'Ik ben niet gewond' Artsen even weg Wöiïingbouwyereniging in financiële nood Britten bekijken energie besparing in 'old city' Man gaat met mes politie te lijf Motorrijder gewond Vrouwenkrant zoekt verzetstrijdsters Vlet met buiten boordmotor gestolen Kamminga speelt 'n gewaagd spel Veel pendelaars werkzaam In de stad Financiële situatie SSSW niet best jDe Schaakvereniging Maassluis Kinderkoor 1 mmmm MMMI organiseert mei Het Vrije Volk een open Schaaktoernooi voor huis-en clubschakers. 01899-10566 01899-11566 wm Tegenslagen Min l (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Een bréde delegatie" gaat in Deii Haag alsnog probe ren de renovatie van 135 huizen in Schiedam- Oost te redden. Dat is de [uitkomst van een de bat in de raadscommis sie voor Stadsvernieu wing, waarin de PvdA een sleutelrol speelde. PydA-raadslid Hans van Kleef riep iedereen op; „wat water in de wijn te doen." Ook wet houder Van Tilborg ging, zij het schoorvoe tend, mét het plan ak koord. Museumvrienden Renovatie moeten Den Haag laten zien dat we de renovatie willen doorzetten. Iedereen moet zor gen dat het een reëel plan wordt. Lukt het dan toch niet, dan heeft iedereen zijn best ge daan. Maar we moeten ons niet neerleggen bij de wil van een regering die alleen maar aan bezuinigen denkt." HET VRIJE VOLK schiedam WOENSDAG 24 APRIL 1985 SCHIEDAM De Schiedamse politie is maandagnacht enige tijd op zoek geweest naar de bestuurder van een personenauto die on dersteboven in een sloot langs rijksweg 19 lag. Rond half twee kwamen op het bureau meldingen van voorbijgangers bin nen dat een grote BMW te water was geraakt. De brandweer zette een duikersploeg in die de wagen en het water daaromheen doorzocht. Er werd niets gevonden. Wel stelden agenten aan' de hand van waterspo ren op de vluchtstrook vast dat de inzittenden van de wagen daar had den gelopen. Enkele uren later meldde de eigenaar van de auto zich vanuit zijn woonplaats *s Hertogen bosch. „Ik ben niet ge wond," zo vertelde hij de politie. De man bleek lif tend zijn reis te hebben vevolgd na de bulteling. Ook zijn passagier bleef ongedeerd. SCHIEDAM Een vlet, die in .do Schie nabij de Rolbrug lag afgemeerd, is door onbeken den ontvreemd. De boot was voorzien van een buitenboord motor en had een waarde van zo'n tweeduizend gulden. Uit clubhuls Oost aan de Cel- slusstraat is een videorecorder ontvreemd. De daders kwamen binnen door een ruit In te gooien. Dat gebeurde ook bij een inbraak in een vereni gingsgebouw in Schledam- Noord. Alle laden en kasten werden hier doorzocht maar er werd uiteindelijk niets wegge nomen. VLAARDINGEN Met een uitbeenmes is de 44-jarige Vlaardlnger A.D. de politie aan zijn voordeur te lijf gegaan. De man had een geparkeerde auto in de Marisstraat geramd en SCHIEDAM Een 35-jarige motorrijder is met enkele ge broken ribben In het Schieland ziekenhuis beland na een ver keersongeval op de kruising Admiraal de Ruyterstraat/ Westfrankenlandsedljk. Om streeks acht uur maandag- was zonder een briefje achter te laten weggereden. De on verlaat werd desondanks snel opgespoord en met ferme hand Ingèrekend. Hij verkeer de onder Invloed van alcohol. avond verzuimde de motorrij der een automobilist (34) voor rang te verlenen die op de De' Ruyterstraat reed. Bij de bot sing raakte de motor zwaar beschadigd. De automobilist bleef ongedeerd. SCHIEDAM De helft van de Schiedamse arbeidsplaatsen wordt Ingenomen door mensen uit andere