Gemeente verdubbelt bijdragen aan studie Wegwijzer Welzijnsmarkt op Emmaplein? Theatercafé krijgt naam Groen licht voor Stationstraat na 'polaire' paal Flatje stelt zich spontaan kandidaat wêêêêêsê* RSA-10 G ééntrapsverbranding.....495- RCA-66 Turboverbranding©95*" RCA-80 Turboverbranding....845.. WBm SPAANSEPOLDER Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam: Hoog straat 125b, 3111HD Schiedam. Telefoon: 266646 of 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de Woens dagochtend voorafgaand aan de plaatsing op don derdag in ons bezit te zijn. Joke van Zessen: "De man doet mee; zo kan hij leren hoe hij zijn vrouw voor en tijdens de bevalling kan helpen." Echtparen Sloopbesluit L. van Dij ken van de provinciale directie Volkshuis vesting groef bij wijze van "eerste paal" met een graaf machine een gat in de stijf bevro ren Station- straatgrond. ;£^|ppjjg Verroest energiezuinige kachels voor bijverwarming in huis, caravan of boot zodat u toch behaaglijk uw avonden kunt doorbrengen. Daar waar de zomer u in de steek laat zijn wij u van dienst met Ook petroleum verkopen wij voor u in jerrycans groot 10 liter voor12.50 Dries spoort elke vervorming op. Deukt vak kundig uit. Spuit in de juiste kleur met de beste autolak. Regelt zo u wilt de schade - ƒ5 m pB Bokelweg 100, HjSgJH Schiedam, tei,0l0:^54540.^ ENERGIEWEG 11, TELEFOON 342400, VLAARDINGEN At bijna 25 jaar tot uw dienst "Wethouder Zijdeveld gaat niet gelijk zaken doen met de bewoners van een flat aan de MrgNolenslaan (fo todieals nadeel heeft,dat de huizen zich boven gara ges bevinden. HET VRIJE VOLK DONDERDAG 17 JANUAR11985. Baby plukt vruchten van zwangerschapsyoga CONSUMENTEN BOND De werkgroep Schiedam van de Consumentenbond vergadert donder dag 17 januari om 20 uur in een zaal van ontmoetings centrum de Blauwe Brug, Bachplein. Op de agenda staat een benzineprijzen- onderzoek en de Consumentengids. Inlichtingen, tel. 709227. •ORGELCONCERT Het eerste concert op het orgel in de aula van het Ste delijk Museum, Hoogstraat 125, vindt plaats op za terdag 19 januari. Vanaf 15 uur speelt de organist Aart Bergwerff uit Pernis het orgel. Fluitiste Anriemari9 Vijver berg verleent me dewerking aan het programma dat ge heel gewijd is aan de muziek van de Familie Bach. Duur van het concert: ongeveer drie kwartier. Toegang vrij. MUSEUM In het Stedelijk Mu seum, Hoogstraat 125, is deze week een aantal exposi ties van start ge gaan. In de aula is keramiek te zien van Geert Lap. Hans van der Plas hing schilderijen op, de naam van zijn tentoonstelling is: Afbouw. Toe gang gratis. •4 MOLENS In het Dienstencen trum de 4 Molens hangen van 10 ja nuari tot en met 1 maart wandkleden van de Schiedamse Jeanne Korpers- hoek. De tentoon stelling is op werk dagen van 9.15 tot 16.15 uur vrij te be zichtigen. Toegang voor do- nateurs ƒ3,50. Filmclub, Gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12. •WOUDHOEK Harmonie orkest 2 Ambrosius treedt zondag 20 januari op in het diensten centrum de Woud- hoek, Heijermans-Ï plein 36. Op het gei varieerde program ma van Ambrosius. staat o.a.: muziek van J. P. Sousa, 2 Stamitz, Ellington en Mandel. Aan vang 14 uur, zaal open 13.30 uur: En tree: gratis. SCHIEDAM -— De gemeente Schiedam heeft vorig jaar twee keer zoveel geld uitgege ven aan: bijdragen in studie kosten van burgers, dan was voorzien. Door de sterke stij ging van het aantal verzoeken om een bijdrage moest de post „onvermogende leerlingen" met ruim negenduizend gulden worden verhoogd tot meer dan achttienduizend gulden. Het gaat vooral om mensen die een cursus willen volgen bij een particuliere instelling. Deze cursussen vallen niet on der de „normale" studiebeur zen. Op aandrang van de afde ling Onderwijs heeft het colle ge van Burgemeester en Wet houders de bijdrage nu ver dubbeld. „Het ligt voornamelijk aan de werkeloosheid dat het aan-' talverzoeken sterk is geste gen," meent A. Haasbroek van het Bureau Bijzonder Onder wijs. „De mensen komen niet aan de bak en gaan een cursus volgen." Met de diploma van de cur sus op zak verwachten de aan vragers meer kans te hebben op de arbeidsmarkt. De ge meente kreeg