HUUR NU BIJ BALY Klantenservice. Vrouwen halen kinderjaren op Hogenbanweg: geen struikelblok meer 1 Posthoorn ziet 'n gilde wel zitten Expositie 'Nooit Weer' in streekmuseum Hinister opent vakopleidingen Kortaf 'J I i Stadskantoor schrikt van stookkosten Prins klaagt niet alleen voor zichzelf fk 1 v\ ws Complete Video-speelfilms TDK T'JDELUK GESLOTEN/ «sEueve; 1381 li» Minder zuigelingen j Prijs per couvert 60,- aanvang 19.30 uur Kledingdieven gearresteerd 'i >V' Fff Wethouder Van Tilborg V.H.S. on I GROOT BETAMAX .ASSORTIMENT speel- en seksfilms Lage prijzen Langer huren HUURPRIJZEN ij. r Geen borg - geen inschrijfgeld, wei uitgebreide legitimatie DAM Sa SCHIEDAM Tel. 010-267126 Geopend ma. t/m zat. v. 10 vm. - 18 nm. Donderdagavond koopavond 8 mm Wilt u super 8 '"turen? - BIJ BALY DA S PAS ECHT VEEL VOOR WE (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wethouder Cor van Tilborg (VVD) heeft het Initiatief genomen voor eèn con frontatie tussen de regering en de middelgrote ge meenten in Nederland. Op 5 juni zullen alle ogen op Schiedam zijn gericht als in het. Passage Thea ter een forumdiscussie over de stadsvernieu- wingspolitiek wordt gehouden. Staatssecretaris Brokx heeft al toegezegd die dag in Schiedam het woord te komen voeren. iiö -WEGENS ONGEVAL (gedoken enkel) Uil VOOR. AF&EVEN GOEDEREN TE1 -BELLE,NV' IW iiP Een aardig staaltje van klantenservice, gezien op de deur van een bloemen handel aan de Hoogstraat. Voorzitster W. Janse krijgt een pop in traditionele klederdracht overhandigd. <~^eótaurant organiseert wederom een grandioos Diner-Dansant op 23 en 30 maart t <J£ Ardennerham met meloen groentesoep met gegratineerde groentencroütons varkenshaas met heerlijke groene pepersaus of tournedos stroganoff omelet siberiënne :<3o'0fto NSB Actueel v Koekactie PSP Vara HET VRIJE VOLK schiedani M VRÖDAG ts MAART 1985 V- i' BALY j' *Keus uit 1500 lach-, 'speel-, tekenfilms etc. en natuurlijk de beroemde BALY seksfilms. Ruim 5000 pornofilms o.m. Hetero - Homo - Anima) - Lesb. - Uro - SM etc. AUDIOCASSETTES ID60 10 voor 29.95 ID90 10 voor39.95 iSASO 10 voor63.75 VIDEOBANDEN :3voor6S.C0 Schiedam daagt: regering uit De confrontatie wordt inge geven door de financiële klap pen die de gemeenten waar onder Schiedam en Vlaardin- gen krijgen van de nieuwe wet op de stads- en dorpsver nieuwing. Het rijk heeft daar mee vele bevoegdheden aan de gemeenten gedelegeerd, maar tegelijkertijd fors bezuinigd. Voordat de wet (op 1 januari 1985) werd ingevoerd, zijn de gemeenten een keer in Den Haag hun beklag gaan doen. Wethouder Van Tilborg zelf zal niet in het forum plaats ne men. Stadsvernieuwingsamb tenaar Peppelaar: "Hij neemt alleen het initiatief voor de confrontatie, die ons erg inte ressant Jijkt. Uit zijn contacten met andere gemeenten heeft Van Tilborg geconcludeerd dat daar grote behoefte aan be staat. Tot dusver is Schiedam vaak op de achtergrond geble ven, maar nu was het onze beurt." Het forum zal bestaan uit vertegenwoordigers van aller lei partijen in het stadsver nieuwingsproces, die met de gevolgen van de nieuwe wet zitten. Dat zijn naast gemeen ten ook aannemers, architek- ten, woningbouwverenigingen etcetera. Ook hoopt Schiedam enkele leden van de Tweede Kamer te strikken voor deel name aan" de discussie. Ook het parlement heeft zich al kri tisch uitgelaten over de stads- vernieuwingspolitiek. Schiedam had, zo vertelt ambtenaar Peppelaar, er eigenlijk op gerekend dat de discussiedag ongeveer in de zelfde periode zou plaatsvin den als de afronding van vijf (jaar stadsvernieuwing in de 'wijk Schiedam-West. "Helaas" 'zal ruim voor 5 juni de laatste hand worden gelegd aan de re novatie- en nieuwbouwactlvl- teiten aldaar. «SisSSjl mmmm? X. ithinS "■SXt»» (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft gistermiddag jeugdher inneringen uitgewisseld met Surinaimse vrouwen. De kin derjapen vormden het onder werp in de kennismakingsge sprekken die de twee groepen vrouwen hadden. Dit alles met de bedoeling meer over el- kaars leven te weten te komen en zodoende