10 «IW MNHRii Werkloosheid rieemt weer toe a Tweede vorstperiode treft vogels Gevallen door gladheid BIBLIOTHEEK CONTRA C&A PPSillllÉÏ Reeks inbraken in weekeinde mm 'Levensgevaarlijke spelletjes' op vladuet 'Muziek in Schuurkerk Is me meegevallen' m i: telSHRlPS Jf -i. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam overweegt om het vandalisme in de stad samen met Rotterdam te gaan aanpakken. Schiedam zou tegen betaling ge bruik kunnen maken van het Rotterdamse bureau HALT, dat jeugdige vandalen alternatief straft. Jaarlijks wordt in Schiedam voor 1,3 miljoen gul den-schade aangericht aan onder andere scholen en RET-eigendommen. Registratie Bouw Vrouwen Als doelwit van vernielingen kiezen jongeren in Schie dam doorgaans scholen, tram- en bushokjes, lantaren palen en openbaar groen. „Het Schxedamse Stadskantoor staat zich een beetje te schamen temidden van een kaalslaggebied in het centrum van deze stad. De entree is in een onooglijk achteraf straat je, om de bevolking vooral niet op het idee te brengen om zomaar eens binnen te lopen. Er is trouwens binnen ook niets te beleven. Of moeten we in deze afwezigheid van verbeelding juist een hogere vorm van verbeelding zienHet bestuur is onzicht baar, maar alom aanwezig. Ieder zichtbaar bewijs van zijn bestaan zou uitgelegd kunnen worden als een uiting van twijfel over het eigen functioneren." Aldus een beschouwing van redacteur Bart Verbrugge in het blad „Lokaal Bestuur", een PvdA-maandblad over ge meente en provincie. De bedenkers van het Stadskan toor komen er niet best af in zijn artikeltje, dat de titel ,De verbeelding van de macht" heeft. Verbrugge vraagt zich daarin ook af waar het begrip stadskan toor" vandaan komt. Zijn antwoord: „uit een gevoel van schaamte over onbeheersbare vetzucht, men durf de zoiets geen stadhuis meer te noemen." Lokaal Be stuur heeft een oplage van een kleine 4-000. Maar Ver- brugge's bereik is bij deze verdrievoudigd. Het vogelasiel Schiedam heeft momenteel opvallend veel roofvogettjes Onder zijn hoede. WS op komst Passage theater Teerstoof Quibus Filmclub Stadsgehoorzaal Schuurkerk Harmonie HET VRIJE VOLK schïedam Schiedam zoekt hulp hij aanpak vandalen De.,... vandalismebestrijding kwam vorige week in de Schie damse gemeenteraad aan de orde tijdens de begrotingsbe handeling. De PvdA-fractie noemde de schade door vanda- llsme-twee miljoen per jaar en vroeg-óm een actieve aanpak. Fractieleider Gé Brouwer wees ook op het belang van de jongeren èn de bevolking, die "door het negatieve aanzicht van—vernielingen ontmoedigd worden." Volgens wethouder Hafkamp heeft zijn Rotterdamse collega Jansen grote belangstelling vpor net inschakelen van het bureau HALT in Schiedam. De gemeente Rotterdam heeft HALT (een afkorting van: het alternatief) ruim drie jaar ge- ledenjn het leven geroepen. In die tijd wendden 850 jeugdige vandalen zich tot HALT, waardoor zij strafvervolging via dfprechter wisten te voor komen. Joop van Broekhoven, jeugd* consulent van de gemeente Schiedam, over de werkwijze van HALT: "Het bureau laat kladders bij voorbeeld zes za terdagen verf van trams af- poetsen. De zaak wordt vrij stevig aangepakt. Ais een jon gere met de pet gooit naar zijn alternaUeve straf, dan wordt hij alsnog naar de rechter ge stuurd. Ik geloof in die manier. Het blijkt goed te werken." Als doelwit van vernielingen kiezen jongeren in Schiedam doorgaans scholen, bus- en tramhokjes, lantarenpalen en openbaar groen. Van Broekho ven ziet wel mogelijkheden voor het uitvoeren van alter natieve straffen in Schiedam. "Bij de nutsbedrijven is zat te doen voor die jongeren, of bij de plantsoenendienst Het moet natuurlijk wel nuttig werk zijn wat ze moeten ver richten." Volgens Van Broekhoven kost vandalismebestrijding veel geld, ook als Schiedam met Rotterdam gaat samen- - (Van een onzer verslaggevers) sémEDAM/VLAARDIN- GEfï/MAASSLUIS Voor het eerst ■Sinds een half jaar is de werkloosheid in het gewest Schjëdam weer toegenomen. Dat blijkt uit cijfers van het Arbeidsbureau over de maand januari. In dit .gewest, met als