Stichting OJC heft zich op fAls je moe bent ga je gewoon zitten! 'Inspraak over de garage deugt niet' iiSsilfSiil Bewoners kunnen niet naar Dynasty kUken Van kwaad tot erger feli citeren vv ■rïJnlcWèn: ÏI8» t/m Vr, 8.30- 1 5.30 uur Tegenstand Scheeres a* - b|«,. achter de B "no-non- v. sens- tafel" -J in de ge- - - B meenteraad. 4 - t 1 Zakelijk -1 B luistert hij M naar een 5;® van de raadsleden. Bfil "Als ik een 1 'F, wandeling ym&mf maak, zijn - er altijd wel wensen die f Jf me aan H J Jr klampen om 9 yjjr, iets te vra- V mjfp gen. Dat hoort erbij Beinier Scheeres sabbelt ont spannen aan z'n pijp. Het schilderij boven hem herinnert aan een vroegere hobbyihet verzamelen en verkopen van onder delen van Lelijke Een den. af teen '4 «toietew I', oq.oo uut.iot J~.ce i< Geprikkeld "Na gedane inspanning is het goed. ontspannen. procedure heeft ontworpen. Die procedure is door het Ex tern Vooroverleg op praktisch alle onderdelen afgewezen. De algemene klacht Is dat het col lege tal van aspecten büiten de- inspraak wil plaatsen. In feite zouden, als het collége zijn zin krijgt, de betrokkenen alleen een mening mogen geven over de aan- en afvoerwegen van de parkeergarage en de hoog-, te van het bedrag, dat bewo ners en winkeliers straks voor een parkeerplaats moeten gaan betalen. Ft. Blom van Algemene Zaken zegt het oordeel van het Extern Vooroverleg te betreuren. Hij spreekt van "proceduregerom- mel" en "tijdverlies". Formeel kan de echte inspraak pas be- glnnen, als er overeenstem ming is over de procedure. Maar als het Extern Voorover- leg en het college het absoluut' niet eens kunnen worden, zal -• de gemeenteraad de knoop doorhakken. 1 VLAARDINGEN De in spraakprocedure rond de bouw van een parkeergarage aan de Vlaardingse Afrol deugt niet. Dit harde oordeel hebben vertegenwoordigers van bewo ners en winkeliers van het cen trum en de Kamer van Koop handel uitgesproken, in het zo genaamde "Extern Voorover leg". Opvallend is dat van de vijf ambtenaren in dat overleg er slechts twee de Inspraak procedure wél aanvaardbaar vinden. Een drietal ambtenaren ont hield zich van stemming, toen het overleg uiteindelijk zijn standpunt bepaalde. Bewoners en winkeliers beschouwen dit als een succesje. Maar amb tenaar R. Blom van algemene zaken noemt dit voorval "in elk geval merkwaardig. Dit had niet gehoord en niet gemoe ten." In feite hebben de drie ambtenaren het college van burgemeester en wethouders laten vallen, dat de inspraak- bestuur' aan een In tegenstelling tot zijn grote voorliefde Oliie B. Bommel, "de man van stand" uit dé ge lijknamige strip, is Scheeres de zakelijke burgervader die Schiedam volgens hem nódig -heeft;-"' "De burgers hebben niets aan beslissingen die op grond van emoties worden geno men," zegt hij. Een stelling die opgaat voor het "no nonsens- bestuur" waarvan Scheeres aan het hoofd staat. "Dat betekent niet dat er iemand .in de gemeenteraad zijn mening Inslikt. De verhou dingen zijn plezierig, zakelijk. Het nadeel van het op de man spelen in discussies is dat er veel empties om de hoek ko men kijken. Daar is do burger niet mee gebaat. Er staat bij onsgeen enkele partij" aan dé kant. De zakelijkheid komt de discussie alleen maar ten goe de." Het ligt voor de hand dat Scheeres zich als zakenman thuis voelt in het college aai "zijn" PvdA met de WD is aangegaan. "Het draait goed," vindt: hij. En' over de tegen stand die het college onder vindt van de oppositie in de raad: "Die is er niet om lastig te zijn. Het'is niet goed als er geen enkel weerwoord te horen is. De oppositie heeft, een' waakhondfunctie hoewel je in de Schiedamse raad: geen gro te taferelen tegenkomt." Hoewel Scheeres niet toe geeft dat zijn college het met de Schiedamse raad. maar makkelijk heeft, kan hij 'slechts met moeite een voor beeld noemen van een college voorstel dat voor de nodige discussie zorgde. "Dat