'Geen sprake van 'n zwarte lijst' 1985: jaar van de harmonie-orkesten Flats op 'palen' worden opgevuld k Waterweg steekt ongunstig af met werkloosheid Wegwijzer Harpe Davids mét koeken langs deur De Groot (D'66) tegen kerncentrale Kindertehuis krijgt vijfduizend gulden Meer vrouwen in gezondheidszorg wmymm. mm wti Deelraad krijgt 40 mille Helft vindt werk wmmsmmmgmmmmmm .....................................A n 'wimm WS WÊSËÊËMiSÊÊÊÊÊÊÊÊSm L,- y 4 'i 0f0M V*i - "A >?Sw i ïmmm l'è'ö '"■TéP sSJ." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM— Ambtenaren houden rekening mét .een halvering van de toekomstige bouwplan- neïi voor het gebied Spaland, als het vliegveld Zes- tignhoven blijft bestaan. Dat blijkt uit een eerste schets voor het gebied, dat na de wijk Woudhoek mpet worden volgebouwd. In de schets wordt ook. rekening gehouden mét de vestiging Van een wöonwagéncehtrum. Het gebied Spaland wordt aan gepakt als de wijk V; Woudhoek is volgebouwd; dat is naar verwachting begin 1986. mmmmmÊm, De loze ruimten on der flats aan de Josef Oreliosingel (foto) en omstreken krijgen wo ningen in plaats van bergruim ten. Door onder meer de te ruggang van banen bij Wilton Fije- noord (foto) liep de Schiedamse werkgele genheid een fikse deuk op. Verontrustend Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog- straat 125b, 3111HD Schiedam. Telefoon: 266646 of 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend voorafgaand aan de donderdag van plaatsing in ons bezit te zijn. - HET VRIJE VÓLK schiedam DONDERDAG 31 JANUAR11985 „O Mi» Zesti^nhoven kan eT-:'rv-"'■■■7,:V."' 7- - v. Spaland halveren Deonzekerheid over het voortbestaan van Zestienhoven heeft effect op de plannen voor Spjfland, dat ligt tussen de Woudhoek" en de spoorlijn Schiedam-Delft. Nagenoeg de helft-van de geplande 3500 hui zen valt binnen de grens van onaanvaardbare geluidshin der, veroorzaakt door vliegtui gen. Ook de gemeenteraad zal nu snel. bij de plannenmakerij voor Spaland worden betrok ken. ^vant de tijd dringt. Om „de continuïteit van de wo ningbouw in Schiedam te ga randeren" zou begin volgend jaar de eerste paal de grond in moeten; tegen die tijd is de Woudhoek nagenoeg Volge bouwd. Bovendien wil de gemeente Schiedam' in hoog tempo nieu we hulzen blijvefl bouwen „om de leegloop van de stad tegen te gaan," zo is te lezen in de ambtelijke schets. M. Smit, chef stadsontwikkeling: „Het iijkt tegenstrijdig: er komen in Schiedam steeds meer huizen, maar het bevolkingsaantal neemt af. Daar is een simpele verklaring voor: het gemiddel de aantal bewoners per huis is de laatste jaren sterk vermin derd." 3500 woningen zijn goed voor een kleine 9.000 Inwoners, al dus de ambtenaren. Op grond van dat aantal willen zij in Spaland een buurtwlnkelvoor-. ziening, één a twee basisscho len en een binnensportaccóm- modatie. Wat het openbaar vervoer betreft: de tramlijn wordt doorgetrokken en Spa land zal grenzen aan de spoor lijn, waar een nieuw station Van-een onzer verslaggevers SCHIEDAM De Sociale Dienst wijst de suggestie als zo]u er een „zwarte lijst" ko men van minima met schul den, krachtig van de hand. Evenmin deelt zij de vrees van de oppositie in de gemeente raaddat de privacy van uitke ringsgerechtigden in het ge ding is. Volgens de Sociale Dienst is de oprichting van een „Gemeentelijk Overleg Vorde ringen Registratie" juist in het belang van de cliënten. De oprichting van zo'n over leg is één van de voorstellen die eehi ambtelijke werkgroep doelrjn de nota '„Mogelijkheden voor een minima-beleid in de gemgente Schiedam," die deze week!; werd r bediscussieerdin de "gemeenteraad. Dó-' Sociale Dienst is een warm voorstan der van dit voorstel. Zij ziet als belangrijkste voordeel:- het voorkomen van opeenhoping van schulden bij mensen met een uitkering. Sociale Dienst-voorlichter Henk Bonzet: „De tendens is dat mensen pas bij ons aan kloppen als zij diep in de scholden zitten. En dan op al lerlei-' fronten tegelijk: met huuv.'