Rotterdam wil NK. wielrennen nu m 86 Het Buitenmuseiini als ex Jv Z.G.A-N 99 Joop en Sjaak bezeten van NSU's Rijk moet 30 miljoen geven voor rédding Patrimonium Rijnmondsnel wem Zeelieden boos op minister Smit-Kroes vervolg voorpagina metropool Stadsvernieuwing ÉmMÊsMmmÊgmmmXmmÉMmÊmêmMêMmmmMiÉmlÊmÉSÊMmi JL (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Coöp Nieuwe Waterweg is ge red van een dreigend faillissement. De bewind voerders van het bedrijf, dat in surséance van be taling verkeert, hebben drie kopers gevonden voor zeventien vestigingen. Twee kleinere supermark ten gaan dicht. Verwacht wordt dat hiermee 190 van de 215 banen zijn gered. Met de transactie is een bedrag van zes miljoen gulden gemoeid. Verrassing "if- Management Geruchten I De fundamenten voor de reusachtige windwal langs het Cdlandkanaal worden op dit moment gelegd. Ze vormen de ba sis voor een twintig meter hoog wind scherm van bijna anderhalve kilometer lengte dat grote zeeschepen de wind uit de zeilen moet nemen. Als er nu een westenwind staat van kracht 5 of meer, vergt het passeren van onder andere dè Calandbrug (achtergrond) grote stuur manskunst. De wal waarop de scher men worden geplaatst bestaat groten deels uit afval waarmee het vuilverwer kingsbedrijf AVR al een paar jaar in z'n maag zat. Extravert Nieuwe Maritiem Museum aan de Leuveha- veh. Mastenmakerij Onnozel Dranghekken Uitkoopsom Dagelijks kan men ze zien rijden in Rotterdam, Dordrecht, Schiedam, Vlaardingen en alle gebieden daaromheen. „Ouwe karretjes", dat wii zeggen oudere vervoermiddelen. Soms 20,30 jaar in dienst; vaak blinkend, een enkele keer roestig. Wat be weegt de eigenaren hun old-timer aan te houden? Zo goed als nieuw, Z.G.A.N., geeft op die simpele vraag de talloze antwoorden die bij al die verschil lende eigenaren hóren. AFLEVERING Joop de Man: klem tussen Prinzen en een RO De gemeente Rotterdam is bij 'bestudering van het red dingsplan voor Patrimonium tót wat minder optimistische conclusies gekomen dan de in terim-manager van. de Wo ningstichting. Van de 63.mil- v.jo# schuld zou door eigen maatregelen (reorganisatie en afsfoten van woningen) 20 tot 22 miljoen kunnen worden weggewerkt. Vermeulen moet dat nog zien. i De medewerking van het rijg schat hij echter hoog in. Vorig jaar zijn er al contacten geweest met staatssecretaris Brpkx .(Volkshuisvesting); daarbij is van rijkszijde ge vraagd om concrete cijfers, die£ nu dus kunnen worden ge geven. ijoor het rijk zou het moeten gaan om 30 miljoen gulden. .Deze financiële hulp zou kun nen worden gegeven door Pa trimonium een aantal jaren •uitstel te geven van aflossing i van rijkswoningbouwleningen. De nieuwe gemeentelijke steunbijdrage (Rotterdam heeft al 30 miljoen voor zijn rekening genomen, onder meer door complexen woningen aan te kopen) zai worden gegeven in de vorm van kasgeldfinan ciering. De gemeente draagt daarvan dan de rentelasten, ongeveer tien miljoen gulden. Dit komt ten laste van het meerjarenplan stadsvernieu wing. De redding van Patrimo nium zien B. en W. van Rotter dam vooral ook als belangrijk voor de stadsvernieuwing. Pa trimonium is actief in de stadsvernieuwing in Croos- wijk;. Oude Noorden, Agniese- buurt en Provenierswijk. Volgens Vermeulen zal het gemeentelijk toezicht op het verloop van de reorganisatie streng zijn. Maandelijks ko men ambtenaren van de ge meente op bezoek en eens per kwartaal moet een doorlich ting van de administratie wor den overgelegd. Wat de medewerking van de gemeente Bergschenhoek be treft zijn de laatste; tijd sombe re geluiden vernomen. Berg schenhoek zou geen aanleiding zien mét TA miljoen bij te dra gen aan het reddingsplan. Maar Vermeulen gaat uit van die medewerking. „Ik. heb nog geen afwijzend briefje ontvan gen'," zei hij. De gemeenteraad van Rot terdam besluit begin maart over het voorstel van B. en W. tot verdere steun aan Patrimo nium. 11 4 7 Coöp Nieuwe Waterweg gaat net niet failliet De grootste "opkoper" is het bedrijf Door Eendracht