is te verwachten. Het merendeel van de discussies vindt plaats in de commissies. Daar hebben de raadsleden ook meer dan twee termijnen om hun me ning kenbaar te maken." "Wij komen slechts zelden voor verrassingen te staan omdat er in de commissies al over gesproken is. Een voor beeld van tegenstand is een voorstel om een pand te verko pen. Tot mijn grote verbazing werd dat door de raad tegen gehouden. Dat komt hoogst zelden voor. Er zijn wel zaken die door de raad wórden bijge stuurd." Enige "bijsturing" verlangde ook de spraakmakende gijze- monteur op onderzoek stuur de. Deze kwam tot de ontdek king dat onbekenden een re- gelkast aan de Havikstraat hadden vernield en de stoppen hadden losgedraaid. Tot groot genoegen van de bewoners kon de monteur het euvel snel verheipen. VLAARDINGEN Bewoners van de Havikstraat zijn donder dagavond danig gestoord bij het kijken naar het TV-pro- gramma Dynasty. Nauwelijks was de populaire lamiiie-feuil- leton begonnen, of hun toestel weigerde dienst. Woedend bel den zij met het GEWB, dat èen VLAARDINGEN De Vlaar dingse politie heeft zijn handen volgehad aan een 40-jarige Vlaardinger, die na een aanrij ding op de Van Beethovensin- gel was doorgereden. Bij zijn aanhouding kort daarna ont kende hij in alle toonaarden iets met het ongeval te maken te hebben. Beschadigingen aan zijn auto spraken echter boekdelen. De politie nam hem mee naar het bureau, ook al omdat hij sterk naar alcohol rook. Daar aangekomen ging hij flink te keer. HIJ weigerde iedere vorm van medewerking en schold de dienstdoende agenten de huid vol. In de cel, waarin hij vervol gens werd opgesloten, richtte hij vernielingen aan. Daarvoor heeft hij inmiddels een proces verbaal aan zijn broek gekregen, en bovendien voor: het doorrijden na een aanrijding, het rijden onder in vloed van alcohol en het wei geren van een bloedproef. SCHIEDAM De Stichting Open Jongeren Centrum Schiedam heeft zichzelf opge heven. Zij ziet geen reden meer om voort te bestaan, om dat haar grote wens, de bouw van een open jongeren cen trum, niet kan uitkomen. De gemeenteraad heeft daar In het kader van de bezuinigingen een stokje voor gestoken. ling die Scheeres in zijn eerste jaar als burgervader te ver werken kreeg. Een grote groep woonwagenbewoners sloot Scheeres en gemeentesecreta ris Gorrissen op in een van de nissen van het stadskantoor. Zij eisten dat een berg giftige grond welke bij het woonwa genkamp aan de Schiekade was gedumpt, meteen zou wor den weggehaald. Een eis die na enige uren werd ingewil ligd. „Ik heb op zoiets natuurlijk niet zitten wachten", gaat de burgemeester verder. „Ik heb eg echter geen nachtmerries van overgehouden." Scheeres trekt overigens de argumenten die bewoners van de Koekoekslaan tegen een nieuw woonwagenkamp in hun' huurt hebben sterk in twijfel. „Zij zeggen dat de woningen minder waard worden. Ik zie dat niet zitten. De woonwagen bewoners hebben in de publie ke opinie de naam dat je er njet een grote boog omheen moet lopen. Dat is ten onrech te. Het zijn redelijke mensen waar je goed mee kunt praten. Natuurlijk heb Je altijd kaf on der het koren." een tijd in Schiedam zal wer ken. Als wethouder weet je nooit hoe lang je die functie zal hebben." „Je mag geen eisen stellen aan een woning die de burge meester van een stad betrekt", gaat hij verder. „Dan moet er maar gezorgd worden voor een ambtswoning maar dat is door de gemeenteraad in het verleden afgestemd. Ik wilde graag een garage bij m'n wo ning. Het is een puur persoon lijke zaak." Zoals een goed econoom be taamt, kiest Scheeres de werk gelegenheid als belangrijkste aandachtspunt in zijn verdere ambtsperiode. „Ik heb een he leboel dingen die ik graag wil doen maar dit ligt het meest in de lijn van mijn portefeuille", zegt hij als beheerder van de post Economische Aangelegen heden. „Je merkt dat de econo mie enigszins