mm 14 'Onze school blijft ópen voor alle geloof' Verklaring tegen pamfletten NCRV'S Kerkepad vanuit Schiedam Nieuwe voorzitter Mideen Delfland Bouwspeelplaats weer open Dames in 't gips na voetbalpartij Disco in zwembad PvdA'ers in de Hoek Metaal gestolen ws mmmmmmm Z2 i Stempelen bij chauffeur ook overdag In bus 50 aüpüf üüi wWmmk mm lm Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN SCHIEDAM Heeft Theo Reyman (39) werke- lijk-'-ce buik Vol van traditionele informatiemidde len en wil hij dat het geschreven woord morgen plaats maakt voor moderne massamedia als radio en televisie? Als dat zo is heeft hij in elk geval een gaatje opengehouden voor "*t Stadserf", de nieuwe gemeentelijke "informatiekrant" die elke Schie dammer voortaan maandelijks in de brievenbus krijgt. "Ambténaar is niet alleen een droogstoppel" Objectief „Dal negatieve is om tranen van in de ogen te krijgen" Theo Rey man: Een stad ais Schiedam heeft zijn eigen kwali teiten, die je best mag be nadrukken." iittfiis inaisWxMÊËÊXmw De Appel- marktbrug en molen De Walvisch, elementen waarmee voorlichter Reyman bij de Schie- dam-promo- tie uitste kend uit de voeten kan. „Afsluiting van een straat is toch iets an ders?" Vlak voor de paasvakan- tie afgelopen donderdag aanbrak, werd de kin deren nog een prijs uit gereikt na eenpaas- puzzeltocht. Schoolhoofd Ed Oomens: „Ik ben de laatste om te conclude ren dat het nu zo goed gaat omdat er minder anderstali gen zijn, maar als ge heel heeft de school meer te bieden. HET VRIJE VOLK Schiedam ZATERDAG 6 APRIL 1985 mm Met jenever en molens kan jiv ...o %Jp ''•'V'''"'v Z:'n .-Vf:-;-4'"-r."-1"":"a ;v:-44'-rS-.-x44-n'ik';;ph-'-liVY;""- ik uit de voeten' -De.gemeente rukt onmisken baar op in "info-Iand" en aan het hoofd van de troepen staat Theo Reyman, nu drie jaar voorlichter in Schiedam. Een nieuwe ontwikkeling voor Schiedam maar niet voor Rey man." ~,JDe geschiedenis her haaW-zich voor mij een beet je," zegt hij glimlachend. „Als voorllfchter in Delft heb ik ook meegewerkt aan een eigen ge meentelijke krant Die groeide 'al snel.van acht naar zestien paginars en uiteindelijk maak ten we een soort Delftse Post." De vraag dringt zich op: wat heeft "de gemeente" eigenlijk te vertellen? Reyman: „De ge meente heeft een oneindige reeks* boodschappen, die vari eren van eenvoudige verhalen over -tarieven tot gecompli ceerde zaken zoals de aanleg van de trambaan. Een persbe richt sturen naar de plaatselij ke kranten voldoet niet meer. De gemeente kiest nu voor een directe benadering van de be volking, niet. via-via." Maar informatie alleen kan 't Stadserf "droog" .maken; daarom is er in het blaadje ook "ruimte voor zogenoemde "human interest" verhalen. Zoals in het eerste nummer, het interview met de ambte naar en globetrotter Joop van Broekhoven. Reyman over het nut daarvan: „We willen het stereotype beeld van een amb tenaar doorbreken,Een; amb tenaar is niet alleen een droogstoppel, maar ook een mens met zijn eigen, vaak veelzijdige, interessen. Als- de bevolking zich dat realiseert, misschien dat die twee groepen dan beter met el kaar; overweg kunnen. Het contact aan de loketten en via de telefoon verloopt nu nog wat afstandelijk. Natuurlijk kan daar ook intern het nodige aan worden 'veranderd, bij voorbeeld door de afdeling Burgerzaken wat gezelliger te maken met planten en zo." Kan de argeloze lezer van 't. Stadserf erop vertrouwen dat hij/zij eerlijk en objectief wordt geïnformeerd? „Objecti viteit bestaat niet, dus ook 't Stadserf is niet 100 procent ob jectief. En verder: de lezer ziet duidelijk van wie de krant af komt. Van het gemeentebe stuur en dat is een politiek platform, dus gekleurd. Men weet welke partijen hier de meerderheid hebben. De lezer weet best hoe hij dat moet beoordelen. Het is net als je De Waar heid leest, je weet uit welke hoek die komt. Net zo goed als Het Vrije Volk het plaatselijk