I Jazzweekeinde' krijgt vastere vorm 'Weg met het lieve gezicht' Nieuw filiaal spaarbank Postzegels gestolen Dieven hadden hun kans... Brandersverleden van stad herleeft in molenmaand mei Amêmx Harpe Davids breidt uit Stien zingt hard en zuiver, niet mooi... HVO draalt warm voor een staking mÊS$êMMm Finales van schooltoernooi zijn woensdag ws ■A wmmr (Van een onzer verslaggevers) - SCHIEDAM Het onlangs ge opende Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen (CW) Rijnmond in de 's-Gravenlandsepolder staat onder zware druk. Minister De Ko-- ning' had, vorige maand bij 'de ope- ning van het pand gelijk toen hij voorspelde dat er honderden banen voor de leerlingen te verdelèn zijnl „De vraag uit het bedrijfsleven, is, nauwelijks bij te benen," zegt direc teur T. Brouwer. Test Een blik in het laborato rium van het gloednieuwe pand van het CVVinde's Gravenland- sepolder. mm I*fMgpy 'mmm V'/'Wf'- Animo Het is vooral de vraag naar lassers die de leiding van het Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen be zighoudt Dieven in wijde omgeving van Schie dam hadden gisteren hun slag moeten slaan. Zestien voetbalteams van politie korpsen uit steden als Gouda, Delft, Zoetermeer, .Wassenaar en Maassluis en een team van de Rijkspolitie uit De Lier streden in de spothal Margriet de gehele 'dag om eerste té worden in het „Burgerheester R, Scheeres zaalvoet- baltoemooi". Dit evenement was een initiatief van de Schiedamse Politie Sport Vereniging (SPSV). Het was de negende maal dat het toernooi werd ge houden. Scheeres is „beschermheer" van de vereniging maar kon gisteren de beker voor de eerste plaats niet uit reiken. Commissaris Piet van den Hen gel namde honneurs waar. Hij kon de beker overhandigen aan een van zijn ondergeschikten: het Schiedamse team eindigde als eerste. Mini-flesjes Te vroeg Grootmoeder Speenhoff Klassestrijd N i'ïk tl t 5 :*1 II HET VRIJE VOLK staat nu zware druk Het is vooral het zogenoem de "herenakkoord" dat voor een enorme vraag zorgt. Deze overeenkomst verplicht enkele oliemaatschappijen voor mil jarden guldens te investeren in het Rijnmondgebied. Vooral de roep om goed geschoolde las sers en pijpfitters is sterk. In totaal gaat het bij het CW om zo'n twaalfhonderd arbeids krachten die om-, bij-, her-, en "gewoon" geschoold worden. ,.De maatschappijen hebben geschoolde menser nodig, die in het Rijnmondgebied niet te vinden zijn," legt Brouwer uit. „Het is een gigantisch scho lingsprobleem. Pas vorig jaar zomer kregen we een goed beeld van de investeringen. Vanaf januari kunnen we de vraag naar personeel niet meer bijhouden." Hoewel het pand In Schiedam op 27 maart officieel in gebruik werd geno men, worden er al enkele maanden lessen gegeven. Uit een onderzoek onder zo'n zevenhonderd werklozen bleek dat de vraag-naar arbeids krachten niet strookte met het- aanbod. .Die mensen zijn bij ons langs geweest voor een test. Aan de hand daarvan be paalden wij het niveau en hoe lan'g zij bij ons in opleiding moeten om aan de eisen te vol doen. Hoewel de testen nog •X-v.'