aantrekt alhoe wel we nu tien keer zoveel moeite moeten doen om een bedrijf naar Schiedam te halen dan vroeger." „Er zijn op zich geen zaken die mij opwinden of waar ik wakker van lig. Dan zou je het in dit vak niet lang volhouden. Ik denk dat ik inderdaad een nuchter persoon ben." "Het is makkelijk om dat achteraf te zeggen maar ik heb me geen moment bang ge voeld," zegt Scheeres. "Ik heb me lijfelijk niet bedreigd ge voeld." „Je bent als burgemeester degene die door de mensen wordt aangesproken als er iets aan de hand is", zegt Scheeres. „Als wethouder was het me misschien niet zo snel overko men. Okee, ik werd een tijdje in m'n vrijheid beknot wat ik wel degelijk ontzettend verve lend voind. Aan de andere kant kan ik best begrip opbrengen voor de actievoerders hoewel ik in een dergelijke situatie niet zoiets zou doen." te Een beetje geprikkeld rea geert Reinier Scheeres op de publicaties over zijn verhui zing van de Van Leeuwen- hoeckstraat naar de Jacob Catsiaan. „pat heeft niets te maken met mijn functie als burgemeester, zoals wel eens gesuggereerd is", zegt hij. „We kijken al een tijdje uit naar een andere woning. Mijn benoeming heeft dat alleen versneld. Ik weet nu dat ik nog Die ambtenaren! Ben je als burger maandenlang in de weer ge- weest met formulieren en telefoontjes om huursubsidie in de wacht te slepen, vervolgens gaan ze er kennelijk vanuit dat je die fel bevochten centen zomaar even komt inleveren. „Ik kijk wel uit, wie is er zo gek," lachte een Schiedamse vrouw, die bij een bezoek aan het bureau huursubsidie in haar stad tegen boven staand bordje aanliep. Gierend wees zij toevallig passerende ambtenaren op haar ontdekking: „Huursubsldle-FORMULIEREN Inleveren, zullen Jullie bedoelen." De ambtenaren haalden, zo ver telt zij Het Vrije Volk, niet begrijpend de schouders op. Cnclusie van de vrolijke Schiedamse: „Gevoel voor humor hebben ze ook ai niet." t terstraat van start. Hier spor-' ten nu wekelijks 35: 40 hart'-' patiënten in de leeftijd van.29^ tot71 jaar. '/\i Er heerst één ongedwongen sfeer. Iedereen doet zijn: best, j en niemand ..wordt ontzien."" „Hou je èr rekening mee dat ik ook hartpatiënt ben", roept een van de deelnemers; Een alge meen gelach is het antwoord.; „Het is voor; de mensen niét; alleen fysiek belangrijk, maar? ook om geestelijk-weer; volle-., dig terug te komen", volgens.' fysiotherapeute Marinka van' Dijk. Zij valt vanavond in voor; de fysiotherapeut die normaal de groep begeleidt/ maar nu op •vakantie is. Zij begeleidt al en-j kele jaren een .soortgelijke! groep in Schiedam. j. Als patiëntenuit' het zieken- - huis komen worden zij dlk-: wijls door hun omgeving te-! veel ontzien. Er wordt veel uit hun handen genomen en te veel rekening met hen gehou den. Dit ondergraaft hun ge voel voor eigenwaarde. Boven: dien bemoeilijkt het voor hen een normale conditie op te bouwen, wat een volledige te rugkomst in de maatschappij belemmert. Zij worden wel een tijdje be geleid in de Capri groep, maar hierna vallen zij in een gat. Op post-Capriwordt langzaam aan de opbouw van de conditie gewerkt. Van onze verslaggever JOBGORREE [-VLAARDINGEN Vijf jaar geleden begon het. Na voor de derpe maal van hartrevalida tie ontslagen te zijn zag Mevr. &&p'er er tegenop om weer naar huis te gaan en het gewo- tie leventje weer op te pakken. Veel hartpatiënten zitten Hiermee. Ais zij uit het zieken huis komen gaan zij enige tijd naar de CAPRI groep om gere- tjdftdeerd te worden. Deze, van oorsprong Amerikaanse, ïn- stalling (CAPRI betekent oor- 1 spronkelijk Cardiologie And ftiTsenary Revalidation Insti tute) begeleidt hartpatiënten i ódrhun ontslag uit het zieken huis. Hierna vervallen veei pa tiënten echter tot een soort gedwongen nietsdoen. .Veel sportverenigingen zijn tabpe voor hen. Enerzijds om dat-zij nog niet de conditie ijèbben om aan het competitie- -element mee te doen, ander zijds durven veel sportvereni- gingen het niet aan om iemand r met hartklachten toe te laten. ['Mevr. Kaper liet het hier .niet bij zitten. Zij informeerde baar vervolgmogelijkheden en ..