Sterk (DES), een verkooporganisatie die tien kleine supermarkten overneemt. Het bedrijf Hoog vliet neemt één grote super markt (Maassluis) en één slij terij over en het bedrijf Unigro neemt de Schiedamse vesti ging van de Coöp voor z'n re kening. Over vier slijterijen wordt nog onderhandeld. De naam Coöp zal uit het Water weggebied verdwijnen. Zowel de vakbonden als de bewindvoerders zijn blij met de gevonden oplossing. „Ik zie dit ais een redding," zegt Lou Wijnen van de Dienstenbond. „Het streven was het behoud van de werkgelegenheid. Ook de crediteuren hebben zich dat aangetrokken. Wij zijn dik te vreden." De Coöp Nieuwe Waterwég verraste eind vorig jaar vriend en vijand door surséan ce van betaling aan te vragen. Het bedrijf bleek een schuld te, hebben van ruim drie miljoen gulden. Als reactie op de alar merende berichten stafakten toeleveringsbedrijven hun le veranties en werden' al gele verde voorraden teruggeëist. De bewindvoerders slaagden erin deze slag voor het bedrijf af te wenden. „We konden ge lukkig het bedrijf draaiende houden door de leveranciers tot andere gedachten te bren gen. Als dat niet was gebeurd, was de zaak zonder meer ver loren gegaan," aldus mr. A.H. Bos, éen van de twee bewind voerders. De periode van strenge kou deed een duit in het zakje door voor een flinke omzetstijging te zorgen. „Iedereen bleef dicht bij huis en kocht bij de coöp," zegt Lou Wijnen. Volgens Wijnen eh Bos is slecht management de voor naamste oorzaak van de pro blemen bij het bedrijf. „Er werden onverantwoord hoge investeringen gedaan. Ik heb het dan over miljoenen. De bank had in de loop van vorig jaar al gewaarschuwd," aldus 'Bos. Volgens de bewindvoerder ontbrak het de Coöp Nieuwe Waterweg aan een "nieuw ge zicht". Het was een ingeslapen bedrijf. Het had geen ideeën meer. Het management had dit jaren geleden al moeten zien." Voor het personeel komt er met de verkoop een einde aan en periode van grote onzeker heid. Hardnekkige geruchten deden de ronde ais zou Albert Heijn de Coöp willen overne men. Voglens mr. Bos was er Inderdaad een groot winkel concern dat de boel in één keer wilde opkopen. "Er zat een verschil van enkele tonnen tus sen de vraagprijs en hun aan bod," zegt hij. ROTTERDAM Het me rendeel van de bij het open baar lichaam Rijnmond in 1983 ingediende aanvragen om milieuvergunningen is binnen de daarvoor gestelde termijn van zeven maanden afgehan deld. In ruim vijftig percent van de gevallen werd over de aanvragen binnen vier maan den beslist. >r- WmW Van onze verslaggever PETER OUWERKERK ROTTERDAM De Neder landse kampioenschappen wielrennen op de weg, eind ju ni, hebben dit jaar niet in Rot terdam plaats, maar, zoals de laatste jaren gebruikelijk, weer in het Zuidlimburgse Geulle. Het organisatiecomité in Rotterdam kan niet op korte termijn voldoen aan de hoge financiële, eisen, die het recht hebbende bureau Prof Wieier Promotion aan een 'verpach ting' stelt. Rotterdam is wel in voor een NK-organisatie over; de Van Brienenoordburg in 1986. PWP heeft afgelopen zomer voor drie jaar de rechten op de titelstrijd verworven. De wiel- renunie hield zich het recht voor één keer af te wijken van het door PWP voorgestelde parcours, mits de 'nieuwe' or ganisatoren met PWP tot fi nanciële overeenstemming konden komen, en er op het parcours sporttechnisch geen aanmerkingen waren te ma ken. Rotterdam stelde zich in de herfst van '84 kandidaat met een 14 km lang parcours van Coolsingei-Brienenoordbrug- Coolsingel. Het zou het sportie- Door HERMAN MOSCOVITER Plannen zijn ook maar plannen. Zolang er geen stempeltje Werk in Uitvoering op staat, zijn het niet meer dan uitgewerkte ideeën, waar je aardig over kunt dromen, waar je hele beschouwingen aan kunt wijden, waar je het Beeld van de Grote Stad mee kunt verkla ren, hoewel die plannen-in-wording niet an ders zijn dan gebouwdpp drijfzand. De Ponskaart, het 120 me ter hoge woon-/kan toor ge bouw aan het Weena. Een fan tastisch beeld (ook al vanwe- gé. het