bij heldere hemel' Inzet dooi zorgt voor water overlast Pers kiest 'beste raadslid' niet DERAG 104öW<»lW6 Erfpachters praten met burgemeester Vandalisme aan scholen daalt Museum krijgt 'keldercafé' 'Sky Channel moet reclame stoppen' ECHTE OPRUIMING Stereotoren verdwenen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Renovatie van 135 woningen aan en« rond de Van Leeuwenhoeckstraat (Schiedam- Oost.) is in gevaar. De bewonerscommissie vreest da>t de huizen moeten worden gesloopt. Directeur Cees Kamminga van de SSSW, de eigenares van da huizen, bevestigt dat sloop wordt overwogen. Dë kosten van de renovatie zouden te hoog zijn pró subsidie van het rijk te krijgen. SSSW-direc- teur Cees Kamminga: „We moeten realistisch blijven". Toveren Zelfbeeld Rob de Vries bekijkt met kinderen van de Goeman Borchesiusschool negatieven in de doka. „Hé, kijk mij nou!" MET 100% DERAG-GAKANTIE Serieus Het idee voor een persprijs voor het beste raadslid werd een jaar geleden gelanceerd, door de D'6G-er Adri Reijnhout. In de "bruine kelder" van het Stedelijk Museum (foto) begint binnenkort een Schiedamse exploitant, een bar/bistro: Restaurantje HEY VRIJE VOLK schiedam WOENSDAG 23 JANUAR11385 Renovatie in Oost te duur: M De-twijfels kwamen vorige we^k'iaan het licht, tijdens een bespreking tussen de SSSW en de JbeWoners. De SSSW heeft beoijferd dat de renovatie 93.q00;gulden per woning gaat kosten. Op grond daarvan .vroeg, de SSSW de bewoners om; ook eens na te denken over sloop. Cees Kamminga: „We moeten realistisch blijven. Het rijk heeft als richtlijn 85.000 gullen per huis, dus zo'n plan wordt vrijwel zeker afge keurd". Voor de bewonerscommissie kwam dat als een donderslag bij heldere hemel. Een woord voerder: „Al ruim vier jaar gaan we ervan uit dat er ge renoveerd zal worden. De SSSW heeft dat nooit tegenge sproken". De 135 huizen aan de Van Leeuwenhoeckstraat ma ken zelfs deel uit van een grootscheeps renovatieplan van 305 woningen in Oost, waarvan de overige inmiddels bijna alle zijn gerenoveerd. Vier jaar geleden is sloop wel eens ter sprake geweest, zij het om technische en niet om financiële redenen. Er was op dat moment grote onzeker heid over de staat van de fun deringen en de gevels, die scheuren vertoonden. Onder zoeken van architekt Van Wijngaarden en ingenieursbu reau Geotechniek hebben in middels uitgewezen dat reno vatie desondanks verantwoord is. „Technisch is er geen vuiltje aan de lucht", concludeert ook SSSW-directeur Kamminga. „Maar financieel moet de zaak ook in orde zijn. Ik kan nu een voudig geen zekerheid geven of de renovatie doorgaat. De SSSW zou het ook rot en verve lend vinden als de zaak af ketst. Daarom moeten de SSSW, de bewoners en de ge meente met elkaar gaan bekij ken of de kosten niet omlaag kunnen worden gebracht". Angst voor sloop vindt hij voorbarig. „En al zouden we tot de conclusie komen dat er niets anders op zit, dan hebben we het nog over een termijn van tien jaar, misschien zelfs nog in combinatie met een kleine opknapbeurt". Het besluit slopen of renove ren moet snel worden geno men, aldus alle betrokkenen. De 135 huizen staan op de no minatie om dit jaar gereno veerd te worden. Wijziging in het tijdschema zou de gemeen te voor grote problemen met het rijk kunnen stellen. Door Truus van Vught I VT-AARDINGEN/SCHIE- DAM In een heel benauwd, tot tidka omgebouwd hok op de Goeman Borchesiusschool in Schiedam verdringt zich een groep-eerste-klassers rond de dolja-Spparatuur. Ze gaan le ren hoe ze de foto's, die ze cn- kelfe weken geleden zelf hebben gemaakt, moeten afdrukken. Sommigen geven er tijdens het} opbouwen al blijk van enig idee -te hebben over hoe een vei|groter werkt. „Wat een gro te -contactlens," roept er één alsj de lens er van wordt schoongemaakt. Toch zullen ze,I als eenmaal de eerste foto in 'de bak met ontwikkelaar gait fin het beeld opkomt, bij na allemaal verzuchten er niks vai te begrijpen. I ,/Het is ook een beetje tove- rei}.', zegt begeleider Rob de Vries van de sectie Kunstzinni ge forming van de gemeente Vlaarrdingen. Dit is de laatste stotOijdens een project dat hem«|angs verschillende lage re Jsilïölen In Schiedam, Vlaar- dingjen en Maassluis voerde mcjt^èen kist vol doka-spullen. .