14 'Opsporing Verzocht heeft nut bewezen' Windgaten geen 'publiekstrekker' Wally Preyll straks ook op video-clip Puinhoop in school ork v&U- Ui* 9 spuiters aangehouden Bromfietser breekt been Uit op komst Bejaard slachtoffer zet achtervolging in Autodief aangehouden sim0&m Trein stopt na vernielingen m ws """-vV'•"'*-" &|&fSMUc??^vt% :'-V, i SS»! (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse politie gaat meer de straat op. De stad is in zes wijken verdeeld die elk een eigen team van elf agenten krijgen. De gevolgen: de rayon-agent verdwijnt, er kunnen ineer agenten per wijk worden ingezet en de moti vatie van de manschappen is groter omdat zij een eigen stek hebben. Aldus de inhoud van een om vangrijke reorganisatie bij de Schiedamse politie die begin dit jaar voorzichtig is ingezet. Vlaardingen Uitbreiding fS ',^Y' YjsM x-rsm jl Schiedamse agenten moeten meer de straat op. Dit tot hun volle tevre denheid. Klachten W*-. Slechts twee leden van de raadscommissie Ruimte lijke Ordening bezochten de voorlichtingsbijeen komst over de opvulling van "tochtgaten" onder flats in Groenoord (foto). „Ik ben niet droef ge stemd door de kleine op komst," vond wet houder Chris Zijdeveld. Op ,4e discoganger», In Vjaarv dingen fn ieöer geval ^wel; daarhangen tneftJe» Wjna letterlijk aan sijn lippen, als Wally Preyll, de Vlaaringse king of rock and roll. Straks op Sky Chan nel? Contrast y&ÊBs&SL Slippers (Liz Snoyink en Luc 'Lutz) in het Passage-'" theater. Urbanus in de Stadsge- hoor zaal v-7 - j HET VRIJE VOLK -Sri I Vtó£/v-s"~, V rik ?/<Z«<S*-'-&C,-V^> 4"" - '-»■<> 4 agenten de straat op Nu al ziet commissaris Piet van den Hengel de voordelen van het nieuwe surveillance systeem dat in bijvoorbeeld Vlaardingen al langer wordt toegepast. „De- politie wordt meer herkenbaar voor de bur gers, Ze zien meer agenten en dat geeft een gevoel van veilig heid," meent hij. „Dc contacten SCHIEDAM Een machi nist van een trein is zondag op station Schiedam/Rotterdam West gestopt omdat voetbal supporters vernielingen had den aangericht. De machinist achtte het niet verantwoorde lijk om met het treinstel de rit paar Hoek van Holland af te maken. Hij sommeerde de on geveer 50 supporters uit te stappen en te wachten op een nieuw voertuig. De Schiedamse politie kwam te hulp om de supporters op hét perron in het oog te hou den. Na enige tijd kwam er een nieuw treinstel. Onder bewa king van de gealarmeerde spoorwegpolitie werd de reis naar Hoek van Holland voort gezet. De schade aan het treinstel bedraagt zo'n tiendui zend gulden. SCHIEDAM Negen jon gens van 14 tot 19 jaar oud zijn door de Schiedamse politie aangehouden op verdenking muren in diverse delen van de stad te hebben beklad. Het gaat om een groep jongens in Schiedam noord die namen als Rocky, Spike, Bibi en Wewe als "handelsmerk" voerden. Met spuitbussen werden de leuzen op openbare gebouwen, bushal tes !en winkels In het Hof van Spaland aangebracht. De politie kwam de groep op het spoor nadat een van de be- kladders op heterdaad werd betrapt. met de burgerij worden driftig aangehaald." Een apart team voor onder meer de administratieve werk zaamheden en de uitbreiding van het personeel in oktober dit jaar maken de reorganisa tie mogelijk. Door het samenvoegen van de afdelingen surveillance-as- sistentie (die in de witte wa gens reden) en de rayon-sur- veiilance (met ondermeer de rayon-agenten) is een grote club met drie brigadiers aan het hoofd ontstaan. Verdeeld over zes teams worden de agenten via een nogal ingewik keld rooster voor de diverse diensten ingezet. Zo zal er altijd een groep agenten van minstens zes man op het hoofdbureau stand-by zijn om met de wagens uit te rukken. De wijk-teams ver plaatsen zich te voet of op de fiets. Door het rooster kan een team eens om de zoveel dagen compleet voor één wijk worden ingezet. In Vlaardingen is de "wljk- gedachte" al in "82 ingevoerd. De negen rayonagenten zijn toen, net als in Schiedam, op genomen in zes wijkploegen. Deze agenten houden zich al lereerst bezig met de gewone politietaken. De wijksurveil- lance komt, anders dan in Schiedam, op de tweede plaats. De agenten opereren vanuit een bus die in alle stadsdelen komt. „De Vlaardingse wijkbus heeft nogal wat agenten teleur gesteld. Er komen weinig men sen op af. Het korps zal binnen enkele maanden beslissen wat er met de bus moet gebeuren; houden of wegdoen, zegt hoofd inspecteur Gijs Bierling. De nieuwe opzet betekent voor de Schiedamse agenten een aanzienlijke uitbreiding van hun taak. „Behalve het surveilleren zullen zij zich ook met de kleinere rechercheza ken bezig gaan houden," aldus commissaris Van den Hengel. Speciaal voor de koopavond wordt wekelijks een ver- zwaaTd team in het centrum ingezet. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met spanning wacht het Schiedamse politie korps op de uitzending van het televisieprogramma Opspo ring Verzocht komende don derdagavond. In dit program ma zal aandacht worden be steed aan een roofoverval op twee bejaarde vrouwen op 13 december vorig jaar. Toen drongen drie gewapen de mannen de woning van een 81-jarige vrouw aan het St. Li- duinahof binnen. Zij sloegen de vrouw tegen de grondt De in valide vriendin van de vrouw,, die in de kamer zat, werd aan haar stoel vastgebonden. De rovers gingen er later vandoor met sieraden. Onder leiding van verslagge ver Wil Simon maakte een filmploeg van de AVRO vorige week opnamen. De 81-jarige vrouw doet in het programma haar verslag. "Het programma heeft in het verleden bewezen van nut te zijn," zegt inspecteur Cees van Dongen die namens de po litie de zaak zal toelichten. "Eik middel dat je kunt ge bruiken, moet je aanwenden," meent hij. Vorig jaar beet het Schie damse korps in Opsporing Verzocht de spits af met de ge ruchtmakende moord op een purser in 1983. Naar aanlei ding van het programma kwa men tips binnen die echter nog niet tot een oplossing van de zaak hebben geleid. Zy-y"<< s?' SCHIEDAM „Ais we te weinig voorlichting geven, krijg je de klacht dat men nooit iets in het echt kan zien. Het is service. Ik ben niet boos of droef gestemd omdat er nu maar twee commissieleden zijn." Aldus gistermiddag wet houder Chris Zijdeveld op een voorlichtingsbijeenkomst be doeld voor de raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening. Slechts twee leden, mevrouw J. Renskens-Maas (WD) en L. J. Snel (CDA), hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven. Ook de laatste informatiebij eenkomst was al enigszins mislukt door het wegblijven van bijna de gehele commis sie. Alleen CDA-er Snel durftje vorige week een wandeiing door een natte nieuwbouw in het centrum aan. Het opvullen van "windga ten" in flats in Groenoord door kleine