in '84 twintig aanvragen voor een studlebij- drage te verwerken. „Het stijgt sterk maar je kunt van tevo ren niet berekenen hoeveel er in een jaar binnenkomen," al dus Haasbroek. •WEEKEIND- DIENSTEN Het Schielandzie- kenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel 733733. Ambulan ce, tel. 333300. Huisarts: bood schappendienst, tel. 206611. Spoe- drecepten, tel. 261460. Tandarts: spreekuur op zater dag en zondag vari 17 tot 18 uur Dr.' Mevr. A. J. Mosk, Burg. Knappertlaah 39, tel. 734629; FILMCLUB De stichting Film club Schiedam ver toont vrijdag 18 ja nuari de Franse film 'Le dernier me tro' van de vorig jaar overleden Franse regisseur Francois Truffaut. In de hoofdrollen van deze speelfilm die zich afspeelt in de tweede wereld oorlog, zien we Ca therine Deneuve en Gerard Depardieu. doseert ze al drie jaar "gewo ne" yoga. „Ik ben met zwangerschaps yoga begonnen omdat daar be langstelling voor bleek te zijn. Ik hoop dat er meer echtparen naar mij toekomen. De bege leider van de vrouw hoeft niet persé de vader te zijn hoor. Dat kan ook iemand anders zijn, die van plan is om de be valling bij te wonen. Zwanger schapsyoga is heel goed. Ik vind het jammer dat ik mijn eigen twee kinderen niet met die techniek op de wereld heb gebracht. Toen wist ik daar nog niet veel vanaf," aldus Jo ke van Zessen. SCHIEDAM Ook dit jaar komt er waarschijnlijk een Welzijnsmarkt. De happening, die vo rig jaar te kampen had met slecht weer, wordt wel verplaatst naar het Emmaplein. Verder is het volgens de Schiedamse Ge meenschap (SG). die een groot deel van de organisatie in handen heelt, verreweg het beste om de manifestatie eind augustus of in de eerste twee we ker» van september te houden. Deze aanbevelin gen staan in het verslag over de Welzijnsmarkt '84 die in de Lange Kerkstraat werd gehouden. De markt viel, mede op verzoek van de winkeliers in de Hoogstraat, samen met de feestweek van eind septem ber. Er waren 39 deelnemers. „De publieke be langstelling was on danks het slechte weer bevredigend te noemen" zegt de Schiedamse Ge meenschap in het verslag. De belang stelling was vol gens de SG ook te danken aan de an dere activiteiten die tegelijkertijd in de binnenstad werden gehouden. Met haar verstag wil de Schiedamse Gemeenschap bin nen de weizijnsin- stellingen een dis cussie op gang brengen over de markt. De aanbevér lingen om de markt te verplaatsen, elk jaar te houden en te vervroegen, 2 moeten door de In stellingen worden bekeken en even tueel overgenomen. Uit een enquête on der enkele Instellin gen blijkt dat deze de markt het liefst laten samenvallen - met een andere "publiekstrekker".'*, Volgens de SG is het de eigen inzet -s van de instellingen die voor het pu bliek kan zorgen. Zij denkt dan aan demonstraties, op treden van groepen en dergelijke. SCHIEDAM Het Passage- theater maakt vanavond be kend welke naam haar thea tercafé krijgt. Wethouder Her man Posthoorn (Cultuur) zal op de eersto openingsavond van het café de winnaar be kend maken van de prijsvraag die het theater onlangs heeft uitgeschreven. Om acht; uur zal de wethouder de prijs over handigen. Om negen uur volgt er een optreden van de groep Amstel Octet en is het nieuwe theatercaféjaar begonnen. De naam is gekozen door het da gelijks bestuur van het thea ter, de jubileumcommissie en de directies van het Stedelijk Museum en de Schiedamse bi bliotheek. oude woningen, in goede banen te lelden. In augustus '82 hakte de ge meenteraad de.knoop door en besloot tot de sloop van 224 wo ningen-en negen, bedrijfspan den. Van de slooppanden wa ren er toen nog 156 bewoond. In de loop van vorig jaar kwa men de laatste panden onder de slopershamer. v De nieuwbouw bestaat uit 82 portiekwoningen en 96 galerij woningen. Voorlopig heeft de (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Een 'gastar beider' onder polaire omstan digheden" heeft gistermiddag l het startsein gegeven voor de nieuwbouw aan de Station straat in Oost. .Gehuld in; een bliejas bediende L. van Dijken van-de directie Volkshuisves- ting Zuid Holland - de handels van een .graafmachine. Door de strenge vorst bleek het niet mogelijk een