«wam tenslotte bij het bureau yoor sportieve recreatie in ^Vlaardingen terecht. Samen ïijjfet hen. en tien andere ex-pa- tienten ging zij de post Capri (post betekent na) aan de Oos- stromen naar andere sporten en sportverenigingen. Iets wat' zonder zo'n tussenstapje een stuk moeilijker zou zijn ge weest. Mocht er toch eventueel iets gebeuren, wat in de laatste vijf jaar nauwelijks is voorgeko men, dan zijn er enkele men sen aanwezig die een reanima- tiecursus hebben gevolgd. Dit is een soort EHBO gericht op hartpatiënten. Bovendien is er, op verzoek van de groep, in de zaal een telefoon geïnstalleerd zodat ogenblikkelijk een ambu lance kan worden gewaar schuwd. „Eigenlijk is 1 maal per week te weinig," zegt mevr. Kaper: „Het aantal deelnemers is echter te klein om de zaal twee maal per week te kunnen huren, zoals zou moeten. Het zou daarom fijn zijn ais er meer mensen zouden mee doen." Misschien wordt het dan ook mogelijk dat Vlaardingen een goede afvaardiging naar de Jaarlijkse sportdag van het HIB .(Hart In Beweging) kan sturen. Tot nu toe is Vlaardin gen alleen door een enkeling vertegenwoordigd geweest Misschien volgend jaar met een team? Voor inlichtingen kunt u te recht op het stadhuis bij het bureau voor sportieve recrea tie. De familie Is later ook naar d$. Maasstad verhuisd, maar nal. het bombardement op Rotter dam weer naar Vlaardingen te ruggekeerd. Daar heeft de nü.' 79-jarige heer Van Haren niet" alleen alle verdere jaren ge- Tï woond en gewerkt. Hij was ook jarenlang actief in de vakbewe ging. Liefst 31 jaar als be- .vw stuurslid van KAB en de In het FNV opgegane NKV en twaalt jaar was hij lid van de onderZ nemingsraad van Levers Zeep. Maatschappij. Sinds zijn pen?.; slonerlng In 1970 brengen zijn; nu 75-jarlge vrouw en hij de winter door in Spanje of Porj'<£ VLAARDINGEN „Het was ijskoud in dat koetsje, waar mee we naar fotograaf Nle- stadt langs de haven reden." herinnert zich het echtpaar Van Haren-Vink zijn trouwdag S februari 1930. Piet van Haren had toen het vooruitzicht in de nieuwe haringteelt ais machi nist over te stappen op de stoomlogger VL 3 „Maria Jo sephs" van IJzermans. Jo Vink had net afscheid genomen op het atelier van de oliegoedfa- briek De Lange. Ze trokken In een huisje aan de De Ruyter- straat. Vier jaar later besloot de schipperszoon zijn op twaalfja rige leeftijd begonnen zee- mansbestaan op te geven. „Ik had de geboorte'van mijn twee oudste kinderen niet meege maakt omdat Ik belde keren op zee was; Voor de komst van de derde besloot ik aan de wal te blijven. Ik ben toen in de Rot terdamse haven gaan werken," vertelt hij. Bij binnenkomst wordt er geïnformeerd naar de algeme ne conditie en het medicijn-ge bruik. De toestemming en be geleiding van de eigen cardio loog is voldoende. Voor de rest ben Je zelf verantwoordelijk voor Je eigen conditie. Je doet mee aan de dingen waartoe je je zelf in staat voelt. Mevrouw Kaper: „Als je moe bent ga je zitten," en dat ge beurt dan ook. Niemand hoeft zich tegenover de anderen groot te houden, maar je moet ook niet teveel over je klachten zeuren. Daarvoor is hier geen plaats. Uitwisseling van erva- Dlt jaar blijven ze thuis om KéC 55-jarige huwelijk te vieren mé hun acht kinderen, 24 kleinkin deren, twee achterkleinkinde-,- ren, verdere familie en veel oude bekenden. Ze houden Z- dinsdagavond open huls In're» taurant d'Ouwe Rein in Vlaar dingen. ringen o.k., maar men komt hier Juist om eens wat minder met zijn kwaal geconfronteerd te worden. Het blijkt ook dat het risico voor een nieuwe aanval terug loopt. Er zijn zelfs mensen die van de Post-Capri groep door-

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1