Begraven: duurder en ook goedkoper Gemeente stelt zich garant Scholen neutraal Schieland weer 'n stapje verder weg Rotterdam stopt met subsidie aanTHD Koffiehuis moet dicht Jeugdland-programma in de Paasvakantie 'Bij SFC is echt alles mogelijk' Plattegrond langs de weg Nieuwe actie AMK 3500,i Mqwmê itin- is* rs#* if»i Si.;' 11^ m ^#ÉÉP Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM/VLAARDINGEN Schiedam en Vlaardingen mogen niet uit de Brandweerge- meénschap Noordelijke Delta {BND) stappen. Ge deputeerde Staten van Zuid Holland hebben raadsbesluiten in die richting vorige week afge keurd. De weigering valt samen met het van kracht worden van de nieuwe brandweerwet. Vol gens de commandanten van de beide korpsen biedt deze voldoende mogelijkheden voor nieuwe samenwerkingsverbanden. Wat voor samenwerking er ook komt met de Schiedamse brandweer, de nieuwe huisvesting gaat gewoon door. De nieuwe kazerne in de Breedstraat in aanbouw. >rAls het Vierkantje zijn terras buiten opent, dan is de lente begonnen", zo merkte een doorgewinterde Schie dammer gisteren op. Hij kon er direct van profiteren, want hij "zit" in de Ziektewet. Waarmee niet is gezegd dat al die mensen op de foto in de tijd van een ander, van de eerste warme zonnestralen genoten. Want die foto werd gemaakt rond het middaguur, wanneer de meeste werkenden lunchpauze hebben. Een voorjaars plaatje uit het hartje van Schiedam, aan de Koemarkt. Wethouder Chris Zijde veld: "Je kan de tarieven niet met duizend gulden verhogen." De ontvangsthal aan de Burgemeester Knappert- laan is gemoderniseerd. WS aSsS tis- v? Z- -7' Het elftal van SFC in de bloemen na het behaalde]''^, kampioenschap. 9*9+ HET VaiJE VOLK s -h Iedam ,14 emeenschap moet intact blijven kregen dat de alarmcentrale pas over drie jaar bij de BND terecht komt De dreiging met •uittreding werd algemeen ge zien als een pressiemiddel om de tarieven te drukken. Niet al le gemeenten dachten serieus aan het overstappen naar een 'ander samenwerkingsverband. „Niet anders dan verwacht", reageert brandweercomman dant P. de Jong in Vlaardingen op het GS-besluit. „De nieuwe brandweerwet geeft aan dat we binnen een jaar tot nieuwe De gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Capelle, Rhoon en Poortugaa! lieten vorig jaar weten uit de BND te willen. De kosten van de gemeenschap zouden te hoog worden door het overhevelen van een alarmcentrale van de Rotter damse begroting naar die van de BND. Ook vonden enkele korpsen de samenwerking te breed.Vverspreid en daardoor aan haar doel voorbij gaan. De gemeenten hebben met hun actie wel voor elkaar ge- regio's moeten komen. We heb ben alle mogelijkheden om tot een betere samenwerking te komen. Het lijkt mij dat de re gio's een aansluiting moeten vormen tussen de korpsen in de buurt". Het brandweerkorps in Schiedam liep wel met serieu ze plannen rond om zich aan te sluiten bij de brandweerregio Delft. Commandant A. Metaal zegt niet uit het veld geslagen te zijn door de weigering. „Ik kan met beide situaties leven", zegt hij. De grootte van de BND en de kosten waren voor Schiedam doorslagge vend om haar heil in Delft te zoeken. De korpsen hebben tot 1 maart volgend jaar de tijd om met regio's op de proppen te komen. Deze moeten door de gemeenteraad worden goedge keurd en aangeboden bij GS. Precies een jaar later moet de "nieuwe" samenwerking van