F UbB Begroting pas in februari in raad Getuigenverhoor moet ontslagzaak "redden" Vereniging CJV is er heel vlot bij 'Kan de vuilniswagen niet vaker komen? l m Tijdelijk werk GSD verlengd Jubileum langdurig en gezellig gevierd Maassluise D'66 meet zure regen Kortaf «I H T« II" ■■waai Andere steden traag Schiedam profiteert Ui U 4 i ■m p fljj Nog zes maanden voor Cees Kamminga I-I* tl mém.. WËfflÊÊÊÊSSÊEIBMSm mwnasaSr i •nr5:::- .ƒ•'-. ■-• - - .;/•- ^SCHIEDAM De woonellende voor bewoners van 213 St. Jozef woningen in Schiedam West lijkt voorlopig niet uit de wereld. Zowel St. Jozef, de gemeente, als.de SSSW, de werkmaatschappij van de vijf Schiedamse woningbouwverenigingen, zeg den geen geld te hebben voor een opknapbeurt van le in'81 gerenoveerde woningen. ■HMMfl Woningen in de Anthonie Muijsstraat hebben niet alleen van buiten een winters aan gezicht. Van binnen zit op de kozijnen een dikke laag ijs. Cees Kamminga. Ontslagprocedure Vorig jaar noemde de gemeente- raad het nog "bnaan- vaardbaar" om het opha- len van huis- vuil terug te schroeven %v<an twee naar één keer per week. Des ondanks komt de vuilniswa gen in delen van Schie- dam-Noord maar eens per week langs. •t WS Mevrouw M. J. L. M. van der Linden (voorgrond fis net zo lang voorzitster als de Unie van Vrijwilligers in Schiedam bestaat. Gisteren vierde de unie het tienjarig jubileum. Ravage Orgelbe speling •:s m it: K r b f r1: §L kil li i HET VRIJE VOLK' schiedam 14 m Woonellende in West nog lang niet ^De SSSW heeft berekend dat men. In een brief is om een bc reparaties op z'n minst 4,5 miljoen gulden kosten. Volgens waarnemend SSW-directeur Gees Kamminga is de over-, beid de enige die financieel soelaas kan bieden. In de barre winterse omstan digheden bereikt de woonellen de in straten als de Anthonie Muijsstraat en de Van Beve renstraat haar hoogtepunt. Deuren kunnen door de aan houdende vorst 's ochtends niet meer open. Vrijwel alle ramen in sommige woningen zitten vastgevroren doordat verkeerde raamkozijnen zijn aangebracht. Het plaatsen van nieuwe kozijnen vergt zo'n 2,5 miljoen gulden. De SSSW zit nog het meest in haar maag met de vochtige j kruipkeldera onder de wonin gen. Het gevaar is niet denk- beeldig dat de houten vloeren door het vocht (en de schim- mei) langzaam weg rotten met alle instortingsrisico's van dien. „Daar maken wij ons de grootste zorgen over," zegt Cees Kamminga. JDe repara tie daarvan komt op zo'n twee miljoen gulden. Geld dat wij niet in kas hebben." Het Schiedamse gemeente bestuur heeft vorig jaar al bij het rijk aangeklopt voor een extra subsidie om de opknap beurt ter hand te kunnen ne- drag van 1.9 miljoen gevraagd. Deze brief is door de bewo nersvereniging West "onder schept" en met de nodige scep sis ontvangen. „De gemeente zegt op de hoogte te zijn van de proble men maar daar geen conse quenties aan te verbinden," zegt Bert van Kan, bewoners- deskundige in de wijk; „Wij roepen al tijden dat de ge meente in moet grijpen. De be woners horen niets, zien niets, maar zitten wei in de ellende. Het maakt hun niets uit wie de huisbaas is, als ze maar goed wonen. Voorlopig zitten ze in een noodsituatie." Volgens wethouder Cor van Tilbórg (Stadsvernieuwing) is woningbouwvereniging St. Jo zef de eerst aangewezene om de problemen uit de wereld te helpen. „Wij staan als gemeen te niet bij voorbaat te ramme len met de geldbuidel. De wo ningbouwvereniging mag toch aangesproken worden op haar verantwoording. Ik weet dat ze geen geld heeft. De gemeente heeft het geld ook niet." Uit een rapportage over vijf tien proefwoningen blijkt dat de kozijnen zonder meer ver vangen moeten worden, wil er een leefbaar klimaat in de wo ningen ontstaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Cees Kamminga blijft nog een half jaar aan als waarne mend directeur van de SSSW. In december be reikten de werkgever van Kamminga, de Nationale Woningraad en het be stuur van de SSSW over eenstemming over ver lenging van het tijdelijke arbeidscontract. Kam minga zou eind vorig jaar, na een reorganisatie van de SSSW, zijn functie neerleggen. De werkmaatschappij van de vijf