rinkelen van de erf pachtkassa). Symbolisch voor de expansiedrang van Rotter dam. Nog nooit vertoond, zo'n luchtkasteel! Althans niet op Nederlands waterige onder grond. Het toonbeeld van de visie van de Compacte Stad werd het. Net als Van Speyk zei:. „Dan liever de lucht in". Midden in het centrum 401 woningen; later bleek dat het maar de helft was. Wordt de hele stad nu maar half zo compact? Welnee, het gaat er om dat elk stukje open bouw terrein daadwerkelijk wordt benut. Mogelijk komt De Ponskaart er toch. Zie je wel! roept iedereen dan. in Rotter dam kan alles. Rotterdam maakt 't. Tot nog toe heeft het Grondbedrijf kunnen willen wat het wilde, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds is na ruim een jaar te bang ge bleken om het aan te durven. Nog geen Ponskaart voor Rotterdam, maar wel het hoofd in de wolken. Veel wezenlijker voor het beeld van de stad dan dit soort extraverte oprispingen, hoe mooi ook van toonzetting, zijn de gebouwen waar ook nog een invulling aan verbon den is'. Dé Ponskaart heeft ook een Invulling. Er komen immers woningen en Kantoren in. Dat soort invulling is introvert, onzichtbaar, niet-openbaar. Belangrijker voor een stad is een zichtbare, openbare invul ling zoals bij het nieuwe Ma ritiem Museum, waar achter een grote glazen, wand aan het Churchillplein lokkend museale versnaperingen lig gen. Waar je De Buffel kunt ontdekken om de hoek van de nieuwbouw en waar je in 1987 (dat is al heel snel) aan de Schiedamse Dijk, kleine ge bouwtjes zult vinden waar be roepen worden uitgeoefend die een tijdlang uit Rotter dam waren verdwenen, maar alle zijn terug te voeren op de scheepvaart. Het Buitenmu seum. Een aantal gebouwtjes, ont worpen door architect W. Quist die ook het grote Mari tiem Museum tekende. Erin een mastenmakerij, een smidse, en wat dies meer zij. Met mensen aan het werk die zichtbaar voor bezoekers het oude ambachtelijke hand werk voor de scheepvaart uit oefenen. Noodzakelijk omdat bezitters van oudere schepen, ZQals bijvoorbeeld in de Oude Haven liggen, vaak dingen op maat moeten laten maken en er nu alleen aan de rand van het IJsselmeer zulke werk plaatsen zijn. Rotterdam wil voor het gebied aan de Nieu we Maas en de noordelijke Zeeuwse wateren die functie vervullen. En wel op een plek waar de museumbezoekers kunnen „doorstomen" naar de praktische kant van alles wat ze op de Buffel en in het Ma ritiem Museum hebben kun nen zien. "Die paar onnozele gebouw tjes tussen het Maritiem Mu seum in aanbouw en Klein Duimpje, het vuurtorentje aan de Leuvehaven, zijn on ooglijk in vergelijking met De Ponskaart; minimaal van maat, maar met een omge keerd evenredige uitstraling. Noch het 120 meter hoge woon-/kantoorgebouw is al gebouwd, noch die kleine ne derzettingen aan de Leuveha ven. Buitenstaanders zouden beide kunnen bezoeken. Bij de Ponskaart blijft het bij een verrast „o", en mogelijk „ah". Bij de kadebouwsels zal pa3 bij nadere inspectie een „je- zis, wat een aardig idee" en nog een heleboel meer volgen. Een anderssoortige expansie drift. Met een openbare invul ling waar niet alleen de am bachtslieden iets aan hebben, ook Rotterdammers, toeristen en scheepsbezitters. In feite is die bebouwing op de kade nietig, maar het heeft een grotere reikwijdte voor de stad. Hoewel van te voren maar een handjevol mensen praat over dat Buitenmu seum, en je daarentegen de meest uiteenlopende menin gen kunt horen over De Pons kaart, houd ik het erop dat de Ponskaart een inhoudsloos statusobject is en het Buiten museum een waardevolle toe voeging aan het functioneren van Rotterdam. ve hoogtepunt moeten worden in de viering van de bevrij dingsfeesten, waarvoor de Maasstad als centrale plaats is aangewezen. Pas medio december kreeg men groen licht van Rijkswa terstaat om over de oostelijke verkeersader tegen Rotterdam te mogen rijden. Er zou één rijbaan volledig worden afge zet in het weekeind (22-23 juni) van de kampioenschappen. De KNWU ging akkoord met het parcours, waarna