start gaan. s? 4,. As rfrt./ 'M' fa y "fri: - %/sir'S/ (Vaneen onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente Rotterdam heeft haar subsidie aan de Telefonische Hulp dienst in Schiedam definitief stopgezet. Vóór 1 mei volgend jaar moet de organisatie een andere geldbron zien te vin den. Volgens wethouder Her man Posthoorn (Sociale Za ken) bestaat de mogelijkheid dat het geld dat oorspronkelijk voor Pro Juventute bestemd was, naar de hulpdienst ver dwijnt. De subsidie voor Pro Juventute wordt in het vervolg door het rijk verstrekt. Vorig jaar al werd de telefo nische hulpdienst opgeschrikt door de mededeling dat Rot terdam de geldkraan wilde dichtdraaien. Vroeger werden de hulpdiensten gefinancierd via een rijksbijdrage. Later mochten de vier grote gemeen ten in ons land de pot onder de andere steden verdelen. De Schiedamse hulpdienst ont ving zodoende rond de negen tigduizend gulden per jaar. Hiervan werd onder meer één full-time kracht bekostigd. Als. onderdeel van haar be zuinigingsprogramma wil Rot terdam de subsidie aan de Schiedamse "dependance" -stopzetten. De gemeenteraad is hiér nu mee akkoord ge- &aarh„ De/hulpdienst Is niet ver- -baasd over de beslissing van 7de gemeente Rotterdam. "Dat ^wisten we allang," zegt pen ningmeester Gerard Kerpels. "Het betekent dat we in Schie dam een subsidie moeten vin den. Van Pro Juventute weet ik nog niets. Dat is een verras sing." Kerpels zou volgende week in een gesprek met Post hoorn de zaak nog eens onder de aandacht brengen. Het bedrag dat Pro Juventu te doorgaans kreeg is overi- •gens niet toereikend voor de hulpdienst: 60.000 gulden. Tweeduizend gulden uit dit potje-ds al gebruikt als "gaten- vuiler" bij de verbouwingsbe groting van het Passage Thea ter. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Koffie huis van D. A. Soguksu aan de Fabristraat moet dicht. De ge meente weigert de eigenaar van het Turkse koffiehuis een nieuwe vergunning. Er zouden herhaaldelijke malen klachten van omwonenden binnen zijn gekomen over herrie en over- treding van de sluitingstijden. Soguksu, die gisteren nog - nergens van op de hoogte was en zijn winkel gewoon had ge- opend, kreeg vorig jaar een vergunning voor één jaar. Voorwaarde was dat er in dat "proefjaar" geen overlast ver zorgd zou worden. „Bijzondere wetten van de politie-is diverse malen in het koffiehuis op bezoek geweest na klachten," aldus een woord voerder van de afdeling Alge mene. Zaken van de gemeente. Soguksu zelf zei gisteren niets te weten van politiebezoekjes. 4 j Tjf 'MiyMl I ''■A (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Begraven wordt tegelijkertijd goedkoper en duurder. De teraardebestel lingen in een algemeen graf worden 271 gulden duurder en gaan 795 gulden kosten. Dit be drag is gelijk aan een crema tie in het nog op te leveren nieuwe crematorium. De tarie ven van de "luxere" teraarde bestellingen in een eigen graf dalen daarentegen drastisch. Het gehanteerde tarief zakt van 4.527 naar 3.010 gulden voor een volwassen overlede ne. Met beide tariefsveranderin gen past Schiedam zich aan aan de kosten die in omliggen de gemeenten in rekening wor den gebracht. "Voor een alge meen graf zouden we, om kos tendekkend te zijn, zo'n 1600 gulden kunnen rekenen. Maar dat zou een te grote verhoging zijn," aldu3 de verantwoorde lijke wethouder, Chris Zijde veld. Met haar