Schiedamse woningbouwverenigingen is echter nog steeds ge wikkeld in een ontslag procedure voor haar eigenlijke directeur en kan daardoor nog geen opvolger aanstellen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente lijke begroting wordt pas in fe bruari door de gemeenteraad behandeld, in plaats van deze maand. Oorzaak van de ver traging ligt bij het bedrijf dat de druk van de vier lijvige boekwerken, die de begroting omvat, verzorgt. Dit bedrijf, May-Day in Lisse, liet op het laatste nippertje weten niet op tijd klaar te kunnen zijn. "Oorspronkelijk zou de ge meenteraad zich op 21, 22 en 24 januari over de begroting 1985 buigen. Dat is al vrij laat; wet telijk zijn gemeenten verplicht hun begroting vóór het begin van het boekjaar vast te stel len. De data die nu voor de be grotingsbehandeling zijn gere serveerd zijn 11, 12 en 14 fe bruari. De voorzitters van de raadsfracties hebben hiermee inmiddels ingestemd. Volgens A. B. van den Bout, chef financiën van de gemeen te, zijn er vorige week "enkele harde woorden gevallen" toen de drukker het af liet weten. Al zijn er .laar zijn zeggen ook "verzachtende omstandighe den. De lay-out van de begro ting is totaal gewijzigd. In voorgaande jaren kon men nog wel flinke delen uit de oude be groting overnemen. Maar dat dat nu niet kon, wist dat be drijf van tevoren." Problemen verwacht Van den Bout niet, door de verlate begrotingsbehandeling. "In fei te maakt het weinig uit, alleen natuurlijk dat die vergaderin gen nu moesten worden opge schoven." Ook dat Schiedam nu extra laat is met het vast stellen van zijn begroting (die. vervolgens bij de provincie moet worden ingeleverd) is "geen punt. Schiedam is be paald niet de enige gemeente die de drempel van 1 januari overschrijdt." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De SSSW heeft geen nieuwe motivering kunnen geven voor het ontslag op staande voet van haar di recteur. Gisterochtend heeft de advocaat van de SSSW een zo genoemde conclusie van ant woord aan de kantonrechter overhandigd waarin dezelfde gronden voor het ontslag staan genoemd als in de zitting van bijna een maand geleden. Toen concludeerde rechter Piket al dat de gronden wat hem be treft "onvoldoende" waren. Het SSSW bestuur heeft haar hoop gevestigd op een even tueel getuigenverhoor van de twee rijksrechercheurs die op last van de rechtbank in Rot terdam een onderzoek doen in de administratie van de werk maatschappij. De twee "jonge onderzoekers" kunnen hun in formatie niet zomaar aan de SSSW-advocaat overhandigen. De rechter heeft inmiddels bepaald dat de SSSW 150.C00 gulden aan de ontslagen direc teur moet geven, als het ont slag onterecht blijkt. Dit be drag is voor een deel opge bouwd uit achterstallig loon. De directeur staat al geruime tijd op non actief. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam profiteert van de traagheid van andere steden. Deze stad heeft een extraatje van 2,5 mil joen gulden voor de stadsver nieuwing gekregen van het rijk. Het ministerie van Volks huisvesting schrijft dat andere gemeenten te weinig plannen hebben ingediend, zodat er on verwacht geld over was. Het geld moet besteed wor den aan de uitvoering van stadsvernieuwingsplannen voor de Laurens Costerstraat, het Land van Ris en de Som- melsdijksestraat. De gemeente kan daar nu panden van huis eigenaars gaan aankopen om deze vervolgens te slopen en nieuwe voorzieningen aan te brengen. Aan de Laurens Cos terstraat en het Land van Ris wil de gemeenteraad groen en nieuwe huizen, aan de Som- melsdijksestraat een nieuwe wijkparkje. VLAARDINGEN De grootste Vlaardingse jeugd vereniging CJV Liefde en Vre de is nu al begonnen met de voorbereidingen van de festivi teiten in het kader van het 100-jarig bestaan in 1986. Als eerste is een financiële actie gelanceerd onder het motto "100 weken 100 cent voor een 100-jarige". Leden, oud-leden en sympathisanten wordt ge vraagd de komende honderd weken wekelijks één gulden te schenken aan de CJV. De festiviteiten rond het 100-jarig bestaan worden geor ganiseerd door een speciaal hiervoor opgerichte stichting onder voorzitterschap van