in januari de onderhandelingen met PWP werden geopend. Reeds toen bleek, dat het Rotterdam een hoop geld zou gaan kosten, omdat de begro ting van 4'A ton slechts voor tweehonderdduizend gulden kon worden gedekt. Rotterdam zou 100.000 van de 155.000 gul den aan KNWU-rechten moe ten opbrengen, er kwam alleen al aan dranghekken een po3t van 160.000 gulden tevoor schijn, en de verdere organisa tiekosten werden ook nog eens op ruim een ton begroot. Tegenover die uitgaven ston den voor Rotterdam nauwe lijks inkomsten. Vanwege de uitgestrektheid van het par koers was er geen mogelijk heid entree te heffen, en van de sponsoring en catering rond de route zou het overgrote deel naar PWP vloeien. In hun voorstel viel 80 percent-van al le reclame-inkomsten aan PWP toe, Rotterdam moest ge noegen nemen met 20 percent. In het gunstigste geval zou er voor 250.000 gulden aan re clame kunnen worden ver kocht, wat de maximale in komsten voor Rotterdam op 50.000 gulden zou brengen. PWP had die regeling niet al len voor de reeds voor de NK bestaande sponsorpakketten bedacht, ook met nieuw aan te boren extra-sportieve finan ciers zou het zo gaan. Rotterdam zat dus met een gat van een kwart miljoen, teneinde PWP een kleine ton te kunnen laten verdienen. En aangezien Rotterdam niet ver der wilde gaan dan een garan tie van een ton, werd de hele onderneming onhaalbaar. Er is nog even gedacht PWP met een tegenvoorstel tege moet te treden, in de vorm van een soort uitkoopsom. De Lim burgse verpachters zou een ton worden gegarandeerd, alle reclame- en cateringopbrengs ten zouden vervolgens naar Rotterdam vloeien, maar daar is vanaf gezien. Temeer omdat de termijn om sponsors te in teresseren als te kort werd be schouwd. De meeste bedrijven hebben hun p.r.-budgetten ai verdeeld voor dit jaar. Rotterdam wil niet definitief afhaken. In de brief, die van daag naar de KNWU is ge gaan, stelt men voor de kandi datuur op te schuiven naar 1986. Dan is er wat meer tijd om sponsors te benaderen, dan is er ook een ruimere gelegen heid om de verdeelsleutel zoals PWP die voorstelt te be spreken. Ook voor '86 gaat men uit van een parkoers over de Van Brienenoordbrug. Als alternatief voor de NK krijgt Rotterdam nu naar alle waarschijnlijkheid een grote internationale profronde over de Coolsingel. Als datum is ge prikt zondag 17 augustus. Daarover valt binnenkort de beslissing. mm-. RIDDERKERK Ze hebben 'er samen acht. Of eigenlijk negen. Nee, misschien zijn het er toch elf of dertien. Eh, dat wordt dan tellen gebla zen. „Nee," zegt Joop de Man (56) uit Ridderkerk. „We hebben acht NSU's waar je elk moment mee kunt wegrij den. De rest wil ik niet mee tellen, want die is niet z.g.a.n. Zal ik ze dan maaar even op sommen? Een sport Prinz uit '67, een TT Prinz 1100 cc uit hetzelfde jaar, een TT Prinz opgevoerd 1200 cc uit '69, drie Prinzen 1000 uit '69 en '70, twee Prinzen IV uit '66 en '67. Nou dat is het wel. Oh nee, ook nog een NSU 110, de voorloper van de 1200 met een 1100 motor. Zijn het er negen. Nou ja, ook al goed, negen." Sjaak (23) komt even later aanrijden met zijn NSU. „We rijden elke dag in die auto's. Nog steeds. Ja, we zijn er be zeten van." Joop de Man er kent dat het allemaal is be gonnen toen hij zijn zoon Sjaak op diens veertiende rij les gaf. Sjaak herinnert zich dat ook nog: „Toen ik een maal auto kon rijden, kreeg ik op een gegeven Ogenblik van een buurman in Hardinx- veld een NSU. Om te cros sen." Sindsdien waren de heren verslaafd. De crossauto moest een nieuwe uitlaat hebben, toen ze lazen in de krant: Prinz IV te koop. Het ding moest 200 doen. Ik kon niet nalaten hem te ko pen," aldus Joop. „Ik had im mers goede herinneringen aan NSU." Vader De Man had ooit een Prinz lil gehad, een tweede hands die hij in vijf jaar had afgereden en persoonlijk naar zijn laatste rustplaats heeft gebracht. „Ik vond het een lollig ding, je kon hem overal parkeren en hij was klein, maar ruim. Ik herinner me ook dat ik hem kocht in Dordt op de Hooikade. Het was in 1953, er waren nog geen Deltawerken en bij hoog water stonden de kades soms behoorlijk onder water. Zo ook die dag. Ik zag hem drijven op de Hooikade, kun je rustig zeggen. Hij zat aan een dik touw vast, opdat hij niet werd meegenomen door de stroom. Ach, hoeveel weegt nou zo'n wagentje? 