-bij bank of giro, met de energierekening, bij een post orderbedrijf. Soms oplopend tobwèl 10.000 gulden. De Socia le Dienst schiet hen dan wel te hulp<- maar het is eigenlijk dweilen met de'kraan open." Het „Gemeentelijk Overleg Vorderingen Registratie" zou, aldus Bonzet, schulden vroeg tijdig kunnen signaleren. „De Nutsbedrijven geven dan een seintje aan het - overleg als iemand drie, vier rekeningen niet betaalt. Of het. woningbe drijf, bij huurachterstand. In dat geval kan iemand van de Sociale Dienst eens polshoogte gaan nemen." Voor de cliënt kan de psychi sche druk worden verminderd. Immers: elke instantie waarbij hij/zij een geldschuld heeft, stuurt nu afzonderlijk een in cassobureau langs. „Als het .overleg er Is, krijgt iemand met schulden maar één keer bezoek. Bovendien wordt dan niet gelijk gedreigd met harde maatregelen, maar eerst eens nagegaan: hoe is men eigenlijk in de problemen gekomen?" Privacy kan blijven gewaar borgd, aldus Henk Bonzet. „Er zal beslist zorgvuldig met de gegevens worden omgespron gen. En: het overleg moet er komen voor de mensen zelf. Als ze bij schulden geen hulp. wensen, dan hoeft 't ook niet, even goede vrienden." De term „zwarte lijst" (ge bezigd door CDA-raadslid me vrouw M. C. van Lambalgën) noemt hij „onterecht. Dat doet denken aan postorderbedrij ven, die zeggen: in die straat wonen wanbetalers, daar ver kopen wij niet meer." «ui fXAi- rnrp (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Scbie- damse Gemeenschap (SG) heeft 1985 uitgeroepen tot het Jaa'rTvan de Schiedamse Har monie-orkesten. Zondag bijt Harmonie Wilton-Feijenoord hét-spits af, met een koffiecon cert;, in het Passage Theater, onder leiding van J. Grüter. Dat- begint om half twaalf, al Vairreen onzer verslaggevers HOEK VAN HOLLAND De-.-iHockse deeigemeenteraad heeft voor 1985 ruim veertig duizend gulden tot zijn be schikking voor subsidies en bijdragen. DsC. commissie sport en re creatie krijgt ruim twintigdui zend,, gulden, waarvan onge veer» 3500 gulden i3 bestemd voooddelne verbeteringen in de wijk:- Zevenduizend gulden ga&t'naar de commissie onder- wljsi-cultuur en vorming. Van datdaedrag is al duizend gul dens gereserveerd voor een wijkfentoonsteiling. Het dage- liikSibestüür en de commissie sociale "zaken én volksgezond heid krijgen iéder ruim zesdui zend gulden. 'is het theater al vanaf 11 uur open voor...een kopje koffie. Na de Harmonie Wllton- Feijenoord staan de komende maanden ook concerten van Sint Radboud, Ambrosius, OBK en mandolincgezclschap O.N.I. op het programma, die naar verwachting alle in het Passage Theater zullen optre den. Ook zullen de orkesten de komende tijd regelmatig con certen in hun eigen verenl-. gingsgebouwen en in bejaar den- en dienstencentra verzor- gen. Veel verwachten alle betrok kenen van een gezamenlijk op treden, dat waarschijnlijk op 20 april in de Sporthal Mar griet zal plaatsvinden. Men wil vooralsnog alleen kwijt dat het programma van die dag "uniek" zal zijn voor Schie dam. Vorig jaar- bundelden de Schiedamse koren al eens hun krachten, door in de Margriet- hal het Requiem van Verdl te brengen. Volgens de SG is de samen werking tussen de harmonie orkesten dé laatste tijd "enorm leuk", in tegenstelling tot de jaren ervoor, toen de sfeer nog werd gekenmerkt door "een beetje naat en nijd". Dat heeft de SG nu willen onderstrepen door het Jaar in hun teken te plaatsen. „Schiedam-Kethel" is gepro jecteerd. Behalve met een woonwa gencentrum (de vraag of dat snel soelaas kan bieden voor de problemen van de woonwa genbewoners aan de Schieka- de, wordt nog niet beant woord) houden de ambtenaren ook" rekening met de vestiging van een bejaardentehuis in Spaland. Éi