Noordergraaf wil inspraakorgaan Eerste rit Toerclub Amateurmeester: 'Laat geen talent verloren gaan' Lente Vrouw licht gewond Tentoonstelling 'n succes Jarige scouting op kinderboerderij Weer diefstal van bouwplaats Onderzoek naar gif in Vertowijk Kraan valt Kortaf Iwlü f f. SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS Chauffeurs van ambulances en brancardiers langs de Waterweg gaan enkele honderden gul dens per maand minder verdienen en moeten te gelijk harder werken. Doen zij dit niet, dan zal voortaan één ambulance buiten kantoortijd de wacht houden over de drie gemeenten. Nu staan er js nachts en in de weekeinden nog twee ambu lances klaar om uit te rukken. Juridische stappen Ambulancepersoneel aan de Vlaardingse Hoflaan: straks geen loon voor nacht dienst. ÉigM ifmes Het Seniorenorkest maakt furore in de regio, zo bleek gistermiddag ook in de Grote Ke'rk-in Schiedam. Al meteen na het begin van het optreden moesten stoelen worden bijgeschovens Herman Noordegraaf: "Inspraak moet zwaar der". Zwaarder li De-Appelmarktbruy gezien door amateurschilder Heer Offerman T Afgesloten Sportraad Afscheid ^^5 TV VRIJDAG 22 MAART 1985 HET VRIJE VOLK schiedam 14 III /''JSï; Van een onzer verslaggevers - Dit schrikbeeld staat het ambulancepersoneel van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord te wachten nu door bezuinigin gen vier van de 26 personeels leden afvloeien. Het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheids zorg (COTG) heeft uitgere kend dat de GGD van Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis het ook wel af kan met 22 man ambulancepersoneel. Ook heeft het orgaan- verklaard maar één ambulance in de nachtelijke uren te willen beta len. De drie gemeenten zijn voor alsnog niet van plan de tekor ten aan te vullen. In plaats daarvan stellen zij voor het personeel dat 's nachts de- wacht houdt of een slaapje doet geen loon uit te betalen. Nu krijgen de chauffeurs en brancardiers 50 procent van hun normale Inkomen voor hun nachtelijke aanwezigheid. In het voorstel van de ge meenten zou het personeel al leen overuren kunnen bij schrijven wanneer zij moet uitrukken. De Abva/Kabo en het CPO denken aan juridische stappen tegen het GGD-bestuur. Abva/ Kabo-bestuurder - Hendrik de Jong: „Er moet reëel overleg worden gevoerd. Zo niet, dan gaan wij praten over verzet". Hij noemt de ingreep „feodaal"., en een manier om de arbeids tijdverkorting en de herbezet- ting voor ambulancepersoneel om zeep te helpen en toch be zuinigingen door te voeren. Het personeel zelf denkt niet aan een staking. Ook niet aan prikacties. „Wat we ook doen, de patiënten worden onherroe pelijk het slachtoffer," zegt een woordvoerder. Hoofd van de verplegers C. Ligtvoet: „We worden in een wurggreep genomen. Een dienstrooster maken voor 22 mensen is bijzonder moeilijk. We hebben er eigenlijk 34 no dig." Wethouder IJsbrand van der Velden (volksgezondheid) van Vlaardingen over het handha ven van slechts één ambulan ce: „In principe een verslechte ring. Het is echter de vraag of de maximale wachttijd van 15 minuten wordt overschreden. Er rijden nog meer ambulan ces rond in het hele Rijnmond gebied." De wethouder zegt de tekorten bij de GGD niet te mogen aanvullen van de pro vincie. „En diezelfde provincie stelt de paraatheidseisen voor ambulances vast. Dat is slecht georganiseerd. De gemeente mag het opknappen." Het dagelijks bestuur van de GGD komt maandagmorgen bijeen om over de bezuinigin gen te praten. In het bestuur zitten de drie wethouders van volksgezondheid van de drie gemeenten. r (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN GEN/MAASSLUIS Het pas opgerichte seniorenorkest van de streekmuziekschool Water weg Noord maakt furore in de regio. De aanbiedingen voor optredens stromen toe. Gister middag moesten na enkele nummers in de Schiedamse Grote Kerk al stoelen worden bijgeschoven gezien de publie ke belangstelling. In de verwarmde kerk fun geerde het orkest min of meer "als trekpleister voor de ten toonstelling "Wonen als je ouder wordt" die