meer begrip te kweken. „Onze jeugd is met elkaar te vergelijken. Wij woonden al leen in een ander land," zegt de Surinaamse M. Goormach- tigh, een van de dertien bezoe kers In de Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven. „Wij hadden vroegerop school dezelfde hoekjes en we moes ten dezelfde rijtjes op kunnen zeggen," aldus de Surinaamse die de kennismakingsbijeen komst zeer nuttig vond. Eer der waren de Surinaamse vrouwen al op bezoek geweest bij de verenigingsafdeling in Leiden. In de grote zaal van de Christelijke Belangen gingen de huisvrouwen in de bijna spreekwoordelijke discussie groepjes uiteen. Aan elke tafel (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schie- damse stadsbestuur is ge schrokken van het enorme energieverbruik in het woon wagencentrum gedurende 'de koudegolf de afgelopen maan den. Extra kosten van twee tot driehonderd gulden per week bleken vrij normaal. Bewoners die door de extra uitgaven financieel in de knel kwamen, konden op rekening van de gemeente een lening krijgen bij de Gemeentelijke Kredietbank. De gemeente be taalt de rente. Niet bekend is hoeveel bewoners van de rege ling gebruik hebben gemaakt. Wethouder Herman Post hoorn (Sociale Zaken) noemde het verbruik eerder deze week opzienbarend. Hij sprak toen over het verlagen van de gas- prljs voor minima. Ambtenaar G. W. J. van- Marsbergen denkt dat onder-* meer de slechte isolatie van de wagens een oorzaak is voor-" het grote verbruik. „Daarnaast is er het gegeven dat de woon wagens op stookolie verwarmd worden. Dat is al een stuk duurder dan gas," aldus Van Marsbergen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het aantal Sterfgevallen heeft het aantal geboorten in januari sterker overtroffen dan in de twaalf maanden daarvoor. In januari noteerde Schiedam een geboor te-overschot van min 32. 87 mensen overleden, 55.kinderen werden geboren. Het inwoner tal van Schiedam nam die maand met 35 af,-van 69.159 naar 69.124. Het "vestigingssaldo" bleef in januari.opnieuw minimaal (min 3), zodat de stad niet lan ger lijkt leeg te-lopen. In de cember 1984 vestigden zich zelfs 9 mensen meer in Schie dam dan er weggingen. - '<vf hingen vrouwen aan de lippen van-' een Surinaamse die ver haalde over haar kinderjaren. Aan het begin van de middag kreeg voorzitster W. Janse een pop in traditionele kleder dracht als „aardigheidje" overhandigd. De Surinaamse dames zongen even na de thee- pauze een Surinaamse lied. Het is niet de eerste keer dat de vereniging met buitenland se vrouwen praat. „Vorig jaar hadden we enkele Turkse vrouwen op bezoek. Dat ging wat moeilijker vanwege het taalprobleem waar we nu geen last van hebben," zegt voorzit ster Janse. De vereniging hoopt binnenkort een delegatie Chinese vrouwen te mogen be groeten. Dit alles gebeurt on der het thema „vrouwen uit andere culturen." (van een onzer verslagge vers) SCHIEDAM Wethouder Herman Posthoorn wil zich best wel. opgeven voor het pas opgerichte "wethouders- gilde". Op initiatief van en kele Groningse wethouders Is vorige week een belangen vereniging voor de bewinds voerders in het leven geroe pen. Voorlopig komen alleen wethouders in de provincie Groningen voor het lidmaat schap tn aanmerking. Bij voldoende animo wordt het landelijk. „Het is een leuk idee", zegt Posthoorn die het gilde se rieus zegt te nemen. „Ik denk dat we elkaar op diver se terreinen nodig hebben. We hebben bijvoorbeeld alle maal te maken met de rege ring in Den Haag." Posthoorn ziet het gilde echter niet als een vakhond voor wethouders. Hij Is één van de ruim 1800 wethouders die ons land rijk is. Niet be kend is of ook de andere le den van het Schiedamse col lege oren hebben naar het gilde. „Dat is nog niet be- sproken," aldus Posthoorn. Heel direct, persoonlijk en informatief: „Tijdelijk ge sloten wegens ongeval (gebroken enkel)". Laat de klant niet in onzeker heid. Een ongeval, dat kan alles zijn. Of geeft de ge dupeerde middenstander een stille hint aan zijn vaste klanten en wil hij "verwend" wordenIn dat verband zou men zich kunnen