grootste., steden Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn thans 9859 mensen zonder werk;een aantal dat een maand, eerder nog 150 lager Volgens adjunct-directeur RH. Tomesen van het arbeids bureau is de stijging in over eenstemming met de landelij ke ontwikkeling van de werk loosheid. "Landelijk wijt men dat a§3 de vorst, waardoor tij- delijEveel banen in de bouw verdwijnen. Maar in dit ge west liep de werkloosheid in alle sèStoren wat op." Opvallend is dat eind japua- ri bij het arbeidsbureau meer vacatures stonden geregis- treéFdtdan eind december; 168 tegen 162.."Dat lijkt tegenstrij dig, maar dat is het niet," al dus Tomesen. "Het bewijst al leen dat de werkloosheidscij fers een momentopname zijn. Er is enorm veel beweging op de arbeidsmarkt De werkloos heid zou volgende maand best weer lager kunnen zi jn." Vooral de werkloosheid on der vrouwen nam in januari sterk toe, van lij. naar 15,9 procent (van de beroepsbevol king). Bij mannen steeg het -werkloosheidspercentage van 11,6 naar 12,2. Uitgesplitst naar gemeenten in het gewest Schiedam heeft Schiedam de meeste werklozen: 3976. Vlaar- dingen is tweede met 3608. Dan volgen Maassluis (1334), Ro zenburg (605), Hoek van Hol land (242) en Maasland (94). Veruit de meeste werkloze mannen hebben een leeftijd tussen de 25 en 39 jaar. Die leeftijdsgroep scoort ook hoog bij de vrouwen, maar wordt daar nog voorbijgestreefd door de groep van 19-23 jaar. werken. "Er moet voortdurend iemand bij zijn als een jongere alternatief werk doet. Ook is het opzetten van een registra tiesysteem belangrijk. Als je vragen als wie en waar kunt beantwoorden, kun je wellicht ook wat aan de oorzaken van vandalisme doen." Overigens wordt volgens Van Broekhoven reeds het één en ander gedaan in Schiedam om vandalisme tegen te gaan. "Waar dat mogelijk is pro beert de gemeente wat voor jongeren te doen. Al is het al leen al het plaatsen van doelen op een grasveld." Hij wijst ook op de "verhaal-procedure"; daarbij laat de politie jeugdige vandalen of hun ouders op- draalen voor aangerichte schade. jj&^» SCHIEDAM In het weekeinde is een reeks in braken gepleegd. Uit de kantine van een mini* sporthal aan de Fahren- heitstraat werd een geld kist met onbekende in houd gestolen. Geluids- en videoappa ratuur verdwenen uit Jeugdhonk Aladin aan de De Meeaterstraat; de die ven forceerden een nood uitgang. Ook werd een deur opengebroken bij een in braak in een woning aan de Graaf Floreslaan, waar sieraden en foto- en filmapparatuur is gesto len; de waarde van de góederen is onbekend. Een optiek aan de Sint Luduinastraat is voor 3500 gulden gedupeerd na een inbraak, waarbij tien tallen zonnebrillen ver dwenen. En uit een tuinhuisje in het volkstuinencomplex Vijfsluizen zijn een ha mer en een boormachine ontvreemd. Bovendien gooiden de ongewenste bezoekers een blik met vijf liter verf leeg tegen de wanden en het meubi lair. De schade bedraagt 500 gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN GEN Evenals tijdens de eerste-vorstperiode zijn de die renasiels weer volop bezig vo gels en andere diersoorten ge- soad'tfe winter door te helpen. Volgens Gerrit van den Hoek vaji tiet vogelasie! Schiedam i3 de> tweede vorstperiode bij de di^rop harder aangekomen dan dé vorige. „Vooral de vo- ge}s .krijgen klappen, die wa ren nog maar net bijgekomen." Van" den Hoek heeft enkele tlejnteilen "winterslachtoffers" Onder zijn hoede. Opmerkelijk is JieLgrote aantal roofvogels: vijf torenvalken en een bui- zepd. „Ze werden hier bijna uitgehongerd binnen gebracht. Eii vïft met die kou bijna geen mais meer te vangen voor ze." i Tqt 'dé tijdelijke gasten van het asiel behoren ook meeuwen, eenden en waterkip. pep. tir. 1 Meer dan ooit zijn de dieren i vopr hun voeding afhankelijk van mensen, vertelt Van den Hdck. De Vlaardlngse en i Schiedamse asiels dragen met grote ploeg vrijwilligers hun «teentje bij door op open plakken inperken voedsel neer te -leggen. Mepten die zelfstan- dljfWren t» eten willen geven, krijgen het dringende advies om dat voorat 's ochtends te doen om overlast van ratten te voorkomen. Het