daar afgelo pen zaterdag werd geopend. Bijna vijftig vooral oudere muziekliefhebbers hoorden de klassiekers aan die het orkest speelde. Weense walsen van Stolz en Strauss, marsmuziek, het zijn de nostalgische deuntjes die het 'em doen. Al na enkele ma ten zat het merendeel van het publiek zachtjes mee te neuri ën bij wijze van herkenning. "Dat ze nog zo goed kunnen spelen," merkte een bejaarde toeschouwer na één nummer op. „Zo zie je maar, de ouwe- tjes kunnen het nog best, al zullen de buren het allemaal niet zo leuk vinden." De muzikanten van het Se niorenorkest spelen sinds sep tember samen. Op initiatief van de streekmuziekschool kwamen de muzikanten die bo ven de 55 jaar oud zijn, bijel- kaar. Sindsdien werden tiental len optredens verzorgd in vooral bejaardentehuizen. "Het is echt waanzinnig hoe het orkest aanslaat," zegt diri gent Johan van den Berg. Hij is in het dagelijks leven trom bonist bij de Marinicrskapel en dus beroepsmusicus. „Ik denk dat de grote belangstel ling ontstaat door het reper- toir. Het zijn allemaal oude stukken die je,nu vrijwel nooit meer hoort. Het is de nostal gie." Tijdens het spelen draaide Van den Berg zich meermalen om, om te kijken of het publiek het ingezette nummer herken de. Met een kleine handbewe ging spoorde hij de luisteraars aan mee te zingen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Herman Noordegraaf, raadslid voof de PPR, vindt het hoog tijd voor een inspraakorgaan voor bui tenlanders in de stad. Hij heeft deze wens vervat in schriftelij ke vragen aan het college van burgemeester en wethouders. Noordegraaf brengt In herin-' nering dat het college begin vorig jaar al een inspraakre geling heeft toegezegd tijdens een raadsvergadering. De gemeente krijgt per jaar zo'n 170.000 gulden van het rijk om de Inspraak te bekostigen. Dit bedrag is afhankelijk van het aantal buitenlanders in de gemeente. Het gemeentelijke beleid is nu gericht op allerlei afzonderlijke "groepjes" waar buitenlanders met hun proble men en wensen heen kunnen. Zo zijn er ondermeer een ml- grantenvoorlichtingsgroep, een begeleidingscommissie Opbouwwerk en een groep waar Turkse onderwijzers van gedachten kunnen wisselen. „Volgens ons is dat een betere opzet," zegt Marijke van Sege- len, gemeentelijk coördinatrice voor culturele minderheden. „Er komen hele concrete pro blemen aan bod. De mensen weten waar ze over praten." Voordat het geld op tafel komt, moet een gemeente een Inspraakregeling op hebben gezet. In het verleden was er in Schiedam een overlegplat form dat na enige tijd is opge heven wegens gebrék aan be langstelling. De toenmalige burgemeester John te Loo was hier de voorzitter van. Noordegraaf wil dat de in spraak in Schiedam een "zwaarder" karakter krijgt. „Wil de inspraak effectief zijn, moet er bijvoorbeeld kader zijn bij buitenlanders en poli tieke wil bij de gemeenteraad." Volgens het raadslid zijn de gesprekken op dit moment te informeel. SCHIEDAM De afgelopen zater dag geopende ten toonstelling "Wo nen als je ouder wordt" is volgens de organisatie nu al een succes. Zo'n dertig ouderen be zoeken dagelijks de diverse stands en dat is meer dan de organisatie wachtte. ver- "Het komt waar schijnlijk door de diversiteit van de informatie," denkt Steven Pol die na mens de gemeente in de organisatie zit. "Denk aan de informatie over het centrale alarme ringssysteem en bij voorbeeld misdaad preventie van de politie." Ook Mar tha Wagenaar, ver tegenwoordigster van de ouderenbon den Is tevreden. De tentoonstelling duurt tot volgende week vrijdag. >0, f SCHIEDAM Het wieier- seizoen van,-Toerclub Rijn mond wordt zondag geopend met_de eerste'""voorjaarklas- .sieker";- Op -het programma staat een' t'aclitlg kilometer lapgè' rit die de deelnemers voert; langs Maassluis, Hoek van^Holland, Kijkduin en door het*Westland "en Midden-Delf land.. In de route is een rust- en pau^eplaats opgenomen. De gemiddelde snelheid zal ongfeveer 25 kilometer per uur bedragen, aangegeven door zo- genpemde "voorrijders". Naast de toertocht valt het startschot ,onri-'t£en uur. De gezinnen kun nen1 van tien tot twaalf starten. SCHIEDAM In samen werking met de activiteiten commissie van de Blauwe Brug heeft de.69-jarige Vrlje- tijdsschilder Offerman een expositie van zijn werk Inge richt. Het'schilderen zit deze Schiedammer"' in het1 bloed, getuige het beroep van on- derhoudsschilder dat hij tot aan zijn pensionering heeft gehad. Offerman had het 'echter zelf liever anders gezien- „Ik heb in mijn jeugd wegens geldgebrek geen artistieke" opleiding kunnen volgen," zegt hij. „Ik ben me pas se rieus gaan toeleggen op het kunstschildercn na mijn pensionering." Nadat hij ook nog een cur sus aquarellen had voltooid legde Offerman zich toe op het vervaardigen van land schappen, stillevens en de stadsgezichten." „Tevreden ben ik nooit." zegt de amateurmeester over zijn werk. „Ik zou het altijd mooier en beter willen doen." De expositie in de Blauwe Brug, die gratis toegankelijk is. liet hij echter niet aan zijn neus voorbij gaan. „Laat geen talent verloren gaan want het zou stil zijn in het bos als alleen de goede zan gers onder de vogels zich lie ten horen," aldus de schilder. Ai Woensdag, zo rond een uur of zes in de namiddag, besef te ik eindelijk dat het voor jaar zou worden. Volgens mijn agenda was het die avond lentenachtevening. Ik had er nog nauwelijks voor boden van gezien, maar ge zeten in mijn stam-koffiepot met een glas goudgele man- zanilia in de hand, viel mijn oog op een uitbottende bruidssluier, de plaag van murenvoegers maar de vreugde van architecten om dat deze snelgroeiende struik elk stijlfoutje verhult. Een wat merkwaardig gevoel, gepaard gaand met de be ruchte loomheid, voorjaars moeheid geheten, om te constateren dat het voorjaar echt in aantocht is. De sneeuwvlokken van een maartse bui schitterden nog even in mijn haar toen de ra dio meldde dat half Europa verstopt lag onder de sneeuw die maanden eerder had moeten vallen tot leed van al len die naar de wintersport zijn geweest. Het neerzetten van 19 kern raketten door de MP van Bel gië, de heer Martens, draagt ook nauwelijks bij tot de feestvreugde van de ontlui kende gevoelens, want voor dat je het weet besluit de MP van Nederland, de heer Lub bers, hetzelfde te doen en dan moet ik weer de straat op, in november. Maar gisteren was het heel anders. Gisteren had ik echt het gevoel dat het lente zai worden. Ik weet wel dat het 's morgens stervens koud was en mijn buurman voor de zoveelste keer een spuitbus moest gaan kopen om het ijs van de autoruit te verwijde ren want een gewoon krab bertje schijnt hij niet te kun nen betalen, maar in de loop V van de dag ging het bergop waarts. Uit het westen meende ik een wat zilte wind te proeven, waar geen kou meer in ver borgen lag. Zelfs mijn ver stopte neus dacht ozon te ruiken en op het stadserf zag ik de narcissen uit de grond schieten. Opeens ga je de dingen an ders zien, meer door een ro ze bril zal ik maar zeggen. Je krijgt een mildheid over je die niet al te vaak aanwezig is. Je weet dat een bezoek aan een industriegebied zoals het- college van B W deze week heeft afgelegd, geen frase is maar een echte lentebode. Zelfs de managers spraken hun goedkeuring uit en ver telden dat het weer beter gaat. Een enkeling kondigde zelfs honderden nieuwe ar beidsplaatsen aan. Dat is echt een lentebode. Je krijgt waardering voor de uitgifte van groenstroken aan zesendertig leden van de be wonersvereniging Zuid zodat zij een „biologisch-dyna- mlsch" moestuin aan kunnen t leggen. Vertederend kijk Je terug naar de foto waar wethouder Zijdeveld de eerste plaggen r" steekt. Al ontbrak het ordete- ken van de Baghwan bij zijn oranje tuinpak. hij maakte het dub bei en dwars goed door de eigen gekweekte ro- de radijsjes met vreugde aan te bevelen. Nu weet ik dat ik die lood zware winterjas kan voorzien van mottebaüetjes en de nog steeds niet waterdlchtge- maakte regenjas van vorig jaar aan kan trekken. Zondag fiets ik door Midden- Delfland opzoek naar lente- bodes: Ik ga daar zwarte schapen telien. Meindert Buytensfuyser V