afvragen wat je in hemelsnaam op ziekenbe zoek bij een bloemenhan delaar moet meenemen. Een bloemetje..? (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het WD- raadslid P. C. Prins heeft bij het college geen meeleven'ge wekt voor de problemen van de winkeliers in de binnenstad. In schriftelijke vragen had het raadslid, dat zelf een speel- goedhandel aan de Hoogstraat drijft, de verkeersproblemen in en rond de winkelstraat aan de kaak gesteld. „We hebben maar van één winkelier klachten gehad," antwoordt het college. Zij doelt daarmee op winkelier ....Prins. „Ik heb Inderdaad geklaagd, maar niet alleen voor mezelf," zegt het raadslid. „Veel winke liers komen naar mij toe juist omdat ik in de raad zit. Ik ver tegenwoordig hen door middel van de vragen," aldus de speel goedhandelaar die een toene mende onvrede onder de win keliers meent te zien. „Bij gebrek aan parkeer ruimte zet iedereen z'n wagen overal neer waardoor opstop pingen worden veroorzaakt. Je ziet soms ook hoe medewer kers van Gemeentewerken bij opbrekingen volslagen lang3 elkaar heen werken." De moeilijke begaanbaar heid van de wegen achter de Hoogstraat en op de Lange Ha ven zijn Prins een doorn in het oog. Het raadslid heeft een pakhuis aan de Lange Haven waar hij soms met moeite bij kan komen om voorraad af te leveren. W tr& (van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gemeentelijk Woningbehecr gaat ervan uit dat het nu probleemloos met bewoners tot overeenstem ming kan komen over renova tie van 267 huizen aan de Ho genbanweg, de Lorentzlaan en de Daltonstraat. „Het grootste struikelblok is uit de weg ge ruimd," zo schrijft woningbe- heer in een brief aan de be trokkenen. Met het woord struikelblok wordt gedoeld op een vergoe ding aan bewoners voor over last bij de renovatie. Die zou eerst, tot groot ongenoegen van de bewoners, niet worden uitgekeerd. Voor de bewonerscommissie Hogenbanweg was dat aanlei ding om de onderhandelingen met Woningbeheer af te bre ken. Maar in het kader van de nieuwe gemeentelijke verorde ning „Bijdragen Verhuls- en MAASSLUIS Twee Maas- sluise mannen van 19 jaar zijn opgepakt wegens diefstal van kleding ter waarde van 25.000 gulden. Herinrichtingskosten" krijgt elke bewoner toch 1200 gulden. Ook de bewonerscommissies van de drie straten in Schie- dam-Oost denken dat een rui me meerderheid van de bewo ners nu met de renovatieplan nen akkoord zal gaan. Regel bij renovaties is dat minstens 70 procent van de bewoners daarmee moet instemmen. VLAARDfNGEN Onder het motto "Nooit Weer" opent Jan Anderson zaterdag de deuren van zijn streekmuseum voor een tentoonstelling - het Vlaardingen ten tijdean de Tweede Wereldoorlog. Vijf jaar geleden deed hij hetzeifde, zij het met andere voorwerpen uit de oorlogsjaren. Toen trok de expositie 8000 bezoekers in zes maanden. Jan Anderson heeft in dertig jaar zo'n 5000 voorwerpen uit de oorlog verzameld. Hiermee is zijn streekmuseum het rijkst- gesorteerd, op het oorlogsmu seum in het Brabantse Over- loon na. Een indrukwekkend gegeven voor wie bedenkt dat Anderson zich met vee! meer dingen bezig houdt dan alieen de oorlog. Zijn collectie is zo groot dat hij een deel in bruik leen heeft afgestaan aan ande re musea in Nederland. Aan de Kethelweg zijn in het streekmuseum talloze Vlaar- dingse oorlogsherinneringen te zien. Zoals een spandoek, af komstig uit de Willem Beukels- zoonstraat en gemaakt van Duitse tentzeiltjes, waarop een afbeelding van de Zweedse voedselhulp is geschilderd. Verder veel foto's van ramp spoed voor Vlaardingen. Het leeuwedeel van de tentoonstel ling bestaat uit voorwerpen die in het hele land bekend zijn. Zoals knijpkatten, munitie, sur rogaten, verzetsmateriaai, affi ches, kristalontvangers en boekwerkjes, waaronder één exemplaar van 1934 waarin uitvoerig wordt ingegaan op de Duitse concentratiekampen die toen al bestonden. De NSB in VSaardingen had weinig om het tijf, vergeleken bij andere steden, zo zegt Jan Anderson,". "Waarom? Tja, misschien vanwege de sterk christelijke mentaliteit. A!L wil ik daar