voedsel dat de asiela verspreiden zijn broodresten, zaad en rottend fruit. Dat kan door het publiek worden afge leverd op één van de volgende adressen: vogelasiel Schiedam. Schiedamsedijk 2, Schiedam; Dierenasiel Hargahoeve, Sportlaan 2, Schiedam; Dieren asiel Nieuwe Waterweg, Van den Linden van den Heuvel- weg 2, Vlaardingen. De asiels verzoeken het pu bliek verder om grote concen traties van vogels op bepaalde plekken te melden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door de glad heid zijn in het weekeinde twee Schiedammers gevallen. De 73-jarige vrouw A. W, D. is er het ernstigst aan to«; sij gleed uit op het troittolr langs de Dr. Schaepmsnsingel en brak haar heup. De vrouw is opgenomen in het Schleland Ziekenhuis. Een jonge vrouw verloor het evenwicht terwijl zij over de Dam fietste. Zij (de 15-jarige J. A.) werd met onbekend let sel naar het Schleland Zieken huis overgebracht, maar kon daar na een behandeling weer vertrekken. Op de derdo etage van een portiek aan de Llndenlaan is de 35-jarige J. K. gestruikeld en gevallen. Hij schoot daarbij met zijn hoofd door de ruit. De man liep een fikse hoofdwond op, die in het Schiciand Zieken huis is gehecht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een nieuwe hoofdbibliotheek moet het op twee locaties opnemen tegen C&A. Het kledingconcern is voor een nieuwe vestiging zowel geïnteresseerd in het zogenaamde „Stadserf als in een plek aan de Hoog straat, waar nu een leeg schippersinternaat staat. Dat zijn ook de plaatsen die voor een nieuw bibliotheek gebouw zijn genoemd. Wethouder Posthoorn ver baasde vorige week zelfs in gewijden door in de raad te verklaren dat een nieuw te bouwen bibliotheek wellicht niet op het Stadserf (aan het Emmaplein) kan komen. Dat was de laatste jaren de enige locatie die In dat ver band was genoemd. Posthoorn zei dat de loca tie „een probleem" ia* „loca ties liggen in het centrum nu eenmaal niet voor het op scheppen." Inmiddels wordt erover gedacht om de biblio theek te bouwen op de plaats van het schippersinternaat aan de Hoogstraat, zo beves tigt een hoge ambtenaar van gemeentewerken. „Die plek heeft als voordeel dat snel met de bouw kan worden be gonnen." Stadserf en Hoogstraat zijn uitgerekend de twee eni ge locaties die C&A momen teel als bruikbaar be schouwt. C&A wil weg uit zijn vestiging aan de Koe markt, die te klein Is. Vol gens een woordvoerder van C&A in Amsterdam zijn de onderhandelingen met de ge meente nog in een pril sta dium, Hij kan daar niets concreets over melden. Posthoom's plotselinge koerswijziging zou erop kun nen duiden dat de gemeente graag zaken wil doen op het Stadserf. Ook de HEMA ia een gegadigde, aldus ge meentewerken. Maar: ook het bouwen van hulzen op het Stadserf behoort nog tot dc mogelijke toekomstplan nen. Wat de nieuwe hoofdbiblio theek betreft heeft Post hoorn vorige week gezegd dat hij ernaar streeft om daarvoor nog dit Jaar de eer ste paai tc slaan. Een nieuw onderkomen heeft de biblio theek nodig vanwege een uit breiding van het takenpak ket. DINSDAG 19 FEBRUAR11985 Zaterdag 23 februari: Feike Boschma met lappen als marionetten in de Teerstoof (Schiedam) Op donderdag 21 februari in Theatercafé De Tender de groep "Mayafra". Zij spelen modern afro latin jazz. Toe gang: gratis. Aanvang: 21 uur. Vrijdag 22 februari 2ijn Alexan dra Radius en Han Ebbelaar te zien in romantisch klassiek bal let. Dit seizoen vieren zij hun vijfentwintig jarig jubileum als danspaar. Toegang: 20,—; 16.-;/12,50; Pas 65/CJP ƒ2,50 reductie. Op zaterdag 23 februari een flitsende lachspektakelshow van Bassle en Adrlaan. Toe gang: 7,50. Aanvang: 13.30 uur. Passage 9—13, Schie dam. Vrijdag 22 februari "3 Heren"; Fred Piek (ex-Fungus, ex-Ama- zing Stroopwafels), Joost 8e- linfante (ex-CCC, ex-Doe Maar) en Friedrich Hlawatch (ex- CCC). Veel mooie close-har- mony met vooral Belinfante ac tief op verschillende instru menten. zoals koffiepot, trian gel en fluitjes. Toegang: 10.