m Niet alleen vreugde bij begin van de nieuwbouw Arma krijgt nieuwe vlag Vant Hek: zonder tekst 'doorlullen' Reünie van DOK-spclers joy-rider kent het niet laten Tafels en touwtjes in hetKoetshuys s Sing Movement in creatieve Impasse Duwbak bijna gezonken WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schieland Ziekenhuis hoopt nog steeds op geld voor een ingrijpende verbou wing. Directeur K. G. W. Peters rekent erop dat eind 1986 kan worden begonnen met het concentre ren van: alle ziekenhuisactiviteiten in het gebouw aan de Burgemeester Knappertlaan. Vooruitlo pend daarop is de polikliniek in dat gebouw in een nieuw jasje gestoken. Steekproeven Vrijdag -werd, onder belangstelling van tientallen mensen de eerste paal van een nieuwbouwproject achter de Nieuwelaan geslagen. 11100011 11 „Geen leerling verlaat straks de school meer zonder kennis te Hebben gemaakt met computers zo kregen oudersvrijdagavond en zaterdag te horen tijdens een open huis van de Vlaardingse scholengemeenschap Professor Casimir. De bezoe kers konden een kijkje achter de schermen nemen,-met een nieuw schooljaar in het 'vooruitzicht Dat „kijkje" werd hen geboden via demonstratielessen in allerlei vak ken (waar nu ook computerles bij hoort), een transparante maquette van het schoolgebouw en een diaserie. Erg druk was het bij Casimir niet in het weekeinde, al stelde rector L. J. Ph. Maas vast dat de scholengemeenschap (voor Mavo, Havo en VWO) steeds meer leerlingen uit'Schiedam trekt, Desondanks verwacht hij geen spectaculair aantal inschrijvingen. Bevolkingscijfers voorspellen dat het voortgezet onderwijs in deze regio magere jaren te wachten staan. Minder leerlingen, derhalve minder werk voor docenten. „Tot dusver hebben we de klappen via natuurlijk ver loop kunnen opvangen, maar het moment dat er docenten moeten worden ontslagen komt snel naderbij," aldus rector Maas van de openbare scholengemeenschap aan de Claudius Civilislaan, die thans nog 970 leerlingen telt. Twee botsingen; man 70gewond Huwelijksfeest is weekje later HET VRIJE VOLK schiedam 4 MAANDAG 4 MAART 1985 Schieland geeft de hoop niet op Al twee keer heeft de staats secretaris voor Volksgezond heid een beslissing over het: „concentratieplan" voor zich uit geschoven. Het Schiedamse ziekenhuis is nu in twee gebou wen gehuisvest. Volgens direc teur Péters is het goedkoper; en efficiënter om het gebouw aan de Stadhouderslaan te ont ruimen (ten behoeve van een regionaal psychiatrisch zie kenhuis) en het andere gebouw iets uit te breiden. „Zolang de staatssecretaris twijfelt,' blijven wij niét stilzit ten," aldus Peters. De vernieu- wing van de polikliniek aan de BurgemeesterKnappertlaan beschouwt hij al, eeneerste stap naar een gemoderniseerd, „patiëntvriendelijk" zieken huis. Alies Is eraan gedaan om het (soms lange) Wachten in de polikliniek, waar jaarlijks 150.000 bezoekers komen, wat aangenamer te maken. Tussen de kamers van de specialisten en de wachtruim te Is geen scheidingswand meer. KLeurloos zeil op de vloer heeft plaatsgemaakt voor blauwe vloerbedekking en het meubilair is nu gevarieerd; het publiek kan plaatsnemen in groene fauteuils of op hou ten stoeltjes met roodgelakte armleuningen. Het huidige gebruik van de polikliniek is groter dan ooit. Dat heeft deels met de doorlo pende inkrimping van het aan tal ziekenhuisbedeen en deels met de verbeterde techniek te maken. Zo hoeven door een verfijnde narcosetechniek minder bezoeksters van een gynaecoloog in het ziekenhuis J. J. M. Wart- na (hoofd me disch onder steunende dienst), K. G. W. Peters (al gemeen direc teur) en me vrouw C.de Frel (ver pleegkundig directeur. te worden opgenomen, maar kunnen zij soms kort na een ingreep alweer naar huls. De ziekenhuisleiding zegt ook beslist het één en ander aan de wachttijden te gaan doen. J. J. M. Wartna, hoofd 'a* -''/'J/, WMP M - -S - Medisch Ondersteunende Dienst: „We praten ook met de specialisten over het patiënt vriendelijk maken van het zie kenhuis, want als zij niet mee werken hebben verbouwingen ook weinig zin.". Sinds kort is men begonnen met maande lijkse steekproeven naar de wachttijden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Niet iedereen was vrijdagmiddag erg