(Hét is een tendens ook jon ge; fingeren te laten kennis 'maken met het beeldende. En zejlféjgrijpen er veel van, al vertel- ik ze natuurlijk niet ovCtJde werking van de chemi caliën. Maar dat een foto ont- stiaLdoor een wit licht is nog wei te volgen. Bovendien kun jé Jkinderen van deze leeftijd een heleboel vertellen over op zicji niet makkelijke onderwer pen, want wat te moeilijk voor ze« is vergeten ze gewoon wefer,"" aldus De Vries. In de doka kunnen kinderen eefst uit de contactafdrukken van dé drie foto's die van elk kirjd door een klasgenootje ge maakt zijn de leukste of de beste uitkiezen. Hier en daar ontbreekt namelijk een hoofd half of geheel. Het op negatief hefkennen van de foto blijkt te moeilijk, dus de begeleider zoékt goede negatieven op, maar het belichten, ontwikke- leii en fixeren wordt door de kinderen zelf gedaan. Ze heb- befi er geen moeite mee. Hard op» wordt meegeteld om de di verse" tijden vast te stellen, en de» foto na het "uitplassen" nö^g^iet volgende bad verhui zen tukt ook uitstekend. yoordat ze de foto's gingen maken hebben de kinderen go£d nagedacht over hoe ze er op- wilden: welke kleren, specl- gobd en natuurlijk een favorie te plek. De foto's geven dus een zelfbeeld. Hét project heet "Kijk mij noji",, en beoogt de kinderen een idee te geven over de men selijke levensloop. De foto's ge ven een beeld van het nu, het verléden krijgt vorm door het bekijken van de jeugdfoto's en .hei maken van een kijkdoos waarin spulletjes van vroeger zijn verwerkt. En de toekomst •wordt op dia getekend, met als opdracht, teken jezelf zoals je dénkt, er later uit te zien. I Foto's, dozen cn dia's zullen vanaf 25 januari ten toon ge- stéltl,.worden in het Hoilandia- gebouw aan de Oosthavenkade in* Vlaardlngen, waar boven dien werk van twee professio* nédeJotografen te zien is: SCHIEDAM De flinke dooi van de afgelopen da gen heeft in Schiedam op diverse plaatsen voor wa teroverlast gezorgd. De voornaamste oorzaak was het ontdooien van gespron gen waterleidingen. Een Chinees restaurant aan het Van 't Hofplein kwam blank te staan toen water uit een bovengelegen wo ning naar beneden kwam stromen. Bij een pand aan de Professor Aalberselaan werden de nutsbedrijven te hulp geroepen dm een vol gelopen kelder leeg te pom pen. Uit een meubelzaak aan de Westerkade kwam het water naar buiten stromen. Nadat de brandweer het pand had betreden bleek een brandkraan open te staan. Vermoedelijk was deze terwijl het water in de kranen bevroren was, open gezet. In een pand aan de Gas- straat timmerden agenten een waterleiding dicht in een woning waarvan de be woners op vakantie waren. De benedenburen ha'dden geklaagd over waterover last. De leiding bleek ge sprongen. Een winkel aan de Hoogstraat liep onder door smeltende sneeuw. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een Jury van Schiedamse journalisten ziet ervan af om een prijs te geven aan het „beste raadslid" van 1984. Volgens de juryleden verdient geen enkel raadslid zo'n prijs. Zij spreken van een "onbevredigend" en "diep treurig" politiek jaar voor de gemeenteraad, waarin nie mand uitblonk door orginali- teit of creativiteit. Het idee van een "persprijs" is afkomstig van het D'66-raadslld Adri Reijnhout. Zijn suggestie werd een jaar geleden weggehoond in de ge meenteraad. Met name de PvdA-fractie vond een waar- de-oordeel