400 kilo, hooguit." Twee andere NSU Prinzen kwamen na de cross-Prinz het gezin binnen. Een Sport Prinz die Joop had kunnen kopen omdat hij het silhouet herkende op het Noorderei land in Rotterdam. „Hij zag toen groen van het vuil, maar bleek na goed schoonmaken rood te zijn. Het ding was van een vrouw die er van '67 tot '83 eenmaal per week mee van Geertruidenberg naar Raamsdonksveer reed, be halve als het regende, dan bleef de auto binnen staan... 23.000 heeft ie gelopen." Het andere bijzondere model is.de Prinz TT uit '67 met de teller op het dashboard. Vol gens de De Mannen de enige van zijn type in Nederland. Het speuren naar een Prinz III, uit nostalgische overwe gingen van vaderlief, resul- teerde een paar jaar terug in een aankoop tussen Ensche- de en Almelo in. „Je blijft toch achteraf spijt hebben," zegt Joop de Man. „Dat je zo'n wagen ooit naar de sloop hebt gebracht. Nu is dat opgelost. Voor 1000 heb ik er weer een. Ach, zo'n portie opknapwerk kan er we! bij. Ik schat dat hij aan het eind van dit jaar zover klaar is, dat hij de weg op kan." Het zoeken van NSU-model- len mag dan veel tijd en moeite kosten, over het alge meen kan men nog redelijk aan onderdelen komen. In Utrecht zit de laatste NSU- dealer van Nederland en vaak haalt die het gevraagde uit het magazijn. Waarom NSU? Joop: „Dat f kan ik heel goed vertellen. -- Jongens kunnen met zo'n wagen goed prutsen. Uit al die typen past alles op el- kaar. Wil je een auto met veéi vermogen dan monteer je een 1200 motor met een klei ne versnellingsbak. Wil je nog meer vermogen dan combineer je het anders. Je kunt een deel van het cylin- derblok zo vervangen. Kijk, een jongen die sleutelt, heeft gevoel voor zo'n auto. Komt nog even bij, dat NSU zijn tijd ver vooruit was. Kijk maar naar de RO 80 met zijn Wankelmotor. Die vorm van zoveel jaar terug, heeft de Audi van nu. NSU was een begrip in Duitsland. De eer ste kever is bij NSU gemaakt. En tenslotte is heel belangrijk dat we door die dealer nog aan onderdelen kunnen ko men." Zoon Sjaak: „Ja. waarom NSU? Voor mij is het hetzelf de als roken. NSU is een soort van verslaving. Ik zit al tijd de kranten en bladen na te snuffelen of er nog ergens een NSU te koop staat. Ik heb mijn leven lang in zulke auto's gereden en nu ben ik alle emblemen van alle mo dellen aan het sparen. En speelgoed-NSU's." Vader Joop: „Dat is toch heel wat beter dan dat-ie drugs gebruikt? Of niet soms?" Zoon Sjaak: „Ik vind dat sleutelen het aardigst. En de club-ontmoetingen." Joop: „Nu ben ik bezig met de aankoop van een RO 80 met wankelmotor. Maar daar moet Je zeer voorzichtig mee zijn. Want als die motor niet deugt, zit je aan de grond. Dat zit allemaal veel moeilij ker met zo'n motor." En als die is opgeknapt? Joop lacht: „Dan komt er wel weer een andere, hoor." ROTTERDAM De zeelieden- bond FWZ vreest afbraak van de werkgelegenheid in de klei ne handelsvaart door recente maatregelen van minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat). De minister wil eigenaren van vrachtschepen t<-t tweeduizend ton (of schepen met een maxi male lengte van 75 meter) toe staan met minder bemannings leden te varen. Volgens haar wint de kleine handelsvaart hierdoor aan con currentiekracht en haalt zo meer werk binnen. FWZ-secre- taris J. Gerritse vreest dat de maatregel op den duur verlies van arbeidsplaatsen oplevert. De FWZ hééft becijferd dat de werkgelegenheid van duizend zeelui, met name In de lagere regionen, op de tocht komt te staan. In deze sector van de handelsvaart werken ongeveer zesduizend mensen. De FWZ gaat zich intern beraden over de plannen van de minister.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1