nieuws anders brengt dan het Rotterdams Nieuwsblad. Let wel, de gemeentelijke informa tiekrant heeft een aanvullende waarde. Het zou niet goed zijn als 't Stadserf de enige infor matiebron van de Schiedam mer is. Wij hopen dat de men sen op een paar manieren ken nis nemen van het nieuws en dan hun eigen conclusies trek ken." Kan het voorkomen dat een wethouder via 't Stadserf de publieke opinie gaat bespelen' Theo Reyman, beslist: „Nee, zo werkt dat niet. De voorlichters vormen de redactie en zij krij gen een stukje journalistieke vrijheid. Zeker als een onder werp nog volop in discussie is, dan zijn we terughoudend met beïnvloeding van meningen. Dat hoeft ook niet; bestuurders weten best hoe ze hun plek in de kranten kunnen krijgen." Reyman brengt het begrip "selling" ter sprake, een ac tueel onderwerp in de voorlich tingswereld. Zo heeft de Rot terdamse burgemeester Peper eens geroepen dat voorlichters "beleid dienen te verkopen aan de mensen." Schiedam is daar nog niet aan toe, meent Rey man. „In Schiedam wordt nog wat traditioneler gedacht, hoe wel ik merk dat binnen het ge meentebestuur de meningen daarover aan het veranderen zijn."'' Hij wil daar verder niet op in gaan. Wel op de "stadspro motie", die de voorlichter als één van zijn taken beschouwt. ■yfrnrnm-. -.v Dat is zelfs zijn stokpaardje, zo zal hij later in het gesprek opmerken. „Eeri stad als Schie dam heeft zijn eigen kwalitei ten, die je best mag benadruk ken, die hoef je niet weg te schuiven. Ik heb een paar pij lers. Met de jenever, de molens en de unieke experimenten met energiebesparing kan ik uitstekend uit de voeten." Wat ziet Theo Reyman als het doel van stadspromotie? Vlot formulerend: Dat geeft de stad zelfvertrouwen, zo van: we werken aan Schiedam. Het schuift die negatieve houding opzij, die je hier nog al eens tegenkomt. Ook in de media. Neem de stukjes die Han van f -- MïSSïf&lii 0j der Horst regelmatig schrijft in de Havenloods. Ik heb wel eens tegen hem gezegd: je ver sterkt het leed, jouw stukjes zijn om tranen van in de ogen te krijgen." Ook naar "buiten" moet en mag Schiedam een goed beeld van zichzelf presenteren, vindt Reyman. „Ik denk dan aan mensen die overwegen in Schiedam te gaan wonen, en bedrijven die zich hier willen vestigen. Die moeten weten wat wij in huls hebben. Dat is allemaal zeer legitiem, hoor. Een jaar of vijf geleden werd stadspromotie nog als iets ille gaals gezien, maar die tijd is voorbij." Ongevraagd gaat de voor lichter in de verdediging. „Wij ontmoeten gauw kritiek,, maar ik denk dat het gewaardeerd wordt als we promotioneel be zig zijn. Het werven van be drijven is goed voor de werk gelegenheid en dat vindt leder een belangrijk. Kijk, het is in de zakenwereld heel gebruike lijk om met folders te strooien, daar zal je ook als gemeente aan mee moeten doen." De voorlichter verzekert uit drukkelijk dat 't Stadserf geen promotieblad wordt. „Promo tie herken je snel genoeg, daarbij gaat het vaak om fraai gedrukte kleurenbrochures. Ik beschouw 't Stadserf als infor matief; het is ook veel sober der en goedkoper van opzet. Je treft er een bericht in aan over de afsluiting van een straat. Dat is toch iets heel anders?" Wat gemeentelijke informa tie betreft is Reyman niet van plan het bij een krantje te la ten zitten. Onlangs gaf hij in niet mis te verstane bewoor ding te kennen dat de gemeen te eigen programma's via de kabel wit gaan uitzenden, als na de zomer de Stichting Stadsomroep een zendmachti ging krijgt. Die stichting rea geerde echter even beslist: „De gemeente mag informatie le veren, maar wij blijven ver antwoordelijk. De Stadsom- roep wordt geen overheidsra- dio." Gevraagd om een reactie daarop zegt Theo Reyman: ,Dat is koudwatervrees. Dat gebeurt landelijk toch ook niet? Op televisie heb je post bus 51 en de zendtijd voor poli tieke partijen. Er is nog geen omroep kapot gegaan omdat de overheid