gemeenten. Dat blijkt uit statistieken van het Openbaar Lichaam Rijnmond. Er zijn zelfs werknemers in Schiedam die officieel in ande re provincies wonen. Zo wer ken hier twee Drenthen, drie Friezen, vijf Groningers en tien Limburgers. Maar het leeuwedeel van de „pendelaars" naar Schiedam komt uit Rotterdam (3.328), op'1'" de tweede plaats gevolgd door Vlaardingen (2.257). Omge- keerd zoeken 6,147 Schiedam-,^3 mers dagelijks hun werkkring 'p c in Rotterdam, terwijl er na het :10 ontbijt 1.100 Schiedammers naar Vlaardingen afreizen. SCHIEDAM De Schiedamse, Vrouwenkrant, een maandelijk se uitgave vanuit vrouwenont moetingscentrum Barrika aan de Lange Kerkstraat, gaat een artikel schrijven over de rol van vrouwen in het verzet in Schiedam, tijdens de Tweede Wereldoorlog. Niet alleen mili tante verzetstrijdsters, maar ook vrouwen die op „alledaag se" wijze verzet pleegden, krij- gen daarin de aandacht. Wie tips in die richting heeft of zeif iets kan verteilen, wordt door de redactie van de Vrouwen krant verzocht een briefje te schrijven via Postbus 4103. SSSW-direcfeur Cees Kamminga speelt een gewaagd epel.Drie keer heeft hij nu een ander standpunt verkondigd over de prijs van de renovatie in Schiedam-Oost. Telkens bleek het voor wat minder geld te kunnen. Nu wii hij dan meewerken aan een laatste poging om Den Haag over de streep te trekken met een goedkoper renovatieplan. Dat kan geen kwaad. Maar in Den Haag zullen ze niet zijn vergeten wat hij het ;eerst riep. Een verantwoorde renovatie kost minstens 93.000 gulden, de funderingen zijn slechter, dan waa aangenomen, zo hield hij de geschrokken bewoners begin dit jaar voor. [Koren op de molen van het bezuinigingslustige Den Haag. Onder de vlag van onderhandelingstatktiek heeft Kam- .minga een troef uit handen gegeven, die wellicht beter later uitgespeeld had kunnen worden. En daarmee heeft hij, in eigen stad, de geloofwaardigheid van de SSSW op het spel gezet. Is het zo gek dat sommige bewoners beginnen te geloven dat de SSSW de renovatie aan de Van Leeuwen- hoekstraat helemaal niet wil? Natuurlijk valt het niet goed te praten els het rijk dergelij ke geluiden uit Schiedam zou misbruiken om de renovatie af te wijzen. In dat kader past het PvdA-voorste! om „water bij. de wijn" te doen en met een nieuw voorstel terug naar 'Den Haag te gaan. Terecht hebben PvdA en klein links zich niet bij de afge- wezen renovatie neergelegd. Hoezeer wethouder Van Til- i borg ook gelijk kan hebben dat er in Den Haag niets meer tejialen valt (hij is de enige in Schiedam die dat kan we- ten), raadsleden hebben ook hun eigen verantwoordelijkhe- jden. Een andere vraag is of de kans op renovatie na gisteren I weer is toegenomen. Het gat dat gaapt tussen Schiedam en Oen Haag is enkele miljoenen guldens groot. De funderin- jgen staan nog steeds volop ter. discussie. Anderzijds: als bewoners, SSSW en gemeente samen een vuist kunnen ma- ken... Nog even dit: je zult als bewoner een commissievergade- I ring bijwonen en horen dat je woningbouwvereniging geen cent meer heeft, terwijl je a! jaren met achterstallig onder- houd kampt. Is dat al lang zo? Hoe moet dat nu verder? Op 'J die vragen dienen niet alleen raadsleden antwoord te krij- gen, maar alle Schiedammers. I BART VAN LEEUWEN Gespeeld wordt om de Vrije Volk-Schaaktrofee. Twee pools: 1. huisschakers-competitie 2. clubschakerscompetitie, iSpeeldatum: zaterdag 11 mei 1985 aanvang 10.30 uur. Lokatie: wijkgebouw De Flat V Bgm. Schwartzlaan 2 c Maassluis. 