12 m 'ALTIJD MAAR RONDHANGEN IS OOK NIKS' i 'Ouderen zelf komen niet aan het woord' Zonering op ■spa»» Tennisbal In Noord straks onbereikbaar Negen mensen gaan vijf uur zwemmen Gewapende overval op benzinestation Kroonenburg de opvolger van Asma losse schroeven Olie en water door polder ws i mmammmMmmam '■(Van een onzer .^verslaggevers) SCHIEDAM/VLA AR- DINGEN/MAASSLUIS #e deur van de Be lastingwinkel aan de Scmedamse Hoogstraat wordt in deze tijd bijna platgelopen. Konder* den-belastingpUchtigen hebben er lange wacht tijden voor over om hun:-formulier In de deskundige handen te stéllen van de vijftien studenten die de winkel beptannen. Volle wachtkamers en een spreekuur dat steevast enkele uren uitloopt spreken boekdelen: in Schiedam en verre om- trek zorgen de A, B, E, T, ign wat voor formu lieren er verder nog zijig voor de nodige hoofdbrekens. ItÉ IglSJII! "Mensen zijn bang van de be lastingen," denkt Ar nold Vreden bregt van de belasting winkel in Schiedam. "Dat is ner gens voor nodig." Zwart geld Angst (V.l.n.r.) Re nata Ric ciardi (15), Sonja Noten boom (21) en Miranda Dingier (18): "Kle- ding_voor mensen met een krappe beurs, want die moeten er ook leuk uit kunnen zien." mm Het forum van politici De heer W. Groeneveld: "mankemen- ten zijn uit de video band ge- knipt." Van 't centrum: HET VRIJE VOLK schïedam ZATERDAG 16 MAART 1985 HgVis vandaag "Landelijke Belasttngdag", al is deze actie vaif de belastingwinkels in ons land lang niet landelijk meer. De'winkels houden doorgaans één keer in de week spreekuur. Op de belastingdag. die vast niet niet feestgedruis wordt be groet, is de winkel de gehele dag te bezoeken. „Het wordt voor het publiek steeds ingewikkelder." wist de groepsleider van de belasting- winkel in Schiedam, Arnold Vredenbregt (26). Hij is een van de. studenten Fiscale Eco nomie aan de Erasmusuniver- Belastingwinkel helpt niet met zwart geld siteit die wekelijks de belas tingproblemen van minder draagkrachtigen onder de loep nemen. „Maar dat heeft alles te ma ken met de rechtvaardigheid in ons belastingsysteem," gaat hij verder. „In de regels en wetten moet duidelijk staan wie er wel en wie er geen be lasting hoeft te betalen. Elke uitzondering moet worden ge noemd. Hoe rechtvaardiger, hoe moeilijker. Vooral het laatste jaar zorgen nieuwe re gels voor problemen. Er gaan zelfs stemmen op om een hoop aftrekposten af te schaffen, maar dan komt de eerlijkheid van het systeem in het ge ding" De gemiddelde belastingbe taler laat zich, zo valt uit de woorden van Arnold op te ma ken, niet direkt door de inge wikkeldheid uit het veld slaan. „Ik krijg vaak te maken met half ingevulde formulieren. Het eerste vel gaat meestal wel. Is uw naam goed gespeld, bent u het afgelopen jaar ver huisd. Dat zijn begrijpelijke vragen. Bij het tweede vel wordt naar het inkomen ge vraagd en beginnen de moei lijkheden. Mensen met een inkomen be neden de 40.000 gulden bruto per jaar kunnen bij de belas tingwinkel terecht. Hogere in komens worden vriendelijk doorgestuurd naar professio nele hulp. De belastingwinkel is gratis. „Het is voor ons een manier om onze studie in praktijk te brengen. Daarbij doen wij ook iets terug voor de gemeen schap die ons tenslotte in staat stelt te studeren," zegt Vreden bregt. Eerlijkheid staat hoog in het vaandel van de winkel. „Wij zullen nooit aan belastingont duiking meehelpen. Als iemand zwart geld heeft, komt dat in de manier waarop wij het formulier invullen naar vo ren. Het wordt opgegeven, al gebeurt dat wel op de voorde ligste manier. Mensen die het daar niet mee eens zijn moe ten ergens anders met hun for mulieren heen." Volgens Arnold rust er op het begrip '"Inkomen" een ta boe. Mensen willen niet dat an deren weten hoeveel zij maan delijks in handen krijgen. „Dat heeft niets te maken met ge zichtsverlies. De Nederlander wil gewoon niet dat iemand anders weef