woningen, bleek geen publiekstrekker van de boven ste plank, hoewel Zijdeveld met dit plan in z'n nopjes is. Gisteren is begonnen met de bouw van de eerste woning. „Door te bouwen op de bega ne grond maak je de wijk leef baarder," meent Zijdeveld. Wijken als Groenoord ken merken zich door flats die op de begane grond geen wonin gen hebben. Vooral 's avonds is dat erg ongezellig." Het tweede motief voor de gemeente om met een derge lijk plan te komen is de "onzin nigheid" van de loze ruimte onder de flats. Een groot deel van de begane grond onder de flats is opgevuld met berg ruimten. Per flat komen twee woningen. Er staan negen flats die ervoor in aanmerking ko men. Met de bouw van de wonin gen, die ruim 65.000 gulden per stuk kosten, reageert de ge meente op klachten van bewo ners van de flat. „Die hebben een koude vloer omdat de wind onder de vloer waait," legt A. Verdoes van het gemeentelijk Woningbeheer uit. „De ruimte is net groot genoeg voor een woning die volledig aan alle eisen voldoet. Onder de vloer komt een isolatielaag van twintig centimeter." De woningen krijgen een huur van rond de 250 gulden per maand. Over een half jaar moet de bouw zijn afgerond. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Vlaardingse "king of rock and roll" Wally Preyll fs klaar voor de grote doorbraak: hij laat een videoclip van zich zelf maken. Er zit een klein kansje in dat "onze" groot- stedelijke rocker straks op de Engelse commerciële zender Sky Channel is te zien. In ieder geval willen zijn twee managers Ruurd Meijer en Ben Vuijk de clip gebruiken voor promotie bij een door het land trekkend discoteam van een bekend sigaretten merk. In heel Nederland en delen van België zou Wally dan te zien zijn op een meters groot videoscherm, middenin de disco. De beelden van Preyll met zijn stoere geföhnde kuif zouden aanstekelijk werken we hem zelf mogen geloven. „Ik krijg vaak bloemen met naamkaartjes er in. Met het telefoonnummer er ook nog bij," zegt hij met een speels glimlachje om zijn mond. Deze uitspraak doet ver moeden dat het hier een jo chie met kapsones betreft maar dat is geheel bezijden de waarheid. In een gesprek met zijn twee managers en Fred Spierenburg, de man die de videoclip zai maken, neemt hij zelden het woord, luistert alleen maar en is waarachtig in staat je een mi nuut aan te staren of poogt zijn nagels met vuilrandjes te verbergen. Hij .verontschul digt zich. „Ik kom net van m'n werk, Da's ook wat..." Wat doe je dan? „Oh, ik ben vrachtwagen chauffeur. Ik vervoer bier in de omgeving." Dan, op zachte aandrang van manager Vuijk:J)e.baas is wel soepel. Hij leeft met me mee. Hij komt wel es naar mij kijken tijdens een optreden." De inhoud van de clip ligt al in grove lijnen vast. Het gaat om "het contrast". Spie renburg: „Stel je voor; de te genstelling tussen het showle ven en het dagelijks leven. We gaan filmen bij Wally op z'n werk. En danjn de Rotter damse Bluetiek Inn als Wally op een zaterdagavond op treedt. De vrouwen, de opge poetste auto die hij anders nooit gebruikt, de glitter, het spotlicht.. Dat soort dingen." Het fenomeen "saterday- night", symbool voor het los breken en dingen doen die haaks staan op de door-de- weeksc sleur Is niet nieuw, vooral niet in rock and roll. „Ja, ja," erkent Spierenburg. „Maar alles is toch al eens eerder gedaan? De vorm waarin we het