Over dag" houdt het bureau sportie ve recreatie een voetbalcom petitie in de Vlaardingse sport hal Westwijk (Floris de Vijfde- laan) van 10 januari tot en met 18 april. De wedstrijden wor den 's middags gespeeld en zijn dus bedoeld voor mensen die overdag tijd en zin hebben iets aan sport te doen. Aan melden bij het stadhuis, tel. 355888, toestel 159 of 199. De bewoners van de gloed nieuwe nieuwbouwwijk Verto 2 in Maassluis zijn welkom in wijkgebouw Het Polderhuis aan de Rozenlaan op woens dag 9 januari. De wijkvereni- ging wil zich graag voorstellen aan de nieuwe bewoners. Aan vang acht uur. 'in het instructiebad van Holy zijn 54 Kinderen van lagere scholen in Vlaardingen ge slaagd voor het zwemdiploma A. Voor het diploma B slaag den 74 kinderen. Met deze „speciaalzaak" (één van de vijftien in de stad) voor homo's lijken de eige naars van Gay Palace een gat in de markt te hebben aange boord. Dick Beekman en Her man Dickers, tevens eigenaars van de superrdiscotheek Blue- Tiek-In en de gelijknamige kle dingwinkel, willen met Gay Palace de homo-disco ook uit de obscure sfeer trekken, waarin die doorgaans nog schuilgaat. „Nog veel te veel zijn homo's vaak veroordeeld tot uitgaan en contacten leggen In bars, waar je via de achterdeur naar. binnen moet. Dat moet maar eens afgelopen zijn. Wij willen met Gay Palace helpen knokken tegen de vooroordelen die sommige mensen nog ai- tijd hebben tegenover homo's. Hier kom je ats homo dus via de voordeur binnen", bena drukt hij. De meest bezochte homo-za ken in Rotterdam zijn op dit moment Café Mateloos, de Savoybar, After Dark, Loge 52,maar ook de Cosmo-bar, de oudste nichtentent van Rotter dam. Hoewel net als Gay Pala ce gevestigd op een prominent punt in het centrum van Rot terdam, blijft het in een andere groots opgezette homo-disco. After Dark (voormalige Roxy- dlsco) rustig, „Boven is nog een tweede bar en een filmzaal", wijst Ga melkoorn kort voor ons ver trek. „Die gaat alleen in de weekeinden open als het heel druk is". Op weg naar deze 'an ti-discobar' lezen we op een handgeschreven papier: 'De filmzaal is voor dames verbo den'. „We vertonen hier ook homo films in een gescheiden ruim te", zegt Gamelkoorn desge vraagd. „In het begin konden daar ook vrouwen naar kijken, maar die giechelden teveel om wat ze op het scherm zagen. Tja, het is natuurlijk niet het genre van The Sound of Mu sic", glimlacht hij veelbeteke nend. ROTTERDAM Het verkeer in de omgeving van de Spoorweghaven- brug heeft gisteren ernstige vertraging opgelopen, nadat een binnenschip het beweegbare gedeelte van de brug had geraakt. Rond acht uur ma- nouvreerde de schipper zijn rijn aak tegen de hef- brug, die daardoor kwam vast te zit ten. De schipper voer echter door, zonder de brug wachter te waar schuwen. De politie zoekt nu uit welk binnenschip de schade heeft verr oorzaakt. Het spits- verkeer moest ge ruime tijd worden omgeleid. ROTTERDAM Het Buro Alterna tief Werk start in 1985 met vier cur sussen, die worden gegeven in het Centrum voor Dienstverlening. Het gaat om Zelf Een Project Opzet ten, Boekhouden Voor Werkprojec ten, Werkoverleg en Publiciteit. Boekhouden Voor Werkprojecten be gint woensdagoch tend 9 januari om half tien. Diezelfde dag bMjnt om gen zestig gulden. Mensen met een inkomen op RWW- niveau betalen ech ter vijf gulden. Wie zich op wil geven kan terecht bij het Buro Alternatief Werk, Schiekade 139b te Rotterdam. Telefoon 676791 of 676611 (vragen naar Anita Braat). ROTTERDAM Inbrekers hebben voor 32.000 gulden aan geluids- en vi deoapparatuur buitgemaakt uit een winkel aan de Wolphaertsbocht. De mannen for ceerden de toe gangsdeur van de winkëi. Van.de.da- ders ontbreekt ieder spoor. SCHIEDAM In verband met het overlijden van Arie Verlinde heelt de PvdA be sloten de traditionele boeren koolmaaltijd af te lasten. De maaltijd zou zondag in Boer derij Landvreugd genuttigd worden.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1