16 mm Baggeren, maar niet met Simon lllil Kindergebitten zijn in gevaar ïn FNV-werkgroepliefst meteen harde acties A Ontslagen gevreesd bij onderwijsdienst Inbraak in boetiek Rotterdam en de zee in De Tijdspiegel Jesus Christ' in Schuurkerk rf: Financiën liggen 'I moeilijkst bij SOMS Verenigingen lopen leeg Deken raakt oververhit mm mÊM.MmmÊKÊmmmmmiMmm WS iiiiiiiiiiiiiii SIWlwMWWwWWi „m. g (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Huurders van 135 woningen in Scliiedam-Oost staan alleen in hun strijd voor re novatie. Nadat eerder wethouder Van Tilborg al zei „aan het eind van mijn latijn" te zijn, blijkt nu ook de SSSW aan de rem te hebben getrokken. Zeer tegen de zin van de bewoners zal de SSSW de architekt geen opdracht geven definitieve re- novatieplannen te maken. SSSW-directeur Kam- minga verklaart „heel somber" te zijn. Betaalbaar Opbouwwerker Anton van Bijnen: "Den Haag onder druk zetten door op tijd kant en klare renovatieplan nen in te leveren." wêêêé wmmMM De schooltandarts is verleden tijd. Daarvoor in de plaats sou een oproepsysteem moeten komen. 'De Wilhelminahaven wordt voor het eerst sinds 1880 geheel uitgebaggerd. De Schiedamse gemeen teraad heeft voor dat kar- tóei 2,5 miljoen gulden uit getrokken. De gemeente heeft een "baggerplicht" jegens de bedrijven die dan de haven zijn geves tigd (Brown Root, HCG- e\i andere)Een woord voerder van gemeente werken: "Dat is geen overbodige luxe. De eer ste problemen als gevolg van het dichtslibben die nen zich al aan. Schepen met een grote diepgang moeten soms wachten op lüag water om de haven in en uit te varen." Het havenslib zal naar de Maasvlakte worden afge voerd. Om misverstanden tè voorkomen: het bagger- e\land Simon Stevin, een RSV-produkt dat al jaren lang in de Wilhelminaha- v'en ligt te roesten (foto), v'pert het baggerkarwei nfet uit... Strijdpunt Acties Beleidsme dewerker Nico Ruiter van de FNV: „De grote klappen ko men in '87 en '88." Positief If - Moeilijkheden HET VRIJE VOLK schiedam WOENSDAG 17 APRIL 1985 S 1 f. I liljf '4„M Huurders staan alleen v 'Vv-- - :;--Vr .".'v; i-.. -v - *.- v in de renovatiestrij d Intussen bereiden de verbit terde bewoners acties voor. Het nieuws dat de renovatie niet kan doorgaan omdat het rijk onvoldoende geld geeft, heeft grote verslagenheid te weeg gebracht. Maar gisteren waren al raambiljetten in de maak, die er geen twijfel over laten bestaan dat de bewoners willen doorvechen. Een tekst: „Van Tilborg moet terug naar Den Haag, geef Van Dijken op zijn billen, renovatie is wat wij willen." Jacques Freijee, bewoners- deskundige in Schiedam-Oost: „Van Tilborg ziet het niet zit ten om Den Haag verder lastig te vallen. Hij denkt natuurlijk: goeie vrienden blijven, we heb ben elkaar nog vaker nodig. Maar de wethouder zit er toch zeker niet voor de contacten met Den Haag, hij zit er voor de; stad en voor de volkshuis vesting in dit buurtje. Ach, Van Tilborg heeft zich natuurlijk best ingespannen voor renovatie van huizen aan de' Wattstraat, tot tweemaal toé zelfs. Maar het werkt toch niet zó: ik heb me nu twee keer ingespannen en dan houdt het op. Problemen horen er nu eenmaal bij. Dat is je werk als wethouder. Ik geloof niet dat hij aan het eind van zijn latijn is. Zo oud is hij toch niet? Van Tilborg heeft heus nog vol doende veerkracht." Er komt nog een politiek de bat over de rol van de gemeen te in de renovatiezaak van de 135 huizen aan de Van Leeuwenhoeckstraat. Wethou der Van Tilborg (stadsver nieuwing) heeft ingestemd met een extra raadscommis sievergadering. „Ik wil de raadsleden niet het recht ont nemen hun zegje te doen," al dus de wethouder. Anton van Bijnen, opbouw werker in Schiedam-Oost, he kelt hei gedrag van de SSSW, de eigenares van de betrokken huizen.