4 Migrantencentrum feestelijk ingewijd jprkestrale85plezier voor 750mensen Tr Horeca klaagt bij gemeente Toekomstige huurders atelier ruimtes ongerust Vrouwen bieden hulp een spannende rust. Levens-loop in Sleepvaartmuseum Kemners werk ademt Pijpleidingen mogen door buitengebied BAD GROENOORD Duo Hoving: Soms kan Je er om lachen mWmM. rM Aansluitend op de open dag trad een buitenlandse muziekgroep op. Echter niet voor lang... Van een onzer verslaggevers VLAARDINGENDe Zweedse popgroep AB BA speelt al jaren niet meer samen, maar de Ne derlandse fanclub ziet zijn ledental alsmaar door groeien. De nieuwste aanwas bestaat uit tiener- 'meisjes, die nog kleuters waren ten tijde van het .eerste ABBA-succes op het Eurovisiesongfestival. -Dat, en een opkomst van 250 mensen bij een AB- .BA-dag in Vlaardingen zaterdag, bewijst dat het Zweedse viertal iets heel bijzonders was. Ellen (blond) en Gitte donker) zingen in café de Lijndraaier het nummer "I Know Him So Well',', voor de verzamelde AB BA-fans uit het hele land: Er l Een beeld van Orkestrale '85 in de Margriethal, met van Harmonie Wilton Fijenoord. op de voorgrond muzikanten 4 mei t/m 31 augustus 1985. VOORVERKOOP abonnement 30,- wêmmk II tirs&MiÉMmÊêmÉmmmé. Een jonge bezoeker kijkt geboeid naar een scheep smodel in het Sleepvaartmuseum. De Rotterdamse kunstenaar Hans Kemner bij één van zijn schilderijen, die in galerie de Duig worden geëxposeerd. MAANDAG 22 APRIL 1985 HET VRIJE VOLK Schiedam «ass®* Arnim «!tS« (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De migranten ln Schiedam hebben een nieuw onderkomen aan de Parkweg, dat zaterdag feestelijk werd Ingewijd. Tijdens een open dag, die vooruitliep op de officiële opening van het centrum op 3 mei, brachten honderden Nederlandse, Turkse en Marokkaanse mensen er een bezoekje. De sfeer werd door menigeen goed genoemd. Alleen 's avonds liep het even een beetje uit de hand. Rond half negen begon een Turkse muziekgroep met een optreden, dat na vijf minuten alweer moest worden gestaakt. De belangstelling was zo groot dat de zaal naar buiten "uitpuilde". Voorde deur kwam het tot wat schermutselingen tussen bezoekers, die er niet meer bij konden. Uit oogpunt van openbare orde maakte de politie een eind aan de bijeenkomst. Bovendien was geen vergunning voor het feestje aangevraagd. Ook overdag was het gezellig druk. Het nieuwe centrum is gevestigd in een leegstaand schoolgebouw van twee etages. In elk lokaal viel wat te beleven. Informatiemateriaal over komende cursussen en hapjes (uitgestald op een. meterslange tafel, kaasblokjes geflankeerd door Turkse Tatli en Franse Quiche Lorraine) vonden gretig aftrek. Eén lokaal is als moskee-ruimte ingericht, die zaterdag ook niet-Islamieten op kousevoeten mochten betreden. Voor de kinderen werden videofilms gedraald en gasballonnen opgeblazen. Ook konden de bezoekers kennis maken met fraaie buitenlandse klederdracht en voorwerpen, zoals een glimmende zilveren theekan uit Turkije. Overal klonk muziek uit vele windstreken. Het gebouw aan de Parkweg, voluit genaamd Sociaal-Educatief Centrum Migranten Schiedam, zal om te beginnen worden benut door de Turkse werknemersvereniging, de Marokkaanse sociaal-culturele vereniging en de stichting ABC-talencursussen. De drie groepen zijn enthousiast over de samenwerking. Afspraken over lokaalgebruik zijn in een reeks vergaderingen in het afgelopen jaar gemaakt. Het centrum krijgt een "educatieve" functie, zoals de naam al aangeeft. Talloze cursussen worden aan migranten aangeboden: naaien, Nederlandse taal, moedertaal, volksdansen, zingen, muziek maken etcetera. Ook zal er ruimte voor ontspanning zijn in de vorm van soos-avonden. Het centrum is tot stand gekomen met subsidie van de gemeente Schiedam en het ministerie van WVC. 