m 4.000 gulden weg van de toonbank ZEEKADETREDT DRENKELINGE Man breekt neus door kopstoot Politie vindt revolver 'De vrouwenbeweging moet nu oppassen' 1 1 Huis in brand m è- Dans Theater als graadmeter Rommelen in gebouw De Kern Schietvereniging bestaat 25 Jaar m mmm p wsêÊêMêsmmm. t A fiÉjK^ë&ï Jaap van Hoek (26) en Piet Pen ning (27) ng zeven jaar strijd voor een open jongerencen trum in Schiedam- Noord: „Er is niets meer". t;. _.(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Jaap van Hoek. en Pjet Penning worden niet geplaagd door wrok of frustratie. Maar hoe voelt dat dan, om na zeven jaar de strijd voor een open jongerencentrum in Schie- dara-Nóord als - verloren te moeten opgeven? Doodleuk antwoorden de twee: "Ja, dat is jammer, maar wahebben in die jaren veel geleerd en dat is ook wat waard." Bert van Reeuwijk: „In elk solli citatiege sprek vra gen ze mij: hebt u nog wel tijd om te werken?" V:. r.*:- Nel Blenk en Hetty van der Staay: "Aandacht alleen is voor de emancipatie niét voldoen de."' WS Een druk bezochte en gezellige jubileumreceptie onderstreepte dat de schietsport een hecht toereldjë is. V^"^7S ^*1^^""^'^,»T v-Tif^vi» HET VRIJE VOLK waren te 1? Ti •afc* Ze,.zouden,, als ze het over mochten doen, een totaal ande re tactiek gebruiken. "Een har dere aanpak.' We' zijn veel te fatsoenlijk geweest. We had den flink moéten lobbyen bij de politieke partijen, of als jon geren '.massaal het Stadskan toor moeten bezetten en vol plakken met affiches. Daar is men op een of andere manier wel gevoelig voor." Maar'Jaap'en Piet zullen het niet overdoen. In de eerste plaats zijn ze sind9 het begin van dé actie zeven jaar ouder geworden, en met hun leeftij den van respectievelijk 26 en 27- jaar bijna zélf geen jonge ren meer. En, wat het zwaarst telt: "De gemeenteraad wil het open jongerencentrum niet. Nou, dan houdt het op." De Stichting Open Jongeren Cen trum. waarvan behalve Jaap en Piet nog drie anderen deel uitmaakten, heeft zich nu op geheven. Was de gemeenteraad zeven jaar geleden zo duidelijk ge weest, dan had een flink aantal jongeren zijn energie in ande re dingen gestoken. Maar toen stond de zaak er nog gunstig, voor. Ambtenaren en de toen malige welzijnswethouder Posthoorn juichten de plannen voor een Open Jongeren Cen-; rum toe, en stimuleerden de initiatiefnemers om die in stichtingsvorm uit te werken. "We kregen al snel een aar dige subsidie." vertellen Jaap van Hoek en Piet Penning. "Daar deden we leuke dingen mee. We organiseerden pop concerten in het Passage Theater en filmavonden in boerderij Landvreugd. Alles liep als een trein.-Eindeljk ge beurde èr weer eens iets voor jongeren in Schiedam, die an ders maar de stad tilt moes ten." Voortdurend hadden de jon geren in Noord het gevoel dat een eigen centrum in het ver schiet lag. Bevestiging kwam in 1982, toen de gemeenteraad 1,8 miljoen gulden uittrok voor de bouw ervan. Nieuwbouw moest het worden, want cr was in Noord geen leegstaand ge bouw te vinden en aan het ge bruik van een ruimte in wijk centrum de?- Blauwe Brug kleefden allerlei praktische be zwaren.. Het moet pijnlijk zijn ge weest voor Jaap, Piet en hun geestverwanten om mee te maken hoe het enthousiasme voor hun plannen na dat be moedigende raadsbesluit in hoog tempo afbrokkelde. Het was alsof ze een balletje had den opgegooid dat na het be reiken van zijn hoogste punt weer naar beneden kwam sui zen. Ruim twee jaar later schrapte de raad de 1,8 mil joen weer uit de begroting. Wat is er in de tussentijd ge beurd.'