centrum opent 'Turks huis mise aarde' Amnesty-actie tegen martelen was succes Muziekschool kan niet stuk De Dijk in verval geraakt? Weinig verandering in cursusprogramma Man gooit ruit in Afwisselingen plezier met Brani Vermeulen Spuiter: verkeer lam Waterweg in midden moot met leegstand 'Weg met het korte- broekensyndroom' lii (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Dankzij een hulpvaardige freule aan het begin van deze eeuw, kunnen binnenkort kinderen met opvoedingsmoeilijkheden in Schiedam worden ge holpen. Op initiatief van de "stichting Boddaert centrum Schiedam is een dagopvang voor school gaande jeugd" ingericht in de voormalige Oranje Nassauschool aan de Frangois Haverschmidtlaan. Dat er met dit centrum aan een duidelijke behoef te wordt voldaan, staat volgens de stichting als een paal boven water. Adoptie Afwisseling WA- S' v MMé'. is soms beter als HET VRIJE VOLK Schiedam Het Schiedamse Boddaert- centrum Is er één in een keten van vijftig stichtingen, ver deeld over heel ons land. De organisatie probeert soelaas te bieden aan gezinnen waar het kind, door wat voor problemen dan ook, tussen de wal en het schip dreigt te raken. „Bijvoorbeeld problemen met financiën, dreigende wer keloosheid of scheiding," somt coördinator/directeur Leo Bo de enkele moeilijkheden op. MAANDAG 14 JANUAR11985 vuld. Er kan nog niet op wor den ingeschreven. Verder in "Doen": diverse taalcursussen, activiteiten voor culturele' in de Blauwe Brug, decursussen van de Stichting Huishoudelijke Voor lichting en informatie over het Schiedamse werklozenproject De Trechter. Het Clubhuis De Dijk in Zuid is duidelijk aan een grote opknapbeurt toe. Dit vindt in ieder geval de redactie van de Vrijbaan- krant. Dese maakt gewag van een nieuwe ministeriële regeling die het mogelijk maakt dat met rijksgeld jongerenonderko- mens worden opgeknapt. Het artikel dat de Vrijbaankrant erover heeft gepubliceerd ging gepaard met een foto van ....juist, De Dijk: Volgens de Vrijbaankrant dus het tref fende voorbeeld van een in verval geraakt clubhuis. Met het opknappen van jongerencentra wil de overheid zo'n 1J,0 arbeidsplaatsen scheppen. Het plan „jongeren bouwen voor jongeren" is onderdeel van het Jeugdbeleid. Ook de jongeren die gebruik maken van het centrum mogen aan de opknapbeurt mee werken. Voor clubhuis De Dijk is het, als we de Vrijbaankrant mogen geloven, zaak snel een briefje naar Den Haag te sturen. De aanvra gen moeten ten slotte voor 1 februari binnen zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Amnesty In ternationaal is tevreden met haar activiteiten in 1984. Voor al de actie "Martelen is men senwerk", die het gehele jaar door de gemoederen binnen Amnesty bezighield, is volgens het jaarverslag op een succes uitgelopen. "Veel groepen uit onze samenleving hebben zich tegen het martelen verzet," al dus een woordvoerder van de organisatie. Vertegenwoordigers van kerken, scholen, medici, juris ten en van de Vrouwenbewe ging hebben zich voor Amnes ty ingezet. Op aandrang van VLAARDINGEN Een 50-jarige Rotterdammer is in overspannen toestand afge voerd naar het Delta-zieken huis. De man had in de Vlaar- dingse Riouwlaan een ruit in gegooid van een woning van zijn ex-vriendin. Amnesty heeft het college van Burgemeester en Wethouders van Schiedam een protestbrief naar de regering van het Zuid- amerikaanse Uruguay ge stuurd. Een dergelijk schrij ven ging ook naar de regering van Mexico, dit maal met de WD-wethouder Cor van Til- borg en Luub Hafkamp als af zenders. "We hebben politiek een succesvol jaar gehad," zegt Amnesty. Regelmatig waren medewer kers van Amnesty