Expositie in Schiedam toönt Eet dagelijks leven PGB-protest helpt niets v --- Fout gemeente: miljoen verepèëld Benzinestation overvallen Dieven laten zich opsluiten 't Lekkerste broodje Burgémeëstèr ziek (Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Voor de' meeste Schiedam mers ligt er net zo'n sluier over, het dage lijks 'leven van hun Turkse medeburgers als die het gezicht van traditioneel, i Islamiti sché vrouwen bedekt: je ziet een 'glimp, meer niet; Gebruinde mannen met, - zwarte snorren sjókken over de markt. Vcouwen met hoofd doek ériieen lange, broek onder de rok zijn met afgeladen boodschap pentassen in de weer Uit het theehuis voor ónze begrippen niet erg gezellig met die formi ca tafeltjes.— klinkt on gewone muziek. En de etalage van de Turkse winkel bevat wandtapij- ten met.beelden uit een ver" land: de Haia So- - pHia-moskee gezien vanuit de Zee van Mar mora, de Turkse vlag met het hoofd van va der des vaderlands Ke- mal Atatürk, klokken in dé vorm van oosterse gebouwen, - cassette bandjes met onbekende artiesten - ugt.vmm Burgemeester Scheres van Schiedam was bij de opening van de tentoon stelling in de bovenzaal van het Stedelijk Mu seum. Resep Ahu; geeft daar met behulp van de Turkse: gemeenschap een inkijkje in het dagelijkse leven van zijn. landgeno ten 'v''. v Met de verontwaardiging nog op de gezichten gaf éfitt. delegatie bewoners van de Oostwijk in decern- Her een stapel bezwaarschriften aan wethouder Van der Velden. Het zou weinig uithalen: Weinig Heil Nieuw uniform Kreek IJsdisco Vrouwen Huisvrouwen Veiling Bakker Van Klink ontving broodje van Nederland. een trofee voor het beste Zo is dat in 't leven; terwijl de één nog jong is en blaakt van gezondheid, is de ander oud en versleten. Dat geldt voor de mensen, de dieren én de dingen. Zoals bij deze boten in de Buitenhaven. Twee luxe jachten in de kracht van him leven liggen naast een vrijwel vergaan, half gezonken viskottert je. De tijd verstrijkt onverbiddelijk... ty* vi£ De Schiedammers van Ne derlandse afkomst leven erg langs de Turken heen en om gekeerd Is hetzelfde het geval. jSen tentoonstelling in de bo venzaal vajn'het Stedelijk Mu- sepmr tilt die sluier een stuk ,op. Daar'heeft Resep Aluc kok I va£nwberoep i en al - zeven jaar Schiedammer, met behulp van Xdel hele Turkse gemeenschap een inkijkje gegeven in het da gelijks leven van hem en zijn landgenoten. -.'• Stijlkamers laten zien, hoe een .mooi Interieur er in hun .ogen uitziet. Handwerk be- Iwfjst, dat', de naaldkunst bij Turkse vrouwen op een hoog pedl staat. En.foto's tonen ons. 'de' mensen." II De "expositie is een goed in-- ':1U' ief.; '3500 Schiedammers zijn van 'Turkse afkomst en óver die bevolkingsgroep 'to£h al gauw- vijf procent van .J'het geheel wordt aan stam tafel "en dn familiekring heel 'rtrat "geroddelden j kwaadge- spteJten, zonder dat daaraan ,ëchté\ kennis ten grondslag Turkse stadgenoten betalen hoge prijs voor beetje welvaart En dat is jammer. Tenslotte zijn de meeste .oer-Schiedam- mers, zoals schrijver dezes, zelf van buitenlandse afkomst. De meeste oude families in de stad stammen af van gastar beiders die óp het eind van de achttiende eeuw uit Duitsland naar Schiedam .kwamen, om dat er thuis geen werk was, maar in de bloelende brande rijen wel. Om diezelfde reden en geen andere zijn de laatste twintig jaar zoveel Turkse fa milies naar Schiedam geko men. De grote industrieën van de Rijnmond schreeuwden 'in de dagen van de hoogconjunc tuur om arbeiders, maar er waren onvoldoende Nederlan ders bereid het zware en vuile werk voor een betrekkelijk laag loon te doen. Datzelfde" lage loon was een kapitaal iii de ogen van de meeste gewone mensen In -Tur kije,1 ZIJ woonden immers ^in een ontwikkelingsland, dat grote moeite had en heeft om zich aan armoede en achter lijkheid te ontworstelen. Werk' loosheid was sinds mensenheu