! "Men moest op allerlei fronten bezuinigen en één daarvan was het jongeren werk. Maar vooral de proble men rond de Stichting Samen levingsopbouw Schiedam Noord (SSSN) zijn de doods teek voor het jongerencentrum geworden. Wij werden altijd met de SSSN op één hoop ge veegd. In de verziekte sfeer bij de SSSN, met ontslagen en zo, zijn wij ongewild meege sleept." De "jongeren" uit Noord zijn in die laatste fase niet als serieu ze gesprekspartner behandeld, vinden zij. "Misschien lag dat aan ons. We hebben altijd keu rig netjes brieven geschreven en gesprekken afgewacht.; En net nu we besloten hebben te stoppen krijgen we bericht dat wethouder Hafkamp met ons wil praten. Laat maar. Er is niets meer." Raadswerk belemmert MAASSLUIS'. Dertien maanden*;. zitwhet Maassluise CDA,-raadslid rijBert van Reeuwijk;:zpnder baan. Na 22 jaar ^werken als planoloog bij 'Stad èn Landschap' in Rotter- dam.gihg' hét bureau over de kop én moést" Van Reeuwijk worden" ontslagen. Dertien.' maanden lang is hij nu aan 'tv solliciteren.: Eerst,, heel selec- tief /;en - gericht^; -maar nu schrij^hïj.oy«alpp. -j 1. *Tante-Tfuüs'.én Jantje van Leiden' 'zijn op hem niet van toepassing.;Hij heeft gesollici-.v teerd; haari een/tijdelijke part-.: time/jJaah/iit:jZwartsluis. OokT heeft/:hij -gereageerd op een/ functie-' -als "'flatverzorger'. Maar de 49-jarige stedebouw- kundigé/is nog steeds haan loos.-Omdat "hij kóstte wat het kost Aan 'débak wil komen, heeft,-hij".nu zijn laatste troef uitgèspeeldtper 30 maart heeft: hij zijn raadslidmaatschap op gezegd.;. „Lid zijn van een gemeente raad is een belemmering bij het solliciteren", concludeert Bert van Reeuwijk bitter. „Het is wel erg dat je je zolang voor de gemeenschap hebt ingezet en daar dan nu zo voor wordt gestraft. Bijsollicitatiege sprekken wordt mij gevraagd: hebt u nog wel tijd om te wer- ken?vMaar mijn baan zal nooit de dupe worden van mijn pri- vé-bezigheden." V ...[■■■- Juist om én een goed werk nemer-én een góed raadslid te zijn had Van Reeuwijk al be sloten één dag per week min der te gaan werken bij Stad en Landschap. Dat breekt hem nu financieel op: zijn uitkering is gebaseerd op zijn laatstver diende salaris. Maar geld vindt Van Reeuwijk niet zo be langrijk: „Ik wil werken, geld kan me (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Door on oplettendheid van een verkoop ster Is uit; een slagerij aan de Verheijstraat een geldbedrag van 4.000 gulden gestolen ln openingstijd. Het geld zat in een "portemonnee, die door de verkoopster even onbewaakt op de toonbank was gelegd ter wijl zij enkele klanten hielp- Toen zij de portemonnee weer wilde, pakken was deze reeds verdwenen. niet schelen. Ik begrijp best dat werkgevers mij niet zo maar een hoog salaris willen geven, maar ik wil zo graag een kans om me waar te ma- kén, desnoods voor weinig geld. Werk is voor mij priori teit nummer één! Zijn werkloosheid drukt zo'n stempel op zijn leven, dat Bert van Reeuwijk daardoor tot de overtuiging is gekomen, dat hij als gemeenteraadslid niet goed meer kan functioneren. Er zijn in de afgelopen maan den agendapunten geweest, •waarover hij niet goed meer kon meepraten. „Er is nu door de raad 250.000 gulden beschikbaar ge steld om onderzoek te doen naar de werkgelegenheid in Maassluis. Ik geloof daar niet zo in. Ik denk dan dat geld is goed voor drie arbeidsplaat sen." Als raadslid heeft Van Reeuwijk zich vaak ingezet voor mensen die hem persoon lijk benaderden. Hij heeft ve len wegwijs gemaakt in de mo gelijkheden van de sociale voorzieningen. Op zijn minst ironisch is riu wel dat hij, die altijd in en uit liep bij de So ciale Dienst, om voor anderen dingen te regelen nu erkent: „Mijn eigen briefje breng ik het liefst 's avonds weg, als het donker is." Van Reeuwijk's geloof in de politiek lijkt te wankelen. „Een actiegroep krijgt meer gehoor bij de raad dan een raadslid. Een oplossing voor het werk- loosheidsprobleemn weet Van Reeuwijk niet zo maar tevoor schijn te toveren. Wel zegt hij: „Je moet werklozen zelf hier bij inschakelen. Je moet het zelf ervaren hebben om te we ten wat het is. Eigenlijk mag ik het niet zeggen, maar soms denk ik dat ik gek word van het werkloos zijn Ik pieker me suf over een oplossing." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN -- De 16-jarige zeekadet Cornells de Man heeft zaterdagmid dag een vrouw uit de Oude Haven gered. De jonge man bedacht zich geen seconde toen hij de 58-jarige vrouw zag spartelen en dook het koude water in. Toen hij haar eenmaal op de wal had gekregen, nam - dé GGD de zorgen voor de vrouw van hem over; De vrouw is opgenomen in het Holy-Ziekenhuls. De po litie weet nog niet hoe zij in het water terecht Is geko men. Niet uitgesloten is dat het om een zelfmoordpoging ging. "De vrouw was zeer overstuur," aldus een poli tiewoordvoerder. De 16-jarige redder is lid van het Zeekadettenkorps Vlaardingen, dat in de Oude Haven een schip heeft lig gen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Twee mannen zijn met elkaar op de vuist gegaan, in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Hoogstraat. Eén van hen kreeg een kopstoot en een paar trap pen, als gevolg waarvan hij zich in het Holy-Ziekenhuis on der behandeling moest laten stellen.- Hij liep een gebroken neus en een scheurtje in het voorhoofdsbeen op. De tweede man, de 24-jarige Vlaardinger N.C.W., heeft zich daags na de vechtpartij vrijwillig aan het politiebureau gemeld. Een andere vechtpartij in Vlaardingen vond plaats in de nacht van zaterdag op zondag, in een woning aan de Dotter bloemstraat. De bewoner kreeg het aan de stok met be zoekers van zijn verjaardags feest, die op zijn verzoek niet wilden vertrekken. Twee rui ten en een spiegel sneuvelden. De politie heeft ingegrepen en een man meegenomen naar het bureau. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Bij huis zoeking in een pand aan de Keesomstraat heeft de Vlaar- dingse politie een revolver met 25 patronen gevonden. Het pand werd bewoond door een man met de Chinese nationali teit/die al enige tijd illegaal in Nederland verblijft. De huis zoeking in Vlaardingen vond plaats nadat de man in Den Haag door dé Haagse politie was gearresteerd wegens over treding van de Opiumwet. Hij wordt vermoedelijk het land uitgezet. kv y V.-'.i. (Van eenonzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN "De vrouwenbeweging moet ervoor waken dat hetgeen zij bereikt heeft niet in elkaar zakt nu het economisch niet zo goed gaat," aldus Nel Blenk, als roofe vrouw actief in de Vlaardingse Contactraad Emancipatieza ken. Deze raad geeft het ge meentebestuur adviezen over zaken die betrekking, hebben 'op de emancipatie van de (Ne derlandse^ .en. buitenlandse) vrouw/'vv'; Het '.meest recente, advies gaat óver vrouwen er« .gezond heidszorg: er moet een actieve voorlichting kómen, zowel aan vrouwen-als aan artsen en an- dere/hulpverlenera^om ^han deling, van: specifieke, vrouwen- klachten en -ziekten, te verbete ren. r "Vóór buitenlandse vrouwen enmeisjes^iséen'kadercursus Voor gezondheidszorggestart, zódat déze als tolk kunnen fun- geren bij. hüri (hüls-) arts. Nu ligt dèze/ta&k'blj dé kinderen, die vaak le. jong zijn'om goed te kunnen ;.Jiitleggen wat iémand mankeert. ./V;;' ik. De contactraad heeft sinds de oprichting in 1982 al heel wat adviezen gegeven, ook al blijven- er nog steeds dingen liggen, die niet als belangrijk zijn onderkend. En hoewel de belangstelling om in de raad zitting te nemen groot was, ko men er van buitenaf weinig