van journalisten Honderden echte perzen en oosterse tapijten voor de laagste prijzen. Wij zouden ook prijzen kunnen noemen, maar eerlijker Is om kwaliteit en echte prijzen te komen zien en vergelijken In één van onze 4 zaken en dan pas beoordelen. KRUISKADE 6 (tussen UJnbaan en Coolslnget). TEL. 010-127644, naast Luxor Theater. BOEZEMWEG 138, ROTTERDAM 200 meter van metrostation Oostplein, 010-140619 FREERICKPLAATS 9, ROTtERDAM-HILLEGERSBERG, 010-187700 RUBEN8PLEM12, SCHIEDAM 010-261975. Ook maandagmiddag geopend. over raadsleden „onnodig". Desondanks traden Schiedam se redacteuren van het Rotter dams Nieuwsblad, het Vrije Volk en het Nieuwe Stadsblad toe tot de Jury. Reijnhout hoopte dat veel raadsleden door de persprijs gestimuleerd zouden worden om extra hun best te doen. Het tegendeel is gebeurd, zo vindt de jury. „Het lijkt erop dat de gemeenteraad maandenlang teert op het succes van het openhouden van Wilton-Fije- noord, alsof er in 1984 niets an ders te doen was," aldus haar rapport. „Geen der raadsleden heeft zich serieus beziggehouden met andere belangwekkende kwesties. Niemand heeft het woonwagenbelcid van het col lege gekapitteld. Geen raads lid durfde de roi van de ge meente In het SSW-schandaal aan de orde te stellen." De op positie Is volgens de journalis ten „te weinig alert", de coali tiepartijen PvdA en VVD „te volgzaam ten opzichte van de wethouders." De jury vindt dat de enige originele actie ln 1984 was: het idee van Reijnhout voor de persprijs. Maar de vraag of de democraat derhalve gekozen moest worden, Is ln de jury nlet_ aan de orde geweest, Reijnhout heeft vorig jaar be dongen dat hij bij de eerste verkiezing buitenspel zou staan. De Schiedamse journalisten willen „het nog één keer pro beren" met de gemeenteraad. Over een jaar zullen zij zich weer beraden of een raadslid de persprijs verdient. SCHIEDAM De horeca in Schiedam krijgt er een ge duchte concurrent bij in de vorm van het Stedelijk Mu- seum aan de Hoogstraat. Op aandrang van het gemeente bestuur begint een exploitant binnenkort een bar/bistro in de kelder van het museum. In de zomer komt er een terras op de binnenplaats. De mu seumleiding hoopt dat hierdoor meteen meer publiek naar de tentoonstellingen wordt ge trokken. Het college van Burgemeester en Wethouders wil 87.000 gul den uittrekken om het "kelder café" van de grond te krijgen. Een inwoner van Schiedam heeft zich inmiddels al op het stadskantoor aangemeld als exploitant. Om ruimte te maken moet het museum het Gedistilleerd Mu seum verhuizen naar de zoge noemde "witte" kelder. „Dat is een stuk groter," zegt adjunct directrice Clare Stroman van het museum. „De spullen zijn al ingepakt." De stichting Ge distilleerd Museum wil 55.000 gulden voor de verhuizing op tafel leggen. Met het oog op de nieuwbouw in het centrum en de toekom- stige bewoning van de Linde- 1 hof, zal ook de achterkant van het museum de nodige aan dacht krijgen. Allereerst zal de ingang van de bar/bistro er komen. Het nog aan te leggen pleintje tussen de Lindehof en het museum wordt opgesierd met een metershoge distilleer- ketel. Dit koperen gevaarte Z'„ komt uit een van de Schiedam-, i se distilleerderijen. „Je meet het zien als een res taurantje in de kelder van het er museum," zegt Clara Stroman die de gelegenheid per se niet wil afschilderen als een café, i „In eerste instantie zou het worden gekoppeld aan een ge- legenheid in de Lindehof maar, - dat lag te ver uit elkaar." Het is niet de bedoeling dat het museum er aan de achter kant een extra ingang bij krijgt. Er zou dan een balie moeten \v' worden aangelegd terwijl er niemand is om deze te beman-i nen. „We hopen dat het hier allemaal wat levendiger wordt. Dat heeft natuurlijk effect op het museumbezoek." SCHIEDAM Een stereotoren en een