-Korten op ambulances is onvermijdelijk' In armen der wet Vrouw maakt brokken '^atw^i^iphdjnt Passage kan weer gaan verbouwen Kortaf Brandmelding wordt duurder Brandkastkrakers slaan goede slag Wieldoppendief gepakt Gafémpubels als wapen gebruikt Molenmaand krijgt langzaam gestalte A. Meuldijk onderscheiden lip mm JlllÉSt v y v BROMFIETSERS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De particuliere woningver betering zit in het slop. Slechts mondjesmaat krijgt de gemeente nog aanvragen voor subsi die binnen. En dat ter wijl er volgens het stadskantoor nu juist uiterst geschikte rege lingen zijn en er een flinke pot met geld te verdelen valt. Uit de cijfers blijkt dat vooral der huisbazen het wat betreft de verbeterin gen laten afweten. Achter Van Tilborg: „Niet fatalis tisch toezien hoe "pandje ineen zijgt". De particulie re woningver betering zit in het slop. On danks „lucra tieve" regelin- gen, happen de huisbazen niet toe. Rob Suuren- donk: ,fDe le den van het algemeen be stuur moes ten erkennen dat zij slecht waren geïn formeerd öVer zo'n be- langrijke zaak". i op komst Passagetheater Verhuisdozen Motorjacht Schuurkerk Zilver HET VRIJE VOLK DINSDAG 2 APRIL 1985 Huisbazen willen niet opknappen ..Koudwatervrees," denkt ir. J. 'W. P. H. van Alphen, chef van de hoofdafdeling Bouw- en Woningtoezicht. Volgens de geldende (rijks-) regeling kun nen de huisbazen geheel kos tendekkend hun bezit aan een opknapbeurt onderwerpen. „De eigenaar-verhuurders kijken vaak niet ver genoeg in de toekomst," zegt Van Alphen die een toenemende verslech tering van het vooroorlogse woningenbestand signaleert. „Dat in tegenstelling tot de wo- ningbouwcorperaties die een lange-termijnplanning hebben. Het is beter tijdig de woningen te verbeteren dan: te wachten tot het absoluut noodzakelijk is." De woningverbetering be leefde in 1984 een absoluut top jaar. De gemeente kreeg twee honderd aanvragen voor subsi dié binnen, samen goed voor een opknapbeurt van twee mil joen gulden in totaal. Op dit bedrag rust een subsidie van acht ton. De gemeente neemt 250.000 gulden voor haar reke ning, het rijk betaalt 450.000 gulden terwijl het welbekende T<3önds voor nog eens een ton opdraait. -Bij de aanvragen ging het vóór het overgrote deel om eigenaar/bewoners. Enkele "tientallen" dienden een aan- SCHIEDAM A. Meuldijk, medewerker van distilleerderij M. Dirkzwager, heeft gis terochtend uithanden van burgemeester Rei- nier Scheeres van Schie dam de ere-medaille In goud verbonden asm de Orde van Oranje Nassau opgespeld gekregen. Meuldijk, die aan de Oranjelaan ih Vlaardin-, gen woont, kreeg de on derscheiding omdat hij vijftig jaar onafgebro ken bij het bedrijf heeft gewerkt. De Vlaardinger is 68 jaar oud en vervult de functie van" chef de bureau- bij de distilleer derij. vraag in.*-Voor dit jaar rekent de gemeente erop bijna een miljoen gulden aan subsidies te kunnen vergeven aan dc eigenaar/bewoners. De huisba zen zouden eenzelfde bedrag tegemoet kunnen zien. Ook wethouder Cor van Til borg (stadsvernieuwing) con stateert dat. de huiseigenaren te weinig gebruik maken van dé geboden financiële voor deeltjes. „Huiseigenaren zeg gen dat ér geen droog brood meer aan hun bezit te verdie nen is. Door renovatie kunnen zij hun bezit beschermen. Ze hoéven niet fatalistisch te wachten tot hun pandje van el lende in elkaar zijgt. Dege meente staat niet te springen om de woningen op te kopen," aldus Van Tilborg. - De wethouder waarschuwt dat hét rijk haar bijdrage wel eens zou kunnen verminderen als er toch geengebruik van gemaakt wordt. In de gebieden die de ge meente .heeft aangewezen als "dringend" staan 5300 .wonin gen die particulier bezit zijn en voor. verbetering in aan merking komen: Ongeveer 3300 daarvan; worden door huisba zen beheerd. Volgens Van Alphen is de eerste "laag van verbeteraars" mét de vliegende start van vo rig jaar bereikt. „We gaan nu langs de deuren om de subsi dieregelingen nog eens onder de aandacht te brengen. Men sen die het financieel ruim hadden of er toch al over dach ten de woning te verbeteren hebben we al bereikt." SCHIEDAM Overver- i moeid is een 56-jarige -Ha genaar zondagochtend vroeg bijna