mm 'liWiiPful SCHIEDAM De gemeente - gaat de loze ruimte onder en-, kele flats in Groenoord opvul len met achttien "wooneenhe den." Zoals gebruikelijk bij veel andere flats, hebben ne gen flats aan de Josef Orelio-- singel en omgevng geen berg-' ruimte onder de eerste verdie ping. De flats staan "op palen". In de plannen van het stads kantoor moet die ruimte wor den benut met woningen voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens, de zoge noemde HVAT-wonlngen. "Het plan is al in 1982 inge diend," weet Henk Lamphen van de afdeling Ruimtelijke Ordening en Woningbouw. "Bij mijn weten Is dit soort woon eenheden nog nergens anders in Nederland gebouwd." Volgens Lamphen kleeft er aan de nieuwbouw "onder" dc flats meteen een energievoor deel. "De mensen op de eerste verdieping van de flats zitten met een koude vloer omdat er niets onder hun woning is. De 'bouw van de wooneenheden zal z'n effect hebben op het ener gieverbruik," aldus de ambte naar. De raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening zal ko mende week van de plannen op de hoogte worden gebracht. De gemeente heeft vanaf 82 moe ten wachten op ruimte in het woningencontigent. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM VLAARDIN- GEN MAASSLUIS De werkgelegenheid in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is in de begin jaren tachtig danig afgebrokkeld. Vergeleken met andere gemeenten in het Rijn mond-gebied steken de drie Waterweggemeenten ongun stig af. In de periode mei '81 tot mei '84 was de daling van het aantal mensen met werk in Vlaardingen met 1760 perso nen het grootst. Koploper van alle Rijnmond-gemeenten is SCHIEDAM De helft van de werkzoekenden die bij het arbeidsbureau een cursus tekstverwer king heeft gevolgd, heeft kerte tijd daarna werk gevonden. Dit is de erva ring die het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft met de cursus die zij in sa menwerking met het Cen trum Vakopleiding voor Volwassenen heeft opge zet. Nieuwe cursisten moe ten tussen de 13 en 30 jaar oud zijn en ingeschreven staan als werkzoekende. Zij moeten daarbij een MAVO-diploma bezitten' en een typevaardigheid hebben van ongeveer 140 woorden per minuut. De cursus duurt zeven dagen en wordt volledig door het arbeidsbureau be taald. Informatie kan worden verkregen via te lefoonnummer 70.53.00. Toestel 124 of 126. Rotterdam met een daling van ongeveer 28.000. De cijfers staan in een sta tistisch bulletin van het Open baar Lichaam Rijnmond en zijn afkomstig van een zoge noemde werkgelegenheidsen- quête. In Schiedam liep het werkende deel van dc beroeps bevolking terug met 1573 men sen terwijl in Maassluis een afkalving van 323 kon worden opgetekend. De cijfers worden gepubli ceerd in een tijd dat het aantal werklozen geregistreerd bij het Arbeidsbureau soms fers daalt. Bij het Gewestelijk Ar beidsbureau Waterweg Noord Jiep het aantal ingeschrevenen de afgelopen maanden van ruim 12.000 terug tot onder de 10.000. Volgens directeur J. A. van Lent heeft de terugloop sterk te maken met het afnemen van de totale bevolking. „Het hoeft niet per se invloed op elkaar te hebben maar in het algemeen kun Je stellen dat als de bevol king kleiner wordt, de werkge- tegenheid eveneens daalt," al dus Van Lent. Van Lent noemt de cijfers wei „verontrustend. Het bete kent dat het aantal beschikba re arbeidsplaatsen terugloopt waardoor het voor werkelozen moeilijker wordt aan de slag te komen. Op zich ben ik ech ter niet verbaasd over de cij fers. De gemeenten doen toch alles om bedrijven aan te trek ken." Volgens drs. R. H. Roep van de Schiedamse afdeling Eco nomische Aangelegenheden moeten de cijfers niet al te somber worden ingeschat. „Ze stammen uit een tijd die eco nomisch het moeilijkst was. Het zou mooi zijn ais je de cij fers van het afgelopen half jaar ernaast zou