verder niks mee zeg gen." Ook het aantal op transport gestelde joden was niet hoog in Vlaardingen. Het waren er 40, precies net zoveel als het aantal onderduikeekrs in Vlaardingen. Anderson be schikt over een lijst met namen van onderduikers en adressen waar zij zich schuil hielden. An derson heeft hierbij hulp gehad van de inmiddels overleden heer Don aan de Hofsingel. De ze Vlaardinger heeft in de oor log talloze joden gered. Het bombardement van de En gelse in '40 op de Afrol en de Hoogstraat is op foto's te zien. De Royal Air Force stuurde in de het eerste jaar van de oor log dagelijks één vliegtuig er op üit dat boven land willekeu rig een bom liet vallen om de Duitsers te laten geloven dat de Engelsen niet zomaar te pakken waren. Op deze manier kwamen de bommen toevallig in Vlaardingen terecht. Het bombardement in juii '40 op de Matex, waarbij de daar opgeslagen kerosine verloren Een pop met het uni- form van de weerafde- .3. ling van de NSB. In zijn fV handen een oude Volk '3 en Vaderland. 7 ging, was echter een doeige- "r richte aanval van de Engelsen. De Britten wilden voorkomen - dat de bezetter van de brand- stof gebruik zou maken. Het 1 vuur woedde vier dagen en werd uiteindelijk "bedwongen" door Duitse brandweerlieden - die speciaal daarvoor uit Ham- v* burg waren gekomen. Volgens Anderson dachten veel Viaar- dingers dat de Duitsers de Ma- tex hadden gebombardeerd. "Vaak tegen beter weten in," aldus Anderson. "Het paste in V het beeld van de gemene Duit- sers. Het was moeilijk te geio- -=£• ven dat de Engelsen er achter zaten." De Tweede Wereldoorlog is nog steeds actueel, zo gelooft ',-s Anderson. „We worden er nog iedere dag mee geconfron- teerd," zegt hij. "De jacht op Mengele, de bom die onlangs is gevonden bij Vlissingen en als de regering een identiteits- ,-j bewijs wil invoeren, slaat het hele land op tilt. Het leeft or»- voorstelbaar sterk onder de mensen. De oorlog Is in wezen v(; nog lang niet afgelopen." Het streekmuseum aan de Ke- thelweg 50 is iedere zaterdag 4 en eerste zondag van de maand geopend van 14 tot 16 uur. SCHIEDAM Minister Jan de Koning (sociale zaken) zal op 27 maart In Schiedam een nieuwe vestiging van het Cen trum voor Vakopleiding van Volwassenen Rijnmond ope nen. Het gebouw, dat ai enkele maanden in gebruik is. staat aan de Rlngerstraat ('s Grave- landsepolder). Bij het centrum worden honderden mensen uit de regio omgeschoold. Het Arbeidsbureau speelt daarbij een speciale rol: het houdt de arbeidsmarkt nauw lettend in de gaten en meldt het Centrum voor Vakopleiding De christelijke muziekvereni ging Harpe Davids houdt mor gen voor de tweede keer dit jaar een "koekactie". Leden van de verenigingen gaan de huisdeuren langs In Schiedam- West om koeken te verkopen een rijksdaalder. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van nieuwe muziekinstrumen ten. De PSP-Schiedam staat mor gen met een kraam in de Hoogstraat, naast het Stedelijk naar welke soort arbeidskracht ten op een bepaald moment grote vraag is. Zo worden thans enkele tientallen ex-RSV werknemers opgeleid voor hoog gekwalificeerd werk bij de oliemaatschappijen, die nieuwe banen op stapel heb ben staan vanwege komende investeringen. De opening van de tweede vestiging van het Centrum voor Vakopleiding (de eerste is in Rotterdam) is om negen uur *s ochtends. Minister De Koning za! rond kwart voor tien een toespraak houden. Museum. Daar zuilen PSP-le- den brochures verkopen over de RSV-enquête en de "voor- deurdeiersregeiing". Schiedamse Vara-leden kun nen deelnemen aan de Vara- districtsmanifestatle, die op 27 april in gebouw de Kunstmin in Gouda wordt gehouden. Be langstellenden moeten zich te voren aanmelden. De contact persoon voor het Waterwegge bied is mevrouw M. N. Lucar- die-Verhoeks, Plevierstraat 21, Maassluis, tei. 01899-14068. Stevige jongensbril wit metaal OOGMERK OPTICIÉN Oranjestraat 19 Schiedam Telefoons (010) 73 8700 Koopcentrum Koningshoek Maassluis - Telefoon: (01899) 190 39 KLASSE .VERSCHIL

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1