gieten is na-, tuurlijk wel van ons. Daarom doe ik het. Het is voor mij geen opdracht. We zijn hele maal vrij. Dat is de uitda ging." De clip zal ook worden ge bruikt als promotie bij platen maatschappijen waar Wally Preyll in de toekomst hits wil maken. Hij is al bezig met een single. De opnames zijn voltooid maar, zo zegt Ben Vuijk. de mix moet over nieuw. „Die is niet naar ons zin." Wally wil nog wat kwijt. „Elvis Presley is ooit ook be gonnen als vrachtwagen chauffeur. Hij vervoerde ook bier en limonade. Ik het begin heb ik veel nummers van hem gezongen. Maar dat doe ik steeds minder. Ik ben geen Presley. Van dat Image moet ik af." Een toehoorder, tegenover Preyll: „Ja, stel je voor dat je dezelfde loopbaan zou maken. Dan heb je nog maar twintig jaar te leven." Preyll weer: Elvis is El- vis en Wally is Wally." DINSDAG 5 FEBRUAR11985 Passagetheater Theatergroep Shuttle speelt woensdag 6 februari "Niette min". Een voorstelling voor kin deren. Tovenaar Niettemin ont snapt naar onze wereld en neemt de dochter van de op perrechter mee. Aanvang 15.00 uur. Toegang/5.-. Donderdag 7 febr. komt in het theatercafé De Tender het Bur ton Greene Quartet. ZIJ spelen een bonte verzameling van uit eenlopende muzikale vormen en tradities. Aanvang 21.00 uur. Toegang gratis. Het blijspel Slippers speelt za terdag 9 februari in een bezet ting met Luc Lutz, Trins Snij ders, Liz Snoyink en Derek de Lint. Aanvang 20.15 uur. Toe gang 20.-, 16.-, 12.50, CJP, 65+ pas ƒ2.50 reductie. Passage 9-13 Schiedam. De Teerstoof Cabaret Dubbel Dwars speelt vrijdag 8 en zaterdag 9 februari, Mag ik even afrekenen? Politiek geëngageerd cabaret. Aanvang 20 uur, toegang ƒ10. CJP/Pas 65 7.50. Het verhaal De Kikkerkoning wordt zaterdag 9 februari op gevoerd door Sofia's Poppen theater. Voorstellingen voor kinderen van 4-8 jaar. Aanvang 14.30 uur, toegang 3,50. Nieuwstraat 12, Schiedam. Quibus De formatie Remus Aussen komt zondag naar café De Qui- bus aan de Lange Haven. Op Amerikaanse leest geschoeide jazz-rock. Aanvang 21.30 uur. Toegang een rijksdaalder. Stadsgehoorzaal De bekende imitator en caba retier Robert Paul speelt don derdag 14 en vrijdag 15 fe bruari zijn Nieuwe One Man Show Zo gepiept. Voorverkoop vanaf 11 februari. Aanvang 20.15 uur. Toegang ƒ.20, 17.50r15. 65+/CJ P 15. Op 16 en 17 februari is het de beurt aan Urbanus. Twee'optre dens om alle Viaardingers van deze Vlaamse komiek te laten v genieten. De voorverkoop be gint op 11 februari. Prijzen: ƒ20, 17.50 en 15. CJP en Pas 65 15.-. Aanvang beide voorstellingen 20.15 uur. De Hoofdstadoperette geeft op vrijdag 8 en zaterdag 9 februa ri een opvoering van de beken de operette "Die Lustige Witwe" van Frans Lehar. Een operette met vee! humor en vele beken de melodieën. Aanvang 20.15 uur. Toegang 30,-, 27,50, ƒ25,-, 65+/CJP 25,-. Schie- damseweg 52a, Vlaardingen. Srsf s Filmhuis Harmonie Donderdag 7 februari draait - L'imprecateur van Bertucelli. Een film naar de gelijknamige "ff roman van René-Victor Pithes, die hierin een satirische en fan?ff tastische aanval ondernam op"'v: de rol van multinationals in de laat-kapitalistische maatschap- P«j- 7 V Vrijdag 8 en zaterdag 9 fe- bruari speelt "La Notte" van M.