„De SSSW zou nu alles op alles moeten zetten. Reno vatie is technisch goed moge lijk. Door renovatie zou je bo vendien tientallen betaalbare huurhuizen ln stand houden. Nieuwbouw is te. duur voor mensen met lage inkomens. Maar in plaats daarvan laat de SSSW de architekt stoppen met zijn werk." Van Bijnen pleit ervoor dat Schiedam het negatieve be richt uit Den Haag negeert. „Het schrappen van de renova tie Is een beslissing van één hoofdingenieur, maar van alie kanten hoor Ik dat het hele maal niet kan wat die man doet. We zouden hem onder druk kunnen zetten door de re- novatieplanncn kant en klaar en op tijd in te leveren." Maar SSSW-directeur Cees Kammlnga zegt daar niets voor te voelen. „Wie moet dat betalen? Ik voel er niets voor om voor zo'n onzekere zaak ex tra geld uit te geven. We moe ten realistisch blijven. Voor het onhaalbare is het slecht knokken." Hij ontkent dat de SSSW de bewoners in de kou zet. „Het voorlopige ontwerp voor de renovatie biedt genoeg feiten om Den Haag mee om de oren te slaan. Dat zullen we ook doen." Een andere vraag is of de SSSW uit de voeten kan met het Haagse bod: 78 huizen re noveren k 60.000 gulden (ge vraagd was renovatie van 110 hulzen k 85.000 gulden). Kam- minga: ,Als we dat accepteren laten we met ons sollen, dat is slecht. Bovendien is het onaan vaardbaar. We zouden met dat geld misschien de funderings problemen en de bouwkundige gebreken kunnen verhelpen, maar dan is er geen geld meer voor geriefsverbetering. Dan zie ik bewoners nog geen huur verhoging betalen." Als de bewoners dat toch zouden willen? „Zelfs dan doen we het niet op die manier. De SSSW i3 ook verantwoordelijk voor toekomstige huurders." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schie- damse verenigingsleven moet op de helling. Als er niet snel iets gebeurt, zal het ledental de komende jaren sterk afne men met alle kwalijke gevol gen van dien. Dit meent direc teur Ruud Pillard van de Schiedamse Gemeenschap (SG). „Er is nog geen reden tot paniek. Er is wel een algemene tendens dat jongeren zich niet aangetrokken voelen tot de huidige structuur in de vereni gingen."" De oplossing ligt volgens Pillard in het opzetten van ac tiviteiten waar elke keer voor ingeschreven kan worden. „Dat heeft een begin en een eind. Die structuur zou naast de bestaande kunnen functio neren." Volgens de cijfers stagneert de toeloop van jongeren bij de muziekverenigingen. De zang verenigingen brokkelen lang zaam af en vergrijzen steeds meer. Het minste last hebben volgens Pillard de toneelver enigingen die van oorsprong al vrij klein zijn. „Maar waar er rog geen problemen zijn, moet je toch nu al maatregelen ne men." Binnen de SG zal nog uitvoe rig over de structuur van het verenigingsleven gesproken worden. SCHIEDAM Een overver hitte elektrische deken heeft voor een kleine brand gezorgd in een flat aan het Heijermans- plein. De deken vatte rond half zes maandagmiddag vlam. Volgens de politie had de de ken daarvoor zo'n 24 uur onaf gebroken aangestaan. Bij aan komst van de brandweer had den de bewoners het vuur al onder controle. Eén van de be woners raakte bedwelmd maar kwam "buiten" weer op adem. Er ontstond een schade van ruim vijfhonderd gulden. - -w Mi (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Vlaar- dingen en Maassluis betreuren dat Schiedam geen geld wil uitgeven voor de jeugdtand- verzorging. De drie gemeenten zouden, na het verdwijnen van de schooltandarts, een oproep systeem in het leven roepen om ouders te herinneren aan het gebit van hun kinderen. Door het afhaken van Schie dam is dat systeem flink op de tocht komen te staan. „Jammer," zo noemt de Maassluise wethouder Elly Coenen-Vaesen het Schiedam se besluit. „Als het oproepsys teem er niet komt, dan laten we een stuk zorg liggen voor de kindergebitten, waar we toch jarenlang voor hebben ge streden. Ik vrees dat vooral veel buitenlandse kinderen bij na niet meer naar de tandarts gaan. En wat te denken van kinderen van ouders, die zelf duizend angsten uitstaan voor de tandarts." Maassluis en