4 Strooiers vechten tegen de bierkaai 'Compromis 1 is t binnen handbereik' 'Tamme bedoening in de Blauwe Brug Arie Verlinde was oor en van Schiedamse PvdA- oog Ëff Botenbuurt: nieuwe naam en nieuw pand Noodweer tijdens slotavond QT mS m WS 5 5? i Aanwinst Telefoontjes ''Een prima aanwinst", noemen de Nutsbedrijven deze nieuwe strooiwagen voor de fietspaden: een landrover die tegelijk veegt en strooit. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bcwonersverenigingen van de ■oude wijken zijn nog volop aan het stoeien met het opbouwwerk. Ze staan daarbij onder flinke druk ..yan wethouder Hafkamp, die stellig van plan is zijn eigen wil door te zetten als de bewoners niet spoedig met een voorstel komen. De centrale vraag is: hoe wordt het opbouwwerk in Schiedam in de tóekomst georganiseerd? Eén van de cursussen die het publiek in de Blauwe Brug kan gaan volgen is het bakken van brooddeeg figu ren. Satire Taart Toch nog een "intermezzo" voor de recep- tiebezoekers: een twintigtal scouters biedt een aantal taarten aan. In het alge meen was de nieuwjaars bijeenkomst in het Passa ge Theater een sobere bijeenkomst. Wethouder Hafkamp opende de Stuurhut. Op de foto zit hij links aan het hoofd van de tafel, in gesprek met voorzitter Ben Stuivenberg van ivijkvereniging Botenbuurt. Wilton Inzet Respect Rode draad sctriedam t Cr (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het is bijna vechten tegen de bierkaai, voor de strooiploegen van de Openbare Nutsbedrijven. Zo hebben ze "de zaak onder controle", zo vernietigt een nieuwe sneeuwbui hun tijd rovende nauwgezette werk. Maar na de jaarlijkse "vuur doop" in de nacht van woensdag op donderdag is de organisatie van man kracht en materiaal weer optimaal, aldus chef Buiten dienst Piet Jongbloed. "Het is voor ons een gege ven. De eerste keer dat er sneeuw valt in de winter zeggen we tegen elkaar: hou je vast! Dan gaat er altijd van alles mis. De wagens die we gebruiken hebben weer bijna een jaar stil gestaan en de chauffeurs moeten ook opnieuw wennen." Gevolg: er springt een leiding in een motor, of een chauffeur neemt per ongeluk een paal tje mee. Geen nood, want de vol gende nacht (donderdag op vrijdag) konden de strooiers hun werk rustig over doen. Zeven werknemers van de nutsbedrijven die die nacht uit hun bed werden gebeld, hadden door hun slaapka merraam weer een vol maakt wit uitzicht. Opstaan, warm aankleden en aan de slag- Vijf grote strooiwagens en twee "fietsstrooiers" rijden dan door de stad. Voor de fietspaden hebben de nutsbe drijven dit jaar een nieuwtje: een landrover, die tegelijk veegt en strooit. Jongbloed: "Dat is een prima aanwinst. Door die combinatie van ve gen en strooien geeft hij ge- lijk resultaat en bovendien kan die auto er een flink tempo in houden." Zoals gebruikelijk regent het dagelijks weer telefoon tjes bij de nutsbedrijven. "Mensen zeggen: u hebt bij ons niet gestrooid. Maar dat is nu het nare. Door de iage temperaturen heeft het zout lange tijd nodig om effectief te worden, en als er dan kort na het strooien een nieuwe sneeuwbui valt dan lijkt het net of we niets hebben ge daan." Bewoners van oude wijken stoeien met 't opbouwwerk Die constructie druist in te gen dc mening van wethouder Hafkamp, die vindt dat het op bouwwerk een "stedelijk ka rakter" moet krijgen. Dus niet Al enkele weken proberen de bewonersverenigingen van de wijken Zuid. Oost. West en Centrum tot een unaniem standpunt te komen. Dat is er nog steeds niet, vanwege diep gaande meningsverschillen. 'De wijken Oost en Centrum willen het opbouwwerk gedeel telijk vervangen door adminis tratieve ondersteuning, het geen Zuid en West te vuur en te zwaard bestrijden. 