hoeveel hij ver dient. Dat is een privé-zaak." Het gevolg is wel dat de amateur belastingconsulent soms de grootste moeite heeft de juiste informatie te verga ren. „Mensen die bijvoorbeeld een bank- of girorekening heb ben en dat verzwijgen. Ach kom, zeg ik dan, iedereen heeft toch een rekening." „Mensen zijn bang voor de belastingen," gaat Vreden bregt verder. „Er zijn allerlei indianenverhalen in omloop over navorderingen en andere maatregelen die de belasting neemt als een formulier niet goed ingevuld is. Die angst is niet nodig." De bclastingwinkel in Schie dam is gevestigd aan het Broersveld 142. Zij houdt op dinsdagavonden van zes tot negen spreekuur. Vandaag is de winkel tot vier uur geopend. Telefonische afspraken kunnen worden gemaakt via het num mer 73.10.33. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Als Je geen werk kunt vinden, dan maak je het zelf. Je zou bijna gelo ven dat het zo eenvoudig is, als je met Miranda Dingier, Renata Ricciardi en Sonja Notenboom praat. Drie vlotte meiden uit Schiedam-Zuid ontmoeten elkaar voor de zo veelste keer in het clubhuis, dromen hardop over het ope nen van een winkeltje en zie, een half jaar later kunnen ze aan de slag. "We kwamen tot vervelens toe in het clubhuis. We zaten ons daar altijd dood te verve- lèii, nou ja, 't was er heus wel eens gezellig. Maar altijd maar rondhangen Is niks. Dan zit je zo te praten over een winkeltje beginnen, 't liefst in zelfgemaakte kleding want we hebben alle drie nS&iles gehad op school. We hadden nooit verwacht dat het zover zou komen." Sonja (21), vijf jaar werk loos, Miranda (18), twee jaar werkloos en Renata (15). scholiere nog "maar ik wórd werkloos". Ze praten opge wekt en snel, met Schiedams accent. Ze nemen nauwelijks bedenktijd voor hun antwoor den, maar als de verslagge ver na een half uur voldoende informatie meent te hebben, klinkt het een tikkeltje teleur gesteld: "Is dót alies?" Geluk kig: er wordt nog een foto ge nomen. "We hebben al een pandje, een oud melkwinkeltjc, aan de Havendijk. De SSSW is nog bezig 't te verbouwen en als ze klaar zijn gaan we het in richten en verven. De ge meente heeft ons geld gege ven, en we hebben zelf wat op gehaald door een paar keer met een rommelmarktje op de Groenelaan te gaan staan. We zijn van plan om het heel lang vol te houden. De ge meente helpt twee jaar en dan moeten we op eigen hout je verder." Gaat het écht zo makkelijk: je bedenkt een plan, je krijgt hulp en je begint? "Nee, dat gaat helemaal niet zo. eenvou dig, daar komt een hoop bij kijken. Onze jongerenwerker heeft allerlei brieven geschre ven naar de gemeente. Daar na moesten we alles op papier zetten, ook een begroting. Maar we hebben ook hulp ge had van Barrika, van de Planwinkel en van de Trech ter. We willen moderne kleding gaan maken, echt -bijzonder, petticoats en zo, hoedjes, pet jes, gewoon aparte dingen die je nergens anders «ziet. Voor mensen van 12 tot 30 jaar, met een krappe beurs, want mensen die weinig: geld heb ben moeten er ook leuk uit kunnen zien. Eerst gaan we zelf kleren verkopen, mis schien voeren we later ook opdrachten uit. En we denken aan een strijkerlj, waar moe ders met kleine kinderen, oude mensen, en mensen die het zelf niet kunnen, hun strijkgoed kunnen brengen." Intussen hebben Sonja, Mi randa en Renate weer naai lessen genomen, om zich ge degen voor te bereiden. "We zijn een beetje aan het oefe nen, maar we zitten toch al in de goede richting. De eerste broek is net af, hij is wel een beetje klein geworden, maar je hebt ook dunne mensen." Een rek, waaraan de drie melden zelfgemaakte oorbel len hangen, begint ook al aar dig vol te raken. Nog even, hè? "Ja, we heb ben er enorm veel zin in. We zijn goed gemotiveerd. Ieder een vindt het leuk dat we een winkel beginnen. Je zal zien, als de winkel er staat willen alle jongeren uit het clubhuls erbij." De naam die