Vlaardingen gaan bekijken of ze samen kunnen doorgaan. De Vlaar- dingse wethouder IJsbrand van der Velden: „Wij gaan na tuurlijk niet voor Schiedam be talen." Hij noemt het "half slachtig" dat de Schiedamse gemeenteraad niet met geld over de brug komt, maar het oproepsysteem in haar raads besluit wèl wenselijk noemt. Dat Schiedam vindt dat het geld voor het systeem door de GGD moet worden betaald, vindt in Maassluis en Vlaar dingen geen genade. Van der Velden: „Diezelfde Schiedamse raadsleden waren tegen bezui nigingen bij het ambulance personeel. Laten ze dan ook aangeven waar de GGD het geld vandaan moet halen." Coenen-Vaesen: „Ze weten even goed dat de GGD al tot het bot is uitgekleed. Daar is geen cent meer te vinden." De Schiedamse gemeente raad kwam maandagavond tot haar besluit op voorstel van wethouder Hafkamp. Hafkamp trok een ruime meerderheid (alleen PPR en PSP stemden tegen) over de streep door te zeggen dat het oproepsysteem 'elders in het land niet blijkt te werken. Volgens PvdA-raads- lid Truus de Nijs zou zelfs GGD-directeur Wolffs, die het systeem moet gaan uitvoeren, hebben gesproken van "wegge gooid geld". Wolffs was giste ren niet voor commentaar be reikbaar. Ook in Maassluis en Vlaar dingen zijn geluiden over het slecht functioneren van het systeem elders opgevangen, „Maar dan vraag ik mij toch eerst af: hoe is het elders opge zet en wie houdt daar het toe zicht," aldus wethouder Coe nen-Vaesen (Maassluis). Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Als het aan de Schiedamse uitkeringsge rechtigden ligt, wordt het kabi netsbeleid liefst vandaag nog aangepakt in de vorm van felle acties. De actiebereidheid bleek gistermiddag nog maar eens in een themabijeenkomst van de FNV-werkgroep Uitke ringsgerechtigden over de af braak van het sociale zeker heidsstelsel. „Je kunt niet eens meer over de meest schande lijke korting spreken. De rege ring pakt elke groep waarvan ze denkt dat deze nog boven de absolute minimumgrens zit," sprak beleidsmedewerker Nico Ruiter van de FNV die als „specialist" een inleiding hield en vragen beantwoordde. De vakbondsbons kreeg ech ter de nodige kritiek te ver werken van ontevreden FNV- leden met een uitkering. De wens bestond vooral dat het werkende deel van de beroeps bevolking op de hoogte wordt gebracht van de kortingen. „Je hoeft ons niet te vertellen wat er staat te gebeuren. Maar we ten de werkenden dat allemaal wel," kreeg Ruiter uit het pu bliek voor de voeten geworpen. Het grote strijdpunt zijn de komende kortingen die het ka binet wil invoeren. Hoe die er precies uitzien is nog niet be kend. Vast staat al wel dat de duur van diverse uitkeringen (zoals de WW) wordt ingekort en dat percentages worden verlaagd. „Kiezersbedrog" noemde Ruiter de manier waarop het kabinet de kortingen wil Invoe ren. „Dat gebeurt heel lang zaam en pats nd de verkiezin gen van volgend jaar mei," vertelde hij. Volgend jaar wor den nog maar enkele mensen getroffen. In '87 en '88 ver wacht ik pas de echte klappen. Alles wordt gesloopt." Volgens Ruiter heeft het ka binetsbeleid ook de nodige ne gatieve gevolgen voor de wer kenden. „De mensen hebben angst op hun werk. Moer angst dan vroeger," meende de vak bondsmedewerker. Hij doelde op de (komende) versoepelde maatregelen die het werkge vers makkelijker, maakt iemand aan de dijk te zctteij. Tot ontevredenheid van en kele uitkeringsgerechtigden overweegt de FNV geen grote acties tegen het kabinetsbe leid. „Grote demonstraties zijn de mensen zat," denkt Ruiter. „Daarbij komt dat het parle ment er gewoon niet naar luis tert." Vanaf 21 mei (precies een Jaar vóór de verkiezingen) be gint de FNV met een „actie jaar" waarin de nadruk wordt gelegd op het geven van voor lichting. Ruiter noemde het wel de .hoogste tijd om plaatselijk „minder beleefde acties" te voeren. Gezien de acties die in het verleden zijn gevoerd (be zettingen, meststortingen) keek