'Dit had ABBA kunnen zingen' „ABBA was een fenomeen, een sprookje. Twee verliefde stelletjes die de wereld ver overden... Het was niet alleen het zingen, maar alles erom heen, de hele aanpak was ge woon ABBA. Iedereen kent AB BA, de ménsen weten zelfs de vier namen, ze spreken ze al- ^leen verkeerd uit," zegt de fyiaardingse fanclub-voorzitter £?Eric van der Ende, die onlang3 J*m België nog een persoonlijke "ontmoeting had met Agnetha. Elf uur lang waren ABBA- 1 fans uit het hele land samen in j Jiet Vlaardingse café de Lijn- Lcjraajer; een half etmaal bijna, ^ononderbroken luisteren naar ABBA-muzick, kijken naar AB- BA-videomatcriaal (het aller nieuwste „spul", dankzij de goede contacten van de fan club met de Zweedse platen maatschappij) en praten met elkaar. Over ABBA? „Nee hoor, de meeste mensen ken nen elkaar al jaren en zijn goe de vrienden geworden." Het is half vier in de middag als twee meisjes, één met don ker haar en één blonde,'micro foons ter hand nemen en het lied "I Know Him So Well" zin gen. Een nieuw nummer, uit de musical Chess van de twee ABBA-heren, dat op de plaat niet door de twee ABBA-dames wordt gezongen. „Maar dit is typisch zo'n lied dat ABBA ook had kunnen zingen," zo ver klaart Eric van der Ende de inspanning. Wie zijn de fans van ABBA? Eric peinst. Se moeten worden gezocht in de groep mensen tussen de 10 en de 80 jaar, dat staat vast.' Ik welk sociaal mi lieu? Ze zijn:' vérmoedelijk laag, midelbaar of hoog ópgge- leid. De harde kern, als die tenminste wordt gevormd door de aanwezigen in de Lijndraa ier zaterdag, is op geen enke ling na niet ouder dan dertig en gaat netjes en vlot gekleed. Dat. het ABBA-sprookje in de loop der jaren flink gedeukt is, kan de aanhang niet deren. Eric van der Ende: „Het kwam hard aan, toen de twee stelle tjes beide scheidden. Maar we hebben ze niet laten vallen. Je merkte dat iedereen voor zich zelf een soort rechtvaardiging had voor de scheidingen, zo van: 't moet een keër fout gaan, als je altijd maar met el kaar leeft en werkt." De fans troosten zich met het feit dat de vier ABBA-le- den nog steeds muzikaal actief zijn. Björn en Benny samen in een musical, Frida en Agnetha in diverse „solo-projecten". En een goede herinnering valt een mens immers niet af te nemen; zeker niet als die op de plaat staat. „Waterloo" klinkt over tien jaar nog als muziek in de oren. w .j, 4 1 1 4 evan één onzer medewerkers) SCHIEDAM En toen kwam de finale. Ademloos maar wel stevig meeklappend luisterden 500 toeschouwers naar het beroemde "Strike up the band", dat door lady-spea ker Nanda Gelderblom vrij werd vertaald als "Inpakken en wegwezen" met een knipoog naar Farce Majeur. Het publiek was zo enthou siast dat er geroepen werd om een herhaling. De alom aanwe zige Ton Lansbergen sprong weer op het dirigentenpodium temidden in de zaal en als één orkest reageerden de.250 musl- .ci van de vijf harmonie-orkes ten die deelnamen aan de Or kestrale '85 in de Margriethal. .