Sonja, Miranda en Renata voor de winkel hebben bedacht: "No Problem". Hoezo? Dat moet voor zichzelf spreken. Eerst werden ze onderhouden door hun eigen kinderen, later kwamen ze In luciferdoosjes terecht en tegenwoordig In „beschutte woonmilieus", „aanleunwoningen" of in wat ruimere luciferdoosjes. Er is wat afgesoid met de ouderen in onze samenleving. Maar hoe willen ze zelf graag wonen? Die vraag wordt bijna nooit gesteld. De provincie. Zuid-Hol land heeft een tentoonstelling laten maken over wonen en ouderen. Vanaf vandaag is „Wonen Als Je Ouder Wordt" te zien in de Sint Janskerk aan de Lange Kerkstraat In Schie dam (geopend van 10 tot 16 uur). Dc expositie Is al eerder te zien geweest In Maassluis en Vlaardingen. Afgelopen don derdag kwam het tot een ontmoeting tussen Vlaardingse ouderen en plaatselijke policiti In dienstencentrum Holy. De Vlaardingse Raad voor het Ouderenwerk had de discussie georganiseerd. Medewerkster van Het Vrije Volk TRUUS VAN-^VUGT legde haar oor te luisteren. En dat is al moeilijk genóêg voor de plaatselijke beleidsmakers, zo moest zij constateren. VLAARDINGEN Me vrouw Goudriaan, geen familie van'^le gelijknamige Vlaar dingse wethouder, heeft het niet getroffen met haar bcjaar- denWoning. Jarenlang stond zij,-naar eigen zeggen, inge schreven voor de bejaardento ren De Bolder aan de kop van de Westhavenkade. Ze kwam uiteindelijk terecht in de nabu rige laagbouw. Haar uitzicht op de Nieuwe Waterweg dat zij in de flat hoopte te vinden, wórdt nu belemmerd door die zelfde flat. Geen Bolder, geen uitzicht Het kan verkeren... De Vlaardingse politici wis ten rerrin Dienstencentrum Ho- iy géén goed raad mee. Zij hielpen de vragen en opmer kingen zoals die van mevrouw Goudriaan om zeep met wolli- ge. woordendekens waarin be- grippen de kop opstaken als nota's, plannen en een enkel keertje zelfs "flankerend oude renbeleid". Zij bleven steken in een brij van goede bedoelin gen. De politici vertelden voort durend het toch zo belangrijk te vinden om te horen wat de ouderen er van denken (Arnold van Kalken (PSP): „Zij zijn de echte deskundigen") om ver volgens zelf weer het woord te nemen en... te houden. Ieder panellid kon wel wijzen op de goede plannen en belcidsvoor- nemens van de eigen partij, de aandacht vestigen op de finan ciële beperkingen waarmee de politiek is behept of zelfs de hoeveelheid werk die een raadslid heeft te verstouwen. Diep ontroerend. Dat leert ons echter niet wat de ouderen wil len. Eén van dc ouderen, de heer Ringlevcr, zei het al: „De poli tici praten te veel. De ouderen komen niet aan het woord. Zijn er in '8G soms verkiezingen? Ik vraag me af wat er met deze inspraak gebeurt. Demeeste Inspraakrondes in Vlaardingen hebben tot nu toe geen resul taat gehad. Altijd kwam er wel een wethouder die de plannen doorkruiste." Bekend mag worden veron dersteld dat de ouderen nu ki lometers van het centrum wo nen. Winkels en voorzieningen kunnen zij moeilijk bereiken vanuit De Bolder of bijvoor beeld vanuit Holy. Uit het ver haal van één aanwezige bleek dat het zelfs anno '85 nog voor moet komen dat één echtpaar gescheiden in twee tehuizen wordt geplaatst. De ouderen die het woord namen, lieten het duidelijk we ten: men wil niet meer ge scheiden leven van andere leeftijdsgroepen en hei liefst meer ln het centrum, van de stad. Zij hadden twee locaties op het oog voor nieuwe wonin gen: de kaalslag bij het- Wees huisplein of die bij de Burge meester Pruissingel. Minder succes had de WD-er me vrouw G. H. H. M. J. A. Splin ter-de Bekker met haar idee om bejaardenwoningen te bou wen bij de geplande parkeer garage aan de Afrol. De oude ren vreesden, net ais de omwo nenden van deze omstreden - parkeerplaats, overlast van "autogassen. De PvdA wil binnen bepaal de wijken een aantal woningen die geschikt zijn aanwijzen als ouderenwoningen. Met behulp van extra voorzieningen moe ten