3 Volgens Licuwc van Tricht van bcwonersvereniging Zuid ligt nu echter een compromis binnen handbereik. Alle wijken lijken zich te willen schikken in de volgende constructie: een .uiieuw te vormen stichting -krijgt het beheer over de totale subsidie voor het opbouwwerk en gaat per wijk bepalen hoe veel uren opbouwwerk en hoe veel uren administratieve on dersteuning de betrokken be wonersvereniging krijgt toege wezen. langer: die opbouwwerker hoort bij die wijk, maar: Schie dam heeft twee opbouwwer kers. die al naar gelang dfe be hoefte in dc ene en dan weer in de andere wijk kunnen worden ingezet. Om écn snelle "hervorming' kracht bij te zetten heeft Haf kamp de oorspronkeljke werk gever van de opbouwwerkers, de SSWO, over boord gezet. Hij heeft daarbij volledig erkend dat de twee huidige opbouw werkers in Schiedam. Armand van Puyvelde en Anton van Bijnen, tussen wal en schip dreigen te vallen. Maar dc wethouder verdedigt zijn op treden door grote financiële verliezen aan dc SSWO toe te schrijven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het duo Bob en Bob, zingend met bas en gi taar, treden vaak op in Schie- dam-Noord. Speelden de muzi kanten onlangs nog tijdens een braderie in het Hof van Spa- land, zaterdag waren zij weer van de partij bij een Open Dag in wijkcentrum de Blauwe Brug. Maar veel publiek had den ze daar bepaald niet. De Open Dag, bedoeld om dc wijkbewoners te interesseren voor één van de meer dan tien cursussen of andere activitei ten in de Blauwe Brug, werd maar matig bezocht. Een te genvaller voor de organisatie, die het gebouw vol informatie stands had weten te krijgen en bovendien demonstraties volksdansen en jazzbailet op het programma had staan. Een echtpaar, dat in het hele Waterweggebied cursussen glas graveren verzorgt, vond de geringe belangstelling van zaterdag niet opmerkelijk. „In Schiedam is het altijd moeilijk om mensen voor zoiets te inte resseren." Anderen wezen di rect het,barre winterse weer aan als "de schuldige". In een kantoortje waar cur sisten zich bij een "activitei tenteam" konden inschrijven sprak men van "een tamme bedoening". Maar hier over heerste toch het optimisme dat "de meeste mensen zich toch: pas vlak voor het begin van- een cursus komen aanmelden.", (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het overlij den van PvdA-raadslid Arie Veriinde heeft dc nieuwjaars receptie van het Schiedams gemeentebestuur overscha duwd. zo niet beheerst. Dc tijd tussen beide gebeurtenissen (nog geen 24 uur) was te kort geweest om de receptie af te gelasten: de gehele Schiedam- se bevolking was immers uit genodigd? Toch zouden de naar schat ting 80 aanwezigen daar niet zoveel moeite mee hebben ge had. De receptie stelde als feest weinig meer voor, nadat burgemeester en wethouders hadden besloten om een aange kondigde voordracht en een muzikaal optreden te schrap pen. Wat restte was een sobere bijeenkomst, die louter werd. aangedreven door een uitwis seling van nieuwjaarswensen en daaraan gekoppelde ge sprekjes. Direct bij het begin van de receptie (vrijdagavond van 19-21 uur in het Passage Thea ter) nam burgemeester Rei- nier Scheeres even de micro foon om de "versobering" toe te lichten. Hij eindigde zijn korte mededeling met: „Ik hoop dat u toch een genoeglij ke avond zult hebben. Want ik weet zeker dat Arie Veriinde niets liever zou hebben gehad dan dat dc wereld gewoon doordraait." Ondanks het vervallen van de muziek en de voordracht (speciaal voor de nieuwjaars bijeenkomst had de Schiedam- se 'journalist Dick van der Lugt een satirische samen spraak geschreven, die door Toneelgroep '71 zou worden uitgevoerd), werden de aanwe zigen toch nog op een "inter mezzo" getracteerd. Rond acht uur ging het licht onaangekon digd uit en daaide een twintig tal padvinders met taarten met brandende kaarsjes de trap naar de foyer af. Een presentje voor de recep tiebezoekers, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Scouting Nederland. In andere gemeenten haalden padvin ders een dergelijke stunt ai eerder uit. Ook in Schiedam werden zij gastvrij onthaald; misschien omdat de Schie dammers weten dat een voor malige patrouilleleider en 'heiper van het grijze nest" het in deze stad tot burgemees ter heeft geschopt? Jammer voor dc scouters bleven de meeste taarten vrij dagavond onaangesneden. Maar ook de andere hapjes vonden niet die aftrek die men mocht vermoeden. Grote stuk ken kaas