acculader vormden de buit van een inbraak in een automaterialenhandel aan de Jan van Rlebeeckweg. De ap paratuur had een waarde van ongeveer 2400 gulden. De da ders hadden een ruit van het pand ingegooid. Na een in- braak In de scholengemeen- schap Nleuwelant bleek een printer gestolen. Ook hier waY ren de daders binnengekomen door een ruit te vernielen. De printer had een waarde van zo'n 2000 gulden. SCHIEDAM Een delegatie van vier eigenaar-bewoners van huizen in de Woudhoek hebben maandag een gesprek met burgemeester Scheeres. Zij zullen hem vragen of hij van plan is het advies van de coali tiepartijen PvdA en VVD te vol gen en de erfpachtcanon voor 400 gezinnen met 11—17 pro cent te verhogen. De bewoners hebben de hoop dat het colier ge van burgemeester en wet-,7 houders alsnog anders beslist^,; niet opgegeven. De kans daar-, i- op lijkt echter minimaal, omdaf het college zo in grote politieke moeilijkheden zou kunnen ko- men. SCHIEDAM Er wordt de laatste twee jaar minder scha de aan schoolgebouwen toege bracht. De sterke stijging van het schadebedrag, gerekend vanaf 1980, is In '83 veranderd in een daling. In dat jaar werd door vandalen voor ruim 330.000 gulden vernield. Het jaar daarvoor moest de dienst Gemeentewerken spullen tot een bedrag van meer dan 360.000 gulden vernieuwen. Dat bedrag was meer dan een ton hoger dan In 1980. In haar rapportage over 1983 spreekt de dienst haar grote vreugde uit over de daling die zich heeft ingezet. Verwacht wordt dat in '84 de schade "beperkt" is gebleven tot min der dan drie ton. "Afleldlngsmanoeuvers" van de gemeente zijn daar volgens A. Haasbroek van de afdeling Onderwijs debet aan. "Bijvoor beeld op het Frans Halsplein is een speelplaats voor de jeugd ingericht. Als de jeugd zich verveelt, gaat ze rare dingen doen zoals het vernielen van spullen aan schoolgebouwen. Als je de jongeren weet bezig - te houden, daalt.het vandatls-*:' me," aldus ambtenaar Haas broek. Ook de jaarlijkse Jeugdland karavaan die met allerhande ">7 spelen door de stad reist, drukt de kosten voor Gemeen tewerken. Behalve de "aflei ding" zijn er ook maatregelen, aan de scholen zelf die vanda-;i lisme beperken en soms on mogelijk maken. "Er zijn ra men die op zich niet belangrijk zijn voor het licht in de lokalen^ Als ze worden ingegooid, wor->- den deze wei eens dichtgetin£§ merd met hout of worden ze dichtgemetseld," aldus Haas-' broek. - De gemeente verwacht dat dit2 jaar het schadebedrag tot ver onder de 300.000 gulden zal blijven. !n de begroting van Gemeentewerken Is In Iéder geval rekening gehouden met' ruim 340.000 gulden. cu- SCHIEDAM „Sky Channel moet stoppen met het uitzen den van reclames via de Schie damse kabel." Dit zegt de Schiedammer Dick van der Lugt in een brief aan de Schie damse gemeenteraad. „Gratis zingen zij hun commerciële lof via een kabelnet dat mede door mijn bijdrage wordt gefi nancierd," drukt hij de raad op het hart. Volgens Van der Lugt moet het televisiestation, aan de hand van de reclametarieven bij de omroepen, worden aangesla gen. „De opbrengst daarvan moet evenredig onder de kij kers worden verdeeld." Van der Lugt brengt de afspra ken in herinnering die door de betreffende overheden met station zijn gemaakt. „Er mochten geen op Nederland gerichte reclames worden uit- Af gezonden. Toch zie je merken -ï die in ons land te koop zijn en aangeprezen worden. Iemand die dat ziet, koopt toch zijn spullen niet in Engeland?" zegt de Schiedammer over de En gelse zender. Hij vindt de reclames op Sky Channel een tegenstelling van de boetes die de vaderlandse^ omroepen onlangs van minis-«ti ter Brinkman kregen opgelegd.;^ Van der Lugt zegt in zijn brief niets over de inhoud van de door het station uitgezonden programma's.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1