.v WA niet allemaal zijn" afgewerkt, zijn we nu begonnen met het opleiden .van de mensen," zegt Brouwer; Door het "herenakkoord"is de gang van zaken op het'CW in een stroomversnelling ge raakt De opleiding dateert uit de jaréii direct "na de oorlog. Nederland lag in puin en schreeuwdeom vooral ge- schoolde' boüwvakkers. „Rijks werkplaats voor Vakontwikke ling" heette de opleiding toen. In de''zestiger.jaren-werd;de naam in"de huidige veranderd. -F - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het grote jazzfestijn, naar een idee van directeur Ruud Pillard van de Schiedamse Gemeenschap krijgt steeds vastere vormen. In een vergadering hebben de leden van de Horeca Onderne mers Schiedam (HOS) zich unaniem uitgesproken vóór een „jazzweekeinde" verspreid over de gehele stad. Gedacht wordt aan een serie orkestjes die op straat wandelt en speelt en op podia voor de deur van de cafés zijn kunnen toont. Er was aanvankelijk nog sprake van één jazzdag. „Hst lijkt ons het handigst om er SCHIEDAM De Christelij ke Muziekvereniging Harpe Davids gaat uitbreiden; Bin nenkort wordt de oprichting verwacht van een jeugdtam- boersgroep. In de afgelopen Al gemene Ledenvergadering is ooit de boerenkapel "heropge richt". De kapel zal voorname lijk.' spelen op bruiloften en partijen. De twee nieuwe stromingen blnhen Harpe Davids kunnen gebruik maken van het vereni gingsgebouw dat onlangs een naam heeft gekregen; De Tam boerijn. De naam werd verzon nen- door het jeugdiid Mare Strampraad. Het verenigings gebouw is sinds de opening no vember vorig jaar naamloos geweest en staat aan het Faas- senplein. SCHIEDAM De finalewed strijden van het schoolvoetbal- tóernooi, die op 12 april we gens slechte weersomstandig heden werden afgelast, worden komende woensdagmiddag af gewerkt. Het gaat om zes jon gens- en twee meisjeselftailen. De wedstrijden zullen op de velden van Hermes DVS, SVDPW en GSS worden ge speeld. Het fluitsignaal voor de eerste ronde klinkt om tien over half twee. De laatste wed strijd zal rond half vijf begin nen- een weekeinde van te maken In september. Dat kan dan nê. bij voorbeeld het feestweekeinde dat al op het programma staat," aldu3 de secretaris van de HOS, Joop van Hees. Over de financiering van het mu ziekfestijn wordt nog nage dacht. 'i Het idee 'om het jazzgebeu- ren over de gehele stad uit te breiden, kwam van enkele ho- reca-ondernemers in de wij ken. „Het kan'evengoed in «.en wijk als del Gorzen," zegt Van Hees die zélf de uitbater Is van „De Kuil" aan de afrol van de Hoogstraat. „Ook in de andere wijken kun je leuke jazzkroe- gentochten op touw zetten." Het CW in Schiedam Is een dependance. Het hoofdgebouw staat aan de Rotterdamse Waalhaven. Hoewel de Bedrijfs Investe- rings Regeling (BIR) zoals het, herenakkoord officieel heet, voor de grootste vraag zorgt, zijn er bij het CW nog vele andere richtingen zoals pro cesstechnieken, meet- en regel technieken en metselen. De verwachting is dat naar deze richtingen grote vraag ont staat, als,de;f&briekeïv;die nu, worden gebouwd actief wor den. Volgens Brouwer Is de ani mo onder de werklozen, om zich op te geven voor een op leiding, goed. „We hebben al leen het nadeel dat we geen baan kunnen garanderen. Alle mooie praatjes orsr de inves teringen worden langzamer hand niet meer door de men sen- geloofd." Ongeveer 200 mensen '.staan op een wacht lijst voor een opleiding. De ge gadigden voor de BIR zijn dan niet meegerekend. Centrale rol .bij het toewijzen van eerplaats in' het CW spe len de arbeidsbureaus in de re gio. Allien als de omscholing zicht geeft op een baan ("ar- beidsmarktrelevantie") mag Iemand^ naarhet CW. Aan "uitzichtloze"'' opleidingen wordt niet gedaan. „We zijn als eerste gericht op de arbeid smarkt," zegt Brouwer. „Maar als je capaciteit over hebt. mag je die van mij best benut ten. Het komt trouwens vaak voor dat mensen na de oplei ding een