genis regel- en geen uitzonde ring; De lonen waren uiterst laag. Van sociale voorzienin gen of zelfs maar een achturi ge .werkdag had nog niemand gehoord. En dat gold zeker voor Oost-Turkije; waar de mensen - zichi met achterlijke landbouwin. leven trachten te houden, ondertussen ootmoe dig het hoofd buigend voor rij ke grootgrondbezitters die daar sinds jaar en dag de dienst uitmaakten. Voor zulke mensen waren Nederland en Schiedam een heel aantrekkelijk alternatief. Zij ..meldden, zich dus bij de werfbureaus 'van' de Neder landse overheid om daar in de wacht te slepen, wat wel een hoofdprijs leek. Idee in.-het achterhoofd van de meeste mensën: een paar jaar flink sparen en dan terug naar huis om een zaak te be ginnen. ;Een Turk wil graag onafhankelijk - en vrij zijn. Voor niemand hoeven buigen. Gewaardeerd en gerespecteerd worden door zijn omgeving. Een eigen bedrijf is een mooie basis om dat ideaal te berei ken. In Schiedam bleek alles ech ter niet zo gemakkelijk te gaan. De Ionen waren in Turk se ogen. wel heel hoog, maar dat gold ook; voor dé prijzen. Aan behoorlijke huisvesting hadden de werkgevers niet ge dacht en.de arbeiders moesten enorme bedragen neertellen voor. een slaapplaats in een of ander pension. Een groot deel van hetsalaris ging meteen naar Turkije om daar de fami lie, in leven te houden. Van lie verlee merkten de Turkse gastarbeiders, dat zij in Schie dam vast zaten. Steeds meer maakten zij gebruik van de mogelijkheid om na een paar jaar 'werken in 'Nederland hun gezinnen, over te laten komen; De gemeente schreef ze als woningzoekenden in: de Tur ken kwamen terecht aan de onderkant van het woningbe stand, in de goedkoopste hui zen. In de Mariastraat en in Oost. Zij ontwikkelden ook een eigen gemeenschapsleven. De minder strenge Islamieten on der hen konden een biertje, gaan pakken,in speciale Turk se cafés, waar vaak genoeg een zanger üit-eigen kring me lancholieke liedjes begeleidde op de Saz, een mandoline-ach- tig muziekinstrument. Soms trad er zelfs een echte buik danseres op. Wie-hét Islamitische verbod op het gebruik van alcohol ern stig nam, kon In theehuizen te recht. - Er kwamen ook geestelijken uit Turkije. De eerste moskee werd gesticht in een voormali ge waterstokerij op de hoek van de Mariastraat en de Fa* bristraat;. Onlangs werd een representatief bedehuis ge- opend op de Raam. Een plaats vinden in de Ne derlandse maatschappij viel niet mee.'De zeden en gewoon ten in Schiedam zijn heel an- dèrs dan op het Turkse platte land.. Met name bestaat er een scherp contrast tussen wat Ne derlandse en wat Turkse vrou wen behoorlijk vinden. In het traditionele gezin is pa een welwillende potentaat. Hij bepaalt in hoge mate het lot van vrouw en kinderen, zoekt zelfs in veel gevallen nog persoonlijk hun levenspartner uit. In Turkije was gehoor zaamheid dan heel normaal. In Schiedam woon je temidden van tienduizenden mensen die er heel anders over denken. Dat leidt tot spanningen in het Turkse gezin. De opstand sluipt binnen. Sommige Turkse families beginnen dan juist meer dan in het vaderland vast te houden aan de overoude tradities. An deren pogen zich In levensstijl juist aan te passen bij 'het Ne; derlandse model: En-dat moet dan in een samenleving die voor zulke problemen vaak heel weinig begrip opbrengt. De Turkse ingezeténen van Schiedam reageren daarop met bescheidenheid. Ze trek ken zich terug in hun eigen bastions. Ze voeren geen actie. Ze stellen geen eisen. Hoog-, stens richten zij vriendelijke verzoeken tot de gemeentelijke overheid en allerlei maat schappelijke organisaties. Maar echt uit hun hoekje ko men zij nog niet. Misschien zal dat veranderen, als dé jonge generatie," die meestal Neder lands onderwijs heeft gevólgd, dei plaatsen van1 de vaders in neemt. Deze tweede generatie heeft (overigens haar eigen problemen: echt Nederlands is zij 'niet, maar