-.'De afdeling muziek*waar de Harmonie-orkesten onder val len wilde al langer de lijf spreuk van de Schiedamse Ge- jnecnschap „Eendrachtig sa- r.men streven" in de praktijk -brengen en besloot vorig jaar 'om een concert te houden waar de vijf orkesten een staaltje van hun kunnen kon den laten zien. v- Afgelopen zaterdag was het zover. In een halve cirkel za- -ten de Harmonie Wilton Fije- "noord, het Harmonieorkest .OBK. de Harmonie Ambrosius. .^je Christelijke muziekvereni ging Harpe Davids en de Mu ziekvereniging Sint Radboud P*? f'/*" 'u m ii i. op de groene vloer van de sporthal. Een concert dat er best mocht wezen, al waren de ni veau-verschillen duidelijk aan wezig. Dat kan ook haast niet anders een samenballend ge heel als het Kethelsc Sint Rad boud moet welhaast met kop en schouders boven de anderen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De schiedamse horeca-ondernemers hebben een "klaagbrief" geschreven -aan de gemeente. Zij constate ren daarin een toenemende ^'oneerlijke" concurrentie van •verenigingen en instellingen. De gemeente moet, naar de smaak van de ondernemers, minder vergunningen ver strekken en harder optreden bij overtredingen. Tijdens een bijeenkomst van horeca-ondernemers onlangs kwam het onderwerp aan de orde. Zij verdenken sportkanti nes en scholengemeenschap pen van het verhuren van ho- recaruimte aan derden, het geen zij onredelijk vinden. Voorts zouden de "zetflats" in Schiedam-Noord regelmatig tot diep in de nacht drank schenken aan bewoners. uitsteken en niet alleen omdat zij bijna 100 jaar bestaan. Het ooit in 1974 behaalde lands kampioenschap deed het or kest in de klasse uitmuntend heid indelen en dat schept ver plichtingen. Iets dergelijks geldt natuurlijk ook voor Har pe Davids. Maar het plezier waarmee het uitermate jonge orkest Ambrosius musiceert en de voldaanheid van OBK gekoppeld aan het enthousias me van Wilton - Fijenoord brengt menigeen tot applaudi- sen. Mocht het VARA-program- ma "Gencralè" ooit naar Schiedam komen, dan zal deze stad geen slecht figuur slaan. VLAARDINGEN De toe komstige bewoners van de aan de Landstraat geplande ate lierwoningen vragen zich af wanneer eindelijk begonnen gaat worden met de bouw er van. Het plan voor de wonin gen, waarvoor de voorberei dingen al in 1982 begonnen, heeft goedkeuring en subsidie van het Rijk verkregen. De be schikking hierover kwam eni ge maanden geleden af. Aan het verstrekken van de subsi die verbindt het Rijk de voor waarde, dat vóór 1 mei aan staandemet de bouw moet zijn begonnen. Het lijkt erop dat door'aarzelend gedrag van de opdrachtgever, woningbouw vereniging Patrimonium, en de aannemer, Van der Waal, de boot gemist gaat worden. De bewoners denken dat dat aarzelend gedrag veroorzaakt wordt door het feit, dat het hier om een projekt met een experimenteel karakter gaat. Zowel de woonvorm, een woon/werkcombinatie, als de beheersvorm, bewonerszelfbe stuur, zijn nieuw voor Vlaar dingen en ook in de rest van het land vrij onbekend. Er is landelijke belangstelling voor het projekt. Het zou de eerste keer zijn dat eer. dergelijke op zet in nieuwbouw uitgevoerd gaat worden. Het bijzondere van die opzet is. dat de bewoners zelf de in deling van hun leefruimte be palen. De ruimte omvat een woongedeelte, waarvan een ge deelte van het oppervlak inge leverd wordt om zo een grote re atelierruimte te krijgen. De werkruimte is een geïnte greerd