in de armen van de wet in slaap geval len. Bond half zes viel het surveillerende agenten op dat de man met zijn'auto met een slakkengang rijks weg 20 opreed én nogal slin gerde. Toen de agenten de man even later aanhielden, bleek dezenauwelijks in staat zijn ogen open te hou den. Tijdens een kort "ver- hoor"viel hij zelfs meer malen in slaap. Volgens zijn nogal onsa menhangende verklaring bleek dat hij ruim twintig uur eerder uit Spanje wa3 vertrokken na een vakantie en aan één stuk door achter het stuur had gezeten. De Hagenaar werd meegeno men naar het politiebureau waar hij zijn broodnodige "nachtrust" alsnog kreeg. Volgens een politiewoord voerder vörid: de man het, na te zijn uitgerust, "gek" dat dc politie hem van de weg had gehaald. Met een proces-verbaal op zak kon de man zijn reis vervolgen. .JSCHIEDAM Alcoholge- briilk bleek de oorzaak van een aanrijding op de kruising Vlaardingerdljk/Nieuwe; - Ha- :véó/Nleuwe ;Damlaan zondag- avond- Een 27-jarige inwoon- ster van Schiedam verzuimde een van rechtskomende auto* limpbilist voorrang;té|yerlenén.T automobilist, een 23-jarige man uit Schiedam, wilde op de Niauwe Haven linksaf de Vlaardingerdijk oprijden. De vrouw, reed /met' haar auto op de dijk eri.'wilde' linksaf de •Nieuwe we Damlaan. op. Bij de .botsing, raakten/beide voertui gen/zwaar beschadigd Gealar meerde; agenten ontdekten hét alcoholgebruikna een blaas vest." SCH1EDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS De be zuinigingen bij het ambulance personeel zijn onvermijdelijk. Er is niets tegen,te.doen. Dat heeft het dagelijks bestuur van de GGD Nieuwe Waterweg Noord gisteren aan de chauf feurs en brancardiers mee ge deeld. De Abva/Kabo en het CFO overwegen een kort ge ding om het dagelijks bestuur (de drie wethouders van volks gezondheid van de drie ge meenten) tot andere gedach ten te brengen. Vier van de 26 arbeidsplaat sen bij de ambulancedienst dreigen verloren te gaan via natuurlijk verloop. Bovendien zullen de mensen van de nachtdienst geen loon uitbe taald krijgen. Nu verdienen zij 's nachts de helft van hun nor male uurloon. Ook wil het da gelijks bestuur niet twee maar slechts één ambulance 's nachts beschikbaar houden. Het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) heeft Uitgerekend dat zelfs met zo'n minimale bezetting pati ënten in nood niet langer, dan een kwartier hoeven te wach ten op een ambulance. Volgens het personeel klopt er niet veel van de rekenarij. De chauffeurs en brancardiers vrezen een wachttijd van soms een dik half uur. Eén werkgroep van ambu lancepersoneel die de bezuini gingen moest bestuderen is In februari door het dagelijks be stuur opgeheven. Een verzoek om de werkgroep weer in te stellen werd gisteren van de hand gewezen. Het personeel hééft zijn hoop nu gevestigd op het algemeen bestuur van de GGD. Deze le den zullen morgen in het Schiedamse stadskantoor over de bezuinigingen beslissen. De leden zijn tevens raadslid in één van de drie gemeenten. Zij hebben zich onder meer door ambulanceman Rob Suuren- donk laten voorlichten over de: kwestie. „Ik heb-de Indruk dat de leden niet negatief tegen on- ze eisen aankijken. 'Zij moes ten erkennen dat zij slécht wa- ren geïnformeerd over zo'n be langrijke zaak", aldus Suuren- donk. Y/ff's's/ï' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De loopbaan van de zogenoemde "patatwa gen" (foto) van de Schiedamse brandweer nadert haar einde. Het door roest aangetaste, vijf tien jaar oude commandovoer tuig zal binnenkort plaatsma ken voor twee hagelnieuwe be stelbusjes. „Met goed fatsoen is het niet veilig meer om daarmee naar een brand te rij den," zegt chef van de Techni sche Dienst F. Schukken. De sterk verouderde bus zal dan ook linea recta naar de sloop worden gebracht. Een stukje nostalgie;/bij de Schiedamse brandweer verdwijnt hiermee. De "patatwagen" dankt haar bijnaam aan de zachtgele kleur, te vergelijken met goud- gebrande frietjes. „Hij werd destijds door de gemeente aan gekocht als rampwagen," zegt Schukken. „Het was een soort kruising tussen een voertuig van de Bescherming Burger bevolking en de Brandweer. De wagen mocht echter niet het uiterlijk van een brandweer