traditionele „eer ste paal" te slaan. De typering „gastarbeider" kwam uit de mond van wet houder Cor van Tilborg die zeer In z'n nopjes was met de nieuwbouw. Achter de harde bodemkorst ging volgens hem een „warme belangstelling" schuil die de Schiedammers hebben voor de stadsvernieu wing. „Het was in de Station straat droevig gesteld. Met de bewoners waren wij het roe rend eens dat dat aangepakt moest worden." De bouwactiviteiten in de Stationsstraat hébben een lan ge voorgeschiedenis. Al jaren klaagden zowel bewoners als de bewonersvereniging over de slechte conditie van de kleine arbeiderswoningen. In 1980 wa ren 36 woningen onbewoonbaar verklaard.; De bewonersvereni ging organiseerde in '81 waar na in '82 uiteindelijk een pro jectteam werd geformeerd om de nieuwbouwplannen, maar vooral ook de sloop van de gemeente alleen nog de toezeg ging voor rijkssteun voor de portiekwoningen. Een aan vraag voor de galerij woningen ligt al in Den Haag maar is nog niet gehonoreerd. De portiekwoningen worden In lagen van drie en vier ge bouwd. De gemiddelde huren liggen rond de 450 gulden per maand. Goede isolatie, een In stallatie voor warmteterug- winning, en ,een warmte krachtinstallatie moeten er voor zorgen dat de energiekos ten voor de bewoners zo veel mogelijk gedrukt worden. Eind dit Jaar moeten de por tiekwoningen worden opgele verd. „Gastarbeider" Van Dijken noemde de portiekwoningen uniek. „Het is. zo lang ik bij de provincie zit, nog nooit voorge komen dat dergelijke woning wetwoningen zijn gebouwd." zo roemde hij het ontwerp. Mrg. Nolenslaan heeft als „handicap" dat de huizen zich boven een garage bevinden. Zijdeveld: „Het trappenhuis heeft zodoende eerst een hele lange trap in plaats van een korte, dus een andere luchtcir- culatic en dat kan Invloed heb ben op het energieverbruik." Afgezien daarvan: de gemeen te heeft al subsidie aange vraagd voor een „normale" isolatie van deze woningen. Maar evenmin verdwijnt de kandidatuur van de 40 bewo ners zonder meer in de la, al-: dus de wethouder. „Dat zij er nadrukkelijk zin in hebben is ook v at waard. Wij willen be slist geen flat onder handen nemen met onwillige bewo ners. Maar zou zich nu een an dere flat aanmelden, die wel duidelijk standaard is voor de wijk en waarvan de bewoners ook in zo'n grote meerderheid enthousiast zijn, dan maakt die meer kans." wonors verklaren „veel Inte resse te hebben voor de ener giebesparende opknapbeurt." De- flat, het huizenblok Mrg. Nolenslaan 207 tot én met 331, telt 55 bewoners, zodat 72 pro cent de kandidatuur onder steunt. Wethouder Zijdeveld op zijn beurt zegt blij verrast te zijn, met de spontane reactie van de Nicuwlandbewoners. „En 72 procent is een ongelooflijk hoog percentage, prima." Toch za! hij niet direct zaken gaan doen met de bewoners. De wet houder betwijfelt of de flat „standaard" is; dat is van be lang, omdat de ervaringen met de eerste flat later bruikbaar moet zijn voor de Isolatie van andere flats. De enthousiaste flat aan de SCHIEDAM Een fiat in Nieuwland heeft zich spontaan kandidaat gesteld voor een „isolatie-primeur". De bewo ners reageren hiermee op een artikel in Het Vrije Volk, waarinwethouder Zijdeveld zei dat hij „een standaard flat in Nieuwland met gemotiveer de bewoners" zoekt. Dé ge meente wil zo'n flat in het Voorjaar onder handen'nemen met de mbdernstc energiebe sparende voorzieningen, die tot dusver alleen op nieuwbouw woningen zijn toegepast. Welnu, zo schrijft bewoner E. Melief van de Mrg. Nolens laan. in mijn flat zijn de bewo ners beslist enthousiast. Hij hééft bij een brief aan de wet houder.^ 40 V; ondertekende Bewoner E. Melief van het huizenblok aan de Mrg. No lenslaan licht in zijn brief toe hoe het komt dat de bewoners zoveel interesse hebben voor het bijzondere isolatieproject: „We hebben veel klachten over onze woningen. Het houtwerk voor en achter rot weg, warm te vliegt eruit, douches ventile ren slecht, bij regenbuien is het trappenhuis drijfnat, brie venbussen verroest, natte mu ren.' komm ondertekende strookjes gevoegd, waarin be- V SHOWROOM, KANTOOR EN WERKPLAATS:

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1