re acties. Hetty v.d. Staay van de contactraad'. "Dat vinden we jammer, want op die mamier mis je een groot deel van je achterban." "Het komt nu ook vaak voor, dat het gemeentebestuur zegt dat er weinig behoefte is aan verbeteringen, omdat er zo weinig reacties komen. Maar gebleken is, dat die behoefte er wel degelijk is als er maar een duidelijke opzet komt." Zij on- .derbouwt dit met: een voor beeld,over kinderopvang. Nu de gemeenteraad geld heeft gegeven voorhalve dag-op vang, blijken veel vrouwen van die mogelijkheid gebruik te willen maken. De "contactraad is blij dat er meer - aandacht is gekomen .voor de .vrouwenemancipatie, maar dat is natuurlijk niet ge noeg. Hetty: "Alle wettelijke maatregelen werken het be reikte tegen. Veel dingen gaan in het Kader van de emancipa tie, maar je wordt gekoppeld aan de kostwinner." Eén zo'n maatregel is de tweeverdiénersregellng. Nel Blenk: "Er is nu al een leeg loop in de gezondheidssector. Dit soort regelingen houden vrouwen van de arbeidsmarkt af. Het zal er op neerkomen dat vrijwilligsters de plaats in nemen van betaalde krachten, die het werk deden om iets bij te verdienen." Tegen de tweeverdienersre geling kan de Vlaardingse raad niets doen, maar zij is wei bezig met een andere zaak op het gebied van werkgele genheid: het twee-hoofdig lei derschap op de nieuw basis school. Hoewel nog niet zeker is dat er twee hoofden komen op één school, zijn er wel solli citaties bezig. Hetty: "Daar heeft helaas geen enkele kleu terleidster op gereageerd. Zij denken vaak, dat zij voor die functie niet capabel genoeg zijn." Een ander punt is, dat ln veel gevallen de echtgenoot kostwinner is. Uit loyaloitelt voor hun man solliciteren de vrouwen niet; zij willen hem niet voor het hoofd stoten." De raad wil de afloop afwachten, maar als het voorstel er door komt, zal zij het gemeentebe- stuur adviseren, de sollicitatie procedure te herroepen. MAANDAG 4 FEBRUARI 198S VLAARDINGEN Is het de moeitewaard om dansuitvoë- ringen te blijven programme ren, in een theater als de - Vlaardingse Stadsgehoorzaal? Directeur M. Putman vindt van wel, en hljrvoelt zich in die me ning gesteund door het succes dat zaterdag tién junioren van het Nederlands Dans Theater in de Stadsgehoorzaal oogst ten. Daags voor die uitvoering zei Putman: „Dans is in deze regio een wat achtergebleven kunst uiting, daar heb je mee tekam- pen. Ik ben met het resultaat van de dansproducties die we tot dusver hebben gebracht, niet ontevreden. Daarom wil ik ook volgend seizoen het nodi ge aan dans blijven doen." Men neme het optreden van de Junioren van het Nederlands Dans Theater als graadmeter. De kaartverkoop stokt bij 230, hetgeen betekent dat de Stadsgehoorzaal voor éénder de is gevuld. Mager in relatie tot de onbetwiste kwaliteit waarvoor het NDT garant staat? Je kunt ook zeggen: een redelijke score in eert stad waar de belangstelling voor dans nog in de kinderschoenen staat. Hebben de toeschouwers een heerlijke avond gehad? Dat was zaterdag niet moeilijk te beantwoorden: ja. Waardering was bij het publiek eenvoudig;" te herkenhen, aan verrukte ge zichten in de pauze, aan warm applaus tussen de bëdrijvén door en de staande ovatie na afloop. Nederlanders worden toch nooit Italianen die om het hardst „Bravo" roepen. Drie balletten werden uitge voerd, die elk heel anders van aard waren. Eerst Quartet, een. modern ballet met veel techni-f sche hoogstandjes. Vervolgens Folk Songs, gekenmerkt door* speelsheid, vlotte kleding en choreografische grapjes. En ten slotte Lieder Ohne Worte: klassiek en weinig verrassend.. De jeugdige dansers, die bij het NDT een strenge selectie hebber» doorstaan, kregen van velen