op vakantie bij famlie in het verre Turkije, blijkt ze' ook niet meer op en top Turks tezijn. De tweede generatie valt tussen de wal en het schip. Alles bij elkaar hebben de Turkse Schiedammers dein ook een hóge prijs betaald voor hét beetje welvaart, dat zij in onze stad mógen smaken. Dat is het sombere, het me- lancholieke verhaa! achter de tentoonstelling in hét Stedelijk Museum. (Even melancholiek als de muziek die soms zacht jes uit het theehuis klinkt. ((Van "éten. onzër: verslagge- vérs) VLAARDIN GEN De massale protesten; tégen de verhoogde :OGB-tarieven hebben, niets uitgehaald. De gemeente heeft enkele hon derden bezwaarschriften unaniemongegrond ver klaard. Met uitzondering vèn de OGB-aanslagen die aan de verkeerde, persoon waren gericht maar wél aan hét goéde adres. Déze men sen krijgén'dezelfde aanslag maar dan met de goede naam er boven. v De gemeentelijke afdeling belastingen heeft alle be zwaarschriften nauwkeurig bekeken en opnieuw de op pervlakte van de huizen waarin.de, klagers wonen uit gerekend,; evenals dé drie correctiefactoren (ligging, waarde van het pand etc.). Telkens bleek' de zaak ;te kloppen. Hiermee is voor de gemeente de kous af, 1 Voor "hónderden Vlaardin- gers is de aanslag OGB over '84 twee. keer. zo hoog!als de aanslagen van voorgaande jarep. Het; als veel andere gemeentes in Nederland ge bruikt Vlaardingen voor het eerst een nieuwe OGB-veror- denlng" waardoor" - vooral eigenaren van oude, kleine huizen de dupe zijn. De ge stegen OGB-aarislag schrijft de gemeente - toe aan de waardestijging van 'dit soort woningen. Flats en winkel ruimten zijn "minder snel in waarde gestegen en zijn in de meeste gevallen niet ho ger aangeslagen: Honderden bewoners van de Oostwijk hebben in de cember vorig jaar hun be- zwaarschiften. bij wethouder IJsbrand. van..der. Velden op het stadhuis afgeleverd. Toen al zei hij weinig.heil te zien in de protesten. Het nieuwe OGB-systeëïn is op zich juist toegepast, al is de nieuwe verordening nogzo pijnlijk voor sómmige bewo- ners, zo luidde toen zijn re denering,- De gedupeerden kunnen op eigen kosten' ïn beroep gaan bij (het Geréchtshof in Den Haag; Als laatste'- mogelijk- heitf bestaat nog cassatie bij deHogéRaad.' De twee Vlaardingse par- keercoritroleurs hebben een nieuw uniform gekregen. Het grijskleurlge uniform is verwls- seld voor een donkerblauwe pantalon en een blauwe tuniek, waardoor zij meer op "echte" politieagenten lijken. Op de pet en de. knopen is het wapèn van Vlaardingen aangebracht. Buurthuis De Kreek (Lange Haven, Schiedam) begint in fe bruari met een reeks nieuwe cursussen. Op het programma staan naaien, kielen en creatie ve handvaardigheid. Onder dat laatste vallen onder meer pop pen maken, haken, breien en macramé, naar keuze van de cursist. Informatie over het cursusaanbod Is telefonisch verkrijgbaar, nummer 267767. Op de "nieuwe" ijsbaan in het Beatrixpark (bij het Pannen koekenhuis) wordt vanavond van half acht tot elf uur een "ijsdisco" gehouden, met een professionele discotheek. De ijsbaan Is deze week door de brandweer opgespoten. De werkgroep "Politieke Vorming van Vrouwen'-Schie- dam heeft eeii tweetal nieuwe cursussen op stapel staan. In februari wil de werkgroep be ginnen met een cursus rond het thema "vrouw en herverde ling van aile arbeid", die twaalf avonden zal beslaan, en een cursus over de politieke positie, van vrouwen. Belangstellenden kunnen één van de volgende telefoonnummers draaien: 731909 en 732318; HOEK VAN HOLLAND De deelgemeente Hoek van Hol land moet ruim een miljoen gulden missen die bestemd had kunnen.worden voor her- bestraling en renovatie van de Mahustraat en de Eerste Scheepvaartstraat en voor het aanbrengen van woonverbete- rlng in andere straten waar Duinkèr- en Verrultwoningen staan. Tot medio 1984 bestond namelijk de mogelijkheid om een beroep te doen op dé f 