bestanddeel van de woonruimte. Het is de bedoeling dat het beheer over, de toewijzing van de woningen en de zorg voor het onderhoud ervan door de bewoners onderling geregeld worden. De bewoners willen om hun enthousiasme voor het plan duidelijk te maken aannemer Van der Waal een kunstwerk aanbieden als de eerste paal vóór 15 mei geslagen wordt. Dat moet met alle beeldend kunstenaars die als geïnteres seerd zijn ingeschreven geen probleem zijn. zeggen ze. Naast beeldend kunstenaars zijn o.a. ook fotografen, muzi kanten en dansers gegadigden voor een atelicrruimte aan de Landstraat. MAASSLUIS Vrouwen met problemen of vragen, over bijvoorbeeld echtscheiding of eenzaamheid, kunnen op spreekuren terecht bij het Vrouwenhuis aan de Noord- vliet 145. Op maandagmiddag en donderdagochtend is daar een maatschappelijk werkster aanwezig die kan helpen bij het vinden van een oplossing of antwoord. Niet alleen grote problemen zijn bespreekbaar, ook voor "kleine moeilijkheden" staan de deuren van het Vrouwen huis open. Spreekuur op maan dag is van 13.00 tot 16.30 uur en op donderdag van 9.00 tot 12.30 uur. Opbellen kan ook: telefoon 01899 - 10684. Na hel Inleveren van de invuistrook, verkrijgbaar op de voorver koopadressen, en een goedgelijkende pasfoto kunt u het abonne ment dlrokt, na betaling, meenemen op de volgende adressen. V.V.V. Buitenhavenweg 9, Zwembad Zuid. Westfrankelandsedljk 3. De Rabobanken In Schiedam (niet op de koopavonden) en na 22 april bij Bad Groenoord. Alléén In de voorverkoop 30,- voor bijna 4 maanden zwemmen. Tel. inf. 261682. MAASSLUIS Voor echte sleepvaartüetbebbers is in het Nationaal Sleepvaartmuseum in Maassluis tot in de herfst een unieke tentoonstelling te zien. Van een groot aanta! Ne derlandse sleepboten is de 'le vensloop' nagespeurd: van kiellegging tot de sioop. En dan blijkt dat de Nederlandse sleepboten vrij avontuurlijke en vooral lange levens beschoren zijn geweest. De oudste is de Oceaan: in 1894 bij Smit in Kinderdijk gebouwd en in 1984, op 90-jarige leeftijd dus, gesloopt. Deze en andere wetenswaar digheden zijn in het Sleep vaartmuseum te bekijken aan de hand van vele foto's, kran teknipsels en scheepsmodel len. De expositie 'Levensloop' duurt tot en met 27 oktober. Het museum is op woensdag en zondagmiddag van twee tot vijf uur geopend, en op zater dag van tien tot vijf uur. Groe pen kunnen na telefonische af spraak voor een rondleiding ai- tijd terecht. Het Nationaal Sleepvaartmuseum is geves tigd in het oude stadhuisje van Maassluis op de hoek van de haven en de Hoogstraat. Het telefoonnummer is 01899 - 12474. (Van één onzer medewerkers) SCHIEDAM „Spotten komt uit wanhoop, uit een oprecht lijden. Je moet de tegenkant aan deri lijve hebben onder vonden. Je kan niet spotten en zelf buiten schot blijven. Grote zaken afdoen met een leuk stukje of een aardig liedje, een niemendalletje....?", aldus Paul van Vliet zaterdag in een groot landelijk avondblad. Die zinnen konden betrekking hebben op Sieto Marijke Ho ving die vrijdag- en zaterdag avond optraden in het zolder theater "De Teerstoof" met hun programma: "Het geluk komt-overmorgen". Dat programma stond stijf van de voorspelbare onderwerpen. De pointes van de sketches waren Öp éeri meter afstand al ie ruiken en de grappen waren zo gedateerd dat je je afvraagt waarom zij nog steeds op deze manier doorgaan. Goed, het vakmanschap is nauwelijks