deze huizen een oplossing bieden voor mensen die in zo'n wijk wonen, daar niet weg wil len en toch een ander huis no dig hebben. Andere geluiden wezen er op dat de ouderen zo lang moge lijk zelfstandig willen blijven. Het verleden schrikt hen af, toen zij als jonge mensen voor hun ouders moesten zorgen. Ook werd vanuit de zaal ge vraagd om meer betrokken heid van de ouderen bij de nieuwbouw. Er bestaan veel klachten over de kwaliteit van de pas opgeleverde woningen. De heer Groeneveld beklaagde 'zich over een videoband waar op, voorafgaand aan de discus sie, sie, nieuwe huizen voor bejaar den in optima forma te zien waren. Volgens de heer Groe neveld waren beelden van mankementen aan bejaarden huizen uit de videoband ge knipt. Het forum bevestigde dat er geknipt was in de band, maar dat de uitgesneden on derdelen geen bouwmanke- menten betroffen. De ontmoeting werd besloten met de oproep van wederom Arnold van Kalken aan de ouderen om vooral meer aktle te voeren voor hun wensen. Het is de vraag of dat nog zal gebeuren... SCHIEDAM De nieuwe ten nisbal in Schiedam-Nodrd wordt straks onbereikbaar. Dat vreest het bestuur van de stichting die de hal beheert. Een conflict tussen Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland en de gemeente Schiedam over de aanleg van een nood weg lijkt voorlopig niet opge? iost. Een zandpad, dat nu als ontsluitingsroute dient, kan niet lang meer worden benut. De tennishal is sedert vorige maand volop in gebruik. Alle zeven Schjedamse tennisver enigingen hebben elke twee - dagen de overdekte banen ge huurd. Momenteel Is een open toernooi gaande, waarvan morgen de finalewedstrijd plaats vindt. Het stichtingsbe stuur is optimisisch over de toekomst. „We moeten nu de zomer zien door te komen, maar daarna verwachten we succes te kunnen oogsten." De problemen over een be hoorlijke verkeersontsluiting tempert het optimisme echter' danig. Als het zandpad wordt afgesloten, in verband met aangrenzende woningbouw, komt de dichtsbijzijnde par keervoorziening op een afstand van een kilometer van de hal. Het bestuur van de Stichting Tenniscentrum Schiedam- Noord verwacht „zonder meer financiële consequenties," Secretaris P. van Hagen: „Niet alleen de parkeersituatie baart ons zorg. De gemeente geeft ons tot dusver geen enkele sluitende garantie dat de hal óver een tijdje nog wei bereik baar is voor ambulances óf brandweervoertuigen." De gemeente had een nood weg willen aanleggen, maar dit stuitte op 11 december 1984 op een veto van de provincie: een „strategisch" veto, zo lijkt het. De provincie la bang dat omwonenden, dia de aanleg van de noodweg aanvechten, In een kroonprocedure gelijk krijgen. Dat zou kunnen beter kenen dat de nieuwe rijksweg (19) van Schiedam naar Delft niet kan worden aangelegd. Want wat is het geval: de noodweg is parallel aan die rijksweg geprojecteerd. De gemeente is inmiddels te gen het veto van de provincie In beroep gegaan bij de Kroon. Maar Van Hagen (tenniscen trum) denkt dat dat weinig op lost. „Zo'n kroonprocedure kan minstens een jaar gaan duren. In de tussentijd zitten wij zonder weg." Ook de ge meente heeft belang bij een goede verkeersontsluiting van de hal, omdat deze met ge meentegarantie is gebouwd. SCHIEDAM Over precies een week worden in het Sport- fondsenbad aan de Burge meester Knappertlaan wed strijden lange afstandszwem- men gehouden. Negen zwem mers hebben zich al aange meld voor het zwaarste onder deel, waarbij zij vijf uur lang baantjes zullen trekken. Nog eens 150 anderen hebben in geschreven voor "lichtere" prestaties, naar keuze een half uur, een uur, twee uur of drie uur zwemmen. Het evenement, dat volgens de organiserende zwemvereniging Watervrienden Schiedam "uniek voor deze stad is", begint om half twee en duurt tot half negen. Er is nog maar een zeer beperkte mogelijkheid tot inschrijving. VLAARDINGEN Twee man nen hebben