in een stand te zien op de "vaste stek" van de organisatie, even voorbij het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Veel mensen zul len zich nog de kooi herinneren waarin symbolisch dc marte ling van een gevangene werd uitgebeeld met een pop. De wereldwijde actie van Amnesty had 'ook bij interna tionale instanties succes. Op tien december nam de Algeme ne Vergadering van de Ver enigde Naties unaniem het In ternationaal Verdrag tegen Martelen aan. Evenals voorgaande jaren ontfermden de zestien leden van Amnesty Schiedam zich in 1984 over haar twee adoptie gevangenen, de Zuidkoreaansc professor Ahn Jae-Goo en de dominikaanse pater Luka Prcela in Joegoslavië. Beiden zitten gevangen wegens "kri tiek op de regering". Maandelijks stuurt de afde ling honderd gulden naar het gezin van Jae-Goo. Volgens de Amnesty Informatie lijdt deze wetenschapper in de gevange nis aan bloedziekte, beschadig de nieren en rugpijnen. Zijn gezin heeft sinds zijn gevan genneming geen inkomen meer. De straf die pater Prcela kreeg werd, mede door toe doen van Amnesty, in hoger beroep van vijf naar drie jaar verlaagd. Amnesty zal de auto riteiten verzoeken om zijn vrijlating blijven sturen. De afdeling Schiedam wil het komende jaar de nadruk leggen op het werven van nieu we leden. "We zijn met zestien" mensen maar er ligt nog ge noeg werk voor anderen," al dus de organisatie. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS De Streekmuziekschool heeft za terdag met 1600 man publiek haar eerste lustrum gevierd in de Stadsgehoorzaal en De Har monie in Vlaardingen. .Vier honderdvijftig leerlingen en hun docenten gaven 48 uitvoe ringen, variërend van blok fluitensembles tot.complete or kesten. Directeur Hans Mulder van de Streekmuziekschool na afloop: „Ik ben zeer tevreden. Er kwamen meer mensen dan verwacht". Zijn school is langs de Nieuwe Waterweg na vijf jaar niet meer weg te denken. Even leek het er op dat de Ijzel zaterdagmorgen roet in het eten zou gooien van het ju bileum. Het instrumentarium van de leerlingen moest in alle vroegte worden opgehaald uit de muziekscholen in de Willem Beukelszstraat in Vlaardingen en in de Lange Nleuwstraat in Schiedam. De transportwa gens kwamen echter allemaal veilig aan. Ook de stationcar van mevrouw Ten Bookum uit Maassluis die vanuit huis haar klavecimbel zou meenemen. Tot grote opluchting van de organisatie liet 's ochtends, tij dens de uitvoering van de jongste muziekleerlingne in de Harmonie en de Stadsgehoor zaal, het grote publick zich niet door de gladheid impone ren. Er zaten 700 mensen in beide zalen. Wethouder van Schiedam en bestuurslid van de muziek school Herman Posthoorn opende de middaguitvoering. Hij roemde het niveau van dc leerlingen. „Ik spreek van po- diumgeweld", aldus Posthoorn. „En dat komt door de fusie van vijf Jaar geleden van zeer oude muziekscholen." Het seniorenorkest dwong het meest respect af in de Stadsgehoorzaal. De meeste le den hadden in geen jaren hun instrument aangeraakt. Pas in september vorig jaar kwamen zij bij elkaar en gaven zij za terdag reeds hun eerste uitvoe ring. De techniek van vroeger jaren zat nog steeds in hun vingers. Tijdens de wals Rosen aus dem Süden van hoe kan het anders Johan Strauss, kregen de senioren zowaar de handen op elkaar van de 200 aanwezigen. De Streekmuziekschool heeft sinds haar bestaan al 258 uit voeringen gegeven. Na de fusie van de Schiedamse Muziek school en de Stedelijke Mu ziekschool Maassluis in '79 tel de de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg-Noord 1337 leerlingen. Tijdens het laatste cursusjaar was dat aantal ge stegen tot 