'inschrijven: gedurende simultaandag 27 april .1985 'I,. in het Wijkgebouw De Flat. Telefonisch tot 4 mei: i Deelnemerskosten J 2,50 per persoon. vm- SCHIEDAM 24 Schie damse hulsartsen zijn donderdag en vrijdag niet voor hun patiënten be reikbaar. Zij volgen die dagen nascholingscursus sen in het Schieland Zie kenhuis. Mensen die dan toch een arts willen raad plegen moeten met het ziekenhuis telefoneren (733733). Doorverbonden worden zij niet; wel krij gen zij te horen welke huisarts in Schiedam de zaken tijdelijk waar neemt. De nascholing betreft de nieuwste ontwikkelin gen op het gebied rönt gen- en laboratoriumon derzoek. De artsen die "in de klas" plaatsencmen zijn Van Hasselt, Van der Veer, Scheepe, Kentle, Van Dijk, Rombout, Kloos, Nijs, Nljkamp, Van Wlnterwijk, Goei, Stolker, De Bont, Bloot, Van de Hoek, Klinkc, Kortekaas, Schclberg, Zulderweg, Klomp, Van Santbrink, Ruitenberg, Pet en Vaik. X De SSSW het werkapparaat van vijf Schiedamsep woningbouwverenigingen) heeft volgens haar direc- '5' leur een jaarlijks verlies van een ton. „Er zijn geen vooruitzichten dat er verbetering in komt," zegt de ze. Op de foto het SSSW-kantoor aan de Kerklaan. SCHIEDAM De SSSW staat er financieel slecht voor. Slechts kwaliteit van nieuw bouw renovaties in het verle den, een trage overheid en een door de gemeente tegenge houden groei van de woning voorraad zijn daar de oorzaak van. Het sombere beeld wordt geschetst in de vandaag gepu bliceerde zogenoemde „con tourennota". In deze nota worden richtlijnen gegeven voor de komende twee jaar. Op 1 januari 1987 moeten de vijf Schiedamse wo ningbouwverenigingen fuseren in één vereniging. „De situatie is niet florissant, maar ook nog niet zo somber dat er geen uit zicht meer zou zijn," aldus de nota. Er zal een „scherpe be waking" komen van in- en uit gaven. Een van de tegenslagen die in de nota worden genoemd zijn nieuwbouwcomplexen als de Boterbuurt en de Geuzenbuurt die nu nog steeds voor extra kosten zorgen. Vanaf het mo ment dat de gemeente de wo ningen overdroeg, worden lek kages gerepareerd en proble men met isolatie opgelost. „Die wijken zullen ons zorgen kindje wel blijven," voorspelt directeur Cees Ka*™ «inga van de SSSW. „Niet alle achter stallig onderhoud dat daar wordt gepleegd kan op de aan nemer worden verhaald." Volgens de directeur draait het werkapparaat jaarlijks met een verlies dat rond de honderd duizend gulden ligt. „leder ver lies dat we draaien is teveel. Er zijn nog maar weinig vooruit zichten dat het beter wordt." Een mogelijkheid om dat ver lies tegen te gaan is het veria- gen van de service aan de be woners. „Maar die zijn we juist aan het vergroten," zegt Kam minga. „Hoewel we het eigen lijk niet kunnen betalen. In de praktijk blijkt dat we juist wél aan bijvoorbeeld sociale bege- leiding van renovatieprojecten doen. Die begeleiding is voor de bewoners onontbeerlijk." Bij de woningbouwvereniging lijkt de financiële situatie niet al te best. Gezamenlijk zijn de verenigingen goed voor een to-, tale schuld van drie miljoen gulden. Grote boosdoener is echter het rijk dat met subsi dies voor al gedane renovaties over de brug moet komen. „De overheid heeft jaren nodig om de subsidies te bereke nen," legt Kamminga uit. .Als alles binnen is, is er een posi tief saldo van anderhalf miljoen gulden." De renovaties zijn in de zeventiger jaren uitgevoerd." Via de gemeente wordt her haaldelijk bij het rijk aange drongen op de betaling van de géiden. Het zit de SSSW nog steeds dwars dat de gemeente de. overdracht van nieuwbouwwo ningen aan de Mariastraat en in de binnenstad tegenhoudt „Het wordt op die manier moeilijker een gezond samen gesteld woningbezit op te bou wen," aldus de contourennota. >.