kunnen leg gen. De laatste tijd zijn er meer bedrijven die om Infor matie over vestiging in Schie dam vragen. Een duidelijke ontwikkeling," aldus Roep. Ook drs. S. van der Hoek van de Vlaardlngse afdeling Eco nomische Aangelegenheden ziet de bedrijvigheid in zijn ge meente toenemen. „Ik vind het echter wel een behoorlijke te ruggang. Ik denk dat de werk gelegenheid is weggestroomd naar gemeenten als Capelle en Spijkenisse. Die zijn als groei kernen met nieuwe bedrijfster reinen aantrekkelijk. Die heb ben een successtory." Uit de cijfers van Rijnmond blijkt dat juist in deze gemeen ten de werkgelegenheid wél Is toegenomen. Fred Vijlbrlef van de Maas- sluise afdeling Sociale Zaken noemt voor zijn stad de ontvol king als belangrijkste oorzaak voor de terugloop. „Maassluis Is stukken kleiner geworden. De laatste twee jaar is het aantal inwoners van boven de 33.000 tot ver onder de 33.000 gezakt. Ik vind de cijfers in dat licht bezien niet echt veront rustend." In Maassluis is echter de da ling van de werkgelegenheid vergeleken met het aantal werkende mensen het grootst. '4^''e£'' SCHIETSPORT De Schietsport Vereniging Schiedam bestaat in februari 25 Jaar. Op zaterdag 2 februari wordt het jubileum gevierd In het clubgebouw aan de Lange Haven 57. Van 14 tot 15.30 uur kunnen genodigden en van 15.30 tot 17 uur leden het be stuur feliciteren. Inlichtingen, tel. 750810. DORPSKERK Petra Veenswijk en André Ver woerd, beiden leerlingen uit de orgelklas van André Verwoerd aan het Rotterdams Conserva torium, bespelen vrijdag 1 fe bruari het orgel van de Kethel- se Dorpskerk. Aanvang 19.30 uur. Toegang gratis. BLAUWE BRUG Dinsdag 5 februari wordt er een klaverjas-lnstulf gehouden In wijkcentrum de Blauwe Brug, Bachpleln. Aanvang 13.30 uur. Kaarten 2,50 aan de balie. Iedere vrijdagavond is er In de Blauwe Brug prijs-kla- verjassen. Kosten ƒ2,- per per soon. Inlichtingen, tel. 701049. KOFFIE-CONCERT Astrld In "t Veld, ook wel ge noemd 'Het wonder van Oud- Beijerland', komt woensdag 6 februari van 12.30 tot 13 uur In de aula van het Stedelijk Mu seum, Hoogstraat 122.23j be speelt het accordeon. De en tree is gratis. INSTUIF Sociëteit de instuif in zaal Ire ne, Nieuwe Haven, viert zater dag 2 februari carnaval vanaf 20.30 uur. Entree 5.-. WOUDHOEK Vanavond vanaf 20 uur viert de nostalgie hoogtij in het Diens tencentrum de Woudhoek, Heijermanspiein 36. Het Paul Clifton/Willie Valja cabaret en Paul Morak brengen een pro gramma van meezingliedjes uit het verleden. Zondag 3 februa ri verzorgen Anke en Elly Vroom een koffie-concert. Vanaf 11.30 uur speelt Elly pla no, haar zus zingt. Op het pro gramma staat lichte muziek en evergreens. Entree gratis. Het is de bedoeling een volksdans groep voor oudere dames en heren te beginnen. Vrijdag 1 februari kunnen in volksdansen geïnteresseerden een kijkje komen nemen. Vanaf 10 uur Is mevrouw Korpel bazig met een beglnnersgroep. Kosten 5,50:r per persoon per maand elke - vrijdagavond. 4 MOLENS -- Zondag 3 februari drinken de bejaarden thee in dienstencen trum de 4 Molens. Van 13.30 v tot 16 uur kan er ook een dansje gemaakt worden. Dins- dag 5 februari is er bingo voor de oudere Schiedammers In dë grote zaal. Aanvang 14 uur. Toegang vrij. NATUURGENOT v De Aquarium- en Terrarium- i vereniging Natuurgenot In huls houdt maandag 4 februari haar maandelijkse contactavond in - gebouw de Soc. Belangen, - Lange Haven 73. De avond, vanaf 20 uur en zaal open 19.30 uur, staat in het teken van een grote aquarium-pian- tenveiling. De veiling wordt verzorgd door de heer A. de Zeeuw uit Honseiersdfjk. FILMCLUB De stichting Filmclub Schie- - dam vertoont vrijdag 1 februari de Italiaanse film 'E la nave va' van Federico Felllni. De verto-- nlng begint om 21.30 uur, zaal open 20.30 uur. Entree 3,50. voor donateurs. Donateur wor den kost ƒ5,- per seizoen, in clusief entree eerste film. Film club, gebouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12. AMNESTY Dinsdag 5 februari zal er in wijkcentrum de Blauwe Brug weer een schrljfavond gehou den worden door de Schie damse afdeling van Amnesty International, ledereen is wel- 3 kom om brieven te schrijven 'V- naar regeringen van landen, waar politieke gevangenen zit- ten, die vaak ook nog gemar teld worden. Er liggen voor dinsdag brieven klaar aan Roe menië, Somalië en Paraguay. Aanvang 19 tot 21 uur. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuls aan de Stadhouderslaan heef dit - weekeind EHBO-dienst, tet. 733733. Ambulance, tel. 333300. Hulsarts: boodschap- pendlenst, tel. 206611. Spoed- recepten,ter. 261480. Tand- arts: Dr. G. M. Schuurman, 1 Warande 156, tel. 265271. Spreekuur op zaterdag en zon dag van 17 tot 18 uur. - SCHIEDAM Om geld bijeen te krijgen voor Instrumenten zullen leden van muziekvereni ging Harpe Davids in West langs de deuren gaan met koe ken. Begeleid door een ge luidswagen zullen zij huis aan huls hun waar 2,50 per koek) aanbieden. De koekactle wordt komende zaterdag ge houden. Met het geld dat door de ac tie wordt vergaard, wil de ver eniging nog voordat de viering van het 65-jarig bestaan vol- gend jaar losbarst, het sterk verouderde Instrumentarium' vernieuwen. Er zullen nog meer acties worden gevoerd om geld In te zamelen, HOEK VAN HOLLAND Deel raadsbestuurder Wim de Groot (D'66) is tegen de bouw van een kerncentrale op de Maas vlakte. Hij vindt dat de nood zaak van kerncentrales In het algemeen nog niet voldoende is aangetoond. De Groot, die behalve deel raadsbestuurder ook voorzitter is van de commissie Sociale Zaken en Volksgezondheid, is van mening dat een kerncen trale een "potentiële bron van calamiteiten" kan zijn. gezien de druk waaronder het milieu van Hoek van Holland staat. door allerlei Industrieën In Europoort. „Door de vestiging van een dergelijke centrale?' vindt een onaanvaardbare op eenstapeling van risico's plaats, die afgewezen moet worden," zegt hij. Hij vindt dat Hoek van Hofland zich moet uitspreken tegen de bouw van een kerncentrale ën vraagt de feden van zijn com missie een dergelijk advies te geven. HOEK VAN HOLLAND kin derhuls "De Koperwiek" heeft maandagmiddag vijfduizend- gulden aangeboden gekregen van de plaatselijke vertegen woordiger van de Stichting Co mité voor de Zomerzegels, De Bruljne. in De Koperwiek wonen onge veer zestig jongeren, die zijn ondergebracht fn leefgroepen van twaalf personen. Op hun achttiende jaar gaan zij daar weg om, onder begeleiding van een medewerker, op zichzélf te gaan wonen. Dit project wordt niet helemaal gesubsidieerd; zodat een bedrag van vijfdui zend gulden In dat opzicht uiterst welkom l3. VLAARDINGEN De Cont- actraad Emancipatiezaken vindt dat er in de gezondheids zorg meer aandacht moet wor den geschonken aan specifieke vrouwenziekten en is van me ning dat er een voorlichtings- punt moet komen dat zich richt op de vrouwelijke bevolking van Vlaardingen én op de (hulsjartsen. Gebleken is, dat vrouwen het vaak moeilijk vinden om met hun huisarts te praten over klachten als menstruatiepijn, vooral als die hulsarts een man Is. Door een betere voorlich ting kunnen hulpverleners een beter inzicht krijgen in de ach tergrond van die klachten. Vólgens de Raad missen vrou wen daarnaast een stuk ge zondheidszorg dat gericht is op preventie. Het gaat hierbij vooral om bedrljfs- en sport- keuringen. Vrouwen doen bij- 1 voorbeeld minder betaald werk| dan mannen, zodat zij deze ,e keuringen mislopen. De Contactraad heeft het col- lege betere voorlichting gead- I vlseerd en meer inzet voor eën I grotere vertegenwoordiging van vrouwen in de gezond- - heidszorg, met name in besiu- ren en adviescolleges. vf t

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1