An- dries Booij. Een definitieve be stemming voor de binnenko mende gelden is nog niet be-, paald. Wel staan een eigen ac commodatie in Holy en een kamphuis op het verlanglijstje (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bewoners van delen van Schiedam- Noord gaan actie voeren tegen het feit dat bij hen maar één keer per week. huisvuil wordt opgehaald. Elders in de stad komt de vuilniswagen twee keer per week langs. De bewo nersvereniging Botenbuurt heeft over deze kwestie een brief aan de verantwoordelijke wethouder gestuurd. Voorzitter Ben Stuivenberg van de bewonersvereniging wij3t er In de eerste plaats op dat de gemeenteraad half 1984 nog een voorstel verwierp om de vuilophaal in de hele stad tot één keer per week te beper ken. PvdA-fractieleider Gé Brouwer bijvoorbeeld noemde dat voorstel toen "onaanvaard baar en slecht voor de volksge zondheid." Een andere aanleiding voor de actie van de bewoners is een raadsbesluit over het op halen van bedrljfsvull, eind vo rig jaar. Bedrijven mogen voortaan zelf kiezen of de vuil niswagen één of twee keer per week langs komt. Kiezen ze voor één keer, dan krijgen ze korting. Stuivenberg; "Wij vra gen ons af of we misschien ook recht op een korting hebben." Mari Dingenouts, voorlich ter van de Openbare Nutsbe drijven, noemt het een "histo risch gegroeide situatie" dat bepaalde delen van Schiedam- Noord maar één keer per week hun vuil kwijt kunnen. De wij ken waar het om gaat zijn de Botenbuurt, Tuindorp-Kethel, de Geuzenbuurt en de Kaste- lenbuurt. "De hulzen in die wijken zijn in de laatste jaren gebouwd," aldus Dingenouts. "Eén keer ophalen geeft de Nutsbedrij ven al extra werk. Als je in die wijken twee keer zou moeten ophalen, zou dat wel eens kos tenverhogend kunnen werken. Dat kan gevolgen hebben voor de hoogte van de reinigings heffing." Een tweede argument om in delen van Noord het ophalen van huisvuil te beperken is volgens Dingenouts dat de be trokken woningen meer op slagruimte hebben. "Die één of twee zakken kunnen best een paar dagen op een balkon of in een schuur staan." Nieuwe be woners worden doorgaans snel door mensen van nutsbedrij-- ven bezocht en over de huis- vuildienst geïnformeerd. Van klachten uit Noord ls bij de voorlichter van de nutsbe drijven niets bekend. "De men sen vragen wel eens was com de vuilniswagen daar maar één keer langs komt. Dat lich ten wij dat toe, kennelijk tot te vredenheid." WOENSDAG 9 JANUARI 1985 SCHIEDAM Acht tijdelijke ar beidsplaatsen bij de sociale dienst mogen met een half jaar worden verlengd. De dienst kan hiermee de vergroting van de werkdruk enigszins opvangen. De ge meente is gevraagd een onderzoek te houden naar de personeelssterkte bij de woonruimte verdeling. Volgens de sociale dienst staat vooral de so ciale indicering (waar de urgentie verklaringen van daan komen) onder enorme spanning en moet er meer personeel komen. De werkdruk bij de sociale dienst is ge stegen ondanks de kleine daling van het totale cliënten- bestand van 5391 naar 5386. "Het werk is ingewikkel der geworden," iegt voorlichter Henk Bonzei uit. "Er komen meer mensen in financi ële problemen, mensen zijn langer afhankelijk van een uitkering. De pro blemen los je niet in een dagje op." Regelmatig worden de regels voor de diverse uitkeringen door de overheid veranderd. Niet al leen moeten deze worden bestudeerd en ingevoerd door het GSD-personeel. Na elke wijziging werdt de dienst be stookt met vragen van cliënten. De sociale dienst kan niet zeggen hoeveel mensen zij denkt nodig te heb ben in de toe komst. De acht tij-:; delijke banen zijn ongeveer een jaar geleden ontstaan. - Voor het komende half jaar heeft de gemeente 132.000 gulden uitgetrok ken om het tijdelij ke werk te financie ren. De banen worden voor het merendeel opgevuld door part-timers. Vast staat dat deze werknemers, bij het aflopen van de ter- mijn, niet zomaar -• op straat komen te staan. De acht ba nen zullen via na- tuurlijk verloop el- ders in het bedrijf worden bezuinigd. SCHIEDAM Een uitstekende onder linge sfeer in de Unie van Vrijwilli gers heeft ervoor gezorgd dat het tienjarig