baan krijgen, die he lemaal niet bij de opleiding aansluit." Over het algemeen is er vol gens de directeur in ieder ge val een grote vraag naar om scholing. In ons land zijn er 25 technische en 15 administra tieve vakopleidingen voor vol wassenen. Bij elkaar zijn dat zo'n 5200 scholingsplaatsen. Deze worden, in tegenstelling tot de situatie in het Rijn mondgebied, niet allemaal ge vuld. SCHIEDAM Binnen het CDA in Schiedam wordt de roep sterker om het „lieve gezicht" in te ruilen voor een ro buuster imago. „We moeten de stelling „lief zijn voor elkaar" gauw vergeten. Het imago moet worden omgezet in een zakelijke partij met voldoende aanvals- kracht," aldus een CDA- lid in het laatste num mer van CDA-facetten, het orgaan van de Schie damse afdeling. -Volgera dit lid is het de leden van de fractie niet te verwijten dat zij „niet weten wat opposi tie is. Het is tenslotte voor de eerste keer dat de christenen in Schie dam buiten het college van burgemeester en wethouders gehouden zijn dankzij een coalitie tussen WD en PvdA. Volgens de schrijver, J. Hagedoorn, moet er de komende periode wel' „vier keer zo hard" wor den gewerkt om een fias co bij de gemeenteraads verkiezingen volgend jaar te voorkomen. Het CDA houdt op 25 april haar algemene vergade ring in Boerderij Land- vreugd. SCHIEDAM Onder bege leiding van de Jeugd Rijn mondband heeft, de Bonds spaarbank gistermiddag een nieuw filiaal geopend aan de Mgr., Nolenslaan. De officiële handeling werd verricht door J. Schlarman namens de bewo nersvereniging Nieuwland. De gehele dag waren er activitei ten in en rond het filiaal. Zo werd onder leiding van Hans Versnel de kinderlachshow af- - gewerkt en konden kinderen bij de mascotte van de bank, de vogel Pino, bekend uit Se samstraat, kleurplaten Inleve ren. Het spaarbank Dixieland- orkest verzorgde, de muzikale omlijsting tijdens het Open Huis dat op de opening volgde. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM— Vele duizen den guldens aan postzegels en munten zijn gestolen uit een woning aan de Oosterstraat. De inbrekers kwamen binnen door het openbreken van de achterdeur. De gehele woning werd doorzocht. Behalve de twee verzamelingen, gingen de dieven er ook vandoor met een hoeveelheid antieke voorwer pen en een gouden ring met onbekende waarde. Uit een nissenhut aan het Bagijnhof is voor drieduizend gulden aan gereedschap ont vreemd. De deur van de golf platen bouwkeet werd met ge weld opengebroken. i' tafcH/'tiiV'l?'-i '*Z >1'v' i-'U H SCHIEDAM De onthul ling van het beeld „De Brandersknecht" en de her opening van het Nationaal Gedistilleerd Museum wor den waarschijnlijk twee hoogtepunten van de Mo lenmaand mei. Beide ge beurtenissen vinden plaats op achttien mei. Het beeld zal door een vertegenwoor diger van het Gilde der Brandersknechten worden onthuld. André van der Louw, voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijn mond, tekent voor de ope ning van het museum in de kelder van het Stedelijk Museum. De bronzen branders knecht is gemaakt door de Schiedamse beeldhouwer en glazenier Frits Hen* drickx die zijn werkstuk als eerbetoon en herinnering ziet aan het brandersvak. Het was de kunstenaar, die niet in Schiedam geboren is, opgevallen dat er in de stad geen beeld staat dat aan het ambacht herinnert. Het beeld komt voor de deur van de Korenbeurs aan de Lange Haven, In de witte kelder van de Stedelijk Museum is de ver bouwing nog in volle gang van het Nationaal Gedistil leerd