*5 •rX- :Sd 0,1 ■ld Renovatie Oost: Toch terug naar Den Haag Van Kleef (PvdA): „Iedereen moet water bij de wijn doen." Verhulsdonk '(VVD) vond dat Schie dam zich bij het Haagse tegenbod moet neer leggen de zaken, quitte speelt", maar hij zei te vrezen dat de vereni ging op verlies staat. Vrees voor faillissement zou echter ongegrond zijn. Van Tilborg baseert zijn pes simistische verwachting op „de boeken" van Volkshuisves ting, die hij onlangs heeft inge zien. Op aandrang van de klei ne linkse fracties zal hij zijn informatie binnenkort vertrou- welijk doorspelen aan de ge meenteraadsleden. „We moe ten voorzichtig zijn financiële gegevens in de openbaarheid te brengen", aldus de wethou der gisteravond in de raads commissie voor Stadsvernieu wing. Hij kwam tot deze ultspra ken in een discussie over de af geketste renovatie van 135 hui zen in Schiedam-Oost. Bewo ners, in de rug gesteund door het CPN-raadslid Eef Collé, vroegen zich af of Volkshuis vesting niet beschikt over re serves om die renovatie alsnog mogelijk te maken. Zo zou er een potje moeten zijn met geld dat jarenlang aan onderhoud' van die huizen Is uitgespaard. Voor zover zo'n potje bestaat Is het nu leeg, zo bleek gister avond. Collé legde ogenblikkelijk een verband met het SSSW- schandaal begin vorig jaar. De Nationale Woningraad be schuldigde SSSW, de werk maatschappij van de vijf Schiedamse woningbouwver enigingen, van wanbeleid. Col lé: „Maar de gemeenteraad heeft toen de ogen gesloten en haar plicht verzaakt de SSSW compleet door te lichten". De communist kreeg gisteravond op dat punt geen bijval. Bestuurslid Van der Windt van de Vereniging Volkshuis vesting, gisteravond bij de commissievergadering aanwe zig, houdt het erop dat er „quitte" wordt gespeeld. Een faillissement verwacht hij „ab soluut niet". Of Volkshuisves ting over een potje beschikt dat de bewoners van Oost toe komt, zegt hij te moeten „na kijken". yan Tilborg had eerder ge zegd Aan het eind van mijn Lafijn" te zijn. Ook in een nota, die, hij do raadsleden gisteren vóór de vergadering aanbood, liet hij blijken geen heil te zien in pogingen om Den Haag tot andere gedachten te brengen. Het rijk vindt de renovatie te duur (85.000 gulden per wo ning); bovendien zouden de funderingen van de meeste huizen zo slecht zijn, dat het rijk vreesdezelfs met 85.000 gulden niet toe te komen. De wethouder had zich wil len; neerleggen bij het Haagse tegenbod om 78 van de 135 hui zen te renoveren voor de maxi male prijs van 61.000 gulden. Maar hij vond gisteravond een raadsmeerderheid tegenover zich. Alleen zijn partijgenoot Gerard Verhulsdonk (WD) steunde hem aanvankelijk. La ter schikte ook dé VVD zich naar de wens van de PvdA en klein links. Opmerkelijk was de rol van de SSSW, de eigenares van de betrokken huizen, in het emo tionele debat. SSSW-directeur Cees Kamminga zei bereid te zijn de minimumeis van 85.000 gulden te laten vallen. Vorige week toonde hij zich nog on- wrikbaar op dat punt, en begin dit jaar noemde hij zelfs"een bedragvan 93.000 gulden Cals ondergrens voor: verantwoorde renovatie.' Dat openlijk schipperen met de renovatieprijs