het publiek daar niet van op. SCHiEDAM/VLAARDINGEN/ MAASSLUIS De onderwijs begeleidingsdienst (OBD) van de drie Waterwegsteden is woedend. De gemeente Vlaar dingen wii 4,5 ton korten op de OBD, die voor zowel Vlaarding- se als Maassluise en Schle- damse scholen werkt. Dat be tekent ontslag voor tien OBD- medewerkers, hetgeen inhoudt dat er straks voor Viaardingse teerlingen vrijwel geen onder wijsbegeleiding meer mogelijk is. „Gewoon een luizestreek", noemt OBD-medewerker Jaap de Nie dit Viaardingse voorne men. Al jaren wordt over be zuinigingen bij de OBD ge praat. Vorig jaar is al grote on rust ontstaan over dreigende bezuinigingen. De zaak is toen gesust door de verzekering van de drie gemeenten dat het allemaal niet zo'n vaart zou ló pen. Het Viaardingse college van B en W wil nu zijn bijdrage halveren. „En dat is geen bezuiniging," zegt Jaap de Nie verontwaar digd, „maar een ander beleid voeren tegen alle afspraken in." Hij voegt er nog aan toe dat de bezuiniging weinig ople vert omdat het wachtgeld voor de ontslagen personeeisleden de gemeente Vlaardingen bijna drie ton gaat kosten. Wat de OBD vooral dwars zit is het feit dat de bezuinigings plannen kennelijk al lang be staan maar steeds door Vlaar dingen zijn verzwegen. Ook de scholen zelf, zo zegt de OBD, stellen het werk van do dienst op hoge prijs en zouden zelfs willen dat er meer mensen bij kwamen. De Viaardingse plannen vloeien voort uit een op han den zijnde rijksregeling waar door de OBD-subsidie voort aan door het rijk wordt gege ven. De drie Waterwegsteden zouden wellicht eenzelfde be^%|- drag als het rijk per leerling 'IJ {f 50) gaan betalen. Nu betalen^* Maassluis, Vlaardingen en Schiedam, die alledrie met een terugloop van het aantal leefj8*T lingen kampen, ongeveer ƒ15C;. perkind. .'0 Vlaardingen is ais eerste met^ "-- een concreet voorstel geko men. dat volgende week woensdag in de raadscommis sie onderwijs wordt behandeld? In Schiedam staat wethouder. Herman Posthoorn wel positief* tegenover de OBD, maar hij iSe niel van zins voor de begelei-j& ding van Viaardingse school kinderen met Schiedams geld te betalen. Wethouder Elly Coenen-Vaes- sen in Maassluis heeft nog t geen officieel standpunt over --'*' de bezuinigingen bij de OBD.nl a Zij zegt: „Er moet zeker wor- ,,r: den bezuinigd. Ik heb in de toekomst nog veel geld nodig'-' voor zaken als Engels en com-3 puterkunde op de basisscho-.;,w !en. Van het rijk krijg ik niets., meer. Ik heb het plan van de" OBD gezien waarin staat wat de dienst voor minder geld kan-j doen. Ik vind het zeer spijtig te„s moeten constateren hoe weinig. daar uit is gekomen. In dat gé-;- val kan ik het OBD-geld, ik Iv'i praat over ongeveer vijf ton,.- wel beter gebruiken." De OBD iaat zich de bezuini- ,j gingen niet zomaar welgeval- ,-, ten. De ondernemingsraad neemt de kwestie hoog op. ijf-d Nog deze week worden actie- 5;?j plannen voorbereid. In elk ge-* ;-ï val komt een grote delegat ie-,;/ van de OBD naar de commis—1, sievergadering op woensdag 24 april in het Viaardingse stadhuis. „En dan nemen wij zeker geen blad voor de mond," zegt Jaap de Nie dreP gend. SCHIEDAM Na de etalage ruit met een straatsteen te hebben ingegooid heeft een 20-jarige Schiedammer twee broeken en een shirt uit kle- dingboetiek Stripes aan de Hoogstraat gestolen. De man kon door de politie op de Vlaardingerstraat worden aan gehouden. De buit had hij on der zijn jas verstopt. De diefs tal vond gisterochtend rond half zes plaats en werd door J surveillerende agenten opge- merkt. Onbekenden hebben in een woning aan de De Meester straat een ravage achtergefa-"" ten. Via een balkondeur wisten^ zij in de woning te komen dle' volledig overhoop werd ge- haald. Niet bekend is wat er precies is weggenomen. MAASSLUIS Onder het motto 'Rotterdam en de zee' is vanaf morgen een tentoonstel ling te zien in De Tijdspiegel aan de Noordvliet in Maassluis. De