—; Pas 65/CJP 7,50. Zaterdag 23 februari is mario nettenspeler Feike Boschma in de weer met simpele lappen. Verrassende vondsten naast humoreske Invallen. Toegang: 10,—; Pas 65/CJP 7,50. Aanvang: 21 uur. Nleuwstraat 12, Schiedam. Op zondag 24 februari de Bols Brothers. Acht muzikanten git verschillende Schiedamse bands, met o.a, muziek van Joe Cocker, Chris Rea. Little Feat. Toegang: 2,50. Lange Haven. Schiedam. Vrijdag 22 februari wordt de muziekfilm "The Wall" ge draaid. met muziek van de ge lijknamige dubbelelpee van Pink Floyd. Toegang: voor do nateurs: ƒ3,50. Aanvang: 21.30 uur. Gebouw de Teerstoof. Nleuwstraat 12. Schiedam. Donderdag 21, vrijdag 22 en zaterdag 27 februari, de mani festatie "Kunst door ama teurs". Achtentwintig toneel groepen, -orkesten en -koren zijn te zien en te beluisteren in het hele Stadsgehoorzaal com plex. Op een enkele toneel voorstelling na, is de manifes tatie gratis. Aanvang voor alle drie de dagen: 20 uur. Vrijdag 22 februari Is de film "The blues brothers" te zien. Een weeshuis in Chicago moet verdwijnen wegens een belas tingschuld. Twee broers die daar zijn grootgebracht zoeken naar een mogelijkheid om het tehuis te behouden, waarbij de broers een spoor van puinho pen achterlaten. Toegang ƒ5.-; Pas 65/CJP 2,50. Aan vang: 14 uur. Deze film draait ook op donderdagavond. Toe gang: 7,50. Aanvang: 20.30 uur. Schuurhof 142, Maassluis. Op zaterdag 23 februari draait de jeugdfilm "Chitty Chltty Bang Bang". Aanvang 10 uur. Entree 3,50. Woensdag 20 februari. "Kin- dertoneeliesiival" In de Har monie. Deze middag Is da voorloper van de Manifestatie "Kunst door amateurs." Twee toneelstukken mogen 21 fe bruari op het grote toneel in cfe Stadsgehoorzaal worden opge voerd. Toegang: 2,50. Aan vang: 14.30 uur. Schiedamse» weg 51. Vlaardingen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De politie zoekt naar een groep jongens, die zaterdag vanaf een viaduct over rijksweg 19 bakstenen naar auto's hebben gegooid. De auto van de 34-jarige D.H. van H. uit Hoek van Holland werd door een projectie! ge troffen op de voorruit. De ruit* raakte zwaar beschadigd maar bleef op haar plaats. Voetgan gers die de jongens bezig za gen. waarschuwden de politie maar die kwam te laat om de daders nog te achterhalen. De politie spreekt van „levensge vaarlijke spelletjes". Een hele ervaring om op een echt podium te musi ceren. Een enkeling werd er zo zenuwachtig van, dat ze haast niet meer durfde te spelen. MAASSLUIS ,,'t Was eerst vreemd, maar het Is me toch meegevallen. Het Is wel huise lijk hier In de Schuurkerk." Dat Is de mening van Koos Bons, de man die de meeste van de 175 deelnemers op de piano begeleidt tijdens de jaarlijkse Maasslulsse Muziekweek. Hij zei dat gisteren toen de zes entwintigste Muziekweek slechts een halve dag was ge vorderd. De twee juryleden Joost van Beek en Ton de Vree waren het wel met hem. eens. Zelfs de vaete Muzlekweek-presentatrl- ce Jopie Vona. die de Schuur- kerk als Muziekweek-onderko- mtn vorig jaar nog niet zag zit ten, geeft nu ruiterlijk toe: „Je hoor, het la hier best knus. Voor de deelnemers wei het Qleteren een hele ervaring om op een echt podium te musice ren. Het podium was voor de kleine Roosje uit Delft zo impo nerend, dat ze daar haast hele maal niet meer op haar vlooi durfde te spelen. De tribune van het Schuurkerk-theater Is de hele dag goed voi geweest. Het Ideale schaatsweer kon kennolijk niet alle kinderen naar bulten lokken. Een aantal moeders bleek het wel een bezwaar te vinden dat hun kinderen helemaal buiten om naar het Humaniias-ge- bouw toe moesten om even In te spelen. In de Koningshof was dat vorige jaren wat mak kelijker. Ook de zltkuil daar bood de bezoekers van ver meer ruimte zich te verpozen. Slechts Mnderde van de hon derdvijfenzeventig deelnemers komt ui! Maassluis. De ande- r ren komen uit de wijde omtrek, hei Westland, Vlaardingen en Schiedam maar ook uit plaat sen als Nleuwerkerk aan den IJsael, Woerden/Schoonhoven, Voorschoten en Rockanje. De Juryrapporten worden don- derdag 21 februari om vijf uur 's middags uitgereikt. De slot- avond wordt vrijdagavond in de Koningshof gehouden om acht uur.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1