tarieven voor de eigen graven stak Schiedam echter met kop en schouders boven haar buren uit. "Door dat te verlagen, wordt het mis schien aantrekkelijker voor de mensen. Hoe meer eigen gra ven, hoe beter dat voor de ex ploitatie van de begraafplaats is," aldus Zijdeveld. De tarieven die voor het cre matorium gaan gelden, zijn de leidraad voor de begraafkos- ten. Door de aanpassing wordt in ieder geval voorkomen dat - SCHIEDAM Het college van burgemeester en wethou ders in Schiedam wil voor 40 procent garant staan voor een geldlening' om een medisch kinderdagverblijf te bouwen in Vlaardingen. Hiermee is een totaalbedrag van drie miljoen gulden gemoeid. Het Schie damse college stelt als voor- waarde dat de gemeenten Maassluis (20 procent) en Vlaardingen (40 procent) voor de rest van het bedrag garant staan. De commissie welzijn en volksgezondheid zal zich volgende maand over de ga rantstelling moeten uitspre ken. Schiedam In ons ar tikel over de fusie van de scholen Liedewyde en Nieuwelant afgelopen woensdag is een hinder lijk foutje geslopen. Ten onrechte wordt gesugge reerd dat de scholen Hargahof en de Schie damse Technische School, die eerder een fusie aangingen, christe lijk zijn. Dit is dus niet het geval. Beide scholen gaan "neutraal" door het leven. mensen van het crematorium afzien uit kostenoverwegingen. "Aan de andere kant worden de mensen ook niet het crema torium ingejaagd door de ver laging van het tarief van de lu xe graven," aldu3 Zijdeveld. De Algemene Begraafplaats had vorig jaar een exploitatie tekort van 360.000 gulden. Nu het crematorium bijna klaar is, zag het college van burge meester en wethouders vol gens Zijdeveld "aanleiding om "schoon schip te maken" in de tarieven. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Nauwelijks enkele weken na de vorige heeft het Schieland-Zieken- huis gisteren weer een stap gezet op de weg naar ver nieuwing. 's Middags om vier uur knipten de 7-jarige Sander en zijn 6-jarig zusje Helen, beide kinderen van al gemeen directeur K. G. W. Petera, een rood lint door ter opening van de gemoderni seerde ontvangsthal aan de Burgemeester Knappert- laan. Evenals de onlangs her opende pollkliniek is de ont vangsthal opnieuw gestof feerd, waardoor de ruimte nu een verfrist aanzien heeft. Plastic kuipstoeltjes hebben plaatsgemaakt voor comfortabele, grijze feau- teuillcs. Aan de wanden han gen ter verfraaiing momen teel werken van de kunste naars Verkade en Wolffers. En, wat n& de opening nog even apart werd gevierd, de hal heeft een nieuwe „Bouti que" waar patiënten, bezoe kers en verplegend perso- mmmmmmmmÊÊÊÊtm neel iets kunnen gebruiken of kopen (frisdrank, snoep, bloemen etcetera). Arte stappen die de Schie- land-directie momenteel neemt zijn gericht op de „concentratie" van het zie kenhuis aan de Burgemees ter Knappertlaan. Nu is het ziekenhuis nog in twee ge bouwen gehuisvest. In de ko mende maanden worden de magazijnen werkplaats en worden de eerste bedden verhuisd van de Stadhou derslaan (tweede gebouw) naar de BK-laan. Dc „concentratie" wordt door de Schieland-directle gelijk aangegrepen om het ziekenhuis „patiëntvriende lijker" te maken. Gisteren wee? algemeen directeur Pe ters cr nog op dat momen teel diverse verpleegkundi gen cursussen volgen waarin het contract met de patiënt centraal staat. VRIJDAG 5 APRIL 1985 SCHIEDAM Voor de Schie damse