aanvechtbaar en de routine straalt ervan af, maar verve lend was het wel, al viel er soms wel wat te lachen. Dat lachen was routine of toe val maar nauwelijks gepland. Grappen over bijstandsmoe ders, die eigenlijk niet kunnen, over kernraketten, over No- nonsens Ruud Lubbers en over Job de Ruiter van defensie dreven het publiek af en toe in de armen van Morpheus. Nee, het kan niet meer, dit ca baret. Misschien was het eind jaren vijftig scherp, snedig en kwetsend, nu is het een voor stelling waar Sieto Hoving zelf, per ongeluk, van zegt: „Soms kan je er wel om lachen hoor". VLAARDINGEN Verlaten landschappen, die toch de sporen van menselijke aanwe zigheid dragen. Daar gaat de belangstelling van de Rotter damse kunstenaar Hans Kem ner, die sinds zaterdag expo seert in de Vlaardingse galerie de Duig, naar uit. Met als re sultaat: fraai gekleurde olie verfschilderijen, die een "span nende rust" uitstralen. Levende wezens laat Kemner opzettelijk achterwege in de veelal zonnige, heuvelachtige gebieden die hij uitbeeldt. Wel loopt er een autoweg, is het land bewerkt of is ergens een keurig muurtje opgeworpen. Sommige schilderijen geven de toeschouwer het gevoel ergens in Zuid-Europa rond te dolen tijdens de siësta. Ruiger van opzet zijn Kemners goaches en tekeningen, waar van ook een aanta! Is geëxpo seerd. Zoals hij zelf zegt: „Daarbij gebruik je snellere technieken, dan krijg je auto matisch duidelijke kleuren en grillige lijnen." Hoewel ook op die werken geen mens te be kennen Is, ademen ze aanzien lijk minder een sfeer van rust. Hans Kemner is sinds 1974 full-time met kunst bezig, daar toe in de gelegenheid gesteld door de Beeldende Kunste naars Regeling (BKR). In '74 studeerde hij af aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam. Hij exposeert hoofdzakelijk in zijn woon plaats en de regio. Zijn werk is tot en met 17 mei te bezichti gen in de Duig, die is gevestigd aan de Landstraat 29 in Vlaar dingen. De Duig is overigens abusieve lijk niet opgenomen in de nieu we kunstgids, die onlangs in Rotterdam is uitgebracht. Die gids geeft een overzicht van al le musea en galeries in de re gio. Aad Hofman, één van de drie eigenaars van de Duig: „We hebben pech gehad. Toen we het eenmaal ontdekten was het al ie laat. De samenstellers hadden ons over het hoofd ge zien, hoewel we overal keurig ingeschreven staan." HOEK VAN HOLLAND De Hoekse deelgemeenteraad heelt geen bezwaar tegen de aanleg van een aantal pijplei dingen in het Buitengebied Oost, het terrein dal grenst aan de Maasdijk. Aanvragen voor de pijpleidingen zijn inge diend door de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) en de Rotterdamse Drinkwa terleiding (DWL). De belangen van de beide aanvragers lopen overigens in tegenstelde rich ting: De NAM wil de olie, die wordt gewonnen op'het veld in Berkel, afvoeren in de richting Europoort, samen met een lei ding voor gas en concentraten. De DWL wil echter vanaf de andere kant een leiding aan- leggen om water van de Briel- se Maas richting Westland te pompen/waar de tuinders een dreigend tekort hebben aan gietwater, terwijl Roterdam een overcapaciteit heeft. Hoewel het bestemmingsplan niet voorziet,in de aanleg van de leidingen, heeft de deelraad er geen bezwaar tegén mits wórdt voldaan aan de voorwaarden v van de wet ruimteiiiké órde ning;^Cï"

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1