2152. „Turkije is een land op de grens tussen twee werelddelen," meende wethouder Luub Hafkamp zaterdag bij de opening van de expositie „Turks huis op Schiedamse aarde" in het Stedelijk Museum. overdag weg is „Het is voor de relatie met de ouders soms beter dat het kind overdag ergens wordt opge vangen. Dat voorkomt het ver slechteren van de situatie." Echter, de keuzemogelijkhe den voor de ouders zijn zeer beperkt. Als ambulante hulp (zoals een maatschappelijk werker) niet genoeg is, maakt het kind een grote kans in een internaat ver van zijn ouder lijk huis te belanden. „Er is geen tussenweg," zegt de penningmeester van het Schiedamse Boddaert-cen- trum, K. van der Geest. „Als je een kind in een internaat stopt, heeft het nog maar weinig contact met z'n ouders. Wij wilden de kinderen dicht bij huis opvangen." De tussenweg van het Bod- daert-centrum is bedoeld voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Tussen dé middag en na school (tot zeven uur 's avonds) kunnen de kinderen in het centrum terécht. Twee be geleiders staan klaar om de jeugd met raad en daad (on der meer een warme maaltijd) bij te staan. „Wij richten ons vooral ook op het begeleiden van de kin deren," zegt Leo Bode. „Je ziet vaak dat zij, door alle moei lijkheden thuis, een achter stand hebben wat sociale con-' tacten betreft. Ze zijn stil, uiten moeilijk hun gevoelens." Ook de ouders worden door Coördinator/directeur Leo Bode (links) en penning meester K. van der Geest zijn blij met het Boddaert- centrum. „Dit is een tussenweg in de kinderopvang." het Boddaert-personeel niet uit •het oog verloren, We hebben een gezinsbegeleider in dienst. Die probeert aan de basis, in het gezin zelf, de moeilijkhe den het hoofd te bieden," legt Leo Bode uit. De ervaring bij andere centra heeft geleerd dat een kind na één tot twee jaar geen opvang meer nodig heeft. De Schiedamse stichting gaat voorlopig van start met één groep van acht kinderen. In overleg met bijvoorbeeld de huisarts, de Onderwijs Bege leidingsdienst en de ouders worden de kinderen „gerecru- teerd". Nog dit jaar hoopt .de stichting een tweede groep te beginnen. Ook een nieuwe behuizing staat op l.et verlanglijstje. „We hebben voor dit schoolgebouw gekozen als tijdelijk onderko men omdat er eindelijk iets moest gebeuren. We zijn al sinds 1976 bezig om het cen trum van de grond te krijgen," aldus penningmeester Van der Geest. Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Zaterdag middag opende wethouder Hafkamp onder grote belang stelling de tentoonstelling "Turks huis op Schiedamse aarde". De expositie in het Ste delijk Museum geeft een beeld van leven en werken van de 3500 Turkse ingezetenen van de stad. Een drietal stijlka mers laat zien, hoe zij wonen. Een fotoreportage biedt kijkjes in het dagelijks leven. De ten toonstelling is georganiseerd door het museum in samen werking met Resep Alug van de ABC-cursussen. De meeste voorwerpen heeft Alug van Turkse Schiedammers ge leend. Wethouder Hafkamp vond het plezierig, zo verklaarde hij in zijn openingstoespraak, dat de tentoonstelling met daad werkelijke steun van de Turk se bevolking tot stand was ge komen. „Turkije is een land op de grens tussen twee wereldde len," zo zei Hafkamp, „met een geschiedenis vol belangrijke wapenfeiten en. èen forse cul tuur..In de tachtigjarige oorlog waren Nederlandse kooplui naar Turkije gevaren, omdat daar toen welvaart en welzijn heersten, meer dan hier. En de Watergeuzen hadden een vlag met de halve maan. Zij voer den de leus „Liever Turx dan paaps." Hafkamp citeerde bovendien de Franse filosoof en maat schappijcriticus Voltaire, die meer