kindertjes is ook deze Paasvakantie weer goed ge zorgd door de JeugdconsuSen- ten. Op het programma van Jeugdland staan vele activitei ten. Van 9 tot en met 12 april is er van alles te doen in ver schillende wijken van de stad. De activiteiten zijn gratis of kosten een gulden entree. Het programma ziet er als volgt uit: Dinsdag 9 april: Vanaf 10 uur wordt er in het Zuiderkwartier, Dwarsstraat 33, film gedraaid: tekenfilms en kluchten. Toegang 1,— Om 14 uur worden de lachfilms vertoond in de Blauwe Brug, Bachplein 590. Toegang 1,—. Vanaf 14 uur kan de jeugd gra tis creatief bezig zijn in Schie dam Zuid, het Zuiderkwartier, Dwarsstraat 33. Om 14.15 uur begint in Oost in de Sint Jan Aloysiusschool aan de Lange Singelstraat een spelclrcuit. Toegang gratis. Woensdag 10 april: Vanaf 10 uur kunnen de kinde ren uit Schiedam-Noord in het 'Hof van Spaland creatief bezig zijn. Toegang gratis, 's Mid dags treedt in de Rank, Schie- damseweg 122, het kinder theater Mickey Mouse op met het stuk Toi, Toi, Toi. Aanvang 14 uur. Toegang 1,—. Op het Wibautpiein start om 14.15 uur een spelcircuit. Toegang gratis. J- Donderdag 11 april: Vanaf 10 uur kan de jeugd uit Schiedam-West creatief bezig zijn op het Fabriplein. Toegang gratis. Om 10 uur treedt Lu- ko's Kindershow op in het dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damiaan 766. Toegang ƒ1,—. Om 14 uur begint het programma-onderdeel creativi teit in de Sint Jan Aloysius school aan de Lange Singel straat. Toegang gratis. In de School Ouverture, Bachplein staat vanaf 12.15 uur het spel—£s£~ circuit opgesteld. Toegang gra-/>» Vrijdag 12 april: Om 10 uur komt al het knutsel- spul op de tafels op het Wi bautpiein. Toegang gratis. Om 10 uur gaat in het Beatrixpark bij de kantine van Excelsior'20, een wandelspeurtocht van start. Deelname gratis. Om 14- _y.-' uur wordt deze paasjeugdland- week afgesloten met een op- treden van het Limburgs Jeugdtoneelgezelschap met -j; het stuk Aladdin en de Won- derlamp. Het optreden is in het Passagetheater, Passage 9-13.' -I Toegang ƒ1,—. *"rt» De kaartverkoop voor alle -As. voorstellingen begint 15 minu- --rut» ten voor aanvang aan de zaal. Inlichtingen, tel. 732111, toe- stel 273. 4i -- f 's&-& S< 'A' .v t 'SA Van onze medewerker Rob de Leede MAASSLUIS Twee keer moest de gehuurde bus heen en weer rijden tussen Schie dam en Maassluis om spelers en supporters van SFC bij MSV'71 te brengen. De profes sioneel geleide RBV eerste klasser had het feest al eens eerder uitgesteld dus moest het er nu maar eens van ko men. Via een 1—1 gelijkspel bij het laag geklasseerde MSV behaalde SFC het kampioen schap en daarmee promotie naar de vierde klasse KNVB. Mede door de zenuwen werd de kampioenswedstrijd niet wat de vele meegereisde Schiedammers er zich van voorgesteld hadden. MSV liet zich zeker niet als een lam naar de slachtbank leiden en daardoor had SFC alle moeite de wedstrijd naar zich toe te trekken. Gerard Hoek bracht de gastheren zelfs op voor sprong na goed voorbereidend werk van de imponerende Siem Wijnants. Nog voor de rust benutte Edwin Bleiksloot een strafschop nadat André Oosterwaal was neergelegd. Na de pauze verlangden de SFC-ers duidelijk naar het eindsignaal van Scheidsrechter Jan Roetman. Met name André Oosterwaal liet een aantal mo gelijkheden onbenut. Na het verstrijken van de 90 minuten nam het Schiedamse legioen