een tankstation aan rijksweg 20 tussen Vlaar dingen en Maassluis met een vuurwapen overvallen. Zij zijn gevlucht met 1300 gulden. De politie verzoekt getuigen zich te melden bij het bureau. Het duo liep het tankstation aan de zuidkant van de rijks weg binnen en bedreigde met hun vuurwapen de pomphou der. Hij en zijn vrouw werden gedwongen naar de opslag ruimte achter de winkel te lo pen. Eén van de twee mannen griste bankbiljetten uit de kas sa. Vervolgens verlieten zij in snelle draf het station. De poli tie weet nog niet zeker of de overvallers een vluchtauto heb ben gebruik. Het signalement van één over valler luidt: circa 19 jaar, kort kapsel, beige Jack, ongeveer 1.60 meter lang. De ander: cir ca 30 jaar, kort kapsel, ring baardje, beige jas tot op de knieën en 1.75 meter lang. De beide mannen zijn vermoede lijk van Surinaamse afkomst. MAASSLUIS Jaap Kroonen burg volgt de in december vo rig Jaar overleden organist Fei- ke Asma op. Dit heeft het col lege van kerkvoogden van de Hervormde Gemeente in Maas sluis gisteren bekend gemaakt. Feike Asma was vaste organist van de Grote Kerk en is op 72-jarige leeftijd overleden. Jaap Kroonenburg was vanaf 1973 tweede organist, naast Feike Asma op het Garrelsor- gel van de Grote Kerk. Kroon enburg (36) kreeg al op acht jarige leeftijd plano lessen. Hij kreeg ook interpretatielessen van Feike Asma die over zijn leerling eens zei dat hij "zeer begaafd is" en na een harde studie het "ver, zeer ver zou kunnen brengen". Kroonenburg heeft drie l.p.'s gemaakt en is tevens vaste be geleider van het Henry Black- monkoor in Maassluis. HOEK VAN HOLLAND „Gezien het grote verzet dat lijkt te ontstaan, vooral uit kringen van de Partij van de Arbeid, tegen de zoneringsge dachte van het openbaar li chaam Rijnmond, is het waar schijnlijk geworden dat de plannen voor de zonering zul len worden teruggedraaid." Kersverse voorzitter Jan Swaab vertelde dat tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening van de deelgemeenteraad. De zoneringsgedachte behelst het instellen van bouwbeper- kingen binnen een bepaalde straal van Industrievestigingen. Vooral Hoek van Holland zou door die maatregel gedupeerd kunnen worden. Delen van het structuurplan zouden dan niet uitgevoerd kunnen worden en met name de herbouw van de Oude Hoek en het bouwplan aan de Cördesstraat zouden in de problemen kunnen komen. Swaab verwacht echter dat on der de politieke druk de zone ring niet door zal gaan. Ten aanzien van het bouwplan aan de Cördesstraat voor 40 hout3keletwoningen, later eventueel uit te breiden tot 63, is een oplossing gevonden voor de parkeerproblemen. Door enige verschuivingen aan te brengen kan worden vol daan aan de parkeernorm van één auto per huis. De houtske- letwoningen zullen voor een deel in zelfwerkzaamheid kun nen worden uitgevoerd en ze zijn daardoor relatief goed koop. HOEK VAN HOLLAND Twee pijpleidingen, één voor olie en één voor water, zullen binnen kort worden gelegd in de bo dem van het buitengebied Oost. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) legt lei dingen voor het transport van olie, gas en concentraten van het veld in Berkel naar de raffi naderij in Europoort. De Rotterdamse Drinkwaterlei ding maakt een leiding van de Brielse Maas naar het West- land om daar te helpen voor zien in het tekort aan giet- en drinkwater. Rotterdam heeft namelijk een flinke overcapaci teit. Aanvankelijk zouden ook de PTT en het Zuid-Holland Ener giebedrijf deelnemen in de lei dingenstraat, die behalve door het Hoekse poldergebied ook onder de nieuwe Waterweg doorgaat. Die laatste bedrijven hebben zich echter terugge trokken. De deelraadscommissie voor ruimtelijke ordening heeft zich akkoord verklaard met de aan leg van de leiding over Hoeks grondgebied, mits de veilig heidseisen stringent worden nagekomen.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1