bleven over en een serveerster van het Passage Theater had de grecitste moei te om toastjes met haring te slijten. Zo kreeg zij van een vrouw te horen: „Nee dank u, geen haring, want ik moet de burgemeester nog nieuwjaar wensen." MAANDAG 7 JANUAR11985 SCHIEDAM Nog even en Schiedam- Noord zal twee sterke wijkvereni- gingen kennen met de namen Woud- hoek enSchie- dam-Noord. In naam bestaat mo menteel alleen de eerste. De tweede zal mogelijk al vol gende maand voortkomen uit de wijkvereniging Bo tenbuurt, welker naam „de lading niet meer dekt". Voorzitter Ben Stui venberg van deze vereniging: „We hebben tussen de 500 en 600 leden, maar die komen lang niet allemaal uit de Botenbuurt. Bij ons zijn ook mensen die wonen in de Ambachten- buurt en in de Geuzenbuurt." Te gelijk met de naamsverandering gaat de vereniging een nieuw blad uit geven onder de naam „Noorder licht". Zaterdag onderging de wijkverenging Botenbuurt al een andere vernieu wing. Aan het Faassenplein open de zij een vereni gingsgebouw. Het gaat hier om een leegstaande school, die de wijk- vereniging zal de len met muziekver eniging Harpe Da vids. Deze laatste nam haar nieuwe ruimte vorige maand al feestelijk in gebruik. Oin de soepele sa menwerking „on der één kap" te on derstrepen gaf de fanfare van Harpe Davids zaterdag een show bij de in gang van het ver enigingsgebouw voor de Boten buurt. Vervolgens onthulde wethou der Hafkamp een ijzeren plaquette, waarop een lichten de vuurtoren is af gebeeld met het bijschrift „De Stuurhut". Zo gaat het nieuwe vereni gingsgebouw na melijk heten. Voorzitter Stuiven berg is vooral te vreden over de snelheid, waarmee de gemeente het onderkomen aan zijn vereniging heeft toegewezen. „Het is nog maar drie maanden gele den dat wij daar over het eerste contact met onder wijswethouder Pos thoorn hadden." Nauwelijks een maand later volgde het groene licht en toen „moesten de schouders eronder, want het pand stond er vervallen bij." Het verenigingsge bouw van de Bo tenbuurt bestaat uit een entree, eenf tange gang en een recreatiezaal ter grootte van een klaslokaal, waarin enkele leden een koffiebar hebben gebouwd. Een tweede ruimte van gelijke omvang is nog even niet be schikbaar voor de wijkvereniging. Die zal in verband met ruimtegebrek in de naburige.Woud- hoekschool nog een half jaar door een kleuterklas worden gebruikt. Ben Stuivenberg ontving zaterdag nog een onbekend geldbedrag van woningbouwvereni ging Eendracht, met wie de wijkver eniging eerder te vergeefs had ge probeerd zaken te doen. De wijkver eniging had zijn oog laten vallen op een winkeltje aan het Frans Rietveld pad. maar de huur bleek te hoog. SCHIEDAM Nu, 5 jaar na de opening van jongerensociëteit QT, vindt de organisatie het welletjes. Door hun reeds ge vorderde leeftijd en een ge brek aan animo bij eventuele opvolgers, besloot het bestuur af te treden en de zaak te slui ten. Om dit feit niet onopge merkt voorbij te laten gaan, werd er afgelopen zaterdag een slotavond op touw gezet, welke luisterrijk werd bijge staan door het Trio Cor Witjes en de vermaarde popgroep Noodweer. Met een eenvoudig akoestisch instrumentarium en een heuse smartlap, stak het Trio Cor Witjes Manus Mans van wal. Begonnen als straatmuzikan ten die normaliter 's winters in het hartje van Rotterdam en 's zomers op het strand spelen, stropen zij nu wegens gepro longeerd succes de jongeren centra af. Met een bezieldheid die uit z'n tenen komt zo diep, bezingt Cor Witjes de romanti sche en vaak melancholische kant van het leven, waarbij hij af en toe knipoogt naar de iro nie die eraan kleeft. Het jonge viertal wist tijdens hun vertol kingen van het levenslied, maar ook van covers waaron der zelfs een van Top of the Bill Prince het publiek aan zich te binden. Hun oeuvre laat zich, zoals zij zelf zeggen, het beste omschrijven als een sik met verschillend haar. De in 1979 ontsproten en sindsdien ongewijzigde vier- mans formatie Noodweer trad hierna voor het voetlicht. Het inmiddels in groten getale toe gestroomde publiek, kreeg een keur aan veelal