wagen krijgen," aldus Schuk ken.: De "patatwagen" slijt haar laatste dagen stilstaand op de binnenplaats van de brand weerkazerne aan de Breed- straat. Van de voor die tijd moderne verbindingsappara- tuur zijn alleen nog de-aanslui tingen te zien. Over het "sun roof" is een plastic zak geplakt terwijl de treeplank bijna is weggeroest. De brandweer gebruikt een commandovoertuig voor de verbindingen tijdens het be strijden van een grote brand en het coördineren van de werkzaamheden. Uit kostenbe sparing heeft de korpsleiding besloten zelf twee standaard 'bestelbusjes in te richten. Eén zal ér worden gebruikt om de coördinatie te verrichten ter wijl in de ander de verbindin gen met portofoons worden ge regeld. De wagens worden door het brandweerpersoneel zelf tot commandowagen omgebouwd. „Een leuke klus. We hebben vakbekwame mensen genoeg," meent Schukken. Er moet nog een type wor den uitgezocht De gemeente raad zal in haar aprii-vergade- ring toestemming verlenen voor de aanschaf van de bus jes. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Passa getheater kan wederom gaan verbouwen. Voor de; tweede maal/, in successie knikte de raadscommissie voor 1 Cultuur gisteravond "ja" op het voorstel van het college van burgemeester en wethouders om 1.2 miljoen gulden aan het theater te verspij keren. Tot grote ver rassing van het college kwam er vorige maand in de raadsvergadering bezwaar van de PvdA tégen het voor stel. De motivatie'voor de in vestering moest uitgebrei der, zo vond de woordvoer der Gé Brouwer. Het uiteindelijke compro mis bestaat uit een kortere afschrijving van de investe ring. Een gat van 12.000 gul den dat dan ontstaat wordt gedekt door ondermeer be zuinigingen op het activitei tenprogramma van het thea ter. Verder krijgen Schie damse popgroepen minder, subsidie (2.000 gulden) en wordt er op bet ophogen van een speelplaats bezuinigd. 'Enkele weken geleden ging de commissie ook met een voorstel tot verbouwing van het theater akkoord. Het PvdA-raadslid Van der Stel werd later door zijn fractie voorzitter teruggefloten. In het theatercafé De Tender treedt donderdagavond de viermansformatie B-; Wegen t op. „Géén experimentele mu ziek, maar daar voorbij", vin den de vier muzikanten van hun programma. B- Wegen be staat uit Willem Timmermans (gitaar), Pim van der Zwan (contra- bas), Wim van Ha- mersveid (slagwerk) en Ruud Bergamln (saxofoon en klari net). B- Wegen begint om on- ge veer negen uur. De toegang Is gratis. De gehele maand april Is er in het Passagetheater de ten toonstelling Faces Fantasy Ma ke up. De expositie bestaat uit ongeveer 60 foto's die de kunst van het grimeren belich ten. De foto's zijn afkomstig uit het boek Faces Fantasy Make up dat werd gemaakt door de auteurs Martin Japs, Servaas van Eljk en Zeger Hartgers. Het boek is op de expositie te kOOp. .//:,>5 CfifïA - Tijdens de paasvakantie Is er een aantal kinderfilms in Pas- Twee verhuisdozen, die door de eigenaarÓp een galerij aan het Bachpiein waren "klaarge zet", zijn door onbekenden ge stolen. De eigenaar had de do-, zen, waarin huisraad was ver pakt, voor zijn deur neergezet en was met enkele andere do zen naar zijn niéuwe behuizing gereden. Toen hij terugkwam waren de dozen weg. Uit een motorjacht, dat lag af gemeerd in de Scjiie zijn een sage. Voor morgen staat alvast de rolprent "Flying High" op het programma. Aanvang twee uur. Op 6, 7 en 10 april wordt de film "Heidi" vertoont. In de ze film droomt zij het "nacht merrieballet". De toegang tot de films bedraagt acht gulden. Het Tovervisje heet de voor- stelling op komende woens^ dagmiddag van poppentheater Anneke Strack-Bennik. Be doeld voor kinderen vanaf 4 jaar. Het vrouwtje Piggelmée is gooit,tevreden, steeds meer wil ze hebben. Toegang: 5. Aan vang 14 uur. Donderdag draait de film Scandalous, een komedie van Rob Cohen. In de hoofdrollen: Robert Hays (Flying High) en Pamela Stephenson (Not the nine o'clock news). Toegang: 5.65Plus: 2,50. Aanvang 14 uur. 's Avonds om 20.30 uun begint een avondvoorstelling. Toegang:/ 7,50,65Plus/CJP: 'ƒ.6.. T:,;; brandblusser, een boortol en een schuurmachine ontvreemd: De daders braken de kajuit- deur open. De waarde van de buit bedraagt ongeveer 500 gulden. Eén hoeveelheid zilveren voor- werpen, sieraden en betaal kaarten verdwenen bij een in braak in een woning aan de /.