Museum. In het mu seum zullen ondermeer al lerhande authentieke ge reedschappen te zien zijn die in de distilleerderijen werden gebruikt. Schiedam staat sinds de zeventiende eeuw bekend als de Jene- verstad. Branders begon nen toen uit graan mout wijn te stoken. Moutwijn ia de grondstof voor jenever. Behalve ketels en andere gebruiksvoorwerpen is er ook een unieke verzameling miniatuurflesjes die het museum permanent in bruikleen heeft van de B. J. de Jongh stichting. De grondlegger van de stich ting, Bruno de Jongh, begon in 1911 met het verzamelen van de flesjes. Vóór de Eerste Wereld oorlog had hij er ai zo'n 2500 bij elkaar. In dè .Twee de Wereldoorlog werd de verzameling begraven om niet te worden weggeroofa of vernietigd door de Duit sers. In 1947 nam de distilleer derij van L. L. J. M. Mel- chers de verzameling tot enkele jaren geleden onder haar hoede. André van der Louw zal het museum rond half twaalf heropenen. De bran dersknecht wordt 's mid dags rond één uur onthuld. VRIJDAG 19 APRIL 1985 sJLuli Schrijven naar; Stukgoed. Het vrije volk Witte do Wlthstraat 25:;; Xv! 3012 BL Rotterdam X BeSen (tot hall drie *s middag») naar. 010 - 147400 v toestel iis Stien uit Delf shaven: "Speenhoff zing ik het liefst..." Een door-de-weekse middag in café De Oude Sluis in Delfshaven, tijdstip: vijf uur. "Maria, mag die herrie even uit? Ik wil graag even een paar liedjes zingen van ach ter de plano..." De disco-sound verstomt en een struise, grijze dame neemt plaats achter het kla vier. Op de klep legt ze een simpel tekstboekje (zonder muziek) en even later klinkt de vol gende prachtige tekst door het dranklokaal: "Denk aan je koters, vader, ach laat dat nou. Zie je dan niet dat ze janken om jou". Titel van dit oud-Hollandse lied? Precies ja, 'De drank'. Een paar knapen gaan on verstoorbaar door met een spelletje Back Gammon aan" de grote tafel. Het volgende lied schalt al weer door de zaak: 'Ben je in Rotterdam geboren'. Enkele regels wor den vanaf de toog door twee (vaste?) klanten spontaan meegezongen. Aan de mees te tafeltjes gaan de gesprek ken gewoon verder, het is misschien nog wat vroeg voor het eerlijke Hollandse lied. De zangeres gaat enthousiast verder met 'witte rozen' en 'Ketelbinkie'. Ze krijgt hulp van een jongeman die naast de plano meegalmt. Het valt niet meer te ontkennen, een half uurtje later is het in het café tóch gezelliger: het ECH TE lied heeft weer gezege vierd. "Ik ben dol op zingen", zegt even later de zangeres. "Ik doe het al heel lang en ik ben van plan er nog jaren mee door te gaan. Ik zing onder het motto: hard, zuiver en niet mooi. Ik heb me zelf ook wel eens de 'zangeres zonder stem' genoemd. Vond je het feuk klinken?" ik knik voorzichtig 'ja' en no teer de volgende gegevens: de naam luidt Stisn ("Zet m'n achternaam er maar niet bij, ik heb een paar familiele den die het nogal hoog in de bot is geslagenZij is 's ochtends actief met 'verant woordelijk' administratief werk. Dat Stien al grootmoe der i3 van twee koters is haar niet aan te zien. Zingen houdt je duidelijk jong. "Ik kom al 12 jaar op Delfs haven, geloof me, de gezel ligste wijk van onze stad," vertelt Stien. "Het hangt van de sfeer af. is "ie tof, dan duik ik achter de piano en zing ik een half uur m'n lied jes. Altijd oud-Hollands. Ik zing Speenhoff, Willy Derby en dat fraaie lied van Peter Blanker. Ik zing ook wel een smartlap er tussen door, maar sommige teksten krijg ik niet door m'n strot. Dan verzin Ik op