maatschappe lijk kritisch gestoelde nummers te horen. Hun Rotterdamse af komst is doorgaans de basis waarop de teksten zijn geba seerd. De rauwe, saaie en ver gruisde stad, waar de smerig heid op straat ligt en de mid delmatigheid van al die men sen in de tredmolen hoogtij viert, daar druist Noodweer doorheen. Ook hun afkeer te gen het snobisme van de Am sterdamse kunst sien wordt genadeloos bezongen in „Als je niemand bent". Na het ho ren van de bekende hit „In de disco", dat als persiflage is be doeld voor de opgefoktheid in de discotheken, kan de band terecht het stempel van vee'zij- digheid opgedrukt krijgen. Hun verschillende muzikale geaard heid Is tevens de kracht van de band. Rock wordt met even veel gemak en aandacht ge speeld als disco of reggae. Op vallend was. dat ondanks de sobere bezetting van bas, gi taar en drums, er geen leegte ontstond wanneer vanger/ tekstschrijver Jos Bloemkolk een stapje terug deed. Met af wisselende solo's, stuwende drums, een bijna melodieus basspel en onderhoudende teksten diende Noodweer het publiek van repliek. Met een laatste toegift nam de groep afscheid van de bezoekers die op hun beurt afscheid namen van het reeds ter ziele QT, RENÈ DE HEIJ Naar aanleiding van het overlijden van Pvd A-gemeenteraadslid Arie Verlinde heeft de PvdA-fractie een verkla ring op schrift gesteld. Wij publiceren deze ver klaring integraal. Het bericht van Arie Ver- linde's plotselinge dood heeft de PvdA-fractie op ongeken de wijze geschokt. Het was alsof wij één van onze ouders verloren. Arie was een bij zonder fractielid. Hij voelde zich in de eerste plaats een gewone man die voor dc ge wone medeburgers moest op komen. op elk moment en op elke plaats. Hij voelde zich nooit te eenvoudig om op hoog niveau zijn mond open te doen en te strijden en nooit te min om bij elk clubje ook zich te vertonen om zijn par tij en zijn visie uit te dragen. Een tocht naar de Tweede Kamer was voor hem even normaal, zoals bijvoorbeeld toen Wilton in moeilijkheden verkeerde, als een tocht door weer en wind naar een kanti ne van een sportvereniging om mee te delen in de vreug de van een opening of jubi leum. Eigenlijk is er geen terrein in de gemeente aan te wijzen waarop Arie in zijn meer dan 16-jarig lidmaatschap van de raad zich niet heeft bewogen. Na zijn persionering ruim twee jaar geieden, zette hij zich met dubbele kracht in voor het gemeenteraads werk. De fractie deed nooit tever geefs een beroep op hem om in wat voor commissie dan ook plaats te nemen. Veel re spect verdient Arie voor de wijze van functioneren in die commissie, waarin burgers vaak op emotionele wijze hun problemen komen voorleg gen. Zonder zich te laten meeslepen door emoties, toonde hij daar zijn kracht door objectief, maar met haarfijn gevoel voor dc zwakkeren in onze samenle ving. te oordelen en het colle ge van burgemeester cn wet houders te adviseren. Binnen onze fractie kon hij eveneens deze brede ervarin gen en zijn vele contacten met allerlei mensen van nut laten zijn, door zijn mede- fractieleden er soms fijntjes op te wijzen dat bij besturen afstandelijkheid wel eens goed kan zijn, maar dat het luisteren naar de man in de straat niet vergeten mag worden. Hij was het oor en oog van onze fractie cn droeg zijn rode hart, dat hem te vroeg in de steek liet, op de juiste plaats. Hij was een ro de Schiedammer en het leek wel eens of iedereen hem kende. Als onze vicc-voorzit- ter en collega, met wie ik re gelmatig optrok, zullen wij hem voorgoed moeten mis sen. Ons medeleven gaat uit naar zijn familie die wij veel sterkte wensen om dit verlies te dragen. Wij zullen hem in ere hou den en dat kan het beste door uit te voeren wat hij enkele dagen voor zijn overlijden schreef in zijn nieuwjaars wens in het Vrije Volk: „Dat men niet alleen zal spreken cn schrijven over de rode draad, maar dat men er alles aan wil doen hem zichtbaar en voelbaar te mnaken voor onze bevolking." Namens mijn fractieleden van de PvdA, Gé Brouwer, fractievoorzitter.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1