gélukkig met het officiële begin van de bouw van 60 nieu we woningen tussen de Nieu- welaan en de Maasslüisedijk. Cocky van Dijk, bewoonster van de Nieuwelaan, is bang dat tientallen toeschouwers niet alleen;gezien hébben hoe. wethouder Goudriaan de eer- ste paal sloeg, maar ook hoe' verpauperd haar straatje erbij* 'staat..,: De bewoners van de Nieuwe- laan hebben een conflict mét de wethouder; dat nu al jaren- sleept. Voortdurende onzeker heid over; de toekomst van de huisjes, die bezit van de bewo- ners. zijn. heeft diepe sporen nagelaten, "Het was hiér altijd gezellig en de huizén stonden er leuk bij. Maar sinds Gou driaan het woord sloop in zijn mond heeft genomen, is het hier snel veranderd in een gro te ratjetoe," aldus Cocky van Dijk. Cocky van Dijk, die Gou driaan persoonlijk verant woordelijk houdt voor de mis-: standen (de wethouder heeft dat altijd van- de hand gewe zen), vindt het' dan ook ronduit "brutaal" dat uitgerekend ^hij vrijdag achter haar woning een, paal kwam slaan. "Nu; ge ven de mensen hem' misschien gelijk dat hij onze huizen al een paar jaar geleden wilde slopen, en vergeten ze hoe het zo gekomen is." Ook een woordvoerder van de projectgroep Centrum plaatste vrijdag enkele kriti sche "kanttekeningen bij - de nieuwbouw, zij het .vanuit een heel lander 'oogpünt.;;T)oor een razendsnelle planvormingheb- ben bewoners in de project groep'. nauwelijks kunnen in spreken, Wethouder Goudriaan heeft dati, niét geheel kunnen uitwissen 'door een lid .van die groep samen met hem de eer ste paal te laten slaan. De gemiddeldehuurprijs van de 51 woningwetwoningen in het plan zal niet onder de 450 gulden komen, zo voorspel de vrijdag voorzitter Verburg van woningbouwvereniging Samenwerking 77. De bouw (naast de woningwetwoningen ook nog 9 premie-koophuizen) wordt uitgevoerd door het Schiedamse bedrijf SSN. :i raw k WËmi Door RON BOERS SCHIEDAMHet vijftig, jarig jubileum van de Schie damse Arbeldersgymna&. tiekvereniging Arma werd zaterdag gevierd met een receptie in de Betheikerk. De 'heer. Boomsluiter, die van 1945 tot 1970 voorzitter van de vereniging was, bood bij die gelegenheid het hui dige. bestuur een grote nieu we verenigingsvlag aan. In eentoespraak ging Boom sluiter in op de lange ge schiedenis van Arma Optredens In het Passage Theater, kinderkampen, sport- en speldagen, alles passeerde de revue. Sinds de Tweede Wereldoorlog is Ar ma aangesloten bij de Ne derlandse Culturele Sport bond, waarvan ook Schie damse clubs als de Water vrienden, Fuji Yama en D.RJE. lid zijn. Arma telt momenteel zo'n honderd le der». maar hoopt dat aantal de komende jaren flink uit te breiden. De heer Ouweneel, die nu voorzitter Is, daarover; „Ons probleem Is alleen dat er te weinig technisch kader Is in een vereniging ais de onze. Daar zal wat aan moeten gebeuren. Voorlopig kunnen we ons echter verheugen op de nieuwe sporthal aan de Hoofdstraat, die in septem ber klaar moet zijn. Door hetontbreken van een hal xltteri we nu noodgedwongen verspreid over de hele stad, terwijl we onze meeste le den uit Schiedam Zuid ha len." Bij een receptie blijft het dit jaar niet bij Arma; tot in augustus worden er allerlei evenementen georganiseerd. De eerstkomende happening vindt al plaats op 9 maart, wanneer In samenwerking met de andere Schiedamse NCS-clubs een prestatieloop wordt gehouden. Geen wed loop dus, want bij Arma gaat het plezier in de sport boven de prestatie. ROTTERDAM De Rotter damse buurtvereniging Het Brabants Dorp speurt naar oud-bestuursleden, -spelers en -supporters van de voormalige voetbalvereniging Door Oefe ning Krachtig, beter bekend onder de afkorting DOK. Deze roemruchte amatcurverenl- ging heeft bestaan van 1945 tot 1964 en had haar domicilie in het toenmalige Brabantsedorp, ook wel Nooddorp genoemd. De vereniging Het Brabant se Dorp Is vier jaar geleden opgericht na een mede door Het Vrije Volk georganiseerde reünie voor de oud-bcwoncrs van het buurtschapje. Voor be kenden van DOK wil Het Bra bants Dorp in Juni eveneens 'n reünie houden. Meer Informatie bij Eef Kra nenburg. Putscbocht 16d, tel. 010 - 855305 is de contactman. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Vlaardingse politie heeft gisteren eèn 19-jarige Joy-rider V aangehouden, nadat hij:met een gesto len BMW van een bewo* ner van dé Abel Tasman- laan een ritje naar Rot terdam had gemaakt. De eigenaar/die zijn voer- tuig al vroeg op de dag miste, waarschuwde de politie. Vier weken gele- den was zijn auto, zo had hij later vastgesteld, ook al eens gebruikt zonder zijn medeweten. De da der verklaarde bij zijn aanhouding dat hij des* tijds sleuteltjes op straat had gevonden, die op de bewuste auto bleken te passen. Hij had de verlek ding tot een paar tochtjes niet kunnen weerstaan. Omdat hij militair ls, Is de verdachte joy-rlder overgedragen aan de Ma rechaussee; (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN/MAAS- SLUIS Op plaatsen in Vlaar- dingen en Maassluis hebben zich in het weekeinde aanrij dingen voorjgedaan. Op de Schiedamscweg in Vlaardin- gen werd een 70-jarige voet ganger door een auto geschept, toen hij plotseling de weg overstak. De man is met lichte verwondingen in het Holy Zie kenhuis opgenomen. Op de kruising van Laan 40/45 en de FC-Hooftlaan in Maassluis botsten twee auto's op elkaar. Eén van de bestuurders, die onder invloed van alcohol was, verzuimde voorrang te verle nen. De twee inzittenden van de andere auto klaagden na het ongeval over pijn in de nek. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Door in grijpen van de Vlaardingse brandweer is een iekgcraakte duwbak in de Koningin Wilhel- mlnahaven zaterdag niet ge zonken. De brandweer werd tijdig gewaarschuwd door de havenmeester, die zag dat er water in de bak stond, die was gevuld met schroot. De brand weer pompte de bak leeg en dichtte een gat in de romp. Eén en ander speelde zich af rond één uur in dc middag. Dc bak is eigendom van het be drijf Zethameta BV. HOEK VAN HOLLAND Het Hoekse echtpaar J. Stelloo (87) en mevrouw T. Stelloo-OIi- vier (79) is. in tegenstelling tot een bericht in onze krant van zaterdag, niet op 4 maart maar op 11 maart precies zes tig jaar getrouwd. Dat heeft te vens consequenties voor hun bruiloftsfeest, dat wij per abuis ook een weekje te vroeg aankondigden. Het feest vindt maandagavond 11 maart van af acht uur plaats in 't Schip aan de Cordesstraat. Onze ex cuses voor de vergissing. SCHIEDAMHij was weer eens In Schiedam, de kleine gezette komiek met de prie mende oogjes en de scherpe stem. Speurend naar slachtof fers voor geïmproviseerd leed vermaak speelde Youp van't Hek (31) zaterdagavond in een vol Passage Theater zijn caba retprogramma "Verlopen en Verlaten". Of beter gezegd: de Schiedamse versie van dat programma. Want Van "t Hek "bouwt" in zijn programma steevast een paar grappen in, die uitsluitend door het plaatselijk publiek te vatten zijn. Je kon er gewoon op wachten. Youp stond jaren lang bij zijn Schiedamse optre dens in het veel kleinere thea ter De Teerstoof en wat riep hij zaterdag: "Ik ben een keer op TV geweest, dus ben ik goed en mag ik gelijk in het Passage Theater." Met stijgende verwondering stelde ik vast hoe goed Van 't Hek zijn huiswerk had gedaan. Hoe hij het had over "die weg in Schiedam die al 19 jaar opengebroken ligt", of sterker nog, hoe hij wist te vertellen dat "maandagavond de ge meenteraad praat over moder nisering van het Passage Theater. Dit gebouw is oud, al les kan hier zó naar beneden vallen." Ja, dan lach je wel, ais Youp daarop laat volgen: "Ik krijg voor deze voorstelling ook gevarengeld." Subliem is de wijze waarop hij zijn publiek in de maling neemt. Je moet proberen geen aanleiding te geven, want voor je he; «eet ben je urenlang een c .eet voor leedvermaak.; O wet* die arme man zaterdag avond op een stoeltje rechts vooraan, die per ongeluk hard op een onvolledige zin aanvul de. Zijn spontaniteit kwam hem te staan op een salvo humor over zijn kalende hoofd. Waar zit de familie Goossens, met drie toegangsbewijzen? "Hier", klinkt het uit het pu bliek. Youp: "Ik kan u meede len dat een paar van mijn ma- ten uw huis momenteel leegha len/' En waar zit de eigenaar van een rode peugeot, die zo'n lullig béhaatje aan zijn achter uitkijkspiegel heeft hangen? Na een kreet uit de zaal haalt Youp grijnzend een gedemon- teerde autoradio uit zijn bin nenzak... Bij Youp van 't Hek is zijn con tact met hét publiek zo belang