er een kwartiertje tussen zat." Ter geruststelling van een ieder merkt hij nog op: „Er is geen reden om te twijfe len aan de legitimiteit van het gemeentebestuur, want dat is nog steeds een democratisch platform." VLAARDINGEN De pro blemen waar de openbare ba sisschool de Beukenhof de af- gefopen vijf jaar mee had te kafnpen, lijken nu te zijn opge lost. Door het grote aantal bui- terjlandse kinderen die hier In het verleden hun onderwijs ge- nofen, kreeg de Beukenhof het etiket Turkenschool opgeplakt. Or£wetende ouders plaatsten de school in een kwaad daglicht enj besloten veelal hun eigen kreost ergens anders te laten onderrichten. Niet alleen het feit, dat mid dels de stadsrenovatie het aan- takanderstaligen nu meer over Vlaardingen zijn verspreid, hééft de visie van'de publieke, opinie doen veranderen, maar oof heeft de visie van de pu blieke opinie doen veranderen, méar ook heeft men nu einde lijk de ogen geopend en gezien w^t de school nu werkelijk te biedenheeft. Het animo wat befreft de inschrijvingen voor het nieuwe; schooljaar, lijken hi£r parallel aan te lopen. Anno 1977 stond de toenmali- gejTheo Thijssen3chool bekend als een opvang voor buiten landse kinderen. Het percenta ge» lag hoog. Slechts 15 procent vaja dé leerlingen waren van Nederlandse afkomst. De ver- hciidingen mochten volgens de schoolleiding best wat reëëlen liggen. Na overlég met het Ge meente bestuur werd er eind jaren '70 een verdeelsleutel ge- vdndén. Thans is niet meer dan op de 10 leerlingen van buitenlandse oorsprong, waardoor de onderlinge be trekkingen naar een ideaal peil zijn opgetrokken.Daarmee lij ken ook de; Nederlandse ouder» te»«ijn ingenomen. 'll Jpiriskteur aES - Qomens én voórxiieterf van- de' ouderraad 'Streuper zijn dan ook zeer tevreden over de hui dige gang van zaken. Oomens,- "Ik ben de laatste om te con cluderen dat het nu zo goed gaat omdat er minder anders taligen zijn, maar als geheel heeft de school nu meer te ge ven. Er werd toentertijd echt goed les gegeven. De manier van onderwijs was echter spe cifiek op het kind gericht, ter wijl we nu op een vrij homoge ne en rustgevendere wijze met een groep werken. Als gevolg hiervan is het aantal leer krachten afgenomen. In augus tus zullen er elf onderwijzers werkzaam zijn voor zo'n 180 kinderen, wat dan ook een erg mooi gemiddelde is. Daar te genover staat weer een groot aantal aanmeldingen. Onze school" Is duidelijk afgestemd op de Oostwijk. Van de 70 kin deren die er in deze regio wo nen, hebben wij, ruim 50 pro cent voor het komende jaar in geschreven, wat natuurlijk ge weldig is. Vanaf 1980 werd er gewerkt aan het verkrijgen van nieuw lesmateriaal. Dit werd mede door de fikse brand die eind *82 uitbrak versneld. Oomen, „Wat wij nu bereikt hebben, is met het allerbeste materiaal op zo'n manier les geven, dat de leerlingën met genoegen naar school gaan. Het is niet de hoe: veelheid die doorstroomt naar de HAVO of het VWO waar wij de prioriteit leggen. Ze worden gewaardeerd om wat ze doen, het gaat dus niet om cijfers al leen. Prestatie is geen vies woord, maar het moet uit het kind zelf komen. De brand die wij hebben gehad, betekende acht maanden improviseren. Het geweldige enthousiasme en inzet van het personeel en de óudercommlssie, heeft toen tot de aanschaf van onder an dere een TV en een video ge leid. Het versnelde ook de aan schaf van de nieuwe studlebe- nodigheden. Dat wil niet zeg gen dat Je dan een goede school hebt. maar het heeft ze- ker bijgedragen tot het uitein delijke resultaat." Ook aan het kleuteronder wijs wordt de nodige aandacht besteed. Voor de nu nog als de pendance van de Beukenhof aan de Binnensingel gelegen kleuterschool ligt er inmiddels wel een bestemmingsplan bij het gemeentebestuur om de twee scholen te verenigen. Dit zal waarschijnlijk gereali seerd worden middels een nieuw gebouw op de plaats waar nu, de Streekmuziek- school