bezit van het speelveld. Eindelijk konden de bloemen uitgereikt worden aan het kam pioensteam. "Laat ze maar doorkomen" was een veelgehoorde kreet, al doelden de spelers hiermee eerder op het bier dan op de Ja» bloemen. Trainer Jan Rotgers, die in 1977 ook al eens met SFC naar de KNVB promo veerde, over deze titel: "Deze:i;v; club is-zijn tijd ver vooruit. Met AadGudde als manager zijn ZzZ de zaakjes goed georgani- seerd. toen alle clubs in deze regio deze winter twee maan den stillagen, speelde wij elke week een wedstrijd. Aad hat f- goede contacten met GLZ, die in het bezit is van een iichtin- stallatie, en daar hebben wij dankbaar gebruik van ge- maakt." Over de toekomst maakt Jan 7,., Rotgers zich allerminst zorgen:, r "Met deze ploeg en de aanko-: .y/J, mende jeugd moet je binnen ,t. een aantal jaren mee kunnen',.Z,Z draaien in de top van het ama- teurvoetbal. Zeker als je be- j "2, denkt dat een kampioenschap.. als dit aantrekkingskracht heeft op spelers van buitenaf." Maar voorzitter Jan van Buytèr.TTr nen remt zijn trainer een beetjëUJ af: "Als we het eerst maar r "Zf eens brengen tot de Derde 7" Klasse KNVB. Dan kan je eventueel nog eens degrade- ren zonder direct weer In de 7 RBV te belanden. Bovendien is^., SFC een vereniging waar pres-, - taties en gezelligheid samen- - - _,Z gaan." Over die geroemde gezellig- held kunnen de bezoekers van de feestavonden meepraten. Zo werd op 29 maart al een voorproefje genomen op het 7^7 kampioensfeest. Niemand min- der dan Koos Alberts was toen/,., eregast. Hulptrainer Jan Fels, pas enkë-./!*. Ie maanden actief bij SFC, doet ook nog een duit In het zakje: "Wat ik hier meemaak is ongelofelijk. Bij SFC is echt al les mogelijk." - - SCHIEDAM Schiedam krijgt binnenkort dertien verlichte plaitegrond-informatiekasten. Het gemeentebestuur wil er 15.000 gulden voor uittrekken. Het zou voor het eerst zijn dat bezoekers van de stad langs de weg hun route kunnen uit stippelen. MAASSLUIS Bewoners van Maassluis kunnen morgen bordjes kopen met de tekst 'Kernwapenvrij verklaarde wo ning'. Het AMK (Actiecomité Maassluis Kernwapenvrij) ver koopt die bordjes zaterdag van tien tot zes uur op de brug bij de Nieuwstraat. Ze kosten 1,75' gulden. De actie is op touw gezet om dat het gemeentebestuur van Maassluis geweigerd heeft bor den met 'Maassluis kernwa- penvrije gemeente' te plaatsen. .Het AMK strijdt daar al enkele jaren voor. Zaterdag kunnen bij de AMK-kraam op de brug in het Maassluise centrum ook Informatiefolders en ander pro pagandamateriaal van het AMK worden gekocht.. „We hebben het gevoel dat daar wel de nodige behoefte aan bestaat," zegt A. P. M. Schram van Algemene Za'- Vooral in de nieuwbouw Schiedam Noord leidt he: brek aan informatieborden vol gens hem tot „onnodig zoek- werk. Het is extra service, ook- aan de burgers van Schiedam T< zelf." Wanneer de borden, die wor- den gemaakt door de Suurland Exploitatie Maatschappij, wor den geplaatst is niet bekend. Do gemeenteraad zal zich 1 eerst over de uitgave moeter» beraden. SCHIEDAM -r- Bij een inbraak. in een woning aan de Lange - Nieuwstraat hebben onbeken-;- den een bedrag van 3500 gul-r den en een hoeveelheid siera-': v-° den bult gemaakt. De woning -ONf- werd totaal doorzocht. Niet be^® kend is hoe de daders kans za- gen het pand binnen te komen.: u:

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1