heeft volgens D'66-raadslid Adra Reijnhout invloed gehad op het Haagse standpunt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De financiële positie van Schiedams' groot ste. woningbouwvereniging, de Vereniging Volkshuisvesting, lijkt allesbehalve rooskleurig te zijn. Volgens wethouder Van Tilborg „mag Volkshuisves ting in haar handen knijpen als zij, met inbegrip van lopen- SCHIEDAM De Vereni ging Vrienden van het Stede lijk Museum gaat morgen op excursie naarAmsterdam. Doel van de trip is de bezichti ging van bijzondere vormen van archltektuur, zoals de "Amsterdamse School", het Scheepvaarthuis, gebouw de Dageraad en het Spaarndam- merplantsoen. Als "reisgids" treedt Schiedamse museum- medëwérker D. dè Vrie op. Bewoners en SSSW gaan nu opnieuw rond de tafel zitten om een goedkoper renovatie- plan te ontwerpen. Zoals Hans van Kleef (PvdA) het zei: „We (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld had het giste ren duidelijk naar z'n zin. Zijn stokpaardje, energiebesparing in woningen, stond de gehele dag centraal bij een .bezoek van zo'n 35 bouwkünde-studen- ten uit het Engelse Londen. Ondermeer de buitenisolatie in West bleek voor de studenten een opvallend nieuwtje. "Op zo'n grote schaal gebeurt dat in ons land niet," aldus één van de begeleiders, Eric Diston die samen met Tony Brand de ex cursie leidde. De wethouder had 's och tends in allerijl bij de drukker een nieuwe voorlichtingsfolder laten ophalen. "Saving ener- gyin an old Dutch city" (Ener gie besparen in een oude Ne derlandse stad) is de gevleu gelde titel, van deze gloednieu we brochure die overigens niet speciaal voor de excursie werd gemaakt. Het verhoogde alleen maar de informatieve waarde van de rondreis door de stad die.de studenten 's ochtends in het pand van, Woningbeheer aan de Noordvest begonnen. Volgens Eric Diston wordt er in zijn land net zo hard ge renoveerd ("Reforbished") als in Nederland. "Ik schat dat on geveer veertig procent van de bouwmaatschappijen zich met renovatie bezighoudt",zegt hij. En ook in Engeland worden dan meteen de energiebespa rende maatregelen .toegepast zoals dubbele beglazing. Dé studenten zijn bezig met een toer door Nederland. Maandag werden de Deltawer- Een groepsfoto van de 35 studenten en hun begeleiders voor de toerbus die hen door het Schiedamse reed. ken en het werkeiiand Neeltje Jans aangedaan. In de loop van de week zouden de studen ten, die in een Amsterdams ho tel overnachten, ook het Con certgebouw aan doen. Een ge bouw dat volgens de berichten vrijwel op instorten staat. De eerste contacten tussen Schiedam en de "Polytechnic Central Londen School of Buil ding and Surveyingh"waar de studenten'vandaan komen, zijn gelégd door een research-team dat enige tijd geleden in de stad bezig is geweest. Volgens wethouder Zijdeveld snijdt het mes bij dergelijke excursies aan twee kanten. "Ik heb bijvoorbeeld van de stu denten een interressante tip over het Isoleren van ramen aan de buitenkant gehoord", zei hij.' Ondanks de nieuwe fol der, heeft de wethouder nog geen nieuwe afspraken met reisgezelschappen op het pro gramma staan. SCHIEDAM Het Toon- kunstkinderkoor verzorgt vrij dagavond in het Stedelijk Mu seum een voorjaarsconcert, onder de vertrouwde leiding van Jo Mulder (dirigente) cn Ria Korpershoek (vleugel). Het concert staat in het teken van de naderende bevrijdings dag. De aanvang is 20 uur.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1