-' Fazantlaan. De daders kwa- men de woning via de keuken deur binnen.' De waarde van de buit Is onbekend. SCHIEDAM De aanschaf van een "nieuw brandmel dingssysteem bréngt een forse verhoging van de abonnementsprijs met zich mee. De ongeveer 40 bedrij ven en instellingen <die erop zijn aan gesloten zullen In het vervolg negen honderd gulden per Jaar moeten beta len. Zij betalen nu nog driehonderd gulden. In een cir culaire vorig jaar oktober zijn de abonnees al op de hoogte gebracht. „Ons tarief ligt nog steeds lager dan in andere gemeenten met 1000 tot 2000 gulden", meent brandweercom mandant A. Metaal. „Wij hebben jaren lang een zeer laag tarief gehad". Zodra er brand uit breekt in de pan den van de abon nees gaat op de brandweerkazerne een alarmsignaal. Het huidige sys teem wordt ai vijf tien jaar gebruikt en is sterk ver ouderd. Een nieuw systeem kost bijna 150.000 gulden. De' raadscommissie voor Algemene Za- ken heeft haar fiat aan de aanschaf, die geheel door de z abonnementsgei den wordt gefinan cierd, gegeven. Om het systeem niette duur te ma ken, is er geen mo gelijkheid inge bouwd voorde abonnees om via de brandmeldlngs- apparatuur met de brandweer te spre ken. SCHIEDAMOnbekende in brekers hebben een flinke slag geslagen in twee bedrijfspan den in de 's Gravenlandsepol- der. in het kantoor van Beveka Combinatie aan de Van Heek straat werd een kluis geopend. De daders hadden even tevo ren tijdens een speurtocht door het pand de sleutel van de kluis gevonden. Ze gingen er vandoor met een bedrag van vijftienduizend gulden. Vermoedelijk dezelfde daders hielden huis in het pand van een expeditiebedrijf aan de Rlngerstraat. Ook hier werd de kluis, dit maat met fors geweld, geopend. Er verdwéen even eens een bedrag van ruim vijf- tienduizend gulden. De deur van de nooduitgang was door de daders opengebroken. SCHIEDAM Bij toeval heeft de Schiedamse politie een wieldoppendief in de kraag kunnen vatten. De man, een 20-jarige Schiedammer, vestig de de aandacht op zich door zondagochtend vroeg de lich ten van zijn personenauto niet te ontsteken toen hij op het Stationsplein wegreed. De agenten hielden de man aan en ontdekten in de wagen een groot aantal wieldoppen. Bij nader onderzoek kwam ook een kleine wapenvoorraad (luchtdrukpistool, kapmes) aan hét licht en een partij ruiten wissers. Later op het bureau bekende de man de wieldop pen te hebben gestolen van geparkeerde wagens. SCHIEDAM Negen politie agenten moesten er aan te pas komen om een grote vechtpar tij in een café aan de Nieuwe Maasstraat te sussen. Een on bekend aantal cafébezoekers raakte in de vroege zondag ochtend slaags. Zij gebruikten het meubilair van de horecage legenheid als wapen. De ge alarmeerde agenten bedwon gen de strijd met behulp van een politiehond. Het dier beet één van de vechtenden In het been. Eén cafébezoeker hield een hoofdwond aan de vecht partij over; die In het Schieland ziekenhuis werd gehecht. De politie hield niemand aan. Over de schade aan het cafémeubi- lair is niets bekend. SCHIEDAM Langzaam krijgt de Molenmaand, die In mei wordt gehouden, gestalte In de vorm van activiteiten. Behalve de gebruikelijke activiteiten als een broodbakwedstrijd en de Nationale Fietsdag, wordt er ook een viswedstrijd gehou den. Deze wordt georganiseerd door de Hengelsportvereniging Schiedam en Omstreken. De Noordvest, waaraan de 200-Jaar oude molen De Vrij heid staat, vormt het strijdto neel voor het concours dat voor zaterdag 25 mei op het programma staat. De molen de Vrijheid vormt ook het middelpunt van een expositie van amateurschil ders. Ongeveer 25 werken,met de Schiedamse moiens als on derwérp, zijn ér van 4 mei tot 2 juni te zien. Een commissie met ondermeer een mede werkster van hét Stedelijk Mu seum en de secretaris van de stichting Schiedamse Moiens zal het werk beoordelen. Tus sen 15 en 27 april kunnen de deelnemers hun werk anbieden in restaurant de Noordmolen aan de Noordvest 38 in Schie dam.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1