dan tweehonderd jaar geleden schreef: „Christenen kunnen een voorbeeld nemen aan Turkije, want daar leven wel twintig godsdiensten in vrede naast elkander." De Turkse bevolking in van "Doen", de folder waarin de instellingen hun activiteiten aanprijzen. Opvallend is wellicht een nieuwe cursus bij de stichting Vormings- en ontwikkelings werk onder, de titel ."effecten van de economische recessie op menselijk gedrag". Deze cursus moet nog worden inge- Schiedam moet er, aldus de wethouder rekening mee hou den, dat zij in een andere sa menleving wonen dan de hun ne en de Schiedammers van Nederlandse afkomst moeten er op hun beurt weer rekening mee houden, dat de Turkse medeburgers recht hebben op het behoud van een eigen cul tuur. Hafkamp hoopt, dat de tentoonstelling tot dit weder zijds begrip za! bijdragen. Organisator Resep Alug sprak over de gouden jaren die hij in het zwarte Schiedam had doorgebracht. Hij is nu be zig met een klein boekje over de geschiedenis van Schiedam speciaal voor de Turkse inge zetenen. „Wij willen altijd de Schiedamse vlag zien tussen de Turkse en de Nederlandse," verklaarde hij. En inderdaad, op de tentoonstelling staan zij broederlijk naast elkaar. SCHIEDAM „Geef mij één reden om te zingen," roept Bram Vermeulen zijn publiek tóe. Er is maar één reden om Bram Vermeulen lang voor de theaterpodia te behouden, moet de constatering zijn na het zien van de voorstelling van zaterdagavond in zolder theater De Teerstoof, die he laas niet geheel was uitver kocht. Bram Vermeulen (37), de ene helft van het voormalige duo Neerlands Hoop in Bange Da gen. is net als zijn vroegere compaan Freek de Jonge, zijn .eigen gang gegaan. Gelukkig maar want het programma dat Vermeulen samen met de vroegere medewerker van Hauser Orkater, Eduard B. Wahr, op de planken zet, mag er wezen. Zelfs na honderd keer spelen. Het is verfrissend om opnieuw te ontdekken dat echt muziek- maken, gepaard gaand met goede teksten, zonder tierelan tijntjes. lichtshows of effecten, nog steeds mogelijk is. Ging het In het begin van het optreden wat stroef, na het liedje „Burgerman", waarin zonder te vervallen in pathe tiek, sarcasme of beledigingen, uitgelegd wordt hoe we in de pas blijven lopen in de maat schappij, zat het programma geheid. Vermeulen heeft de gave en de uitstraling om ons relativerend een spiegel voor te houden zonder dat hij moraliserend wordt. Gelukkig niet, want dat zien we dagelijks al. Hij wil ons zelf na laten denken. 'j De kracht van zijn blues, en zijn meesterlijk gespeelde rock* and roll, voegen aan zijn liede- ren een extra dimensie toe. Het a-capella gezongen „Ver- veling", hoort voor de eeuwig-' heid vastgelegd te worden. Nooit heb ik twee mannen zo - fraai de verveiing in beeld zien... brengen. Zo je te vervelen, dat zou mooi wezen. De afwisseling in zijn program-' ma doet Vermeulen nog jonger; lijken dan hij ai is. Hij draait. als voormalig volleybal- inter- national, zijn hand er niet voor om, om Jerry Lee Lewis naar de kroon te steken in de song „Carolien". Dat daar een wed- strijdelement met percussionist Bahr bij kwam, maakte het ai- leen maar aantrekkelijker. Bahr was trouwens de gehele avond een hele grote, met als f leukste intermezzo de „bege- leiding" van „Burocraten" met." een typemachine. Vermeulen j stelde Bahr terecht voor als „het orkest". Het toegift zat ér natuurlijk bij hen wel in, een van „dik hout zaagt men planken." Een drumsolo door twee heren, een salsaband waardig. Dat er een trommel omviel bewees eens te meer dat zij met plezier hun werk doen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een kapot gevroren