va*. Ml'. .rij» SCHIEDAM „Scouting helpt natuurlijk" is het motto waar onder de Burgemeester van Haarengroep zaterdag de kin derboerderij in het Beatrixpark „te lijf gaat". De welpen en be vers van de padvindersgroep geven de boerderij een grote opknapbeurt. Het schilderen van het dagverblijf, beplanting aanbrengen in de vogelkooien, zand aanbrengen onder de 7 toesteilen in de speeltuin, schoonmaken van de stallen, paden en terreinen zijn de - werkzaamheden waar de jeugd zich op stort. De scoutinggroep viert dit jaar haar vijftigjarig 3 bestaan. Met de actie „scou- - ting helpt natuurlijk" probeert zij dat luister bij te zetten. r<X rJl in. *1 SCHIEDAM In de bouw ach ter de Hoogstraat is voor ruim negenduizend gulden schade aangericht door onbekenden. De deuren van 14 woningen werden met geweld openge broken. De kijkglazen die in de woningen waren aangebracht werden losgewrikt en meege nomen. Volgens de politie is dit soort vandalisme en diefstal aan de orde van de dag op de Schie damse bouwplaatsen. „Deze vormen een trekpleister," zegt .7'.;' een woordvoerder. Ondanks maatregelen als speciale op-,,.^ A slagplaatsen en bewaking 'ii komt er geen einde aan de tl stroom aangiften bij de politie, r;.-- Deze week nog werden 16 ver-^v' dwenen radiatoren aangemeld/,-j:r „Hele weekproduktles van een fabriek verdwijnen," aldus de ,,-r politie. i -j t-lo SCHIEDAM Een 36-jarige vrouw uit Rotterdam is licht gewond geraakt bij een bot sing tussen drie personen auto's op rijksweg 19. Het on geluk ontstond door een ver keerde inhaalmanoeuvre van een chauffeur uit Rotterdam. Hij verzuimde, alvorens van baan te wisselen, over zijn schouder te kijken. Een achter opkomende automobilist uit Rijswijk kon de Rotterdammer niet meer ontwijken en knaidé er bovenop. De laatste sloeg 7 naaf rechts tegen de wagen 1 van een Vlaardinger. Alle drie de voertuigen belandden uit eindelijk in de vangrail. De f vrouw zat in de wagen van de Rotterdammer. Het ongeval vond gisterochtend vroeg plaats. wvr M'-J MAASSLUIS De woonwijk Verto I (Glanzerlj en omgeving) wordt nader onderzocht op gif in de bodem. Rijnmond heeft de Verto I op zijn lijstje gezet van ook andere gebieden in de regio die voor een nader on derzoek in aanmerking komen. Ambtenaren van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn- SCHIEDAM De RET is woensdag ruim tweeënhalf uur bezig geweest met het optake len van een omgevallen kraan op de Nieuwe Damlaan. De kraan was in gebruik bij het leggen van rails in de tunnel in de Nieuwe Damlaan. Vermoe delijk doordat de steunen niet Het kruispunt Lekstraat/Rijn straat/Nieuwe Maasstraat is tot 20 april deels afgesloten. Alleen vanuit de Lekstraat mag het verkeer naar de Nieuwe Maasstraat rijden. Het verkeer van de Nieuwe Maasstraat naar de Lekstraat moet via de Portugaalsestraat rijden. De routes zijn met borden aange geven. Eigen accommodaties voor turnverenigingen en de denk sporten in Schiedam vormen onderwerp van gesprek in de mond zullen het onderzoek uit- voeren. Op de plaatsen waar de nieuw? bouw staat, hebben vroeger de J,' Verenigde Touwfabrleken ge- staan. Het vermoeden bestaat dat de fabriek van toen verant woordelijk Is voor gifresten die In de bodem onder de hulzen >77-" zijn aangetroffen. ver genoeg waren uitgedraaid, viei de kraan rond half elf 's f ochtends om. Hij sloeg over een van de rijbanen maar raakte niets. Met een andere,h(. kraan werd het gevaarte over-ï >r;' eind geholpen. De politie leid-: ^ri de het verkeer bij de "red- - r.»ï dlngsoperatie" om. r:> komende vergadering van sportraad sectie lil. De vergaf dering wordt gehouden in de sportzaal Oost aan de Fahrern heitstraat op dinsdag 2 april;. "f- Aanvang acht uur, Voorman stratenmaker P. j. -Ti van der Meer heeft vandaag 77fi' met een receptie na een "7C dienstverband van ruim 34 jaar<7. afscheid genomen van zijn 77 werkgever, de afdeling Uitvoe- ring, Weg- en Waterbouw van q de gemeente Schiedam. Van - 7; der Meer verlaat officieel per.1/7,r april de gemeentedienst.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1