- Antonioni. Film met Jeanne Moreau, Monica Vitti, Marcello: Masroianni. De voorstellingen beginnen om 20.30 uur. Toe gang ƒ6,-, 65+/CJP4,-. - Schiedamseweg 51 Vlaardin- - gen. Jeugdtheater Harmonie - •- Kun je nog spelen speel dan mee! is de naam van een mid- dag zelf toneelspelen in het z.in, jeugdtheater. Kinderen kunneri-w zich dan schminken en verkte-'-- den. De,stukjes die gespeeld worden zullen op video opge nomen worden. Zaterdag 13 '7 februari aanvang 14.30 uur. Toegang ƒ2,50. Schiedamse-" weg 51 Vlaardingen. Schuurkerk Donderdag 7 februari draait de grote oscarwinnaar van vorig jaar, de film "Terms of Endear- ment". Voorstellingen 14.00 en 20.30 uur. Middagvoorstelling - /5,-, 65+ƒ2,50. Avondvoor- V; stelling 7,50, 65+/CJP 6.-. Kaarten in voorverkoop ver krijgbaar bij VW-stadhuis. Zaterdag 9 februari voorspel- middag Jeugdorkest "Kunst Na - Arbeid" en Blazersensemble. Aanvang 15.00 uur. Schuurhof, Maassluis. 1 - SCHIEDAM Een 16-jarige bromfietser is gewond geraakt bij een aanrijding op de krui sing Burgemeester van Haar- enlaan/Vlaardingerdijk. Hij werd aangereden door een 51-jarige automobilist uit Vlaardingen. Deze wilde vanaf de Van Haarenlaan de dijk op rijden. De bromfietser, die op de Van Haarenlaan rechtdoor wilde, zag hij echter over het hoofd. De jonge weggebruiker hield aan de botsing die volgde een gecompliceerde been breuk en een hersenschudding over. Hij werd opgenomen in het Schieland ziekenhuis. SCHIEDAM Vier burgers zijn er na een korte achtervol ging In geslaagd een tasjesro ver te overmeesteren. Het slachtoffer, een 68-jarige In woonster van Schiedam, be hoorde ook tot de groep. Zij werd in het portiek van haar woning aan de Ch. Th. Stork- straat door de rover aange sproken. De man, een 23-jari- ge Schiedammer, rukte haar even later de tas uit handen. De vrouw aarzelde geen mo ment en zette onder luid ge- schreeuw de achtervolging in. Twee jongens van zeventien kwamen de vrouw te hulp. Als laatste sloot zich een 30-jarige man bij het groepje achtervol- gers aan. Het viertal kon de man te pakken krijgen en over handigen aan de inmiddels te - hulp geschoten politie. De overvaller is gisteren voor geleid aan de Otficier van Jus- titie. In de tas zaten een con servenblik, een reep chocola de, een pak shag en een krop andijvie. SCHIEDAM "Een ontzaglij ke puinhoop" bleef achter in de scholengemeenschap Nieu- welant na een inbraak. De da ders gooiden kasten om en haalden laden overhoop. Waar ze uiteindelijk mee zijn vertrok ken is niet bekend. Ze wisten het pand binnen te komen door een ruit in te gooien. Na de melding van omwonen den dat er "hertje" werd ge maakt zijn vier jongens door. de politie uit het pand van de Willem de Zwijgerschoo! ver- wijderd. De jongens, in de leef tijd van 14 tot 18 jaar, ver klaarden In het schoolgebouw een partijtje te hebben gevoet bald. De politie trok de verkla- ring aanvankelijk in twijfel en - nam het viertal mee naar het bureau. Na een half uur kon den de jongens naar huis. SCHIEDAM Een autodief uit Delft is tegen de lamp "gere den" toen hij door surveilleren de agenten in Schiedam werd aangehouden. De agenten hiel den de man zaterdagochtend rond vijf uur aan voor een controle op de Fokkerstraat In de 's Gravenlandsepoioer. De man bleek geen eigendomspa pieren van de personenauto te1 kunnen overhandigen. Bij na- - vraag bleek het voertuig in Delft als gestolen te zijn opge- geven. De man werd aan de Deiftse politie overgegeven. if) v.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 2