2500-regeling. Die hield In dat per gerenoveerde woning een bedrag van 2500 beschikbaar was voor herbestrating en der gelijke. Omdat imHéek van Holland vorig jaar zo'n *400 wo ningen werden gerenoveerd, zou dat in totaal een bedrag van 1 miljoen hebben bete- kend; „Door een bedroevende com municatiestoornis en een zeer slechte coördinatie tussen ver schillende diensten, heeft de Indiening van.de aanvraag nooit plaatsgevonden. Wel is Vanuit de" deelgemeente raad r op die mogelijkheid gewezen. Toen wij hierop actie" onderna men, bleek dat er inmiddels een indienlngsstop voor deze subsidieregeling was afgekon digd in verband niet het ophef fen van deze pot per 1 januari 1985," zo reageerde een zeer 'boze deelraadsvoorzitter dr, ir. P.J.A.L. de Lindt. Zijn veront waardiging werd door de deel- gemeenteraad gedeeld. Omdat met ingang van dit jaar de pot is overgegaan In beheer bij gemeenten die stadsver nieuwing plegen, heeft het da gelijks bestuur inmiddels een beroep gedaan op dit fonds om de betreffende bestratings- en verbeterlngswerken alsnog të kunnen uitvoeren. In-af- wachting van een beslissing van B. en W. van Rotterdam zijn de Mahustraat en de Eer ste Scheepvaartstraat nog niet In het normale onderhoudspro- gramma voor 1985 opgeno men. Wanneer echter geen bij drage wordt gegeven dan zul len de beide straten alsnog met voorrang worden behan- deld. r VLAARDINGEN Het benzi nestation langs rijksweg 20 (richting Maassluis) is overval len door twee mannén. Zij dwongen de bëdiende met een pistool de kassa tè openen. Daarna werd de man haar het kantoor.gebracht eamet één van zijn armen aan een bureau geboeid. De daders gingen er vervolgens vandoor met 1000 gulden en enkele geidcasset- tes, die echter leeg warén. Na het vertrek van de daders, wist de bediende zich te bevrijden en aiarm te slaan, het signale ment van dé daders luidt: In dische types, 25 S 30 Jaar oud, lengte 165 en 170 m. Eén had een geruite pet op en droeg een bruine jas. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. SCHIEDAM Bij een inbraak in de sporthal Margriet is uit de kantine een cassettedeck ter waarde van .700 gulden ge- stolen. De dieven hebben zich i> vermoedelijk; laten Insluiten; dat wil zeggen dat zij zich heb- ben verstopt, nog voor de hal door de conciërge werd afge sloten. Er zijn geen vernielin gen aangericht. Dat was wel het geval bij een pandje op het vólkstüinencóm- plex Thurlede, waarvan een deur werd geforceerd bij,een inbraak. Gestolen wérd een lichtagregaat ter waarde van 800 gulden. VLAARDINGEN Burge meester Fred van Lier Is ziek. Hij moet in de loop van volgen de, weekworden geopereerd aan zijn nieren. Dit zal in het Holy-ziekenhuis gebeuren. Lo- co-burgemeester IJsbrand.yan der Velden vervangt de zieke burgervader. De leden van de Nederland se Vereniging;van Huisvrou wen, afdeling Maassluis gaan op dinsdag 22 januari op ex cursie naar Den Haag. Zij brengen daar een bezoek aan de Riddèrzaal en de Hotelvak- schooi;-, r- In Ontmoetingscentrum Ko ningshof te Maassluis wordt een veiling gehouden van kunst, antiek, huisraad, pren ten, schilderijen, munten en fo- to-apparatuur. Vandaag nog tot 22 uur kijkdag, zondag van 12 tot 22 uur. Veilingdagen: maandag t/m vrijdag, 19.30 uür., v:- HOEK VAN HOLLAND Bak ker Harry van Klink uit Hoek: van Holland bakt het lekkerste broodje van Nederland. Dat was de mening van dé deskun- dige jury op de onlangs gehou den "Horecava" waar de bak kers In de gelegenheid waren broodjes in te zenden speciaal bestemd voor horeca- en'kan- tinegebruik. Van Klink ontwik kelde zijn produkt, het "volko ren hanekambroodje" in sa menwerking met DSM Reseins en Fred Molendijk van Hecke's Catering. Het broodje kwam moeiteloos door de voorron den en werd uiteindelijk in de finale bekroond met de trofee voor het beste broodje, (f

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1