bestaan gisteren gezellig en langdurig werd ge vierd. In een zaaltje in het Schieland Ziekenhuis, waar de 120 vrijwilligers eik een ochtend In de week actief zijn, was het de hele dag flink druk. „De meeste vrijwil ligers kennen el kaar vrij goed," al dus mevrouw M. J. L. M. van der Lin den, die net zo lang voorzitster is als de Schiedamse afde ling van de unie be staat. „Dat komt omdat wij regelma tig bijeenkomsten hebben, met films, lezingen of bijvoor beeld een bingo." Ondanks de barre weersomstandighe den werd de viering van het jubileum gisteren door zo'n 100 mensen be zocht. Op het programma stonden achtereen volgens een offi cieel gedeelte met toespraken van be stuursleden, koffie drinken, een lunch, een borreluurtje en eenretinie van oud-medewerk sters van de unie in Schiedam met daaraan gekoppeld een "gourmet-par ty" in de Juliana- kerk. in haar openings toespraak ging me vrouw Van der Lin den onder meer in op de taak van de vrijwilligers in het ziekenhuis. „We moeten ervoor wa ken dat de vrijwilli gers geen arbeid splaatsen bezetten. Ons principe is: het werk waarvoor be taalde krachten zijn, dat doen wij niet." Wat de vrijwilligers wél doen: zij nemen de zorg voor de bloemen en het fruit van de patiën ten op zich, zij van gen mensen die in het ziekenhuis wor den opgenomen bij binnenkomst op en ze vervoeren pa- tienten binnen het ziekenhuis, bijvoor beeld van hun af- deling naar de fy siotherapie. De leden van de Unie van Vrijwilll- gers zijn volgens het bestuur "vrou-, wen die er niet van- houden om elke dag bij elkaar kof fie te gaan drinken, die liever hun me demens helpen dan te gaan winkelen. Het is dankbaar werk, want we krij gen veel waarde ring van de patiën ten." Tot teleurstel ling van mevrouw Van der Linden vertoonde de zie kenhuisdirectie zich gisteren niet tijdens de jubileumviering. MAASSLUIS Ook de Maassluise D'66 doet mee aan de landelijke partij actie om een com plete zure regen- kaart van Neder land te maken. On langs bracht frac tievoorzitter Manda Kapll tien Ph-me- ters naar het stad huis en reikte deze uit aan tien partij genoten. In heel Nederland nemen 6000 D'66-ers de komende weken monsters. Afgelopen vrijdag mat Manda Kapit voor het eerst de zuurgraad van Maassluise lucht in haar achtertuin. In een emmer, op een sleetje, ving ze wat neerslag op (in dit geval geen regen maar sneeuw) en stak er een gevoe- Een ravage hebben onbekenden ach tergelaten in de keuken van de W. A. van Liefland- school aan de Prin ses Beatrlxlaan. Door een ruit In te gooien waren in brekers het pand binnen gekomen. De hele schooi werd doorzocht waarna in de keu ken enkele flessen met tomatenket chup werden ka- lig reepje papier In, te vergelijken met de oude lakmoe sproef. Het kaartje geeft na afloop be paalde kleuren die overeen komen met de verschillen de niveaus van de zuurgraad. Man- da's papiertje wees 6,0 aan. Dat valt reuze mee, aange zien de hoogste Ph-graad 2,0 be draagt en bij 7,5 Is de zuurgraad ge neutraliseerd. „Het is belangrijk dat je een flink stuk boven de grond de neerslag opvangt. Je mag geen op spattende regen te rug krijgen in de emmer. Er zit nog heel wat aan vast om goede proeven te nemen. Het mag geen amateuris tisch boeltje wor- potgegooid. De vernielpartij bleef beperkt tot de keu ken. De Vlaardingse or ganist Guus Kor- pershoek zal op vrijdag elf januari een serie orgelbe spelingen in de Dorpskerk in Ke- thel openen met een concert. Hij be gint om half acht 's den," aldus me vrouw Kapil. D'66 maakte zijn actie tijdens het af gelopen weekeinde bekend tijdens een partijbijeenkomst in Arnhem. De de mocraten volgen het voorbeeld van onze oosterburen die ai wel een com plete kaart van zu re regen-neerslag hebben opgesteld. De meet-attributen worden verstrekt door de Landbouw Hogeschool van Wageningen waar ook de resultaten heen gaan. De uit slag zal over onge veer twee maanden bekend zijn. De eerste officiële Maassluise meting had maandagavond plaats bij het stad huis. avonds. Dé bezoe kers wordt om een vrijwillige bijdrage gevraagd. .t:i •M U -1.11 11

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1