expositie van enige tiental len zee- en landkaarten, die donderdag door Mr. G. A. Wagner wordt geopend, is tot zaterdag 1 juni te bezichtioan. dagelijks van half elf tot vijf uur. De oude topografische - kaarten zijn ook te koop voor - de liefhebbers. -Tss 'Er hangen werken van Jacob Ouack: de Postkaart en de Maaskaart uit 1665. Ook de profielkaart uit 1694 van Joan- nes de Vou en Romeyn de Hooghe is de moeite waard. MAASSLUIS In Theater De Schuurkerk wordt morgen de filmmusical Jesus Christ Su perstar vertoond. De eigentijd se interpretatie van Jezus' laatste zeven dagen is om 14.00 uur te zien en 's avonds om 20.30. Kaarten zijn een half uur voor de voorstelling ver- ti- krijgbaar aan de kassa van het theater, verder worden ze bij de VVV en de Verenigde Spaarbank In deVeerstraat verkocht Kaartjes kosten vijf;-,/ gulden, voor de avondvoorstel-* ling moet .zevenvijftig worden hv betaald, CJP'ers en 65 plus- sers betalen dan zes gulden.-,:>;j :-;urt nz't SCHIEDAM Het waren voor al de financiën die de aspirant medewerkers van de kersverse Stadsomroep Schiedam (SOMS) gisteravond in een kennismakingsbijeenkomst be zighielden, Hoe komen we aan geld om de uitzendingen te fi nancieren? Zo'n dertig Schie dammers, jong en oud, hadden gehoor gegeven aan de oproep van de SOMS. Het merendeel van de geïnteresseerden gaf zich na een inleidende diaserie en een vragenvuur van ruim een uur inderdaad op als me dewerker. Hoewel de omroep nog geen minuut officieel op de radio Is geweest, zijn de problemen al legio. Vorige maand keurde de gemeenteraad de representati- viteitsverklaring goed. Daar mee kan bij het ministerie van WVC een zendmachtiging wor den aangevraagd. De aanvraag is de deur nog niet uit. Eerst wordt een discussie in de Tweede Kamer afgewacht waarin mogelijk wordt beslist dat de lokale omroep, naast de kabel, ook op de „vrije" band mag gaan uitzenden. „Daar vragen we dan ook me teen een machtiging voor," al dus Albert Scheenioop, de me dewerker van de omroep die volgens zijn collega's onder hand de Omroepwet uit z'n hoofd kent. De moeilijkheden spitsen zich toe op het genoemde geldge brek en de ruimte vanwaaruit de uitzendingen verzorgd moe ten worden. Voorlopig gaat de SOMS ervanuit dat zolang ge bruik kan worden gemaakt van de studio van de Ziekenom roep Schiedam (ZOS). „Maar we weten helemaal niet zeker of dat überhaupt wet mogelijk -'* is," waarschuwde Matthijs van - Rorije de medewerkers at bij''7- voorbaat, Achter de tafel hoorden vier le-'ï den van het dagelijks bestuur* van de SOMS diverse moge^;! f;? lijkheden voor financiering. Een geïnteresseerde onderne^ -' mer zag wel iets in een „soort redame" terwijl anderen weeri:" aan sponsors uit het bedrijfsle-'1 ven dachten. Vla BV'tjes en 3^*-' stichtingen zou dat op een gale manier bij de SOMS te-'-- recht moeten komen. Directe schenkingen worden tenslotte door de Omroepwet voor het grootste deel verboden. De bezoekers van de bijeen- komst, die in Jeugdhaven Nleuwland plaatsvond, hebben genoeg animo om van start te gaan met lokale radio. De F* voorzichtigheid van het be- stuur, om eerst een degelijk<$ financiering rond te krijgen, werd zelfs aangevallen. „We kunnen toch vast met een klein bedrag beginnen? Het loopt, dan allemaal vanzelf wel." dacht een van de bezoekers^' SOMS houdt echter nog een'. slag om de arm. „Als we bé- glnnen moeten we dat meteen' goed doen. Je kunt het vergé- lijken met Iemand die gaat schaatsen terwijl het ijs te dun Is. Hij heeft wel lef maar wordt j wel uitgelachen als hij er door zakt," aldus Matthijs van Rc^ rij©. De Jonge lokale radio gaat erL van uit dat rond september deC eerste uitzending de lucht ln-' r gaat. Daaraan moet een proef; periode voorafgaan. De mede werkers kunnen in die periode' oefenen en een cursus dooddf' pen om de kneepjes van hetJ radiovak onder de knie te kdj- gen.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1