zit. Tot die tijd blijft de situatie gehandhaafd, wat vooralsnog geen probleem lijkt, te zijn. Streuper, „natuurlijk is een verwezenlijking van zowel het kleuter- als basisonderwijs in een gebouw een ideale toe stand, zeker als die ook nog eens in het centrum van de Oostwijk ligt. Het voordeel van de basisschool is echter zijn mooie en rustige ligging, ter wijl de kleuterschool de char me en toegankelijkheid van een oud gebouw in zich her bergt. Het schooltje heeft vier klassen en een zeer grote bui tenplaats. Pedagogisch gezien is de kleutersfeer hierdoor erg goed." Oomens: "Verder levert hei geen echte - vraagstukken op. Er worden twee administra ties bijgehouden, maar streven wel naar een oudercommissie, een medezeggenschapsraad en een schoolkrantje. Om het on derlinge contact aan te halen en de overgang voor de kleuter naar het basisonderwijs nog vloeiender te laten verlopen, werken wij aan een uitwisse lingsproject tussen beide scho len. Ik 2elf heb nu acht weken bij en met de kleuters gewerkt en het is de bedoeling dat alle leerkrachten dit voorbeeld gaan volgen. Iedereen heeft applicatlclessen gevolgd en is bevoegd daar le3 te geven. Het resultaat moet zijn dat men in augustus in alle groepen inzet baar is." De aandacht vóór de hu als minderheidsgroepering gel dende buitenlandse kinderen verslapt echter niet. Oomens: "Onze school blijft altijd open staan voor welk geloof of na tionaliteit dan ook. Op 23 april is het voor de Turkse bevol king de dag van het kind. Deze gebeurtenis gaan wij extra luister bijzetten door spelletjes te organiseren en hapjes te serveren afkomstig uit ver schillende landen. Élké ruimte zal worden versierd door iets kenmerkends uit een'"bepaald land. Er komt veel werk voor kijken, maar de ouders helpen dit op te zetten en zal ons team die dag assisteren. Wij denken dat dit een unieke gebeurtenis is. Deels omdat weinig scholen er aandacht voor hebben en deels omdat het voor de open bare scholen in het algemeen een gunstige ontwikkeling is." .SCHIEDAM Zeven Schié- damse organisaties hebben in een verklaring hun afschuw uit gesproken over diverse pam fletten die in de stad zijn ver spreid in de afgelopen tijd. Di recte aanleiding vormt een schrijven dat onlangs door het „comité"" Islamieten en Neder landers" werd verspreid. Hierin wordt stelling genomen tegen de hond als huisdier op ge loofsgronden.; De organisaties twijfelen aan de juistheid van de naam van de afzenders. Wij denken dat dat pamflet helemaal niet af komstig is van stadgenoten met een Islamitisch geloof. Het is heel kwalijk dat op deze ma nier bevolkingsgroepen tegen elkaar worden uitgespeeld,,"; aldus de organisaties. De vérklaring is samengesteld door het Anti-Discriminatie en Anti-Fascismecomité, de CPN, Vrouwen in de Bijstand, Ver enigd Verzet 40-45 Rijnmond, Schiedam Tegen Kernwapens en het Pop-Overleg. SCHIEDAM Vijf kerken in i het centrum van Schiedam staan centraal in het NCRV-te- levlsiëprograrhma Kerkepad dat op woensdag 27 april wordt opgenomen. Onder auspiciën van de Schiedamse Raad van Kerken wordt ach tereenvolgens een bezoekje gebracht aan de Singelkerk, de Grote of St. Janskerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Ha- venkerk en de Evangelisch-Lu- therse Kerk. De televisieopna mes vinden tussen elf uur 's r ochtends én vier uur 's mid dags plaats. Naar aanleiding van het programma houden de kerkën tevens open huis. In al le vijf de kerken wordt het or gel bespeeld en is er van koor zang te genieten, SCHIEDAM/VLAARDINGEN/ MAASSLUIS De reconstruc tiecommissie Midden Delfland hééft sinds 1 april een nieuwe voorzitter. S. Overwater (57), gedeputeerde van Zuid-Hol land, heeft de plaats ingeno men van J. Noorland die bur gemeester van Dordrecht is geworden. Overwater Is, even als de vorige voorzitter, lid van de VVD. De voormalige wet houder van de gemeente Strijen heeft drie grote „klus