een hele dikke voldoende voor techniek, uithoudingsver-ï mogen en amusementswaarde; van hun verrichtingen. j En mijn reactie is: Bravo! Dit soort dahsuitvoeringen moeten voor Vlaardingers regelmatig in hun eigen stad te bewonderen, blijven. BART VAN LEEUWEN In FNV-gebouw De Kern aan de Maassluise P.C. Hooftlaan kon het publiek zaterdag weer eens naar hartelust „rommelen", tij dens een markt van tweede hands spulletjes. De Maassluise afdeling van de FNV houdt regel matig rommelmarkten om de vak bondskas te spekken. Telkens -' - blijkt de centrale ligging van De Kem goed te zijn voor éen uitste kende opbrengst. Vele winkelen- de gezinnen combineren hun gang door het stadscentrum graag met een bezoekje aan de; rommelmarkt. Tussen de gebrui kelijke tafels vol opgeknapte ge bruiksvoorwerpen stond ditmaal; ook een stand van de voetbalver eniging VDL, die op originele wij ze geld probeerde in te zamelen, Voor een gulden mochten de be zoekers de naam raden van een pop; met uiteraard een prijs voor de juiste naam. Een enketebe?;; zoeker gokte voor tien gulden-- evenveel keren; „Joke, Jolanda.i Marijke..." 'SCHIEDAM Morgen bestaat de Schietsportvereniging Schiedam op de kop af 25 jaar. Zaterdag werd dat echter alvast officiéél gevierd, met een dubbele receptie in het pand van de vereniging aan de Lange Haven. De kleine kanti ne naast een zevental schiet banen zat de hele middag propvol. Uit de gezellige sfeer viel op te maken dat de schiet sport een hecht wareldje Is. Schieten mag dan een mar kante sport heten, de Schte- damse vereniging heeft in haar bestaan inmiddels een leden bestand van 82 opgebouwd. Bestuursleden L. van Pelt en M. Visser: „Alleen het aantal jeugdleden blijft wat achter. Daar staat echter een redelijke deelname van vrouwen tegen over, en dat zijn echt niet alle maal. echtgenoten van manne lijke ieden." Over een eigen pand beschikt de vereniging nu drie jaar. De schietbanen, waarop de "schutters" drie dagen per week met hun luchtgeweren de "roos" proberen te raken, zijn omgeven met geluidsdichte wanden. „Omwonenden klagen nooit," stellen Van Pelt en Visf ser tevreden vast. ~,?j. Hoe komen mensen ertoe om? actief te worden in de schiéf-2; sport? Voorzitter Van Pelt ant woordt zonder nadenken: „Që meeste van ons hebben ook andere sporten bedreven, maar dat waren meestal teamr sporten. Men wil graag indivi dueel iets bereiken. Wat je voor de schietsport nodig hebt :s een scherp oog en een goed karakter. Immers, het feit datij je met wapens omgaat bete- kent dat je voorzichtig moet zijn." i De Schietsportvereniging Schiedam berekent zijn ledem jaarlijks 120 gulden contribu- tie. Tweederde van de leden vj beschikt over een eigen wa- pen, de anderen schieten met: wapens van de vereniging. Hè) blijft overigens niet bij schieten alleen. De vereniging organi- seert ook andere activiteiten/!! zoals klaverjasavonden. -■! Ter viering van het 25-jarig ju bileum staat later deze maand ook nog een jubileumtoernooi op het programma,, met zeven wedstrijddagen. Het toernooi begint op 23 februari. VLAARDINGEN In een be nedenwoning aan de Prins Hendrikstraat heeft zaterdag nacht brand gewoed. De brandweer, die met twee voer tuigen uitrukte, was het vuur binnen enkele minuten mees- «ter. De omvang van de schade is niet bekend. De bewoners waren tijdens het voorval afwe- zig. 'V?,:/.: Een onderzoek heeft aange toond dat brandstichting de oorzaak is. De brandweer trof drie „brandhaarden" aan. Van de daders ontbreekt elk spoor. Bewoners van de bovenwoning in het pand hebben deze tijde lijk moeten verlaten, omdat de brand hun vloer heelt aange» tast. - X

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1