rijk, dat ik vooraf bedacht dat het Passage Theater daar wel eens te groot en te massaal voor zou kunnen zijn. Maar nee, hij buitte dat juist uit. Dan klom hij in de nok van de schuin oplopende zaai om me- delijdend vast te stellen dat de mensen op de achterste rijen een belabberd uitzicht hadden op het podium. "Humor," zou Youp zelf zeggen. ik zou bijna de feitelijke Inhoud van het stuk "Verlopen en Ver laten" vergeten, die is door spekt met cynische grappen over de samenleving, mode verschijnselen en politiek. "Niets verbaast ons meer," constateert Youp: over alleriel vormen van onrecht. De hypo criete manier waarop mensen met elkaar omgaan vat hij sa men met: "Wij hebben eigen lijk geen tekst meer maar we lullen gewoon door". Is Youp van 't Hek zelfs zo cy nisch dat hij gelooft dat niets en niemand het ontij nog kan keren? Sprak hij tegen het ein de van de avond uit de grond van zijn hart toen hij riep: "Ik ben doodsbang"! Bang dat zelfs hij, als acteur voor een groot publiek, met zijn humor tegen de bierkaai vecht. Het was bij die woorden even muisstil in het Passage Thea- ter. BART VAN LEEUWEN. SCHIEDAM Per Abramsen en Berry Koedam (foto), el- kaars „levensgezellen", zijn twee van de negen kunste naars die een bijdrage hebben geleverd aan een nieuwe expo-' i sitie in galerie 't Koetshuy3 in Schiedam. Zij woonden vrij dagavond de opening van de tentoonstelling bij, die tot 18 maart duurt. Van Abramsen staan er bronzen beelden, die de mens tonen ais „gevangene van de tafel". Abramse; toe lichtend: Je kunt maatschap pelijke verschijnselen symboli seren in diverse soorten tafels; bij gemak hoort een keukenta fel, bij spel een biljart, bij el kaar pijn doen een martel- bank." Maar hij noemt zijn the ma tegelijk „een alibi om beel-| den te maken, want daar gaat I het mij om." Wat de tafels voor Per Abramsen zijn, zijn touw- J tjes en draadjes voor Berry I Kosdam. In 't Koetshuys hangt? van haar een tiental etsen, die stukjes touw en verfrommeld j garen telkens op een andere 1 manier gerangschikt tenen, „tkj doe dat heel gevoelsmatig, j men moet ook niet naar een j diepere betekenis van mijn et- i sen zoeken," aldus Berry Koe dam. Origineel Is het werk van Abramsen en Koedam beslist j in verband met een regionale kunstactie krijgen kopers fn 't l Koetshuys dertig procent kor- ting. J MAASSLUIS Uitgebreide publlkaties rondom de Vtis- slngse groep Sing Sing Move- ment, bleken geen garantie te zijn voor een grote opkomst van publiek tijdens nun optre den afgelopen zaterdag in jon gerencentrum Dug Out. Het elan van musici in het alge meen, mag niet beïnvloed wor den door de aanwezigheid van veel of weinig bezoekers. Dat dit doorgaans een delicaat punt blijkt te zijn, werd door dit viertal duidelijk bewerkstel ligd, gezien de creatieve im passe waarin zij zich leken te bevinden. Medeplichtig aan dit vrij natte optreden, waren we derom de slechte akoestiek van het gebouw en een ge luidsinstallatie die er niet op teek te zijn berekend. Weinig opzienbarende muziek partijen voerden In vooral de eerste set de boventoon. De tweede set daarentegen, gaf een wat losser geluld. Hierin werd een reggae niet ge- sehuwdjen'vormde de eerst zo prominent aanwezige saxofoon een beter uitgebalanceerd ele ment In de totaalbezetting. Be langrijk bij een groep ais deze.; die geen virtuozen herbergt, is om de aanwezige componen- i ten van bas, drums, sax. gitaar en zang zo te Integreren, dat e» een harmonieuzer geheel ont- staat. In 1984 kreeg Sing Sing Move ment voor het eerst enige be- kendheid door uitvoeringen tij dens de Provinciepopweek in de Amsterdamse Melkweg, in - het radioprogramma KRO's Rocktempel, en een 21ste plaats op de Grote Prijs van Nederland. Juist bij een aanko mende groep als deze. is de onherkenbaarheid de kracht van de band. Dit kwam eigen lijk alleen tot uitdrukking In hel spel van gitarist/zanger Jaap van Boven. Hoewel er weinig imposante gitaarpartijen uit zijn vingers kwamen, was het zijn zang die getuigde van eer lijkheid en originaliteit. Dat dit gegeven zo kenmerkend Is bij een pretentievolle groep, die ais geheel voor het voetlicht wil treden. Is'jammerlijk. RENÉ DE HEM

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1