sen" voor de boeg: de deel- plannen Llckebaard, Gaag en Abtswoude moeten respectie velijk binnen anderhalf, twee en drie jaar worden afgerond en ingeleverd. VLAARDINGEN Reizigers in bus 56 zijn vanaf vandaag ver plicht om ook overdag hun strippenkaart aan de chauffeur te iaten zien. De RET houdt al sinds 4 maart een experiment en hoopt daarmee het zwartrij den tegen te gaan. Tot nu toe gebeurde dit alleen in de avonduren. De RET vraagt of de reizigers van tevoren hun kaartje klaar willen houden en zoveel moge lijk met gepast geld willen be talen. De vervoersdienst vreest flinke wachttijden bij de chauf feurs. Tijdens het experiment zal de RET berekenen of deze manier van zwartrijden bestrij den verantwoord is. SCHIEDAM At enkele dagen kan de jeugd in Schiedam Zuid gebruik maken van de maan- dag geopende bouwspeel plaats. Op maandagen van half vier tot vijf en woensdagen van één tot vijf kunnen de, kinderen zich onder meer. toeleggen op Pet vervaardigen van hutten op een terrein op het Hoofdpléin. Medewerkers van de speel plaats zijn druk doende een fietscrossbaan op het terrein .aan te ieggen. Het Nationaal Jeugdfonds Jantje Beton heeft enkele fiet sen beschikbaar gesteld zodat ook kinderen zonder tweewie- Ier mee kunnen doen. Het fonds heeft tevens een wissel beker aangekocht voor de wedstrijden die binnenkort zul len worden gehouden. - De contributie voor de bouw speelplaats bedraagt één gul den per keer. Onder druk van gemeentelijke subsidies is de organisatie gedwongen entree te heften. SCHIEDAM Na een volgens de deelnemers "keiharde maar eerlijke" partij zijn twee leden van een dames-zaalvoetbal team in het ziekenhuis terecht gekomen. Een 21-jarige speel ster kneusde haar enkel zwaar terwijl een 20-jarlge voetbal ster met haar knie in het gips belandde. Dit alles gebeurde tijdens het treffen in de sport hal Margriet tussen het dames team van het Rotterdamse LMO en het Schiedamse DRZ. De beide onfortuinlijke sport sters behoorden tot het LMO team dat uiteindelijk wel met de winst naar huis ging. Dit moet de pijn enigszins ver zacht hebben. SCHIEDAM De disco is ook doorgedrongen tot de over dekte zwembaden. Zwembad Zuid In Schiedam houdt woensdag 10 april een "disco- zwemfestijn". Op muziek van diverse disco-artiesten kunnen de bezoekers zich in zowel het diepe als ondiepe uitleven. Het interieur van het bad zal voor de gelegenheid worden voor zien van een spiegelbol, felge kleurde lampen en schijnwer pers. Ook worden een tijger- baan en een loopbrug aange legd. Het "disco-zwemfestijn" begint om één uur 's middags en duurt tot kwart over drie 's middags. HOEK VAN HOLLAND Met een bezoek aan het Hoekse strand en aan de deelgemeen tesecretarie hebben de nieuwe leden van de Rotterdamse deelgemeenteraden een cursus afgesloten die hun politiek in zicht moet verbeteren. Alle nieuw gekozen socialisti sche deelraadsleden hebben die cursus gevolgd en ter af sluiting werd een bezoek ge bracht aan alle deelgemeen ten, waar de cursisten werden ontvangen door de deelraads- voorzittërs. De verschillende problemen van de wijken, in grootte varië rend van 8000 (Hoek van Hol land) tot 80.000 inwoners (Charlois) werden daar aan de orde gesteld. Volgens de Hoekse deelne mers aan de cursus Toos Bra bander en Geert Freriks is er tussen de cursisten toch een bepaalde band ontstaan die voor de toekomst kan leiden lot een betere samenwerking tussen de deelgemeenten. VLAARDINGEN Metaaldie- ven hebben hun slag geslagen op een bedrljtsterreien aan de Vlaardingse Waterleiding straat. Zij verbraken het stalen slot op het toegangshek en gingen er vandoor met 500 kilo lasdraad en 200 kilo gegoten aluminium. In een winkel aan het Liesveld in Vlaardingen werd een 21-Ja- rige Vlaardingse vrouw aange houden. Zij probeerde met haar vriend twee colbertjasjes te stelen. Haar vriend nam de benen.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1