hetzelfde mo ment een persiflage. Of Ik succes heb? Dat kan me eigenlijk niet zovee! scheten. Ik wil gewoon zingen en het is altijd beter dan die afschu welijke disco-klanken, vind je niet?" ik geef Stien gelijk en vraag of ze geen bezwaar heeft te gen een fotootje in de krant. Het mag en ze duikt weer viot achter de piano. Foto graaf Jerry schiet z'n rolletje leeg. Er volgen nog een paar liedjes, de jongens aan de grote tafel blijven rustig dob- beierfifn na deze tweede ses sie wi! Stien nog het volgen de kwijt: "Als je die teksten van Speenhoff bekijkt, ont dek je dat veel hetzelfde blijft. Hij heeft een prachtig lied over de crisis geschre ven. waarin vooral de klasse- strijd duidelijk naar voren komt. Toch noemt hij ner gens dat woord, dat is juist het knappe. Ik heb zelf ook een enkel lied geschreven, maar dat valt niet mee." Ik vraag of ze nog wel eens ergens anders zingt. Stien: "Ik had vorige maand een écht optreden in Span gen, tijdens de internationale vrouwendag. Ik had mazzel dat ik als laatste het podium op moest. Zat ik daar te zin gen voor 200 duimende vrou wen op m'n eigen 'keyboard' met ritme-box. Dat was een kick, maar ik zing het liefst een beetje anoniem in het café." Maria geeft vanachter de tap voorzichtig weer geluld via haar cassette-deck. Stien pakt haar bundeltje tekst op en besluit: "Aan een echte zangcarrière heb ik nooit één moment gedacht. Ik blijf een amateurtje, maar dat geeft toch niet? Willem van dit café heeft me een echt optreden beloofd, ik geloof volgende maand, maar het kan ook ju ni zijn." Bijdrage: Joris Bod deert ■I «fv ir. o*1. VLAARDINGEN De HVO- werknemers hebben vanmid dag directeur Blok een ultima tum gesteld: een 36-urige werkweek, herbezetting, hand having van koopkracht en 100 percent vergoeding van zie kengeld of anders komen er 24 uurs stakingen, afgewisseld met stakingen van 46 uur. De stakingen bij HVO zullen op woensdag 1 mei, de dag van de arbeid, beginnen als direc teur Blok niet ingaat op de nieuwe CAO-eisen voor de me taalsector. Om hun eisen* kracht bij te zetten zullen de HVO-ers vanaf maandag de in gehuurde „Ingeleenden" (on deraannemers) buiten de poort houden en niet meer overwer ken. Dit „warmdraaien" zal een volle week duren. Zo luidt het draaiboek dat de werknemers, onder leiding van Plet Boogaard en FNV-dis- trlctsbestuurders Nol de Jong en Theo Berger gisteravond in zaal Triangel na een tumul tueuze vergadering hebben vastgesteld/S Directeur Blok was er zelf bij en waarschuwde: „Je eigen bedrijf kapot staken heeft geen zin," De werknemers zagen dat gevaar niet. Het stakingspian ziet er gematigd uit, zo oor deelden zij uiteindelijk. Het draaiboek zal pas in de ia ver dwijnen wanneer overeenstem ming is bereikt over de nieuwe metaal-CAO. Vele bedrijven in Nederland proberen al vanaf december vorig jaar tot een akkoord te komen met de werkgeversorganisatie FME. Sommige bedrijven in de Rijn mond gaan maandag al voor 24 tot 48 uur plat. De RDM zat nog langer staken en dient als voorbeeld voor de ongeveer 25 bedrijven in de regio waarmee de bonden nog steeds In on derhandeling zijn. De HVO-ers gaan op 1 mei naar een culturele manifestatie in het Rotterdamse Ahoy'- complex. Vakbondsleiders en muziekgroepen zulien van zich laten horen. Op donderdag 2 r mei komen de HVO-ers In de kantine bijeen om de staking te bespreken en misschien tot",t& hardere acties over te gaan. t* t i A - >jf I

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1