hoofdwaterleiding on der de kruising Marathonweg- Arie Koplaan heeft zaterdag nacht het verkeer een uur lam gelegd. Toen de buis barstte, spoot het water omhoog, dwars door het wegdek. De watermassa spoelde richting kantine van sportvereniging DVO maar de! brandweer wist het water te keren. Na enige tijd bevroor het water zodat de Marathon- weg enige tijd werd afgesloten. Het verkeer kon weer verder rijden toen voldoende pekel was gestrooid. SCHIEDAM/ VLAARDINGEN/ MAASSLUIS De gemeenten Vlaar dingen. Maassluis en Schiedam heb ben een vergelijk baar percentage aan leegstaande woningen. Van het totale woningbezit is In Schiedam 3,4 procent niet be woond. Voor Vlaar dingen is dat 3,2 procent terwijl in Maassluis 3,1 pro cent leeg staat. De drie gemeenten be vinden zich met de ze cijfers in de mid denmoot vergele ken met andere ge meenten in het Rijnmondgebied. Koploper Is de ge meente Capeile aan den IJssel waar zes procent van de woningen wacht op een bewoner. In absolute zin is de leegstand in Vlaardingen en Schiedam precies even groot. 987 woningen. De klei nere gemeente Maassluis telt 374 leegstaande wonin gen. Grote broer Rotterdam heelt ruim 15.000 leeg staande woningen wat neerkomt op 5.8 procent van het woningbezit. De gemiddelde leeg stand in het Rijn mondgebied be draagt 4.8 procent. Dit is ruim twee v maal zoveel als het landelijk gemiddel? de. De cijfers staan Inl een halfjaarlijks on derzoek van het Openbaar Lichaam Rijnmond en date^ ren van eind april vorig jaar. Vergelen- ken met oktober I '83 is de leegstand In het Rijnmondge bied met 5,3 pro- cent afgenomen. De Vlaardingse districtsbe stuurder W. Scholl (rechts) heeft zaterdagavond afscheid genomen van Scouting Rijn mond. De wiskundeleraar heeft er dertig jaar padvinderswerk op zitten. Hij kreeg van lande lijk voorzitter van het Scoutbe- stuur R. E. Oudshoorn (links) een erelintje in het Prins Mau- ritshuis aan de Vlaardingse Broekpolderweg. Het Hopman Smellkhuis, op hetzelfde terrein, bleek te klein voor de bijeenkomst die zo'n 200 mensen trok. „Een prima opkomst die ons voorgoed van onze korte broeken-syndroom afhelpt." sprak districtsvoorzit ter W. J. de Jong voor een kunstkampvuurtje van rode gloeilampen, wat hout en een geluidsbandje met knetterend haardvuur. De heer Scholl trekt zich he lemaal terug uit de scoutwe reld. Hij wil zelfs geen groepen meer leiden. „Ten eerste heb Ik het na dertig jaar wel gezien, ten tweede zouden de jongere groepsleiders het niet op prijs stellen. Die zouden een oude scout alleen maar een sta-in-' de-weg vinden," aldus Scholl. De padvinders In Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn na een periode van inspraak en anti-prestatie weer een beetje in voor het ruwe werk van een scout. „Ja, die periode dat men de kiasse-eisen en de insignes wilde afschaffen, is i voorbij. Gelukkig maar. Die tijd heeft nog zijn nasleep. Men is gewoon vergeten hoe je op een houtvuurtje kookt." zegt Scholl. Landelijk wordt een toename van het aantal padvinders voorspeld van maar liefst 20 percent. Of de Rijnmond-regio ook hiervan iets zal merken is maar de vraag. Vorig Jaar wer den de Vlaardingse Hubertus Agnesgroep en de Pandora- stam nog opgeheven door ge brek aan belangstelling. De massale belangstelling voor hel afscheid van de heer Scholl is wellicht reden voor wat opti misme. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het aanbod van cursussen van de diverse Schiedamse instellingen voor het komende is niet veel ver anderd vergeleken met vorig jaar. De cursussen staan opge somd in het nieuwe nummer

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1